I Ze vonden mijn plannen dl Pruisen gaf stoot tot oprichting van HKS Geen nieuw onderzoek in valsemunterszaak Sir Peter Garran 5tientjes en goodwill aan PvdA wil niet met de VVD 1) iugo Klip bood Hugo Klip zit niet bij de (Engelse) pakken neer. maar: 9 WOENSDAG 1 MEI 1968 Links het bovenhuis te Haarlem, waarin op 1 mei 1868 de „School tot voorlopige opleiding van stafofficieren voorloper van de Hogere Krijgsschool werd ondergeoracht. Op 1 november van dat jaar werd zij overgeplaatst naar Breda. Rechts een foto van de eerste vier leerlingen van links naar rechts de luitenants A. Kool, r. de Bas. jonkheer H. Laman Trip en W. H. Nolthenius. Fotograaf Hugo Klip zit breeduit in zijn tuinstoel, met om hem heen drie dartele honden. Hij maakt een ontmoedigd gebaar, en zegt gelaten: „Eerst vond ik het verschrikkelijk, het heeft me veel tijd, geld en zenuwen gekost, maar nu zie ik in dat er toch wel resultaten zijn. 't Is waar. ik heb verloren, maar het Nederlandse volk is toch meer Engels-minded geworden." De heer Klip begon 4 januari op eigen houtje een actie „Steun Engeland" in navolging van de Britse actie „Backing Britain". Ah mislukte Engelandvaarder •n bewonderaar van de onver zettelijke eilanders in de oorlogs jaren, wilde hij Engeland-in-nood niet in de steek laten. Hij belde de Britse ambassade dat hij wekelijks een tientje wil de geven om de economie van het verarmde Albion te steunen. De andere dag bezocht hij am bassadeur Sir Peter Garran, die in hoffelijke bewoordingen zijn waardering uitte. Sneeuwbal Hugo Klip verstond de kunst zijn actie te propageren. In minder dan geen tijd haalde hij de kolommen van de landelijke dagbladen en de weekbladen. En daarna zat hij niet stil. Drij vend op zijn enthousiasme kneedde hij bewust aan de sneeuwbal van pro-Britse activiteiten. Toch nog wat na-genietend somt hij in zijn zon overgoten tuin in Krimpen a.d. Lek de januari-initiatieven op. „Na die enorme publiciteit, die me erg veel tijd kostte, kwam ik tot een hoogtepunt. Een drukker in Lekker- kerk wilde een miljoen biljetten voor autoruiten maken, met als tekst: „I am backing Britain". Ik kreeg con tact met Braat Co. in Cuyk, die ook een actie voor Engeland ging voeren. De Maatschappij Rijnva kantie beloofde de kinderen van de scholen in Krimpen a/d Lek die Engelse vlaggetjes hadden gemaakt voor mijn etalage een dag rond te varen in de Rotterdamse havens. Een fanfaredirigent In de Krimpe- nerwaard zegde toe een mars te ma ken met als titel „I am backing Bri tain". Met de fanfare zouden we dan voor de Britse ambassade in Den Haag 'de mars gaan blazen. Ik kreeg contacten in België: ik zou met studenten gaan discussiëren over de actie en wat voorlichting eaan geven. Vliegen Dan was er een plannetje bij me ontstaan met ongeveer dertig journa listen naar Engeland te vliegen. Ge neral Airways bood me een retour aan. De firma in Cuyk zag wel kans via relaties in Engeland me bij aankomst te laten interviewen door de Britse pers en tv. Tevens wilde ik de Hoek van Hol- land-Harwichlijn voorstellen 1000 Engelse gezinnen gratis/ of tegen ge reduceerde prijzen naar Neaerland over te laten komen." De heer Klip maakte in dat sta dium kennis met een Public rela- tionsbureau in Den Haag. dat hem wel verder wilde helpen. Hij werd via dat contact uitgenodigd op een bijeenkomst van de Donderdagclub in het Hiltonhotel in Rotterdam, waar hij zijn actie propageerde. „Ik had toen ook een gesprek met een employé van Braat Co in Cuyk. Maar ik kreeg het gevoel, dat die meneer mijn plannen wel geweldig vond. maar zich niet kon voorstellen dat zoiets werkelijk zou kunnen ge beuren. En zo is het eigenlijk met alles gegaan. Ik heb -de Koninklijke Ne derlandse Middenstandsbond twee keer gevraagd of ze de actie publici teit wilde geven. Ik zou ervan ho ren; ik moet het nóg horen. De Bonefo. de Bond van Neder landse Fotohandelaren, vroeg ik de jaarlijkse fotowedstrijd Engeland als onderwerp te geven. Ze zagen het niet...." Een kaart uit Engeland, waarin Klips initiatief wordt geprezen. POST De heer Klip verzucht: „Het public relationsbureau in Den Haag zou ook iets doen. Ik heb er niets meer van gehoord". Bemoedigend Al deze mislukkingen werden voor de heer Klip goedgemaakt door een bezoek op uitnodiging aan het Genootschap Nederland-Engeland. „Ik ontmoette daar de Engelse am bassadeur sir Peter Garran. Hij kwam direct naar me toe en zei: Wat is het leuk u hier te ontmoeten. Ein delijk ben ik in de gelegenheid u te vertellen hoe blij ik ben met uw ini tiatieven. Uw actie is in Engeland erg aangeslagen. De Engelsen hebben hierdoor een steuntje in de rug ge kregen". Bemoedigend voor de Krimpense fotograaf was ook dat een Engelse verpleegster bij hem op visite kwam om te kijken wie die man van die Engeland-actie nu eigenlijk wel was! En nu? Hugo Klip heeft de balans opgemaakt. „Eigenlijk heeft men mijn ideeën te groots gevonden. Ik zag voordelen voor het Engelse en het Nederlandse volk beide, maar het is niet voldoende aangeslagen Toch heb ik de overtuiging dat er resultaten zijn. Dat gesprek met Sir Peter Garran heeft me al blij ge maakt. en verder zijn de banden tus sen Engeland en Nederland verste vigd. Dit jaar zullen er wellicht meer Engelsen met vakantie naar Neder land komen." Tientjes terug De heer Klip is wel een beetje te leurgesteld over zijn tientjes. „Het kostte me zes gulden die telegrafisch over te maken, maar de Engelsen hebben ze weer teruggestuurd." Maar dat heeft hem niet van zijn plan afgebracht. Onverzettelijk als een terrier blijfit hij wekelijks zijn tientje aan een Nederlandse bank overmaken. „Aan het eind van het jaar zal ik dan wel zien: misschien dat ik het geld kan bestemmen voor een of ander liefdadig doel." De heer Klip zwijgt. Zijn ac tie, bëgonnen als een stoomwals, is uitgegaan als een nachtkaars. Maar hij zit niet bij de Engelse pakken neer. Dit jaar gaat hij weer met va kantie naar Engeland. En hij broedt op nieuwe plannen. On verwoestbaar. Als zijn geliefde Britannië, dat alle slagen ver liest, behalve de laatste. Uit LS van 5 januari. DE HEER KLIP ik heb verloren SNEEK De PvdA blijft streven naar een progressieve concentratie zonder de "VVD. Hiermee reageerde de fractievoorzitttr van de PvdA, drs. J. M. den Uyl, op de uitspraak van de liberale leider mr. Toxopeus dat de VVD onder omstandigheden ook wel met de socialisten zou kun nen samenwerken. „De heer Toxopeus heeft zijn uitspraken van het vorig jaar, dat de WD niet met de PvdA in een kabi net ging zitten, aangeprezen als een bijdrage tot de politieke duidelijk heid. Zijn uitspraak van nu vergroot de onduidelijkheid", aldus drs. Den Uyl. De uitspraak van de heer Toxopeus komt ongetwijfeld voort uit de on vrede in zijn eigen partij, in het bij zonder bij de jongeren daar de VVD geen enkele rol speelt in het proces van partijpolitieke vernieuwing dat aan de gang is." Honderden dode forellen in het Veer se Meer VEERE Bij de Veersegatdam tussen Kamperland en Vecrc zijn dinsdagmorgen honderden dode re genboogforellen aangetroffen. Het zijn exemplaren van een partij van 2000 kilo Deense forellen, die in de nacht van maandag op dinsdag in het meer zijn uitgezet. Oorzaak van deze massale vissterf te is waarschijnlijk zuurstofgebrek. Van de maandagmiddag bij Kortgene uitgezette 2000 Nederlandse forellen zijn tot nu toe nog geen dode vissen aangetroffen. De organisatie ter verbetering van de binnenvisserij heeft voor totaal 40.000 aan regenboogforellen uitge zet. Hoewel het water in het Veerse Meer nog zout is verwacht men dat de forel er toch goed zal gedijen. Het doel van dit experiment is het Veerse Meer een grotere aantrekke lijkheid te geven voor de sportvisse- rij. „Mesoz" vergadert in Amersfoort AMERSFOORT „Mesoz", de vereniging voor medische en school- hulp op de zendingsterreinen van ne Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt), houdt zaterdag 4 mei haar jaarverga dering in het restaurant Kobus aan de Poort, Utrechtsestraat 49, A- mersfoort. Dr. P. Jasperse uit Leiden zal spreken over „Struikelblokken op de smalle weg". De vergadering be gint om half drie. Vals geld naar Indonesië MAASTRICHT De getuige nissen van een ambtenaar van de binnenlandse veiligheidsdienst en van twee journalisten hebben maandag volgens de president van de rechtbank in Maastricht, mr. H. Disch, geen feiten opgele verd, die een nieuw onderzoek rechtvaardigen in de zaak tegen de van valsemunterij beschul digde 37-jarige vlashandelaar Aimee C. uit Kerkrade. De recht bank zal nu op 6 mei uitspraak doen. De verdediger had deze nieuwe ge tuigen laten oproepen, omdat zij meer duidelijkheid zouden kunnen brengen omtrent de rol die de Indonesische ambassade in de valsmunterij affaire zou hebben gespeeld. Eén van de twee opgeroepen ambtenaren van de BVD werd gehoord, omdat de ander ziek was Op last van de officier van CARD -tTV r M justitie, mr. J. Franssen, en onder protest van de raadsman van Aimee C., mr. M. Moskowicz. geschiedde het verhoor om reden van staatsveilig heid achter gesloten deuren. De twee andere getuigen, journa listen, verklaarden dat zij op 8 no vember 1967 door de heer Wiarto. de perschef, tevens hoofd van de inlich tingendienst van de Indonesische am bassade, waren verzocht hun mede werking te verlenen bij het uitzoeken en publiceren van een kwestie met valse bankbiljetten. Via de diploma tieke post uit Nederland waren valse dollars, ponden, guldens en Zwitserse francs in Djakarta ontvangen. Daar werd vermoed dat deze door enkele, politiek verdachte, figuren van de In- donesische ambassade naar Indonesië I waren gezonden met het doel de eco- i nomie daar te ontwrichten. De journalisten stelden een onder zoek in. Enkele dagen daarna werd Aimee C in Kerkrade gearresteerd, i Hierna publiceerden beide journa listen hun bevindingen. De president van de rechtbank, mr. H. Disdh, kon weinig waardering opbrengen voor de w\jze van publice ren, omdat de journalisten volgens hem hun gegevens allereerst ter beschikking van de justitie hadden moeten stellen. De journalisten ver klaarden echter dat zii geen verband tussen beide zaken hadden kunnen ontdekken. De raadsman, mr. Moskowicz; en de verdachte betoogden dat een on- - derzoek naar de maandag bekend ge- a fj' «5 T T worden feiten moest worden in- gesteld. Bovendien zou degene, die de Kerkradense politie tipte over de ac tiviteiten van Aimee C, als getuige moeten worden gedagvaard. Volgen> de verdediger was de politie door de ze tip en niet door de afgesneder stukken bankpapier in de vuil nisemmer op het spoor van C. geko men. De officier van justitie handhaafde '.ijn eis tegen verdachte van vijf jaar i gevangenisstraf en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de rege- ring. De behuizing van de Hogere Krijgs school van 1890 tot 1939 in de voor malige directeurswoning van de ge- schutsgieterij aan de Nieuwe Uitleg 1 te Den Haag. OOH- i. Ê«.eE^*E' VJCr Olietanker gezonken SINGAPORE De Liberiaanse i olitanker „Assimi-IH" van 10.314 ton is maandag 30 mijl ten zuiden van Sin Era pore gezonken nadat Britse ma rineschepen vier dagen tevergeefs hadden gepoogd een' brand in het ge laden schip te blussen. Drie leden van de bemanning zijn omgekomen en twee worden vermist. De Ass!« mi-III" was op weg naar Zuid-Vlet- nam. ZO ging op 1 mei 1868, hon derd jaar geleden, de Ho gere Krijgsschool, het hoogste militaire onderwas-instituut van de Koninklijke Land macht, van start in een oud huis boven de „Slagerij der Damiaten" van de heer Johan Hendrik Weller, gelegen op de hoek van de Janstraat en het Donkere Bagjjnhof te Haarlem. In dit huis „waar de ossenkop uithing" begon men met de grondvorming van hen, die eens de verdediging van Nederland zouden moeten lei den. De behuizing was zeer nauw en het aantal leerlingen kon ten hoogste zes bedragen omdat het onderricht aan een tafel werd gegeven, waaraan slechts zes personen konden plaats nemen. Het waren daarom niet eens zes personen, die de eerste eenjarige cur sus volgden, het waren er vier, nl. de luitenants A. Kool, F. de Bas, jonk heer H. Laman Trip én W. H. Nol- thepius. Niet Den Haag Volgens de kronieken werd het instituut „voorlopig" niet in 's-Gra- venhage ondergebracht „vanwege de mogelijkheid om buiten de residentie rustig te kunnen studeren en de di recteur er ook bedaarder een nieuwe school op touw kon zetten". „Dat Haarlem werd voorgesteld kwam nagenoeg zeker omdat majoor J. Schuurman van de Generale Staf daar woonde, en dat, de keuze voor directeur op hem viel was daaraan toe te schrijven dat men hem, door zijn overplaatsing van Haarlem naar Groningen gedupeerd, wilde helpen. Hij had nl. te Haarlem, waar hij een fraaie villa met koetshuis bezat, zijn familie achtergelaten. Zo kwam de school aan haar eerste directeur en haar eerste standplaats." Ontstaan De „School tot voorlopige opleiding van stafofficieren", zoals de naam oorspronkelijk luidde, dankte haar ontstaan aan de internationale toestand rond de tweede helft van de vorige eeuw. In 1866 toonde het koninkrijk Pruisen zijn grote kracht. De konink rijken Saksen en Hannover werden na een ultimatum op zeer korte tijd overrompelend binnengevallen en in enkele dagen volkomen neergeslagen. Dit maakte in ons land te groter indruk, omdat Hannover, tot nog toe een stootkussen tegen Pruisen, van de kaart verdween. Pruisen werd on ze naaste nabuur. Vooral toen bleek op overtuigende wijze de grote betekenis van een me thodische oorlogsvoorbereiding en van een deugdelijk onderlegd, metho disch opgeleid korps stafofficieren. Ontwikkeling Met de oprichting van de school kwam een einde aan een periode van meer dan een halve eeuw. waarin men bij de Generale Staf kon wor den geplaatst zonder enige voorberei ding en verdere scholing. De officie ren van de Generale Staf werden tot dan gerecruteerd uit de toenmalige militaire verkenningsbrigade en hun belangrijkste werk bestond uit het vervaardigen van militaire kaarten. Van een gedegen selectie kon moei lijk worden gesproken: „camaraderie, familiebetrekkingen en protectie" waren veelal doorslaggevend. Van toen af aan echter zou geen officier meer een hoge functie gaan vervullen, die niet het speciale oplei dingsinstituut had doorlopen. Tijd De school is met de tijd meege gaan. ook in de naam. In 1875 werd haar doelstelling verruimd „tot vor ming van hogere stafofficieren en troepencommandanten" en de naam gewijzigd in „Krijgsschool voor offi cieren'. In 1890 bij de tot standko- ming van de Militaireonderwijswet werd voorzien in een Hogere Krijgs school. bestemd voor de vorming van officieren in een algemeen krijgskun dige richting, alsmede voor hogere troepenleiding en voor de dienst bij de Generale Staf, en in de vorming van officieren voor de intendance- dienst. En wat het onderwijs betreft: de enorme vlucht die wetenschap en Het complex, waarin de Hogere Krijgsschool nu is ondergebracht gelegen op het terrein van de Nieuwe Frederikskazerne De huidige directeur van de Ho gere Krijgsschool brigade-gene raal H. A. Thoonsen. techniek in de laatste decennia heb ben genomen hebben niet nagelaten hun stempel te drukken op het on derwijs en zullen ook in de toekomst hun invloed daarop doen gelden. Op 19 en 20 november zal het hon derdjarig bestaan van deze onder wijsinstelling worden herdacht tij dens een wetenschappelijk congres in Den Haag. waarvan het thema luidt: Afschrikking en ontspanning, de strategie van het Westen. Voor dit congres is een aantal buitenlandse sprekers uitgenodigd. Van Neder landse zijde wordt een bijdrage gele verd door prof. dr. E. M. van der Beugel en prof. mr. B. V. A. Röling. Prins Bernhard heeft zich bereid verklaard het congres te openen en bij te wonen. Drs. Den Uyl: Minister in zijn hemd gezet door Verolme SNEEK Het Is onbegrijpelijk dat het kabinet niet onmiddellijk heeft ge reageerd op de „brutale uitdaging van de heer Verolme". zei maandag de frac tievoorzitter van de PvdA In de Twee de Kamer. drs. Den Uyl. „Het kabinet heeft toch al de naam dat het de ruimtelijke ordening uit de hand laat lopen en zich door grote on- dernemingen de wet laat voorschrijven. De heer Verolme heeft nu de minister van economische zaken in zijn hemd gezet." Verolme heeft gezegd: Ik ga mijn eigen gang en ik ben ervan overtuigd dat de minister mij zal volgen. Zo on verbloemd is dat in ons land nog niet eerder gezegd. Het demonstreert op nieuw hoe urgent het is. dat aan d® macht van de grote ondernemingen een grens wordt gesteld, aldus de heer Den Uyl.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9