SPORT: Rotterdammers lopen warm voor Zesdaagse Nederlander grijpt meer naar serieuze boek Spanjaard Pinera naar triomf op eigen bodem Vraag of ons land meer voor de vrede kan doen knipsels Organisator Ruys tevreden Post-Sercu aan de leiding Jan Janssen werd vijfde Startverbod voor Eddy Merckx STAM TWEEDE IN BERLIJN Zoetemelk negende in ronde van België Volleybalteams te»eii België PELE VOOR DILEMMA Openbare I bibliotheken 60 jaar Henry Moore ontving Erasmusprijs te Arnhem VU-hoogleraar prof. Kooijmans: Schaakviertal tweede 17 VRIJDAG 3 MSI 19iS8 WW WW IJU al twee etmalen draait in de Energie- hal de tweede na-oorlogse wielerzes- daagse van Rotterdam. Afgaande op de publieke belangstelling mag van een suc ces worden gesproken. De kijkers verma ken zich en de organisatoren hebben voor een scala van attracties gezorgd, waar door er naast het wielrennen nog aller hande andere zaken zijn die een gang naar de Energie-hal aanlokkelijk maken. Afgewacht moet nu nog worden of de Zesdaagse ook een sportief succes wordt. Het Zesdaagse-evenement als ge heel heeft nu eenmaal niet zo'n beste naam. Het zit vol met intrigues, afspra ken en ondershandse contracten. Ook al heeft wedstrijdleider Ruys bij hoog en bij laag beweerd dat de sterkste koppel zal winnen, toch blijven er altijd vraagtekeiis die zelfs de meest ingewijde niet kan op lossen. Geen renner laat het achterste van zijn tong zien en er zijn tal van moge lijkheden om een winnaar te „versieren". Het is een probleem dat bepaald niet alleen Rotterdam raakt. Het gehele Zes daagse spel is voor velen al verloren. Niettemin blijven enthousiastelingen als de organisatoren Waardenburg en Ruys er goedwillend in geloven. Zij doen althans hun best om het spel zo eerlijk mogelijk te laten verlopen en elke poging die daar toe in het werk wordt gesteld is prijzens waardig. Grote deelname VCVO OP Hemelvaartsdag (23 mei) a.s- zal in Zutphen het jubileumtournooi van het Verband van Christelijke Volleybalvereni gingen (V.C.Vo.) worden gehouden. De organisatie is in handen van de plaatse lijke vereniging ..Wilhelmina". Dit jubileum-tournooi (het V.C.Vo-) bestaat 10 jaar) geldt tevens als ope ningsmanifestatie van de sporthal in Zut phen, die de naam „Hanzahal" heeft ge kregen Ondanks het feit, dat deze sporthal zes volleybalvelden telt, moesten enkele za len van scholen worden bijgehuurd om alle teams te kunnen plaatsen. Er zal ge speeld worden op tien velden. Er is inge schreven door 37 verenigingen met 113 teams uit Arnhem, Lochem, Sneek, Hol ten. Tiel, Voorst, Deventer, Assen, Dieren, Doetinchem, Geldermalsen. Zutphen. Rot terdam. Hengelo (O), Emmercompas- cuum, Emmeloord. Harderwijk. Den Haag, Velp, Almelo, Rheden, Eindhoven, Twello, Eerbeek, Barendrecht, Apeldoorn. Wier- den. Warnsveld, Steenderen, Winterswijk en Amersfoort. Er zijn 28 poules gevormd, waarin 200 wedstrijden worden gespeeld. In de sport hal wordt gevolleybald van 8.30 tot 21 00 uur, in de bijzalen van 9.00 tot 16.00 ROTTERDAM Rotterdam begint warm te lopen voor „z(jn" Zesdaagse. Telde de Energiehal op de openingsavond nauwelyks 3.000 toeschouwers, donderdagavond bevolkten reeds 3.500 wieier- enthousiasten de wankele tribunes rond de sfeervolle baan. Ook vele prominenten uit de sport- en theaterwereld waren aanwezig om een vleugje zesdaagse sfeer op te snuiven. Zo gaven o.a. Feijenoord's doelman Eddy Pieters Graafland, tv-vedette Teddy Scholten en Heintje Davids, die een daverend applaus bij het pu bliek oogstte acte de présence. Het optimisme van organiator Charles Ruys is dan ook volkomen gerechtvaardigd. „Geweldig, wat een sfeer. Ik dacht dat deze zesdaagse beslist niet onderdoet voor die in Antwerpen of in welke plaats dan ook", oordeelde Ruys die even later wegstormde om voor de zoveelste maal die avond één der „Missen" een boeket bloemen in de handen te drukken die zij op hun beurt over handigden aan één van de winnaars van de vele koersen. Er werd zelfs een complete Miss-verkiezing georga niseerd onder leiding van tv-com- mentator Barend Barend§e. Met een oogwimper verschil werd Eleonora Klaassen door het uitbundige publiek tot „Miss Skol" van de avond geko zen. FLUITCONCERT Ook voor grootmeester Peter Post, die kennelijk uit is op zijn 42ste zesdaagse-overwinning, hadden de toeschouwers menig open doekje over. Bij één der afvalkoersen duwde Post echter speels Piet de Wit weg wat hem een fiks fluitconcert ople verde. Post kwam er niet van onder de indruk. Opvallend is het aantal valpartijen in deze zesdaagse. Op de meest on verwachte ogenblikken smakken ren ners bij hoge snelheden tegen de baan en slechts zelden blijken zij een verwonding te hebben opgelopen. Ook Peter Post raakte éénmaal be trokken bij een valpartij maar ook voor hem liep alles goed af. De sym pathieke Deen Palle Lykke en de Westduitser Sigi Renz moesten echter voor een onderzoek naar het Dijk- zigtziekenhuis worden overgebracht. Beide renners zullen de strijd waarschijnlijk wel voortzettten. Rond middernacht waren nog zo'n 2.000 toeschouwers aanwezig. Het gaat er naar uitzien dat de Energie- l hal op zaterdagavond een avond i vol attracties tot de laatste plaats I bezet zal zijn. In de middaguren van donderdag toen slechts een handjevol toeschou wers het donkerbruine ovaal om zoomden, hadden Lykke en Eugen, die op de eerste avond danig teleur stelden, voor de nodige strijd gezorgd. De Denen zegevierden niet alleen in de koppelwedstrijd, maar ook in de koers achter demies, die overigens niet voor het klassement van de Zes daagse meetelt. Zij klommen daardoor in het klassement van de zesde naar de derde plaats. Het favoriete paar Patrick Sercu - Peter Post spande zich 's middags niet al te zeer in. De Nederlands-Belgische combinatie be paalde zich er uitsluitend toe de ron de voorsprong te behouden. In de avonduren, toen de belang stelling aanmerkelijk groter was, er waren ongeveer 2000 toeschouwers, mengden Post en Sercu zich wel in de strijd. Sercu zorgde voor de nodige punten in de klassementssprints, ter wijl de Belgische wereldkampioen in de koppelwedstrijd zyn sprintkracht demonstreerde door de Duitser Klaus Bugdahl, die met de voortreffelijk rij dende Duyndam een uitstekende in druk maakte, op de streep te verslaan. Voor de mindere goden in het veld werd de koppelwedstrijd een drama. Overzicht van de wieler baan in de Energie-hal waar de Rotterdamse Zesdaagse al twee dagen met succes heeft gedraaid. Rechts voorin de „kooi" waarin de wielrenners vertoeven wan neer zij niet op de baan zijn. ALMANSA De achtste dag van de Vuelta heeft voor het eerst een Spaanse overwinning gebracht en Martin Pinera was de renner, die dc toeschouwers in Almansa bejubelden. Maar het gelukkigst van alle Span jaarden was de overwinnaar van dc achtste etappe zelf. Pinera is in Spanje als wielrenner eigenlijk al af geschreven met zijn leeftijd van 37 jaar. Echt grote successen waren hem vreemd gebleven in zijn lange wie- lercarriere, de Spaanse gele trui had hij in de jaren, dat hij zijn brood in het zadel verdient, slechts om de schouders van anderen gezien. Het was begrijpelijk dat het pelo ton Pinera rustig liet gaan, toen hij al in de achtste kilometer demarreer de. Wie immers was Martin Pinera? Martin Pinera reed rustig door, zijn tempo lag niet al te hoog. dat van de groep lag nog lager en pas toen zijn voorsprong was uitgegroeid tot bijna zes minuten kwam er een reactie. Tegen de helling van de Col de la Carrasqueta (derde categorie), na 65 kilometer, toonde Gonzales zijn klim- mersbloed. De groten in het veld rea geerden niet, Ferretti en Monti volg den het spoor. ACHTER Op het topje had Gonzales zijn achterstand teruggebracht tot iets meer dan drie minuten, Ferretti en Monti lagen een handvol seconden meer achter. Veertig kilometer ver der op de pas van de Albaida bleek duidelijk dat Gonzales en Ferretti zouden blijven „hangen" want Pinera had weer bijna vier minuten voorsprong op dit tweetal en 4 minu ten en 15 seconden op de grote groep, die tot een hogere snelheid werd gea nimeerd door Perrurena en Altig. Het peloton vloog naar Gonzales en Ferretti toe en Pinera kwam weer snel in zicht. Na 120 kilometer waren nog slechts zestig seconden van zijn voorsprong overgebleven. Maar nadat Gonzales en Ferretti waren achter haald, geloofde het peloton het ver der wel en daardoor kon Pinera zijn voorsprong verder uitbouwen en de gelukkigste Spanjaard van deze tweede mei worden. UITSLAGEN De uitslag van de achtste etappe is: 1. Martin Pinera. 167 km in 4 uur 31 mm. en 27 sec. met tijdsvergoedlna: 4.33.47.. 2. Oca- na (Sp) 4.37.46, met tljdsverg. 4.37.26., 3. Vlcamcnt (Sp) 4.37.47 4. Soave (It) 4.37.50 5. Janssen (Ned) 4.37.51. 6. Wright (Gb) 4.37.52. 7. Gimondl (It) 4.37.53. 8. Perurena (Sp). 9. De Vlaeminck (Delg). 10. Altig (W-Dld) allen ln dezelfde tijd als Gimondi. Het algemeen klassement na de achtste etappe: 1. Pinera (Sp) 29 uur 34 min 48 sec: 2. Altig (W.-Dld) op 2 min 9 sec.: 3 Wright (GB) op 2.44: 4. Janssen (Ned) op 2.58: 5. Momene (Sp) op 3.05; 6 De Pra 'I') op 3.14; 7. van de Kerkhove (Belg) en Oeana (Sp.) op 3.34: 9. Guerra (It) op 3.35: 10. Aimar (Fr) op 3.43. PAPENDRECHT Korfbalkampioen PKC uit Papendrecht zal op 18 en 25 mei met het Heelsumse DKOD strijden om het nationaal kampioenschap van de christelijke korfbalbond. Op 18 mei wordt gespeeld in Papendrecht en een week later in Heelsum. De volgorde van de wedstrijden is precies omge keerd in vergelijking met vorig jaar toen beide teams ook tegenover elkaar stonden De ploegen Holmes/Hill, Hortelano/ Halls en Verdoorn/Brouwer werden op respectievelijk twaalf, dertien en ne gentien ronden gereden. De stand was vrijdagmorgen, na de neu tralisatie van 03.00 uur: 1. Post Sercu (Ned/Belg) 110 punten: op een ronde: 2. Bugdahl/Duyndam (Dld/Ned) 106: op twee ronden: 3. Renz-Koel (Dld/Ned) 50: 4. Lyk- ke/Eugen (Den) 44; op vier ronden: 5. Van der Lans-Lawrie (Ned/Austr) 185: 6. Verschueren/Seeuws (Belg) 67: op vijf ron den: 7. De Roo/Severeyns (Ned/Belg) 18: I op zes ronden: 8. de Wlt/Bongers (Ned) 115: op negen ronden: 9. Legrand/Grossim- linghaus (Ned/Dld) 51: op twaalf ronden: 10. Holmes/Hill (GB) 100: op dertien ron den: 11. Hortelano/Halls (Sp/GB) 47; op negentien ronden: 12. Brouwer/Verdoorn (Ned.) 68. Op de tweede avond van de Rotterdamse Zesdaagse werden twee ritten over 25 mi nuten gehouden ln de Toekomstzesdaagse voor amateurs. De eerste wedstrijd leverde een overwinning op voor Wlm Koopman, de tweede voor Albert van Midden, die in het klassement op de eerste plaats bleef. Na twee avonden ls de stand ln de Toekomstzesdaagse: 1. Van Midden 26 pnt; 2. Koopman 21 pnt: 3. Ten TIJe 15 pnt: 4. Van Bastelaar 12 pnt; 5. Moret 11 pnt; 6. Van Duyvenbode. Verwey en Trompert 8 pnt: 9. Van Dorth 6 pnt; 10. Van Dalsen 5 pnt; 11. Van Tilburg en Raaymakers 3 pnt; PARIJS De Belgische wereld kampioen op de weg Eddy Merckx zal voorlopig niet in Franse wieier- criteria mogen starten, omdat hij de ze week zonder meer is weggebleven van een wedstrijd in Treguier. De or ganisatoren van dit criterium hebben geprotesteerd bij de Franse wieler bond omdat Merckx contractbreuk zou hebben gepleegd. Tot nader order heeft de Franse bond de Belg nu verboden in zg. „kermiskoersen" in Frankrijk te starten. BERLIJN In een stayer wedstrijd in de Schoneberghall van West-Berlijn is Cees Stam donder dagavond op de tweede plaats geëin digd. Winnaar in het klassement, na I drie ritten, werd de Westberlijner Wolfgang Holz. De uitslagen zijn. eerste rit (15 km): 1. Holz 13 minuten 5 seconden, 2. Stam op 60 meter. 3. Helsloot (N) I op een ronde, 4. Schwarzer (D) op 2 j ronden. 5. De Fleminck (B) op 2 ron- den. Tweede rit (20 km): 1. Stam 17.25,5, 2. Holz op 1 meter, 3. Helsloot i op 260 meter. 4. Schwarzer op 270 j meter, 5. De Fleminck op 290 meter, i Derde rit (25 km): 1. Holz 22.17,1, 2. I Stam op 2 meter. 3. Helsloot op 240 meter. 4. Schwarzer op 1 ronde. 5. De Fleminck op 1 ronde. Het eindklassement is: 1. Holz', 2. Stam. 3. Helsloot, 4. Schwarzer, 5. De Fleminck. HOEGAARDE De vijfde etappe van de Ronde van België voor amateurs ls ge wonnen door de Belg Staf van Roosbroeck, Hij was in de eindsprint de snelse van een kopgroep waarin ook Joop Zoetemelk zat. De uitslag van de vijfde etappe, een rit van 163 kilometer van Ronsse van Hoe- gaarde. is: 1. Van Roosbroeck (B) 4 uur 29 minuten en 40 seconden, met tljdsvergoe- ding 4.29.10,2. Dierickx (B) 4.29.40 met tljdsvergoeding 4.29.25. 3. De Vlaelnck (B) 4.29.40. 4. Van de Vijver (B) 5. Giaccone (It.) 6. Opdebeeck (B) 7 De Witte (B) 8. Reyniers <B) 9. Zoetemelk (N) 10. Onge- nae (B> allen ln 4.29.40 20. Hoogerheide (N) 4.33.58. 32. Ger Harlngs <N 14.35.00 47 Boers (N) 55 Rentmeester (Nd) 59. De Groot (N) 63 Pijnen (N) allen 4.35.00. Het algemeen klassement ls na de vijfde etappe: 1. Roger de Vlaeminck iB) 16 uur Van de Vijver <B). op 1 mluut 23 sccon- 17 minuten 35 seconden, op 39 seconden: 2. Van de Vijver (B). op 1 minuut 23 secon den: 3. Opdebeeck <B). op 4.20/4. Dierickx (B). op 5.18; 5. Reyniers tBi. op 11.12: 16 Giaccone (It) en Zoetemelk <N). op 11.24: 18. Pijnen (N). op 12.26: 21 Rentmeester (N). op 13.50 26. Hoogerheide (N). op 21.36: 44. De Groot (NT. op 25 52: 46. Ger Harlngs (N). op 30 04: 50. Hogers (N). DEN HAAG Het Nederandse da mesvolleybalteam, dat op 10 mei uit komt tegen België en van 20 t/m 26 deelneemt aan de Westeuropese kam pioenschappen in de Italiaanse plaats Florence, zal bestaan uit de volgende speelsters: P. de Roo. H. Blanken-van Gulik, H. Wijnands, A. Snuverink, J. Pranger, T. Verdijsseldonk, A. Ep- ping, J. de Dekker. A. de Vries. T. Grunnekemijer. H. Karsten en M. v. d. Berg. Voor het Nederlandse herenvolley balteam. dat op 10 mei in Voorburg eveneens tegen België aantreedt, zijn c volgende spelers uitgenodigd: Aal- bers. Groen. De Hond. Jansen. Lod- der. Onnes. Tinga. Trompetter. Val- kenburg. Veldhuis. Vermeulen en I Wassenaar. RIO DE JANEIRO Edson Arantes do Nascimento, beter be kend als Pele, staat voor een di lemma. Zijn vereniging FC San tos wil hem niet afstaan voor het Braziliaanse voetbalelftal, dat in juni enige wedstrijden moet spe len. De Zuidamerikaanse topclub heeft namelijk een reis naar Eu ropa op zijn programma staan en heeft daarvoor al contacten met diverse bekende clubs gelegd. Santos zonder „de zwarte pa rel" is echter veel minder waard dan Santos „met". En dat weten de bestuursleden van de Brazili aanse topclub maar al te goed. Vandaar hun verzoek aan Pele om de uitnodiging van het Brazi liaanse elftal af te slaan en mee te gaan naar Europa. Pele heeft nog niet beslist, maar zowel bij Santos als bij de Braziliaanse bond wacht men met spanning af. Zweden en Spanje naar gelijkspel MALMÖ De vriendschappe lijke voetbalwedstrijd Zweden Spanje, die donderdag in Malmoe werd gespeeld, eindigde in een ge lijkspel: 11. De Scandinaviërs had den bij de rust met 10 de leiding door een doelpunt van Nordahl (17e minuut). Castellano bracht Spanje in de 74e minuut op gelijke hoogte. Kindvall speelde een goede wedstrijd voor de Zweden (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM De Centrale I Vereniging voor Openbare Bi bliotheken, het overkoepelend orgaan van alle algemene en confessionele openbare biblio theken, viert op 9 en 10 mei haar 60-jarig jubileum. Een feest, waartoe reden is. Want in die zestig jaar heeft de ver eniging zich snel uitgebreid: er zijn op het ogenblik 350 biblio theken en 370 filialen en daar naast nog eens 26 bibliobussen (rijdende bibliotheken). Al deze bibliotheken bezitten samen 10 miljoen boeken. Ter illustratie hoe omvangrijk de activiteiten van deze verenigde bi bliotheken zijn: in 1967 werden on geveer 40 miljoen boeken aan 1 mil joen lezers (57 procent volwassenen en 43 procent jeugd) uitgeleend. Ruim 6 miljoen der uitgeleende boe ken aan volwassenen betroffen de nonfictie, een cyfer, dat er vol gens de vereniging op duidt, dat de Nederlander steeds meer serieu ze lectuur gaat lezen. Zij ziet hierbij een duidelijke invloed van de tv. die stimuleert oni „eens wat dieper in verschillende onderwerpen te dui- I ken". Samenwerking De centrale vereniging (onder voorzitterschap van Schiedams bur gemeester. de heer H. Roelsema) beschouwt het bereikte resultaat de stijgende belangstelling voor het boek en de openbare leeszaal overigens nog maar als een eerste fase in de ontwikkeling van het bi bliotheekwezen Belangrijk voor de directe toe komst noemt zij de in de maak zijn de zgn. „bibliotheekwet", die naast een andere structuur van het rijks- subsidiebeleid (vorig jaar 12 miljoen gulden plus 1.5 miljoen voor provin ciale bibliotheekcentrales) een nog grotere samenwerking tussen alge mene en confessionele openbare bi bliotheken beoogt. Een samenwerking, die de laatste jaren al zeer sterk is toegenomen. Van de 350 bibliotheken zijn er nog 30 zuiver protestants-christelijk, ter wijl 40 procent rooms-katholiek is. Wat deze laatste groep betreft: als straks in Limburg alle r.k. biblio theken zullen zijn opgenomen in de algemene bibliotheken, zal dit per centage verder dalen naar 30 pro cent. Streven van de vereniging is: in elke plaats één bibliotheek, waarin r.k. en prot. christelijke bibliotheken als secties zijn opgenomen. Op het ogenblik is men hiermee al een eind: in nog maar een paar plaatsen zijn drie bibliotheken geopend. Discotheken Een ander streven is hét aantal discotheken snel uit te breiden. Er zijn er thans nog maar vijf in Den Haag, Delft, Rotterdam, Deven ter en Zwolle. De .ervaringen daar zijn zodanig, dat men verdere uit breiding zeker verantwoord acht. Eveneens bestaan er plannen om te komen tot een landelijk Biblio theekcentrum, dat als dienstverle nend orgaan voor lokale en regio nale bibliotheken moet gaan funge ren. Voorts wordt voorbereid de op richting van een nationale biblio theekraad. die in landelijk verband de overheid moet gaan adviseren. Ten aanzien van de opleiding van bibliothecarissen (en -essen) wil men naast de ene bestaande school in Amsterdam nog vier andere scho len stichten. In Tilburg wordt ko mend najaar al de tweede school geopend. Daarnaast zijn nog scholen nodig in het oosten en noorden en een tweede in het westen. Contributies Een plan. dat waarschijnlijk niet op korte termijn is te verwerkelij ken is de contributievrijdom, die in het buitenland overal al als een nor male zaak wordt beschouwd. „Als we bereiken, dat voor kinderen be neden de 15 jaar dc contributie kan worden afgeschaft, mogen we al heel blij zijn", aldus de vereniging. Omdat de contributies slech'ts acht procent van de inkomsten uitmaken en men van afschaffing der lid-» maatschapsgelden een sterke stimu lans tot meer lezen verwacht, zijn de meeste bibliotheken voor de con tributievrijdom. In bestuurlijke kringen bij de overheid, staat men daar. volgens de vereniging, echter nog wat huiverig tegenover. Subsidies Wat de financiële zijde van het bibliotheekwezen voorts betreft naast de 12 miljoen gulden van het rijk, subsidieerden de lokale overhe den in 1966 19 miljoen, terwijl de De „bibliobus" rijdende biblitheek). die in vele delen van het land al jaren een po pulaire verschijning is. Er rij den er thans 26, maar er komen er in de nabije toekomst nog 10 bij. provincies 2,5 miljoen aan het lokale bibliotheekwerk en 1,5 miljoen aan de provinciale bibliotheekcentrale* besteedden. In de nieuwe „bibliotheekwet" wordt een nieuwe regeling voor deze subsidies opgenomen. Onder meer wordt daarin gesteld, dat alle perso neelskosten ten laste van het rijk zullen komen. Over het wetsontwerp heeft de centrale vereniging op verzoek van het ministerie een rapport opgesteld, waarin zij eigen wensen ten aan zien van de nieuwe wet te kermen geeft. De discotheek: nu nog maar in vijf plaatsen, maar straks aullen het er meer worden. ARNHEM In het Huis der Provincie te Arnhem heeft prins Bernhard vanmorgen temidden van een uitgelezen gezelschap de Erasmusprijs uitgereikt aan de Engelse beeldhouwer Henry Moore. Aanwezig waren ko ningin Juliana, prinses Beatrix, prins Claus en de heer Van Vol lenhoven, alsmede Henry Moore en zijn dochter Mary. Voor de uitreiking hield de Prins een korte toespraak waarin hij ver klaarde een zekere angst gevoeld te hebben voor deze uitreiking, daar hij hier geconfronteerd werd met moderne kunst, wat niet zijn specialiteit is. De gewone mensen, aldus de Prins, denken maar al te gemakkelijk dat kunst iets is voor de happy few. maar! men zou moeten beseffen dat het snijden van hout, het kneden van klei, wat zij als kind deden, in wezen een eerste stap was naar de creativi teit. Als opvoedingsinstanties hiervan' gebruik zzouden maken zou het een eerste bescheiden brug kunnen wor den die leidt naar een betrokken worden bü de kunst. HET GROOTSTE Voorafgaand aan de rede van de prins sprak de minister van Cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, dr. M. A. M. Klompé. Zij wees er op hoe Henry Moore de Erasmusprijs waar deerde. omdat hiermede een eerbewijs wordt toegekend aan grote Europese figuren die belcfngrijk werk hebben gedaan op velerlei tot de humaniora behorende gebieden. Zij karakteri seerde Moore's werk als behorende tot het grootste van de twintigste eeuw Moore behoort tot de weinigen die principiële nieuwe gegevenheden aan de taal van de beeldhouwer hebben toegevoegd. De Engelse kunstkenner Sir Ken neth Mackenzie Clark zei onder meer dat Henry Moore het vermogen heeft op monumentale schaal te denken en te voelen. Men kan zijn werk plaatsen DEN HAAG De SER-commissie voor internationale sociaal-economi sche aangelegenheden hecht grote betekenis aan een uitbreiding van de Europese gemeenschappen met een aantal Westeuropese landen, zo blijkt uit een advier aan de minis ters van buitenlandse zaken en eco nomische zaken. in elke omgeving en het zal zich, mits juist neergezet, kunnen meten met zzowel landschap als architectuur. Na afloop van de plechtigheden is de beeldhouwer en zijn dochter een receptie aangeboden. Omstreeks 12.35 uur vertrok de koninklijke familie naar Kroller-Muller muzeum te Otter- lo, ter bezichtiging van de daar ten toongestelde werken van de beeld houwer. We komen hier morgen bre der op terug. BAD AIBLING Het Nederlandse schaakviertal bezet na de derde ronde van het Clare Benedicttornooi, dat in Bad Aibling wordt gehouden, de tweede plaats. Donderdag kwam Nederland niet verder dan een voorlopig gelijkspel (l1^IVO tegen Spanje. De vooruitzichten waren in het begin van de ontmoeting rooskleurig. Ree won na een goede partij van Medina en Donner speelde snel remise tegen Pomar. Langeweg maakte echter in tijdnood een ernstige fout, die onmid dellijk verlies ten gevolge had. Kuypers staat in de afgebroken party tegen Diez del Corral iets beter, maar hij zal nog uren nodig hebben om er het hele punt uit te halen. De uitilagen waren: afgebroken partijen: tweede ronde: SpanjeEngeland llfc2'i: '-nd—West-Duitsland 2—2. (Kuypers—Hecht 1—01. iltsland Ij (voorlopig) EngelandOostenrijk 'j. j (voorlopig). Gedetailleerd: Donner—Pomar 1 >—1. Kuypers—Die - - est-Duitsland 7'j 3. Zwitserland 6 1, 4. Engeland 5 3, 5 Spanje 3>i (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG VU-hoogleraar prof. Kooijmans wil dat Neder land een actieve politiek voert binnen het kader van de bond genootschappen waarvan het lid is. Het is volgens hem een open vraag of ons (neutrale) land meer zou kunnen doen voor de vrede dan thans het geval is. Eerst als het bondgenootschap zelf een bedreiging vormt vor de vrede, zou men kunnen uittreden en zich zelfstandig opstellen. Aldus putten we uit de stellingen die vandaag geleverd werden voor de discussie op een con gres van de Nederlandse afdeling van de Europese unie van christen-demo craten in Den Haag. Voor een actief buitenlands beleid, gericht op vrede en gerechtigheid, zijn visie en nuchterheid nodig. Prof. Kooijmans vreesde echter dat heilig vuur en nuchtere zakelijkheid een typisch Nederlandse onverzoenbare tegenstelling is. Mr. Bos. lid van de Tweede Kamer voor de CHU, beklemtoonde de nood zaak om de NAVO mede dienstaar te maken aan het bevorderen van ontspanning in de werled. Hiervoor is een goed gecoördineerd beleid no dig. Hij vond dat de Nederlandse rege ring de mogelijkheden om tot ontspanning te komen bij de NAVO overschat en de besprekingen van de groep van tien landen uit West- en Oost-Europa onderschat. Zijn Kamercollega drs. Westerterp (kath.v.) wees erop dat het Europese beleid van ons land, gezien onze geo grafische ligging gericht moet zijn op een zo liberaal mogelijke handelspo litiek en beijvering voor toelating van landen die geografische eenzelf de positie innemen, zoals Engeland en de Scandinavische landen. Verzet De heer Westerterp vroeg zich af of het wel verstandig van Nederland is in het verzet tegen Frankrijk vaak haantje de voorste te willen spelen. Als klein land kan men nu eenmaal minder politieke druk uitoefenen dan grotere landen. Hij vond het raadzaam dat Neder land indien hei bezwaren heeft tegen bepaalde ontwikkelingen in de EEG. steun zoekt voor haar standpunt bij andere landen om dan gezamenlijk invloed te kunnen uitoefenen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 17