NEDERLAND STELT EISEN Commentaren Gezin in tent voor raadhuis JAMIN Actie CHU loopt goed Rockefeller favoriet bij Republikeinen Eban: Parade maakt spanning niet groter stemm* vóórwil eennimae. óbonme. ap$ee.ft! Het Kwartet MET WIER Staatssecretaris Keyzer koppelt medewerking EEG-vervoerspolitiek aan oplossing moeilijkheden met Duitsland Vliegen boven de Bosbaan Proef: ÖÖll alarmnummer Zijn eerste receptie. Eisenhower had lichte hartaanval Kritiek CNV op Zijlstra J naam: straat: I Plaats: Nieuwe Leidse Courant Woensdag 1 mei 1968 49ste jaargang j vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 - Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur „Vindt men een vorst, die wijs, vroom of een christen is, dat is wel een der groot ste wonderen en het aller dierbaarste teken van godde lijke genade over een land." VLIEGEN MET HET KWARTET - Pagina 12 4em*L' .e. „Is liet met erg genoeg, dat mijn hal stuk is?" DE BILT Een depressie trok van Engeland naar het zuidelijk deel van de Noordzee. Tussen deze depressie en een rug van hoge druk boven Zuid-Frankrijk voerden zuidwestelijke winden vrij koude en onstabiele lucht aan, waarbij op vele plaatsen enkele buien vielen. De depressie ver plaatst zich in noordoostelijke richting naar Scandinavië, ter wijl een zwakke rug van hoge. luchtdruk zich over onze om geving uitbreidt. Hierdoor zullen vanavond en vannacht flinke opklaringen voorkomen, terwijl de buiigheid afneemt. Een ten westen van Spanje aanwezige depressie trekt echter in noordoostelijke richting, naar Frankrijk en Duitsland. DE BILT Aanvankelijk en kele buien, afgewisseld door op klaringen en een matige tot krachtige wind uit westelijke richtingen. Later toenemende bewolking, met van het zuiden uit mogelijk enige regen en een zwakke tot matige veranderlijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 2 mei Zon op 5.08. onder 20.07, Maan op 7.15, onder 0.50 Nederland zal slechts meewerken aan de gemeenschappelijke Europese ver- voerspolitiek als er een oplossing komt voor de moeilijkheden op vervoersge bied tussen Nederland en Duitsland. Staatssecretaris Keyzer heeft maandag avond deze eis, bijna vervat in termen van een ultimatum, gesteld in de EEG- ministerraad voor vervoer. DEN HAAG De actie van de CHU om ter gelegenheid van haar zestigja rig bestaan een bedrag van 100.000 büeen te krijgen, begint op gang te komen. Op het secretariaat van het jubileum fonds in Rotterdam deelde men ons mee dat men goede hoop heeft het nage streefde bedrag te halen. Tot nu toe heeft men op ongeveer veertig procent van de verzonden brieven met het ver zoek een gift te sturen een reactie ge had. Het zijn vooral de kleine kiesver enigingen die gereageerd hebben. Bij de afwikkeling doet zich de oude moeilijkheid voor dat de CHU nog steeds geen algemene ledenadministra tie heeft. Hierdoor moet men de brie ven, waarin om een gift gevraagd wordt, naar de besturen van de diverse kiesverenigingen sturen. Dc besturen moeten deze brieven naar de leden door sturen. Hierdoor ontstaat vaak vertra ging. Het totaalbedrag, dat thans door het C.H. jubileumfonds is ontvangen, is al meer dan 30.000. Op de Bosbaan in Amsterdam was er gisteren een Koninginne dag - watersportmanifestatie. Spectaculair onderdeel: Bernard Danis, die een nummertje water ski-vliegen weggaf. De Frans man is wereldkampioen in deze sport. Een speedboot trok hem de lucht in. LUXEMBURG De Neder landse medewerking aan het op gang brengen van een gemeen schappelijke vervoerspolitiek, waarmee 1 juli een begin wordt gemaakt, zal mede afhankelijk zijn van een oplossing van de moeilijkheden op dit gebied tus sen Nederland en West-Duits- land. Staatssecretaris M. J. Keyzer heeft gisteren deze eis gesteld in de EEG-ministerraad voor vervoer. De staatssecretaris zei dat het wel zeer betreurenswaardig zou zijn, in dien de laatste fase voor 1 juli Duits land aan de nieuwe Europese rege lingen zou meewerken zonder zijn nationale politiek (dat wil zeggen het plan-Leber) aan de Europese eisen aan te passen. De heer Keyzer noemde dit een dubbelzinnige situa tie. In strijd Hij benadrukte dat de Europese commissie een aantal onderdelen van het plan-Leber in strijd acht met de beginselen van de Europese integratie (het plan-Leber wil het wegvervoer beperken ten behoeve van de spoorwegen). Daarom is het zo belangrijk, aldus de heer Keijzer, dat de Nederlandse en Duitse deskundigen de komende weken erin slagen regelingen te tref fen voor handhaving van de situatie op het gebied van het wegvervoer van Nederland naar Duitsland. De gemeenschapslanden zullen in ieder geval in deze laatste fase na tionale maatregelen moeten nalaten, die het toekomstige Europese ver voersbeleid in de war kunnen bren gen. Voor vervolg zie pagina 7 DEN HAAG In twee van de 22 telefoondistricten zal een proef wor den genomen om als landelijk alarm nummer van politie, brandweer en GGD 0011 in te voeren. Dit antwoordt minister Polak op vragen uit de Tweede Kamer. In de overige districten is het num mer 0011 gereserveerd voor de rijks politie indien de plaatselijke politie niet bereikbaar is. Een werkgroep zal zo snel mogelijk proberen het num mer landelijk in gebruik \e' laten ne men. Minister Polak vindt het huidige nummer van de alarmcentrale der rijkspolitie te Driebergen 03438- 4321 niet ongeschikt als uitwijkmo gelijkheid. In de paleistuin, die weer één grote receptiekamer voor ons volk was, zijn gisteren vele hon derden onder tromgeroffel en trompetgeschal in een urenlange stoet langs de jarige Koningin getrokken, die onvermoeid alle hulde in ontvangst nam. Aller aandacht ging uiteraard zeer speciaal uit naar prins Willem- Alexander, die met zijn trotse vader en moeder ook op het bordes verscheen. Op den duur werd het voor moeder en kind te vermoeiend en trokken zij zich terug achter een der rumen van het paleis, waar de kleine Willem, zoals alle kindertjes van zijn leeftijd in de vensterbank danste, op het raam trommelde, er zelfs aan likte, aanstekelijk gaapte en toen sliep. Meer over dit feest in woord en beeld op pagina 11. Voorverkiezingen Massachusetts Nasser noemt oorlog onvermijdelijk NEW YORK De militaire parade morgen in Jeruzalem voor het twintigjarig bestaan van de staat Israël zal volgens de regering in Tel Aviv de span ningen in het Nabije Oosten niet vergroten. Minister Eban (buitenlandse za ken) schrijft aan de secretaris generaal van de Verenigde Naties dat de bezwaren van Jordanië tegen de parade gebaseerd zijn op vijandi ge gezindheid. Jordanië wil spannin gen schéppen. (Jordanië heeft bij de Veiligheids raad tegen de parade geprotesteerd. De raad vroeg Israël vergeefs de pa rade af te gelasten.) De parade zal volgens Eban niet van invloed zijn op de vredespogin gen. „Zij zal 45 minuten duren en dan zal Israël weer naar vrede gaan streven." Eban zei dat al vaker ongerust heid werd geuit over de plechtig heden op de nationale feestdag in Israël, maar dat deze angst nooit gerechtvaardigd was gebleken. Dreiging President Nasser van Egypte heeft zich weer in dreigende taal tot Israël gewend. Volgens hem makende ge beurtenissen van de laatste tijd oor log onvermijdelijk. De Israëlische leus van onderhan delen noemt Nasser bedrieglijk. Als Egypte aan de conferentietafel zou gaan zitten terwijl Israël Arabisch gebied bezet houdt, zou dat neerko men op het zich laten dicteren van voorwaarden van een overwinnaar. „Hoewel we tot nu toe niet alle politieke en militaire energie van de Arabische natie hebben kunnen mo biliseren tegen Israël en tegen het wereldzionisme, moeten we niet wanhopen. We moeten onze pogin gen om de militaire, politieke en economische macht van de Arabische naties te hergroeperen, voortzetten. We moeten bewijzen dat we de agressie kunnen afslaan. Deze zware en moeilijke taak rust op onze strijd krachten", aldus Nasser. BOSTON Gouverneur Rockefeller van New York, die definitief heeft besloten mee te dingen naar de republikeinse kandidatuur voor het Ameri kaanse presidentschap, heeft gisteren al een succes geboekt. Hij verwierf bij de voorverkiezingen in Massachusetts de meeste stemmen van alle republikeinen. Bij de demo craten zegevierde senator Eugene McCarthy. Rockefeller lag vanmorgen, toen driekwart van de stemmen was ge teld, ongeveer duizend stemmen voor op gouverneur John Volpe van Mas sachusetts, die 23.000 stemmen kreeg. Oud-vice-president Richard Nixon volgde met 20.000 stemmen. McCarthy had bij de democraten een veel grotere voorsprong op zijn „concurrent" Robert Kennedy. Mc Carthy stond vanmorgen op 82.000 stemmen en Kennedy op 44.000. Der de was de huidige vice-president Hu- bert Humphrey (30.000). Dit is al de vierde voorverkiezing die McCarthy heeft gewonnen. Zijn eerste succes behaalde hij op 12 maart in New Hampshire. Op 2 april volde Wiscounsin en op 23 april Pennsyl vania. De werkelijke krachtproef zal vol gens waarnemers volgende week dins dag in Indiana zijn, waar McCarthy voor het eerst officieel tegenover Robert Kennedy zal staan. Gisteren waren alleen de namen van de repu blikeinen Volpe en McCarthy op de stembiljetten vermeld. De ove rige namen waren er bijgeschreven door de kiezers. WASHINGTON Oud-president Dwight D. Eisenhower heeft een lich te hartaanval gehad en is opgenomen Rockefeller (59) maakte zyn besluit om mee te dingen naar het pre sidentschap maandag bekend op een persconferentie in Albany. Hij had tevoren lange tyd geweifeld. Waarnemers noemen de kandida tuur van Rockefeller een mogelijke tegenslag voor de democratische vice- president Hubert Humphrey. Zij me nen dat Humphrey financiële en poli tieke steun zal gaan missen van ge matigde republikeinen die ten koste van alles wilden voorkomen dat Nixon de strijd zou winnen en die daarom Humphrey zouden zijn gaan steunen. Voor vervolg zie pag. 7 in het ziekenhuis van de luchtmacht basis March in Calif or nië. Een woord voerder van het ziekenhuis heeft meegedeeld, dat zyn toestand goed is, maar dat hij nog enkele weken in het ziekenhuis moet blijven. Als zijn toestand het toelaat zal hij worden overgebracht naar het Wal ter Reed Hospitaal in Washington. Twee hartspecialisten van dat zieken huis zijn per vliegtuig naar de basis vertrokken, om de oud-president te onderzoeken. Het is de derde hartaanval van Eisenhower, na die in 1955 en 1965. HILVERSUM Op het gazon van het Hilversumse raadhuis bivakkeert al zeven dagen en nachten in een klein tentje een Hilversums gezin, dat aan vankelijk bjj een alleenstaande schoonmoeder inwoonde, maar na jaren van spanningen het huis is uitgezet. „Treurig, wij zijn woningzoekenden in deze welvaart" staat op een bord te lezen. De 22-jarige W. H. van Ouwerkerk en dè 21-jarige moeder maken zich voor al zorgen over hun twee-jarig zoontje, dat bronchitis heeft. Het echtpaar heeft voorts een dochtertje van drie, dat gisterochtend verkleumd van de kou naar de honderden kinderen stond te kijken, die op het gras voor de tent de tradi tionele Koninginnedagaubade brachten. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Het CNV is het niet eens met de opvattingen van dr. J. Zijlstra, neergelegd in zijn jaarver slag van de Nederlandsehe Bank. Wie de werkloosheid alleen wil afdoen als een economisch probleem, schiet ernstig tekort in zijn taak en ver antwoordelijkheid, aldus De Gids, het orgaan van het CNV. Dat het in Nederland gaat om de keuzemogelijkheid: minder loonsver hoging of meer werkloosheid, vindt het Verbond al te simpel gesteld. On bedoeld wordt de indruk gewekt, dat de werknemers en de vakbonden zelf de oorzaak zijn van de ontstane gro te werkloosheid. Indien de bestedingen afgeremd moeten worden, zal dit dienen te gel den voor het gehele volk en niet al leen voor de werknemers. In Neder land kennen we echter alleen nog een loonpolitiek en niet een inko- komenspoütiek. Spaarregelingen Het CNV meent dan ook, dat er nog wel andere mogelijkheden zijn om overbesteding tegen te gaan dan alleen beperkingen van de loonsver hogingen. Het Verbond denkt aan spaarregelingen en vermogensaan- wasdeling. Het CNV betreurt het, dat de heer Zijlstra hierover in alle ta len zwijgt. In plaats van uitsluitend te wer ken aan de gezondmaking van onze economie, in de hoop dat dan ook de werkloosheid wel zal verdwijnen, wenst het. CNV dat op dit moment de werkloosheid met kracht te lijf wordt gegaan. Hierbij moet alles op alles worden gezet en meer voorrang worden gegeven aan de verbetering van de werkgelegenheidssituatie dan nu het geval is. Het CNV heeft de indruk dat deze bereidheid by het kabinet-De Jong en bij de meerder heid van het parlement onvoldoen de aanwezig is. MOSKOU Het Russische com munistische par'cijorgaan Prawda heeft gisteren gezegd dat ondermij nende elementen in Tsjechoslowakije met steun van de Westerse pers in de huidige hervormingen „anti-commu nistische hysterie" aanwakkeren. Losgekomen morgen'- voordeel fruitpotpourri 250 gram van 95 voor 79 niet duur vel heerlijk TAE VVD is over haar hovaardij heen. Dat immers is de betekenis van wat haar politieke leider Toxo- peus thans heeft gezegd, namelUk dat VVD en PvdA ook kunnen samen werken. Telkens weer waren verklaringen af gelegd die de suggestie wekten als kon men zich nauwelijks groter te genstelling denken dan tussen deze partyen. Van die suggestie hebben wij steeds weer staande gehouden, dat hier een in feite alleen maar betrekkelijke te genstelling kunstmatig werd verab soluteerd. Die tyd van kunstmatig verabsolute ren lijkt, althans wat de VVD be treft, thans voorby. De PvdA, waar het tot dusver, maar dan in omge keerde richting natuurlijk, van het zelfde laken een politiek pak was, is nog niet zover. Zy verwijt nu de VVD, by te dragen tot de politieke onduidelijkheid. Wat dit laatste betreft, het hangt er maar weer van af hoe men het ziet. Ook duidelijkheid kun je suggereren, zonder dat ze dus feitelijk aanwezig is. De opgeschroefde tegenstelling tussen VVD en PvdA léék duidelijk, maar was het niet omdat ze niet met de feitelijkheid klopte. Daarom kan men op even goede, ja op betere gronden staande houden, dat er door de jongste omzwaai van de VVD juist meer duidelijkheid is gekomen. In elk geval is nu een eind gekomen aan de mening méér was het niet dat ons politieke leven zo'n beetje wervelde om de beide beslissende polen van liberalisme en socialisme. Voor wie even doordacht léék het er al niet op. In de jongste VVD-verklaring is de erkenning daarvan nu ook losge komen. In de race 'TOT VELER opluchting heeft gou verneur Nelson Rockefeller van New York zich beschikbaar gesteld voor de kandidatuur van dc Repu blikeinse partij bij de komende Ame rikaanse presidentsverkiezingen. Be ter Iaat dan nooit, kan hier worden gezegd. Het betekent echter niet, dat deze veelzijdige Amerikaan zeker is van die kandidatuur. De vroegere vice- president Nixon staat hoog geno teerd en kan rekenen op de mede werking van het party apparaat in een groot deel van de Ver. Staten. Dat Rockefeller zich toch kandidaat heeft gesteld en zyn afwachtende houding heeft opgegeven, komt voort uit de vrees van zijn aanhangers, dat Nixon zonder tegenstand al bij de eerste stemming op de partyconventie gekozen kon worden. Zoals men weet zyn de afgevaardig den ter conventie slechts by die eerste stemming gebonden aan een bepaalde kandidaat. Daarna kunnen zij naar beiicven hun stem uitbrengen. In deze „open strijd" zou Rockefeller nog een kans hebben. Het is dan slechts de vraag, of dc af gevaardigden voor de derde achter eenvolgende maal partijpolitieke be langen willen laten prevaleren. Doen zy dat, dan winnen zy met Nixon de nominatie, maar riskeren zy opnieuw de presidentsverkiezingen te verlie zen. K/AN MASSIEF MAHONIE, -HANDIG VOOR. ALLERLEI WAFU N/ET MA/6 I/BtlSETEN. (KAN OOK HAMOeN) ^00^1 Inzenden aan Bureau van dit blad omvSnglke°„IVmTl" I De nieuwe abonnee kiiï9, S,erknijper. f veertien dagen gratis. °"Ze kranf r W/n naam

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1