LIGGING LEIDEN NU UITBUITEN Zendertje in mond kan prothese besturen Wethouder mag geen bijbaantje hebben Regionale verkeersmiddag in Holiday Inn Openbaar vervoer moet worden gestimuleerd Goede prestaties Rijnstreekatleten Tentoonstelling Alphen trok 15.000 mensen Studierapport cultureel centrum aangeboden V Prof. Mulder: Fantasie nu werkelijkheid Jaarvergadering Kindervreugd Wit-Gele Kruis en Groene Kruis in Ter Aar gaan gezamenlijk uitlenen Dodenherdenking in dorpshuis Ter Aar RECORDAANWAS BANK IN LANGERAAR Onv. dividend Techn. Unie NIEUWE LEIDSE COURANT 7 VRIJDAG 3 MEI LEIDEN Op de gisteren gehouden „Regionale Verkeersmiddag voor Noordelijk Zuid-Holland", georganiseerd door de Contactcommis sie voor Verkeer Zuid-Holland in het onlangs geopende motel „Holiday Inn", vroegen zowel mevr. N. A. den Haan-Groen, wethouder van be drijven voor de gemeente Leiden, als de heren ir. M. P. Oosterkamp, adjunct-directeur van de Provinciale Planologische Dienst van Zuid- Holland, en N. Hortensius, oud-directeur van de N.Z.H.V.M., in hun referaten om Leiden en omgeving door snelle maatregelen een ander aanzien te geven. Een honderdtal personen, onder wie mr. J. Klaasesz, commissaris der Koningin voor Zuid-Holland en burgemeester G. C. van der Willigen behoorde tot het gehoor. Grenspositie Was Leiden voorheen de schakel tussen het noordelijke deel van de Randstad, gevormd door de keten van steden tussen Amersfoort en Haarlem, en de zuidelijke ring (Dordrecht, Rotterdam, Delft, Den Haag), tegenwoordig behoort de regio Leiden zowel tot de zuidelijke uit loper als tot de „centrale open ruim te", een centrale ruimte, die zich uitstrekt van de streek ten noorden van Leiden tot de Peel in Noord- Brabant. Deze grenspositie biedt Leiden een gevarieerder karakter, wat de industrie en de land- en tuin bouw betreft. Zowel ir. Oosterkamp als mevr. Den Haan pleitten voor de bescherming van het bollenareaal, dat deel uit maakt van de centrale ruimte, tegen de verdergaande verstedelijking en industrialisering van de Randstad. Het bollengebied is niet alleen regionaal, maar ook nationaal van belang. Ook het aantal personen, dat werkzaam is in de bloembollencul tuur en de investeringen aan duur zame produktiemiddelen voorkomen, dat de grond wordt opgeslokt door de industrie. Recreatie In aansluiting op de adviezen, verstrekt in het Streekplan Bollen gebied 1961, wees ir. Ooslerkamp op de noodzaak de recreatieve functie van de streek uit te breiden buiten bet traditionele voorjaar seizoen. De urgentie tot een relatie van het bloembollengebied met de kuststreek wordt algemeen erkend. Met behulp van goede verbindingen In en uit Alphen ALPHEN INGEKOMEN VAN: Amsterdam, G van Harten en gezin. Prinses Irenelaan 2; Nijmegen. 3 kinderen de Bruijn, Raadhuisstraat 44: Krimpen aan den IJssel. 3 kin deren Schouten, Raadhuisstraat 44: 's-Gravenhage, C I Bekker van dei- Hoek en kind. Seringenstraat 56, Amsterdam, M J Binnenmarsch, Goudenregenplantsoen 62: Voorscho ten, M Vis-Aukema, Prins Hendrik straat 39: Soest, J A Esajas, Raad huisstraat 44; Baarn, M Y Ansems, aadhuisstraat 44; Ede, T Hendriksen, Raadhuisstraat 44; Maurik, M Baauw, Raadhuisstraat 44; Utrecht, H A Schoonheim, Raadhuisstraat 44; Voorbureg, F H Stöcker, Raadhuis straat 44: Tilburg, R Foulon, Raad huisstraat 44; Leiden, N F Vis, Prins Hendrikstraat 39; Ter Ar, A M Laee- Hoogeboom, Steekterweg lèö; Nieuwkoop, M A E M Blom, Steek terweg 112; Kamerik, Th C M Kla- renbeek-Roest, Torenstraat 7; Utrecht, Bloksma.J, Hoorn 65. VERTROKKEN naar: Ermelo, J M W Beenhakker en gezin, Ekster straat 1; Zwijndrecht, L Smits en gezin, Julianastraat 28: Ter Aar, C Hubert en gezin. Raadhuisstraat 17; Linschoten, A C de Regt en echtg Oudhoornseweg 9: 's-Gravenhage, P Vink. Van Genderenstraat 16: Lei den, M M den Hollander. Ekster straat 16; Arpnhem, Ch J A van Meerveld. Raadhuisstraat 44; Rotter dam, H Kreeft, Raadhuisstraat 44; Australië, M M Ripping, Hoorn 188; Amsterdam, J F de Ronde, Diamant straat 180 en gezin; Ter Aar, C F Kalkman en echtg, Witte de With- straat 8; Bloemendaal, J Sluiman, van Rijswijk, Charlotte de Bourbon straat 30; Zwolle, J G Nisters, Van Lennepstraat 69: Den Helder, E W Grootenboer, Thorbeckestraat 23; Leidschendam, H A Dunnewind, Steekterweg 47; Amstelveen, A Dun newind, Steekterweg 47: Utrecht, T A Kalkman. Witte de Withstraat 8; Rotterdam, L Boom, Raadhuisstraat 44: Groot Brittannië, A M School - kate-Morsink en 3 kinderen: Jong- kindt, Coninckstraat 42; 's-Graven hage. H J Koch en gezin. Raafstraat 148; Noordwijkerhout. LAM van den Berg, Korte Conradstraat 23: 's-Gravenhage, J W de Jong. Raad huisstraat 44: Bodegraven. B van Harten-van Mourik. J C Hoogen- doornlaan 37. NIEUWKOOP Het mannen koor Jubilate uit Katwijk geeft dinsdagavond een concert in de nieuwe gereformeerde kerk. Mede werking verleent organist Dirk Schoneveld uit Rijnsburg. De lei ding is in handen van dirigent Leen Manneke. Goud- en zilvermarkt AMSTERDAM, 2 mei Goudprijs Amsterdam 2 mei per kg 45704720: zilverprijs Amsterdam 264276,50 'vrij blijvend). Informatdekoersen goud. mk./verk. vor. not. fijngoud f 4570/4720 4540 '4690 Zilvernotering: f 264—27650; vorige notering l 271—283 50 per kg F Oud-N ZH-directeiir auto aan handen moeten de voorzieningen voor de toekomst worden uitgebreid. De aan te leggen wegen zullen de Leidse regio omsluiten en een gemakke lijke aansluiting geven naar de om ringende agglomeraties. De nog middeleeuwse verbindin gen met het oosten moeten ten spoedigste verbeterd worden. Het plassengebied kan hierbij dan ge baat zijn. Om de gewenste water- sportcentra te kunnen bereiken, zijn goede waterwegen onontbeerlijk. Dit heeft ongetwijfeld gevolgen voor het wegverkeer. Het oponthoud door bruggen zal evenwel bij vlotte door stroming zo gering mogelijk blijken të zijn," aldus ir. Oosterkamp. De problemen bij het steeds intensiever wordende recreatieve verkeer kan men oplossen door een reeds be gonnen studie op interprovinciaal niveau. Streek verzorgen d Mevr. Den Haan, wees op de be langrijke functie van Leiden als streekverzorgend centrum. Om deze functie te consolideren is. behalve een uitbreiding van het universiteits complex. vooral vestiging van in dustrie op grote schaal gewenst. Zij ziet als de taak van de agglo meratie Leiden, naast het vervuilen van de oparacht tot het scheppen van een goed levensmilieu het op vangen van de „overloop" van de Haagse agglomeratie voor wonen en werken. Voor de forensenplaatsen Oegstgeest en Voorschoten openen zich mogelijkheden voor de nabije toekomst. Wat de werkfunctie van de Leidse agglomeratie betreft: op een arbeidsmarkt van 100.000 per sonen neemt Leiden het grootste ge deelte voor zijn rekening, nl. 40%. Dit percentage zal nog vergroot worden door de verwachte stroom uit de streek Den Haag. Een ver schuiving in de ruimtelijke concen tratie kan het gevolg zijn, terwijl de cityvorming nog verder terug loopt. Verkeerso verleg De moeilijkheden van het stede lijke verkeer kan men door het ma ken van een verkeerstechnologisch structuurplan oplossen. Het onder zoek van de verkeerssituatie, als één van de belangrijkste aspecten van de ruimtelijke ordening, behoort te ge schieden in overleg met alle daarbij betrokken partijen, De grote bedra gen die geïnvesteerd zijn om de verkeersproblemen uit de weg te ruimen, moeten gericht besteed worden. Hierbij sloot de heer Hortensius zich aan. Hij schetste de moeilijk heden van het openbaar vervoer in Leiden en omgeving, die hun oor sprong niet alleen vinden in de nauwe wegen en straten maar ook en vooral in de aanwezigheid van talrijke privévoertuigen. Het afsluiten van een deel van de stads kern voor particulier vervoer en verkeersmaatregelen zullen een duidelijke verbetering betekenen. Omdat zowel bussen als treinen regelmatig „in circulatie" zijn, vor men ook de parkeerproblemen geen onoverkomelijke hindernis meer. De snelheid van het verkeer, nu door' talrijke opstoppingen getemperd, kan dan worden opgevoerd. Hoewel de laatste jaren een terug gang van het aantal busreizigers is te bespeuren, verkiezen nog altijd altijd 27.500 personen per dag de streekbussen, terwijl dit getal voor de stadsbussen 19.200 bedraagt. Wanneer al deze mensen met een eigen vervoermiddel op de weg ver schijnen, is de chaos niet meer te overzien. Het gebruik van het open bare vervoer moet dan ook gesti muleerd worden, aldus de oud-direc teur van de N.Z.H.V.M. Het vervoer per rail ziet hij niet als de oplossing. Het railvervoer bereikt niet alle bestemmingen en is minder flexibel, terwijl ook de hoge exloitatiekosten een omschakeling in de weg staan. ALPHEN Tijdens athletiekwed- strtjden in Baarn behaalde Wil Broek man van AAV '36e een eerste p'aats op het nummer verspringen meisjes A met een beste sprong van 5 07 me ter Haar clubgenote Truus Binnen dijk bereikte met haar derde sprong t-32 meter. Op het nummer hardlo pen werd Wil Broekman 'weede in 14 seconden, terwijl Truus Binnendijk 149 sec. noteerde. Gerard Sengers werd eerste in zijn serie 100 meter he ren in 12 sec. Op athletiekwedstrijden in Heiloo bereikten de Alphense dames Martha Meyer en Dini de Hey op discuswer pen een afstand van 25.53 meter en 21.68 meter. Op het nummer kogel stoten stootte Ria Groenevelt 8,79 me ter, terwijl de dames Meyer en De Hey tot 7.93 en 7.24 meter kwamen. De 100 meter legde Ria Groenevelt af in 13, 8sec. en wer dhiermee twee de. Mevr, Van Kempen-Looyenstein legde de 800 meter af in 3.39 min. Tijdens competitiewedstrijden in Lei den verbeterde A, Sprey bij de C-jon- gens het clubrecord kogelstoten tot 12 20 meter. Peter Konijnenburg, even eens AW '36c, kwam op dit nummer tot 11.12 meter, terwijl de 800 meter door hem werd afgelegd in 2 min 17,8 sec De Alphense C-jongensploeg werd op de 4 x 80 meter estafette eerste. P. v. Egdom sprong 4.60 meter ver en 1.40 hoog. terwijl Guus Mahler tot 1.35 meter kwam. ALPHEN Zonder enig ceremonieel werd gisteravond de agrarische en de middenstandslentoonstelling gesloten. Ongetwijfeld heeft „de boerderü" zoals het agrarische gedeelte gemakshalve werd aangeduid, het meest aan de verwachtingen voldaan. Alle dagen heeft men zich verdrongen om dit deel van de manifestatie Gouden Alphen te bezoeken, zodat de agrariërs die hieraan hebben meegewerkt in dit opzicht stellig voldaan zullen zün. Op de middenstandstentoonstelling ontving men ca. 15.000 bezoekers. Ongetwijfeld een fors aantal, maar of het aan de hooggespannen verwachting van de organisatoren heeft voldaan valt te betwijfelen. Tevredenheid in elk geval bij de niet-commerciële standhouders. Bij de stichting vakopleiding had het niet storm gelopen, maar er was een redelijke belangstelling, zodat men geen spijt had van zijn deelneming. De Baptistengemeente had in ham stand goede contacten gelegd, zowel met buitenkerkelijken als met va" de kerk vervreemden, waardoor de stand stellig aan zijn doel beant woordde. t Tevreden ook bij de gemeente, die in zijn stand onder het motto „Wat kunnen wij voor u doen" veel be langstelling heeft gehad voor o.m. haar werk in de werkplaats voor mindervaliden. Ook bij de stand van de PTT. die ouderwetse apparatuur tegenover de meest moderne appa- ALPHEN Voor gebouw Nabij gaven gisteravond de muziekvereni gingen Crescendo, Arti et Religioni en het tamboer- en jachthoorncorps Con Brio een serenade en trad de volksdansgroep Dambenoy op in een Griekse dans. Het vormde de inleiding voor een bijeenkomst in het gebouw waarin het bestuur van de stichting Cultureel Centrum Alphen aan het gemeentebestuur het studierapport inzake dit centrum aanbood. Aan de aanbieding ging een uitvoering vooraf van de „Suite Albiniana" door het Rijnlandse Orkestvereniging. Het orkest stond onder leiding van Ton C. Klos, die het stuk ook had gecomponeerd. De heer Klos gaf vooraf een korte toelichting. Hij had zo zei hij het stuk speciaal voor de Alphense gemeenschap ge schreven en was er trots op dit nu te kunnen laten horen aan burge meester en wethouders en raadsle den, temeer omdat zij het zijn, die het orkest door een goede subsidie in het leven houden. Het stuk be doelde ook duidelijk te maken, dat wij niet voor provinciaal aangezien willen worden, maar wel degelijk in staat zijn moderne muziek te ma ken. Het werk bestaat uit vier de len, die elk verschillend van aard zijn en waarvan slechts het laatste deel wat meer melodisch is. ije tijd Na de uitvoering sprak de voor zitter van de stichting Cultureel Centrum, de heer L. van Roosen daal. Tegen de achtergrond van het door de stichting gewenste centrum voor creatieve bezigheden stelde hij het toekomstbeeld van de overvloed aan vrije tijd. die ons door de auto matisering te wachten staat. Er zal een nieuwe maatschappij ontstaan waarvan het kenmerk „de vrije tijd" zal zijn, en wij zullen frontaal geconfronteerd worden met het pro bleem van die vrije tijd. Hij citeerde hierbij de heer Kas- LEIDEN In het groot-auditorium van de universiteit heeft vandaag prof. dr. J. D. Mulder, hoogleraar in de orthodepdie. zijn ambt aan vaard met het uitspreken van een oratie over „Grenzen van de ortho pedie in een nieuwe wereld". In het kerngebied van de ortho pedie, aldus prof. Mulder, is de laat ste jaren niet veel veranderd en spectaculaire ontwikke- lingen worden hier ook in de naaste toekomst niet verwacht. Samenwerking aan de grenzen daarentegen, speciaal met een groep van beoefenaren van niet-medische weten schappen en de na tuurkundigen en de ingenieurs heeft een enorme verrijking van de onderzoekmethoden opgeleverd. Zonder de elektronica zou bijvoor beeld de bewegingsleer, de kinesiologie. niet zo'n hoge vlucht hebben ge nomen. Van de elektronische registratie van de spier werking wordt in het vandaag geopende nieu we Orthopedisch Labo ratorium van de Leidse universiteit, het eerste wetenschappelijke labo ratorium op dit terrein in ons land, een ruim gebruik gemaakt. Op een recente reis door de Verenigde Sta ten heeft prof. Mulder kunnen vaststellen, tot welke science-fiction- achtige ontwikkelingen op therapeutisch gebied deze samenwerking kan leiden, zoals het met de tong bespelen van een uiterst klein radiozen dertje in de mond, dat met zijn signalen een apparaat in werking stelt, dat de prothese of de beugel beweegt. Het in de Verenigde Staten snel toenemende aantal, door wervel breuken bij verkeersongevallen ge heel of gedeeltelijk verlamden dwingt als het ware tot deze ontwikkelin gen. evenals in Europa en meer speciaal in Duitsland is gebeurd door het grote aantal kinderen, dat ge boren werd zonder of met zeer ge brekkig ontwikkelde ledematen als gevolg van het op onverantwoorde lijke wyze in de handel brengen van een „geneesmiddel" Uitbuiten Nob aanwezige spieractiviteiten worden uitgebuit bij de constructie van hoogst individueel aangepaste apparaturen. De resultaten, zoals het iets oppakken en verplaatsen met de bekrachtigde en bestuurde hand, het kunnen voortbewegen van de rol stoel en dergelijke mogen de toe schouwer onvoldoende voorkomen, vele medemensen zouden echter, zonder de inspanning en de vinding rijkheid van de samenwerkende groepen, tot volslagen passiviteit zijn veroordeeld. Hel feit. dat men zelf iets kan doen, hóe weinig en met hoeveel inspanning ook, is de onschatbare winst. Op de ingeslagen weg wordt dan onk met kracht voortgegaan. Ook het onderwijs kan. znns in zien'; in veel ruimere mate dan tot mi »ne van de moderne optische en elo'-'-nnische methodieken gebruik niaken. AMSTERDAM. 2 mei Contante prijzen Londen 8.67'2-8.68: New York 3.62-3.62V4: Montreal 3.35v7»-3.35jL Pa rijs 73.37-73 42: Brussel 7 29V.»-7.293Ï: Frankfort 90.78 M>-90.83 Stockholm 70 00',^-70.05'2: Zürich 83 46-83.51: Mi laan 58.051£-58.10,,fe; Kopenhagen 48.49 >4-48.54 M>: Oslo 50.67Vi-50.72'4; Wenen 14.00%-14.01 ;iLissabon 12.67 >/»-12.68%, RuitPTihinds hanknower AMSTERDAM. 2 mei De advies- koersen voor buitenlands' bankpapier geldend in Amsterdam op de volgende werkdag luiden: Londen 8.62-8 72: New York 3.60-3.64; Montreal 3.33-3.38: Pa rijs 73.25-73.75: Brussel 7.19-7.24; Frank fort 90.55-91.05: Stockholm 69 45-70.45: Zürich 83.40-83.90: Milaan 57.25-59.25; Kopenhagen 48.00-49.00: Oslo 50.20- 51.20; Wenen 14.00-14.10: Lissabon 12.621i-12.77',2; Madrid 'gr cp) 5.10-5.25. sies, van de Raad voor de Kunst, die deze periode schetst als het ont waken van de creatieve mens. Daar voor zullen wij structuren moeten scheppen en dat is dan ook het doel van deze bijeenkomst. Na een korte toelichting op de inhoud van het rapport zei de heer Van Roosendaal, dat uit dit rapport wel een idee van het gebouw blijkt maar dat er nog niets van bekend is waar dit ge bouw zou moeten verrijzen. Burgemeester Bruins Slot be dankte de stichting voor het wprk dat zij heeft verricht. Een gemeen tebestuur alleen kan dit niet en het blijft de taak van de stichting bij de bevolking belangstelling te wek ken. Nuchter Naar aanleiding van het betoog van de heer Van Roosendaal merkte hij op, dat we de dingen ook wat de vrijè tijd betreft vooral nuchter moeten bekijken. Ook wij ouderen zo zei hij hebben de tijd meege maakt. waarin de industriële om wenteling reden gaf om te vermoe den, dat er straks voor niemand meer werk zou zijn. maar het te gendeel blijkt het geval te zijn. Een aardig slot van de bijeen komst vormde de aanbieding van een schilderij aan het comité Gou den Alphen. Van het kunstenaars paar Willemsen. initiatiefnemers van de kunstmarkt op Koninginnedag, was het idee om de bezoekers van de markt op een groot doek de ge legenheid te geven naar de trant van Karei Appel, „maar wat te rot zooien". Het resultaat hiervan (wel wat bijgewerkt) was beslist niet onaardig. De heer Groenhart, voor zitter van het comité, nam het graag in ontvangst. raten tentoonstelde, was een te vreden gevoel. Samenwerking Het Ned. Rode Kruis en het Ned. Astmafonds waren niet zo gelukkig met de plaats van hun stand, die nogal rumoerig was en het publiek niet veel ruimte liet. Niettegen staande dat had men in de Rode Kruis-stand veel wellfarewerk ver kocht, terwijl men bij het Ned. Ast mafonds, waar men een doorlopende verloting hield, niet aan de geHa" e opbrengst kwam. maar met de op brengst van ca. f 2500 toch wel buj was. De interkerkelijke en de r.k. ge zinszorg en bejaardenhulp hadden niet alleen prettig gewerkt, maar waren ook bijzonder gelukkig met hun goed geslaagde samenwerking. De directeur van het gewestelijk ar beidsbureau was blij, dat zijn dienst op de tentoonstelling aanwezig was geweest. Ook de Openbare leeszaal en bibliotheek, die zich met een stand alleen maar wilde laten zien, was tevreden over het resultaat. Een „bestseller" was ongetwijfeld de stand van de Alphense Verkeers politie en de Vereniging voor Veilig Verkeer, waar men op een ingenieus geconstrueerde bromfiets zijn reactie vermogen kon laten testen. Na de sluiting kwamen standhou ders en personeel in de ontspan ningstent bijeen voor een gezellig besluit van tien vermoeiende dagen. ALPHEN De speeltuinvereni ging Kindervreugdhield haar jaarlijkse ledenvergadering. Voor deze bijeenkomst maakte de voor zitter, de heer Houweling, met de gedelegeerde van de gemeenteraad, de heer Joh. van der Lee, een rond wandeling langs de speeltuintoestel len, die alle keurig geverfd en ver nieuwd zijn. De glijbaan is van een geheel nieuw glijdek voorzien. Op de hoek van de Karei Doorman straatJan Nieuwenhuizenstraat prijkte door middel van 200 viool- planten de zin: Alphen 50 jaar! In zijn openingswoord zei de voor zitter. dat dit de laatste ledenverga dering zou zijn in het oude clubhuis je. Zoals bekend werd enkele weken geleden begonnen met de bouw van een nieuw clubhuis. Het eerste deel van de vergade ring was gewijd aan de verslagen, van secretaris en penningmeester. Na de bestuursverkiezing is het be stuur als volgt samengesteld: H. Houweling, Karei Doormanstraat 20, voorzitter; W. Waasdorp, Brit- tenruststraat 21, secretaris; G. Vonk, Karei Doormanstraat 14, penning meester; verder de dames M. P. van Diik-Van Veen. I. van Egdom-v.d. Bijl en E. Sneeuw-v.d. Bijl en de heren H. J. Uithol, G. Vis en W. Wieman. De heer Van der Lee sprak na mens het gemeentebestuur dank uit voor het vele werk dat het bestuur voor de jeugd verrricht. Aan het einde van de vergadering sprak de heer Houweling een woord van dank tot de scheidende secreta ris, de heer Bloupot. Inspecteur Amelung gaat naar Baarn NIEUW-VENNEP De heer G. E. R. Amelung uit Nieuw-Vennep, die sinds september 1964 als inspec teur in dienst is bij de gemeente politie van Haarlemmermeer, is in gaande 1 juli aanstaande benoemd tot waarnemend inspecteur-korps chef van de gemeentepolitie in Baarn. Gemeen teraad Haarlem mermeer HAARLEMMERMEER De ver hoging van de wethouderswedde (van f 23.875 tot f 25.100) had gis teren in de gemeenteraadsverga dering een uitgebreide discussie tot gevolg. De heer G. J. H. Jongelie (PvdA) wees op het wetsontwerp betreffende de bezoldiging van Tweede Kamerleden, waarin onder meer gesteld wordt, dat inkomsten uit andere werkzaamheden moeten worden afgetrokken. De heer Jon gelie stelde voor eenzelfde rege ling voor de wethouders te treffen. „Je kunt niet twee bazen voor 100 pet dienen". De heer P. M. Lanser (CPN) zag geen enkele reden tot verho ging van de wethouderssalarissen over te gaan. De heer G. B. Nee- ring (PSP) was voor het voorstel van de heer Jongelie. Hy liet we ten, dat hij niet voor en niet tegen wenste te stemmen, indien het voorstel in stemming zou worden gebracht. Risico Het voorstel kon zonder verdere moeilijkheden worden aangenomen. Dat gebeurde nadat de heer C. de Raadt (CHU) had gezegd het niet met de vorige sprekers eens te zijn, omdat aan het wethouderschap een groot risico is verbonden. „Als wij TER AAR In het wijkgebouw kon de voorzitter van de vereniging „Het Wit-Gele Kruis" de lieer C. Hoogervorst, maar weinig leden welkom heten. Hij bracht dank aan de wijkzuster, zuster Verhaar en de heer en mevrouw Schreurs, de bode en de concierge, die allen op voor treffelijke wijze hun werk hadden gedaan. De voorzitter feliciteerde het bestuurslid de heer J. Zwirs, met zijn jubileum als onderwijzer. De heer Hoogervorst deelde mee dal de wijkzuster een nieuwe auto heeft en dat er besprekingen zijn met het Groene Kruis om gezamenlijk ge bruik te maken van de uitleenma terialen. Men is het al eens gewor den. Er zal voorlopig geen tandarts zitting houden in het wijkgebouw, omdat de financiën dat niet toela ten. Het jaar is goed geweest. De ope ning van het nieuwe consultatie bureau aan de Anjerstraat was een hoogtepunt. De vereniging heeft 45 nieuwe leden kunnen inschrijven, waardoor hel ledental nu 854 is. Misschien is de tijd spoedig da^ir voor het aanstellen van een tweede wijkzuster. 109 baby's werden naar het consultatiebureau gebracht en het aantal kleuters steeg tol 665, van wie er 111 dit jaar werden inge schreven. 42 bezoeken bij bejaar den werden gebracht. TER AAR De Oranjevereni ging houdt zaterdagavond om 7.45 uur een herdenkingsbijeenkomst in de grote zaal van het dorpshuis, ter herdenking van de gevallenen in de Tweede Wereldoorlog. Spre ker is ds G. H. van Kooten uit Delft. De christelijke zangvereni ging verleent medewerking. Penningmeester Kolman was in 1967 niet rondgekomen; zijn tekort was maar f 52.22. Tot bestuurslid werden herkozen de heren A. Heemskerk, J. Kroft en C. J. Pie- terse. De heer Zwirs deed verslag van het begrafenisfonds dat 434 leden telt en een voordelig saldo over 1967 had van f 704.56. De heer C. Schreurs gaf verslag van de con trole. De heer J. Wassenburg werd tot controleur aangesteld. TER AAR In de aula van de tuinbouwschool hield de Boeren leenbank Langeraar haar jaarlijkse algemene vergadering, onder lei ding van de voorzitter, de heer Mart. Keijzer. Het spaartegoed gaf een recordaanwas te zien; ingelegd ƒ2.427.648.18 en ƒ1.613.417,— op genomen. Op de 2000 spaarrekenin gen stond per 31 december 1967 4.4 miljoen gulden. Het totaal der toevertrouwde gelden beloopt nu 5,4 miljoen. In totaal werd ƒ664.000 aan leningen verstrekt. Op 31 de cember stond 2,9 miljoen uit. De bedrijfswinst bedroeg ƒ3,946,61. Voor de relaties van de boeren leenbank bestaat nu ook de gele genheid een persoonlijke lening op te nemen. Er werd een druk ge bruik gemaakt van de betaal- chèques. Voor de gezinsrekening met een rente van pet is een groeiende belangstelling. De heer M. v. d. Jagt trad we gens zyn gevorderde leeftijd af als lid van het bestuur. In zijn plaats werd zijn zoon gekozen, de heer Ant. v. d. Jagt. een motie van wantrouwen tegen één van de wethouders indienen, kan hij op straat staan. Daarom is het goed als zij nog iets in de ach terbak hebben". Voorzitter mr. F. Th. Dijckmees- ter zei, dat men in de eerste plaats moet kijken of een wethouder zijn taak goed verricht en dat men het verder aan hem moet overlaten of hy een bijbaan wil of niet. Mr. Dijckmeester zegde toe, op verzoek van enkele raadsleden, dat aan G.S. de notulen zullen worden toegezonden, zodat men zich een oordeel kan vormen over de mening van de raad. De raad ging akkoord met het voorstel tot het stichten van vier bijzondere scholen voor gewoon la ger onderwijs, waarvan één in Niew-Vennep. Ook de overige op de agenda ge plaatste voorstellen kregen de goed keuring van de gemeenteraad. Aan het begin van de vergade ring werd de heer C. Uittenhout beëdigd. Hij voorziet in de vaca ture van mr. G. Ebbeling (PvdA) die twee maanden geleden de raad van Haarlemmermeer verliet in verband met vertrek naar elders. Uitvoerig rapport cultureel centrum ALPHEN Begin 1967 werd op gericht de Stichting het culturele centrum Alphen a. d. Rijn. Het doel van de stichting was te komen tot het oprichten van een cultureel centrum. Volgens de statuten wordt het bestuur, dat uit 711 leden kan bestaan, benoemd door de Rotary- club. De tafelronde ..Oude Rijn", de maatschappij tot Nut van 't algemeen, de vereniging Alphense Belang en de Industriële Club. Het huidige zeven leden tellende bestuur bestaat uit de heren L. van Roosendaal, voorzitter, en P. Groen hart, secretaris, beiden benoemd door de Rotaryclub, drs P. Vink, penningmeester en ir. J. van Tol, beiden benoemd door Tafelronde „Oude Rijn", burgemeester J. C. van Wageningen namens 't Nut, de heer J. G. Ponsioen namens Al phens Belang en de heer A. H. C. van Wersch namens de Industriële Club. Het bestuur van de stichting heeft sinds de oprichting een fors stuk werk verzet, hetgeen blijkt uit het uitvoerige en gedocumenteerde rapport waarin de mogelijkheden tot realisering van een centrum worden bezien. Dit rapport kwam tot stand in samenwerking met de stichting voor maatschappelijk op bouwwerk in Zuid-Holland en de Stichting Culturele Raad van Zuid- Holland. Het werd gisteravond in gebouw Nabij aangeboden aan het gemeen tebestuur. Op de inhoud van het rapport komen wij nader terug. AMSTERDAM De Technische Unie N.V. heeft over 1967 een bevre digende ontwikkeling te zien gegeven hoewel het jaar met zorg werd tege- moetgezien in verband met de hier en daar optredende recessie. Er werd een nettowinst geboekt van f2.290.936 'in 1966: f2.285.688). Voor gesteld wordt een onveranderd divi dend uit te keren van zeventien pro cent. De directie verwacht, volgens het jaarverslag, dit jaar de positie van de Unie te kunnen handhaven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7