Vaarroute boven Wadden verbreed Criticus Ralph Degens muzikaal schilder Mr. Van der Stoel over Jongens duwden kinderwagen over 126 km Negerdelegatie liet ministers 2 uur wachten Rovershol on dei- priesterkoor Meisje onder auto Tegelactie voor Internationaal Koorfestival Veldslag in noorden van Zuid-Vietnam Rijksdelen niet tijdi» klaar voor '-mammoet Spoedig bemande ruimtevlucht van Sowietnnie Geen verbod voor alcoholreclame voor radio en tv Béjart eist uiterste van zijn dansers Voorstellingen in Sebeveningen Pcissas;iers en Rotterdam uit vliegtuig; gesprongen Gehlen afgetreden als hoofd Duitse geheime dienst H'tnyitt ak'in Rel nip vnllefli» West-Irian heeft weinig keus Freule vervangt Mellema als fractieleider Acht kandidaten voor Arnhems orgelconcours Goede korte Nederlandse films van cineasten 13 WOENSDAG 1 MEI 1968 Nieuw wereldrecord ROTTERDAM Moe, maar vol daan arriveerden dinsdagavond de twee nieuwe wereldrecordhouders kinderwagenduwen voor het Rotter damse stadhuis. Wim Leenen en Tony Hak hadden 126 kilometer met een kinderwagen gelopen, waarmee xij het oude record van 76 kilometer hadden verbeterd. 's Nachts om twee uur waren de twee juniorleden van de atletiekver eniging AVR vertrokken van de Nenij- to tegenover Diergaarde Blijdorp. Voor de rondreis via Leiden. Lisse, Den Haag en Delft hadden zij proviand en warme koffie meegenomen. Er was in de morgenuren weinig be kijks voor de race, maar naarmate de dag vorderde, gingen tallozen de pres tatie van de zestienjarige Wim (rijks belastingambtenaar) en Tony (medisch student te Rotterdam) volgen. Om beurten duwden zij de kinderwagen, waarbij één steeds in de kinderwagen ging zitten. De rit verliep vlot. Bij aan komst om zeven uur 's avonds bleken de wandelaars nog in een uitstekende conditie en hadden zij in het geheel geen blaren. Reeds bij Overschie schaarden de eerste dertig supporters-in-auto zich bij de twee. Bij het stadhuis stonden nog eens een 800 supporters de kinderwagenduwers op te wachten en ze werden er op de schouders genomen. De prestatieloop was min of meer bedoeld als propagandastunt van oe atletiekvereniging AVR. Het oude re cord kinderwagenduwen stond op naam van twee Rotterdamse HTS'ers. die de wagen van Rotterdam naar Hoek van Holland en terug duwden. Wim Leenen en Tony Hak kregen voor hun nieuwe record van de leden leder een trui, waarna de prestatie die zelfde avond nog op grootse wijze werd gevierd. WASHINGTON „Wij hebben 350 jaar op de blanke gewacht. Hij heeft geen verklaring gegeven voor het onthouden van de rechten aan de ne gers en de armen. Daarom zag ik geen reden voor# verontschuldiging omdat wij twee uur te laat waren", zo heeft ds. Ralph Abernathy, de op volger van dr. Martin Luther King, verklaard naar aanleiding van het feit, dat zijn delegatie maandag twee leden van het kabinet v,an presi dent Johnson twee uur had laten wachten. De afvaardiging onder leiding van ds. Abernathy voert in Washington overleg met regerings- en con gresvertegenwoordigers om de positie van de armen te verbeteren. In het raam van de „campagne van de ar men" wordt volgende maand in de federale hoofdstad een massamani festatie van duizenden armen ver wacht. SCHIEDAM Het werk dat Ralph N. Degens tot 16 mei toont in de Schiedamse Galerie De Graaff aan het Oude Kerk hof, is in meer dan één opzicht verrassend. Dit geldt dan voor al voor kwaliteit en inhoud. Als aprechte amateur heeft de de buterende exposant die chef is van Trouw's kunstredactie een opmer kelijke vaardigheid en schilder kunstige verfijning bereikt. Van me nig stuk mag dan ook worden gezegd, dat het een zeker esthetisch genot te bieden heeft; een genoegen dat veel producenten van 'ondergangskunst' de moderne mens schijnen te misgunnen of willen verbieden als een soort zonde. Niet minder verrassend blijkt de expositie in de uitwerking van zo ge varieerde thema's. Muziekcriticus Degens bespeelt kleurrijk en vaak zelfs gloedvol enige middenregisters tussen het expressionistisch figura tieve en de herkenbare abstractie. Hij doet dit pretentieloos, maar toch wel zo aanstekelijk dat zijn werk de beroepskunstenaar zou kunnen sti muleren tot variaties op zijn thema's. Degens werkt op eigenhandig, met zorg geprepareerde panelen. Op het gladde oppervlak weet hij met sterk verdunde verven boeiende effecten te realiseren, soms in de zg. 'druiptech- niek', ook getamponeerd of ruig ge borsteld, maar vaker met het fijne penseel vloeiend opgebracht. Schepen en een onweersbui openen de expositie, waarin de landschappe lijke verbeeldingen met hun veelal warme tonen duidelijk het leefkli maat van de gezonde romanticus aangeven. Van onlustgevoelens en noodlotsgedachten is hier geen spra ke, wel van optimisme, gesymbo liseerd in de vaak terugkerende 'zon nen'. Aparte bekoring gaat er uit van het origineel opgevatte en vlot geschilderde ogenspel in „Katten en ogen" en van „Nacht in de middag" en „Kerk bij ravijn" met de sfeervol le toepassing van okers en bruinen. Kundig gedaan is ook „Angstvogel'', SCHIJNDEL In het Brabantse Schijndel is een jeuglbende opgerold van jongelui, in leeftijd variërend van 15 tot 25 jaar, die voor duizenden gul dens aan goederen heeft gestolen. De buit werd bewaard onder het priester koor van de RK-kerk in Schijndel. De collectie bestond uit bandrecor ders, elektrische boormachines, elektri citeitskabels, ballpoints en hangvijlen. Om in de geheime bergplaats te komen kropen de bendeleden door een rooster buiten de kerk. Deze weg leid de naar een kelder, vanwaar ze door het ziand onder het priesterkoor kropen. Tot hu toe zijn 13 jongelui aangehou den, Er worden nog meer arrestaties verwacht. een stuk dat hoewel overwegend blauw, verre van steriel aandoet. Uit de wereld van de muziek stamt o.a. het schilderij „Kathedraal", waarvan de levendige 'klankkleuring' mogelijk een aanduiding is van de muzikale interesses van Ralph De gens. Tot de sterkste ambachtelijks prestaties rekenen wij de aan de Ja panse prentkunst herinnerende „Wa ter en wolken" en „Lucht en water". Een charmante noot vormt het mooie wandkleed, in haast bourgondische kleurenpracht vervaardigd door Riet je Degens-Smitih, echtgenote van de exposant. Ralph Degens, die zich nog pas en kele jaren op schilderen toelegt, schijnt te behoren tot degenen die in staat zijn om aan te tonen, dat de kunstenaar niet het verleden behoeft te imiteren om nochtans eigentijds en boeiend te kunnen zijn. TON HYDRA LAREN Maandag omstreeks kwart over vijf is het 16-jarige j bus 496, Den Haag! meisje W. M. van Aggelen uit Hui zen, bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Zij fietste naast het 14-jarige meisje D. van W„ eveneens uit Huizen, op de Hilversumseweg te Laren. Een truk met oplegger, die werd bestuurd door W. J. van V. uit Bussum, haalde het tweetal in doch zag in de achteruitkijksDiegel dat de fietsenwielen van de beide fietsen in elkaar waren geraakt. Hij stopte di rect en vond het 16-jarige meisie on der het achterwiel van de oplegger. Zij is ter plaatse overleden.. Het 11-ja- rige meisje D. van W. liep een been- fraktuur op en werd naar het Sint Jansziekenhuis te Laren overge bracht. DEN HAAG De Federatie van j I Nederlandse Zangersbonden nodigt j koren uit Nederland en alle andere landen uit om deel te nemen aan het Internationaal Koorfestival 1969, dat door haar van 23-28 juni 1969 wordt georganiseerd in samenwerking met de stad 's-Gravenhage. Het festival wordt na 1965 en lf'K" thans voor de derde maal gehouden. Er zijn concerten en zangwedstrij den. Een internationale jury zal de prestaties van de deelnemers beoor delen. Om gelden bijeen te brengen wordt een tegel verkocht van Delfts Blauw met de afbeelding van De Luitspeler van Frans Hals. De verkoopprijs be draagt 2.50 en kunnen door de ko- ren in veelvouden van 25 stuks besteld worden. De helft van de op- i brengst van deze tegelverkoop gaat naar de Federatie van Nederlandse j Zangersbonden; de andere helft komt ter beschikking van de koren, i Inlichtingen worden verstrekt door de Fed. v. Ned. Zangersbonden. Post- SAIGON Bij een veldslag in het noorden van Zuid-Vietnam zijn in de afgelopen dagen meer dan 500 Noordvietnamese militairen gesneu veld. Vijandelijke troepen bedreig den de vitale bevoorradingslijnen en de oude keizerlijke hoofdstad Hoeé. In deze stad werden meer dan 1000 mensen vermoord, toen zij in februari wekenlang in handen van de Noordvietnamezen was. Er zijn 19 massagraven ontdekt. Bijna de helft van de slachtoffers werd le vend begraven. Van de anderen wa ren velen doodgeschoten, sommigen onthoofd of doodgemarteld. De meesten lagen met geboeide handen in de graven. Gebleken is, dat ruim 70% van de eenheden van de hoofdmacht van de Vietcong uit Noordvietnamezen bestaat. Men schat de hoofdmacht op 118.000 man en de totale sterkte op bijna het dubbele. Het slechte weer en het laaghan gende wolkendek maakten luchtaan vallen op Noord-Vietnam bijna on mogelijk. Toch werden aanvallen gedaan od Noordvietnamese troepen concentraties in Laos. ter bescher- (Van onze onderwysredactie) BOCHUM Een Russisch volgsta- tion van ruimtevoertuigen is gisteren muziek gaan uitzenden op een fre quentie die gewoonlijk wordt gebruik door bemande Russische satellieten. Volgens de directeur van het obser vatorium te Bochum in West-Duits- land is in eerdere gevallen het uitzen den van muziek op de frequentie voor afgegaan aan de lancering van een bemand ruimtevoertuig door de Rus sen. Directeur, Heinz Kaminski, zei vo rige week dat het feit dat de Russen verscheidene satellieten van het type kosmos kort na elkaar hebben gelan ceerd erop zou kunnen duiden dat zij een spectaculaire ruimteproef voor bereiden die zou kunnen samenvallen met de 1-mei viering. SCHIPHOL Het ziet er naar uit dat de regering van Suriname en de Antillen de invoering van de mammoet wet, die in ons land op 1 augustus a.s. van kracht wordt, een vol jaar zullen moeten uitstellen, omdat de voorberei dingen nog niet afgerond zijn. Dit heeft de minister van onderwijs en wetenschappen, dr. G. H. Veringa, dinsdagmorgen verklaard bij zijn terug keer uit de Nederlandse Antillen. De vertraagde invoering van de mam moetwet in de Nederlandse rijksdelen is veroorzaakt door problemen van financieel-technische aard. Minister Veringa deelde mee. dat de heer G. Gruppelaar, directeur van de christelijke havoschool te Den Haag. momenteel in de Antillen is ter be spreking van de moeilijkheden. DEN HAAG De minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé, ziet geen doorslaggevende motieven om reclame van alcohol houdende dranken voor radio en te levisie 'te verbieden. Dat blijkt uit een verslag van een bespreking van de Tweede Kamer commissie over de begroting 1968. Dat betekent niet dat de minister geen enkel bezwaar tegen deze recla me heeft. Zij is van plan een onderzoek te laten instellen naar de eventuele ge volgen van radio en tv-reclame voor het gebruik van alcoholische dran- j ken. De eerste reclame voor alcohol houdende dranken is inmiddels op I het scherm verschenen. ming van de Amerikaanse troepen. I die het Asjoeadal in Zuid-Vietnam zuiveren. Volgens een bericht uit Moskou i vlogen Amerikaanse vliegtuigen gis- teren boven Hanoi. Het luchtaf- i weervuur was hevig. Eerste grafiekprijs Holland Festival voor Engelman AMSTERDAM In de door het Holland Festival uitgeschreven prijsvraag „Grafische Kunst 1968" is de eerste prijs van 2.500 toegekend aan Martin Engelman, de tweede 1.750) aan Constant en de derde 1.250) aan Theo Blom. Er zijn 579 werken ontvangen van in totaal 131 kunstenaars. Een selec tie van 187 grafische prenten van E2 inzenders zullen van 14 juni tot 5 augustus in het Haags Gemeente museum zijn te zien tezamen met de 125 werkstukken die door de vijf buitenlandse juryleden zijn uitgeko zen. De jury bestond uit dr. Werner Haftman (Duitsland), Helena Blum (Polen), Clement Greenberg (Ver. Staten). Jasia Reichardt (Engeland), Pierre Restany (Frankrijk) en de Ne derlander dr. L. Gans als secretaris. crupirirvivorv Ruim 60 mijnvegers aan het werk (Van onze speciale verslaggever) DEN HELDER Dat nieuwe bezems schoon vegen, gaat de marine deze maand bewijzen in het gebied boven de Wadden eilanden. De zestig mijl lange en drie mij) brede vaarroute, die daar loopt, en die, wat dichtheid van schepen be treft, met Het Kanaal en met Kaap Finistère kan worden vergeleken, zal verbreed worden tot een achtmijlszo- ne met tweerichtingsverkeer. De „middenbermbeveiliging" de strook dus. die de „Eastbound" en ,.Westbound"-stromen gescheiden houdt zal een diepte krijgen van twee mijl (ruim 3700 meter). Vijf naties (Nederland, België. En geland. Frankrijk en Noorwegen), die tezamen 64 marinevaartuigen en bij na tweeduizend man inzetten, nemen deel aan de vandaag begonnen opera te die zeer toepasselijk ..New BiV>m" („Nieuwe Bezem") wordt ge noemd. Op 29 mei moet het hele kar wei achter de rug zijn. Het noordoostelijk deel van het zo genaamde continentale plat. om pre cies te zijn: het Noordzeegedeelte tussen het Zeegat van Terschelling en het Borkumse Rif. staat na de Tweede Wereldoorlog bekend als een scheepskerkhof zonder weerga. Sinds 1945 zijn daar 73 schepen als gevolg van mijnexplosies teri onder gegaan. Nog eens 58 andere hebben een voltreffer gekregen, zonder overi- gens te zinktn. Een ander cijfer, dat misschien aanspreekt: er bevinden zich driedui zend al of niet gemarkeerde wrakken in het zuidelijk deel van de Noord zee! Oorlogshandelingen en rampen zijn hier debet aan. In de periode 1946 tot en met 1950 zijn benoorden de Wadden gemiddeld vijftien mijnongevallen per jaar ge registreerd. Tussen 1951 en Ï956 liep dit cijfer tot negen terug, tussen 1957 en 1959 tot twee. Hekkesluiter was het Zweedse motorschip Ulea. dat op 7 januari 1962 zwaar werd bescha digd. Sinds 1958 is er dus eigenlijk van één catastrofe sprake geweest. Dit beeld zou echter heel anders zijn, als de scheepvaart zich buiten de ge veegde route had bevonden. „New Broom" geldt als de grootste mijnenveegoperatie, die ooit in Euro pa gehouden is. Aansluitend in het oosten en het noorden zijn de Duitsers en de Denen met soortge lijke akties bezig. In het zuiden, langs de kust van de beide Hollanden en Zeeland, is de zee reeds veel eer der mijnenvrij gemaakt. In de zomer van 1944 hebben Britse vliegtuigen in twee nachten meer dan 18.000 grondmijnen in het gebied boven de Waddeneilanden uit geworpen. Met uitzondering mis schien van de Oostzee was het vaar water nergens in de wereld zo ge vaarlijk als daar. In de loop der jaren is er uiteraard frequent geveegd. Niettemin wordt op 't ogenblik nog rekening gehouden met een dichtheid van zeven mijnen per tien vierkante mijl. Van dit aantal worden er tenminste twee nog in staat geacht onder scheepsinvloed te kunnen exploderen. Voor de visserij en het bodemonder zoek blijft het gevaarlijke aantal echter zeven, omdat de fysieke aan raking ontploffingen teweeg kan brengen, ook al zijn de batterijen uitgeput. PLAN De gigantische mijnenveegoperatie, die onder auspiciën staat van de commandant Zeemacht Nederland, MONROVIA Drie Afrikaanse passagiers zijn zondagavond uit een licht Liberiaans vliegtuig gesoroneen terwijl dit op 500 meter hoogte vloog nabij de grens met Ivoorkust. De drie passagiers raakten in paniek toen zij een rookwolk uit de motor zagen ko men en sprongen zonder parachute de diepte in. De vierde nassa«ier. een vrouw, was verlamd van schrik. De piloot maakte eer. geslaafde nood'an- ding. waarbij de vrouw licht gewond werd. MüNCHEN De man zonder gezicht", ex-generaal Einhard Geh len, is gisteren in Miinchen afgetre den als hoofd van de Westduitse ge heime dienst en met pensioen gegaan. Tot zijn opvolger is benoemd luite- j nant-generaal Gerhard Wessel, 54 jaar oud. De 65-jarige Gehlen. die j meer dan een derde van zijn leven j werkzaam is geweest in de spionage en contra-spionaee, richtte kort na de oorlog in opdracht van de Amerika nen een uitgebreid inlichtinsennet dansers en toeschouwers in alle op zichten geconfronteerd met de zuive re en misschien wel heel harde dans op zichzelf. Datzelfde gold ook de lief desscène uit Romeo en Julia, die in Scheveningen werd gedanst door Ito- mo Asakawa met Paolo Bortoluzzi. In Rotterdam is Lise Pinet Bortoluzzi's partner. Ook hier de hele scène ontdaan van alle decor en costuum, alleen de dans bleef over. En weer de opval lende virtuositeit, die werd geëist en SCHEVENINGEN Maurice Béjart geldt in bepaalde opzichten als een hoogst eigengere'de persoonlijk heid, die op het gebied van de ballet- kunst een slechts aan hem voorbe houden weg wenst te volgen. Maar in I ook werd opgebracht, één opzicht houdt hij zich beslist aan 1 hetgeen door de eeuwen is heproefd: de klassiek-academische danstech- niek. Omdat dit klassiek-academische gamma hem veel uitdrukkingsmoge lijkheden biedt dan de moderne dansvormen zouden kunnen. Waartoe deze academische techniek leidt in handen van iemand als Béjart hebben wij maandagavond kunnen zien in het Circus-Theater in Scheve ningen, waar maandagavond het Bal let van de XX-ste Eeuw optrad. Men kan dit nogmaals zien als donderdag avond 2 mei deze Brusselse troupe in de Rotterdamse Schouwburg optreedt ter opening van het Balletfestival in Rotterdam. Béiart eist van zijn dansers het al leruiterste aan technische vaardig heid en virtuositeit. Wat zijn dansers aan vakbekwaamheid en vooral li chamelijk uithoudingsvermogen heb ben op te brengen en waarempel nog opbrengen ook! grenst aan het ongelooflijke. Misschien viel dat niet zo direct op bij zijn vorige bezoek aan Nederland, toen zijn Romeo en Julia in De Doe len te Rotterdam werd gedanst. jhr. VV. C. M. de Jonge van Ellemeet, op. dat op 1 februari door de West- wordt volgens het plan van de duitse regering werd overgenomen Duitser Sohnke uitgevoerd. Door het recht trekken van de huidige vaar route inmiddels door de Neder landse marine uitgevoerd kan de koopvaardij een tijdwinst van onge veer tien proeent worden geboden. De laatste veeg uit de pan is onder druk van de omstandigheden ingege ven. Het veiligheidscomité van de Inter governmental Maritime Consultative Organisation ziet operatie „New Broom" als een gebiedende eis. Dit in verband met de toenemende tonnage en diepgang, zomede de hoge snelhe den. welke kunnen worden ontwik keld. Voor het moderne scheepvaart verkeer is de vaarroute van 't ogen blik ten enemale onvoldoende. CONCESSIES Een bijkomènd punt is het verle nen van concessies voor olie- en aardgasboringen. In een groot gebied .ten noorden van de Waddeneilanden was de zee tot nog toe te gevaarlijk om platforms te kunnen plaatsen. De vijf landen, die aan het „af tasten" van het water deelnemen, doen dit op eigen kosten. De betref fende marines zien de operatie als een oefening. Aan 't eind van de maand zal geza menlijk een slotanalyse worden ge maakt, waarna de nodige aanbevelin gen aan de respectievelijke regerin gen zullen worden gedaan. Vaarrou tes, die als mijnenvrij worden er kend, leveren geen verzekeringspro blemen op. als er onverhoopt toch eens een schip op een mijn loopt regermg werd overgenomen onder de naam „Bundesnachrichten- dienst" (BND). De BND. die naar schattine 4.000 mensen in dienst heeft, houdt zich voomameliik bezig met het verzame len van inlichtingen in Oost-Europa en het tegengaan van snionageactivi- teiten van de Oosteuropese landen in de BondsreDubliek. De nieuwe irlichtineenchef Wessel was evenals Gehlen in de oorlog lid van de inlichtingendienst van het le ger. ANTWERPEN In Belgische vak bondskringen is gisteren verklaard dat de bouwvakstaking in België vol ledig is. De voorzitter van de Chr. centrale van houtbewerkers en bouwvakar- I beiders heeft echter verklaard dat j zijn bond Nederlandse arbeiders toestemming geeft om op donderdag 2 mei dringende werkzaamheden voor het tot zinken brengen van het derde tunnelsegment van de Ant- i wemse tunnel voort te zetten. Dit werk moet echter geschieden onder toezicht van vakbondsafgevaardigden en moet streng beperkt blijven tot al i wat het derde tunnelsegment aan- i gaat, aldus de vakbondsvoorzitter, Kamiel Nuyts. Hij zei voorts dat geen andere ar beiders tot de tunnelwerkzaamheden zullen worden toegelaten. Romeo en Julia is een verhalend ballet, daarin zijn vaardigheid en virtuositeit onderschikt aan het bal lettheater. GEEN FRANJE Nu is dat anders. Zijn ..Bloemen noch kransen" waarmee hij de avond opent, is gebaseerd op thema's uit het bekende Tsja'kowskv-ballet „Doorn roosje" van Petipa. Die thema'6 be handelt hij als een wetenschappe lijk onderzoeker, die puur om het plezier van zijn onderzoek, een object tot in de kleinste onderdelen uiteen pluist en het daarna op een anders manier weer opbouwt zijn werk wéér demonstreert en het dan nog eens op een weer andere manier in elkaar zet. En dat alles ontdaan van alle theaterfranje, costuums. decor, mime. wat niet al. Zelfs van de muziek van Tsjaikowsky Iaat hij niet meer over dan een aantal het ritme aangevende paukenslagen. Op deze manier werden Dienst voor Israël (Van onze kerkredactie) UTRECHT In verband met de viering van het 20-jarig bestaan van de staat Israël wordt morgenavond om 8 uur in de Domkerk van Utrecht een interkerkelijke dienst belegd. Doel is uitdrukking te geven aan de verbondenheid met deze jonge staat en de bezorgdheid over de huidige situatie. In de dienst zullen spreken rabbijn dr. J. Soetendorp uit Amsterdam, ds. S. Gerssen namens het Interker kelijk Contact Israël en de heer H. Divendal namens de Katholieke Raad voor Israël. De beide laatste organisaties organiseren deze dienst. Er zal synagogale muziek ten gehore gebracht worden. SPANNINGEN Als slotballet de Bolero van Mauri ce Ravel, met de uit Rotterdam af komstige danseres Tania Bari in de hoofdrol. Een geladen stuk muziek, dat er om vraagt in ballet te worden omgezet. Zeer zeker ook een geladen ballet, maar de spanning in de dans bleef achter bij de spanning in de muziek. Kenmerkend in Ravels Bolero is de spanning tussen ritme en melodie. Vanzelfsprekend h-seft Béjart deze beide ook in de dans tegenover el kaar gesteld: Tania Bari als „de me lodie" en een grote groep mannen als „hét ritme". De melodie werd tot een soort vrouwelijk symbool, dat door het ritme, de mannengroep, als het ware in een oplopende, langzaamaan hoger stijgende vloed wordt verzwol gen. Welnu, men zou met de techniek rï.'.e Béjart eist, met de enorme moge lijkheden die zijn dansers bieden, kunnen verwachten, dat dans en mu ziek volledig synchroon zich tot een adembenemend hoogtepunt zouden kunnen laten opvoeren. Zo'n hoogte punt was er inderdaad ook. maar er was óók maar het gevoel, dat dit nóg hoger zou kunnen zijn. HANS W. LEDEBOER. Minister Malik: DJAKARTA Volgens de Indone sische minister Adam Malik heeft het volk van West-Irian (voormalig Nieuw-Guinea) geen andere keus dan deel te blijven uitmaken van dc Indo nesische republiek als er volgend jaar een referendum wordt gehouden. Hij zei gisteren dat groepen die op de bres staan voor onafhankelijkheid, door buitenlandse machten worden be taald. Maar „in feite zijn die groepen zo klein, dat zij ongevaarlijk zijn". Zes Indonesische ministers zullen zich vier dagen lang van de situatie in West-Irian op de hoogte stellen. Verwacht wordt dat president Soe- harto op grond van de rapporten van deze delegatie zijn programma voor de volksstemming zal beginnen. Vorig jaar brak in West-Irian een opstand uit. Ondergrondse bewegingen deelden mee dat de toestand veel er ger was dan onder het Nederlandse bewind. De opstand werd neergesla gen, waarbij driehonderd doden vie len. OOSTENDE Dc Bele Flory Ongenae heeft dinsdag de derde etappe van de Ronde van België voor amateurs gewon nen. Hij was de snelste ln de sprint van een kopgroep van negen renners, die de H3 kilometer van St.-Niklaas naar Oostende in 3 uur, 26 min. en 30 sec. aflegde. Twee Nederlanders maakten deel uit van deze kopgroep. Bart Solaro werd derde «n René Pijnen zevende. AMSTERDAM Mr. M. van der Stoel, lid van de Tweedc-Kamerfraktie van de P.v.d.A., is pessimistisch over de mogelijkheid, dat in Griekenland de parlementaire demokratie wordt her steld. HU zei dat op Schiphol na zijn terugkeer uit Athene, waar hU in op dracht van de Raad van Europa de po litieke toestand heeft onderzocht. Hij wilde niet vertellen of hij in Ro me met koning Konstantijn heeft ge sproken en of hij de Raad van Europa zal adviseren Griekenland als lid te royeren. Mr. van der Stoel heeft in Grieken land overigens kunnen spreken met wie hij wilde. „Ik ontmoette grote open hartigheid en kon vrijuit spreken met de oud-premiers Papandreoe en Ka- nellopoulos". Geen politiestaat Ook heeft hij gesprekken gevoerd met de huidige machthebbers. Mr. Van der Stoel was niet gerust over de toe zegging van de regering, dat de demo kratie zal worden hersteld. Wel pro beert het regime zich op alle mogelijke manieren te rechtvaardigen. Zo kan iedereen zijn mening over de ontwerp- grondwet per briefkaart kenbaar ma ken. Het Kamerlid aarzelde Griekenland een strenge politiestaat te noemen, hoe wel van parlementaire vryheid geen spoor valt te bekennen. PORTAVOGIE Vanmorgen heeft een sleepboot de 499 ton me tende Nederlandse vrachtvaarder Biscaya uit Rotterdam vlotgetrok- ken. Het schip liep maandagnacht bij het Noordierse plaatsje Porta- vogie aan de grond. Pogingen om het schip dinsdag bij hoog water weer varend te krijgen mislukten. De Biscaya zet de reis naar Belfast op eigen kracht voort. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. Voorlopig (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede-Kamer fractie van de CHU heeft maandag middag na een buitengewone verga dering het volgende communiqué uit gegeven: ,.Dc CHU-Tweede-Ka- merfractie heeft zich hedenmiddag beraden op het voornemen van haar fractievoorzitter, de heer J. T. Melle ma, om enige tijd rust te nemen. Dit voornemen berust op het feit, dat hij de laatste tijd zeer gespannen was, waarvoor hij reeds onder me dische behandeling was en op de ge beurtenissen van de afgelopen week. De fractie is tot de conclusie geko men. dit voornemen van haar fractie voorzitter te moetèn billijken. Het fractievoorzitterschap wordt waarge nomen door jonkvrouwe C. W. I, Wttewaall van Stoetwegen". Wij tekenen hierbij aan dat de he ren Mellema en W. Scholten niet aan wezig waren bij het beraad. Het is ook nog niet bekend hoelang de heer Mellema rust zal nemen. Zoals bekend heeft de heer Melle ma vorige week. nadat hij van een receptie in het Bouwcentrum kwam, een aanrijding veroorzaakt. De justi tie heeft de zaak nog in onderzoek. Als er een uitspraak komt en de heer Mellema een rustperiode gegund is. zal de fractie nader overleggen in het licht van de gewijzigde omstan digheden. Bij verschillende Kamerleden zijn veel reacties binnengekomen, zowel positieve als negatieve. „Alle moge lijkheden zijn nog open", vertelde freule Wttewaa)!. ARNHEM Van 20 t/m 23 septem ber worden in Arnhem's Grote Kerk voor de derde maal de internationale orgeldagen gehouden. Uit de vier deel nemende landen, Duitsland, Frankrijk, Zwitserland en Nederland hadden zich bijna zestig jonge organisten kandidaat gesteld voor dit concours. De kwaliteiten van alle solicitanten was zo hoog, dat de Stichting orgel dagen de grootste moeite heeft gehad hieruit de acht deelnemers te kiezen. Uit Duitslandkomen Arwed Henking uit Tutlingen, 32 jaar en leerling van o.a. prof A. Heilier; Heinz Lohman uit Düsseldorf, 34 jaar leerling van prof. Michael Schneider en prof. Gas ton Litaize. Uit Frankrijk komen Da- niële Gullo uit Nice, 21 jaar eveneens leerling van prof. Heiller en Daniel Fricker uit Straatsburg, 27 jaar (win naar 3e prijs bij het concours in 1966). Uit Zwitserland komen Monika Hen king uit Winterthur, 24 jaar, leerlinge van prof Heiller: Hanspeter Aeschli- mann uit Bazel, 23 jaar, leerling van Marie Claire Alain. Uit Nederland: Jos Wielakker uit Utrecht, 24 jaar, leerling van Albert de Klerk en Piet Kee en Addie de Jong uit Vrouw Jutteland organist te Rotterdam, 27 jaar, leer ling van George Stam en Arie J. Keyzer. Tijdens het concours zullen vele zgn. randconcerten door de deelnemers wor den gegeven in Gelderland, Overijssel, Noord Brabant en het Duitse grensge bied. Eveneens tijdens de tentoonstel ling „Luister van het orgel" in het Arn hems gemeentemuseum. De Amsterdamse recherche heeft de 19-jarige beeldhouwer M. S. aan gehouden, omdat hij onder invloed van verdovende middelen verkeerde. De man had een hoeveelheid hasjiesj op zak. DEN HAAG Na mislukkin gen in de Nederlandse film kunst met „De vijanden", „To grab the ring" en „De verloede ring van de Swieps" is het hoop vol te kunnen constateren dat juist de korte films van onze aankomende cineasten veelal van betere kwaliteit zijn. Dat werd weer eens duidelijk na het zien van drie korte Nederlandse films (die het ministerie van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk werk had gesubsidieerd) in het fi'mthea'er „De Uitkijk" Een film was daarbij al min of meer bekend: Kees Meyerings ..Ice cream soda", die op het onlangs gehouden festival voor de korte film in Oberhausen werd vertoond. Meve- ring is onder meer de maker van het filmacademie-grapje „1. 2. 3 Rhanso- die" en het meer serieuze Total loss", waarin hii ooviel als pen veel belovend cineast. Welnu. .Jee cream soda" hebben wij ervaren als een bij zonder vlot, weldoordacht filmCp met als leitmotiv de eenzaamheid van de enkeling in een gevestigde groep. In prachtige door Jan de Bont ge fotografeerde beelden (k»ik nok maar eens naar zijn werk in DU voorsts „Paranoia") volgt Mevering een sexu- ee! eefnictrppi-rie jongeman m»t de naam Mark die een slionartii van een Mercedes (statussymbool bii uitstek) veroorzaakt, waarin een groente ioneplui zit. Bii wiize van boetedoenine moet h" een rit naar de riante bnnaii0w van een der inzit tenden od de motorkao meemaken, waar hii bii aankomst bewusteloos afvalt Hii wordt bii<»ov-nrhf en on dervraagd. Tn deze sfopr van esta blishment voelt hii zich een^pm en hulnploos. Ziin enige verdediging liet in z.iin zwiiee-r Mot de mpi'sipc Hip van ziin lppftiid ziin in het hfis weet hii desondanks eopd raad Hü kriiot 7ün iep cream cf'a en noo v»"1 mDe dingen wordt subtiel door de cine ast jn h»pid opbracht Het 's 'e honen dat Mevering een kans kriiet eens een sneelfilm te maken aangezien hij zijn talent bewezen heeft. „Een kleine komedie" van Theo Jo ling (duur dertien minuten) Is geïnspireerd op Lennaert Nijghs „Ik leef voor mezelf". Joling die zijn hoofdrollen door Adèle Bloemendaal en Bennie Duneker laat vertolken geeft een oppervlakkige schets van de mach>sverhoP'"nopn.. Adèle, de ge vierde zangeres, wordt bij haar op treden met een 'ege zaal geconfron teerd. waarin alleen een dwerg en '"n lijfwacht zitten. De dwerg deelt haar mede dat hij alle andere olaa'sen heeft opgekocht om alleen van haar ontreden te kunnen genie ten. Oo deze wijze wil het manneke zijn minderwaardioheiHcromplex af reageren. Wat zich echter mani festeert is een zielige vertoning als hij he' podium bestijgt en als een gieter afgaat na de saxofonist te heb ben omgekocht iets te spelen. In enkele scènes heeft Joling ge bruik eemaakt van vijf verschillende klenren^iters die een verrassend ef fect sorteren. (Tn de Tsjechische film .T.imonade .Top" was deze techniek ook te zien De solo van saxofonist P'et Noordiik klinkt droef in deze sfeer Het illustreert de eenzaamheid van de dwerg en dp zangeres. JAN W1ERTSEMA Tenslotte jan Wier'spma's „Calei doscoop" waarvan zelfs al een inter national versie is vprvaardigd. Het is pen wat verwarrende film over de dnoUr-„<-,t „an ppn iongetje over het onme'ei''''p terrein van de wereld- tpntnnrc*pP'ng in Montreal. Hij raakt verwonderd door de dineen om zich heen: de glazpn bouwwerken, de be tonnen p'.-pi et ten. de techniek en de mene«n die in deze doolhof hun weg zopken. Tn z;in verbeelding laat hii de stra ten. olpinen en tranoen met mensen bpvo'i-on wü Van zc ook verschuiven net a's in ziin k>'k''nns. maar dan een «nor' poi„on,»nloif'"C"n(iD. Het kleurengebruik is knap in deze film. Hü wee' >r'« me' van ziin film te maken dan een doorsnee-toeristisch nre-'okt doeh een pecentie. een lijn is »opl<, r-tpi-i'.-nno" i,.- pPn betere „faga- i ir< bü in rWp laatctp film de "ap"cp r.pvpiB in dp iarpn 1910-1920 de revue n. in zijn nieuwste firn )aa« h'i dp gpvpls van deze tijd zien. maar dan met mmder bezieling, Dammis dc Geus

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 13