PRIESTERSTUDENTEN SCHRIJVEN ALFRINK Opperrabbijn Geref. Gemeenten setten hulpactie eigen op Paus Paulus lijdt aan depressies van in ons land Een woord voor vandaag Nieuw mandaat bestuur NSR Uw probleem is het onze. Pionier evangelical Lindsell redacteur Christianity Today BEROEPtNGSWERK Kerken van DDR veranderen naam Congres Genootschap voor Geschiedenis der Geneeskunde Politie sleept studenten uit universiteit weg Kandidaten wijzen bevestiging af Prof. van Ttterbeek overleden Dr. M. I. Gerhardt benoemd aan R.U. Presbyterianen in Pakistan uiteen Verplicht celibaat remt aantal roepingen WOENSDAG 1 MEI 1968 Maandag schreven we over het recht van de gerechtvaardig- den, Jesaja 54 beschrijft een aantal rechten. Christus is opge staan om ons nieuw leven te geven. Maar leven betekent al tijd groei. En het eerste recht dat in Jesaja 54 wordt beschre ven is: Groei. Lees maar vers 1-3: Jubel gij onvruchtbarewant naar rechts en links zult gij u uitbreiden en uw nageslacht zal de volken in bezit nemen en de verwoeste steden bevolken." Deze woorden sluiten direct aan op Jesaja 53: 10 „Wanneer Hij Zichzelf ten schuldoffer gesteld zal hebben, zal Hij na komelingen zien." Het offer van Christus kan niet onvrucht baar blijven. Maar wat voor Christus geldt, geldt ook voor Zijn volgelingen. Christusleven zal zich in hen verder voort planten. Jesaja gebruikt een natuurlijk beeld, maar hij bedoelt meer dan een aards nageslacht. Hij zegt immers: „De kinderen der eenzame zijn talrijker dan de kinderen der gehuwde". „Eenzame" zou ook gelezen kunnen worden als verwoeste Hij denkt kennelijk aan het verwoeste Jeruzalem, waaruit het nieuw of hemels Jeruzalem opstaat. Ons leven, zo luidt de belofte, zal vruchtbaar zijn. Maar dan moeten we goed beseffen dat dat geldt voor ons nieuwe leven, dat we in Christus hebben ontvangen, het leven dat moet op staan uit het oude, aardse leven dat moet sterven. Paulus zegt: ,Jk ben met Christus gekruisigd, maar ik leef". Er is dus een voorwaarde: We moeten met Christus gekruisigd zijn. We lezen vandaag: I Koningen 3 16-28. UTRECHT De Nederlandse Studentenraad heeft sinds gisteren een nieuw bestuur, in die zin, dat het op 23 april, tijdens het NSR- congres in Delft afgetreden bestuur- Bomhoff opnieuw mandaat 'heeft ontvangen. Het bestuur bestaat uit tien leden, van wie negen leden tot de studentenvakbeweging horen en het tiende lid tot de progressieve studenten-organisatie. Tijdens de gistermiddag gehouden vergadering werd levens besloten eind november vervroegde verkie zingen voor de NSR te houden, ten zij de grondraden zich daar tegen keren. De grondraden van Gronin gen en Leiden hebben al te kennen gegeven tegen vervroegde verkie zingen te zijn. Met ruime meerderheid werd ge kozen voor de inpassihg waar moge lijk van de sociale voorzieningen voor de studenten in de algemene voorzieningen. Dit betekent een belangrijke ombuiging van het be leid van de NSR, dat tot nu toe was gericht op het gebruik maken van speciale instituten voor studenten voorzieningen. Een ander besluit was, dat men zich verder distancieert van de In- RUIM 7000 MENSEN NAAR ZENDINGSDAG OP ZOEK NAAR DERDE ZENDINGSTERREIN (Van een onzer medewerkers) HILVERSUM Om principiële redenen hebben de Gerefor meerde Gemeenten dit voorjaar niet meegedaan aan de actie „Kom over de brug". Toch willen zij bepaald niet achterblijven bij de hulp verlening aan de ontwikkelinkslanden. Daarom kondigde de voor zitter van de zendingsdeputaten, ds. H. Rijksen uit Gouda op de zendingsdag een eigen actie aan, met als motto „De hand aan de ploeg". Op de zendingsgebieden in Nigeria en West-Irian wil men trachten het niveau van de plaatselijke veeteelt te verhogen. De ge meente van Rodtterdam-Zuid had daarvoor reeds meer dan vierdui zend gulden ingezameld. Traditiegetrouw werd deze zen- zicn veraer aisiancieeri van ae in- -o— ternational Students Conference dingsdag, die door ruim zevenduizend (ISC). Dit als gevolg van de onthul ling, vorig jaar, dat de Amerikaanse geheime dienst deze organisatie subsidieerde in ruil voor vertrouwe lijke rapporten over studenten in Afrika en Latijns-Amerika. De ISC heeft hiermee zijn laatste lidunie in de EEG-landen verloren. Brieven die niet zijn voorzien ven naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding ls verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden ingesloten. Vraag: Is het waar dat een gescheiden vroüw bij de gemeente ingeschreven staat onder de naam van haar man? Antwoord. De vrouw heeft bij haar huwelijk haar meisjesnaam be houden. Zij kan dus eisen dat zij bij het bevolkingsregister onder haar meisjesnaam ingeschreven wcrrdt. Vraag: Ik ben op 1 november 1964 ziek geworden en in juni 1965 inva lide verklaard. Had ik nu recht op uitkering v(an de Sociale verzeke- ringbank vanaf 1 november 1964? Mijn werkgever was verplicht mij een jaar uit te betalen. Antwoord: Er bestaat volgens de Invaliditeitswet geen recht op uitke ring binnen 52 weken van begin van de invaliditeit indien men aanspraak heeft op ziekengeld krachtens de ziektewet. Daar u op 1 november 1964 7.iek geworden was en een jaar ziekengeld ontving, ging het recht op uitkering door de Sociale verze- keringbank in op 1 november 1965. Voor uw speciale geval kan u altijd inlichtingen vragen bij de Raad van arbeid. Vraag: Een man en een vrouw zijn in 1956 naar Zuid-Afrika ver huisd, doch zijn Nederlander geble ven. Is het mogelijk dat hun bij terugkeer in Nederland onder be paalde voorwaarden AOW wordt uitgekeerd? De man is nu 58 jaar. Antwoord: Er is een overgangsbe paling, geldend voor Nederlanders, die behelst dat Nederlandsers die in Nederland wonen en voor het in werking treden van de wet de leef tijd van 15 jaar doch nog niet van 65 jaar hebben bereikt, en die, al dan niet onafgebroken &?durende zes jaar na de voleindiging van hun 59 ste jaar woonplaats hebben gehad binnen het Rijk, worden geacht tot het in werking treden van 'de wet steeds verzekerd te zijn geweest. Gezien uw mededelingen lijkt ons deze bepaling op dit geval van toe passing te zijn, mits ze dus voor beider 59ste jaar naar Nederland te rugkeren. Het beste is de zaak uit voerig aan de Raad van arbeid voor te leggen. 99 NED. HERV. KERK Beroepen te Giessendam-Nederhar- dinxveld: J. Koele te Nijkerk. Bedankt voor Leiden (vac. A. J. Lam ping. jeugdpred. nadere beslissing): W. Straatsma te Dedemsvaart; voor Lienden (toez.): S. W. Verploeg te Leerdam: voor Nieuw-Beijerland: A. Boertje te Moerkapelle: voor ►loog- n Leegkerk: W. v. d. Hoek te Vrooms- hoop: voor Dedemsvaart (vac W. Straatsma): H. J. v. Leeuwen te Almen. GEREF. KERKEN Beroepen te Grotegast, Holwerd. Leek. Loppersum en te Ulrum: R. Brands, laatstel. vrijgem. geref. pred. te Oegst- geest. Aangenomen naar Middelburg (vac. J Wessel): J. A. A. de Boer te Ommen, die bedankte voor Halfweg-Zwanen- j burg (vac. B. Mintjes) Bedankt voor Dordrecht (vac. S. Wouters): C. v. Zuylen te Hoogeveen. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Beroepen te Fcrwerd-Hallum: kand. R. T. Urban te Drachten. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Alphen a. d. Rijn: M. C'. Tanis te Barendrecht. (Van onze kerkredactie) WASHINGTON De nieuwe hoofdredacteur van het bekende Amerikaanse theologische tijd schrift Christianity Today is dr. Harold Lindsell. Hij begint zijn werkzaamheden op 1 september als opvolger van dr. Carl F. H. Henry, die het blad stichtte in 1956. Henry is benoemd tot „al gemeen redacteur", wat bete kent dat hij aan het blad zijn bij dragen zal blijven leveren. Volgens de laatste opgave heeft dit blad, dat iedere andere week verschijnt, nu 160.000 betalende abonnees. Het is het grootste van de Amerikaanse theologische tijdschrif ten, maar heeft lezers gevonden in de gehele wereld. De nieuwe hoofdredacteur is 54 jaar oud. Hij was reeds eerder aan Christianity Today verbonden als lid van de redactieraad. Lindsell ging niet direct na zijn middelbare school opleiding studeren. Toen hij reeds in de twintig was, wilde hij zendeling worden en ging naar het Wheaton College. Omdat hij allergisch was voor be paalde stoffen, werd hij door geen zendingsorganisatie aangenomen. In plaats van naar het zendingsveld te gaan, besloot hij zijn studie verder voort te zetten. Hij deed doctoraal examen aan de Universiteit van Cali fornia en behaalde een doctorstitel aan de Universiteit van New York. Pioniers Samen met prof. dr. Henry doceer de hij later aan het Theologische se minarium van de noordelijke bap tisten in Chicago. In 1947 trokken zij beiden naar Pasadenia, California, waar zij met twee collega's het eerste professorenteam vormden van Ful ler's Theological Seminary, een inter kerkelijk seminarium dat vanuit de orthodoxe theologie begon te worste len met de nieuwe vragen van deze tijd. In enkele jaren groeide dit semina rium uit tot een van de beste ortho doxe scholen van Amerika. De pro fessoren braken met het fundamen talisme en werden de eerste pioniers van wat nu de beweging van „evan gelicals" genoemd wordt. Lindsell was 17 jaar lang aan Fuller verbon den. Hij was decaan van de theolo gische faculteit, plaatsvervangend rector magnificus en professor in de zendingswetenschappen. Volgens dr. Lindsell is de kefk aan vernieuwing toe. In weerwil var een groeiend verlangen naar kerkelijke eenheid, is er echter in de laatste jaren een sterk groeiende theolo gische verdeeldheid ontstaan. Hij ge looft dat de „evangelicals" in de verschillende kerken in de toekomst een belangrijke bijdrage zullen leve ren aan de vernieuwing van de kerk. Verantwoordelijkheid Meer en meer, zei hij onlangs, be ginnen de „evangelicals" te beseffen dat het evangelie van Jezus Christus over meer spreekt dan over het persoonlijk heil alleen. Het spreekt ook over de heerschappij van Christus, waardoor de christen niet alleen een verantwoordelijkheid heeft ten opzichte van de kerk, maar ook van de wereld." De afgetreden hoofdredacteur, dr. Carl F. H. Henry, zal zich vooral gaan wijden aan het publiceren van boeken en het begeleiden van stu denten die hun studie willen afron den met een doctorstitel. 1 De uitgevers van Christianity To day hebben Henry eerst een half jaar studie geschonken. Hij hoopt in sep tember naar Cambridge in Engeland te komen. Bovendien heeft «hij «en beurs ontvangen om daarna zijn stu die verder in Amerika voort te zet ten, ook ten bate van Christianity Today. (Van onze kerkredactie) OOST-BERLIJN Onder druk van het communistisch regime van Oost-Duitsland heeft ook de kerk van Pommeren haar naam veranderd. Zij zal voortaan heten: de Evangelische Landeskirche Greifswald. Reeds eerder meldden wij dat de kerk van Silezië haar naam veran derd heeft. Die kerk noemt zich voortaan de Evangelische Kerk van Görlitz. Het Oostduitse regime heeft deze gebieden andere namen gegeven. Nog altijd hielden de beide kerken vast aan de de oude namen. Het regime zag dat als „revanchisme", een vasthouden aan het verleden. ZIERIKZEE Vrijdag 10 en zater dag 11 mei houdt het Genootschap voor Geschiedenis der Geneeskunde in Zierikzee een congres. Dit iaar is het vier eeuwen geleden dat de be kende stadsdokter van Zierikzee, Le- vinus Lemnius, overleed. Dokter C. M. van Hoorn uit Zierik zee heeft een uitgebreide studie van Lemnius gemaakt en zal tijdens hei congres daarover verslag doen. van de zeventigduizend leden der ge reformeerde Gemeenten werd be- zicht, op Koninginnedag in de Hil- versumse Expohal gehouden. Bijna veertigduizend gulden werd er die dag opgehaald, tienduizend gulden meer dan vorig jaar. De penningmeester van de zen dingsdeputaten. ds. L. Huisman uit Vlaardingen, kon over de financiën dan ook tevreden zijn. Vorig jaar kwam er in totaal een half miljoen binnen, ook dit jaar zal een dergelijk bedrag nodig zijn. Daarnaast is er grote behoefte aan een zendingsarts voor Nigeria. In zijn toespraak wees ds. Huis man verder op de gelijkenis der talenten. Wie één talent had. werd niet veroordeeld, omdat hij er maar één had, maar omdat hij het niet ge bruikte. Nieuw terrein Ook ds. H. Rijksen kon over de situatie in de zendingsgebieden be moedigende berichten laten horen. De heer C. Fahner uit Nunspeet zal spoedig naar West-Irian worden uit gezonden. De oorlog rond Biafra had de zendingspost in Nigeria niet ernstig gehinderd, hoewel zij wel NEW YORK Honderden politie mannen hebben gisteren de gebou wen ontruimd van de Columbia-uni- versiteit in New York. waar studen ten al een week lang een zitstaking hoüden. v De studenten zijn hiermee begon nen uit protest tegen de bouw van een gymnasiekzaal op een openbaar terrein aan de grens van de neger- wijk Harlem en uit pro'cest tegen het werk dat op de universiteitsla boratoria wordt ven-icht voor reke ning van het Amerikaanse ministerie van defensie. Wat de bouw van de gymnastiek zaal betreft zijn de studenten van mening dat liet openbare terrein, waarop de zaal moet komen te s*aan, beschikbaar moet blijven voor de ne gers van Harlem. De politie baande zich met bijlen en koevoeten een weg door deuren en barricaden en sleepten de studenten naar buiten. Er werden ruim 600 stu denten gearresteerd. Er zouden slechts enkele gewonden zijn geval len. PASTORALE ZORG AAN HOMOFIELEN DEN HAAG Donderdag 13 juni is er in Zeist een studiedag voor rk en protestantse pastores en psyenia- ters over de problematiek van de ho mofilie. Organisatoren: het katholiek Nationaal Bureau voor de Geestelijke Gezondheidszorg en het Nationaal Protestants Centrum voor de Geeste lijke Volksgezondheid. Gedurende drie jaar heeft een 45 leden tellende studiegroep zich hier mee bezig gehouden en nu wordt de behoefte gevoeld de bestudeerde pro blematiek in bredere kring ter sprake te brengen. Na een algemene inlei ding van dr. C. J. B. J. Trimbos wor den vijf facetten afzonderlijk inge leid en ook in afzonderlijke werk groepen besproken: bijbel en ho- mosexualiteit (ds. A. J. R. Brussaard), pastoraal gesprek (dr. J. B. F. Gottschalk), psychische stoornis? (J. Grubben, zenuwarts), praktisch pasto raat (ds. A. Klamer) en de homofiel in het gezin (W. J. Sengers). dicht bij de grens lag. Men zoekt nu een derde zen dingsterrein, mogelijk in samenwer king met de Mbumazending. Deze zending in Rhodesië, die uitgaat van dé Schotse Free Presbyterian Church, werd in Nederland tot dusver voor namelijk vanuit de Oud Gerefor meerde Gemeenten en de Gerefor meerde Gemeenten in Nederland gesteund. Eén van hun zendelingen, de heer J. van Woerden, sprak ook op deze zendingsdag. In zijn korte toespraak wees hij op de noodzaak van een (Van onze kerkredactie) ROME Opnieuw gaan er in 'de omgeving van het Vaticaan geruch ten dat paus Paulus zou willen aftre den. Sommigen zeggen dat hij zijn ambt zal neerleggen op 75-jarige leeftijd hij is nu 70 anderen menen dat op korte termijn al een aftreden is te verwachten. De Britse bisschop van Ripon, dr. John Moor man die de paus maandag zag, ge looft er echter niets van. Toegegeven wordt dat de gezond heid van de paus te wensen overlaat. Hij is nog niet helemaal hersteld van zijn prostaatoperatie, is zichtbaar vermoeid en zou in een staat van emotionele opwinding en depressie verkeren. De paus trekt .het zich bijzonder aan dat zijn gezag in1 geding wordt gebracht en hij door ledén van zijn eigen kerk wordt tegengesproken. Voor de tweede maal in de afgelo pen twee jaar gaat nu het gerucht dat hij wil aftreden. De eerste maal was in september 1966. nadat hij een bezoek gebracht had aan het graf van paus Celestine, de enige paus die ooit is afgetreden. Paus Pius XII zei in 1954 dat hij zou aftreden, als hij niet volkomen zou herstellen van zijn ziekte. Dat aftreden is echter nimmer doorgegaan. Paus Paulus zelf heeft er bij alle ambtsdragers op aangedrongen om op 75-jarige leeftijd af te treden. (Van onze kerkredactie) GENEVE Tweeëntwintig pas af gestudeerde theologen aan de pro testantse theologische faculteit heb ben geweigerd „geordend" te worden volgens de gewoonte van dc Zwitserse kerk. Volgens hen is een „theoloog" maar een gewoon lid van de gemeente. Door zijn opleiding mag hij in s'caat zijn, bepaalde dingen op touw te zet ten, maar dat geeft hem niet het recht, hen te leiden. De tegenwoordige structuren van de kerk verschaffen de jonge predi kant een gezag, dat hij zich pas ge durende zijn leven en werken kan verwerven. Door de „ordening" te weigeren, hebben zij ook de vraag aan de orde willen stellen, of de huidige structu ren van de kerk een werkelijk gesprek met de niet-gelovigen niet in de weg staan. Twee derde van deze studenten werkt al voor de kerk. Een derde deel werkt in een gemeente, de ande ren hebben studie- opdrachten of zijn bij het onderwijs. I goede lectuurvoorziening, want de communisten bieden ook veel lectuur aan, zelfs met een olielampje erbij. Geen applaus De Apeldoornse ds. G. Schipaan- boord sprak over de zendingsreis van Paulus en Barnabas. In Lystre wilde men hen eerst aanbidden en vereren. Zo lopen ook wij het gevaar, dat we in de mens en niet in God eindigen. Daarom knoopte hij aan bij het ver zoek van ds. H. Rijksen om na het bekend worden van de opbrengst der collectes niet te applaudisseren. Op die manier zouden wij immers onszelf gaan priizen. Ds. J. van Haaren uit Amersfoort wees op de positie van Johannes op Patmos, die daar niet meer in de gelegenheid was Gods Woord te pre diken. Hij mocht daar echter een schare zien die niemand tellen kon. en die zouden ingaan. Veel mensen geloven dat ze wel gelovig zijn, maar hebben nooit leren verstaan dat ze vijanden van het recht Gods zijn. Gods volk komt als zondaar aan Gods voeten terecht. Éénmaal krijgen zij echter palmtakken als symbool van de overwinning. In de middagvergadering beklem toonde ds. A. W. Verhoef uit Barne- veld dat éénmaal alle rassentegenstel lingen en superioriteitsgevoelens ver dwenen zullen zijn. Zij zullen dan komen uit het oosten en het westen, het westen komt dus zelfs het laatst. Mevr. M. A. Mijnders-Van Woerden vertelde nog een boeiend zen- dingsverhaal uit het China van de dertiger jaren. De Rotterdamse ds. L. Rijksen verzorgde de sluiting van de ze zendingsdag. LEUVEN Prof. dr. Augustia van Itterbeek, directeur van het instituut vóór lage temperaturen en technische fysica van de faculteit der wetenschap pen aan de katholieke universiteit te Leuven, is op 63-jarige leeftijd over leden. De verdiensten van prof. van Itterbeek als natuurkundige werden internationaal hoog aangeslagen. (Va nonze onderw(jsredactie) UTRECHT Tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der letteren aan de rijksuniversiteit te Utrecht is benoemd mevrouw dr. M. I. Gerhardt te Utrecht Dr. Gerhardt, die in 1918 in Rotterdam werd geboren, zal ver gelijkende literatuurwetenschap van de middeleeuwen doceren. (Van een onzer medewerkers) AMSTERDAM Op door reis naar de Verenigde Staten bezocht opperrabbijn Jitschak Niessiem ons land. Hij pleegde overleg met de Nederlandse joodse geestelijke leiders over actuele godsdienstige vraag stukken die verbandhouden met het joodse gezag over ge heel Jeruzalem en het beheer over de heilige plaatsen. Nissiem werd in 1895 in Bagdad geboren. Hij werd in 1955 gekozen tot Sefardisch opperrabbijn van Israël en bezet de hoogste post die binnen het orthodoxe jodendom denkbaar is. Hij is een militant man, die leeft uit strenge principes. Hoewel hij door de Israëlische 're gering wordt gesalarieerd, toont hij zich steeds weer onafhankelijk. Verschillende malen ging hij in tegen het beleid van de huidige regering van Israël. Enige weken geleden bracht hij de regering in grote verlegenheid, toen hij te kennen gaf, dat het in strijd is met de joodse wet om de Israëlische troepen terug te trekken uit de be zette Arabische gebieden, omdat die tot het vroegere Israël behoorden. Paus In 1964 weigerde hij „van Jeruza lem naar Megiddo af te dalen" om de paus te begroeten. Hij wilde de paus wel in Jeruzalem ontvangen, „gelijk ik verwacht dat hij zal doen als ik Rome bezoek". De Westduitse ambassadeur in Israël weigerde hij helemaal te ont vangen: „Ik geef geen Duitsers een hand", zei hij. De opperrabbijn was vergezeld van zijn zoon, dr. M, Benayahu, directeur vah het Machon Ben Zwi in Israël, het instituut dat zich belast mei het onderzoek naar joodse gemeenschap pen. Hij had een bespreking met de bekende judaica en hebraica-kenner M. H. Gans om te komen tot een Nederlandse afdeling van die orga nisatie. Maandag reisde de opperrab bijn door naar de Verenigde Staten. Interkerkelijk seminarium gesloten Minderheidnaar Mclntire (Van t kerkredactie) De Verenigde Weer in Enropa Amsterdam krijgt nieuwe theologische hogeschool Kopenhagen half bew Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Frankfort München Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Madrid Mallorca half bew regenbui regenbui regenbul zw. bew I. bew regenbul zw. bew. zw bew. zw. bew geta. bew 1. bew. half bew 1. bew. 1. bew zw. bew. UTRECHT/AMSTERDAM Kardinaal Alfrbik heeft in z(jn brief over de priester- I opleiding helemaal niet het kernprobleem aan de orde gesteld, klagen de toekomstige priesters die opgeleid worden aan de rooms- katholieke theologische hogeschool te Utrecht. Zij hebben samen een brief geschre ven, waarin zij hun kritiek spuien op de brief van de kardinaal, die in het aartsbisdom werd verspreid. Volgens deze studenten is het kernprobleem bij j de priesteropleiding de verandering van denken bij de studenten, vooral waar het gaat om het ver- 'plichte celibaat. In hun brief zeggen de studenten dat zij unaniem tegen die verplichting zijn. Het gevolg van deze verplichting is dat ruim een derde van de studenten die nu worden opgeleid, reeds besloten hebben om geen priester te worden. Zij zijn nu verplicht een andere richting in te slaan. Zou hun worden toegestaan om te trouwen en toch priester te worden, dan zouden zij voor de kerk niet verloren gaan. De studenten zeggen dat het aantal roepingen voor het ambt niet daalt, zoals dikwijls wordt ge zegd, maar dat te veel goede krachten naar huis gestuurd worden omdat zij zich niet willen binden aan het celibaat. Nieuw beleid In hun brief, die door alle studenten uit het aartsbisdom Utrecht die te Utrecht studeren werd ondertekend, vragen zij het episcopaat met klem om een nieuw beleid. Gisteren werd ook in Amsterdam een rooms-ka- tholieke theologische hogeschool officieel geopend. De cursus is reeds eerder begonnen met 120 studen ten. Rector is mag. prof. dr. J. C. Groot. De nieuwe theologische hogeschool is een concen tratie van verschillende priesteropleidingen in het zuiden van het land en van het groot-seminarie te Warmond. Baccalaureaat Naast een doctorale opleiding kent de school ook een baccalaureaatsopleiding in de theologie. Deze laatste bereidt voor op een functie in de kerk en de maatschappij. Omdat het grootste deel van de stu denten later priester zal zijn, wordt grote aandacht geschonken aan de pastorale vorming. De staf bestaat uit zeven gewone en zeven bui tengewone hoogleraren, vijf gewone en acht buiten gewone lectoren, zeven wetenschappelijke mede werkers en een toegevoegd docent. De Amster damse theologische hogeschool gaat nauwe relaties aanknopen met de theologische faculteiten van de Amsterdamse en de Vrije Universiteit. LAHORE Presbyteriaanse Kerk van Pa kistan is niet langer verenigd Jarenlange tegenstellingen hebben uiteindelijk geleid tot een volkomen breuk in de grootste protestantse kerk van dit land, waar de christenen slechts een uiterst kleine min derheid vormen. De breuk kwam tijdens de algeme ne synode die van 1 tot 4 april in Pasroer bijeen was. De praeses van de synode wilde zich niet langer la ten kwellen door een minderheid die obstructie voerde, en de vergadering officieel constitueren. De minderheid probeerde toen hardhandig de bijeenkomst toch te verhinderen. Bloempotten, stoelen en stenen vlogen door de vergaderzaal Een aantal synodeleden werd ge wond. Uiteindelijk verliet de minder heid de zaal en vormde een eigen synode. De moeilijkheden begonnen toen in 1961 de Amerikaanse zendelingen hun gezag aan de synode overdroe gen. Tot voor kort had ds. K L. Nasir. rector van het interkerkelijk seminarium, een grote macht in de synode. Hij, ,was bijna autonoom heerser. De laatste twee jaar heeft zijn groep echter de meerderheid verloren. Vanaf dat moment werd geprobeerd het werk van de synode te verhinderen door een obstruc tie-politiek. V erzoenings pogingen Van verschillende kanten is gepro beerd de tegenstellingen te overbrug gen. Een commissie van de Ameri kaanse Presbyteriaanse Kerk; dr. Marcel Pradervand, de secretaris-ge neraal van de Hervormde Wereld bond: en afgevaardigden van de Ge reformeerde Kerken in Nederland probeerden tevergeefs een verzoening tot stand te brengen. Ook in Pakistan probeerden de an dere kerken te helpen. Onder voor zitterschap van de anglicaanse bis schop Chandu Ray van Karachi werd een conferentie belegd die werkelijk de beide groepen bijeen scheen te brengen. Maar er veranderde weinig en de botsing tijdens de jongste sy node leidde tot een volkomen scheu ring. Onder voorzitterschap van William K. Mali kwam de meerderheid als synode bijeen. Daar werd het besluit genomen om ds. Nasir le schorsen met nog vier predikanten en enkele ouderlingen Het curatorium van het interkerkelijk seminarium werd ver zocht ds. Nasir en ds. Nazir Yusaf te ontslaan als docenten. Zij weigerden echter heen tp gaan. Het gevolg was dat de vier andere leden van de faculteit, twes presby terianen, een methodist eri een angli caan het curatorium verzocht hebben de nieuwe cursus niet ie beginnen eer de twee hoogleraren zijn verdwe nen. Mclntire Inmiddels heeft de groep van ds. Nasir een eigen synode gevormd. Naar wij uit Amerika vernemen heeft zij de hulp ingeroepen van dr. Carl Mclntire. Eind april werd hij in Pakistan verwacht voor een bespre king. In zijn Christian Beacon heeft hij nog helemaal niet gereageerd op de ontwikkeling. Alleen schreef hij dat er in de Pakistaanse kerk een strijd om de macht gaande is tussen de kerk en de zendelingen. De generule synode zou de Amerikaanse .Belijde- nis-1967" verworpen hebben. Hij rept echter met geen woord over de scheuring. Voor de Nederlandse gereformeer de zending heeft de breuk geen di recte consekwenties. In het verleden heeft deze zending wel met deze kerk samengewerkt, maar op het ogenblik is dat niet het geval. Wel is de gereformeerde zending ernstig bezorgd over de nieuwste ontwikkeling. Reeds lang werd in de gebedsbrieven van Baarn om gebed gevraagd. Juist omdat deze scheuring plaats vindt in de grootste kerk, valt er een smet op al het christelijk werk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2