100 GOLDEN Verlies van HAL 19 milj. gulden Baby-prins danste op maat van drumbands ACHTER RAAM VAN HET PALEIS PRISMA7 Spandoeken in beslag genomen tijdens défilé Enkele relletjes op feestdag Bloemendefilé duurde langer dan ooit Bij de foto's WOENSDAG 1 MEI 1968 Minder goede resultaten in vracht en passage -M (Van onze scheepvaartredacteur) ROTTERDAM De Holland- Amerika Lijn heeft vorig jaar een verlies van ruim 19 miljoen gulden geleden. In 1966 nog werd aldus het jaarverslag een winst geboekt van bijna 6 mil joen gulden. Het verlies wordt ten laste gebracht van de alge mene reserve. Belangrijkste oor zaken zijn de minder goede resultaten zowel in het passage als in het vrachtbedrijf. In okto ber jl. deelde de HAL reeds mee geen dividend te zullen uitkeren. De passage-resultaten werden door de internationale spanningen en con flicten nadelig beïnvloed. In de Vere nigde Staten was een zekere terug houdendheid om buitenlandse reizen te maken (Vietnam), terwijl het toe ristenbezoek aan Europa en het Mid dellandse Zeegebied terugliep als ge volg van de Israëlisch-Arabische oor- Tegenslagen werden ook ondervon den door het uitvallen van de Nieuw Amsterdam en de Ryndam (ke- telschade). Het totale verlies van het passagebedrijf beliep 7,9 gulden. Het vrachtbedrijf had te lijden van het toenemende gebruik van contai ners. De Amerikaanse voorsprong op dit gebied dreigt nog te worden ver groot door gesubsidieerde nieuw bouw. Omdat de Atlantic Container Line (waarin de HAL deelneemt) eerst in het najaar van 1967 van start ging, was er een hergroepering van de vloot nodig, die een tijdelijk on rendabel gebruik van de tonnage in hield. De dienst op New York en andere Amerikaanse oostkust-havens leverde een belangrijk hoger verlies op dan in 1966, ondanks een gemiddeld gro ter ladingpakket (5Vs miljoen gulden verlies). De omvang van de vervoer de lading via havens aan de Golf van Mexico was veel minder dan die van 1966. De resultaten waren onbevredi gend en het verlies bedroeg 4 mil joen gulden. De Mexico-dienst liep beter dan in 1966; de resultaten van de Noord-Pa- cific-Kust-dienst en de Centraal-A- merika Lijn bleven ongeveer gelijk. REORGANISATIE De reorganisatie-maatregelen die vorig jaar zijn genomen om de opzei van het bedrijf te verbeteren, zullen dit jaar worden voortgezet. Het na delig saldo der bijzondere baten en lasten is, mede tengevolge van reor- iganisatie-kosten wegens verplichtin gen die voortvloeien uit perso neelsvermindering, 6,1 miljoen gul den hoger dan in 1966. Midden 1967 had de HAL 5425 werknemers tegen 6603 een jaar daarvoor. Deze vermin dering kon ten dele door natuurlijk verloop worden opgevangen. De noodzakelijke verdere aanpas sing van het bedrijf zal nog belang rijke lasten meebrengen, zo zegt het jaarverslag. Indien deze reorganisa tie-kosten en de verwachte verliezen op de tegenwoordige vloot ten laste van de toekomstige exploitatie zou den worden gebracht, zouden de resultaten van komende jaren hier van het nadeel ondervinden. Daarom is in het credit van de balans per eind 1967 een post .reor ganisatievoorziening" van 80 miljoen gulden opgenomen. Dit is een globale indicatie van de omvang van de bui ten de normale exploitatie liggende kosten e.d. In het jaarverslag wordt opge merkt dat verwacht wordt dat de ontwrichting van de betalingsba lansen en de aangekondigde maatre gelen tot verbetering van de Ameri kaanse deviezen-positie volledig op het bedrijf zullen drukken. Het verschil tussen thuiskomende en uit gaande lading zal toenemen. Teleur gesteld is men over de vlagdiscrimi- natie van bepaalde landen. Al deze maatregelen zullen zeker ook invloed hebben op het passagiersvervoer. BEZUIMGIISG De maatregelen die genomen zijn tot inkrimping van het perso neelsbestand zowel wat het wal- personeel als de bemanningen betreft en andere beslissingen die hebben geleid tot verlaging van kosten, zul len dit jaar naar verwachting een bezuiniging opleveren van 15 miljoen gulden. Voor 1969 wordt een nog gro tere besparing verwacht. In de vrachtdiensten blijft het stre ven van de HAL gericht op rationa lisatie van afvaarten door uitbreiding van internationale samenwerking. Voor de nabije toekomst wordt de vernieuwing van de passagiersvloot van het hoogste brtang geacht. Hoewel de resultaten over 1968 nog beïnvloed zullen worden door de ge beurtenissen die op 1967 hun stempel hebben gedrukt, rechtvaardigen de genomen maatregelen, aldus het jaar verslag, de verwachting dat een keerpunt ten goede werd bereikt. Vast staat echter nog niet dat ïeeds over 19G8 een sluitende rekening kan worden getoond. SOESTDIJK Bij palels Soestdijk heeft de recherche gistermorgen tij dens het défilé voor koningin Juliana vier spandoeken in beslag genomen van de Pax Christi-groep Soestdijk. De jongelui hadden bij het toe gangshek wel toestemming gekregen van de politie om aan het défilé deel te nemen, als zij van één van de leu zen een stukje wegknipten. Het ging daarbij om de zinsnede „doet u er ook iets aan" achter de leuze „35 miljoen hongerdoden". Zij gaven ge volg aan dit verzoek, maar de recher che dacht er kennelijk anders over dan de politie en nam niet alleen het bewuste spandoek in beslag maar ook de drie andere waarop onder meer stond: „Een wereld of geen we reld" en „Een welvaart of geen wel vaart". De secretaresse van de Pax-Chris- Pax-christiegroep, Regina Wüstenfeld vertelde na afloop van het défilé, dat de spandoeken om half een terugge geven zouden worden. Om half twee was dat echter nog niet gebeurd. PRISMAV bijou prachtige band met origineel écorce motief 159.- 2) verfijnd modelfraai bewerkte band 155.- 3) nouveauté met gesatineerde band en champagne-kleurige wijzerplaat 159.- Belastingvrije spaarpremie van 20% voor deelnemers aan het Premie Spaarplan tot een maximum vanf 100,- per echt paar of f 50,- per persoon per jaar. Spaarvormen(evt.te combineren): levensverzekeringen spaarkasinschrijvingen hypotheekaflossingen spaarbewijzen effectenbewijzen garantiekredietaflossingen Nadere Inlichtingen bij Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren. Banken, Borgstellings fondsen, Hypotheekbanken. Bouwfond sen, Spaarkassen. Levensverzekering maatschappijen, assurantie-tussenper sonen en de Sociale Verzekeringsbank. Of vraag per briefkaart aan Premie Spaarplan. Postbus 51. Den HaSg, vrij blijvend de brochure over dit nationale plan. In A'darn twee arrestaties AMSTERDAM w Koninginnedag is in enkele plaatsen met wat scher mutselingen gepaard gegaan. Een kleine honderd jongelui trok ken in Amsterdam met een rode vlag en de leuze „1 mei vrij" roepend vanaf de Dam naar het hoofdbureau van politie, waar ze werden opge wacht en verspreid. Het bleef gisteravond nogal rumoe rig op de Dam. De politie moes"c en kele malen optreden zonder dat zich werkelijke incidenten voordeden. Er werden twee arrestaties verricht. Evenals verleden jaar ontstonden in Haarlem moeilijkheden tussen po litie en jongelui. Er werden wat ver nielingen aangericht De politie moest enkele malen charges uitvoeren. De politie greep ook 's avonds in toen jongens zonder te be'calen een bi oscoop wilden binnendringen. Verder moest tijdens dansen in het Concert gebouw de politie optreden. Ook in Breda deden zich kleine schermutselingen voor. Zeven jon gens kregen een proces-verbaal. De politie was al op relletjes voorbereid omdat in de nacht van maandag op dinsdag op twee plaatsen een soort molotof-cocktails was gegooid. Dit gebeurde bij de feestkiosk op de Gro te Markt en de als vrijheldsmonu- men'c dienende tank in het Wilhelml- napark. Politie verhindert betoging Maastricht MAASTRICHT De aangekondig de betoging van de socialistische jon geren in Maastricht is gisteravond door de politie verhinderd. Toen de jongeren, afkomstig uit Amsterdam, Rotterdam en Den Haag hun busjes verlieten en rode vlaggen, een span doek en ander propagandamateriaal toonden greep de Maastrichtse politie in. Zij werden In arrestantenwagens gezet en overgebracht naar het hoofdbureau van politie. Nadat tegen hen proces verbaal was opgemaakt, werden zij weer in vrijheid gesteld. HULST Op het kruispunt van de rijksweg Hulst-grens en Sint-Jansteen, is maandag omstreeks half acht de 70-jarige veehandelaar S. Schuurman uit Sint-Jansteen bij het oversteken van de weg met zijn fiets door een personenauto gegrepen en zwaar gewond. Hij werd naar het ziekenhuis te Hulst overgebracht, waar hij kort na aankomst overleed, (Van een onzer redacteuren) SOESTDIJK Langer dan ooit heeft gisterochtend het bloemendefilé waarmee de jarige vorstin in de paleistuin werd ge huldigd, geduurd. Tot ieders verrassing maakte de kleine prins Willem- Alexander zijn ofifciële debuut: eerst op vaders arm, daarna veelal op moeders schoot achter een der vensters. Hij was het, die ditmaal de show stal en daarvan genoten de thuis naar de tv kijkenden nog het meest. Het was een heel apart gebeuren in de allang tot wat monotone traditie geworden bloemenhulde en de jarige Koningin had er geen enkel bezwaar tegen, dat de camera zich dikwijls van haar afkeerde om het prinsje te laten zien: heel haar grootmoeder lijke trots stemde daarmee in. Elk kind roert een tere snaar in de harten en zo ook de aanvallige verschijning van de eenjarige baby, die zich lange tijd opperbest amuseerde achter het glas, door te dansen op de maat van de zoveelste voorbijtrekkende drumband, heerlijk aan de kanten gordijnen te sjorren of handjes en neusje tegen de ruit te drukken. Later de hulde duurde bijna twee uren werd het hem teveel: het prinselijke duimpje ging in de mond, hij ging wat doezelig kijken, geeuwde een paar maal en tuimelde ten slotte gerust in Beatrix' armen in slaap om niet eens wakker te worden toen zijn verzorgster hem overnam en wegdroeg. Intussen werden de Koningin, prins Bernhard en de verdere ge zinsleden op het bordes van wie al leen prinses Margriet ontbrak, niet moe te kijken naar de bonte stoet die voorbij trok. Langzaam maar zeker wijzigt zich een en ander in het défilé: werd vroeger de rij burgers onderbroken door bepaalde groepen, nu vormen de particulieren min of meer afwisseling op de veelal geüniformeerde vereni gingen, de muziekkorpsen, drum bands e.d. De padvinderij, die vroeger zo'n flink aandeel in de stoet had, ziet men niet meer, gymnastiek- en wan delclubs des te meer. Hierdoor wordt ook het idee van bloemen-brengen enigszins wegge drukt, want het zijn juist de particu lieren, die de vrolijke boeketjes meebrengen. Het bordes raakte dit maal lang nliet vol, hoewel de rood bruine loper toch een stuk werd ver breed met de pracht van vooral tul pen en narcissen. De traditie wordt een kloeke orga nisatie. Er is zoveel man op de been aan rijkspolitie en recherche, dat het geheel wel een ordelijk verloop moet hebben. Gedurende de route door de paleistuin is de aanmaning „doorlo pen" niet van de lucht en de stoet wordt voor het bordes zodanig op een afstand gehouden, dat slechts een en keling kans ziet, te ontsnappen voor het maken van een foto of eventjes een paar treden op te lopen. Alleen wie genoteerd staat, mag naar boven en dat was een grote tegenvaller voor een afvaardiging Turkse gastarbeiders, die een prach tig bloemstuk wilden aanbieden. Dat werd hen net zo uit de handen ge rukt als het eenvoudigste tuiltje nar cissen van zovele anderen Maar goed, ze waren er weer: de estafette-studenten met de oorkonde die het défilé openden: deze keer een afvaardiging van het Leidse corps (niet in jacquet, zoals anders) en na hen vertegenwoordigers van andere stedelijke studentencorpsen, wél in officiële kleding. Het Deventer landbouw-studenten- corps bood het eerste geschenk aan: een foto van tuingewas in lijst. De toevloed van geschenken was niet zo groot als in voorgaande jaren. Wel kreeg koningin Juliana twee aanwinsten voor haar poppenverza- meling: een Zeeuws boerinnetje en een marinier. Er waren ingelijste plaatwerken en geborduurde kussens, maar wij misten de traditionele reusachtige Drentse kegge. Utrecht was en masse vertegenwoordigd in diverse groeperingen: 550 leden van de Oranjevereniging, schoolkinderen, leerlingen van de school voor gehan dicapten, de ponyclub, het politie corps enz. Spandoeken Wel worden in de eindeloze stoet steeds meer spandoeken meegedra gen. De opschriften varieerden van „Welgefeliciteerd, Oma" en „Nog vele jaren ongestoord Geref. lyceum Amersfoort" tot waarschuwingen te gen de honger in de wereld. Erg aar dig was een deputatie van de Kra- lingse Schoolvereniging Rotterdam, waarin kinderen het raam van een metro-trein meedroegen. De burge meester van Geldermalsen kwam een ingelijst schilderij aanbieden en Britse huisvrouwen een fantasie-mo lentje. De carnavalsverenigingen wa ren druk vertegenwoordigd en dat was een nieuwtje in de stoet. Uit Suriname kwamen enkele dames een Delftsblauw bord geven. Het was al lang na half één toen eindelijk de hekken werden gesloten en de nog (al dan niet voorzien van klapstoelen die ijverig werden mee gedragen) wachtende burgers hun kans verkeken wisten. Toen daalde de koninklijke familie het bordes af om zich naar het gazon Q Even leek het er gisteren op dat de regen spelbreker zou worden in de paleistuin. Kleu rige paraplu's moesten worden opgestoken. Prinses Christine nam het scherm van haar moe der over om haar letterlijk wat meer armslag te geven. Tussen Koningin en Prins is nog juist het hoofd van de (eveneens jarige) heer Van Vollenhoven te zien. O Van de overweldigende bloe menhulde deelde prins Bernhard op een gegeven ogenblik maar wat uit. Prinses Irene kreeg dit boeket, omdat rozen haar lieve lingsbloemen zijn. O Al zaten ze, terwijl het defile vorderde, wat achteraf: ieders belangstelling (gelukkig ook die van de tv-mensen) ging toch wel speciaal uit naar moeder Beatrix en haar schattige, be weeglijke zoontje die achter een van de ramen het feestgewoel volgden. Maar op den duur wilde Wil lem-Alexander toch wel eens wat anders. Hij begon in de venster bank te dansen, bewerkte het vensterglas met zijn vuistjes en zelfs ook, zoals hier, met zijn tong. En hoe gaat dat dan als je net één bent. Dan word je loom, gaapt eens hartgrondig om tenslotte veilig in moe ders arm weg te kruipen en snel weg te zeilen, heerlijk, in een gezonde, droomloze, onbezorgde slaap. Het Rode Kruis had zeer veel werk gemaakt van de manifestatie en werd daarvoor ruim beloond: alle leden van de koninklijke familie liepen rond en lieten zich veel verklaren. Ook prins Hugo stelde vragen, die graag werden beantwoord. Pas tegen één uur ging het konink lijk gezin, dat van half elf af buiten was geweest, weer naar binnen. So lang had nog nooit een feest in de paleistuin gedutird. te begeven, waar het Nederlandse Rode Kruis front had gemaakt. Alle facetten van het veelomvattende werk werden hier in tenterof in de open lucht getoond. Het ging weer een beetje regenen, maar de Konin gin zei, nauwelijks notitie nemend van de veelkleurige paraplu die haar boven het hoofd werd gehouden: ,,'t Is wel jammer, maar gelukkig heb ben we er nAet veel last van gehad" en zij liet zich door iz spatten niet afhouden van een bezoek aan de wellfare-tent, waar zij vriendelijk sprak met gehandicapten, die de be langrijke arbèidstherapie de monstreerden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11