PARIJSE BOULEVARDS IN FRONT VERANDERD 0LGA 25 MIN. VLIEGFUL1 Commentaren JAMIN Het Kwartet TIENDUIZEND STUDENTEN VOCHTEN MET POLITIE ZWAARSTE GEVECHTEN SINDS DE BEVRIJDING Beslissing fPRimy Slapen alleen is nog geen uitrusten. Een ware veldslag HOFPLEINLIJN VERBONDEN MET CS Nog snellere treinen naar noord en oost PATIËNTEN MET NIEUW HART GEZOND Universiteit van Madrid weer open Drie tankers ontploft en gezonken Mentaliteit PER /PERSOON I Nieuwe Leidse Courant W Dinsdag 7 mei 1968 - 49ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Barricaden op de boulevards Sober feest bij de Nederlandsche Bank, die vandaag officieel haar nieuwe moderne domein betrok. Hier de president van onze na tionale rots in de financiële branding, dr. J. Zijlstra, achter zijn eenvoudige bureau in zijn functionele kamer. Op zichzelf vond hij dat een nogal saai ge zicht, vandaar dat er enkele baren gouds aan het geheel zijn toegevoegd. Waarde van dit goud: een ton. Meer over het nieuwe, grondig beveiligde huis van de bank elders Wie is een groot mens? Die het sterkst is in het uitoefe nen van geduld. BOEDDHA Spaanse Evangeli sche Kerk wijst registratieplicht af pagina Kernmerk „Ik hoop, dat u WA bent?" VRUCHTELOOS ZOEKEN NAAR PROGRESSIEF AMUSEMENT - PAG. RADIO TV DE BILT Een kleine de pressie, die tot op grote hoogte gevuld is met koude en onsta biele lucht, verplaatst zich over Engeland naar het zuidelijk deel van de Noordzee en trekt van daaruit via Nederland naar De nemarken. Langs de noordflank van een hogedrukgebied bij de Azoren verplaatst een vrij actieve oce aandepressie zich naar de Golf van Biskaje. Samenhangend hiermee komt ons land de ko mende 24 uur in het overgangs gebied te liggen tussen de beide genoemde depressies. Daarbij blijven we in de koude en on stabiele lucht, zodat het weer een onbestendig karakter be houdt. DE BILT Opklaringen maar ook enkele buien. Zwakke tot matige wind aanvankelijk noord westelijk later krimpend naar zuidelijke richtingen. Koude nacht, morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. MUENCHEN Vlak bij de Ame rikaanse kazerne in München hebben studenten een informatiekamp inge richt om Amerikaanse soldaten in lichtingen te geven over hoe zij moe ten deserteren. De deserteurs in spé krijgen ook financiële en juridische bijstand. De Amerikaanse autoritei ten in Duitsland zijn niet van plan in deze studentenactiviteit tussen beide te komen. taire onderwijs sinds enkele jaren een snelle democratisering door maakt. Staking derdiep-slaap matras waarop u ook echt uitrust! PARIJS In de studentenwijk, het Quartier Latin, hebben gisteravond circa tienduizend stu denten, bij wie zich docenten en wetenschappelijke medewerkers van de Sorbonne hadden aange sloten, een ware veldslag geleverd met de politie. In wat sommigen de zwaarste straatgevechten sinds de bevrijding van Parijs in 1944 noemen, wierpen de betogers barricaden op van auto's en bussen, terwijl de politie charge op charge verrichtte om hen terug te drijven. Op sommige punten vielen de studenten echter zo heftig aan dat de ordetroepen terug moesten wijken onder een regen van bakstenen, straatkeien, vuurwerk en uit cafés gegraaide stoelen. De politie antwoordde met traan gas en waterkanonnen en wist ten slotte de Boulevard Saint Germain, waar de strijd zich concentreerde, „schoon te vegen". Er viel nauwelijks meer te ademen zo dicht was de bo ven de boulevard hangende wolk traangas. Aan beide kanten is een groot aantal gewonden gevallen. Ge helmde Rode-Kruismensen voerden hen per brancard van het met puin en brandende auto's bezaaide strijd toneel. De Boulevard St. Germain, Rue de Rennes, Place Maubert, Rue Bona parte, Rue des Saints Pères en Rue du Bac waren laat bezaaid met de sporen van de gevechten. Auto's waren om hoog geworpen, bussen waren met le ge banden blijven steken, etalagerui ten gesneuveld, trottoirs opengebroken en verkeerslichten uit de grond ge rukt. Vierhonderd zestig personen liepen verwondingen op en zijn overgebracht naar ziekenhuizen. Velen konden na behandeling het ziekenhuis weer ver laten. Ook zijn honderd ordebewakers min of meer ernstig gewond. De enige wer kelijk ernstige gewonde is een politie agent die getroffen werd door een straal ammoniak. In het Quartier Latin zijn maandag 109 personen gearresteerd, onder wie 33 buitenlanders. De betogers, voor ongeveer de helft meisjes, waren vanuit het zuiden van de stad naar St. Germain des Prés getrokken om vandaar op te marche ren naar de Sorbonne, die eind vori ge week na onlusten voor onbepaalde tijd was gesloten. De waterkanonnen werden zo zwaar met allerlei projec tielen bekogeld dat ze niet veel kon den uitrichten tegen de oprukkende menigte. Eerder op de dag hadden vele hon derden studenten aan de rand van het Quartier Latin, de universi- teitswijk, al urenlang slag geleverd met de politie, die versterkt was met gendarmes. ,Geiveldneen' „Een dialoog, ja maar geweld, neen", verklaarde gisteravond in een interview voor radio en televisie de minister van onderwijs, Alain Peyre- fitte. Hij vond dat de universitaire autoriteiten moeilijk gebrek aan zelf beheersing kon worden verweten. Ze hadden integendeel gedurende een half jaar „een "voorbeeldig geduld" aan de dag gelegd. Ze hadden de studenten toestemming gegeven tot het houden van politieke bijeen komsten aan de universiteit en ten slotte was ingrijpen van de politie onvermijdelijk geworden, zei Peyre- fitte. De politie was naar zijn zeggen tussenbeide gekomen om de grote meerderheid van 150.000 Parijse stu denten tegen „een handjevol agita tors" te beschermen. De minister wees er tevens op dat het universi- UTRECHT Om enkele be langrijke verbeteringen al in sep tember te kunnen invoeren, heb ben de Nederlandse Spoorwegen een nieuw spoorboekje samen gesteld dat slechts vier maanden geldig is. Eind september komt de winterdienstregeling al. Enkele verbeteringen met ingang van de zomerdienst (26 mei) zijn: Elk uur zal een van de drie trei nen tussen Den Haag-Hollands Spoor en Rotterdam-Hofplein vanaf de halte Kleiweg naar Rotterdam-Cen traal Station rijden. Deze trein geeft goede aansluiting naar en van het zuiden via Dordrecht en naar het en oosten via Utrecht. •Meer treinen in de spitsuren lus sen Rotterdam-CS en Hoek van Hol land en tussen Rotterdam-CSDen Haag-SS en Utrecht. Meer spitsuur-sneltreinen tussen Tilburg Breda Dordrecht Rot terdam-CS. Op werkdagen voortaan drie trei nen tussen Rotterdam-CSBreda Tilburgen het Rijn/Roergebied. Zoals gemeld zal de halte Rot terdamAlexanderstad 26 mei in ge bruik worden genomen (twee keer per uur naar Rotterdam CS, een keer naar Amsterdam, een keer naar Utrecht en terug). Sneller Op de lyn UtrechtLeiden zal snel ler kunnen worden gereden door nieuw materieel. Die frequentie wordt verhoogd tot twee treinen per uur. Op werkdagen worden tot 8 uur 's avonds sneltreinen toegevoegd, die alleen stoppen in Alphen en Woerden. Er zijn ook tijdwinsten geboekt in de sneldienst tussen het westen en het noorden en oosten en in de ver bindingen GeldermalsenArnhem en AmsterdamAmersfoort. Vooral in het midd envan het land gaan meer treinen rijden: een half- uurdienst Den Bosch—TilburgBreda (Roosendaal) en een twintig r 'nuten dienst op de lijn UtrechtHilversum. De nieuwe voorstadhalte Utrecht Overvecht biedt twee keer per uur aansluiting naar Utrecht, een keer naar HilversumAmsterdam en een keer naar Amersfoort en terug. Er gaan ook meer treinen rijden tussen Zwolle en Enschede, Heerlen Maastricht, Nijmegen—Roermond en Santpoort-NoordHaarlem. Vijf uur Parijs De reis met de TEE-treinen Rhein- •gold, Rheinpfeil, Rembrandt, Etoile du nord en lie de France zal met ongeveer twintig minuten worden bekort doordat op de Franse en Duit se trajecten 160 kilometer per uur zal worden gereden. De lie de France rijdt straks in vijf uur van Amster dam naar Parijs. Alle autoslaptreinen igaan even eens sneller rijden. De trein Amster- dam-Villach igeeft zelfs een reistijd verkorting van twee uur op de heen- en één uur op de terugweg. Er zijn al enkele veranderingen bekend die eind september ingaan. Er gaat dan ieder uur een tweede sneltrein rijden van Groningen naar Den Haag/Rotterdam. Tussen Utrecht en Den Haag en Utrecht en Rotter dam gaan drie treinen per uur rij den. Ieder uur gaat een sneltrein rij den tussen Amsterdam en Alkmaar, die dan verder als stoptrein naar Den Helder gaat (tijdwinst vijftien minu ten). Ook wordt de verbinding tus sen Twen the en Zeeland versneld. Prins Claus stelde gisteren in Maastricht de nieuwe J. F. Kennedybrug in gebruik. Een handeling die bestond uit het wegnemen van de laatste bar rières, hetgeen al draaiend aan een zwengel geschiedde. Naast de Prins de nieuwe burgervader van Maastricht, mr. Baeten. Intussen breidt de studentensta king, waartoe de nationale unie van Franse studenten (UNEF) zaterdag had opgeroepen, zich uit. Terwijl gisteren op meer dan de helft van alle faculteiten de colleges nog nor maal verliepen, wordt verwacht, dat vandaag ruim driekwart door de sta king zal worden getroffen. Daaronder valt de protestante theologische fa culteit in Straatsburg. De Unef heeft in een manifest een beroep gedaan op de studenten „op te komen tegen de barbaarsheid" door de staking voort te zetten en „de komende dagen aan alle acties deel te nemen". De politie was volgens de studentenbond nog harder opgetre den dan vrijdag. „Wij zullen niet zwichten voor de scherpe onderdruk king die de regering, en via haar de Franse bourgeoisie toepast tegen de studentenbeweging, die met de dag aan kracht wint", aldus de medede ling van de UNEF. Voor de tuchtraad van de Sorbonne zijn gisteren acht studenten versche nen die bij eerdere incidenten be trokken waren geweest. Onder hen bevond zich de uit Duitsland geboor tige Daniël Cohn-Bendit, de leider van een linkse anarchistische groep, die wel vergeleken wordt met Rudi Dutschke. De Raad zal vrijdag uitspraak doen. HOUSTON De toestand van de twee mannen die in het ziekenhuis van St. Lucas te Houston in Texas een ruilhart hebben gekregen, was giste ren bevredigend. De 48-jarige James Cobb die zondag in een operatie van slechts 42 minu ten werd geholpen, bevond zich nog wel in een zuurstoftent, maar hij kon op eigen kracht ademhalen. De 47-jarige Everett Claire Thomas, die vrijdag eveneens in Houston een ander hart kreeg, herstelt zich goed. Gisterochtend kwam zijn vrouw hem weer opzoeken. Vandaag werd bekend dat zijn ope ratie nog korter duurde dan die van Cobb. namelijk slechts 35 minuten. (De eerste harttransplantatie duurde vijf uur). In Londen maakte de „Engelsman met het Ierse hart" Frederick West, het ook uitstekend. Bij hem werd de transplantatie vrijdag uitgevoerd. Maandag zeiden de artsen dat hij spoedig vast voedsel zal krijgen. Op het televisietoestel waarom hij zondag al had gevraagd, zal hij nog even moeten wachten, omdat het ap paraat eerst bacterie-vrij moet wor den gemaakt. Hij mocht gisteren even uit bed. Ook mocht hij een glas sherry drinken. MADRID In een uiterst onzeke re atmosfeer heeft de universiteit van Madrid, die wegens aanhoudende botsingen tussen studenten en politie bijna zes weken gesloten is geweest, gisteren haar poorten weer geopend. De dekanen van alle zeven facultei ten hebben er in een rondschrijven aan alle studenten op aangedrongen bij de hervatting van de colleges de orde te bewaren. Intussen werd in verscheidene fa culteiten weer opgeroepen tot verbo den vergaderingen. Met haar 35.000 studenten geldt de Madrileense uni versiteit als graadmeter voor de stu dentenonrust in het hele land. PRAAG Tsjechoslowakije zal de westerse radiozenders, die officieel zijn erkend, niet meer storen. Hiermee is een einde ge komen aan een periode, waarin geprobeerd werd alle uitzendin gen uit westerse landen voor de inwoners onverstaanbaar te ma ken. Uil Oost-Duitsland komen berich ten dat de autoriteiten daar opdracht hebben gegeven de uitzendingen van radio-Praag voor Duitssprekenden te storen. De Poolse regering heeft in Praag geprotesteerd tegen „onjuiste" berichten van pers, radio en tv. Otto Grieg Tidemand, Noors minister van defensie, monstert met militaire kennersblik de Nederlandse ere wacht, die voor zijn aankomst op Ypenburg stond opgesteld. De minis ter is hier op uitnodiging van minis ter Den Toom. LA PLATA In de haven van Ensenada by La Plata in Argentinië zyn gisteren drie Argentijnse olietank- boten ontploft, waardoor acht mensen om het leven kwamen en haveninstal laties in brand vlogen. Het ongeluk ontstond toen een ex plosie aan boord van de Islas Orcadas, die 12.000 ton olie vervoerde plaats vond. Brandende stukken van dit schip kwamen op de andere boten en op havengebouwen terecht. Door de vluch tende bewoners van de getroffen plaats werden de wegen versperd, waardoor het reddingswerk werd be moeilijkt. De schade wordt geschat op 8.5 tot 10 min. dollar. EfET is vandaag een belangrijke dag voor de Amerikaanse politiek. In de staat Indiana moet blyken, of Kennnedy de klinkende overwinning zal behalen, nodig om kans te maken op de kandidatuur voor het presi dentschap. Acht jaar geleden slaagde de Kenne- dy-organisatie erin, met een machtig propoganda-apparaat John F. Kennedy te doen zegevieren over zyn rivaal Humphrey. Dat was in West-Virgi nia en die overwinning was het begin van de weg naar het Witte Huis. Bob Kennedy heeft tot dusver een zelfde tactiek toegepast als in 1960, toen hy de campagne van zyn broer leidde. Vandaar dat vriend en tegen stander grote belangstelling hebben voor de uitslag van deze voorverkic- zingen. Volgens een landelijke opiniepeiling is de populariteit van Kennedy sterk afgenomen. De kiezer zou voorkeur hebben voor mensen die de eenheid in het land kunnen herstellen, en niet voor wie dc verdeeldheid groter iqaken. Vandaag zal blyken of dc kiezers van Indiana, die de laatste tijd persoon lijk contact met hem hebben gehad, er ook zo over denken. TNE opstand van de Paryse studen- ten heeft weinig meer te maken met de ontevredenheid die aanvan kelijk oorzaak was van hun verzet tegen wat men noemt de gevestigde orde op de universiteiten. Dat zij demonstratief uiting geven aan hun onbehagen over het uitblijven van vernieuwingen, noodzakelijk om zich te kunnen ontplooien, is begrij pelijk. Iedereen heeft dit recht. Iets anders wordt het, als demonstra ties ontaarden in straatgevechten, compleet met barricades. Dan blijkt dat cr een diepere oorzaak is, die op méér betrekking heeft dan het uni versitaire leven. Het kwalijke van demonstraties is vaak, dat zij voor verkeerde doelein den gebruikt kunnen worden, als zij eenmaal op gang zyn gekomen. Dit nu lijkt ook te Parijs het geval te zijn. Bij de studentenopstand in de Franse hoofdstad treedt niet alleen het ge bruikelijke en veelal onvermijdelijke generatieverschil aan de dag. maar ook een veranderde mentaliteit. Dit verschijnsel doet zich niet alleen in Frankryk voor. Men vindt het vrij wel overal terug, zij het in verschil lende vormen. Niet elke situatie wettigt echter op standige activiteiten. morgen voordeel toffee mix 250 gram van 85 voor 75 niet duur wel heerlijk Tjj^MTËTgeeftuv/eugehJ Noteert u voor een rondvlucht: woonpl.: Indien u anderen meeneemt, hier invullen: naom: straat: Ik.heb reeds betaald per: giro ID konfant n| woonpl.: UAE CU IA/AT t 0620 KWARTET-rondvluchton worden georganlsoerd van- n\SC cn W At I uit Luchthaven Rotterdam en zijn alléén voor KWARTET- abonnees. Er wordt gevlogon met ervaren verkeersvllogcrc dlo geen dolle stunts uithalen maar Ma ochtend middag Di Wo Do Vr Za Op,zondag wordt niet gevlogen. l een modern, comfortabel vliegtuig (Cessna) laten genieten De „Cessna" Is een 4-persoons vliegtuig, zodat er 3 passagiers tegelijk mee kunnen. Op het vliegveld Is een gezellig restaurant, van waaruit u het komen en gaan van de vliegtuigen van dichtbij kunt bewonderen. U kunt er ook alle Inlichtingen over lijndiensten enz. krijgen. Aan het eind van de vlucht wordt u als herinnering een Oorkonde van Luchtdoop over handigd. Iedere maandag worden de Instapkaarten voor de komend-: vluchten verzonden, wanneer uw betaling door de krant ontvangen la. U wordt natuurlijk zoveel mogelijk op de ge- wenate morgen of middag Ingedeeld. Betaling per giro of kontant b(J het bureau t«n da krant.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1