WEERZIEN IN PRAAG II I en met alle oederdrukkin Kamerleden: u kunt ook weigeren Bijbeldag in Antwerpen I Jongeren moeten nauw gaan samenwerken Zendingsfirma in Suriname jubileert Een woord voor vandaag Interkerkelijk gezangboek later klaar Uw probleem is het onze.... GFR kocht groot pand Hoofdkantoor hervormd Z.-Holland nu in S c lam F. H. Landsman en L. H. Ruitenberg uit Wending door prof. dr. A. J. Rasker H ZATERDAG 27 APRIL 1961 „Kom tot de rechte nuchterheid en zondigt niet langer", schrijft Paulus aan de gemeente van Corinthe. U vindt die woorden in het hoofdstuk (15 van de eerste brief) over de opstanding. Nuchter zijn, betekent rekening houden met het feit van de opstanding. De kruising van Christus is voor Paulus een feit. De begra fenis is dat eveneens. Maar de opstanding is dat niet minder. Christus is in deze wereld opgestaan. Hij werd door de vrou wen, de discipelen en vele anderen met eigen ogen gezien. Paulus heeft Christus nooit gezien voor die eerste Pasen, zelfs niet voor zijn hemelvaart. Maar hij heeft Hem ontmoet op weg naar Damascus. Hij is de opgestane Heer midden op de weg tegengekomen. Als hij later over zijn werk schrijft, dan schrijft hij zijn levenswerk toe aan die ontmoeting. Hij zegt nu tegen de mensen van Corinthe en tot ons: Houdt rekening met het feit dat de Heer leeft. Als u plannen maakt, vergeet dat feit niet. Calculeer Hem en Zijn werk in, in uw berekeningen. We worden niet gedreven door een idee, maar gezonden door een levende Persoon. Zijn handelingen in deze wereld zijn even reëel als die van koningen en presidenten. Nuchter zijn wil zeggen rekening houden met een daadwer kelijke ontmoeting. Juist omdat Hij leeft roept Hij ons tot Zich en wil Hij tot ons komen. Zijn aanwezigheid moet ons leven beïnvloedenvandaar die oproep: Zondigt niet langer. Geen rekening met Hem houden is zondigen. We lezen vandaag: I Koningen 1:22-40 W« lezen morgen: I Koningen 1:41-53 NIEL (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM In afwachting van het gereedkomen van een nieuw gezangboek voor de protestantse ker ken in ons land, heeft het dagelijks bestuur van de Algemene Doopsge zinde Sociëteit besloten tot een her druk (met een bescheiden oplaag) van de bestaande doopsgezinde lie derenbundel. De generale synode van de Gere formeerde Kerken besloot in januari juist, om haar bundel „119 Gezangen" niet meer in haar nieuwe kerkboek op te nemen. De synode nam dit besluit, omdat uit de informatie van deputaten voor de eredienst bleek dat het concept voor de nieuwe Ge zangenbundel voor protestants Ne derland reeds op de tafel van de vol gende synode (in 1969) zou liggen. Blijkbaar zijn de doopsgezinden minder optimistisch, want zij gaan uit van een klaarkomen „circa 1971" Op het ogenblik is het zo, dat van de 194 doopsgezinde gemeenten 142 gebruik maken van de doopsgezinde liederenbundel (het zwarte boekje), Negenendertig gebruiken de doopsge zinde proefbundel (grijs), zes de proeve van nieuwe psalmberijming (groen), drie de proefbundel van 102 hervormde gezangen (rood), drie de (oude) hervormde bundel. 1 de re monstrantse bundel en 1 die van de NPB. De Leidse hoogleraar dr. A. J. Rasker bezocht in Praag de Christelijke Vredesconferentie. Gisteren beschreef hij in zijn verslag de verande ringen die zich in het politieke leven in Tsjechoslowakije hebben voltrokken. Belangrijker was echter voor de conferentie de rede van president Johnson en de moord op dr. Martin Luther King. Vooral schonk de vergadering aandacht aan de tegenstelling Noord-Zuid in de wereld, waardoor zij het begrip „revolutie" zeer positief interpreteerde. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd. Vragen die niet onderling met eikaar in verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Ik bezit een grote Staten bijbel met kanttekeningen 39 bij 23 cm, gedrukt in 1702, met koperen sloten en dito hoekstukken. Hoeveel zou d#ze waard zijn? Antwoord: Dat is bij benadering niet te zeggen, daar er te weinig gegevens zijn. Wie is de uitgever en wie de drukker? Wend u tot een erkend antiquair of een grote biblio theek. Als het een gaaf exemplaar is, zal de waarde niet gering zijn. Ga dus niet overijld te werk. Vraag: Dit najaar had ik bloem bollen geplant, maar honden en kat ten gooien alles overhoop wat er geplant is en doen tevens hun be hoefte. Weet u hiertegen een middel dat niet schadelijk is voor plant en dier? .Antwoord: Er zijn middelen in de handel, die voor honden en katten weerzinwekkend zijn, b.v. stankia. dat ook tegen hazevraat gebruikt wordt. In olie gedrenkte lappen aan stokjes gebonden willen vaak het zelfde resultaat opleveren. Tegenwoordig zijn er op staafjes bevestigde schijven in de handel, geprepareerd met een afweerstof, zogenaamde reppers. Deze staafi s worden met een onderlinge afstand van 50 cm geplaatst. Het preparaat •toot water af. zodat regen- en sproeiwater de werking niet verhin deren. In een dierenzaak of een handel in land- en tuinbouwbestrij- dingsmiddelen kan men deze midde len kopen. Vraag: Hoeveel kostte in augustus 1955 een kg suiker, 1 kg aardappels, een half witbrood, 1 liter melk en 1 pakje margarine? Antwoord: 1 kg aardappelen 16 ct, een half wittebrood 18 ct. 1 kg sui ker 81 ct, 1 pakje margarine 42 ct. PRAAG Hoe belangrijk ook, tocli bleven de ontwikkelingen in Tsjechoslowakije voor de Praagse vredesconferentie, die begin van deze maand werd gehouden, van secundaire betekenis. Van primair belang echter werden twee berichten uit de Verenigde Staten. Het eerste was het verrassende aanbod van president Johnson om vredesbesprekingen te willen beginnen met Noord-Vietnam. Het tweede was de tragische moord op de bekende negerleider dr. Martin Luther King. i „Voor jonge mensen in Azië. Afri ka en Latijns-Amerika vereist de strijd voor sociale vooruitgang hun deelname aan revolutie, aan de strijd tegen het imperialisme der Verenigde Staten en tegen de kleine oligarchiën, die het imperialisme in stand houden door dictatuur en geweld. Zij nemen deel aan deze strijd met de uitgebui te bevolking, welke in ongezonde en subculturele omstandigheden gedu rende vele honderden jaren geleefd heeft". GERECHTIGHEID (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Provinciale Kerkvergadering Zuid-Holland der Nederlandse Hervormde Kerk verga dert woensdag 1 mei voor het eerst „in eigen huis". Het is het pand Tuinlaan 18 in Schiedam, waarin het provinciaal kerkcentrum nu zes we ken is gevestigd. Na beëindiging van de vergadering van volgende week woensdag zal in aanwezigheid van een aantal genodigden alsnog een of ficieel tintje aan de ingebruikneming worden gegeven. Bijna negen jaar heeft het provin ciaal kerkelijk bureau aan de Heem raadssingel in Rotterdam min of meer ingewoond in het jeugdhonk „De veilige haven"' van de schip- perspredikant ds. A. van der Most. De groei van dit werk leidde tot ruimte nood. Indeling De generale financiële raad heeft het statige Schiedamse pand (begane grond en drie verdiepingen) voor het Zuid-Hollands kerkbestuur aange kocht van Kok Beheer N V. De pro vinciale kerkvergadering, die de laatste jaren bijeenkwam in de OpstandingSkerk aan het Lisplein in Rotterdam, krijgt er een eigen verga derzaal. Vrijgesteld scriba ds. E. J. Beens heeft er zijn bureau, het pro vinciaal college van toezicht (dat uit eenvalt in een kerkvoogdijkamer en een diakonale kamer) voert er zijn administratie en het is de bedoeling ook de commissie voor het opzicht en die voor de behandeling van bezwa ren en geschillen er hun vergadering gaan houden. Het nieuwe kerkcentrum is ook de zetel van de Hervormde Stichting voor diakonaal maatschappelijk werk in Zuid-Holland, waarvan ds. G. J. Geels directeur is. De stichting heeft acht maatschappelijk werk-adviseurs in dienst. Ruim twintig staffunctionarissen en andere full-time medewerkers vormen de bezetting van het „hoofd kantoor van hervormd Zuid-Hol land", een apparaat dat met de heer s. de Boer als chef de bureau, zijn vele taken verricht voor ruim een kwart van het totale aantal hervorm de (wijk)gemeenten in ons land. Afscheid Advertentie over huurverhoging Gisteren werd in het nieuwe pro vinciale kerkcentrum een intieme bijeenkomst gehouden in verband met het aftreden van de heer A. J. Gijsbers (Voorburg) als voorzitter van dè reeds eerder genoemde Hervorm de stichting voor diakonaal maatschappelijk werk in Zuid-Hol land. Hij heeft deze functie vele ja ren vervuld. Directeur ds. Geels overhandigde hem namens het bestuur een boeken bom De heer P. C. Elfferich (Delft) heeft het voorzitterschap van de stichting van de heer Gijsbers overgenomen. DEN HAAG Ds. F. H. Landsman en ds. L. H. Ruitenberg hebben afscheid genomen van de redactie van het maandblad Wending. Ds. Landsman is een van de mensen die in 1945 Wending hebben opge richt. De naam van het tijdschrift was van hem afkomstig. Hij is de laatste „werker van het eerste uur" die de redactie verlaat. Voorlopig zullen de lege plaatsen niet worden bezet. De redactie is vrij groot en daar komt bij dat het aantal theologen in de redactie onevenredig groot was, schrijft voorzitter van de redactie, prof. dr. J. Sperna Weiland, in het laatste nummer. De conferentie had president Johnson een telegram willen zenden, maar toen hij op 31 maart zijn rede hield, was dat telegram in zekere zin achterhaald. Veel geruchten deden de ronde, daarom werd gewacht tot de officiële tekst beschikbaar was. Toen werd er een commissie gevormd, waarin niet minder dan drie Ameri kanen benoemd werden op een totaal van zes leden, die de rede moesten analyseren. Ofschoon er een straal van hoop was, bleek wel spoedig dat er iets, maar nog niet veel ten goede was veranderd. De hoop werd uitgespro ken „dat de vredeskrachten in de Verenigde Staten er in zullen slagen te bereiken dat de beperkte eerste stappen gevolgd zullen worden door werkelijke effectieve maatregelen in die richting." Een resolutie in diezelfde zin, maar in fellere bewoordingen werd aange nomen na een lange discussie. Eén enkele uitdrukking, die sprak over „een vernietigingsoorlog van een we reldmacht tegen een klein volk, die een volkenmoord nabij komt" was aanleiding voor een deel van de Amerikanen en enkele anderen om tegen te stemmen. MOORD (Van onze parlcmentsredactie) ARNHEM Drie PvdA-Kamerle- den uit Gelderland gaan een actie voeren om de huurders die geen ge noegen nemen met de facultatieve huurverhoging van 4 procent te wij zen op de mogelijkheid, dat zij ook kunnen weigeren. De doctorandi G. M. Nederhorst, E. L. Berg en J. van den Doel starten met een advertentiecampagne in Gel derland, die mits het resultaat bevre digend is. na 1 januari 1969. wanneer er weer een huurverhoging op het BEROEPINGSWERK NED. HERV. KERK Aangenomen naar Haulerwijk. kand. J G. Barnhoorn te Sassenheim, die be dankte voor Suawoude Emeritaat verleend aan G. J. Derk- ■en te Utrecht 'ziekenhuispredikant). C. M de Jong te Schoorl, L. Knier te Doorn en G. C. Molenaar te Groningen. GEREF. KERKEN Beroepen te Murmerwoude. drs. R. Brands, laatstelijk pred. bij de geref. kerken vrijg. van Oegstgeest-Valken- burg. Emeritaat verleend aan K. Bokma te Voorthuizen. GERSF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Avereest .accl.) en te Kornhorn-Marum (accl.). kand. R T Urban te Drachten: te Loosdrecht. J Verhoeff te Vroomshoop. Aangenomen naar Rijnsburg (tweede miss. pred. op Curacao). T. O G. M. Bosma te Waardhuizen, die bedankt voor Rotterdam-Zuid GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Leiden. C. Harinck te programma staat, uitgebreid wordt tot heel Nederland. De advertentie luidt: Alvorens u per 1 mei een huurverhoging aan vaardt, raadpleeg eerst uw Kamerlid, en dan volgen de drie namen. Schrijven huurders, dan krijgen zij ten antwoord dat zij kunnen wei geren. Hun wordt te verstaan gegeven, dat niet zij, maar de verhuurder naar de huuradviescommissie moet gaan en daarna pas in beroep kan gaan bij de kantonrechter. Minister Schut zegt: Onderhande len. De drie Kamerleden wijzen op andere mogelijkheden De laatste procedure zou wel eens maanden kunnen duren en de huurad viescommissie een overstelpende hoe veelheid werk bezorgen." „Maar." zeggen de Kamerleden, „minister Schut heeft met zoveel woorden gezegd, dat de huurad viescommissie voldoende bemand zijn." Valt het advies gunstig uit voor de verhuurder, dan moet de huurder alsnog betalen. IOO JAAR Z ENDINGS FIR MA JmI H s i -c, SURINAME ZOO JAAR ZEXDINGTPItMA jg je j ciLC H> •I aJSHtP-Wni gmg-.. NfctófSTwU* SfcK'-Ae SURINAME CENT 200 JAAR ZENDINGSFIRMA 1748 J9Ó8- SURINAME cent In de tweede plaats was er het bericht van de moord op Martin Lu ther King, dat de conferentie diep ontstelde, en deed vrezen dat hier mee de tijd van de door hem gepre dikte geweldloze weerbaarheid nu wel eens ten einde zou kunnen zijn, en dat de Verenigde Staten een „long hot summer" te wachten kan staan. Men kan niet alle wereldproblemen i in vier dagen behandelen. Uiteraard werd er teveel gevraagd van de con ferentie. Ofschoon de laatste jaren veel voorbereidende studiearbeid ook in overleg met deskundigen, was ver richt, kon zij zich onmogelijk met voldoende zorgvuldigheid over tal van wereldproblemen, die al dan niet j op haar agenda stonden, uitspreken. Een jonge vrouw uit Afrika pro testeerde met heftige verontwaardi ging tegen een zo uitvoerige discussie j over Europese veiligheid en de oorlog in Vietnam, terwijl er toch ook in Afrika verschrikkelijke dingen ge beuren. die tienduizenden slachtof- i fers vragen. Hierop werd een com missie benoemd, die een desbetref fende resolutie opstelde, welke met vrijwel algemene stemmen werd aan- genomen. NABIJE OOSTEN Over het conflict in het Nabije Oosten is op een der eerste dagen uitvoerig gediscussieerd, voorname lijk in de commissie voor internatio nale vragen. Het feit dat Israël zowel een theologisch als een seculair poli- I tiek probleem is, leidde tot een moei lijke discussie. I Het is interessant op te merken, dat een van de belangrijkste bijdra gen in de desbetreffende studiegroep uit de D.D.R. kwam, bij monde van j prof. Bassarak. De conferentie sloot zich, wat het politieke betreft, aan bij de resolutie van de Veilig- I heidsraad van 23 november 1967; met de aantekening, dat de Europeanen zich bewust moeten zijn, dat zij hun eeuwenlange schuld aan de joden niet op de Arabieren kunnen afwen telen. Over China sprak Hromadka in zijn openingsrede: wij moeten niet vergeten, dat de tweede wereldoorlog in zekere zin is ontstaan als gevolg van een lange en kunstmatige isole ring van de Sowjetunie uit de Vere- I nigde Naties. Alleen dit reeds moet I een reden zijn, erop aan te dringen, dat aan de tegenwoordige kunstmati ge isolering van China een eind moet I komen. Het is waar, dat wij moeite heb ben. de tegenwoordige gebeurtenissen in China te begrijpen, maar ook, dat China duidelijk bezig is, zich op een eigen vorm van communisme te I consolideren. Een voortgaande isole ring van China, gedreven door een I krampachtige angst voor dit commu nisme, kan niet anders dan een heil loze weg zijn. REVOLUTIE Met een zekere schrik hebben som- lutie". zelfs over een theologische ons land. geconstateerd dat er in dc conferentie nogal positief over „revo lutie". zelgs over een theologisch.1 rechtvaardiging van revolutie, gesproken is. Men doet goed, daarbij te bedenken, dat ditzelfde in de con ferentie van de Wereldraad van Ker ken in Genève. 1966, ook al gebeurd is: het waren deels dezelfde mensen en het ging in hoofdzaak om dezelfde problemen. Als tweederde van de mensheid permanent tekort aan voedsel, onder dak, aan medische verzorging en on derwijs heeft; als het andere éénderde en min of meer welvarende deel van de mensheid, dat dit alles wel heeft, de politieke en economische vinding rijkheid en het menselijke verant woordelijkheidsbesef niet opbrengt, om dit te veranderen, wat blijft er dan over dan een roep, een noodkreet om een radicale omwenteling als het kan zonder, als het moet mèt geweld? Men moet bedenken, dat ook de bestaande „orde", die tweederde van de mensheid permanent gebrek doet lijdkn, en die ieder streven naar ver andering geneigd is als „commu nistische subversie" verdacht te ma ken, die jaarlijks miljoenen slachtof fers maakt aan ondervoeding en uit putting, een vorm van geweld is, waarbij het geweld van een revolutie velen een geringer kwaad moet lij ken. THEOLOGEN Het is duidelijk, dat de ontsteltenis hierover niet afgereageerd mag wor den door te schrijven: Zie hoe links die christelijke vredesconferentie ge worden is. Het feit, dat onze ge vestigde orde hierdoor wordt aange tast, zou veeleer aanleiding kunnen zijn, ons af te vragen, of die gevestigde orde wel recht is in de ogen van Hem, van wie we zingen ,,'t is de Heer, die 't recht der armen, der verdrukten gelden doet" Er gaat in onze tijd een roep om sociale gerechtigheid door de wereld, op een nog heel andere maatstaf en met nog veel groter nadruk dan die van de proletariërs in de vorige eeuw. Als wij nu inzien, hoezeer onze grootouders en overgrootouders toen hun christelijke roeping verzuimd hebben, hoeveel te meer reden is er dan om te vragen, waar onze verant woordelijkheid tegenwoordig ligt. en hoe onmetelijk zwaar zij is. Het zou kunnen zijn. dat ook dé christelijke Vredesconferentie in Praag dienen moet, om onze gewetens te - wekken. Zeker na het schandaal van de bijna zonder enig resultaat verlopen we reldhandelsconferentie in New Dehli, waar het om dezelfde problemen ging. Tenslotte nog iets uit het slotwoord van Hromadka, de ondanks zijn ho- I ge leeftijd (78 jaar) nog weer herk< zen is als de onmisbare en algemeej gerespecteerde president van ue b 1 weging: „We kunnen niets doen, als we n in solidariteit met de zondaren, n I de wereld, ook met hen die we k (iseren, onze taak op ons nemen. zijn hier niet als rechters, maar al medeschuldigen. Onze conferentie b« i tekent, dat, wat we ook gekritiseei hebben, we onszelf gekritiseerd heb] I ben. Dat is het geheim van het evai gelie. Het gaat er om, of onze confe\ rentie ons geholpen heeft, in dl geschiedenis de schreden Christus beter te verstaan." „We hebben ontzaglijke moeilijk heden te verwachten. De geschAei nis gaat voort. Het gaat onze krach ten te boven. Alles wat we hier ge- daan hebben, kan geen vrucht dra gen, als we niet de last op onze Heet leggen; opdat we in alle moeite en zorg niet vertwijfelen in vertrouwen op Hem, die voor ons gestorven en opgestaan is. ANTWERPEN Traditiegetrou' wordt volgende week woensdag op mei in Antwerpen weer de Bijbelf gehouden. Om tien uur begint de morgensat menkomst in schouwburg „Majestic" Carnotstraat 90 Antwerpen. Ds. G. A Brucks uit Zeist spréékt over: „0( zoek naar een nieuwe levensstijl". Om drie uur is de middagsamen komst in Cinema „Century", Drink 24 te Borgerhout. Daar spreekt ds. J. Overduin uit Veenendaal over: „Hoe bereiken wij de moderne mens?" 's Avonds half acht begint de laatste samenkomst in schouwburg „Ma jestic" waarin spreker is: ds. H. A Visser uit Amsterdam. Zijn onder, werp is: „Is het leven de moeiq waard?". 'p i da i Stimulans voor christelijke partijen En wat de theologen betreft: die hebben lang genoeg bijna alle oorlo gen geaccepteerd als rechtvaardig of althans onvermijdelijk, en alle revo luties als onrecht tegen de door God bepaalde orde veroordeeld. Het zou kunnen zijn, dat de tijd gekomen is om dit eens om te keren. In deze zin spraken Dr. Julio de Santa Ana uit Uruguay '(economische situatie van de Derde Wereld en voorstellen tot haar oplossing), M. M. Thomas uit India (Vrede en radicale sociale veranderingen) en dr. A. Tolen uit Kameroen (Wat heeft voorrang, het heil of het welzijn van de mens?). In j tevens de resolutie van de conferentie werd daarvan onder anderen gezegd: DRIEBERGEN De heer Jac. Huijsen, voorzitter van de Christelijk-historische jongeren organisatie, heeft op de- voor jaarsvergadering van de CHJO vanmorgen een krachtig pleidooi gehouden voor voortzetting van het gesprek van de achttien. „De schepping van een rechtvaar dige nationale en internationale sa menleving moet opgevat worden als een voortgaand proces, waarin een sterke en welbewuste bedoeling moet zijn, om met de status quo en met alle vormen van slavernij en onder drukking te breken „Het. revolutionaire proces kan ge welddadig zijn, maar de uitbuiting is de meest consequente en ondragelijke vorm van geweld. De meesten van ons Zijn niet overtuigd, dat niet-ge- welddadig verzet effectief kan zijn tegen een systeem, dat vastbesloten is, zijn - macht niet op te geven en geen recht te doen wedervaren." „Niettemin moet de mening van die christenen, die van het gebruik van geweld afzien, terwijl zij toch vast besloten zijn een rechtvaardige socia le verandering tot stand te brengen, ook gerespecteerd worden, in ver band met hun waardevolle bijdrage tot het werk der verzoening.. De jeugdgroep, die zich radicaler uitdrukte, schreef in haar rapport o.a.: (Van onze kerkredactie) PARAMARIBO —du jaar bestaat de Zendingsfirma C. Kersten en Co. tweehonderd jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum zal de postadmi nistratie van Suriname op 29 juni drie fankeerzegels uitgeven. Zij zijn ontworpen door de heer N. C. Loning te Paramaribo. De zendingsfirma werd in 1768 op gericht, omdat de zendelingen van de Evangelische Broedergemeente des tijds geen salaris kregen. Zij moesten zelf de kost verdienen en deden dat meestal als kleermaker of timmerman. Ook later was het nog de gewoon te. dat nieuw aangekomen zendelin gen eerst een tijd in „de winkel" moesten werken, om te acclimatise ren en de taal te leren. Nu is Kersten en Co een groot wa renhuis in Paramaribo, eigendom van de werelduniteit van broedergemeen ten. De baten komen aan het zen dingswerk in de hele wereld ten goe de. De zegel van tien cent laat de eerste zendingswinkel zien. die van j 25 cent vertoont de situatie in 1868 en die van 30 cent het huidige pand. DOORN Zaterdag 4 mei wordt het F. D. Roosevelthuis, recreatiecen trum voor gehandicapten vanwege de Hervormde Kerk officieel geopend. Het bevindt zich op het landgoed Hy- depark bij Doom. UTRECHT De jaarlijkse reünistendag van de gereformeerde theologische studentenvereniging Voetius wordt maandag 6 mei in het gebouw voor Christelijke Sociale Be langen (CSB) in Utrecht gehouden. De vergadering begint om half elf. Drs. A. Terlouw. industriepredikant, zal een lezing houden over het on derwerp: Kerk en toekomst. Opgave bij de ab actis: J. de Vreugd, Eikstraat 41, Utrecht. De heer Huijsen zei te hopen dat de 'drie christen-democratische jonge renorganisaties elkaar spoedig kun nen vinden voor een nauwe vorm van samenwerking, op basis van een gemeenschappelijk geformuleerde koers. Hierdoor zou de samenwerking van KVP, ARP en CHU geweldig gestimuleerd worden. Hij hoopte dat in de periode 1968-1969 de rapporten van de Acht tien door de betrokken partijen besproken kunnen worden, maar dat een viertal gemengde KVP-, ARP- en CH-congressen de achtergronden van eikaars beslissin gen bestudeerd zullen worden. Hij bepleitte dat omstreeks 1970 de besprekingen over een organisato rische vorm van samenwerking op een internationaal christen-democra tisch congres in Den Haag zullen worden afgerond. Hierdoor zou de samenwerking in een internationaal perspectief geplaatst kunnen worden. Concessies In elk geval is het duidelijk, dat gelet op cle eerste stukken van de Achttien, die na de volgende verkie zingen inzet zullen zijn, de VVD aan merkelijk meer concessies zal moeten doen om een volgende christen-de- mocratische-liberale coalitie te doen slagen, aldus de heer Huijsen. De CH.TO-voorzitter vroeg met na me de Arjos om verduidelijking van haar standpunt. Ze zijn in deze zaak wel eens wat mistig. Voor de goede verstandhouding zou het prettig zijn als men in Arjos-kring wat minder neerbuigend sprak over de toch wel gunstige ontwikkeling in de „conser vatieve" CHU ..Laat* de Arjos zich nu bezig hou den met de „Schakels" in haar mid den en het gezien de uitslagen van sommige enquêtes hoge percentage anti-socialisten, dan gaan wij het conservatisme in de CHU wel te lijf", aldus 'de CHJO-voorzitter. Overigens had de heer Huijsen de indruk dat dit conservatisme in de Unie ook volgens opinie-onderzoe ken minder is dan in de ARP. Hij achtte naast hergroepering van de partijen een wijziging van het kiesstelsel gewenst. Belangrijker vindt hij echter dat de partijen dui delijk stelling nemen. „Wanneer kiest de PvdA nu eindelijk eens tussen Nieuw Links en de progressieve con centratie'* En weten de Radicalen reeds of zij nu wel of niet een christelijke partij zijn?" De CHJO-voorzitter vroeg de AR duide lijk stelling te nemen als het gaat om de toekomst van de Achttien. Hij vreesde dat zij anders wel eens ir een KVP-situatie zou kunnen gera ken. D'66 behoort naar zijn mening reeds zo tot de establishment dat ook deze partij nog slechts een ontsteking nodig heeft om tot ontploffing te ge raken. Een duidelijke stellingneming achtte Hij ook gewenst tegen het op komend rechts-radicalisme. De heer Huijsen betoogde dat de strekking van verschillende hoofdstukken van het program van de christen-radicalen de CHJO aanspreken. „Maar wij zijn tegen een stembusakkoord als vaste verbintenis van de christen-democratische partij en met een niet-confessionele partij. Het zal ons belemmeren de eigen identiteit van de christelijke partijen waar te maken. De mogelijkheid om voor de verkiezingen te komen tot een uitspraak over de gewenste coali tie moet onderzocht worden", aldus de heer Huijsen. Vitaliteit Hij stelde dat christelijke politiek voor de c.h.-jongeren in de toekomst alleen nog maar aantrekkelijk kan zijn als er sprake is van een eigen onmiskenbare vitaliteit. Gezien de eerste resultaten van de Achttien was hij niet ontevreden. Hij toonde zich verheugd dat de CHU ondanks aanvankelijke kritiek ten slotte be reid gebleken is veel suggesties de jongeren over te nemen. De aanvaarding van het rap port-Scholten noemde de CHJO-voorzitter een eerste aanzet tot daadwerkelijke vernieuwing, ontwikkelingen komen op gang." Hij drong er bij de Unie op aan niet te buigen voor het juk van sommige conservatieve minderheden. De jongerenvoorzitter vroeg een modern herziend program van de Unie dat zo min mogelijk bescheiden mogelijk Evangelische be grippen hanteert. Een program vol christelijke superlatieven trekt naar zijn mening barrières rond de partij vorming en vervreemdt de jonge ge neratie, alleen al door de woordkeus, van de Unie. Hij had de indruk dat sommigen in de Unie „zwellen van de tale Kanaans en _hier een stuk jeugdsentimentaliteit uit de jaren twintig uitvieren op de ruggen van de jonge generatie". De heer Huijsen bepleitte een om buiging van de Nederlandse politiek waarbij men zich minder met de po litiek van de Verenigde Stalen con formeert. Hij betwijfelde of mr. Luns de man was die deze nieuwe lijn wilde zoeken. Hij verzette zieh tegeil een eenzijdig anti-Amerikanisme maar loonde zieh bezorgd over de fatale fout van Amerika om uit an ti-communistische overwegingen vaak impopulaire en onwaardige re- trimes te steunen, tegen de wil van belangrijke democratische stromin gen onder deze volken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2