Omvangrijke steun voor de wollenstoffenindustrie Commentaren Regering maakt weer bezwaar Gouden jubileum van „geleerde" vrouwen Lailser: „Emotioneel geweld" levert vakbond leden op Uit de Haagse hof geplukt II Dupli-kaat REGERING: VERTROUWEN IN DE TOEKOMST BEDRIJVEN VERPLICHT TOT RATIONALISATIE Rockefeller: oorlog ont-Amerikaniseren „Stunts van Voetgangers vereniging" Verbond veilig verkeer zegt samenwerking op Premier De Jong naar de West Resolutie in VN kerastop Frontale botsing eist twee doden meer belangstelling voor hun auto dan voor hun vrouw IRELLI Griekse minister onder buisarrest GEEN AKKOORD BOUW-CAO 7 DONDERDAG 2 MEM968 DEN HAAG De regering zal de strijkgaren- en wollenstoffen- industrie financieel steunen. Echter alleen als de industrie bereid is de herstructurering die in het rapport-Goldschmidt is aanbevolen in grote trekken uit te voeren. De steun zal de vorm hebben van een gegarandeerd krediet in het ka der van de bijzondere financie ringsregeling met een soepele rente betalingsregeling. Voorts zal de Staat deelnemen in het risicodragend kapi taal in het kader van het industrieel garantiefonds. Als later blijkt dat het be drijfsresultaat onvoldoende is zal de regering een deel van de rente ook nog kwijtschelden, zo heeft minister De Block meegedeeld aan de werkge vers en werknemers in deze in dustrie. SLUITING De herstructurering komt neer op sluiting van zes spinnerijen en op richting van een nieuwe gezamen lijke spinnerij, de samenvoeging van zes ondernemingen die damesstoffen produceren tot drie of vier, de sa menvoeging van vier ondernemingen die herenstoffen produceren tot een of twee. Verder moet de bedrijfsop- bouw gerationaliseerd worden. De werkgevers zullen spoedig con crete plannen hierover op tafel leg gen. Er zullen nieuwe voorstellen wor den ingediend wat betreft de DE KAPOTTE GROTE TROM De man die de grote 1 mei-parade op het Rode Plein niet meemaakte. Mismoedig leunt hij tegen een brugleuning in de buurt van het Kremlins met aan zijn voeten de „zondaar"een kapotte grote trom. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM De WAO, zoals de Nederlandse Vereniging van Vrouwen met Academische Opleiding altijd genoemd wordt, gaat 10 en 11 mei in Wageningen het gouden jubi leum vieren. In 1918, negenendertig jaar nadat Aletta Jacobs als arts afstudeerde, werd de WAO dus opgericht door een kleine groep, tot wie de Utrechtse advocate dr. Estelle Simons behoorde. Nu is zij erelid. De vereni ging telt 3400 leden, van wie tien procent onder de dertig jaar. Een unicum voor een vrouwenvereniging, die het meestal moet hebben van ou deren. In totaal zijn in Nederland onge veer 12.000 afgestudeerde vrouwen. Een van de vier wordt dus lid. Een academische graad is een vereiste voor het lidmaatschap. Verdiensten Slechts in uitzonderingsgevallen wordt het buitengewoon lid maatschap aangeboden aan vrouwen, die geen titel bezitten, maar zich zeer verdienstelijk hebben gemaakt. Onder haar zijn mevrouw C. A. Kluyver, intemation. recht; jkvr. C. M. van Asch van Wijck, theologe en mevrouw Henriëtte Laman Trip-de Beaufort, schrijfster. Ook aan me vrouw Mieke Bouman-van den Berg, de verdedigster van Jungschlager, werd dit lidmaatschap aangeboden. landelijk worden verscheidene stu dieonderwerpen ter discussie ge bracht, steeds uitgaande van maatschappelijke aspecten, het vrou wenleven betreffende. Voorts wordt elk jaar op ruime schaal beroepen- voorlichting gegeven aan meisjes, die de middelbare school gaan verlaten. Een van de programmapunten is nog te trachten naast de wettelijke bescherming van de titel drs. ook het dra beschermd te krijgen. De jubileumviering begint op 10 mei in de aula van de Hogeschool in Wageningen, waar mevrouw mr. dr. Rood-de Boer, kort geleden benoemd tot presidente van het Nederlands Vrouwen Comité, de herdenkingsrede zal uitspreken. Lustrumfonds Voorts zal bekend worden hoe het resultaat is van de aktie voor het vormen van een lustrumfonds, waar uit men een wetenschappelijk onder zoek hoopt te bekostigen over de vraag of kinderdagverblijven (voor kinderen beneden de vier jaar) De zesjarige Anja Dorresteijn uit Werkhoven kwam gisteren met haar fiets te vallen op een gedeeltelijk op gebroken weg. Een achteruitrijdende vrachtwagen overreed haar. Zij was op slag dood. gunstig of ongunstig, noodzakelijk of overbodig zijn voor een goede ont wikkeling van het jonge kind. Die dag zal het jubileumboekje in pocketvorm van de WAO verschij nen, getiteld Aletta en later...., waar in drie generaties afgestudeerden haar visie geven op het leven van de gestudeerde vrouw. PHILADELPHIA Goeverneur Nelson Rockefeller, die dingt naar 'de republikeinse 'kandidatuur voor het Amerikaanse presidentschap, heeft zich uitgesproken voor een „ont-Amerikanisering" van de oor log in Vietnam, hét beleggen van een conferentie van Aziatische lan den en het ontwikkelen van con tacten met communistisch China, Hij Ée$ui#|ë;_ zijn instemming mét het vredesinitiatief ya'n .President Johnson maar vond dét'men daar bij van drie belangrijke punten moet uitgaan: een regeling mag niet wor den gegrond op geweld, elke groe pering die haar doel langs politieke weg wil bereiken, moet als onder deel van het politieke leven in Zuid-Vietnam worden erkend en men moet streven naar een rege ling die de vrijheid en veiligheid in geheel Zuidoost-Azië garandeert Rockefeller heeft, zoals uit de eer ste cijfers al was gebleken, de re publikeinse voorveikiezingen in Massachusetts gewonnen. Bij de de mocraten sleepte Senator McCarthy de overwinning in de wacht. UTRECHT Het Verbond voor veilig verkeer heeft de sa menwerking met de Nederlandse vereniging bescherming voet gangers opgezegd. In een brief aan de vereniging constateert het Verbond dat de voet gangersvereniging zich zonder voor afgaand overleg heeft gericht tot alle gemeentebesturen met het verzoek medewerking te verlenen bij het or ganiseren van zogenaamde voetgan gersexamens op de lagere scholen. „Met dit soort stunts wordt", aldus het Verbond, „op onverantwoorde wijze en op grond van losse gegevens die ver buiten de werkelijkheid van het onderwijs liggen, een terrein be treden waarop het Verbond sedert zijn oprichting in 1932 deskundigheid en ervaring bezit". In de brief staat dat nu voor de zoveelste keer door ongecoördineerd handelen van de NVBV verwarring is ontstaan en dat er geen hoop meer is op vruchtbare samenwerking. Ten aanzien van de voetgangersac tie die op 1 juli in samenwerking met andere verkeersorganisaties van start zou gaan. heeft het Verbond de uit drukkelijke garantie gegeven dat het zijn aandeel in de actie onvermin derd zal uitvoeren. Dit bestaat onder meer uit het ontwerpen van propa gandamateriaal en het vervaardigen van tv-filmpjes. De NCVB toonde zich over het besluit verontwaardigd. Het Ver bond heeft de bezwaren namelijk niet geuit in de commissie van sa menwerking. De voetgangersvereni ging zal haar werk onverminderd DEN HAAG e=» Premier De Jong zal in mei en juni officiële bezoeken brengen aan de Nederlandse Antil len en Suriname. Het is voor het eerst dat hij tijdens zijn pre mierschap naar dit deel van het Ko ninkrijk gaat. Van 6 tot 19 mei ver blijft hij op de Antillen. voortzetten, mét of zonder samen werking. Tijd om ruzie te maken heeft de vereniging niet, daarvoor is het werk wat zij doet te belangrijk. verschrottingspremie. De regering heeft bezwaar gemaakt tegen de in het rapport- Goldschmidt opgenomen voorstellen. De rentabiliteit in deze industrie is de laatste jaren bijzonder slecht ge weest. Toch heeft de regering ver trouwen in de toekomst. NEW YORK Twintig landen, waarbij de Sowjetunie en de Ver enigde Staten, hebben gisteren een resolutie ingediend waarin de Alge mene vergadering van de Verenigde Naties wordt gevraagd het ontwerp verdrag tegen de verspreiding van kernwapens te onderschrijven. Het voorstel verlangt, van de Ge- neefse ontwapeningsconferentie dat de onderhandelingen over een be perking van de kernbewapenings wedloop met spoed wordeo voortge zet. BEEK Twee inzittenden van een personenauto zijn gisteravond om het leven gekomen, bij een frontale botsing op de Arnhemseweg bij Beek. Het zijn de 30-jarige E. de Vries uit 's Heeren- berg en de 23-jarige J. Simonis uit Velp. De echtgenote van de heer De Vries werd ernstig gewond. De botsing ontstond bij een inhaal manoeuvre van een Duitse auto. U kent ze wel. Meer belangstelling voor hun auto dan voor hun vrouw. Weten alles van wegligging en vei lig rijden - en zijn bereid er uren over te praten. Ja, praten! Want als ze aan nieuwe banden toe zijn, dan doet die wegligging er plotseling niet meer toe. "Geef maar wat" zeggen ze. Gek is dat. Dat er automobilisten zijn die alles van auto's afweten maar niet weten op wat voor ban den ze rijden. Zouden het dan toch de betere automobilisten zijn die met name naar Cinturato radiaal- banden van Pirelli vragen? CINTURATO radiaalbanden (voor de man die van BANDEN weet) Oppositie in Berlijn Ook in Berlijn was 1 mei-hand gemeen. Na een mars van de vakbonden kwam daarvan de te genhanger: een mars van hen, die zich de „extra parlementaire oppositie" noemden. Beide trok ken door de arbeiderswijken van Berlijn. Een vakbondsleider (links) die de tweede mars wil de tegenhouden, kon een opla waai met een wandelstok krij gen ATHENE De Griekse oud-minis ter George Rallis. die eerder deze week kritiek had geleverd op het door de militairen gesteunde bewind en had aangedrongen op de terugkeer van koning Konstantijn, is gisteren onder huisarrest geplaatst. Rallis was minister van openbare orde in het kabinet-Kanellopoelos, dat door de militaire staatsgreep van 21 april vorig jaar omver werd ge worpen. Ook de voormalig directeur van de Griekse staatsbank. George Mavros, die een van de leiders is van de Unie van het centrum, zou huisarrest heb ben gekregen. Twee agenten houden de wacht voor zijn woning. Sinds 15 april bevinden de leiders van het Unie vjan het centrum, Pa- pandreoe, en van de Nationals radi cale partij, Kanellopoelos, zich ook al onder huisarrest. (Van onze söc.-econ. redactie) UTRECHT Leek gisteren een nieuw akkoord tussen werk gevers en werknemers in het bouwbedrijf ongeveer in kannen en kruiken, informeel overleg met Sociale Zaken heeft op nieuw de zaak gestagneerd. Naar het zich laat aanzien wenst de regering ook niet akkoord te gaan met een kwartier werk tijdverkorting voor het bouwbedrijf per 1 juni van dit jaar. Een half uur werktijdverkorting per 1 nóvember werd reeds eerder door de regering afgewezen. Het lijkt erop dat de regering partijen in de richting van een meerjarig contract wil dwingen, zo dat de verkorting van de werktijd over een ruimere periode kan wor den gespreid. Geweigerd Tot nu toe hebben de werkgevers in het bouwbedrijf echter pertinent geweigerd tot een meerjarig con tract over te gaan. Deze houding van de werkgevers in een belangrijke bedrijfstak als de bouw is overigens opmerkelijk, omdat bijvoorbeeld de (Van onze soc. ec. redactie) UTRECHT De ontwikkeling van het ledencijfer bij de vakbeweging is onbevredigend. De heer J. Lanser, toekomstig voorzitter van het CNV heeft gisteren in de bondsraad van de Christelijke metaalbedrijfsbond een analyse gegeven van dc oorzaken van de achterstand in de ledengroei. ..Emotioneel geweld" is een sterke prikkel voor ongeorganiseerden om lid te worden. Belangrijke resultaten in de verbetering van dc ar beidsvoorwaarden bij het overleg met de werkgevers leveren echter vrijwel geen winst op. Een groei van het ledental deed zich voor in 1960, toen er grote span*- ningen bestonden rondom het open breken van de cao voor dé metaalin dustrie. Hetzelfde was het geval in DOOR Mogen we ons al ongerust ge maakt hebben dat de bestedingsbe perkingen in Engeland en Amerika ons toerisme zouden schaden, wie de stoeten buitenlandse bezoekers, die door staat en land trekken, ziet, krijgt de indruk, dat het allemaal nogal meevalt. Touringcars spuien leeg bij de trekpleisters, maar steeds groter wordt het aantal zelfstandigen, die zich meestal nog wel in familie- of vrienden teamverband in de vreem de wagen. Ze zwerven rond met VVV-folder- tjes in de hand en nemen tram of bus om bij de bezienswaardigheden te komen. Voor driekwart moeten ze het hebben van bereidwillige uitleg van medepassagiers of passanten op straat. Zo ook de twee Engelse dametjes, die in de tram kwetterden. Aan doenlijk lieve dametjes met stro- hoedjes-met-bloemetje op, met roze baby-gezichtjes, met wat grijze stij ve krulletjes onder het hoedje uit en die hoge stemmetjes, die Engelse vrouwen zich op een bepaalde leef tijd tegelijkertijd met het dunne pa- relkettinkje schijnen aan te schaf fen. We stapten teüjkertijd in op het Scheveningse Gevers DeynootpJoin en tramden heel de stad door. Nu loopt de tram bijna altijd vrijwel leeg op het Spui, waar de grote ma gazijnen, de drukke winkelstraten en de schoonheden van de oin- nenstad allemaal binnen loopbei eik zijn. Maar de dametjes bleven zitten. We dreunden het troosteloze Zieken langs, stopten nog eenmaal bij bet Rijswijkse Plein. Nog één halte en we zouden bij het station zijn. Toen werden de dametjes actief. Bogen zich met een schuchter ge baartje naar een halfduttende man voor haar en vroegen iets. De man schrok op, schudde zijn hoofd afwe rend. Met verdiept blosje stond een dametje op en liep naar een ;onge vrouw, drie banken verder, vroeg iets. De vrouw keek de vraagster onderzoekend aan, haalde de schou ders op en ging in haar tasje zoe ken. Rood van ellende nu kwam dame tje naar mij en stamelde: „The prison?" We hebben er twee. De echte ge vangenis en het huis van bewaring, wat pijnlijk. Moest ik nu vragen: „Waar zit hij?" Liever voorzichtig uitvissen. „In Scheveningen is een gevangenis", probeerde ik. Maar ze schudde het hoofd: „O, nee, in het centrum moet het zijn". Het huis van bewaring dus. Wat afschuwelijk, hoe konden die twee zo vrolijk zitten babbelen als zo'n bezoek wachtte? „Dan moet u teruggaan met lijn 9 en uitstappen op het Toumooiveld". Tournooiveld, zouden ze die onmo gelijke naam kunnen onthouden? Maar het dametje was nog niet tevreden. Haar „prison" was bij een lake, dat wist ze zeker. Bij een meer? In heel Den Haag brengen we het niet verder dan vijvers. Ik waagde het: „Heeft u geen pa pier met adres?" O, ja dat hadden ze. een kleurrijk papier zelfs, een WV-folder en ze wezen nu samen: „The prison..." Ze zullen niet begrepen hebben, waarom ik zo opgelucht lachen moest. Ze wezen aan... de Gevangenpoort. 1963 bij de forcering van de loonex plosie. In 1966 ontstond grote opwin ding rondom het vraagstuk van onge organiseerden en georganiseerden, dat het ledental van de bond sterk deed toenemen. Door het ontbreken van bijzonder emotionele gebeurtenissen steeg vorig jaar het ledental echter slechts met 371 en is he'c ledencijfer dit jaar ge daald met ruim 100 man. Mondig Toch wilde de heer Lanser de bondsraad niet oproepen tot het ver wekken van sociale onrust om zo het ledencijfer wat op te trekken. De bond zal zich de onverzettelijke pro pagandist moten teonen, die niet rust alvorens hij zijn ongeorganiseerde collega's tot aansluiting heeft bewo gen. De vakbond vecht voor de mon digheid van de werknemer in de ba- drijven. maar het lijkt er soms op, dat vele werknemers wel genoegen willen nemen met de situatie van on mondigheid. Wat betreft het sociale beleid in materiële zin heeft de vakbeweging al veel in de onderneming bereikt, maar extra aandacht vraagt nog het niet materieel bepaalde sociale beleid. De werknemer zal als volledig mens in de onderneming tot zijn recht moe ten komen. T raditie Ook bij de onderhandelingen over nieuwe cao's moet dit blijken. Met de traditionele inhoud van een cao kan niet meer worden volstaan. Als Illustratie van wat de bond voor zijn leden doet, ook in perioden zonder spectaculaire gebeurtenissen, noemde de heer Lanser o.m. de 225 juridische adviezen, die in 1967 voor leden werden uitgebracht, waarbij 74.000 voor deze mensen werd geïncasseerd. Ik/ va Die slag is aan u. Mej. W. Schreurs uit Nieuw-Vennep Prijswinnaar van f 100,- in het boeiende Shell Duplf- kaart spel. Speel mee, win mee op elk Shell-Station. metaalindustrie al lang tot meer jarige contracten is overgegaan. Werkgevers en werknemers in de metaalindustrie zijn bijzonder tevre den over de ervaringen met het driejarig contract, dat dit jaar af loopt. Partijen wensen zo mogelijk ook het nieuwe contract af te slui ten voor een periode van drie jaar. In het bouwbedrijf zijn de werk nemersbonden wel bereid over een meerjarig contract te spreken om zo een regeling te treffen voor een werktijdverkorting van een half uur per dag. Partijen hadden minister Rool- vink willen voorstellen de werktijd per 1 juni met een kwartier per dag te verkorten en de verhoging van de pensioenpremie met één procent eveneens op deze datum te laten ingaan. Voorstel Het voorstel van de verkorting van de werktijd bleek ten departe- mente het moeilijkste punt. Het lijkt thans niet uitgesloten, dat de aannemers alsnog zullen gaan na denken over een meerjarig con tract. De aannemers komen op dit mo ment namelijk tussen twee vuren te zitten: enerzijds de vakbonden, die aan de werktijdverkorting vast houden en anderzijds de regering, diiè wel naar werktijdverkorting wil, maar dan in een meerjarig contract., waarmee de vakbonden op bepaalde voorwaarden wel akkoord kunnen gaan. Het overleg tussen partijen is nu opgeschort tot volgende week woens dag. Inmiddels zal druk intern be raad worden gepleegd om hopelijk volgende week met een resultaat te kunnen komen dat ook de goedkeu ring van de regering kan wegdragen. Visie QN VER WACHT snel heeft gouver neur Rockefeller van New York getoond de grote tegenspeler te zijn van Nixon. Zowel door zijn overwin ning in Massachusetts als door zijn visie op het Vietnam-probleem. Zijn stembuszege heeft vooral psy chologische betekenis. Nixon zal de ze tegenslag trachten op te vangen. De vraag is, of hij op den duur Rockefeller kan tegenhouden. Niet alleen de grote populariteit van Rockefeller zal Nixon parten spelen. Ook zal het politieke program van de Newyorkse gouverneur hem in verlegenheid brengen, vooral wat Vietnam betreft. Rockefellers uiteenzettingen over dit probleem getuigen van een brede visie, die Nixon ten enenmale mist. Getuige het feit, dat hij nog nooit een oplossing aan de hand heeft ge daan. De jongste ontwikkelingen hebben Rockefeller opnieuw gemaakt tot wat hij in 1960 en 1964 al was: de enige Republikein, die de presidents verkiezingen kan winnen. Blijft de vraag, of zijn partijgenoten dit ein delijk willen inzien. Schip LIET aanbod van Indonesië, een schip ter beschikking te stellen voor inleidende besprekingen over Vietnam, kan de nu al langer dan een maand bestaande impasse door breken. Ziet Hanoi af van de propaganda- mogelijkheden die Johnsons vroege re toezeggingen enige tijd hebben geboden, dan kan het moeilijk be zwaar hebben tegen de Golf van Tonkin. De onderhandelende partijen bevin den zich dan zo dicht mogelijk hij het toneel van de strijd. En aan bei de kanten is de mogelijkheid tot rug gespraak groter dan waar ook. Amerika heeft het Indonesische voorstel met twee handen aangegre pen. Hiermee toont het, dat het ernst wil maken met zijn toezegging, door onderhandelingen tot een vredes regeling te komen. Wijst Hanoi het aanbod zonder meer van de hand, dan bevestigt het slechts het vermoeden, dat het de tijd voor besprekingen nog niet rUp acht. Verheviging van de strijd in Vietnam kan dan niet uitblijven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7