Oegstgeester raad besliste nog niet over aankoop ambtswoning Tienmiljoen Keukenhof Liz Taylor en Richard Burton naar Noord wijk Visserijschip Tridens in gebruik genomen Extra vergadering op 9 mei voor resterende voorstellen GEMEENTE LEIDEN Inzage Twee eeuwen vriendschap tussen de hoge heren Vragen over nieuwe weg Uitgifte van Albert Hei j n Mulder-Vogem: verdere groei Dividendvoorstel Als de maan kon zingen..., zong hij als Schumann Kapitein is Katwijker Uitslagen afd. Leiden Nevobo GEEN KURZAALCONCERTEN wél Anatevka in Circustheater NIEUWE IEIDSE COURANT DONDERDAG 2 MEI OEGSTGEEST Ongewild was de heer Brouwer (prot.-chr.) er gisteravond de oorzaak van dat de raad over de aankoop van Poelgees- terweg 10 als ambtswoning voor burgemeester Van Eysinga pas op donderdag 9 mei (een extra vergadering ter afhandeling van zes wegens het late uur uitgestelde agendapunten) beslist. Halverwege de avond verliet h(j de vergadering omdat hij zich niet lekker voelde, waardoor een uurtje later de stemmen b(j het voorstel over de ambtswoning staak ten. Algemeen vond men het bedrag van f263.130 voor de woning te hoog, waarbij de jaarlijks terug kerende f 15.000 eveneens bezwaren opleverde. Ook vond men, dat B. en W. te weinig alternatieven naar voren hadden gebracht. Wegens de urgentie aohtten de prot.-chr. en k.v.p.-fracties het gewenst vóór het pre-advies te stemmen, al hadden zij liever 'n andere oplossing gezien. De liberalen en socialisten dachten goedkoper uit te zijn respectievelijk met een pand in het centrum van de gemeente of met het laten bouwen van een eigen woning in het bunga lowpark. Niet goedkoper In zijn verdediging stelde wet houder Van der Voet onder meer. dat men met beide oplossingen niet voor veel minder geld klaar zou komen, dat G.S. deze aankoop hoogst waarschijnlijk zouden goedkeuren al geldt daar als richtlijn voor een ambtswoning in Oegstgeest een be drag van f125.000 exclusief grond, en dat het pand economisch verant woord bezit voor de gemeente zou betekenen. Veel gesprekstof leverde voorts de vaststelling van de gemeenschappe lijke regeling betreffende het stads- Rijschool uitgebreid VOORSCHOTEN De federatie rijschool B. van Zeist aan de Leidse- weg is geheel gemoderniseerd en uitgëbreid met een grote binnenima- nege. Zondagmiddag om 2 uur zal burgtmeester L. de Kool de opening verrichten. Na de opening zullen 65 ruiters zorgen voor een gevarieerd en afwisselend programma. Manege Van Zeist bezit thans een binnenmanege van 13 bij 10 meter; een buitenmanege van 20 bij 40 me ter en een groot terrein speciaal voor springconcours. De 35 paarden en ponies van de manege hebben een geriefelijk onderkomen. De drinkwa tervoorziening in de boxen geschiedt automatisch. Ook nieuw is de zadèl- kamer. Spoorwegovergang blijft gesloten VOORSCHOTEN De spoorweg overgang in de Papelaan, verbinding tussen Voorschoten en Wassenaar, zal volledig zijn afgesloten in de nachten van 18 op 19 en 19 op 20 mei van 21 uur tot 7 uur in de morgen. Mozartlaan twee weken dicht VOORSCHOTEN Het kruis- punt Van Beethovenlaan-Mozart- laan zal in verband met het leggen van riolering ingaande 3 mei circa twee weken zijn afgesloten. Zuster Wensingh verliet het Diaconessenhuis LEIDEN Zuster J. Wensingh vierde gisteren haar veertigjarig jubileum bij het Diaconessenhuis, terwijl zij tegelijkertijd de verple ging verliet wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd. Prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, die zuster Wensingh al sedert haar jeugd in Dordrecht kent, sprak haar toe namens het bestuur. Hij memoreerde, dat zuster Wen singh haar verpleegstersloopbaan begon in Groningen, waarna zij werkzaam was in Deventer, Klaziv- naveen en Utrecht. In Leiden werk te zij eerst in de Annakliniek; in 1956 stapte zij over naar het Diaco nessenhuis. Dr. F. L. M. Steenwinkel sprak zuster Wensingh toe namens de medische staf en de zusters van de afdeling zongen een zelfgemaakt feestlied. biTltlËLt 1-tD.UviilË GELDELIJKE STEUN BLJ WONINGVERBETERING Burgemeester en Wethouders van Leiden vestigen er de aandacht op, dat het op grond van de Premiere geling Woningverbetering en -split sing 1953, mogelijk is in bepaalde gevallen een bijdrage van overheids wege te verkrijgen in de kosten van voorgenomen verbetering van de ac commodatie en de indeling van wo ningen. De bijdrage kan onder meer ook worden toegekend voor het ma ken van een closet met waterspoe ling ter vervanging van een droog- closet en voor het maken van een doucheruimte. Inlichtingen hieromtrent worden verstrekt door de afdeling Volks huisvesting van de dienst van Ge meentewerken, Breestraat 117, alhier. gewest Leiden. De raad juichte in tergemeentelijke samenwerking toe, maar achtte het onjuist dat na de proefperiode van vijf jaar de ge westraad in de gelegenheid is zich zelf te continueren zonder dat de gemeenteraden daarover eerst uit spraak doen. Dit bezwaar wordt ter kennis gebracht aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Andere opmerkingen, onder meer over het functioneren van de demo cratie in de samenstelling van de gewestraad, kunnen in de komende vijf proefjaren nader worden be studeerd in het gezamenlijk over leg van de gemeenten. De raadsstukken worden voortaan op voorstel van de heer De Graaf (soc.) en indien gewenst door de betreffende besturen, ter inzage ge legd in de bibliotheken var. de ge meente. Dit naar aanleiding van het verzoek van D'66 Oegstgeest over het openbaar maken van raadsstuk ken. Overigens, zo bleek in de ver gadering, werden deze stukken al tijd al op aanvraag aan iedere be langstellende ter hand gesteld. Mevrouw Munting (lib.) zou van de komende beeldententoonstelling aan de Laan van Alkemade een twee- k driejaarlijkse traditie wil len maken. Zij keerde zich tegen de heer Aldershoff (prot.-ehr.), die het ontwerp voor de speelplastiek op het Apolioplein niet kon waar deren. Bij de behandeling van de ont eigening van Abtspoelweg 15b gaf de heer Van der Voet een overzicht van de gevoerde onderhandelingen met de huidige bewoners, waarbij bleek, dat de raadsman van de be trokkenen de gemeentelijke voor stellen redelijk had gevonden. SOCIËTEIT AMICITIA 200 JAAR (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Met een receptie, twee diners en ongetwijfeld veel borrels viert deze week de sociëteit Amicitia het 200-jarig bestaan. Om aan dat jubileum ook nog wat anders over te houden dan alleen een goedge vulde maag en een wat katterig gevoel, is een gedenkboekje uitgegeven, waarin mr. H. A. C. Branderhorst het wel en wee van twee eeuwen Amicitia heeft opgetekend. Wie het (door E. Wij nans) voor treffelijk verzorgde boekje leest, krijgt de indruk dat het in die twee eeuwen meer wee dan wel is ge weest. De „deftige burgers" slaagden er maar niet in de touwtjes aan el kaar te knopen. De schulden liepen steeds maar weer op, wat natuurlijk niet bevorderlijk was voor het uitsluitend op de gezelligheid gerich te sociëteitsleven. Vooral de buitensociëteit, die Ami citia er een tijd lang op na heeft gehouden, baarde de heren grote zorgen. Pas na de laatste oorlog ging het allemaal wat beter en viert de gezelligheid, mede dank zij de geani meerde „maandborrels", weer hoog tij. Hoewel als jaar van oprichting 1768 is genomen, dateert Amicitia ei genlijk pas van 1794. Op 1 mei van dat jaar werd het eerst die naam gebruikt, toen het gebouw Breestraat 8G als sociëteit in gebruik werd genomen. Voor die tijd kwam de upper ten van Lelden bijeen ten huize van een OEGSTGEEST De heer Stapel (lib.) heeft B. en W. vragen gesteld met betrekking tot de verkeerssitua tie. ontstaan door de nieuwe weg door de Kikkerpolder. Hij wenst een verklaring voor de plotselinge open stelling van de weg, vraagt hoe het verkeer van en naar de badplaatsen en Leiden wordt geleid, of een aan tal busroutes over de nieuwe weg wordt geleid, of moeilijkheden bij de kruising met de Warmonderweg kunnen worden voorkomen of opge- heeven en of het Oegstgeester deel van de weg volgens het bestem mingsplan is uitgevoerd. Oranjefeesten Z'woude ZOETERWOUDE Uitslagen Oranjefeesten: 1 KPJ. 2 Onderwij zers. 3 Gemeentepersoneel. Ringsteken: 1 Jac Paardekoper en echtgenote. 2 Joke v d Poel en Trix Kaptein. 3 L Hoogeveen en echtge note. Buurtvoetbaltoernooi: 1 Jan van Banningstraat. 2 Eloutstraat en om geving. Rijwielrit meisjes: 1 Dorien van Niekerk en Els Paardekooper. 2 Hannie van Huis en Lies Blijleven. 3 Agnes van Diemen en Coc v d Salm. Boegsprietlopen: 1 Hein de Jong. 2 Theo Borst. 3 Jan Sonius. Schenkelloop: 1 Sjaak Veldhuizen. 2 Leo Onderwater. 3 Cees Berg. Wielrennen (wedstrijd op tour- fietsen) 14/17 jaar: 1 Theo van Leeuwen. 2. Kees Berg. 3 Jan Berg. Idem 17 jaar en ouder: 1 Nico Straathof. 2 Jan van Leeuwen. 3 Wim van Rijn. Wedstrijden van Swift-adspiran- ten: 1 Gijs Zandbergen. Wedstrijd voor amateurs en nieu welingen: 1 Cees Schijff. Hans Sol- leveld. 3 Peter de Jong. Kinderoptocht groepen: 1 Open bare school. 2 Vrije clubs. 3 H Hart- school. Indiv. en kleine groepjes: 1 André Detmers. 2 Dorus. 3 Fiets met pop. Uitslagen kinderspelen: Meisjes: le klas: 1 Hetty v Mill. 2 Magda v Teylingen. 3 Paula Versteegen. 2e klas: 1 Carla Vlasveld. 2 Lenie Straathof. 3 Mary de Elzen. 3e klas: 1 Marga Opdam. 2 Marion Turk. 3 Marijke de Elzen. 4e klas: 1 Anneke van Schie. 2 José v d Harg. 3 Nel- leke Borst. 5e klas: 1 Marja Romyn. 2 Willie v d Salm. 3 Marja Ammer- laan. 6e klas: 1 Cobie v Slingerland. 2 Willy du Prie. 3 Ria Kerkvliet. Jongens: le klas: 1 Sjors Zwanen burg. 2 Bart Berk. 3 Adrie van Die- men. 2e klas: 1 Joke de Jong. 2 Ron Schrader. 3 Hans van Veen. 3e klas: 1 Addie Blijleven. 2 Ted Schrader. 3 Rob van Klink. 4e klas: 1 Leen Schenkeveld. 2 Kees Jan v Leeuwen. 3 Alphons van Diemen. 5e klas: 1 Mark Straathof. 2 Wim Ammerlaan. 3 Jan Blom. 6e klas: 1 Robby Jan sen. 2 Henk de Boer. 3 Dick van Velzen. zekere Hendrik Hogenstraten. die in de Breestraat tegenover het stadhuis woonde. In die dagen, toen Neder land nog een republiek was, werden overal in het land genootschappen en sociëteiten opgericht. In 1932 verhuisde Amicitia van de Breestraat naar de Steenstraat. Om dat ook daar de exploitatie een zorg lijke zaak bleef, werd in 1950 de benedenverdieping aan een brouwe rij verhuurd, die er tegenwoordig het café-restaurant In den vergulden Turk exploiteert. De Amicitialeden trokken zich terug in de bovenzaal van het gebouw. Officieren verdwenen Aan de niet door helderheid of> literaire kwaliteiten uitmuntende tekst van mr. Branderhorst zijn gen ledenlijst en een lijst van de bestuursleden die Amicitia sinds de oprichting heeft gehad, toegevoegd. De eerste lijst leert dat het vooral de Leidse industriëlen zijn die graag vijf tientjes per jaar neertellen om in ongedwongen sfeer over zaken, huizen en auto's te praten. Ertussen door lopen een paar verdwaalde burgemeesters (van Leiden en Lei derdorp) en hoogleraren. Officieren worden, anders dan vroeger, nauwe lijks meer bij Amicitia gezien. Amicitia is, in de twee eeuwen dat zij bestaat, niet van karakter veran derd: ook nu gaat het uitsluitend om de gezelligheid. Ook nu biedt de so ciëteit althans in de praktijk, die gezelligheid uitsluitend aan hen die de maatschappij als „geslaagd" beschouwt. Amicitia beantwoordt, zoals een soort motto in het boekje zegt, geen enkele uitdaging van de tijd. Eigenlijk kan een gelukwens aan de jubilerende sociëteit uitslui tend haar zelfkennis gelden. LISSE Vanmorgen tegen hal 12 registreerde De Keukenhof de tienmiljoenste bezoeker. De gelukkige was de heer Roos uit Amsterdam met zyn vrouw, die met een reisgezelschap Keukenhof bezocht. Hy ontving uit handen van de heer A. Warnaar een reis- chèque ter waarde van f 1000. Dodenherdenking in Voorschoten VOORSCHOTEN Evenals voor gaande jaren zal op de avond van de vierde mei dé herdenkin? plaats hebben van de tijdens de oorlog ge vallenen: 18.u. halfstok hijsen van de vlag gen, 19,40 u. aanvang van het luiden van de klok van de gemeenletorcn. 19.45 u. bijeenkomst bij het plaatse lijk monument aan de Kon. Juliana- laan. 19.50 u. uitvoering van enige toe passelijke muzieknummers door de plaatselijke harmonieverenigingen ..Benvenute" en „St. Laurentius", 20.u. twee minuten stilte, aange geven door middel van een trompet signaal, 20.02 u. kranslegging met muziek begeleiding, waarna gezamenlijk zingen van het ..Wilhelmus", Lugdunum tegen ADO in Zilveren Molentoernooi LEIDEN De opstelling van Lugdunum en de ADO-amateurs, die vanavond om 8 uur in de derde wedstrijd van hf»t Zilveren-Molen- tournooi tegen elkaar zullen spelen op het LFC-terrein aan de Boshuizer- kade, is als volgt: Lugdunum: doel Peters, achter Crama, Bavelaar, Schouten en Op- pelaar. midden Redèl en Vermond, voor G. de Cler, Collé. H. de Cler, Pijn acker. ADO: doel M. de Jong, achter J. Siliakus. J. de Jong, J. Kuipers, H. Berkepeis, midden H. de Jong en D. Lukker. voor K. Brantz, L. van Noort. G. Gielisse. A. Lobel. AMSTERDAM Naar wij verne men hebben nagenoeg alle houders van claims van aandelen resp. certi ficaten van aandelen gebruik gemaakt van hun rechit tot inschrijving op de uitgifte van nominaal f 7.755.500 ge wone aandelen Albert Heijn te Zaan dam- Koers van uitgifte was 95 gld per aandeel van nominaal 20 gld. Voor 1968 zullen er zeer aanzienlijke mid delen nodfg zijn voor investeringen. Ook voor de eerstkomende jaren na 1968 zullen de Investeringen grote be dragen belopen. Het visserij-onderzoekingsvaartuig Tridens is de modernste van Europa en biedt veel meer mogelijkheden dan de oude „Willem Beukelsz". NIEUW-VENNEP Mulder-Vogem N.V. heeft in 1967 een verdere groei doorgemaakt, zo meldt het verslag. De omzet aan derden steeg met ca. 35 pet. tot f9,7 min., waarvan 60 pet. werd geëxporteerd. De produktiviteit kon belangrijk worden opgevoerd bij een minimum aan investeringen (fl,3 min. tegenover f21, min. in 1966», mede dankzij een verbetering vah de effi ciency Het exploitatiesaldo voor a/schrrjvingen steeg tot f2,07 min. (f 1,76 min.). Zoals bekend wordt een onveran derd dividend van 12 pet. voorgesteld. In de winst- en verliesrekening zijn opgenomen de cijfers van Mulder-Vo- gem Internationaal N.V., Mulder-Vo- gem Produktie Nederland N.V. en Ontwikkelingscentrum Mulder-Vogem N.V. De orderportefeuille bleef zich in het eerste kwartaal van 1968 gunstig ontwikkelen. Het prijsniveau was re delijk en de produktie verloopt over eenkomstig de verwachtingen. Onder handelingen zijn gaande over enkele ontwikkelingscontracten op cryogeen- en waterzuiverlngsgebied. Verwacht wordt dat deze succesvol kunnen wor den afgerond. Phs. van Ommeren N.V, te Rot terdam: 14 prorent, waarvan 10 pro cent in contanten en 4 procent ten laste van de agloreserve in aandelen resp. ndet-royeerbare certificaten van aandelen (v-j.: 14 procent geheel in contanten). Glanzstoff A. G. (gelieerd met AKU) te Arnhem: 13 procent (vorig jaar: 15 procent). TOOS ONDERDENWIJNGAARD IN DUIVENVOORDE VOORSCHOTEN Het gevaar van de Franse muziek is altijd de salon, het gevaar van de Duitse muziek is de „gute Stube" geweest, waar ook Schumann vaker vertoefde dan wenselijk was. Schumann, de schepper in kramp, probeerde zich pas als componist waar te maken, toen bleek, dat hij wegens een vin- NOORDWIJK AAN ZEE Don derdag 23 mei komen Elizabeth Taylor en Richard Burton een week in Huis ter Duin logeren, waar op namen zullen worden gemaakt voor de film „Secret Ceremony". Er wordt gefilmd bij de portiersloge en op het terrein van het hotel. Drie jaar geleden omstreeks de zelfde tyd logeerde het filmsterren- echtpaar ook in Huis ter Duin, maar toen was de situatie precies anders om. Richard Burton trad toen name lijk op voor de film „The spy who came in from the cold", terwijl Liz Taylor erbij was voor de gezellig heid. Nu komt Liz Taylor voor op namen en Richard Burton voor zijn plezier. Behalve het echtpaar Burton maken deel uit van het filmen de gezelschap regisseur Joseph Losey en de filmsterren Robert Mitchum en Mia Farrow. Mia Farrow is de vroegere echtgenote van Frank Sinatra. Liz Taylor vertolkt in de film de rol van een oudere vrouw, die een funeste invloed uitoefent op een jong meisje (Mia Farrow). Het stuk film dat in Nederland wordt opge nomen, gaat twintig minuien duren. De overige opnamen worden in En geland gemaakt. Contante tvisselkoergen AMSTERDAM. 1 mei Londen 8.678.67%, New York 3 61)1—3.62,'., Montreal 3.35,3.35H. Parijs 73.29>4— 73.34*?, Brussel 7.297 29*2 Frankfort 90.79» 2—90.84 Stockholm 70.01— Zürieh 83.3483.3914, Milaan 58.08*4 —58.13». 4. Kopenhagen 48.5148 56. Os lo 50.64*4—50.69 »,4. Wenen 14 00V4— 14.01 y4. Lissabon 12.67V4—12.68%. Sfeer in 't gezin De ..Nieuwe Leidse" er in ger-indispositie nooit zou kunnen slagen als piano-virtuoos. Er is daar om nogal wat zwak werk in deze compenserende toonkunst, vooral in het piano-oeuvre. Als een pianiste zich dus een uit gesproken Schumann-etiket laat op plakken, zoals onze talentvolle Toos Onderdenwijngaard moet ze artis tiek wel een van goede huize komen om programmatisch en voordracht- kunstig boven de middelmaat te komen. Te meer als Schumann als avondvullende componist fungeert. Aan al deze gevaren is Toos On- derdenwijgaard gisteren in Kasteel Duivenvoorde ontkomen. De am biance van Daniël Marots Fraaie barok op Duivenvoorde werd geen „gute Stube". de oneindige cirkel gang in Papillons kreeg in zijn dar tele speelse dromen meer dan vol doende dichterlijkheid en de Polter- abend. zoals Schumann zelf zijn Davidsbündlertanze noemde stond met zijn tegenspel van licht en scha duw stilistisch zo vast als een huis in dit romantische pianoprogramma, welks vertolkster met grote geeste lijke discipline boven de sentimenten stond. Het zwakke zusje was de tweede Sonate in g, maar dat ligt mede aan de onpersoonlijke opzet van dit stuk. Was het niet Albert Verwey die zei :„Als de zon kon schrijven, zou ze schrijven als Stijn Streuvels". In gelijke geest kan men beweren: „Als de maan kon zingen, zou ze zin gen als Schumann". Dit heeft Toos Onderdijwijngaard. die me' „Der Vogel als Prophet" dankte voor het applaus en de bloemen, opperbest begrepen. Vanavond zal ze dit op het Voorschotense kasteel ten twee den male bewijzen. ULTRA-MODERNE APPARATUUR VOOR ONDERZOEK IJMUIDEN Met de woorden „Ik doop u Tridens en ik wens u een behouden vaart", stelde de echtgenote van de minister van Landbouw en Vissery, mevrouw M. H. G. Lardinois-Peeters gister middag het nieuwe visseryonder- zoekingsvaartuig officieel in ge- LEIDEN Uitslagen Nevobo afdeling Leiden: Heren le klas: Kangeroes 3DVO 1 0—3, VVS 4—Donar 1 2—2. Donar 2—DSS 1 13, de Valken 1—Castellum 1 0—3, Castellum 2—Rijnsburg 1 1—3, Rtlnsburg 2VVS 3 sch n o, Rijnsburg 1—DVO J Heren 2e klas: Sues 1—Leython 1 2—2, DSS 2—WW 1 2—2, Blijf Fit 1—Sues I 2—2, LUSV 3—Blijf Fit 1 3—0, Catena 1— DAC 1 3—1, GGV 1—Castellum 3 1—3, Raaphorst 1—LUSV 2 2—2. Heren 3e klas: DOG 1LUSV 4 31, Lcvthon 2—Donar 3 1—3. Nivoc 1—de Valken 2 2—2. Rijnsburg 2—Catena 2 3—0. Heren 4e klas A: Kangeroes 4de Val ken 3 1—3, DVO 3—DAC 2 3—1, WS 0— Castellum 6 3—1, Leython 4—Raapsorst 2 2-2. Rijnsburg 6—WW 2 WW n o. Raap horst 3—Castellum 4 1—3. Heren 4e klas B: In Up Go 1Meer burg 2 3—0, GGV 2—Nivoc 2 Nivoc n o, Sues 2Rijnsburg 5 03, Augustlmis 1— WW 3 2—2, Augustlnus 1—Meerburg 2 Meerburg n o. Dames le klas: Argos 3LUSV 1 22, DVO 1—DAC 1 1—3. DAC 1—de Valken 1 2—2, LUSV 1—Argos 3 2—2, DVO 1—Nw Brunhllde 1 03. Castellum 1—Kangeroes 2 Kangeroes n o. WW 1Rijnsburg 2 0—3. Dames 2e klas: DAC 2Rijnsburg 3 22. Sues 1—Argos 4 22. Dames 3e klas: Armada 1DAC 4 30, Armada 2Donar 2 03. Castellum 3— GGV 1 3—0. Nivoc 2—Catena 1 3—1, Cas tellum 3Nivoc 1 22. Dames 4e klas: In Up Go 2Augustl nus 1 Aug. n o. Rijnsburg 4In Up Go 2 3—0, Meerburg 1—Castellum 4 2—2. WW 2In Up Go 1 In Up Go n o. Standen Dames le klas Rijnsburg 1 19—33 Nw Brunh 1 18—28 Argos 3 19—28 de Valken 1 18—25 DAC 1 20—23 Castellum 1 19—18 Riinsburg 2 19—18 LUSV 1 20—15 WW 1 20— 9 DVO 1 19— 1 Kangeroes 2 15— 0 Dames 2e klas Castellum 2 18—28 Rijnsburg 3 17—27 Sues 1 17—22 Donar 1 15—20 Raaphorst 1 17—19 Argos 4 16—16 DAC 2 17— 9 Nw Brunh 2 17— 8 dc Valken 2 14— 7 DAC 3 16— 0 Dames 3e klas Armada 1 20—34 Leython 1 20—31 Nivoc 1 19—24 Argos 5 20—22 GGV 1 20—21 Catena 1 19—20 Donar 2 20—18 Castellum 3 18—17 Nivoc 2 19—11 Armada 2 18— 0 DAC 4 19— 0 Dames 4e klas Rijnsburg 4 16—25 Meerburg 1 16—21 Augustlnus 1 15—20 In Up Go 1 15—19 Raaphorst 2 16—19 WW 2 14— 9 Castellum 4 15— 5 In Up Go 2 15— 4 DSS 1 14— 2 Heren le klas Castellum 1 22—42 Rijnsburg 1 22—36 de Valken 1 20—24 Donar 1 21—24 DVO 1 22—22 DSS 1 22—21 WS 3 20—20 Castellum 2 22—16 Rijnsburg 2 20—13 Kangeroes 3 20— 7 WS 4 20— 5 Donar 2 19— 2 Heren 2e klas Castellum 3 22—33 Raaphorst 1 20—31 Catena 1 20—28 Leython 1 21—28 LUSV 3 21—23 WW 1 22—20 LUSV 2 21—19 Sues 1 20—17 Blijf Fit 21—17 DSS 2 20—16 DAC 1 22—11 GGV 1 20— 7 Heren 3e klas: de Valken 2 21—31 Meerburg 1 18—29 Rijnsburg 3 19—29 Donar 3 19—26 Leython 2 22—21 DOG 1 22—21 Leython 3 19—19 Nivoc 1 22—18 VVS 5 20—16 DVO 2 20—15 Armada 1 18—14 LUSV 4 21— 2 Catena 2 19— 1 Heren 4e klas A Raaphorst 2 25—44 WS 6 23—39 Advcndo 22—35 Castellum 6 24—32 DAC 2 23—27 Kangeroes 4 23—25 DSS 3 20—22 de Valken 3 24—21 Castellum 4 24—18 Leython 4 22—12 WW 2 24—11 Rijnsburg 6 22— 6 DVO 3 22— 5 Raaphorst 3 21— 1 Heren 4e klas B In Up Go 1 19—34 Rijnsburg 4 20—31 Donar 4 20—27 Rijnsburg 5 21—24 Castellum 5 19—17 Advendo 19—17 Sues 2 19—15 GGV 2 17—14 WW 3 19—13 Nivoc 2 19—10 Augustlnus 1 10- 3 Meerburg 2 19— 1 SCHEVENINGEN De Maatschap pij Zeebad Scheveningen heeft zich ge noodzaakt gezien de serie concerten, die 's zomers in de Kurzaal gegeven worden, deze zomer geen doorgang te doen vinden. De MZS is om financiële redenen hiertoe moeten overgaan. Het bezoe kersaantal van deze Residentie-Orkest concerten liep de laatste jaren gestaag terug. De inkomsten waren by lange na niet voldoende, zodat de exploitatie niet langer verantwoord was. De gemeente Den Haag heeft laten w-eten geen subsidie ter beschikking te kunnen stellen. In het buitenland, zo Is het gevoelen, trekken dergeiyke maatschappijen uit dc inkomsten van de roulettes zulke bedragen, dat men, mede door aan trekking van ander publiek, zulke con certen wel kan exploiteren. Maar roulette Is ln Scheveningen niet mogelijk. Met dit besluit van de MZS komt aan een meer dan tachtigjarige Sche- veningse traditie een einde. Wat het Circustheater betreft. een andere amusementsgelegenheid van de MZS, komen gelukkig betere be richten. De musical Anatevka komt voor enkele weken terug en tji.v. de beginperiode zyn de onderhandelingen over andere serie-voorstellingen nog gaande. bruik. Door een rood lint door te knippen, liet zij de traditionele fles champagne, die daaraan was opgehangen, tegen de verschan- singsrol kapot slaan. Secretaris-generaal van het mi nisterie, dr. J. H. Patijn trad op als vervanger van minister Lardinois, die door een EEG-vergadering in Luxemburg verhinderd was. In de latijnse benaming van Neptunes' drietand „Tridens" zag dr. Patijn de symboliek van de drie takken van wetenschap die aan boord van het visserijonderzoekingsvaartuig zul len worden beoefend: het biologi sche, technologische en technische onderzoek. Er is, aldus de secretaris generaal. geen tot in details uitge werkt onderzoekprogramma maar het gaat bij dit project om drie punten, namelijk waar de visserij het moet zoeken, wat zij moet zoe ken en hoe zij het moet doen. Een hecht samenspel tussen het weten schappelijk team en de gezagvoer der, zijn officieren en het overige personeel is voorwaarde voor opti male resultaten. Dr. Patijn besloot zijn toespraak met de opmerking dat geen wetenschap omwille van de wetenschap wordt bedreven, maar onderzoekingen worden verricht uitsluitend ten dienste van de visse- Het hoofd van de afdeling Tech nisch Onderzoek van de directie Visserijen èn voorziter van de bouwcommissie, de heer J. G. de Wit wees op de uitstekende samen werking met de directie van de werf. de Sleephelling Maatschappij Scheveningen. De „Tridens" is een veredelde uitgave van de hektraw lers SCH 6 en SCH 171 die voor de SMS werden gebouwd en die in de praktijk goed blijken te voldoen. „De vaak nogal radicale ideeën van de technici van de werf gaven in de bouwcommissie veel stof tot dis cussie. maar alle konden worden ge concretiseerd", aldus de heer De Wit. NIEUW7 Over de apparatuur en inrichting van het schip schreven wij in onze krant van 24 februari reeds uitvoe rig. Het spreekt vanzelf dat het visserijonderzoekingsvaartuig aan meet-, registreer-, navigatie- en op sporingsapparaten het neusje van de zalm" kreeg. Het 719 bruto-re- gisterton metende schip met een maximum kruissnelheid van 14 knopen heeft twee noviteiten voor de Nederlandse vissersvloot aan boord. Ten eerste een nettenrol, die bij het inhalen van het vaak wel 100 meter lange net direct om een rol windt, zodat het voor de opvarenden niet in de weg ligt en het direct weer voor gebruik gereed is. Een tweede nieuwtje is het Keivin Hughes' diepzeelood, dat door een nadere detaillering elke gewenste 100 meter van het totale bereik (4000 meter) vergroot kan weerge ven. Als het moet, kan bijvoorbeeld eeen enkele vis op een diepte tussen de 2900 en 3000 meter worden opge spoord. De visopsporingsappara- tuur is bewust niet op de brug op gesteld. Daar kan men zich toeleg gen op de navigatie; in de meetka- mer en het plan bureau wordt de vis opgespoord en in het oog gehou den letterlijk met bijvoorbeeld de radar. PROEFTOCHT De proeftocht werd vanwege windkracht vier tot zes niet op zee, maar in het havencomplex van IJmuiden gehouden, dit om de tal rijke genodigden waarvan de mees ten „landrotten", niet alle lust tot varen tee ontnemen. Met op de brug kapitein A. Krijgsman (28) uit Katwijk en voorzichtig sturend aan het rad le stuurman Verschoor met een schip van f 5,5 miljoen spring je zuinig om maakte de „Tridens" het eerste officiële tochtje. Voor de eerste echte reis vertrekt het schip op maandag 13 mei. Voorlopig zullen korte reisjes worden gemaakt om het schip „in te varen'' en eventuele kinderziektes te verhelpen en tevens kan dan ook de bemanning vertrouwd raken met de apparatuur. Het viserfjon- derzoekingsvaartuig „Willem Beu kelsz" zal zich nu toeleggen op het onderzoek van plankton en het mer ken van de vis. Omdat men hiermee vermoedelijk niet het hele jaar be zig is. zal de „Willem Beukelsz" ge durende enige tijd worden uitge leend aan Rijkswaterstaat en het KNMI. De in gebruikstelling van de „Tri dens" werd door talrijke autoritei ten en deskundigen uit de visserij kringen bijgewoond. Onder hen wa ren ir. T. J. Tienstra, hoofd van de directie Visserijen, ir. J. van Mame ren. directeur van het instituut Vis serijproducten TNO. ir. A. Pronk van de Sleephelling Maatschappij Scheveningen. drs. D. J. van Dijk, voorzitter van het Productschap voor Vis en Visprodukten, dr H. A. H. Boel mans Kranenburg van de Stichting Nederlandse Viserij en de heer J. van Haga. inspecteur van het vierde district (visserij) van dc Scheepvaartinspectie

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5