De Blije Wereit vleugel nieuwe krijgt erbij HERVORMDEN OPENEN PROVINCIECENTRUM HET EINDE VAN „ONZE" VPRO Christen zijn is een full time job Landbouw in een - boeren willen kritieke fase protesteren Een noord voor vandaag Uw probleem is het onze.... Doopsgezinde constateert van Aartsbisschop van Letland overleden BERGEPINGSWERK Prof. Belinfante nieuwe rector en Integratie diakonie kerkvoogdij Bond-ig Ds. Van Dijk (61) overleden DONDERDAG MEI 1968 ln Jesaja 54 lezen we dat als vrucht van het lijden en de op standing van Christus, ons leven vrucht zal dragen en God ons in alle moeilijkheden nabij zal zijn. Maar, zo zou men kunnen vragen, zullen wij in staat zijn om precies te leven, zoals God het wil? Wij zijn gerechtvaardigd door Christus, maar allerminst volmaakt. De kerk wordt een gemeenschap der heiligen genoemd, maar is beslist geen zondeloze gemeen schap. Is er dan niet het gevaar dat God ons, Zijn kinderen, toch weer moet afwijzen? Adam zondigde en moest het paradijs verlaten. De oude wereld zondigde en kwam om in de zond vloed. Wat gebeurt er als een Christen zondigt? Zal God, die ons in Christus geoordeeld heeft, ons niet opnieuw veroorde len? Jesaja herinnert in 54 4 aan de eed van God. Hij heeft de oude wereld vernietigd. Nu vervolgt God met de belofte aan hen die het nieuwe leven ontvangen hebben: „Bergen mogen wijken en heuvelen wankelen, maar Mijn goedertierenheid zal'van u niet wijken en Mijn vredesverbond zal niet wan kelen." Onze zonden doen het vredesverbond niet te niet; ze heffen de goedertierenheid van God niet op. Hij blijft de aarde trouwpok als wij ontrouw zijn. Daarmee wordt niet gezegd dat wij maar rustig kunnen doorzondigen (zie het Woord voor vandaag van morgen), maar wel dat wij op Zijn trouw mogen rekenen. Wij lezen vandaag: 1 Koningen 4 vers 20-34. Het conferentie-oord De BH{e Wereit midden In de bossen van Lunteren krijgt er een vleugel bij, die speciaal is afgestemd op het vakantieverblijf van gehandicapten. Deze aanwinst maakt het echter ook mogelijk twee conferenties tegelijk te houden. De Blije Wereit, die zes jaar bestaat heeft inmid dels wel bewezen In een behoefte te voldoen als vakantie-oord of om te vergaderen. Een van de trouwe bezoekers, de journalist W. C. F. Scheps be schrijft een rondgang in de nieuwbouw. De interieur architect Jan W. Freriks uit Nieuwkoop was zijn leidsman. (Van een medewerker) Lunteren De nieuwe vleugel aan het conferentie oord De Blije Wereit, die spe ciaal dient om gehandicapten een onbezorgde vakantie te ge ven hoopt men eind van deze maand gereed te hebben. Ter ge legenheid van het 75-jarig be staan van de Centrale Diaconale Conferentie van de Gerefor meerde Kerken is indertijd een feestgave van rond een miljoen bijeen gebracht waarvan de uit breiding is bekostigd. De vleugel is haaks op het bestaan de gebouw geplaatst. Hij heeft onder andere een recreatiezaal met open verbinding naar een binnentuin, een fraai terras met pergola, terwijl een schaakbord is ontworpen waarbij de Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet ln behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderUng met elkaar ln verband staan moeten ln afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden ingesloten. Hulp van lezers: Het boekje Recht door zee is geschreven door Stampe- rius en uitgegeven door Callenbach te Nijkerk. De oude Veldwachter is eveneens een van de vele werken van die schrijver. Hij was een Ne derlands opvoedkundige, 8 april 1858 geboren te Wilhelminadorp in Zee land en hoofd van een school in Amsterdam van 1883 tot 1903. In de kinderliteratuur heeft hij een omwenteling teweeggebracht. Meer dan 80 boeken zijn van hem verschenen soms in derde oplage, o.m. De Drie kwajongens. Drie jon gens op een schip, de Sasmeester en zijn pleegzoon en Het hondje Flak. Vraag: Is het mogelijk dat honden bepaalde hoge of lage tonen kunnen horen, terwijl het menselijk gehoor orgaan deze klanken niet waar neemt? Zijn er huishoudelijke appa raten, die deze ultra-hoge of zeer lage klanken, die honden irriteren, voortbrengen zonder dat de mens dit waarneemt? Antwoord: Inderdaad. Vandaar dat er hondenfluitjes in de handel zijn. waarop honden reageren, ter wijl de mens geen geluid waar neemt. Sommige honden schijnen ook hinder te ondervinden van de hoge fluittoon die een televisie voortbrengt. Blijkbaar zijn honden ook muzikaal aangelegd. Zij kunnen rustig naar zuiver gespeelde muziek luisteren, maar een dissonant kun nen de meeste honden niet verdra-» gen. Vraag: Twee bejaarde ongehuwde zusters willen hun gezamenlijke huis verkopen, om van de opbrengst te leven. Moet hierbij personeel van de bijstandswet worden ingescha keld? Het is immers mogelijk dat de pot eens opgeteerd raakt. Heeft de bijstandswet ook nu reeds aanspraak op een gedeelte der som? Hun broer trekt AOW en heeft ver der geen inkomen. Moeten de zusters hem helpen of kan hij hulp door middel van de bijstandswet krijgen? Antwoord: Aan de verkoop komt geen „personeel van de Algemene Bijstandswet" te pas cn er is ook generlei aanspraak op een deel van de opbrengst, nu de zusters zichzelf geheel onderhouden. Ook mogen zij nog een bepaald bedrag aan geld bezitten, wanneer zij eens genood zaakt zullen zijn. bijstand te vragen. Zij zijn niet wettelijk verplicht hun broer te helpen, maar deze kan zich zelfstandig op de bijstandswet be roepen. In de zes jaar van zijn bestaan voldoet De Blije Wereit in Lunteren zeer goed als vakantie- en conferentie-oord. gehandicapten die aan een spelletje meedoen de levende stenen vormen. Ook is er een mooie vijver in de binnentuin. Geen dorpel De kamers hebben geen van allen een dorpel en hebben een uitgang zowel naar de tuin als naar de bin- nengang. Van de 120 bedden, die de nieuwe vleugel telt staan er 56 ter beschikking van invaliden. De wasta fels zijn zo ingesteld, dat de invali- invalide er geheel bij kan komen. In de slaapkamers voor hen staan twee bedden zodat een verpleger of verpleegster dicht bij de patiënt slaapt. Elke kamer heeft een omroep installatie die kan worden gebruikt als er dringend hulp nodig is. Er is ook een bad, dat speciaal voor deze gasten kan worden gebruikt. Een speciale methode is aange bracht om de bedden te verstellen zodat als er geen irwaliden zijn en de kamers ten goede komen van de gasten of congressisten men geen zie kenhuis idee krijgt. De lift in de nieuwe vleugel is speciaal gemaakt voor invaliden. Snufjes De nieuwe vleugel bestaat uit vier gedeelten. Er zijn prachtige logeerka mers voorzien van de nieuwste snuf jes en met douches en toiletten. De karpers zijn slechts drie bij vijf me ter. maar niemand die in zo'n kamer logeert heeft de indruk in een kleine ruimte te zijn. De inrichting is kleurig. Is de vloerbedekking blauw dan zijn de dekens van de bedden geel, is zc groen dan zijn de dekens oranje. Bij gele vloerbedekking worden blauwe en bij oranje vloerbedekking groene dekens gebruikt. Daarnaast zijn in elke kamer aangepaste kleuren in de gordijnen verwerkt. Aan bouw en inrichting van het nieuwe gedeelte is ruim twee jaar gewerkt. De uitbreiding van het ge hele complex betekent overigens, dat de kapitale keuken waarover De Blije Wereit beschikt zal moeten worden verplaatst. De keuken van het conferentie-oord is zeer gerenom meerd. Hoezeer dit conferentie-oord in trek is, blijkt wel uit het feit, dat wie er vergaderen of confereren wil on geveer een jaar van tevoren plaats moet bespreken. Zoals bekend houdt ook de generale synode van de Gere formeerde Kerken daar haar zitting. De Blije Wereit is tot stand geko men óp initiatief van de Stichting Evangelisch Herstel en Opbouw, die het oude terrein en de barakken van de voormalige zendingsstudieraad had gekocht. Thans exploiteert de nieuwe stichting Recreatie Gerefor meerde Kerken in Nederland het conferentie-oord, dat ook een va kantie-oord is voor bejaarden en ver moeide huismoeders. Voor deze zomer zijn alle vakantie weken al volgeboekt. Als men be denkt dat er meer dan duizend diaco nieën zijn in de Gereformeerde Ker ken en dat elke diaconie wël een aantal bejaarden of gehandicapten wil sturen dan is het duidelijk dat nog op geen stukken na aan alle aan vragen kan worden voldaan. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Remonstran ten, vrijzinnige hervormden en doopsgezinden zullen nu toch moeten gaan afleren de VPRO nog als „hun" omroep te be schouwen. Dit schrijft hoofdredacteur ds. A. G. van Gilse uit Eindhoven in het (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Hoewel de naam Provinciaal Hervormd Kerk centrum is, moet b(j de naam „centrum" niet worden gedacht een centralisatie of dirigisme. Bij de provinciale kerkvergadering denken wij daar niet aan, ook niet als we met vraagstukken van schaal vergroting en streekgemeenten bezig zijn". Dit zei ds. Samson voorzit ter van de PKV voor Zuid-Hol land gisteren tijdens de officiële opening van het nieuwe centrum in een verbouwd pand aan de Tuinlaan in Schiedam. Hij wilde dit centrum meer zien als een ruimte voor dienstverlening aan het kerkewerk op tal van terrei nen. Na een korte begroeting van ds. Samsom was het de secretaris van de Generale Financiële Raad, ds. H. J. F. Wesseldijk, die het gebouw offi cieel opende. Hij deed dit met een korte toespraak, waarin hij tot uit drukking bracht dat Zuid-Holland de grootste kerkprovincie in ons land is en dit nu ook tot uitdrukking komt in de huisvesting. Ds. F. H. Landsman feliciteerde namens het moderamen van de Ge nerale Synode. „Aan de Heemraads singel was het op meer dan één ma nier schipperen. U heeft nu echter ruimer water gevonden." Het feit dat in het nieuwe gebouw „de eeuwen op je neerzien", maar er ook moderne bureaus zijn ingericht, vond hij het beeld van de kerk waar het verleden niet mag worden verge ten, maar men toch in het heden moet staan en gebruik maken van de mogelijkheden van deze tijd. Drs. B. Cox, die sprak namens de provinciale financiële commissie, meende dat het een lust moest zijn om in dit gebouw te werken. De scri ba van de PKV gaf een terugblik op de geschiedenis van de provinciale kerk vergadering, die vroeger bestuur werd genoemd. Burgemeester H. Roelfsema van Schiedam bekende met schroom het woord te voeren, omdat de gemeente Schiedam ook plannen koesterde om dit pand te kopen. „Wij wilden de kerk echter geen concurrentie aan doen. omdat de gemeente straatarm is." Hij vervolgde: „Als lid van de Remonstrantse Broederschap zie ik de toekomst van de kerken niet al leen rooskleurig". „Ook in de kerk zijn ritselingen, soms aangewakkerd tot een storm, van een mentaliteit die ook de wer kers in dit gebouw bezig zullen hou den. Of het nu Amsterdam, Berlijn of Sint Willebrord is, deze mentaliteit zal ook in in de toekomst beroeren." Gods zegen „Ik hoop dat u de tijd zult verstaan en de inspiratie zult krijgen om de wereld tegemoet te treden. Daarbij hoop ik dat u aan uw werk die toon en kleur zal geven om de geestelijke stormen mede ten goede te kunnen sturen. Kortom ik wens u Gods zegen bij uw werk vanuit dit centrum." Namens het provinciaal toezicht sprak de heer J. Noteboom uit Rot terdam. Hij merkte op dat de beste ding van het geld en de controle daarop ook bij de kerk een wezen lijke taak is. Na deze toespraken maakten velen van de gelegenheid gebruik de nieu we huisvesting, waar de PKV giste ren voor de eerste maal vergaderde, te bezichtigen. (Van onze kerkredactie) ANTWERPEN „Als wij op deze feestelijke dag in Antwer pen nadenken over het zoeken naar een nieuwe levensstijl moe ten wij niet vergeten dat die al 2000 jaar oud is en geworteld in de kruisdood en de opstanding van Jezus Christus", zei ds. G. A. Brucks, een van de sprekers op de bijbeldag, die gisteren in Antwerpen werd gehouden. „Twee dingen moeten wjj by wijze van spreken tegelyk doen: knielen voor God en stil staan by de mens. Het is een full time job om christen te zijn- Altijd al. Ook in deze tijd", vervolgde ds. Brucks, directeur van Youth for Christ Nederland. V reugde „Er wordt te weinig gebeden. Er wordt te weinig geleefd en te weinig genoten. Toch komt dit alles van God. God is net zo goed een God van vreugde als van liefde. Stil staan bij de mens, ja dat moet ook om de diepste nood te leren verstaan en duidelijk van Jezus Christus te ge tuigen". Deze doopsgezinde predikant, af komstig uit Canada was begonnen met te zeggen over zijn onderwerp ..Op zoek naar een nieuwe levens stijl" dat er christenen zijn, die ach- terdochig zijn ten opzichte van alles wat nieuw of anders klinkt. Het gevaar bestaat dan dat men vergeet dat de Heilige Geest iets „nieuws" wil doen. Ze schijnen, ook niet te weten dat het leven niet opgaat in het niet- christen zijn maar het christen-zijn gaat op in het leven. Afrekenen Weer anderen willen met al het oude vertrouwde afrekenen. Alles moet nieuw worden, alles moet an ders. Ze zijn sociologisch bezig met „onze tijd". Dat is een kwestie van mentaliteitsverandering in plaats van bekering. De hervormde predikant ds. H. A. Visser uit Amsterdam sprak over het onderwerp „Is het leven de moeite waard?". Hij vroeg zich af waarin de lvenshouding van de christen zich onderscheidt van de niet-christen. Terwijl, vroeger de christen in een geïsoleerd bestaan een eigen leven leidde hebben de moderne, voor ie dereen toegankelijke litteratuur en de televisie hem definitief uit zijn iso lement gejaagd. Bedreigd Het leven is in feite precies het zelfde geworden voor christen en niet-christen. Even rauw, bedreigd en uitzichtloos. We worden op de grondvragen van onze existentie te ruggeworpen. Het meest centrale verschil tussen de gelovige en niet-gelovige zit niet meer in een aantal uitwendige zaken die slechts met een verschil in le vensstijl hebben te maken, maar in de omkering van de volgorde „dood en leven". Door de opstanding van Christus zijn we van doden levenden geworden en van verlorenen gevon denen. Op de bijbeldag, die belangstellen den uit heel Vlaanderen meemaak ten werd veel muziek ten gehore gebracht. Alle samenkomsten wer den begeleid door het Leger des Heils-muziekkorps uit Dordrecht. Uit Antwerpen werkte mee het zangkoor- „Excelsior" en uil Boec- hout „De lofstem". GOES De Vereniging van kerk voogdijen in de Nederlandse Her vormde Kerk bestaat op 9 juni 1970 vijftig jaar. Dit jubileum willen de kerkvoogden vieren met 'n jubileum- actie. Het is de bedoeling, dat er op die dag een ton bijeen zal zijn ge bracht voor een eigen gebouw. Dit deelde de voorzitter van de Zeeuwse afdeling, de heer A. Sorber, mee op de vergadering van deze af deling. Ds. Si ratine wil: C RIGA Op reis naar Boedapest Is onveewachts overleden Peter Klepe- rls, die nog geen maand tevoren ge kozen was als aartsbisschop van de Lutherse Kerk van Letland. In Boedapest zou hij op de confe rentie van lutherse minderheidskerken de zesmansdelegatie uit de Sowjetu- nie leiden. Het zou zijn eerste inter nationale optreden als aartsbisschop zijn. Op reis erheen werd hij getrof fen door een hartaanval. Kleperis is 63 jaar geworden. Hij was predikant van de nieuwe Geer- truidakerk in Riga. proost van de ring Riga en lid van de adviesraad van de Letlandse kerk. toen hij eind maart tot leider van deze 350.000 le den tellende kerk werd gekozen. Zijn voorganger, dr. Gustav Turs (78). was aartsbisschop sinds 1948. 30 kinderen gewond BRUSSEL Aan de Bel gisch-Luxemburgse grensovergang Bras zijn gisteren dertig schoolkinde ren gewond geraakt toen een bus van achteren op een geparkeerde bus botste. Drie van de kinderen moesten in een ziekenhuis blijven. De rem men van de bus hadden geweigerd. NED. HERV. KERK Beroepen te Zegveld (toez.): E. M. Bakker te Tholen: te Groot-Ammers J. T. Cazander te Scherpenzeel Bedankt voor Ernst (Gld.): J. H. Vlijm te Krimpen a.d. IJssel; voor Heemstede (vac. M. L. W. Schoch - toez.): A. v.d. Klaauw te Leeuwarden; voor Drogen- ham: W. A. Soesan te Eijerland (Texel). GEREF. KERKEN Beroepen te Sittard: K. Bisschop te Steen wijk. Bedankt voor Kampen (vac. G. Heijer- man): voor Baarn en voor Amsterdam- Nieuwendam (2e pred. pl.): C. v. Zuylen te Hoogeveen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Emmeloord: P. Blok te Dirksland. Bedankt voor Sioux-Center (V.S.): A W. Verhoef te Barneveld. OUD GEREF. GEM. in NED. Beroepen te Kampen: J. v.d. Poel te Ede. (Van onze onder wijsredact ie) AMSTERDAM Prof. mr. A D. Belinfante is voor de tyd van drie jaar benoemd tot rector magnificus van de Amsterdamse univers^eit. GOES Een hervormde gemeente heeft één beleidsplan nodig van dia konie en kerkvoogdij samen. Er moet één begroting worden opgemaakt en het hele beleid hoort thuis in de - kerkeraad. Aldus ds. H. M. Strating, directeur van het hervormd maatschappelijk werk in Zeeland, op een vergadering van de Zeeuwse afdeling van de ver eniging van kerkvoogdijen. Ds. Strating wees er op, dat in heel wat gemeenten de situatie op het ogenblik voor de kerkvoogdijen on houdbaar is, terwijl de diakonieën er doorgaans goed uitdraaien. Daarbij is de kerkvoogdij voor uitgaven veelal op eigen bezit aangewezen, terwijl de diaconie allerlei subsidiemogelijkhe den heeft. Voor grotere gemeenten pleitte hij voor een vijfjarenplan. Ds. Strating vond het ook minder juist, dat een predikant zijn loopbaan begint in een dorp. Hij zou veel beter in een grote stad kunnen beginnen, waar hij wordt opgevangen in het predikantenteam. In een dorp heeft men een ervaren dominee nodig, want hij komt daar overal alleen voor te staan. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De stemming in de landbouw wordt er de laatste tijd niet vriendelijker op. De resultaten van de aard appelteelt- en de fruitbedrijven z(jn slecht. De moeilijkheden in de pluimveehouderij duren al langer. Verwarring is er rondom de zuivelpolitiek; de kaas is scherp in prijs ge daald*. Tenslotte gaat de pu blieke opinie ten aanzien van de landbouw steeds meer in de richting van: er zijn nog vele minder levensvatbare be drijven in de landbouw: die moeten maar verdwijnen. Drs. R. Zijlstra, voorzitter van de Nederlandse christelijke boeren- en tuindersbond, noemt in „Ons Platte land", het orgaan van de bond, de bestaande onrust begrijpelijk. Er klinken oproepen tot protestverga deringen. tot het sturen van protest- telegrammen en het beleggen van spoedvergaderingen. Deze onrust mag niet te lang duren; boeren en tuinders moeten weten, waar ze aan toe zijn. Lasten Evenals de onderwijspolitiek, de sociale politiek en de de fensie-politiek. schrijft de heer Zijlstra. legt ook de landbouw ons Nederlandse volk lasten op. Zonder dergelijke lasten zou er in Neder land geen landbouwpolitiek te voe ren zijn, evenmin als een sociale- of onderwijspolitiek. De Nederlandse overheid, maar ook „Brussel", zullen nu snel moeten zeggen, welke lasten redelijk zijn. Op deze wijze kunnen we niet langer voortsukkelen, meent de heer Zijlstra. Vroeger vochten de organisaties om een halve cent melkprijsverschil voor de- boeren, nu gaan de prijzen met vele centen tegelijk naar bene den. Voor de periode april 1968 april 1969 dreigt een daling van de melkprijs voor de boer me'c 3 a 4 cent per kg. Het vertrouwen in de gemeenschappelijke EEG-landbouw- politiek is niet groter geworden. Drs. Zijlstra hoopt, dat de Europese ministerraad spoedig een gunstiger perspectief zal openen. Politie tevreden In politiekringen heerst daarente gen tevredenheid. „De christelijke politie-ambtenaar" van de Bond van christelijke politieambtenaren in Nederland schrijft, dat eindelijk overeenstemming is bereikt over de reeds lang slepende kwestie tot toe kenning van toeslagen aan politie ambtenaren voor het verrichten van onregelmatige diensten. De regeling heeft een terugwerkende kracht tot 1 juli 1966. De bond betreurt echter, dat het ïolang heeft moeten duren, voordat overeenstemming kon worden be reikt. Lang is er verschil van inzicht geweest met de overheid, maar de nieuwe regeling stemt nu toch in gees'c en hoofdzaak overeen met het systeem, dat de hoofdbesturen van de drie samenwerkende politiebon den reeds een jaar geleden infor meel hadden aanbevolen als de beste oplossing. Pensioenen Ook de Federatie van confessione le werkgeversbonden juicht het toe, in Nederland te komen tot een pensioen, dat een redelijk percenta ge bedraagt van het laatst genoten loon of salaris. In „De Werkgever", het orgaan van de verbonden, ziet de redactie echter nog grote moei lijkheden. Jaarlijks blijken bij de loononder handelingen per bedrijfstak de loonsverhogingen ongeveer een vast gegever* Voor de meeste van de 16.000 werkgevers, die met een on dernemingspensioenfonds te maken hebben, gaan de loonsverbeteringen de krachten van het bedrijf al te boven. De vrije loonpolitiek doet daar niets aan af. Deze ondernemin gen zullen elke pensioenverbetering uit de winst moeten financieren wat een bedreiging is voor de in vesteringen en de bevordering van de werkgelegenheid. Bij de lonen en de sociale verze keringen zal rekening gehouden moeten worden met hogere pensi oenkosten wil men tot een redelijk pensioen in de toekomst komen. Zo lang dit niet het geval is. kan men de ondernemers niet kwalijk nemen, aldus „De Werkgever", dat zij soms maar wat aantobben, al valt dit niettemin te betreuren. I Algemeen Doopsgezind Weekblad naar aanleiding van de benoeming van pater Jelsma. Wij zullen dit besluit eerbiedigen en het misschien zelfs moeten billijken. Wij kunnen niet ontkennen, dat het past in de beleidslijnen, die wij de laatste tijd bij de VPRO zijn gaan ontdekken, zo schrijft hij. Door zijn programma's, met name voor de televisie, heeft de VPRO in toenemende mate aanhang gekregen bij een jonge generatie progressief denkenden, die zowel de AVRO en de NCRV als vooral ook de VARA en de KRO te conservatief achten. Genoemde „grote vier" vormden in de na-oorlogse jaren voortdurend het grote blok waar de VPRO met zijn sterk pleidooi voor een waarlijk nati onale omroep niet tegen op kon. Het zou wel eens kunnen zijn dat velen uit de sindsdien opgegroeide generatie, vooral in de zo sterk tot i/roeressiviteit geprikkelde rooms-ka- tholieke kring, in de VPRO een aan hun mentaliteit verwante geest heb ben herkend. Door een actief en geëngageerd lid maatschap hebben zij allengs een stevige invloed op het beleid gekre gen. Deze invloed is zeker ten koste van de stabiliteit van de VPRO ge groeid. In voorbije jaren immers werd de VPRO gekenmerkt door een sterk besef van fatsoen tegenover de machtspositie van de grote vier. VEROUDERING Daarnaast is de eigen wereld van het vrijzinnig protestantisme in niet geringe mate onderhevig aan het ver ouderingsproces waar zo veel kerken aan lijden. Zo is het te verklaren dat de „nieuwe stroming" niet zo heel veel tegenwicht kreeg. Binnen het blijkbaar nog steeds vrijwel onwrikbare Nederlandse om roepbestel is het bestaan van een omroep van en voor een jonge gene ratie met progressieve verlangens ze ker toe te juichen. Pater Jelsma, die reeds zo veel jaren aan die progres sieve verlangens vorm heeft weten te geven en zo veel jonge mensen heeft weten te inspireren, is ongetwijfeld bij een dergelijke omroep een juiste man op de juiste plaats. IKOR j Hebben „wij" dan geen „eigen om- I roep" meer, vraagt ds. Van Gilse aan j het slot van zijn artikel. Zijn ant- woord luidt: Ja zeker: het IKOR. Maar dat kent geen individuele leden. Het IKOR wordt gedragen door de bij de Oecu menische Raad aangesloten kerken en vervult in veel opzichten de taak die de VPRO aanvankelijk voor „ons" vervulde; het verzorgt uitzen dingen van godsdienstige aard. En zo is het misschien een heel gezonde situatie dat de VPRO die dan eigenlijk ook een andere naam zou moeten krijgen een „opi- nie"-omroep wordt in plaats van een omroep op een bepaalde godsdiensti ge basis. Zo moeten wij (maar niet zonder weemoed) constateren: het einde van „onze" VPRO. GASSELTERNIJEVEEN Gister morgen is plotseling overleden de gereformeerde predikant ds. J. van Dijk. Hij is 61 jaar geworden. Ds. Van Dijk was een zoon van de bekende zendeling op Java ds. Klaas van Dijk. Hij werd in 1935 predikant, Achtereenvolgens stond hij in Dracht- stercompagnie. Nieuwleusen (1946), Koudum (1954) en sinds 1965 in Gas- selternijeveen. Mr. W. rle Kwaadsteniet gaat promoveren (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM Mr. W. de Kwaadsteniet te Rotterdam, secre taris van de A.R. Partij, hoopt op vrijdag 17 mei aan de Vrye Univer siteit te promoveren tot doctor in de rechtsgeleerdheid op het proef schrift „Het recht van Kameront binding". Promotor is prof. mr. W. G. Scholten. Weer in Enropa L. Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Frankfort MUnchen Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbrück Rome Madrid Mallorca weer max temp. neer- zw. bew gisteren slag- 13 0.1 mist 15 0.1 1 mist 13 lich' bew 11 1 geh. bew 12 3 regen 16 0.5 geh. bew. 17 n ;w. bew 14 6 geh. bew 16 1 regen 15 0.3 regen 17 o.a regen 14 8 zw. bew 19 i zw. bew. 16 0 zw. bew 19 o half bew 18 0,7 0 half bew. 19

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2