OVERLEG LANDBOUW VASTGELOPEN aatitoea NlfWÏ aanMit Europa helpt V S bij herstel balans aardfceien 60.000 „zwartrijders' onder automobilisten Praag zeer uitbundig IGt 9 Richtprijs melk niet lager wegens boteroverschotten Terugdenken aan de bevrijding Zeventig jaar lief en leed Politiek 1 mei feest hippe happening Ir. Lardinois teleurgesteld <zbe (voudenTTen Controle met foto's blijkt effectief Aanbod tarieven te verlagen Te lage prijs voor pockets Dagbladunie kreeg meer advertenties alles Een sublieme sigaar voor een prettige prijs. Steek eens op. Ahhh... Een Keurkorps sigaar! Natuurgedroogd, verrassend mild en vol karakter. DONDERDAG 2 MEI 196B Die slag is aan u. Mijnh. J. van Boxtel uit Goirle Prijswinnaar van f 500.' I) hrt boeiende Shell Oupll- kaart spef. Sped mee, win mee op elk Shell-Station. LUXEMBURG De ministers van landbouw van de EEG zijn «r in de afgelopen nacht niet in geslaagd de nodige compromis sen te sluiten die het mogelijk moeten maken, dat op juni de Europese markt voor zuivelpro- dukten van kracht kan worden. De ministers gingen om kwart voor iflrie uiteen met de afspraak dat het gesprek op 27, 28 en 29 mei in Brus sel zal worden voortgezet. Minister Lardinois was nogal te leurgesteld over deze gang van za ken. De standpunten zijn op de ver gadering in Luxemburg, die maandag begon, dicht bij elkaar gekomen, maar het is natuurlijk een illusie om te menen, dat we over drie weken precies verder zullen kunnen gaan op het punt waar we nu zijn opgehou den, zo zei hij. Volgens hem had men beter vannacht nog kunnen proberen toch nog beslissingen te bereiken. Het grote probleem bij het treffen van de definitieve regelingen voor de EEG-zuivelmarkt, die eigenlijk op 1 april jL al had moeten ingaan, is het feit dat vrijwel alle ministers weige ren de Europese richtprijs van melk die reeds is vastgesteld op 39 Pfennig te verlagen wegens de steeds groter wordende botero- (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM „Waar was u op 5 mei 1945? Wat is er uitgekomen van tJw verwachtingen na die datum? Wat zou U een jongere kunnen ver tellen over de bevrijding?" Deze vra gen worden voorgelegd aan o.a. dr. J. J. Buskes, prof. dr. Schermerhorn, Harry Mulisch, dhr. Smallenbroek, Gerben Wagenaar, Leonard Huizinga, Godfried Bomans, Andra Domburg •n een anonieme verzetsstrijder. U kunt daarnaar luisteren In een bevrijdingsprogramma (dat verder 3 kwartier cabaret Inhoudt), zondag a.s. tussen 9.45 en 11.25 uur uit te zenden door de NRU, op Hilversum II. NIJKERK Zaterdag vieren de 93-jarige Johannes Martensen en de 9O-jarige Willempje Gijtenbeek uit Nijkerk hun zeventigjarig huwe lijksfeest. Beiden zijn nog goed gezond. Vit hun huwelijk werden twaalf kin deren geboren, van wie er nog zes in leven zijn. Er zijn 17 klein- en 26 achterkleinkinderen, terwijl er een achter-achterklelinkind op komst is. Een toevallige omstandigheid is dat vader, zoon en kleinzoon Martensen allen op 26 september jarig zijn. Proef'ns...MMM... LEKKER! UTRECHT In de Domstad organiseerde de PvdA en de PSP gisteravond in samenwerking met een aantal politieke jongerenorgani saties een 1 meifeest in het NVV- huis. Het feest had een politiek en ludiek karakter. Voor de politieke noot zorgden de heren C. Egas en A. G. van der Spek, die het op veel punten met elkaar eens bleken te zijn. Berden «telden zich achter de buitenparle mentaire akties, maar bepleitten tegelijk een versterking van de par lementaire demokratie. De socioloog drs. M. van Dam hield in een politiek café elders in het NW-huis een pleidooi voor de leus „vrjjheid, gelijkheid en broe derschap". Veel ouderen verlieten het feest, ifcoen hippe jongeren binnenizwerm- den om te dansen op lawaaiige pop muziek. Lichtshows, schilderijen en foto's maakten de happening com pleet. verschotten. Doch Einderzij ds schrikt men terug voor de hoge kosten die deze overschotproduktie met zich meebrengt. Door manipulatie met de interven tieprijs voor boter en magere melk poeder zou men nu proberen te be reiken, dat bij die melkprijs van 39 Pfennig toch een voortgaande over- produktle van boter wordt tegenge gaan. BEPERKEN Vooral op Italiaans aandringen hebben de ministers wel reeds in be- Proef'ns...MMM... LEKKER ginsel besloten de kosten van het eerste Europese zuiveljaar te beper ken tot 630 miljoen dollar. Als meer geld nodig blijkt te zijn, zal de raad nader moeten beslissen over de ver deling van deze extra lasten. Ook zijn de ministers vrijwel ak koord met het denkbeeld de kosten voor opslag en afzet van het bestaan de boteroverschot van 150 miljoen ki lo in de zes landen grotendeels voor rekening te laten van de landen die ze hebben gekweekt, namelijk tot 170 miljoen dollar. NEDERLAND Een voor Nederland zwaar wegend punt is de kwestie van een EEG-hef- fing op plantaardige vetten (margari nebelasting) tot een bedrag van 87Vi miljoen dollar per jaar voor het ge meenschappelijke landbouwfonds. Minister Lardinois heeft zijn colle ga's er opnieuw op gewezen, dat het Nederlandse parlement niet zal instemmen met zo'n heffing, die de margarine in Nederland 3 tot 4 cent per pakje duurder zou maken, als er niet tevens in reële begrotingscontro le van het Europese parlement op deze zogenaamde eigen middelen van de gemeenschap zou worden voor zien. Rijksluchtvaartschool krijgt drie HFB's DEN HAAG De regering heeft de aankoop van drie HFB 320 Hansa jets ten behoeve van de Rijkslucht vaartschool op Eeldei goedgekeurd. Dit heeft de Hamburger Flugzeugbau G.m.b.H. meegedeeld. Het eerste toestel zal nog dit jaar worden afge leverd. De HFB 320 is een tweemotorig toestel. Kenmerkend is de vleugel idie, in tegenstelling tot vrijwel alle vleugels van andere straalvliegtui gen, een pijlstelling naar voren heeft. Daarbij steken de vleugeltips een eind uit voor de verbinding van de vleugel met de romp. Het vliegtuig heeft normaal twee bemanningsleden en kan vier tot twaalf passagiers vervoeren. Fokker heeft de vleugel van de HFB 320 ontworpen. (Van onze verkeersredacteur) DEN HAAG Het Centraal Bureau voor de Motorrijtui genbelasting schat, dat drie procent van de Nederlandse automobilisten (ong. 60.000) „zwart rijdt" dat wil zeg gen, dat drie procent geen motorrijtuigenbelasting be taalt. De dienst is ervan over tuigd, dat dit percentage al aanzienlijk lager ligt dan en kele jaren geleden. De oorzaak is, volgens haar, de effectieve controle, die sinds oktober 1966 wordt uitgevoerd met foto-auto's. Op het ogen blik rijden twaalf van deze met dure-foto-apparatuur uitgeruste wagens door Nederland. Zij wor den bemand door zestig douane ambtenaren. In totaal worden per jaar thans 3,5 miljoen foto's gemaakt; daarvan zijn er 150.000 van auto's waarvoor geen belasting Is betaald. Tot nu toe heeft het nieuwe systeem ruim vijf miljoen gulden aan boetes opgele verd. Waarschuwing Volgens het Centraal Bureau functioneert het systeem thans aan zienlijk beter dan in het begin. Door de vrij rigoureuze omschakeling van de administratie (de belastingkaar- ten verdwenen en computers namen de registratie over) stagneerde de organisatie in Apeldoorn nogal eens, maar daar is men thans, aldus het centraal bureau, overheen. Regel is nu, dat de belastingplich tige veertien dagen voordat zijn lo pende termijn verstrijkt, een waarschuwing krijgt toegestuurd, waarin hem erop wordt gewezen, dat hij de belasting voor de nieuwe termijn moet voldoen. Slechts een enkele maal komt deze waarschu wing later, maar dit is meestal een gevolg van door de automobilist zelf gemaakte fouten. Of het kentekenbewijs staat dan nog op naam van de vorige eige naar, of hij heeft zijn aangiftefor mulier niet duidelijk ingevuld. Hier door kan veel stagnatie worden ver oorzaakt, al zal de aanslag tenslotte toch zeker nog op het juiste adres terechtkomen, aldus de dienst. Klik zegt de camera van de foto-auto en op dat moment staan én auto én tijd en plaats op de plaat. In Apeldoorn verdwij nen de gegevens in de computer en wanneer deze vaststelt, dat de eigenaar van de auto nog geen belasting heeft betaald, heeft de ze nog binnen drie weken de boeteaanslag in huis (plus ui teraard het verzoek zo snel mogelijk alsnog de 12 voorgaande maanden te betalen). De afgebeelde foto is wat kor relig omdat men zeer snelle films gebruikt om ook in de schemer nog te kunnen fotografen. Aangifte Het niet ontvangen van de waarschuwing ontslaat de belasting plichtige overigens niet van de plicht tot betalen. Men is in deze gevallen verplicht zelf aangifte te doen met behulp van een bij een van de kantoren van de inspectie invoerrechten en accijnzen te ver krijgen formulier. In de meeste van deze gevallen Is het centraal bureau echter nogal soepel en wordt de aanvankelijk op gelegde boete nadat men op de foto is gezet later nog kwijtgescholden. Deze boete bedraagt de helft van het belastingbedrag. Volgens het centraal bureau is het nieuwe systeem in de praktijk zeer effectief gebleken. De automobilist loopt gemiddeld eenmaal per 6000 km de kans gegrepen te worden. Bovendien levert het systeem een aanzienlijke besparing op. Had men vroeger 400 man op de kantoren en 200 300 mensen in de buitendienst, thans kan men het stellen met een administratie van 250 man, terwijl op de weg slechts 60 man opereren. Die administratie moet. voor een belangrijk deel op dit peil worden gehouden vanwege het grote aantal bezwaarschriften en andere cor respondentie. Zo ontvangt men nog wekelijks 2000 brieven van mensen,, die informatie vragen over het nieu we systeem omdat zij het niet be grijpen. GENÈVE Zestien landen, waarvan veertien Europese, hebben gisteren overeenstemming bereikt over een uniek*gezamenlijk aan bod hun tarieven te verlagen opdat de Amerikaanse betalingsbalans zyn evenwicht eerder zal kunnen hervinden. Het aanbod zal echter direkt wor den ingetrokken indien Amerika de invoer gaat beperken of de uitvoer van bepaalde produkten gaat subsi diëren. De zestien landen zijn bereid de tariefverlagingen, die bij de Kenne- dyronde zijn overeengekomen, een jaar eerder toe te passen dan was afgesproken: 1 januari 1969 in plaats van 1 januari 1970. De betreffende landen zijn die van de EEG (Frankrijk, Italië, West-Duitsland, België, Nederland en Luxemburg), van de Europese vrij handelsassociatie (Engeland, Oosten rijk, Denemarken, Noorwegen, Zwe den, Portugal, Zwitserland en Fin land) en Canada en Japan. Industrie Bij de onderhandelingen van de Kennedyronde zijn de meeste in dustriële landen ter wereld overeen gekomen de tarieven voor de meeste industriële produkten te verlagen met 35 tot 40 procent over een perio de van vijf jaar. Afgelopen januari is de eerste twintig procent waarmee een alge mene tariefverlaging van ongeveer Vrije 1 mei-viering O PRAAG De 1 mei-viering in de Tsjechoslowaakse hoofdstad is giste ren uitgelopen op één groot huldebe toon aan de nieuwe leiders. Zij hadden de viering geheel vrijgelaten. Duizenden Tsjechoslowaken trok ken in lange rijen langs de tribune waarop partijleider Dubrek en presi dent Svoboda stonden. Ze werden be dolven onder de bloemen van de uit gelaten menigte. Velen van hen droegen uniformen die twintig jaar lang onder het bewind van president Novotny niet mochten worden gedragen. Het défilé langs de leiders in het centrum van Praag duurde aanzienlijk langer dan vorige jaren. De keiharde communistische leuzen ontbraken dit keer geheel. Het was nu „Vrijheid en democratie" wat de klok sloeg. MADRID In veel Spaanse steden kwam het gisteren (opnieuw) tot ern stige ongeregeldheden. De politie maakte zelfs van helikopters gebruik, vanwaaruit jeeps naar de centra van de betogingen werden gedirigeerd. In Madrid werd zware schade aan gericht aan bankgebouwen en waren huizen. Ook bij de Opera en in de universiteitswijk was het zeer onrus tig. Onder de meer dan 200 arrestan ten waren twee buitenlandse verslag gevers. Hun foto's werden door de politie onbruikbaar gemaakt. PARIJS Tien mensen liepen ver wondingen op bij vechtpartijen, die zich voordeden tijdens een 1 mei-op- tocht in Parijs, de eerste sinds veer tien jaar. De ongeregeldheden ont stonden toen pro-Chinese communis ten probeerden vlugschriften te ver spreiden, hetgeen tegen de zin van de Moskou-gezinde deelnemers was. LONDEN In Londen liepen de 1 mei-betogingen uit op gevechten tussen voor- en tegenstanders van de immigratiepolitiek. HAARLEM In de winkels in Haarlem en de IJmond van de NV Kijkgrijp zelfbedieningsbedrijven zul len geen Zwarte Beertjes meer mo gen worden verkocht, lager dan de door de uitgeverij vastgestelde prijs. Dit bepaalde de president van de Haarlemse rechtbank gisteren in een kort geding, dat de uitgeverij A. W. Bruna en Zoon uit Utrecht aanhangig had gemaakt De raadsman van de NV Kijkgrijp overweegt bij het Ge rechtshof in beroep te gaan. In de winkels van de Kijkgrijp wa ren Zwarte Beertjes te koop voor 99 cent, hoewel de vastgestelde prijs voor deze pocketboeken ongeveer ƒ2,50 ls. 7,5 procent werd bereikt doorge gaan. Het aanbod van de zestien lan den houdt in dat per 1 januari voor hen 60 procent van de afgesproken verlagingen ingaat, terwijl de Vere nigde Staten slechts veertig procent behoeven door te voeren. Systeem Op aandringen v^n de EEG zouden de zestien graag zien dat de Verenig de Staten het American selling price-stelsel afschaffen voor het ein de van dit jaar. Dit systeem heeft eerder bijna ge leid tot mislukking van de onderhan delingen van de Kennedyronde, om dat de Amerikaanse onderhandelaars niet konden beloven dat het Congres dit stelsel, waardoor met name de Europese chemische uitvoer naar Amerika wordt belemmerd, zou wil len afschaffen. DEN HAAG De advertentie-om zet bij de bladen van de Nederlandse dagblad unie NV stijgt, vooral bij het Algemeen Dagblad. Dit zei de direc teur van de Unie, de heer W. Pluy- gers, gisteren op de aandeelhou dersvergadering. Uitgebreid ging hij in op vragen over de samenwerking met het Tele graafconcern. Hij zei dat bij de kri tiek op Unitel te weinig rekening is gehouden met de technische en com merciële belangen van de dagbladen. Deze zomer zal een van de eerste Unitel-afspraken worden uitgevoerd: het verbinden van de zetterij-compu ters van De Telegraaf en het Alge meen Dagblad. Als een van de voor delen van de samenwerking noemde de heer Pluygers de gezamenlijke pa pierinkoop. Op een vraag of de NRC en het Algemeen Handelsblad voldoende rendabel zijn om ze te handhaven, zei de Unie-directeur dat het deze bladen minder goed gaat dan het Al gemeen Dagblad maar dat er geen reden is de exploitatie te stoppen. De charmante Frans-Israëlische zangeres Rika Zarai is in ons land aangekomen voor een optreden. Vanavond zingt zij op een gala bijeenkomst van de Nederlandse Zionistenbond, ter gelegenheid van de twintigste Israëlische Onafhan kelijkheidsdag. Antwoord aan prof. Mulder Aan prof. dr. D. C. Mulder, hoogle raar aan de VU, die u zaterdag 27 april aan het woord heeft gelaten over Zuid-Afrika, inzonderheid ook over de Olympische spelen, zou ik graag het volgende willen zeggen: 1. Prof. Mulder verwart twee din gen: de binnenlandse politiek en!d# deelneming aan de Olympische spelen. Deze twee hebben volstrekt niets met elkaar te maken. Of als men dit toch zou willen volhouden, dan dient er één ljjn te worden getrokken. Het militan te communisme van Rusland wordt bestreden door de westerse landen. Op die grond moest dus ook Rusland van het deelnemen aan de Olympische spelen worden uitgesloten. Ceylon is uitgenodigd, maar de Ta mils (een miljoen mensen, inwoner» van dit eiland) genieten daar geen burgerschapsrechten en krijgen du» geen paspoort om naar de Olympische spelen te gaan. India heeft een kastenstelsel, maar dit is geen beletsel om deel te nemen aan de Olympische spelen. De joden in Rusland worden verdrukt en als paria's behandeld. Geen beletsel! In al de genoemde jan den blijft de binnenlandse politiek buiten beschouwing in deze zaak. Waarom alleen in Z.-Afrika niet? 2. Prof. Mulder is nooit in Z.-Afrika geweest. Dan wordt het tijd dat hij er eens heengaat. Hij zal dan kunnen vaststellen dat iedere beklaagde van welke huidskleur ook, gratis als dit nódig is, alle mogelijke rechtskündige hulp krijgt Het Defence and aid Fund vecht tegen windmolens. Toch heeft het recht van bestaan, maar dan moet het de Aziaten in Kenya, de Indiër» in Burma, de Tamils in Ceylon en d» joden in Rusland gaan helpen. Di» hebben de hulp wèl nodig. 3. Prof. Mulder is eenzijdig voorge licht. Het anti-revolutionaire Kamer lid M. W. Schakel verklaarde na zijn bezoek aan Z.-Afrika: „De apart heidspolitiek is zeker wat hoofdlijnen betreft, alleszins verdedigbaar". En ook: „Oordeelt men objectief, dus niet emotioneel, zoals maar al te vaak ge beurt, dan komt men tot de conclusie dat er, gelet op de feitelijke situatie, geen bruikbaar alternatief is te forme- Een ander A.R Kamerlid, de Delfts» wethouder P. C. Elfferich zegt: „Men vraagt zich af of het Zuidafrikaanso volk niet te snel en te veel de schijn werpers van de wereldopinie op zich gericht heeft gekregen". En hij wekt op tot emigratie naar Zuid-Afrika. Prof. J. W. van Hulst, ook een Kamer lid, zei dat hij getroffen was door de goede betrekkingen tussen de raciale groeperingen en zonder een onnatuur lijk grote politiemacht. „Maar de in druk die men in Europa, Nederland inbegrepen, krijgt, is dat de niet-blan- ken in Zuid-Afrika onder druk leven, dat zij leven met een innerlijk verzet tegen de regering". Daarvan heeft hij niets bemerkt. Verschillende En gels-sprekenden, die Zuid-Afrika be zochten, getuigen hetzelfde (het tijdschrift Fortune, Oppenhei mer, Joseph L. Dougherty, het Parle mentslid Lynch Mayon, de heer Brin- blecombe, Australisch parlementslid, Charles Court, Australisch minister, Reginald Paget, een Engels socia listische Kamerlid). Zei ik niet dat prof. Mulder noodza kelijk eens naar Z.-Afrika moet gaan? Hij komt stellig terug, bekeerd van de dwalingen zijns weegs, evenals zijn hierboven genoemde partijgenoten of collega's. Om niet te uitvoerig te wor den, zal ik over de betrekkingen tus sen de communisten en het Defence and Aid Fund niets mededelen. Dit zou een nieuw artikel eisen. Maar ik ben volkomen bereid aan te tonen dat kanunnik Coliins of ziende blind Is of communistische sympathieën heeft. Ik kan dit uit zijn eigen woorden aanto nen. De huwelijkswetgeving is geheel ln overeenstemming met de meningen en gevoelens van zowel Indiërs als Ban toes, met wellicht een heel enkele uit zondering. De rassenscheiding in de kerken bestaat niet, ook al weer met heel enkele uitzonderingen. Maar voor meer dan negentig procent is daarvan geen sprake. Ook dit is iets dat men elkaar maar nababbelt. Den Haag Dr. F. C. Dominicus Proef 'ns... MMM... LEKKER I doos met 10 sigaren 2,90 luxe houten kist met 25 sigaren 7,25

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11