SAIGON VERWACHT AANVAL Het Kwartet geeft abonnees vleugels 25 MIN. VLIEOi Ernstige crisis in ESRO Kernproef in de VS B7T3T1T1 Bio-tex is jarig... üaarom is het feest Commentaar Doek van Titiaan gestolen =2^ I I I I I Vietcong /aagt aan met fluistercampagnes fïï^WAfi^eeltvleu^J HET WEER Depressies actiever Rajakovitsj moet betalen Johnson is kerngezond Westen veroordeelt aanhouding Schütz door Oostduitsers Dagelijks (per 15 mei) rondvluchten Kijk in deze krant en lees hoe u het mee kunt vieren Pamfletten tegen Griekse primaat Spionage ontdekt bij BOAC PER /PERSOON Nieuwe Leidse Courant Zaterdag 27 april 1968 - 49ste jaarganfl Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich ii ghebleven mijn hert in teghenïpoet!" ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS' Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur In ons mensen leeft een I onlesbare begeerte naar j zedelijke vervolmaking van onze medemensen. WEISS „Als ik een pony had, behoefden zij me niet te trekken." (Van onze weerkundige inedewerker) DE BILT Vandaag heeft april weer een volop zonnige dag gegeven met temperaturen tot 18 a 20 graden. Zo fraai is het weer morgen niet wanit via Engeland komt een Oceaanfron- tje met meer bewolking dichter bij. Daarbij is een enkele regen- of onweerbui mogelijk. De temperatuur blijft voor eind april nog wel aan de hoge kant, maar in de komende da gen wordt het wat wisselvalliger doordat de depressies geleidelijk een iets grotere activiteit gaan vertonen. 38 april zon op 5.16, onder 30.00; maan op 5.20, onder 21.24. 29 april zon op 5.14, onder 20.02; maan op 5.36, onder 22.38. beniet nu van de lente De handige UIT-IN-EIGEN-LAND map met tips en autokaarten biedt U korting bij ruim 200 hotels, restaurants en zomerhuisjes! Trek er op uit en maak zelf uw keuze Inlichtingen en mappen bij de WV's en ANWB. V WENEN De veroordeelde oor logsmisdadiger, dr. Erich Rajakovitsj, moet 2000 schilling boete betalen, omldat hij Simon Wiesenthal een leu genaar heeft genoemd. Wiesenthal, leider van het Joodse Documentatiecentrum in de Oosten rijkse hoofdstad, diende een aan klacht tegen hem in, nadat Rajako vitsj de opmerking had gemaakt tij— dens een persconferentie na het verschijnen van Wiesenthals boek „De moordenaars zijn onder ons". Rajakovitsj werd in 1965 tot twee en een half jaar veroordeeld wegens zijn rol in de deportatie van Neder landse joden. Het Vatikaanse blad Osservatore. Ro mano verschijnt nu ook in een Engels talige editie. Het blad werd reeds in een Franse en een Spaanse editie uitgegeven. C.I.E.B.A. - LEIDERDORP Z TEL. <01710)-307?7*/21561 [q] BRANDKASTEN KANTOORMEUBELEN-^. PALERMO Een 73-jarige Sicili- aanse boer is gisteren gearresteerd wegens het vergiftigen van vijf land arbeiders. Volgens de politie beken de Salvatore La Fata landbouwvergif te hebben gemengd door olijfolie, die de arbeiders bij de lunch gebruikten. Hij had ruzie met een van hen. SAIGON Vietcong-infiltran- ten zijn een fluistercampagne begonnen in de Zuidvietname se "hoofdstad Saigon om de be volking in verwarring te bren gen en angst aan te jagen. Politiefunctionarissen in Sai gon deelden gisteren mee, dat de Vietcong ook tracht wapens de stad binnen te smokkelen en organisaties te bewegen an ti-regeringsbijeenkomsten te beleggen. In Zuidvietnamese overheidskrin gen blijft men van mening, dat een aanval op de stad in het weekeinde of in de eerste dagen van mei te verwachten is. De bevolking is door de politie ge raden niet samen te scholen, niet naar geruchten te luisteren en de deuren 's nachts goed te sluiten. De politie en legereenheden zijn reeds verscheidene dagen in staat van paraatheid en de verloven zijn ingetrokken. Amerikaanse B-52 bommenwer pers trachten de dreiging van een nieuwe Vietcong-aanval af te wen den, door stellingen van de guerilla- strijders rond Saigon te bestoken. Volgens de politie zijn gisternacht zes Vietcong-leden van wie twee vrouwen, in een huis gearresteerd. Zij hadden Chinese pistolen en span doeken waarop de bevolking werd opgeroepen in opstand tegen de rege ring te komen. In Washington verklaarde de woordvoerder voor buitenlandse za ken McCloskey, dat de VS nog steeds wachten op antwoord van Hanoi op de voorstellen voor 15 mogelijke plaatsen voor vredesbesprekingen over Vietnam. De Zuidvietnamese president Van Thieu zei, dat hij een staakt-het-vu- ren-voorstaat gedurende de onder handelingen, "maar alleen als er gega randeerd wordt dat de infiltratie uit Noord-Vietnam wordt gestopt. Zon der deze garantie handelen wij erg stom, aldus president Van Thieu. In New York en meer dan tien andere grote Amerikaanse steden is vandaag betoogd tegen de oorlog in Vietnam en rassenongelijkheid. Er werden verwacht dat meer dan een half miljoen mensen aan de be togingen zouden deelnemen. In New York sprak de weduwe van dr. Mar tin Luther King op een massabijeen komst. Ook op veel andere plaatsen in de wereld zijn demonstraties op touw gezet. PARIJS Het bësluit van de ESRO, de Europese organisatie voor ruimte-onderzoek, om de lancering van twee kunstmanen niet te laten doorgaan, is een symptoom van een ernstige crisis, die uit gebrek aan fi nanciën voortspruit. De ESRO, die vijf jaar geleden is opgericht, had een achtjarenplan op gesteld voor de lancering van een tiental satellieten, 400 raketten en de instelling van verscheidene laborato ria en lanceringscentra. De kosten van dat alles zijn aanvankelijk op ruim een miljard gulden begroot, maar met dat bedrag komt men nu niet meer uit. Voor de nu geschrapte satellieten TD1 en 2 waren de kosten eerst op 75 ipiljoen gulden geraamd, maar er zou volgens de jongste schatting wel driemaal zoveel mee gemoeid kunnen zijn. Italië, dat vindt dat het niet genoeg contracten krijgt bij de uitvoering van de projecten, heeft de begroting voor dit jaar niet willen goedkeuren. Aangezien besluiten van deze aard met algemene stemmen moeten wor den genomen, bleef er niets anders over dan de twee kunstmanen van het programma af te voeren. Maar Zwaarste bom LAS VEGAS De Verenigde Staten hebben hun zwaarste atoom bom tot ontploffing gebracht in de woestijn van Nevada. In bet op 160 kin afstand liggende Las Vegas schudde de grond. De bom was 50 maal zo sterk als die Hirosji- ma verwoestte. De proef werd genomen, ondanks het feit dat 2200 natuurkundigen, vele zakenlieden en de arbeiders in de autoindustrie zich tot president Johnson hadden gewend met het verzoek de proef niet door te laten gaan of uit te stellen. De commissie zei, dat reeds 11 miljoen dollar was uitgegeven voor de studie en dat er buiten het proef gebied geen schade was te verwach ten. De ontploffing vond gistermid dag om vier uur Nederlandse tijd plaats. Ter gelegenheid van haar Moe ders verjaardag arriveerde gis termiddag prinses Irene op Schiphol in gezelschap van echt genoot prins Charles Hugo. Het eerste doel was uiteraard een bezoekje aan prins Maurits. Voor een blije incomste zorgden de Haarlemse bloemenmeisjes, die met Hollands fleur kwamen aan dragen, waarvoor de Prinses vriendelijk lachend dankte. WASHINGTON Het Witte Huis heeft formeel berichten tegengespro ken dat president Johnson om ge zondheidsredenen van plan zou zijn nu reeUs af te treden. Johnsonslijfarts, admiraal George Burkley, acht de gezondheidstoestand van de president uitstekend. Het Witte Huis sprak ook een be richt tegen van de Londense Sunday Express, dat Johnson nog voor de democratische partij conventie in au gustus zijn ambt aan vice-president Humphrey zal overdragen om diens kansen op de democratische presi dentskandidatuur te vergroten. BONN De ambassadeurs van Amerika, Engeland en Frankrijk in Bonn hebben de Oostduitse autoritei ten veroordeeld, die gisteren burge meester Klaus Schütz van West-Ber- lijn hebben tegengehouden toen hij per auto naar West-Duitsland wilde rijden. In een gemeenschappelijke verkla ring herinneren de drie ambassa deurs er aan, dat de Sowjetunie de verantwoordelijkheid draagt voor het vrije verkeer tussen Berlijn en de Bondsrepubliek en dat de Oostduitse autoriteiten niet bevoegd zijn wijzi gingen aan te brengen in de vier-mo- gendhedenakkoorden betreffende de ze kwestie. (Van een onzer redacteuren) ZESTIENHOVEN Met in gang van 15 mei bieden de bladen van Het Kwartet de abonnees een nieuwe, unieke, service: een vliegtocht boven Zuid-Holland. Onder het motto „Het Kwartet geeft U vleugels" wordt iedere abonnee van een biscuits 300 gram 69 kersvers uit het blik rfl&BgyII'fM'll 'PfiIÏTM vier ondernemingen, een Franse, een Duitse, een Zweedse en een Britse, zijn al met de werkzaamheden be gonnen en zullen waarschijnlijk schadeloos willen worden gestéld we gens contractbreuk. ATHENE Een afgezette bisschop en twee archimandrieten moeten voor de rechtbank verschijnen, om dat zij zich in een pamflet gekeerd hebben tegen de aartsbisschop Hier- onymos, de primaat van de Griekse Kerk. In het pamflet verwijten zij Hier- onymos, dat hij met het huidige regi me gemene zaak tegen koning Konstantijn heeft gemaakt. Zij noe men het onzedelijk, dat hij de koning verraden heeft, nadat hij eerst met de hulp van de koning primaat is geworden. Hieronymos was voor de militaire staatsgreep van het verleden jaar hofprediker van de koning. De eerste ondertekenaar van het vlugschrift is bisschop Philippos, voormalig metropoliet van Dramas, die verleden jaar door de synode af gezet werd. De archimandrieten zijn Paissios Izsilantis en Clemes Philip- pou. van onze vier bladen (De Rotter dammer, Nieuwe Haagse Cou rant, Nieuwe Leidse Courant en Dordts Dagblad) in de gelegen heid gesteld voor 27,50 per persoon gedurende 25 minuten bollenvelden, polders, Botlek of Scheveningse pier van boven te bekijken. De vluchten worden (in samenwer king met het communicatiecentrum Zoetcrmeer) uitgevoerd met moderne ioestellen van de Nationale Lucht vaart School. De vliegtuigen (een Piper Chero kee, een Cessna en een Mooney) bie den plaats aan drie passagiers. Zij worden gevlogen door vlieger J. Th. Barbier, die zijn sporen in de luchtvaart al ruimschoots heeft ver diend. Hij heeft een jarenlange erva ring en bezit zelfs de bevoegdheid op grote verkeersvliegtuigen te vlie gen. LONDEN Bij de Britse lucht vaartmaatschappij BOAC is een be langrijk geval van bedrijfsspionage ontdekt. Waardevolle gegevens over een wereldomvattend reserver ingssysteem zijn door drie employé's aan een concurrerende maatschappij geleverd. Het nieuwe systeem zoudit najaar in gebruik worden genomen. BOAC kwam van de zaak op de hoogte door inlichtingen van de door de spionage begunstigde maatschappij. Start en landing hebben plaats op het vliegveld Zestienhoven, waar als het weer het toelaat na 15 mei dagelijks (behalve zondags) voor Het Kwartet wordt gevlogen. Voor vluchten kan men zich opge ven door de bon in te vullen, die de komende maanden in onze bladen wordt afgedrukt. Natuurlijk kan men dat ook doen bij onze hoofd- en bij kantoren. Voor meerdere bijzonder heden zie elders in ons blad. CNV en NKV AL eerder spraken wy onze ver- bazing uit over het ontbreken van bijzondere contacten tussen de beide confessionele vakcentralen, CNV en NKV, juist met het oog op de toenemende samenwerking tussen de drie vakcentralen. Een eerste verheugend contact is er thans echter op komst. Het NKV heeft hiertoe het initiatief genomen. Volgen de week organiseert dit vakverbond een driedaagse studieconferentie voor de publiciteitsmedia. Op de eerste dag wordt gesproken over de verhouding vakbeweging en religie. Aan het gesprek zullen o.a. deelnemen de praeses van de generale synode der Gereformeerde Kerken, ds. P. Visser, de secretaris van de Raad voor samenlevingsvragen, dr. C. P. van Andel en de bisschop van Breda, mgr. H. C. A. Ernst. Aan een forumdiscussie, die onder leiding zal staan van prof. dr. I. A. Diepenhorst, nemen behalve genoem de personen ook deel de voorzitters van het NVV en het NKV en de al gemeen secretaris van het CNV. De samenstelling van het gezelschap lykt een garantie voor een belang wekkend gesprek over het hoogst actuele vraagstuk van het bestaans recht van de christelijke organisatie. Ook van kerkelijke zijde zal in het gesprek een bijdrage worden gele verd. Binnen de kring van het Convent van christelyk-sociale organisaties is de gedachte al eerder geopperd, tot een nieuw christelyk-sociaal congres te komen. Het gesprek van volgende week dringt de vraag naar voren, of de voorbereiding van een dergelijk congres thans niet snel moet worden aangepakt. Het tijdstip, waarop het houden van een christelyk-sociaal congres over bodig wordt, zou wel eens rtiindor ver weg kunnen zijn dan menigeen denkt. Niet aardig |7K zyn verschillende vormen van oppositie denkbaar. Het laatste snufje op dit gebied is door enkele socialistische Kamerleden ontdekt. Per advertentie worden huurders die het niet eens zyn met de 4 procent huurverhoging uitgenodigd contact op te nemen. Doen zy dat, dan wordt hun gewezen op de mogelijkheid de huurverhoging te weigeren. Er is wat te zeggen voor het persoon lijk contact tussen kiezeer en ge kozene. Dat is er te weinig. Verder is het een goed recht van ieder Kamerlid zyn aanhang te wij zen op de mogelijkheden van de wet, al zijn er andere methoden. Of het zyn taak is, blijft een vraag. Niet zo aardig is echter de bedoe ling die achter dit stuntje zit. Minis- tr Schut heeft in de Kamer gezegd, dat de huuradviescommissies voor hun taak berekend zyn. Het lykt er veel op, dat deze Kamerleden, onder wie een oud-fractieleider, hun best zullen doen het ambtelyk apparaat met werk te overladen om triomfan telijk te kunnen zeggen: en wy had den gelijk; de huuradviescomissie kan het werk niet aan. MEDOLE Uit een kerkje in Medole, Italië, is een schilderij gestolen ter waarde van 2,3 miljoen gulden. Het werd in 1563 door Titiaan geschilderd en uit dank aan de kerk gegeven, omdat hij genezen was, toen hij in liet stadje ziek was geworden. Titiaan leefde van 1477 tot 1576. De pastoor meent daLde dieven zich in de kerk hebben laten insluiten. Ze zijn waarschijnlijk door een zijdeur verdwenen met het opgerolde linnen onder de arm, nadat zij het uit de lijst hadden gesneden. Het doek is 2,76 i meter hoog en ruim een meter breed. Voteert u voor een rondvlucht: Bij voorkeur op: woonpl.: Indien anderen meeneemt, hier invullen: ochtend middag Ma Di Wo Do Vr Za Op,zondsg wordt n(ot gevlogen. Ik heb reeds betaald per: giro streel: kontant En woonpl.: HOE EN WAT Dozo KWARTET-rondvluchton worden georganiseerd uit Luchthaven Rotterdam en zijn alléén voor KWARTET- abonnees. s uithalen maar u „luchtdoop". Als het kan l.v.m. de afstand la hij graag bereid een rondvlucht boven uw woonplaats De „Cessna" Is een 4-persoons vliegtuig, zodat er 3 passagiers tegelijk r Op het vllögveld Is oen gezellig restaurant, vai vliegtuigen van dichtbij kunt bewonderen. U kunt Aan het eind ven de vlucht wordt u als herinnering een Oorkonde van Luchtdoop c handigd. Iedere maandag worden de Instapkaarten voor de komende vluchten vorzondon, wan uw betaling door do krant ontvangen Is. U wordt natuurlijk zoveel mogelijk op de ge wenste morgen of middag Ingedeeld. Betaling per giro of kontant bij het bureau van de krant. 1 I

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1