Samenwerking vakcentrales verloopt traag door CNV 25 MIN. VLIE KUIKENPOTEN V-raad betreurt Israëlische parade I I I I ABN Spaarbiljet 1968/72 ^□PLK_kSO HELE 500 GR. Uit de Haagse hof geplukt "k BOZE KLOOS: IN TIEN JAAR VRIJWEL NIETS GEDAAN DRIEDUBBEL WERK IS GROTE VERSPILLING NIGERIA EN BIAFRA GAAN PRATEN M Druk van VS op niet-kernlanden Impasse formatie Belgisch kabinet Britse koningin speelt hoofdrol in documentaire Ambtenaren bedreigd met mes VS wachten op antwoord FRI KI presenteert kip op z'n lekkerst! ra MAKKELIJK EN SMAKELIJK <P3? .Per kameel voor Israël alles goed en wel 5 1■fe&t is bijzonder ontstemd over van de drie vakcentrales. (Van onze sociaal-economische redactie) DOORN De heer A. Kloos, voorzitter van het NVV, de geringe vorderingen, die worden gemaakt in de samenwerking In tien jaar zijn we niet verder gekomen dan het benoemen van een gemeenschappelijke secre taris van het overlegorgaan van de drie vakcentrales, aldus gisteren de heer Kloos op een stu diedag van het Nederlands Katholiek Vakverbond, die speciaal was gewijd aan de samen werking van de drie vakcentrales. Als belangrijkste schuldige wees hij het CNV aan, dat voortdurend „aan de rem hangt". De oprichting van een gemeenschappelijk weten schappelijk bureau is mislukt, evenals allerlei gezamenlijke financieringsmogelijkheden. LONDEN De leiders van de federale regering van Nigeria en het afgescheiden Biafra zijn overeengekomen dit weekeinde \EJGEN GELUID in de Britse hoofdstad inleidende besprekingen te beginnen over j De heer A. Borstlap (CNV) wilde het staken van de reeds tien I wel meedoen aan een dialoog, maar De heer Kloos noemde het een gro te verspilling van geld, alle werk van de vakbeweging driedubbel te laten verrichten. Meer samenwerking zou kunnen betekenen veel meer dienst verlening aan de leden. De heer P. J. J. Mertens, voorzitter van het NKV, stond niet bijzonder te dringen om te komen tot een hechte samenwerking met het NVV, maar deze vakcentrale bleek toch wel tot verdergaande concessies in de samen werking bereid dan op dit moment het CNV. In het experimentele vlak zou het NKV verder willen gaan. Maar wel moet binnen de Nederlandse vakbe weging een dialoog mogelijk blijven. De dialoog zal de vakbeweging tot grotere en betere prestaties leiden dan in geval van een eenheidsvakbe weging. De heer Kloos noemde in de discussie de christelijk-sociale actie een verlaat antwoord op het Mar xisme. maanden durende burgeroorlog. De secretaris-generaal van het Ge menebest. de Canadees Arnold Smidi, deelde dat gisteravond mee. Hij heeft al enkele maanden contact met de strijdende partijen. De leider van Biafra. luitenant-ko lonel Ojoekwoe. zei gisteren dat zijn land bereid is naar elk Nigeriaans vredesaanbod te luisteren. Het was de eerste keer dat Ojoek woe afweek van zijn standpunt, dat Biafra tot de laatste man zou blijven doorvechten om volledige soevereini teit te verkrijgen. W aarborgen Ook de federale regering heeft een veer moeten laten. Generaal Gowon, het staatshoofd van Nigeria, heeft in het verleden altijd verklaard, dat zijn land slechts zou gaan onderhan delen. als Biafra van te voren zijn onafhankelijkheid zou opgeven. De Biafraanse leider gelooft overi gens niet dat het federale regime de Biafraanse bevolking veiligheid kan waarborgen, zonder zijn soevereini teit te erkennen. In Londen zal slechts gesproken worden over het vaststellen van een plaats voor definitieve onderhande lingen. gaf daarbij te verstaan, dat, zijn vak centrale ook een missionair getuigen de functie heeft in de eigen kring. Hij noemde het in strijd met het christelijk geloof, de christelijke or ganisatie tot een bezinningsorganisa- tie te maken. Hij verdedigde het zelfstandig opereren van de drie vak centrales, omdat op deze wijze nog eigen standpunten naar buiten ge bracht kunnen worden. Voor het streven naar een fusie van de vakcentrales vond de heer Borstlap het nog veel te vroeg, al gaf hij toe. dat de christelijke organisatie geen gegeven is voor alle tijden en alle plaatsen. De heer Mertens was het hiermee eens, maar wilde op dit moment met het experiment van de samenwerking toch wel iets verder gaan. Veel woorden werden hierover concreet niet gewisseld, maar de ver trouwelijke glimlachjes tussen de heer Kloos en de NKV-vertegen- woordigers waren veelzeggend. Ook op een opmerking over een mogelijke samenwerking tussen CNV en NKV werd met niet veel meer dan een glimlach gereageerd. DUIDELIJK De heer Mertens maakte eenmaal een duidelijke opmerking, toen hij zei, dat aantasting van de privaatei gendom of het niet eerbiedigen van de menselijke persoonlijkheid voor hem redenen zouden zijn onverkort vast te houden aan de confessionele vakorganisatie en vakcentrale en af te zien van een federatie of fusie met het NVV. De brochure van de heer J. Lanser. de toekomstige voorzitter van het CNV, vond de heer Kloos een toon beeld van gebrek aan solidariteit en het aanmerken van niet-christenen als tweede-rangsmensen. De heer Mertens wilde de plurifor miteit in de vakbeweging voorlopig handhaven en bij een toekomstige verdergaande samenwerking de na druk blijven leggen op de katholieke en christelijke inspiratie, welke een institutionele gestalte zou moeten krijgen bij een grote mate van zelfstandigheid van de vakcentrales. Hij had geen behoefte aan een be- zinnirjgsorganisatie in de geest van een broederschap der heilige familie. Rekening houdend met klimaat verschillen zouden de vakcentrales zoveel mogelijk samen moeten doen. Met het vandaag oprichten van een eenheidsvakbeweging zouden we de zaak afbreken, aldus de heer Mer tens. „Onze mensen willen thuis in eigen klimaat aangesproken worden. Voor een verdergaande samenwer king is een groeiproces nodig." Parade PER /PERSOON woonpl.: Indien u anderen meeneemt, hier Bij voorkeur op: Ma ochtend middag Di Wo Do Vr Za Op,zondag wordt niet gevlogen. Ik heb reeds betaald per: giro kontant I" kontant woonpl.: HOE EN WAT Deze KWARTET-rondvluchten worden georganiseerd van uit Luchthaven Rotterdam en zijn alléén voor KWARTET- abonnees. Als hot kan l.v. de afstand Is hij graag bereid een 4-peraoons vliegtuig, zodat e: sn rondvlucht boven uw woonplaats 3 passagiers tegelijk mee kunnen. De „Cessna" Op het vliegveld Is een gezellig restaurant, ven waaruit u het komen en gaan van de vliegtuigen van dichtbij kunt bewonderen. U kunt er ook alle Inlichtingen over lijndiensten enz. krijgen. Aan hot eind van de vlucht wordt u als herinnering een Oorkonde van Luchtdoop over handigd. Iedere maandag worden de Instapkaarten voor de komende vluchten verzaden. warneer uw betaling door de krant ontvangen la. U wordt natuurlijk zoveel mogelijk op de ge wenste morgen of middag ingedeeld. Betaling per giro of kontant bij het bureau van de krant. TAE parade in Jeruzalem is zonder moeilijkheden verlopen en de Veiligheidsraad is zo verstandig ge weest geen veroordeling uit te spre ken. Er was ook geen reden toe. Niettemin heeft het Israëlische machtsvertoon geleid tot verdere verscherping van de tegenstellingen tussen Arabieren en Joden. Want onmacht is een voedingsbodem voor haatgevoelens. De Zweed Jarring tracht als VN- vertegenwoordiger beide partijen aan de onderhandelingstafel te krij gen. Het is echter de vraag, waar over gesproken moet worden. Want er is veel veranderd. Jordanië probeert nog te voorkomen, dat de missie van Jarring als defini tief mislukt zal worden beschouwd. Het is ook het enige land, dat veel belang heeft bij een vreedzame rege ling. Die zal echter uitblijven, zolang de andere Arabische landen en met na me Egypte en Syrië niet over vrede willen praten. Intussen zal Israël geen van de veroverde gebieden prijsgeven. De tijd staat overigens niet stil en het ziet ernaar uit, dat de Arabi-, sche landen met geweld willen ne men wat zij reeds langs vreedzame weg niet terugkrijgen, omdat zij Is raël na 20 jaar nog bestaansrecht ontzeggen. ARLINGTON „De Verenigde Staten kunnen in bepaalde omstan digheden overwegen de economische hulp te staken aan niet-kernwapen- mogendheden, die overwegen kern wapens aan te schaffen". Dit heeft gisteren de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, verklaard. Hij doelde kennelijk op India, Pakistan. Israël en Egypte. Deze landen. die in voortdurend geschil met elkaar ver keren, zouden overwegen kernwa pens aan te schaffen. BRUSSEL Dc formatiepoging van de leider van de Belgische socia listische partij dreigt in een impasse te komen. Collard verklaarde gisteren dat de CVP blijft pleiten voor een nationale coalitie van socialisten, christen-de mocraten en liberalen. De socialisten willen alleen een coalitie met de CVP. Binnenkort is de benoeming te verwachten van jhr. J. Q. Bas Backer tot ambassadeur in Tokio. Hij is thans ambassadeur in Canberra. De heer Bas Backer zal dr. R. H. van Gulik opvolgen, die in september is overleden. De heer Borstlap maakte nog de opmerking, dat het de vakbeweging niet primair gaat om het belang, maar in de eerste plaats om een stuk maatsehappelijke gerechtigheid. Het CNV wil daarom een strijdorganisa tie zijn om te komen tot een betere maatschappelijke orde. DE KERKEN Van de kerkelijke vertegenwoordi gers stond ds. P. Visser, praeses van de generale synode der Gereformeer de Kerken, in grote lijnen achter het CNV-standpunt. Hij beaamde, dat ge zamenlijk gezocht zal moeten worden naar de gerechtigheid van het Ko ninkrijk Gods, eventueel samen met anderen, die een zelfde doel nastre ven, al wijken zij in uiteangspunt af. Hij noemde het een fout van de christelijke kerken, dat zij de boodschap van de verlossing te veel hebben beperkt tot persoonlijke be langen en deze te weinig hebben ge zien in het perspectief van de samen leving. Dr. C. P. van Andel, secretaris van de Raad voor de zaken van overheid en samenleving van de Nederlandse Hervormde Kerk, noemde kerk en godsdienst alleen van belang, indien de samenleving bevrijdend wordt aangesproken. VERANTWOORD Hij legde nadruk op de verant woordelijke maatschappij, waarbij de kerk zich betrokken moet weten. Voor de keuze van vakbeweging is bepalend de vraag, of de toepassing van de macht op verantwoorde wijze geschiedt. Hij achtte het mogelijk dat de godsdienst een goede taakuitoefening van de vakbeweging in de weg kan staan. Kerken en vakbeweging moe ten samen naar nieuwe structuren zoeken. De contacten, die er zijn met het CNV en het NVV, juichte dr. Van Andel dan ook toe. Mgr. H. C. A. Ernst, bisschop van Breda, wees de gedachte af. dat God de standen heeft gewild. Volgens hem legt het geloof geen claim op de vakbeweging, wel blijven zij voor elkaar van belang. f 100,- groeit veilig tot f 130,- in vier en een kwart jaar Dat is een samengestelde interest van 6,36% per jaar. Bovendien is fiscaal voordeel mogelijk door verschuiving van inkomstenbelasting. Al onze kantoren kunnen u nader inlichten over de voordelen, verbonden aan het ABN Spaarbiljet 1968/72. U bent welkom bij de Algemene Bank Nederland LONDEN Koningin Elisabeth heeft ermee ingestemd de hoofdrol te „spelen" in een documentaire over het Britse koningschap. De film wordt een produktie van de BBC en een commerciële tv-zender. De film zal ongeveer een uur duren en de Britse vorstin tonen tijdens de vervulling van haar officiële ver plichtingen en in haar privéleven. Het is de eerste maal dat een Brits staatshoofd aan een film meewerkt. De cocumentaire wordt in juli uit gezonden. als prins Char'es Prins van Wales wordt. ARNHEM Een 42-jarige Arn hemmer veroorzaakte gisteren pa niek op het Arnhemse gemeentehuis toen hij gewapend met een kappers scheermes een afdeling opstormde en ambtenaren bedreigde. De man was woedend geworden toen een bode hem vertelde, dat de wethouder, die hij wilde spreken, niet aanwezig was. Hij trapte daarop eerst twee rui ten van de bodekamer in, trok ver volgens het mes, sneed zichzelf de pols door en rende bloedend de af deling op onder het schreeuwen van „ik maak jullie allemaal kapot, ik heb nu lang genoeg papiertjes inge vuld". Even later zonk hij uitgeput op een bank neer, waar twee ambtenaren zijn pols verbonden. De politie bracht hem daarna naar het ziekenhuis. Nog geen reactie van Hanoi WASHINGTON De Verenigde Staten wachten nog op een officieel antwoord van Hanoi op het Indone sische voorstel een schip in de Golf van Tonkin te stationeren voor inlei dende vredesbesprekingen, maar een Noordvietnamese woordvoerder in de Laotiaanse hoofdstad Vientiane heeft het voorstel al „onaanvaard baar" genoemd. Amerikaanse regeringsfunctiona rissen toonden zich hierover niet ver baasd, omdat Noord-Vietnam Indo nesië niet meer als een neutraal land beschouwt maar als pro-Westers. Ook zou een schip onvoldoende èom- municatiemogelijkheden bieden. Inmiddels duurt de strijd om de A-Sajouvallei in het noorden van Zuid-Vietnam in -alle hevigheid voort. De Amerikanen verloren negentien hefschroefvliegtuigen. Corresponden ten van het persbureau Reuter schat ten dit aantal echter veel hoger. Van Amerikaanse zijde is meege deeld dat veel Noordvietnamezen zijn gesneuveld en dat het aantal doden aan Amerikaanse en Zuidvietnamese zijde verhoudingsgewijze licht is. NEW YORK De Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties heeft gisteravond unaniem een resolutie aangenomen, waar in de Israëlische militaire parade in Jeruzalem „diep wordt be treurd". De resolutie stamde voort uit een urenlang overleg tussen dc leden on derling. die trachtten het gezicht van de Raad te redden nadat Israël on danks een verbod van de Raad, de parade toch had gehouden. De veroordeling van Israël volgde op een rapport van secretaris-gene raal Oe Thant, die de Raad „met spijt" ervan op de hoogte stelde dat de parade was gehouden. De kleurige en luidruchtige militai- 325 AMSTERDAM Ieder, die wel eens Bersheba, de hoofdstad van de Negev in Israël, heeft ber zocht, weet, dat men daar een „rit per kameel" kan maken, d.w.z. men gaat op het dier zitten en men laat zich fotograferen. Betaalt men „dubbel tarief" dan gaat het dier zelfs lopen: het draait één keer om z'n as. Donderdagmiddag scheen Bersheba te zijn overgeplaatst naar de Dam in Amsterdam. Op precies dezelfde manier als in Bersheba kon ieder die dit wilde een rit op een kameel" maken. De opbrengst is bestemd voor de opbouw van de staat Israël. Deze actie is op touw gezet door de Nederlandse Zionistische Studentenorganisatie. Een circus had twee kamelen gratis ter beschikking gesteld. Tegelijkertijd vloog boven Amsterdam een reclamevliegtuig met de tekst: „Mazzel tov". He breeuws voor: „Gefeliciteerd" DOOR De Dierentuin gaat verdwijnen, tegen de vlakte de vreemde koepel, de holle zaal met galerijen, tuinzaal die vergeefs probeerde gezellig te zijn en alle tierelantijnen. Behalve de zakenlieden die er gashaarden-uitleg gaven, autoshows hielden en een enkele keer zelfs een beurs, zullen niet zoveel Hagenaars er pijn om hebben. De Diererïcuin was een overleefd begrip. Misschien leven bij vooroor logse Hagenaars nog zoete herinne ringen, maar de Haagse bevolking bestaat voor de helft uit „import" en heel wat van die import vond de weg naar Den Haag pas toen de dierentuin, die de Dierentuin was. ontluisterd was. Zelf behoor ik tot de import, die hier binnenkwam toen de asperges nog op het strand stonden en de Scheveningse bosjes in de vernieling lagen me't een villa die Phoenix heette, in brokken tussen gekapt hout. Een Phoenix die nooit verre zen is, maar misschien nog funda menten heeft onder de riante rij weg. die nu door het groen voert Toch ben ik eens naar de beesten in de Dierentuin gaan kijken; dat was toen Bern ons een paar van zijn beroemde beren had geschonken. Die beren schonken ons weer klei ne beertjes en ik ging op kraamvisi te. Twee hondjes van beertjes, die zich poezig lieten strelen. Log en lui keek ma-berin het aan. Wat de begeleidende fotograaf precies deed, weet ik niet meer, maar plotseling had ma-berin er ge noeg van en schoot uit. Het logge lijf zwiepte in onvoorstelbare vaart vooruit, een poot zwaaide.... Nog nooit zag ik zo'n fotogra- Censprong! De beren zijn aan Wassenaar geschonken en de Dierentuin bleef een beestloos bestaan lijden. Op de oude berekuil verrees het monster- blok. dat Provinciehuis heet. Maar de oosterse koepel bleef be houden. Die moet nu verdwijnen, eerst Voor een parkeerterrein en la ter voor het representatieve deel van het Provinciehuis. Zo verdwijnt legendarisch Den Haag. Het Wachtje weg; Scala ver vangen door een stuk warenhuis; de Rooms Koning ergens op zolder; de fontein op het Binnenhof een stuk autos'talling. Het Roomhuis uit he't Haagse Bos is weg en het Minangkabause Huis gaat weg, nadat we het van Wesl- broekpark naar Zuiderpark en van daar naar het Haagse Bos hebben geschopt. Het is als het huis, waaruit groot moeders klok wordt weggehaald om een elektrische cijferplaat op de muur te schroeven en grootvaders stoel vervangen wordt door een plastic kuipzetel. Je voelt je er. hoe rationeel het ook al allemaal wezen mag, toch ontheemd bij. re show in Jeruzalem (4500 militairen en 450 voertuigen) trok de belangstel ling van een kwart miljoen Israëliërs. In het Arabische gedeelte van de stad won de nieuwsgierigheid van de Arabieren het van de voorgenomen boycot toen zo'n driehonderd vlieg tuigen overvlogen. Steeds meer Ara bieren dromden samen op de balkons om het schouwspel te bekijken. De Israëlische ambassadeur zei voor de Veiligheidsraad dat de para de zonder incidenten was verlopen. De Jordaanse afgevaardigde deed het verzoek de burgemeester van Oost-Jeruzalem tot de raad te laten spreken. Dit verzoek zal vanavond worden besproken. De burgemeester is inmiddels in New York aangeko men. Het Jordaanse verzoek zal waarschijnlijk een fel debat opleve ren. BRUSSEL De produktievooruit- zichten in de EEG bevinden zich thans op het hoogste niveau sedert april 1966. Voor de komende maan den wordt een aanhoudend hoog tempo verwacht Dit staat in het laatste overzicht van de Europese commissie voor con junctuurenquêtes bij het bedrijfsle ven in de EEG. Ons land werkt aan deze onderzoeken niet mee. Pauselijke rede Uw commentaar op de rede die Paulus VI onlangs heeft gehouden en waarin hij zich scherp tegen nieuwe ideeën heeft gekeerd, lijkt mij eenzij dig en te negatief. In veel opzichten moeten wij het met deze paus oneens zijn. Hij brengt met grote kracht in zijn encyclieken en apostolische constituties naar voren waar we als protestanten nu juist al tijd zo tegen gestreden hebben (ver plicht celibaat, wezensverandering van de hostie bij de eucharistie, aflaat enz). Intussen moeten we het oog er niet voor sluiten dat er inderdaad een vloedgolf van puur modernisme over de Nederlandse r.k. kerkprovincie slaat. Niet voor niets zal de Nieuwe Katechismus herschreven moeten worden. Door vooraanstaande theolo gen wordt immers de maagdelijke ge boorte van Christus ontkend, zeer ver regaand bijbelkritiek geoefend, erf zonde. het bestaan van engelen en duivelen geloochend. Menigeen zegt openlijk dat met de dood alles uit is. De protestantse theologen, die ons over Rome „voorlichten", zeggen veel te weinig over deze vrijzinnigheid. Als de paus zich nu keert tegen zulk een wervelwind van nieuwe ideeën, kun nen we alleen maar dankbaar zijn. U schrijft dat de tijd voorbij is dat alle rooms-katholieken zich buigen voor het woord van de paus. Dat staat nog te bezien. Maar de r.k. en de reformatorische „nieuwlichters" met hun vaak wilde ideeën moeten samen buigen voor het Woord van God (niet voor wat bijbelkritische theologen van dat Woord maken, maar voor het on geschonden Woord van God). En al is het opmerkelijk dat het io gaat in de strijd om de funda mentele bijbelse waarheden, bijv. zoendood, opstanding van Christus, oordeel tot eeuwig leven of tot eeuwi ge dood, en in de strijd om de funda mentele levenswaarden, heiligheid van het huwelijk, de strijd tegen terreur en anarchie, zuilen we schouder aan schouder moeten staan met paus Pau lus VI. Wij houden dus wel onze grote i bezwaren, maar in menig opzicht be- I groeten we in deze paus een me- I destander en medestrijder. 's-Gravendeel Dr. M. J. Arntren

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5