OPLUCHTING IN WERELD NA BEREIKTE AKKOORD 1 m 1 een. nieuwe Parijse studenten vallen politie aan „Veteranen meldt u bij politie" vóórwil m [BON (BON1, Overval op verlaten station Voorburg I Sm Het Kwartet Gesprek over Vietnam begint 10 mei in Parijs Vliegtuig in lucht ontploft: 84 doden Zes mijnwerkers gedood bij ontploffing Ketel ontplofte in raffinaderij HIT WIER Ook 1969moeilijk Ach en wee S/6RKNHPER Abonnee. op$ee.ft! IIWw mm J Plaats: Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD- ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Zaterdag 4 mei 1968 49s»e jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Averell Harriman Parlementariërs die een oriëntatie reis van drie weken door de West hebben gemaakt, keerden gister middag weer op Schiphol terug. Een van hen, het socialistische Kamer lid, de heer Van Lier, had zijn ca deautjes voor thuis zichbaar bijeen in een inlands draagnet, dat, vast gehouden door een band over het voorhoofd, op de rug wordt gedra gen. WASHINGTON/PARIJS Het nieuws dat de Verenig de Staten en Noord-Vietnara na wekenlang touwtrekken over de plaats van het overleg 10 mei inleidende be sprekingen zullen beginnen in Parijs, is overal in de wereld met vreugde ontvangen. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties sprak van „het beste bericht dat ik in lange tijd heb ge hoord". In New York, Londen en Parijs stegen de koersen op de beurs. Op de vrije goudmarkt in Zürich ontstond een levendige handel. Uit alle hoofdsteden komen berichten dat men verheugd is, dat overeenstemming is be reikt. In Parijs wordt de keuze als een grote overwinning van de Gaullistische diplomatie be schouwd. Overigens zou Frank rijk niet actief hebben bemid deld bij de keuze van Par|js. Men zou zich hebben beperkt tot de op 18 april door minis ter Couve de Murville afgeleg de verklaring: „Wij hebben geen bezwaar als de VS en Noord-Vietnam Parijs kiezen." Ingenomen Ook Zuid-Vietnam acht Parijs aan vaardbaar. De Russische regering heeft geen onmiddellijk commentaar gegeven op de overeenstemming tus sen Noord-Vietnam en de Verenigde Staten. De vrij snelle berichtgeving van Tass zou er echter op wijzen dat OPROER AAN DE SORRONNE PARIJS In het Quartier Latin is het gisteren tot hevige botsingen gekomen tussen stu denten en politie. De studenten van de Sorbonne betoogden te gen de sluiting van de universi teit van Nanterre. Daarbij be zetten zij de binnenplaats van de Sorbonne en weigerden deze op bevel van de politie te verlaten. C.I.E.B.A. - LEIDERDORP WASHINGTON Een viermotorig passagiersvliegtuig van het type Electra is gisteren op ongeveer 60:) kilometer ten oosten van Dawson, in de staat Texas, in de lucht ontploft. Het toestel vervoerde 79 passagiers en had een bemanning van vijf personen. Er waren geen overleven den. Het vliegtuig is eigendom van de Braniff International Airliner en was onderweg van Houston naar Dallas. „DODENHERDENKING" Hedenavond 4 mei 19.30 uur in de Marekerk. Aansluitend Stille Tocht. ST. ETIENNE Zes mijnwerkers zijn om het leven gekomen bij een stofontploffing in een kolenmijn Verschillende andere mijnwerkers konden bijtijds ontsnappen. Er zijn enkele eewonden. Als gevolg van de ontploffing sortte een deel van de mijn in. De politie voerde felle charges uit en wierp traangasbommen tussen de studenten om hen uiteen te jagen. Daarop trokken de studenten de om liggende straten in en kwam het tot felle en bloedige gevechten. Straat keien vlogen naar de agenten, die terugsloegen met de lange wa penstokken. Ongeveer honderd studenten zou den zijn gearresteerd. Het aantal ge wonden is moeilijk te schatten. De rellen droegen een even ernstig karakter als sommige botsingen tij dens de Algerijnse opstand, die ein digde met de onafhankelijkheid van dat land in 1962. Asfalt in brand De gehelmde en van schilden voor ziene agenten, zochten dekking voor stenen en stukken ijzers, die van lui fels en hekjes rond de bomen waren losgerukt. In het midden van de boulevard St. Michel ontstaken de studenten een groot vuur om het asfalt weg te branden, teneinde de daaronder lig gende stenen te kunnen bemachtigen. Golf na golf vah studenten viel op de politie aan, die-zich over heel het Quartier Latin verspreidde. Een dich-4 te rook van traangas hing over grote delen van het Quartier, maar de stu denten schenen er weinig last van te ondervinden. Sommige studenten gebruikten zelfgemaakte „granaten-blikjes" ge vuld met benzine en voorzien van een lont. Bij dg schermutselingen ging een grote etalageruit aan digge len. Colleges gestaakt De rector van de Sorbonne heeft besloten de colleges voor onbepaalde tijd te staken. Een van de studentenleiders -is Da niel Cohn-Bendit, de zoon van een Duitse familie, die in 1933 naar Frankrijk is gevlucht Hij wordt Da- ny Rouge genoemd en is een van de leiders van de studenten in Nanterre. Volgens sommige berichten houdt hij met anderen nog stand in de door de politie bezette Sorbonne, volgens an deren is hij gearresteerd. In Beek en Donk is gistermiddag de 58-jarige mevrouw Boude- wijn-Manders door een achteruit rij dende vrachtauto omver geduwd. Zij viel en werd overreden door de vrachtauto. In het ziekenhuis over leed het slachtoffer. de Russen ingenomen zijn met het akkoord. Leden van het Amerikaanse congres toonden zich bijzonder ver heugd over het nieuws. Gistermiddag liet eerst Noord-Viet nam de Franse regering weten dat het Franse aanbod de eerste bespre kingen in Parijs te houden, werd aanvaard. Al gauw daarop werd be kend dat Parijs ook aanvaardbaar was voor de Verenigde Staten. Bij het inleidend overleg zal wor den gesproken over een onvoorwaar delijke stopzetting van de Ameri kaanse bombardementen op Noord-Vietnam en „andere kwesties die voor beide partijen van belang zijn." Onderhandelaars De delegaties, die in .Parijs de besprekingen zullen houden over de kwestie Vietnam, zullen aan een kant worden geleid door een rijke Ameri kaan, die een groot deel van zijn leven heeft gewijd aan het algemeen belang, en aan de andere kant door een overtuigd oosters communist De rijke man is de 76-jarige Ave rell Harriman, wiens vermogen hij erfde van zijn vader. De communist is Xoean Thoey, uitgesproken als Foen Twie. Tijdens de Tweede Wereldoorlog zag president Roosevelt in Harriman een diplomatiek talent en hij be noemde hem tot ambassadeur in Rusland. Sindsdien is Harriman ad viseur in Russische aangelegenheden voor diverse Amerikaanse regeringen gebleven. De 55-jarige Xoean Thoey werd in 1926 lid van de Revolutionaire Jeugd- liga van Ho Tsji Minh. Al spoedig kwam hij in conflict met de Fransen, die hem in 1939 als communistisch agitator gevangen zetten. Na 1945 werd Thoey afgevaardigde in het parlement van Noord-Vietnam. In 1953 begon zijn diplomatieke loop baan toen hij als secretaris-generaal van het Noordvietnamese vredesco- mité vertegenwoordiger werd in de communistische wereldvredesraad. Oproep voorzitter Veteranen Legioen: DEN HAAG De voorzitter van het Veteranen Legioen Ne derland, de heer B. H. J. Dop pen, heeft in het maandblad van het legioen „Oud-Wapen broeders" de leden opgeroe pen zich dezer dagen te vervoe gen bij het hoofd van de plaat selijke politie. „Wij verzoeken u", aldus de op roep, „daar tot uitdrukking te bren gen dat u als lid van het VLN te allen tijde en onder alle omstandig heden het democratisch gezag in Ne derland ondersteunt, dat u tegenstan der bent van ordeverstorende de monstraties en dat u uw diensten aanbiedt aan het plaatselijk ge zagsorgaan om zo nodig mee te hel pen de orde te bewaren en de vrij heid te waarborgen." „Het gaat er in de eerste plaats om", aldi de heer Doppen, „dat de plaatselijke politie in alle gemeenten van ons land duidelijk merkt op hoe veel gezagsgetrouwe Nederlanders in geval van nood kan worden gere kend." In het betreffende artikel zegt de heer Doppen: „Er zijn in Nederland dingen gebeurd, die ons het bloed onder de nagels hebben gehaald. Anarchistische oproerkraaiers heb ben van onze democratische vrijheden misbruik gemaakt om propaganda te maken voor hun doeleinden. De rat ten zijn uit de riolen gekomen om de rel en de ordeverstoring te bevorde ren." Over studentenleider Rudi Dutsch- ke, prof. Delfgaauw, prof. De Graaf en senator Boetes wordt opgemerkt: „We zouden deze hele ondemocra tische, anarchistische, beledigende en mensonwaardige bende van ae straat moeten vegen." Rotterdam ontvangt Amerikaans vlootbezoek: gisteren arriveerde het vliegdekschip USS Essex voor een kort bezoek. De reus kreeg ligplaats in de Lekhaven en is morgenmiddag van twee tot vijf uur voor het publiek te bezichtigen. Op de rondweg in Roosendaal is gistermiddag de 23-jarige fietser A. de Jonge uit Standdaarrbuiten aange reden door een militaire wagen en ter plaatse overleden. De wagen maakte deel uit van een colonne. WORMERVEER Bij de oliefa- briek Crok en Laan is, doordat een destilleerketel uit elkaar sprong, een explosie ontstaan. Hoewel een grote ravage op het fabrieksterrein ontstond kon spoedig vastgesteld worden, dat er niemand gewond was geraakt. Door de luchtdruk sneuvelden ook talrijke ruiten in de omgeving. Er ontstond een begin van brand, die snel kon worden geblust. De directie van het bedrijf schat de schade op ruim 50.000 gulden. In een schuur met kalveren in Harskamp heeft gistermiddag een fel le brand gewoed. Van de 40 kalveren kwamen er twee om in de vlammen, terwijl er zestien moesten worden af gemaakt. Kinderen hadden met vuur gespeeld. In Memphis, op de plaats waar begin april dominee King werd vermoord, is de Mars van de Armen, die naar Washington voert, begonnen. Voorop weer, als symbool van de armoede onder de negers, een ezelwagen. Het doel van de tocht, waaraan in eerste instantie duizend mensen deelna men, is Washington. (Van een onzer verslaggevers) VOORBURG Om kwart voor zes vanmorgen heeft een ongeveer 25-jarige man in zijn eentje een roofoverval gepleegd op de dienstdoende loketbeamb te, J. J. van R. van het station Voorburg aan de lijn Den Haag- Utrecht. De loketbeambte was op dit stille zaterdagmorgenuur geheel alleen: de eerste trein zou pas om zes uur aankomen. De overvaller dwong de beambte in een hoek van het plaatskaarten- kantoor te knielen, hield hem onder schot en deed een greep in de kas, waaruit hij ongeveer tweeduizend gulden wegnam. Daarna nam hij in een voor het station gereed staande auto snel de benen. Wij maken grote reizen om dingen te zien waarop we in onze woonplaats geen acht slaan. PLINIUS „Ik denk dat Jannic's moeder ons al zag aankomen." Een intensief regengebied be- rekte in de vroege morgen Zee land en trok daarnaa snel in noor delijke richting. Tot tien uur van morgen was er plaatselijk in het westen al zes tot acht milimeter regen gevallen. Achter de storing bereikt ons vochtige lucht uit Frankrijk met een temperatuur van 13 tot 15 graden. Deze lucht is onstabiel, zodat er ook zondag enkele buien zijn te verwachten die mogelijk van onweer verge zeld kunnen ga3n. Het meiweer blijft hierdoor voorlopig nog wat wisselvallig met een gematigde temperatuur. 5 mei Zon op 5.03. onder 20.12. Maan op 10.42, onder 2.44 6 mei Zon op 5.01. onder 20.13, Maan op 12.04. onder 3.03 Onmiddellijk waarschuwde de heer Va nR. zijn chef, die in een woning naast het station woont. Ook werd de politie gealarmeerd, die met de spoorwegrecherche een uitgebreid onderzoek is begonnen en de NS-man inmiddels uitvoerig heeft ondervraagd. Laatstgenoemde heeft geen revol ver gezien Hij had alleen een hard voorwerp in de rug gevoeld toen hij naar de hoek van zijn kantoor werd gedreven. De overvaller ver borg dat voorwerp onder zijn jas. Aan de NS-employé is een aantal foto's voorgelegd om te trachten achter de identiteit van de dader te komen. Hij reed in een klein type crème-kleurige auto. Slechts een schamel signalement van de dader is bekend. Politie in omliggende ge meenten is ingeschakeld bij het onderzoek. NEW YORK De 105-jarige Her- bert Welch wordt beschouwd als de oudste bisschop ter wereld. Hij is emeritus-bisschop van de Metho- distenkerk in de Verenigde Staten. HOOR 1969 lijkt „de ruimte" die in andere jaren voor een belang rijk deel voor verbetering van ar beidsvoorwaarden van werknemers werd bestemd grotendeels voor an dere doeleinden aangewend te zullen worden. Minister Roolvink heeft duidelijk ge maakt, dat de verlangens die alom nog bestaan ten aanzien van de ver betering van bepaalde sociale ver zekeringen circa 2 pet. van de loon som in beslag gaan nemen. De huurverhoging, de stijging van prijzen van landbouwprodukten als gevolg van EEG-maatregelen en de invoering van de nieuwe omzetbe lasting (Belasting Toegevoegde Waarde) betekenen ook nog een prijsstijging van enkele procenten van het loon. Zonden er volgend jaar loonsverho gingen van circa 4 pet. tot stand ko men, dan betekent dit alleen een handhaving van de reële welvaarts positie van de werknemers, gere kend naar de uitbetaalde lonen. Men mag overigens niet vergeten, zoals wij reeds eerder stelden, dat ook verbeteringen in de sociale ver zekeringen, verbeteringen zijn in de sociale positie van de werknemer. Houdt men bovendien nog rekening met de kosten die voor het bedrijfs leven gepaard gaan met een werk tijdverkorting van een kwartier per dag, wat ook ten koste van „de ruimte" gaat, dan bedraagt de loon kostenstijging voor 1969 reeds meer dan 6 pet, zonder dat nog gesproken kan worden van een reële inkomens verbetering voor de werknemers. TJET valt te voorzien, dat in 1969 veel ach en wee geroepen gaat worden over de loonpolitiek en dat de regering en met name bepaalde bewindslieden wel als de grote boos doeners zullen worden aangewezen. Het zal dan wel opnieuw de regering zijn die de vrije loonpolitiek om hals brengt, omdat het bedrijfsleven geen vrijheid tot manoeuvreren over houdt. Wij willen nu reeds vaststellen, dat een dergelijke kritiek bijzonder goedkoop is, al zal xij het in bepaal de kringen beslist goed doen. Leerzaam lijkt ons echter, na te gaan welke regering het zoveel an ders had kannen doen? Welke regering zou op dit moment nu er zoveel geld nodig is voor de werkloosheidsbestrijding de nood zakelijke aanvullingen voor de so ciale verzekeringsmaatregelen vol. ledig uit de algemene middelen kun nen financieren? Welke regering zou de prijsverho gende EEG-maatregelen voor de landbouw en het noodzakelijke uni forme EEG-stelsel voor de omzet belasting kunnen negeren? Welke regering zal geen maatregelen moeten nemen om eindelijk in Ne derland tot een gezond huurbeleid te komen, zodat ook onze woningbouw in gezondere banen wordt geleid? Tenslotte zal dan wel niemand meer vragen, waarom de regering de werktijdverkorting in 1968 hier en daar tot een kwartier per dag be perkt heeft; in 1969 zal immers iedereen wel begrijpen, dat een ver dere verkorting van de werktijd de toch al grote moeilijkheden rondom de cao-onderhandelingen, dan nog verder vergroot zou hebben. Deze vragen lijken het overdenken waard, wanneer de kritiek gaat los breken. K/AN MASSIEF MAHONIB. -HANOIVOOR.ALUERLEi WATU MET MAG VERGETER. (KAR OOK HANGEN) -Wil O"//- 'nzenden aan Bureau van dit blad 11 naam: straal: 4 ontvang i"i* ,""i" sMvit.it I D° "isu»;rbore',8;™a«'kn'/P., veertien dagen gra° Jsl °nzs fc'a« .1 M'J'n naam skaat: Plaats:

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1