APARTE DISCUSSIE OYER APARTHEID WEEKAGENDA Optocht schoolkinderen zeer de moeite waard Automobiliste moet cursus gaan volgen Receptie Hoofddorp Nieuwe Leidse Courant TWEE BEZORGERS Nieuwe evenementen op Koninginnedag Hillegom Leidse telegrammen naar Soestdijk Meindert Zaalberg Ridder O.N. Daar zetten ze de trein voor stil... 1.98 Nt€UWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 1 MEI Kamerlid Schakel als getuige d decharge (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De maandagavond bij restaurant Van der Heijden gehou den bijeenkomst van de Centrale A.R. kiesvereniging stond in dubbele zin in het teken van de apartheid. Nadat het Tweede-Kamerlid M. W. Schakel een inleiding had gehouden over Zuid-Afrika en de apartheids politiek, viel bij de discussie de (bepaald niet overvolle) zaal in twee delen uiteen: vooraan zaten de kennelijk tot de partij behorende gezags getrouwen, die op gezag van de heer Schakel ook hun stamverwante broeders in Zuid-Afrika niet van kwade trouw verdachten, terwijl ach terin een aantal waarschijnlijk niet tot de partij maar zeer kennelijk wel tot een jongere lichting behorende revolutionairen de spreker het vuur soms na aan de schenen legde. De heer Schakel deed in zijn in leiding verslag van zijn ervaringen, die hij, op uitnodiging van de Zuid- afrikaanse regering, een maand lang in Zuid-Afrika opdeed. Hij was, zoals hij ook zelf opmerkte, nogal in het defensief. Zijn betoog kwam hierop neer dat de apartheidspoli tiek van de regering de beste is die er op het ogenblik en in de gegeven omstandigheden te voeren is. Door dik en dun verdedigde hij die apartheidspolitiek niet. Met na me had hij grote bezwaren tegen de zogenaamde „kleine apartheid" (het systeem van aparte loketten in post kantoren en zo), terwijl hij ook de huwelijkswetgeving (waarbij een huwelijk en zelfs de omgang tussen een blanke en een niet-blanke ver boden is) onjuist vond. Met de grote lijnen van de apartheidspolitiek was hij het wel eens, althans: hij zou geen alternatief weten. Degenen die verantwoordelijk zijn voor die politiek en met wie hij diepgaande gesprekken heeft ge voerd, vergeleek hij met eenden die zich hebben ingevet: de kritiek op hun beleid, zo was hem opgevallen, lieten zij als waterdruppels van zich afglijden. Alleen voor kritiek uit Nederland zouden ze nog wel gevoelig zijn. Hij wees ook op de discussie die in Zuid-Afrika zelf op gang komt tus sen de „verlichtes" en de „ver- kramptes". Juist omwille van die „verlichtes", die een matiging van de apartsheidpolitiek voorstaan en bijvoorbeeld ook van die „kleine apartheid" afwillen, zou Nederland, vond de heer Schakel, de Zuidafri kanen wat minder met hun rug te gen de muuT moeten zetten. In dit verband vreesde hij ook dat de uit sluiting van de Zuidafrikanen van de Olympische spelen koren op de molen van de „verkramptes" zal zijn. Kritisch genoeg De oppositie tegen het standpunt van het Kamerlid, dat zich over de toekomstige ontwikkeling in Zuid- Afrika vrij optimistisch uitliet, Kantongerecht Leiden LEIDEN Tijdens het onderzoek in de tegen haar aanhangig gemaak te zaak legde een 54-jarige automo biliste uit Lisse een groot gebrek aan kennis van enkele essentiële ver keersregels aan de dag. Na tot deze conclusie te zijn gekomen legde de kantonrechter, mr. W. de Koning, haar niet alleen twee geldboeten van respectievelijk f 50 en f 75 op, maar stelde hij haar tevens voor de keus: binnen 2 jaar een verkeerscursus volgen of anders nog eens een boete van f 250. De automobiliste stond terecht, omdat zij in de Dorpsstraat te Noordwijkerhout niet alleen schuin- links was weggereden en daarbij een inhalende bromfietser had aange reden, maar daarna ook „vol gas" een op een voetpad staande licht mast had geramd. De officier, mr. C. van Steenderen, zei dat verdachte een opvallende on ervarenheid aan de dag had gelegd. In de zaak tegen een 22-jarige chauffeur uit Noordwijkerhout kwam de officier tot de slotsom, dat deze een ontstellend gebrek aan ver antwoordelijkheidsgevoel had ge toond. Ter correctie eiste hij dan ook zowel één week onvoorwaarde lijke hechtenis als onvoorwaarde lijke intrekking van de rijbevoegd heid voor 9 maanden. Uit het onderzoek bleek, dat de chauffeur op de Gooweg met een auto met hoge snelheid een file had ingehaald hoewel een tegenligger zeer dicht was genaderd. Er volgde een frontale botsing. Bovendien kwam aan het licht dat de man in de loop van de avond zeker tien biertjes had genuttigd. „Ik ben die avond gaan dansen en ach. u weet hoe het dan gaat, je drinkt allicht een glaasje bier". In zijn vonniswijzing liet de rech ter de geëiste hechtenis ditmaal nog achterwege. Hij bracht de geldboete op f 250 subs 50 dagen en de onvoor waardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid op één jaar. „Zoveel geld kan ik niet betalen", reageerde ver dachte. „Dan gaat u die 50 dagen maar uitzitten", loste de kantonrech ter dit probleem op. Voor afwisseling in het „ver- keersmenu" zorgde een 40-jarige bloembollenkweker uit Voorhout. Hij stond terecht, omdat hij op een wegberm in de gemeente Noordwij kerhout een hoeveelheid huisvuil had gestort. „Ik heb het stuk land waarop die wegberm ligt van de ge meente Leiden gehuurd, en het gaat de gemeente Noordwijkerhout dus niets aan of ik daar huisvuil neer gooi". zo was zijn verweer. Tevergeefs probeerde de kanton rechter de kweker ervan te overtui gen, dat het bewuste artikel wel dege lijk ook betrekking heeft op grondge bied, dat door Leiden in huur is gegeven. Toen hij tot een boete was veroordeeld, kondigde hij overluid aan: „Ik ga absoluut in hoger be roep". kwam vooral van de zijde van de heer Veldhoek, een jonge kleurling die vreesde dat Zuid-Afrika de race met de tijd zal verliezen. Deze oppo sant begreep ook niet hoe je de „kleine apartheid" kunt verwerpen en het tegelijkertijd met de „grote apartheid" eens kunt zijn. Ook uit eigen kring kreeg de heer Schakel niet uitsluitend bijval. De voorzitter van de kiesvereniging, mr. HOOFDDORP Burgemeester en wethouders van Hoofddorp hielden in het gemeentehuis een receptie ter gelegenheid van de verjaardag van koningin Juliana. In zijn toe spraak voor meer dan honderd ge nodigden stelde burgemeester F. Dijkmeester de vraag of de monar chie in deze tijd nog wel past. Hij was van mening dat de monarchie niet voor eeuwig gehandhaafd kan blijven, maar in 1968 gaat het nog steeds om „de ontplooiing van het menselijke en maatschappelijke we zen en niet om de gouden koets". Val met bromfiets KATWIJK AAN ZEE Gister-, middag tegen drie uur is de 35-ja- rige W. Messemaker in de Van der Vegtstraat met zijn bromfiets tegen een stoeprand gereden en gevallen. Met een hoofdwond heeft men hem naar het academisch ziekenhuis te Leiden gebracht. AMSTERDAM - De N V Norit be vindt zich in een beslissend stadium van onderhandeling inzake de over neming van een actieve koolfabriek Met deze transactie zijn enkele mil joenen guldens gemoeid. Over enkele maanden, als de noodzakelijke formali teiten zijn afgewikkeld, zal de naam van het bedrijf cn verdere bijzonder heden worden bekendgemaakt dr. N. G. Geelkerken, mocht dan hebben opgemerkt dat de heer Schakel op ..de van hem bekende kritische wijze'- in Zuid-Afrika had „rondgeneusd", een nog niet zo oude anti vroeg zich terloops af of de be zoeker wel kritisch genoeg was ge weest. Dat geluid was, hoe men ook over de apartheid denkt, bemoedigender dan dat van een niet meer zo jonge vrouw, op de eerste of tweede rij gezeten, die in hoongelach uitbarstte toen iemand de namen noemde van dr. K. L. Roskam en prof. dr. Gesina van der Molen .die over de apart heidspolitiek een andere mening hebben dan sommige al dan niet Leidse anti-revolutionairen. Toen iemand anders ook nog de naam liet vallen van Trouw-hoofd- redacteur Bruins Slot (die geen vi sum voor Zuid-Afrika kreeg), riep ze, voor haar beurt, dat die nu een maal Nieuw-Guinea had „verkwan seld". Haar geestverwanten in de zaal wekten niet de indruk deze ge luiden en dit gelach als verkrampt laat staan als apartte beschouwen. In Rijnsburg was erg veel werk gemaakt van de kinderoptocht. Op de foto de groep die de ere prijs kreeg. Foto Kruyt RIJNBURG Vol vreugde en enthousiasme is gisteren de verjaar dag van de Koningin gevierd. De feestelijkheden begonnen met een mars van de drumband. Om 9 uur was er een massale zanghulde door de schooljeugd op het plein van de Wilhelminaschool, met een korte toespraak van burgemeester Koo- mans. Hij noemde het een unieke gebeurtenis dat we binnen veertien dagen tijds vier verjaardagen van leden van het Koninklijk Huis mo gen vieren. Van de schoolkinderoptocht was dit jaar weer veel werk gemaakt, 's Middags was er een kinderfeest in de nieuwe hal van veiling F1r""f» met het optreden van mister Jano uit Den Haag. De kinderen kon ..en genieten van poppenkast, goochelen en een voorstelling met een spre kende pop. De dag werd afgesloten met een lampionoptocht waarvoor grote be langstelling bestond. Uitslagen verkleedpartijen school kinderoptocht: Julianaschool: ere prijs: De Oranjeboom (6e klas). Ie Op korte termijn kunnen wij plaatten in OEGSTGEEST van 15 jaar of ouder. De wijken liggen omgeving Terweeweg en Langevoort. Aanmeldingen aan ons kantoor Steenstraat 37, Leiden. Telefonisch bereik baar onder nummer 31441 Woensdag 1 mei Pieterskerk. 7.1S u.: avondgebed. Schouwburg. 8 uur; K. en O.. Nieuw Rott. Toneel met ..Tartuffe" (Molièrei. Antonius-clubhuls. 8 u.- 1 mel-bljeen- komst .S.P. en Polltela. Han Lammers over socialisme op Cuba. na de pauze protestsongs en anrere liederen door Jo- hannlek v d. Molen. Donderdag 2 mei Schouwburg. 8 uur: K. er. O.. Nieuw Rott. Toneel met „Interview" (Marle-So- phle Nathusius). Chr. Geref. Kerk, Steenschuur. 8 uur; zangavond Korach en Jubilate Deo. Vrijdag 3 mei Steenstraat 2, 4.30 tot 6.30 uur: receptie sociëteit Amlcltla t.g.v. 200-Jarlg bestaan. Zaal Konlngskerk: ruilbeurs voor ver zamelaars. 7.30 uur. L.H.J.-gebouw, Levendaal 101; tlenerso- clëtelt. Schouwburg. 8 uur: Interscholalre Con tactcommissie. film over mode. modeshow en cabaret. OEGSTGEEST - Gemeentecentrum Lijtweg. 8 uur: afd K. cn O.. Ncd. Mari onettentheater Bert Brugman met „Die Fledcrmaus". Zaterdag 4 mei L.H.J.-gebouw. Levendaal 101: Midden- en ouderensocietelt. OEGSTGEEST - He' Witte Huls. 2 lol 5.30 uur: schaaksocietelt Palamedes. Marekerk. 7 30 u. Dodenherdenking, her- denklngswoord pater Leopold Verhagen: na afloop stille tocht naar monument bij De Valk. Films CAMERA (2.30. 7 en 9.15 uur): De huwe lijksnacht (14 Jaar): vrijdag- en zaterdag avond M.30 uur: The hustler (18 Jaar). LIDO (2.30. 7 en 9.15 uur): The good, the bad and the ugly (18 Jaar). LUXOR (2 en 7.30 uur): De tien gebo den (alle leeftijden) REX (2.30. 7 en 9.15 uur): De Jakhalzen (14 jaar): vrijdag- en zaterdagavond 11.30 uur: Zorba. de Griek (18 Jaar) STUDIO (2.30. 7 en 9.15 uur): De non (18 jaar). TRIANON (2.30. 7 en 9.15 uur) Heiga 04 jaar). DIENST APOTHEKEN De dienst voor spoedeisende gevallen zal worden waargenomen door: Apotheek Reijst Stcenstraat 35. tel. 20136. Mobiel A.N.W.B.-kantoor Clke donderdag vbd 1016 uui ou mu ien De Valk Musea eD Hortus Museum Volkenkunde. Sieenstraat: op werkdagen van 10 tot 5 u.. ook zaterdag zondag van 1 tot 5 uur. Museum Oudheden. Rapenburg: op werkdagen van 10 tot 5 u.. ook zaterdag zondag van 1 tot 6 uur. Sted Museum De Lakenhal. Oude Sin gel op werkdagen van 10 tot 4 U-: zon dags van t tot 4 uur Hortus Botanicus (Rapenburg) op werkdagen van 9 lot 12 en van 2 tot 5 uur. kassen zaterdags en zondags geslo- Badinrichtingen De gemeentelijke oaouu iciuingen tljn op de volgende tijden geopend- Lindestraai I D maandag esloten, dins dag 9-11.15 u en 13 30—17 15 u.. woensdag gesloten, donderdag 13 .10—18.15 u.. vrijdag 9—11.15 u. en 13.30-18 45 u.. zaterdag 8- tl.15 u en 13.30-16 30 a Van der Wertatraat t9 maandag en dinsdag gesloten, woensdag 9—11-15 en 1330—17.15 u.. donderdag 8 30— 1IJ5 en I3.30-U.15 u- vrijdag 8.30—li.15 u en 13 30- 18 45 u. zaterdag 7JO-11J5 en 13.30- 16.30 u. Bezoekuren ziekenhuizen ekeniiuis «wi paiienler in Klasse ia. tb en .'e dagelijks 10.10- iiju I4.JP-18 en 19- 2C »IU» Voor oallenlen tn Klasse naanoag w oensdag, donderdag en vrijdag 18 li- 19. dinsdag 13- l« .zaterdag I» 16 zondag algemeen christelijke en nationale (test lagen 14 30- If uur Vrouwenkliniek maandag l.m vr*)dag 18.45—19.30 uur. zaterdag 15 30—16 30 uui zondag 15 30—17 uur Klassepaiiemen op de vrouwenkliniek dagelijks 1030—11.30 14—16.30 en 19—20 uur Op de afdelingen verloskunde en Kin dergeneeskunde kunnen kinderen oene den de 16 resp 12 laar nlei worden toe gelaten In nel oelang van de patiënten kunnen mei meer dan twee bezoekers tegelijk dij een patient worden toegelaten. Diaconessenhuis Leiden derde Klas da gelijks 2 tol 3, dinsdag .donderdag en zondag oovendien van 7 tol nalf 8. twee de klas dagelijks van 2 lol 3 en van tot 8. eerste klas dagelijks van II tol 12. 2 tol 3 en i tol 8 Elisabeth ziekenhuis Lelden derot kJas dagelijks van 9 tol 3 en s avonds van kwart vooi 7 tol nalf 8. kraamafdeling dagelijks van 3 tol 4 en s avonds van kwart voor tol half 8. tweede klas da gelijks van nalt 12 tol 12. 2 tot 3 en kwaP voor 7 tol nail 8. eerste klas dageluk* van nalf 12 lol nalf 8. Annakliniek Leiden dagelijks van nall twee tot half drie en oovendien op dlns dag- vrijdag- en zaterdagavond van zes tot zeven Klassepatienten dagelijks van half twee tol half vier en elke avdhd var zeven tot acht ALPHEN-Rijnoord: alle klassen dage lijks van half 3 tot half 8. op zondag van 4 tot half 8 Kinderafdeling dagelijks van J tot 6 mei Oovendien op dinsdag en donderdag een halfuurtje voor vaders van 6 tot half 7. KATWIJK - Zeehospitiumlongkliniek dagelijks van nalf 3 tot half 4, dinsdag en donderdag evenwel var. 7 tol 8, tbc- itdeling dagelijks van half 3 lot nalf S Revalidatiecentrum dinsdag en donderdag van 7 tol 8 en zaterdag en zondag van hall 3 tol nalf 5: Revalidatie centrum kinderen woensdag van 7 tnt 8 zaterdag en zondag van half drie tol nalf vijf. Longkliniek en tbc-afdellng kinderen woensdag van 7 tol 8 en zater dag en zondag' van nalf 3 lol half 4 NOOKDW1JK - Sole Mio kiasse-pa- tienten dagelijks van 3 tol nalf 5 en s avonds van 7 tot 8: zaalpatiënten zon dags van l lot 3. dinsdags van I tot hall J, donderdags van nalf 7 tot half 8 en zaterdags van i lol half 3 Tentoonstellingen De Lakenhal; tentoonstelling Rondom Rembrandt, de verzameling Daan Cevat. 11 april tot 16 Juni. dag. 10 tol 17 u.. zond. 13 tot 17 u., Goede Vrijdag. Pasen. Konin ginnedag. Hemelvaartsdag en Pinksteren als zondags. Waaggebouwoverzichtstentoonstelling werken Jos Mortens (1911 tot 1964). van 20 april tot 11 mei, dag. 2 tot 5.30 en 7 tot 9 uur zondags gesloten opening 19 april 8 uur Galerie Walenkamp. Nieuwsteeg 171gra fiek multlepels en objekten van Gon- schier. Hilgemann Lenk, Relndel en Som- mer, van 16 april tot 7 mei. dinsd. t.m vrijd. 1 tot 6 uur. zat 2 tot 5 uur en na afspraak (tel 23888). opening 16 april 9 uur namiddag Galerie Van der Vlist. Botermarkt 3: tentoonstelling - Hek Rob Clous en plastiek Frans de Wit, opening zaterdag 27 april 9 uur n.m. t.c.m. 24 mei. geopend dinsdag t.e m. zaterdag 9 tot 6 uur. WASSENAAR - Kunstzaal Heuff. Hof- laan 7. schilderijen en gouaches van Bauwke Zijlstra en keramiek van Lucle Q Bakker, opening 27 ap/tl 4 uur. t.em 15 mei. maandag t.c.m. zaterdag 10 tot 5 uur. dinsdagavond 8 tot 10 uur. zondags gesloten. prijs De rattenvanger van Hameln (5e klas). 2e prijs 4e klas. Emmaschool: le G. Achterberg, 2e Chinese groep. 3e rijwielgroep bloem versiering Beatrixschool: le Met z'n tienen, 2e Met z'n vijven, 3e Adrie Veldman. Ireneschool: le Groep 1, 2e De vliegende non, 3e De bloemenmeis jes. Wilhelminaschool: le klas 6 (ge deeld), 2e klas 2 (gedeeld), 3e klas 5 (gedeeld). Prins Bernhardschool: le De mi nister van Munster. 2e Groep India nen en zigeuners. 3e Swiebertje. HILLEGOM Het Centraal Co mité Nationale Feestvieringen (C.C. N.F.) bracht Koninginnedag drie nieuwe evenementen. Gistermorgen om 11 uur ontving burgemeester J. Ch. I. van Niekerk de Carnavalsver eniging uit Gilze (N.Br.) op het Hof, waar hem een miniatuur-tonnetje werd aangeboden, gevuld met siga ren. Tevoren had in de Raadhuis- tuin (het Hof) de aubade plaats met kinderzang o.l.v. de heer L'. de Vree- ze, boden leerlingen van de Joan- nesschool mevrouw Van Niekerk- Blomjous bloemen aan en zegde een meisje een feestgedicht op. De r.k. harmonie Crescendo om lijstte deze gebeurtenissen met het spelen van vaderlandse wijsjes. Klokslag 12 uur werd een twintigtal oudere inwoners een verrassing (taart) aangeboden. Om 2 uur ging het Kinder-Bloe- mencorso in de raadhuistuin van start, waaraan ook een kindergroep uit Gilze deelnam. Aparte vermel ding verdienen de Rode- Kruis- colonne, „Zwaan kleef aan" en Pipo en Kluk-kluk. Boerenbruiloft Het tweede nieuwe evenement was het polsstokspringen door de vereniging De Vlist uit Winsum (Fr.) aan de verlengde Valcksloot- laan. Veel vrolijkheid bracht het boerenbruiloftspel door de carna valsvereniging „Gilze", eerst voor het bejaardencentrum Parkwijk en om 5.15 uur voor het r.k. bejaarden centrum Bloemswaard. Op gewone fietsen werd in het uitbreidingsplan Elsbroek de Oranje- LEIDEN De vereniging „Ko ninginnedag" heeft het volgende telegram verstuurd naar koningin Juliana. Bestuur en leden van de ver eniging Koninginnedagvieren ttw verjaardag feestelijk. Wij fe liciteren uwe majesteit en uw gezin eerbiedig en bevestigen met overtuiging ons met het Huis van Oranje in hechte trouw verbonden te weten". De Leidse Oranjevereniging zond het volgende telegram. ..Het bestuur van de Leidse Oranjevereniging wenst u en de uwen van harte geluk met uu) verjaardag en hoopt, dat u nog vele jaren voor uw gezin en het Nederlandse volk gespaard moge blijven'. ZOETERWOUDE De potten bakker Meindert Zaalberg is be noemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester Det- mers deelde hem dit vanmorgen mee op een huldigingsbijeenkomst in de potterie van de heer Zaalberg aan de Hoge Rijndijk. De heer Zaal berg begon zijn loopbaan als potten bakker 50 jaar geleden. Morgen ho pen wij op de huldiging terug te komen. ronde verreden onder auspiciën van de ren- en tourvereniging De Bol lenstreek uit Lisse. Om 8 uur keurde de jury de deel nemers voor de lampionoptocht, die bij de r.k. lagere technische school in Elsbroek van start ging met me dewerking van de Hillegomse Har moniekapel. Om 9 uur werden op de rol- schaatsbaan bij de Julianaschool tienerplaten gedraaid. Koninginne dag 1968 werd omstreeks 10 uur gisteravond op het terrein hoek Jhr. Mockkade met een daverend lucht- vuurwerk uitgeluid. Als de spoorbaan uit ligt, hebben moeders mannen nergens tijd voor! Ook niet voor koffie? Misschien... maar dan moet het wel héél lekkere koffie zijn. Douwe Egberts: het fijnste van de plantages, op speciale manier gebrand en, door de grote vraag, altijd ven hij uw winkelier verkrijgbaar. FIJNE DESSERT 250 g 2.08 ROOD MERK 250 g 1.90 Kp*Kj vNjcn&y tftsnasD* lekkere ko£fie. NIEUW! ZILVERMERK Gemalen koffie. Vacuum verpakt. Handig voor week ends. Gemakkelijk als reserve voor on verwachte situaties.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 6