Koninginnedag in Leiden: sport, spel en muziek Raad van Leiden akkoord met regeling gewest Twee K. en G's gaven show Fruit voor bejaarden Jarig meisje viel uit klimrek Na marathonzitting amendementen verworpen Verschil tussen president- en koningschap belicht tijdens receptie in Burgersaal Arrestatie na auto-cliefstal NfWWE LEIDSE COURANT 3 WOENSDAG 1 MEI Het ware te wensen geweest, dat de raadsleden van de negen gemeenten rond Leiden, die toetreden tot het „gewest Leiden", of hoe dit samen werkingsorgaan ook mag gaan he ten, maandagavond de vergadering van de Leidse gemeenteraad hadden bijgewoond. En dat speciaal zij, die om wat voor reden dan ook bezwa ren hebben tegen deze broodnodige interlokale samenwerking. Die „bezwaarden" hadden dan eits van de sfeer kunnen proeven, waar in de discussie werd gehouden en van de positieve houding van B wi W en de raad van Leiden ten opzichte van de gewestregeling. Zij hadden kunnen ervaren, dat ook in de Leidse raad wel bedenkingen bestaan tegen onderdelen van de nu voorgestelde gewestregeling maar dat die bedenkingen van on dergeschikte betekenis worden ge acht in het licht van het grote be lang van samenwerking. Leiden heeft op velerlei gebied de omliggende gemeenten even hard nodig als die omliggende gemeenten Leiden, zo is met nadruk gezeged. Met andere woorden: alle betrok ken gemeenten zullen gaan profi teren van deze samenwerking. De praktijk, altijd nog de beste leer meester, zal op soepele wijze duide lijk maken hoe die samenwerking het best kan worden geconcreti seerd. Het starten met een „lichte regeling" staat daar borg voor. Zij, die zich positie opstellen ten opstellen ten opzichte van de ge westvorming, kijken enerzijds ver der dan het plaatselijk belang, ter wijl zij anderzijds juist oog hebben voor het lokale belang. LEIDEN De 10-jarige Charlotte Verwoerd die gisteren haar verjaar dag vierde, is op een speelplein ach ter de flats aan de Dr. Lelylaan uit een klimrek gevallen. Zij liep waar schijnlijk een hersenschudding op. LEIDEN De bewoonsters en bewoners van het bejaardentehuis aan de Kaarsenmakerstraat keken gistermorgen vreemd en verrast op, toen enkele bestuursleden van de Leidse Oranjevereniging binnenstapten en aan iedere bejaarde een zakje fruit uitdeelden ter ere van Koninginnedag. Dat dit op prijs werd gesteld, kon men wel zien aan de glunderende gezichten. Zo is het overal gegaan, waar de leden van het comité een bezoek brach ten, want er werd niet alleen in dit bejaardentehuis uitgedeeld, maar ook bijvoorbeeld in Sonnewende, Sollglyt, Cortona en andere instellingen. In totaal werden 400 bejaarden en kinderen in 12 tehuizen bezocht. LEIDEN Ondanks het vrij gure weer met wat regen nü en dan, trok de muzikale demonstratie en taptoe door de beide K. en G.-korpsen een grote menigte belangstellenden, die zich in een dichte haag om het eerwaardige Pieterskerkplein hadden geschaard. De felle schijnwerpers maakten er een enorm openluchttoneel van. Wat er allemaal op gebeurde, kon men gratis bewonderen. LEIDEN Het Oranjefeest in Leiden begint altijd met een lopende reveille van de band van Jahn, de band van de St. Paulusgroep en de Franciscus-band. Ze trekken door verschillende delen van de stad en zorgen voor een preludium op het kinderfeest, dat het programma van de vereniging Koninginnedag vóór de middag altijd is. Meer dan 2000 schoolkinderen verzamelden zich vóór de normale schooltijd op het Stadhuisplein waar zij na een toespraakje van de bur gemeester liederen zongen voor burgemeester en wethouders en een aan tal genodigden. De politiemuziek zorgde voor de begeleiding en de heer A. van Kapel voor de leiding. Als de kinderen hun klankrijke bijdrage aan het feest hebben gegeven, krijgen ze een opkikkertje in de bioscopen en het Antonius-clubhuis, waar films hun een amusant uurtje bezorgen. Andere kinderen genoten van een poppenkastvoorstelling van Devïlé in Den Burcht. Het succes van Jan Klaassen bleek weer eens onverwoestbaar te zijn. Actieve Koninginnedag-besteding was op het sportterrein aan de Zoe ter woudsesingel te beleven. Zevenhonderd schoolkinderen bekampten elkaar hier in verschillende spelen om de eerste plaatsen. De commissie van voorbereiding behaalt ook hiéraltijd eer van haar werk. Gymnastiekverenigingen namen anderhalf uur lang in de morgen op het Stadhuisplein een onderdeel van het feestprogramma voor hun reke ning. Zij boden de vele kijkers een aantrekkelijke demonstratie. De Burgemeesterswijk slaagt er nog elk jaar in voor haar jeugd een eigen programma voor te bereiden. De wijkgedachte is hier blijkbaar bijzonder levendig. Er was een optocht met muziek voor alle kinderen en daarna konden de kinderen zich op allerlei manier moe spelen, 's Middags herhaalde zich dat, waarbij de poppenkast van Devïlé een extra attractie was. Het plein Cobetstraat—De Laat de Kanterstraat was de hele dag een vrolijk ontmoetingspunt in deze wijk. De carillons van de Lodewijkskerk en van het stadhuis „bepoederden" de morgen met feestklanken. Twee muzikale shows MA de officiële receptie voor de burgerij in de Burgerzaal van het stadhuis (zie eldersstond de middag van 30 april in het teken van de sport, wandelen en voetballen. Daarover schrijven wij op andere plaatsen in deze krant. Werkmans Wilskracht bleek zich grondig op zijn muzikale show op het Pieterskerkplein te hebben voorbereid. De kapel had in zijn vaderstad goed succes! Nieuw Leven voegde nog een muzikale toets aan het pro gramma toe door de wandelaars voor het défilé naar het stadhuis te begeleiden. 's Avonds was het een en al muziek dat de klok sloeg. K. en G. verzorg de een zeer correcte demonstratie met taptoe, ook al op het Pieterskerk plein. Voor een indruk daarvan verwijzen wij naar een andere plaats in dit nummer. De dansminnaars konden in de Gehoorzaal terecht op een groot Oranjebal, waar de heer J. Alphenaar de leiding had. LEIDEN De gemeenteraad besloot gisterochtend om half twee na een vergadering, die maandagavond om 7 uur ivas begonnentoe te treden tot het te vormen gewest Leiden, waarbij in totaal tien gemeenten zullen worden aangesloten. Een aantal amendementen werd met 34 stemmen tegen en 3 voor verworpenuas er één aange nomen dan zou de hele procedure van vooraf aan moeten zijn begonnen. Alle fracties hoopten op een vruchtbaar en open contact met de andere gewest-gemeenten. KVP-fractievoorzitter Lamber- mont hoopte, dat er geen vrees zal ontstaan van overheersing van de ene gemeente boven de andere. Wij hebben elkaar nodig, van groot tot klein, zo zei hij. Dat in de ont- werp-regeling geen sancties zijn op genomen voor het geval één van de aangesloten gemeenten zich bij LEIDEN De receptie, die bur gemeester Van der Willigen en zijn vouw gistermiddag ter gele genheid van de verjaardag der Koningin in de Burgerzaal van het stadhuis hielden, trok weer vele autoriteiten en vertegenwoor digers van Kerken, verenigingen en instellingen. Mejuffrouw mr. J. Zeelenberg, lid van de Raad van State, gaf met een korte toe spraak over de wezenlijke ver schillen tussen een presidentschap en een koningschap op treffende wijze cachet aan deze bijeenkomst. Na te hebben gereleveerd, dat met de veranderde functie van het ko ningschap van machtig vorst tot constitutioneel monarch ook de LEIDEN De Leidse politie ar resteerde in Voorburg een 21-jarige jongeman terzake van diefstal van twee auto's, die in Leiden gepar keerd hadden gestaan. Op aanwij zingen van de ingesloten man werd een der auto's teruggevonden in Voorburg; de andere auto had hij in Leiden weer „geparkeerd". Ook bliek de gearreteerde man goederen uil auto's te hebben ontvreemd. VALKENBURG Bij de rijks postspaarbank werd in de afgelo pen maand f 10.873.18 ingelegd en f 16.794.95 uitbetaald. taak van de adviserende Raad van State is veranderd, ging mejuffrouw Zeelenberg in op de betekenis van het koningschap. Geen enkele presi dent in geen enkel land wordt ge kozen, of hij heeft dat zelf gewenst; ook al wordt zijn taak zwaarder en moeilijker dan hij had verwacht, hij bracht zichzelf in die situatie. Hoe anders is dit met het koning schap. Een koning en koningin kie zen niet uit vrije wil. Door geboorte en grondwet is ook koningin Juliana gebonden. Ons land is gelukkig te prijzen met een staatshoofd, dat or ganisch uit ons volk is opgegroeid. Koningin Juliana heeft dit „dwang matige" als doel van haar leven aan vaard. Foto: Op de voorgrond minister Polak (midden) in gesprek met prof. Romme. Hoewel het hier een openbare receptie betrof, was de „gewone man", voor wie zij toch ook was bestemd, met een kaarsje te zoeken zo niet onvindbaar Foto N. Van der Horst voorbeeld aan haar „meldingsplicht" onttrekt, leek hem niet zo ideaal. De heer Frans (PSP) had beden kingen tegen het voor-overleg; hij sprak van een „valse start" en dien de een amendement in met de be doeling burgemeesters wel recht te geven zitting te krijgen in de ge westraad maar dan alleen met een adviserende stem. Voorzitterschap Intergemeentelijke overleg en sa menwerking vragen belangstelling voor eikaars problemen, aldus de heer Van Aken (PvdA). Een ontmoe ting van alle betrokken gemeentera den leek hem daarom nuttig. Onwil ligheid noemde hij een vijand van goed overleg. Graag zag hij de ge noemde samenwerkingsterreinen nog wat nader gespecificeerd. Zo moet zijns inziens onder het hoofdstuk huisvesting ook de woningbouw worden begrepen. Een roulerend voorzitterschap leek hem het overwegen waard. De heer Van Aken diende een motie in met het doel uitsluitend raadsleden in de gewestraad zitting te laten krijgen. Mevrouw Geelkerken (prot-chr.)v herinnerde aan de geschiedenis van Burgemeester Van der Willigen: handen ineenslaan de grenswijziging. Zij complimen teerde de burgemeester met diens succesvol pogen om de Leidse wensen inzake samenwerking „over te dragen" op besturen van andere gemeenten. Zij zou het idealer vin den als de gewestraad zelf een voor zitter kiest. Verschillende „werkge- meenten" voor secretaris en voorzit ter leek haar omslachtig. Haar frac tiegenoot ds. Kret ging nader in op de samenstelling van de gewestraad. De heer Portheine (VVD) vond het juist, dat de secretaris niet in dezelf de resideert als de voorzitter. Zijn fractiegenote, mej. Kappeyne van de Coppello schonk aandacht aan de juridische vormgeving. Tl eddenschap PSP-er Amptmeijer (door de bur gemeester gecomplimenteerd met zijn oranje truitje „ter gelegenheid van" de toen al begonnen verjaardag van de Koningin) wilde met de bur gemeester een weddenschap afslui ten ten aanzien van Wassenaar. Het stond voor hem vast, dat Wassenaar, dat nu zowel in de Leidse als in de Haagse regeling wordt opgenomen, over vijf. jaar kiest voor de Haagse agglomeratie. Vrees overwinnen In zijn beantwoording zei de bur gemeester, dat Leiden net zo afhan kelijk is van de kleinere gemeenten als anderom. De vrees, die nu hier en daar nog is te bespeuren, moet worden overwonnen door de handen ineen te slaan. „Wij moeten niet te groot willen worden en bereid zijn te groeien". Zo lang het te vormen gewest nog een „liehte regeling" is. leek het hem niet bezwaarlijk, dat een Wasscnaarse ambtenaar zich met het secretariaat belast. Hij stel de voor de ingediende amendemen ten niet te aanvaarden, waar de raad het in grote meerderheid mee eens blijkt te zijn. Lede11 getvest rand Hierna werden onderstaande ne gen raadsleden tot lid van de ge westraad gekozen. Voorts had de benoeming plaats van zeven leden van de commissie voor de agglome ratievraagstukken Lid van de gewestraad werden: de heer M. van Aken, de heer W. G. den Dubbelden, de heer J. C. J. Lambermont, de heer K. F. de Bree, mevrouw mr. I. Geelkerken-Brusse, de heer dr. J. P. Duyverman, de heer E. R. Frans, de heer W. J. J. Pompe, mevrouw J. M. van der Blom-Vijlbrief. Lid van de commissie voor de ag- lomeratievraagstukken werden: 1. de heer M. v. Aken, 2. de heer J. C. J. Lambermont, 3. mevr. mr. I Geelkerken-Brusse, 4. de heer mr. F. Portheine, 5. de heer H. Amptmeijer, 6. de heer W. J. J. Pompe, 7. me vrouw J. M. van der Blom-Vijlbrief. Hoofd ulo-school Dat deze raadsvergadering zo lang duurde 6*/i uur kwam mede door enige andere punten die veel stof tot gesprek gaven. Een ervan was de benoeming van de heer H. van Heuven, onderwijzer aan een bijzondere ulo-school te Utrecht tot hoofd van de openbare Prof. Van der Lecuwschool te Leiden. Hij was de enige kandidaat: deze situatie was ontstaan doordat het op 5 fe bruari van dit jaar door de raad benoemde hoofd, de heer J. W. Har- dewijn, plotseling heeft laten weien dat hij de benoeming niet aannam. Een motie-Pompe (Boerenpartij), die beoogde B. en W. een nieuwe voordracht te laten maken werd met 32 stemmen tegen verworpen. Hel voorstel van B. en W. werd daarop met 31 stemmen aangenomen. Maand respijt Bij de behandeling van de nieuwe gas- en elektriciteitsverordening werd een motie van mevr. Kerling (PvdA) aangenomen, waardoor de twee weken „respijt" die de ver bruikers krijgen na het ontvangen van de acceptgirokaart werden ver lengd tot een maand. Overigens had wethouder Harmsen laten weten, dat de ge noemde twee weken in de praktijk toch op ongeveer zeven weken zou den neerkomen voordat tot afslui ting van de gas- en stroomleverantie zou worden overgegaan. Dag van Europa De burgemeester was de raadsver gadering begonnen met een korte toespraak ter gelegenheid van de Dag van Europa (9 mei). Hij stond stil bij het feit. dat op 1 juli aanstaande de gemeenschappelijke markt moet zijn gerealiseerd geen geringe prestatie, alhoewel in de komende weken nog wel een paar marathonzittingen nodig zul len zijn. Niettemin bestaat er een groot ge voel van onbehagen betreffende de Europese zaak als men zich bij voor beeld realiseert, dat het al tien jaar bestaande Europese parlement nog geen democratische controle kan uit oefenen. Bijzonder groot is het onbe- K. en G. heeft zich door de jaren heen ontwikkeld tot een keurkorps, waarop Leiden trots kan zijn. Het is te hopen, dat de straffe discipline, de deugdelijke, verantwoorde oefe ning K. en G.'s kunst van musiceren en bewegen blijvend zullen hoog houden, zodat voor de leden zelf, voor hun stadgenoten en wijd ver spreide bewonderaars ieder optre den weer een artistieke ervaring be tekent. Langs onzichtbare als door lineaal en passer getrokken lijnen mar cheerden de blauwe senioren en rode junioren over het grote plein, niet volgens een vervelend patroon, maar steeds afwisselend, in allerlei figuren, snelheden en soms zelfs samengestelde tempi, in blokken en luchtige formaties, zich soepel sa mentrekkend en uitwaaierend. Nu en dan verstilden de bewegingen en speelde men een concertnummer, front makend naar de houten tri bune. Ook het muziekmaken was zeer verzorgd: een mooie milde klank, die ook van nabij de kritiek kon door staan. En dit musiceren was, bij se nioren en junioren beide, evenmin eenvormig als het bewegingsbeeld. K. en G. heeft weer een bijzonder prettige en waardevolle bijdrage aan de Leidse Koninginnedag geleverd. Joh. van Wolfswinkel II inkelchef 50 jaar hij firma Servaas LEIDEN De heer W. C. van der Heijden viert vandaag zijn 50-jarig jubileum bij kantoorboekhandel Servaas aan de Hogewoerd. Begon nen als verkoper is de heer Van der Heijden opgeklommen tot win keldief. Vanmiddag was er van 3 tot 5 uur in het zaaltje van de Petruskerk aan de Lammenschansweg een receptie, waar de firma de jubilaris een stereo-grammofoon aanbood. Ik rijd even naar west om benzine te tanken. Waarom naar West? Op de Zoeterwoudseweg 11 betaal ik voor Supergold benzine maar 51 cent. Da's bijna 5 cent minder dan de officiële prijs...! Ja, daarom wil ik er ook wel even voor omrijden. ZOETERWOUDSEWEG 11 Leiden - West hagen met betrekking tot de toetre ding van Engeland. 4fscheid dr. Roorda Vele uren later sprak burge meester Van der Willigen het schei dende raadslid dr. Roorda (PvdA) toe, die na tien jaar de raad gaat verlaten wegens verhuizing naar Oegstgeest. Hij noemde de heer Roorda een lastige man, maar dan in positieve zin, en hij bood hem als aandenken „de" gemeentelijke pret- se-papier aan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3