Succes NPD is geen herleving nazidom tiggSjfc Clovis Roblain overleden Robert Kennedy hoge Russische sprak met overloper Geen sabotage op Karei Doorman Nederland stelt eisen Rockefeller KIESINGER IN WESTDUITSE BONDSDAG: WEL EEN GEVAARLIJKE ONTWIKKELING, MAAR. TWEE BRANDEN: „TOEVALLIG" Rode top in Moskou op 25 november Moordenaar King in Australië? 7 WOENSDAG 1 MEI 1968 Noord-Vietnam heeft nieuwe I dent Ho Tsji Minh bij het uit- volksraden gekozen. Hier presi- brengen van zijn stem. PARIJS De eerste Euro pese harttransplantatie is mis lukt. De 66-jarige Franse vrachtwagenchauffeur Clovis Roblain, die zaterdagavond in het Parijse ziekenhuis La Pitié een nieuw hart heeft gekregen, is gistermorgen om half elf overleden. Roblain. de zevende mens op wie een harttransplantatie werd verricht, heeft nog ruim 53 uur geleefd met het nieuwe hart dat hij kreeg van de 23-jarige Michel Gyppaz die bezwe ken was aan de gevolgen van een verkeersongeluk Maandagmorgen werd bekendge maakt dat er een lichte verbetering in de 'toestand van zijn hersenen was geconstateerd, maar dat zijn nieren niet meer functioneerden. In de loop van maandagnacht verergerde zijn toestand. Men moest ingrijpen om de gifstoffen uit zijn bloed te verwijde ren. Het heeft echter niet meer mo gen baten, dinsdagmorgen om half elf overleed de patient. Professor Mercadier zei dat zijn ploeg medici, ondanks deze misluk king, weer een harttransplantatie zal verrichten. Hy zei echter niet wanneer. Wij betreuren de dood van Roblain, maar hebben geen spijt van de transplantatie, zo zei de eerste chirurg. Clovis Roblain De operatie, die van zaterdagavond tien uur tot zondagochtend 7 uur duurde, werd verricht door professor Cabrol, een 43-jarige specialist in hart- en vaatchirurgie. Hij werd daarbij geholpen door een team van meer dan dertig specialisten en ope- ratiezusters. Professor Cabrol en zijn assistenten hadden 75 operatie- en transplantatieproeven op dieren uit gevoerd voordat zij tot de eerste harttransplantatie op een mens in Europa overgingen. Cabrol zei, dat hij voor de over brenging van het hart de méthode had gevolgd die door de Zuidafri- kaanse professor Chris Barnard was ontwikkeld en voor het conserveren van het hart de methode van profes sor Shumwav van de Stanforduni- versiteit te Palo-Alto in Californië. Prestige TTET FEIT dat de Zuidafrikaanse tandarts Blaiberg nu al bijna vier maanden een harttransplantatie heeft overleefd is voor hartchirurgen in veel landen een uitdaging. Zy kunnen menen, dat hun prestige op het spel staat. Een dergelijke gedachtengang kan er toe leiden, dat in steeds meer landen pogingen gedaan worden, het succes van dr. Barnard te evenaren, zelfs al weet men nog geen oplossing voor al le moeilijkheden, die zich zullen voordoen. Het heeft er dan veel van weg, dat niet het behoud van een mensenleven, maar het prestige van een team van hartspecialisten of dat van een land op de eerste plaats staat. Zelfs de schijn moet hier worden vermeden. Zoals men weet staat met name in het Frankrijk van nü de statusgedach- te hoog genoteerd. Harttransplantatie by mensen be vindt zich nog in een experimenteel stadium. De moeilijkheden die zich voordoen moeten niet overal afzon derlijk worden bestreden. Dat leidt slechts tot nieuwe teleurstellingen. Alleen in een gezamenlijke poging, met inbreng van alle ervaring, kan op een verantwoorde manier antwoord worden gevonden op de vele vragen, die de hartchirurgen ook in Zuid- Afrika nog bezighouden. BONN Bondskanselier Kiesinger van West-Duitsland heeft gisteren in de Bondsdag een dringend beroep op alle West duitsers gedaan, hun stem niet uit te brengen op de (rechts- extremistische) NPD. Dit zou volgens hem in het buitenland de (verkeerde) indruk kunnen wekken, dat deze partij de opbloei van het neo-nazisme weerspiegelt. De uitslag van de verkiezingen in Baden-Württemberg, toen de NPD 9,8 procent van de stemmen kreeg, is door velen verkeerd geïnterpreteerd. Kiesinger wilde het gevaar niet ver doezelen. Maar dat het succes van de NPD een herleving van het nazidom betekent is niet juist. De stemmen voor de NPD waren vooral bedoeld als protest. Regering en partijen moeten echter alles in het werk stellen om een succes van de NPD bij de algemene verkiezingen in september volgend jaar te voorkomen, zei Kiesinger. JONGEREN Kiesinger drong er by de partyen op aan, meer contacten te leggen met de jongere generatie. Zy haten, net als wy, de oorlog. Zy willen vryheid in de hele wereld en zich vereenzel vigen met het lot van de volkeren in Azië, Afrika- en Latyns-Amerika. Wat ons echter van hen scheidt zyn de methoden en de vraag, hoe deze doelstellingen kunnen worden bereikt, zei Kiesinger tijdens het debat over de ongeregeldheden met de Paasdagen. Minister Benda van binnenlandse zaken deelde mee dat de veiligheids diensten de Socialistische Duitse Stu- dentenbond (SDS), die de meeste de monstraties organiseerde, goed in het oog zullen houden. Een verbod van de ze organisatie achtte hij niet juist. Er zouden direct nevenorganisaties ontstaan, die vaak minder militant zijn. GEVAAR Oppositie-woordvoerder Scheel, voorzitter van de liberale FDP, waar schuwde tegen het gevaar dat de „ca tastrofale gezagsvermindering" van de partijen wordt gecompenseerd door een „escalatie van politie-acties". In plaats daarvan moet een beleid worden gevoerd dat de oorzaken van de on rust wegneemt. De fractievoorzitters van de twee regeringspartijen, Barzel (CDU) en Schmidt (SDP), keerden zich tegen revolutionaire tendenzen en het ge bruik van geweld om politieke pro blemen op te lossen. De op puinhopen en ellende opgebouwde Westduitse staat heeft de tot nu toe grootste mate van vrijheid en sociale waarborgen aan de burgers gegeven, zei Schmidt. Dat willen wij niet laten vernietigen, niet door links en niet door rechts. (Vervolg van pag. 1) Steun KAAPSTAD De Zuidafrikaanse tandarts dr. Philip Blaiberg. de enige man ter wereld die een hart transplantatie heeft overleefd, heeft gisteren condoleances gestuurd aan de familie van de overleden Franse vrachtrijder Clovis Roblain. Hij zond ook condoleances aan de artsen die de ingreep verrichtten. (Vervolg van pag. 1) De multi-miljonair Nelson Rocke feller zijn persoonlijke vermogen wordt op honderd tot tweehonderd miljoen geschat deed op spectacu laire wijze zijn intrede in de Ameri kaanse nationale politiek op vijftig jarige leeftijd toen hij in 1958 de ge routineerde democratische politicus Averell Harriman bij de verkiezingen voor het gouverneurschap van de staat New York versloeg. Zowel in 1960 als in 1966 werd hij herkozen. Bij de voorverkiezingen voor het presidentschap in 1960 en 1964 was hij minder gelukkig. In 1960 trok hij zich terug, zodat Richard Nixon de strijd tegen John Kennedy moest aanbinden. In 1964 werd hij door senator Barry Goldv?ater versla gen. Naar veler opvatting was het feit dat hij in 1962 van zijn vrouw Mary was gescheiden, een ongunsti ge factor in de ogen van het Ameri kaanse publiek. Filantroop De nieuwe kandidaat voor de repu blikeinse nominatie staat bekend als Volgens de heer Keyzer wordt de Nederlandse visie op de Europese vervoersproblemen gesteund door België en Italië, maar niet door Lu xemburg. Het ultimatum dat de staatssecre taris in de ministerraad stelde, volg de op een gesprek dat hij maandag avond in Luxemburg had met de Duitse minister Leber. Leber gaf maandagavond toe dat Nederland het recht heeft op een maximale benutting van de in de cember overeengekomen regeling voor het Nederlandse vrachtverkeer naar Duitsland. De minister zei dat Nederlandse en Duitse ambtenaren de komende weken zullen nagaan door welke technische en administratieve rege lingen de Nederlandse vervoerders het volle profijt kunnen trekken uit de 1950 vergunningen, die Bonn dagelijks voor beroepsvervoer wil afgeven. Leber noemde het een wettig ver langen van de Nederlanders het ak koord van december volledig te be nutten en een maximum aan ver keer, tot de grens van 1950 vracht wagens per dag, ook werkelijk te bereiken. Staatssecretaris Keyzer heeft ook gistermiddag nog een gesprek gehad met minister Leber, waarbij de mi nisters van landbouw van beide landen, Lardinois en Hoecherl, aan- wezgi waren. Van Nederlandse zijde is met klem het probleem naar voren ge bracht van de groente-export naar Duitsland en het gevaar van een prijsval op de Nederlandse veilingen door gebrek aan vervoersmogelijk heden naar de traditionele Duitse markt Minister Lardinois zei dat hel transport van groenten naar Duits land niet door de spoorwegen kan worden overgenomen, zeker niet in dagen met grote aanvoer op de Ne derlandse veilingen. De minister zei achteraf dal de Duitsers veel begrip toonden. Minis ter Hoecherl was gevoelig voor de financile kant van de zaak. Blijft bijvoorbeeld maar vijf pro cent van voor de export aangevoer de produkten op de veilnig achter door gebrek aan vervoersmogelijk heden, dan zakken de prijzen en moet er worden doorgedraaid. Dat gebeurt op kosten van de Europese Gemeenschap. En van die kosten komt 32 procent voor rekening van Duitsland. BOEDAPEST De wereldconfe rentie van communistische partijen zal op 25 november in Moskou begin nen. Dit blijkt uit het slotcommu niqué van de voorbereidende commis sie die van 24 tot 28 april in Boeda pest bijeen is geweest. In de verklaring wordt een beroep gedaan op alle communistische par tijen die in Boedapest niet vertegen woordigd waren om hun standpunten kenbaar te maken hetzij aan de com missie hetzij aan een werkgroep, die door de commissie is gevormd. Aan de conferentie van Boedapest hebben 54 afgevaardigden deelgeno men. Onder de 85 uitgenodigde par tijen, die geen vertegenwoordigers hebben gezonden zijn die van Roe menië, Zuid-Slavië, Albanië en Cuba. Ook de Chinese en enkele andere Aziatische partijen hebben de confe rentie geboycot. De bijeenkomst van Moskou zal de eerste wereldconferentie van commu nistische partijen zijn na die van 1960, toen China wel vertegenwoor digd was. AARDBEVING IN PERZIË EIST RUIM 60 DODEN TEHERAN De aardbeving, die het gebied van Makoe in het noord westen van Perzië heeft getroffen, heeft aan tenminste 60 mensen het leven gekost. Tot nu toe zijn zeker 37 lijken geborgen. Legereenheden zijn naar het ramp gebied gezonden om bij het red dingswerk 'te helpen. Met helikopters worden medicamenten, dekens, ten ten en levensmiddelen aangevoerd. Ruim 7000 inwoners van de plaats brachten de nacht in het open veld door. Sinds maart deden zich in Ma- koe lichte aardschokken voor. De berg, waar het stadje op ligt, be weegt en boven de stad hangt een enorm rotsblok. In totaal werden 40 dorpen door de beving getroffen. De materiële scha de is groo'c. DEN HAAG Op het vlagge- schip Karei Doorman, dat in de nieuwe haven van Den Helder ligt, hebben zich kort na elkaar twee branden voorgedaan. De schade valt mee en persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De marinerecherche dacht aanvan kelijk aan sabotage. Dit bleek echter niet het geval te zijn. Dat de beide branden kort na elkaar ontstonden dient beschouwd te worden als een toevallige co-incidentie, zo deelde de marine voorlichtingsdienst mee. De eerste brand gebeurde maan dagavond om kwart over zes in de voormachinekamer. De wachtdivisie ter plaatse sloeg onmiddellijk alarm en ving direct met blussen aan, ter wijl de centrale olietoevoer werd af gesloten. Ondanks dit ingrijpen, breidde het vuur onder de voerplaten zich hoe langer hoe meer uit, waar door het personeel en door de hitte en door de rookontwikkeling de ma chinekamer moest verlaten. Van bo venaf werd daarna met vier schuim- kanons het blussingswerk voortgezet. De marineberoepsbrandweer te Den Helder was vijf minuten na de eerste brandmelding ter plaa'cse en nam op zeer doortastende wijze deel aan het blussingswerk. terwijl de scheepsbe- Veiligingsdienst van het vlieg kampschip alle schotten in de omge ving van de brandende machineka mer op temperatuur controleerde. Ongeveer een uur na het uitbreken van de brand kon de machinekamer weer betreden worden, terwijl omstreeks acht uur de brand was ge blust. De chef van de wacht in de machi nekamer liep bij he'c sluiten van de olietoevoer enige lichte brandwonden aan zijn handen op, terwijl een ma- CANBERRA De moordenaar van dr. Martin Luther King is mogelijk in Australië. De Amerikaanse recher che heeft de Australische politie ver zocht James Earl Ray op te sporen. Deze zou naar Australië zijn ge vlucht als onderdeel van het plan van de moord op de negerleider, dat een jaar geleden zou zijn opgesteld. chinist der derde klasse door de rook werd bevangen. De tweede brand deed zich 's nachts voor om kwart over twee in de achtermachinekamer. Deze brand duurde een uur. De marinebe roepsbrandweer heeft ook nu weer het vuur met schuimkanonnen weten te doven. Om kwart over drie was men de brand meester. De schade hier was gering. Nie mand liep letsel op. Het staat wel vast dat de Karei Doorman niet zal kunnen deelnemen aan de eerste fase van de zomerreis van Smaldeel Vijf, die in de maand mei zal vallen. Hr. Ms. kruiser De Ruyter is thans als vlaggeschip van Smaldeel Vijf aange wezen. Het zangeresje Margie Ball is maandagmiddag te Voorschoten getrouwd met een vakgenoot in het instrumentale genre: Peter Huijsman, die onder meer trom- petist van The Cosy Corner Street Paraders is. Hier het jonge paar bij de verplichte foto- zoen. Zuidslavische speler bij ongeluk gedood BELGRADO De 23-jarige Zuidslavische voetballer Stevan Nesticki is in de nacht van zondag op maandag bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. De achterspeler van Vojvodina Novi Sad was een vaste keus voor het Zuidslavische elftal onder de 23 jaar. Hij maakte een keer, op 7 oktober van het vorige jaar tegen West-Duitsland in Hatn- burg, deel uit van de nationale ploeg. Nesticki werd als een van de beste en talentrijkste naoorlogse Zuidsla vische spelers beschouwd. NEW YORK De overgelo pen hoge Russische spionage- functionaris „Martel", dankzij wiensonthullingen in de afgelo pen jaren een wijdvertakt Rus sisch spionagenet in het Westen opgerold kon worden, heeft in 1962 drie gesprekken gehad met de toenmalige Amerikaanse mi nister van justitie Robert Ken nedy, aldus het Amerikaanse tijdschrift „Look". De ontmoetingen vonden plaats na dat „Martel", die eerder dezt maand door de voormalige chef van de Franse inlichtingendienst in Washington Philippe de Vosjoli geïdentificeerd was als Anatoly Dol- nytsin, na enige weken ondervraging door de Amerikaanse inlichtendiens'c CIA weigerde nog meer los te laten als hij niet ontvangen werd door de toenmalige Amerikaanse president Kennedy. „Martel" was van mening dat men dit aan zijn hoge rang ver plicht was. President Kennedy had het echter te druk met de naderende raketton- crisis om Cuba, en liet daarom de ontvangrt van „Martel over aan zijn broer. Robert Kennedy wist de over loper ervan te overtuigen dat hij zijn onthullingen zou voortzetten, aldus de schrijver van het artikel John Scali, diplomatiek redacteur van het Amerikaanse televisienet ABC. „Martel" onthulde volgens Scali filantroop en kunstexpert. Wat hel laatste betreft heeft hij een interna tionale naam. De „liberale" republi kein, die in 1930 een universitair! graad in de economie behaalde, heef' altijd gesteld dat rijkdom verantwoor ding oplegt. Om die reden besteedde hij sinds 1940 veel tijd aan overheids zaken. Zijn hobbies zijn architectuur en het ontwerpen van juwelen. Hij was zwaar beladen. Eén kind )p de schouders en één aan elke hand. Elk kind weer voorzien van toeter plus feestmuts en een lading ener gie. die hen voortdurend actief hield. Het kind op de schouders hield zijn hoofd omklemd, maar telkens zakten de armpjes af tot halshoogte en smoorden dan de adem af. De man was beslist geen klager, wan'c zoetjes aan zag je zijn gezicht rood aanlopen en pas als het naar purper neigde, kwam er een be nauwde kreet: „Hoger vasthouden, ik stik". Het kind greep dan zwieberend hoger, graaide in het haar, maar omdat tegelijkertijd een kind aan de hand aan het wringen was, boog de man opzij en boog daarbij, als ieder doen zou. het hoofd. Het topkind echter hield angstval lig de handen in de kuif en hoewel de krullen enige speling gaven liep het uit op een pijnlijke kreet: „Pak dan mijn oren maar vast". Het kind zwiepte op de schouder en greep de nieuwe houvast. In de verte drumde de optocht aan. De handkinderen trokken, één naar links, één naar rechts... ze zagen gaatjes om een stapje naar voren te komen. Het schouderkind blies zijn toe- tertje, het hoofdje gebogen naast het handje. Ongelukkigerwijze hield dat handje bovendien nog een stukje oor vast. De man schreeuwde om hoog, wanhopig snauwend: „Laat dat...." Er was een enorme verwarring van armpjes en beentjes en grote graaiende mannenhanden; het schouderkind wankelde, de man greep, maar. moest daardoor de handkinderen mee de lucht in sleu ren of loslaten. Eén liet los, de ander wipte om hoog. Het schouderkind gleed over de uitgestrekte arm omlaag, bonkte te gen de wipper. Ze mankeerden geen van alle wat. maar er steeg toch een enorm ge brul op, waartussen de man reikte naar een verdwijnend stel beentjes, reeds drie rijen verder. De botsende knaapjes reageerden in'cussen pijn en woede af op elkaar en schopten daarbij een belendende juffrouw, verontwaardigd wendde ze zich tot de man, die echter de knieën diepgebogen tussen de benen van de vooraanstaanders naar de vluchteling dook. Denderend marcheerde de muziek voorbij. De drie kinderen waren weer ver zameld om de man. De boze juffrouw was dichter naar de stoeprand gedrongen, haar gemopper strategisch gebruikend om de aandacht van haar beweging af te leiden. De man stond nu helemaal achter aan tegen de gevel, de kinderen samengebald in één vuist via mou wen en capuchons. Met de andere trachfce hij een zakdoek te vinden om tranen te dro gen. Hij diepte nog een rolletje zuig- materiaal uit zijn zak en heelde daarmee al het ziele- en lichame lijke leed. Wat puzzelend keek de man naar het drietal en omhoog over de mensenhoofden naar iets vaag kleurrijks dat voorbijtrok. Toen opeens kreeg hij het goede idee: „Jongens... langs de muur en wegwezen, we gaan een ijsje ha len..." Drie kabouters holden al, de man er achteraan. Boem, boem, boem daverde de op- toch'i verder.,.. met name hét bestaan van een Russische spionageorganisatie in de omgeving van president De Gaulle van Frankrijk. Toen de superieuren van Philippe Vosjoli weigerden maatregelen te nemen, nam deze ontslag. Volgens Scali kreeg „Martel" die begin 1962 in Finland overgelopen was, van Robert Kennedy de verze kering dat zijn identiteit geheim zou blijven en dat hij en zijn gezin onder een andere naam veilig in de Ver. Staten konden wonen, terwijl oolc een financiële tegemoetkoming zou krijgen. Demonstreren (3) De heer J. Ravestein vindt dat stu denten zich moeten aanpassen aan de maatschappij omdat zij op kosten van de „werkende belastingbetalers" stude ren. Nu dacht ik dat in een tijd waar in zeer ingrijpende veranderingen plaats vinden (automatisering, bewa peningsontwikkeling, groter wordende afstand rijke-arme landen) een kriti sche instelling van de mensen gewenst is. Helaas is dit voor velen teveel gevraagd en in het algemeen nemen alleen studenten een kritische houding aan. Dat er dan studenten zijn die tot de conclusie komen dat de huidige maatschappijstructuur ontoereikend is voor het oplossen van vele problemen is in het geheel niet verwonderlijk. Hierop moet men dan niet reageren met te stellen dat deze herrieschop pers van de universiteit moeten ver dwijnen. omdat zij kennelijk een an dere politieke mening hebben dan de meerderheid van de belastingbetalers. Overigens nog drie opmerkingen: a. Het is zeer de vraag of studenten „nog nooit iets in de maatschappij ge presteerd hebben". Niet zo'n geslaagde opmerking tegenover mensen, die vaak veel meer uren aan hun werk besteden dan de „werkende belasting- betalers"; h. De belastingbetalers moe- i ten eindelijk eens begrijpen, dat de j maatschappij niets heeft aan vakidio ten. die de consequenties van hun ar beid in de samenleving niet kunnen overzien. Daarom moet het onderwijs (wat nu niet gebeurd) een kritische instelling kweken. c. Terwijl dhr. Ravestein het niet prettig vindt dat studenten „als stomme schapen achter een Duitse langharige oproerkraaier aanhollen", vind ik het een ongunstig teken dat zovelen in Duitsland en elders allerlei machtsconcentraties zonder meer ac cepteren in plaats van naar alternatie ven te zoeken. De enige manier om de wereld leef baar te houden (maken) is samen daarvoor te werken, waarbij ook me ningen en rhethoden van anderen ge- tolerpcrrl dienen te worden. Den Haag, Jaap de Jong. De Kongolese regering heeft een speciaal korps te bestriding van gang sters ingesteld. De regering in Kinsja- sa heeft ook een aantal andere veilig heidsmaatregelen genomen, nadat een samenzwering tegen president Moboe- 1 toe werd ontdekt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7