WEERZIEN IN PRAAG I Europese problemen niet meer centraal PADS VALT NIEUWLICHTERS AAN Pater Adolfs naar Bosch en Keuning Commentaar VEL Meer samenwerken, niet tot elke prijs Een woord voor vandaag Jaren tot 1980 kritiek voor hulpverlening Uw probleem is het onze.... Door prof. dr. A. J. Rasker Kanunnik Kir (92) overleden #*DRAKA Leer van de kerk is onveranderlijk Chrutu» wil alle heerschappij onttronen, niet om Zelf te heersen, maar om alle macht uiteindelijk aan God over te dragen, schreef ik gisteren. Dan springt Paulus ineens over naar een van de moeilijkste teksten in de bijbel: Wat zullen anders zij doen, die zich vóór de doden laten dopen?" Wat bedoelt hij met die moeilijke woorden? Dat mensen zich laten dopen in de plaats van ongedoopte overleden familie' ledenzoals de Mormonen doen? Ik zal zeker niet het laatste woord over deze tekst zeggen. Maar let eens op het verband: Waarom laten zij zich nog voor hen dopen J Waarom zijn ook wijzelf van uur tot uur in gevaar?" Even verder zegt Paulus: Jk sterf iedere dag Paulus spreekt in deze moeilijke tekst helemaal niet over de waterdoop. maar over wat wel genoemd is de bloeddoop Wxe zich voor het eerst in het strijdgewoel begeeft, ondergaat de „vuurdoop". Met bloeddoop wordt bedoeld, dat mensen hun leven in de waagschaal stellen voor het evangelie. In Paulus' dagen werden mensen gemarteld. Christenen werden gekrui sigd, levend verbrand, voor de wilde dieren gegooid. Trouwens, Christus, sprekend over het kruis, zegt ook: Jk moet met een doop gedoopt wordenWaarom gaven de martelaren vaak zo blij hun leven? Omdat ze geloofden in de opstanding. Ze vreesden de dood niet. De dood was voor hen niet het einde, ook niet van hun levenstaak. Het Leger des Heils zegt dan ook dat mensen „bevorderd zijn tot de heer- lijkheid". De eerste christenen stonden anders tegenover de dood dan de heidenen, omdat ze geloofden in de opstanding. We leien vandaag: I Koningen 1 121. Dr. Boertien tot diakenen AMERSFOORT De ko mende tien tot vijftien jaar zullen kritiek zijn voor de inter nationale hulpverlening. Aan genomen mag worden, dat daarna gestegen produktiviteit en afgenomen bevolkingsgroei verlichting zullen brengen. Aldus het Tweede-Kamerlid dr. C. Boertien op de gisteren gehouden christelijke gereformeerde diakenen conferentie. Waarom ontwikkelingshulp? Dr. Boertien zag nogal uiteenlopende mo tieven: bestrijding van het commu nisme bij voorbeeld of verzeke ringspremie tegen nationale revolu ties of het dankbaarheidsmotief. Vaak spreekt men van het aflossen van Tnorele schuld. Dat kan wel geschikt Brieven die niet ïljn voorzien va» naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten in afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Ik ben 68 jaar en krijg natuurlijk AOW. Nu krijg ik van Duitsland, waar ik van 1914 tot 1920 gewerkt heb. een uitkering van 136.80 per maend. per cheque, maar dit bedrag wordt in zijn geheel van de AOW afgetrokken. Heeft de Raad van Arbeid hiertoe het recht? Voor die ƒ36,80 zijn indertijd zegels ge plakt. Antwoord: De korting op de AOW berust op het verdrag met Duitsland inzake sociale verzekeringen. Dit is erop gericht te voorkomen dat ie mand tussen wal en schip zou vallen doordat hij in geen van beide lan den uitkeringen zou krijgen en. te vens dubbele uitkeringen te voorko- hien. Vraag: is het waar dat als een van de echtgenoten komt te sterven, en er geen kinderen zijn, de helft van het spaargeld naar neven of nichten van de overledene gaat? Wij hebben een spaarbankboekje maar zijn niet op huwelijksvoorwaarden getrouwd. Antwoord: Als het huwelijk kin derloos is, en er geen testament is gemaakt, gaat bij overlijden van een der echtgenoten, de hele nala tenschap (d.w.z. de halve huwe- fijksgemeenschap) naar de langstle vende echtgenoot. Neven en nichten erven niets. Ga echter eens goed na of niet een van de echtgenoten reeds voor het huwelijk een testament heeft gemaakt en dit niet heeft herroepen. Op dit punt gebeuren er nog wel eens lelijke ongelukken. Waarschuw in dit geval onmiddellijk de notaris. Vraig: Iemand heeft in 1914-'18 42 maanden lang in militaire dienst gestaan en in 1921-23 bij de ge meentepolitie gediend. Heeft hij nog recht op pensioen nu hij ouder dan 65 jaar is? Antwoord: Wij vrezen dat de vraag te laat gesteld is, maar infor meer eens bij de pensioenraad, Be- noordenhoutseweg 46, Den Haag. Men houdt daar spreekuren en helpt daar op de prettigste wijze, zolang er nog Iets te helpen is. Vraag: Een kennis vertelde dat een massief palissander bergmeubel of dressoir 800 tot 1000 zou kosten, doch een ftnder zei dat dat onmogelijk is. Wie heeft er gelijk? Antwoord: De laatste. Palissan derhout werd enige tijd geleden in gekocht voor ƒ2600 per meter. De houtfabriek betaalde er daarna ƒ3400 voor. Doorgaans echter zijn de meubelen gefineerd. Vandaar dat de eerste kennis op 800 tot 1000 kwam. Tn dat geval ligt er een dun laagje palissander op zijn om de mensen de ogen te ope nen, maar houdt ze niet open op lan gere termijn. Voor mij als christen, aldus dr. Boertien, is het allesbeheersende mo tief het bijbelse gebod van de ge rechtigheid. steeds acht hebben op de belangen van de naaste, de vreemde ling, de arme. de weduwe en de wees. Onder invloed vari het evangelie wordt het nationaal al lang aanvaard, dat gerechtheidsbeoefening centrale opdracht voor de overheid is. Nu komt het erop aan. ze ook internatio naal te doen gelden. De UNC- TAD-conferentie had dr. Boertien in dit verband teleurgesteld, maar over de houding van de Nederlandse dele gatie was hij tevreden. Dr. Boertiens zwager, ds. K. J. Ve- lema uit Leeuwarden, refereerde ver volgens over internationale hulpver lening, gezien vanuit kerkelijk stand punt. Uit de eenheid in de Schrift van Woord en Daad volgt, dat waar de kerk het Woord brengt, zij ook de Daad heeft te stellen. Anderzijds, waar de Daad gesteld wordt, moet ook het Woord gebracht worden. De uitspraak dat het werelddiako- naat zijn achtergronden heeft in de oecumenische theologie, mag ens niet verleiden, af te zien van internatio nale diakonale hulpverlening, aldus ds. Velema. De Christelijke Gerefor meerde Kerken hebben in het verle den in tal van opzichten internatio nale hulp verleend. Het is 'hun roe ping, die te blijven verlenen en zo mogelijk uit te breiden. Zij dienen daarbij met name te denken aan zen- dingsgebieden en kleine noodlijdende kerken in de wereld. Ds. Velema achtte het daarbij zeer gewenst, dat de Christelijke Gerefor meerde Kerken, die verhoudingsge wijs een klein aantal leden hebben, hun krachten niet versnipperen. „Dat wij niet alles kunnen doen, is geen schande." Gezicht Voorzitter de heer C. Drieënhuizen uit Den Haag sprak in zijn ope ningswoord over het gezicht van de kerk. naar aanleiding van het boek van Anne van der Meiden („in Enschede nog wel bekend als de zoon van de koster"). Wij ambtsdragers, aldus de heer Drieënhuizen. bepalen dat gezicht. Het zal een evangelisch gezicht zijn. als we onszelf onder streng bijbelse controle plaatsen op het punt: wat zijn hoofdzaken en wat bijzaken. Daarvoor is nodig de werking van de Geest in ons, gebed en studie en een onbevooroordeeld openstaan voor de vragen van vandaag. VRIJDAG 26 APRIL 1968 Opnieuw bezocht de Leidse hoogleraar dr. A. J. Rasker de Praagse Vredesconferentie, die deze maand gehouden werd. Dit maal werd de bijeenkomst wel in het bijzonder beïnvloed door actuele gebeurte nissen. In Tsjechoslowakije was net een nieuw regime aan de macht gekomen. President Johnson stak de vredeshand uit naar Noord- Vietnam en dr. King werd vermoord. In twee artikelen geeft prof. Rasker verslag van dit samenzijn. De nieuwe hoofddirecteur van Rijkswaterstaat, Ir. A. de Graaff. die ir. Ph. Schuurman opvolgt als leider van de hoofdafdeling Waterkeringen, Inpolderingen en Waterhuishouding van het mi nisterie van verkeer en water staat. Hij is in Dordrecht gebo ren en 48 jaar oud, trad in 1947 in dienst bij Rijkswaterstaat, waar hij vele rangen doorliep. Tot nu toe was hij hoofdinge nieur voor bijzondere diensten bij genoemde afdeling. Zijn be noeming gaat 1 mei in. (Van onze kerkredactie) BAARN De bekende publi cist pater Robert Adolfs is in dienst getreden van de uitgeve rij Bosch en Keuning. Enkele we ken geleden heeft hij ontslag ge nomen als prior van het augus tijnenklooster te Eindhoven. In middels heeft hij ook de augus- -tijnenorde verlaten. Pater Adolfs 146) kwam door ziin publikaties regelmatig in het nieuws. Zijn boek Het graf van God bracht hem in scherp conflict met de Vati caanse congregatie voor de geloofs leer. Een schrijfverbod kon nog juist worden afgeweerd. Nu schrijft hij (in De Nieuwe Li nie van vandaag); „Lange tijd heb ik gemeend, dat de kerk van binnen uit hervormd kon worden. Die me ning was ik ook toegedaan tijdens het schrijven van mijn boek Het graf van God. Ik sta nog steeds ach ter de grondstelling van dit boek. maar versta deze thans in een veel radicalere zin. Het kerksysteem kan niet meer hervormd worden, het moet ten onder gaan, opdat de kerk weer kan geschieden." Nog langer een officiële functie be kleden binnen het kerksysteem werd voor hem een onmogelijke dubbel zinnige levenshouding. Pater Adolfs heeft het priester ambt niet neergelegd, maar hij schrijft af te zien van de voorrechten en functies van dit ambt binnen het kerk-systeem. „Mijn ambt vat ik dus op als een algemene dienstbaarheid aan iedere vorm van zoekend gelo ven." BEROEPMGSWERK NED. HERV. KERK Beroepen te Blauwkapel-Groene- kan: J. H. Vlijm te Krimpen a.d. IJssel (buitengew. wijkgem. in wor ding); te Gouderak: J Enkelaar te Sluipwijk; te Hoog- en Leegkerk: W. v.d. Hoek te Vroomshoop; te Nun- speet (vac. J. Wieman): C. Vos te Gouda. Aangenomen de benoem tot bijst. in het pastoraat te Lith (N.B.): C. J. de Haan. a.s. em. pred. te Vorch- ten (Gld.). Bedankt voor Nieuwleusen (vac. C. Nauta-toez.A. Westra te Rhe- nen; voor Waddinxveen (vac. J. Verweüus-toez.): E. M. Bakker te Tholen; voor Oud-Alblas: L. Blok te Ridderkerk; voor Capelle a.d. IJs sel (vac. A. Kastelein) en voor Kam pen (vac. J. v. Malenstein): K. Schipper te Middelharnis. GEREF. KERKEN Beroep te Gerkesklooster-Stroo- bos: R. Brands, laatstel. pred. v.d. geref. kerken (vrijgem.) te Oegst- geest; te Krabbendijke en te Een (Dr.): kand. W. J. v.d. Kerk te Am sterdam. GEREF KERKEN (vriigem.) Beroepbaarstelling: kand. R. T. Urban, Weversburen 21, Drachten. Beroep te Kommerzijll, c.a.: kand. R. T. Urban te Drachten. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Borssele: H. Ligten- berg te Genemuiden. DOOPSGEZ. BROEDERSCH Aangenomen naar Groningen vac. L. D. G. Knipscheer): H. J. Witte- veen te Krommenie. Onder detitel ..Redt de mens. vrede is mogelijk" vergaderde de ..Christelijke Vredesconferen tie" voor de derde maal, van 31 maart tot 5 april in Praag, met ruim 500 deelnemers uit alle werelddelen. Uit een klein begin in 1958 is in tien jaren tijd een aanzienlijke oecumenische beweging gegroeid, niet zoals sommigen eerst gevreesd hadden in concurrentie met de Wereld raad van Kerken, maar in goede verstandhouding met haar levend. Het zijn in hoofdzaak dezelfde kerken en ten dele dezelfde personen, die in juli van dit jaar naar Uppsala zullen gaan. Het accent ligt echter anders, vooreerst omdat de de Christelijke Vredesconferentie het vredesvraagstuk op de voorgrond staat, en verder omdat de vertegenwoor diging uit de communistisch geregeerde landen „zwaarder" is, wat ook in de uitspraken over politieke vraagstukken duidelijk bemerkbaar is. In haar eerste periode, 19581961, werd de bewe ging gekenmerkt door de strijd tegen de atoomwa penen, streven naar over winning van de koude i oorlog en het zoeken naar verzoening in Europa, vooral tussen Duitsland en zijn buurlanden. In de tweede periode, 1961—1964, vond een de centralisatie plaats door stichting van nationale I werkgroepen (ook in Ne derland) en internationale studiecommissies, terwijl steeds meer contacten ge legd werden met kerken en christelijke groepen in andere werelddelen. In de derde periode, 1964—1968, nam de aan dacht voor problemen van de gebieden buiten Euro pa en Noord-Amerika snel toe; wel stond ook nu de „Europese veiligheid" op het programma, maar wij moesten ons laten ge zeggen, dat de Europese problemen niet meer cen traal staan; dat zij. wanneer de Europeanen ze niet zelf oplossen (de Duitse kwesties voorop) ze echter wel een gevaarlijke storingsfactor voor de wereldvrede kunnen zijn. De grote problemen voor de toe komst van de mensheid zijn nu en in de toekomst die van de honger in gle „derde wereld", en de onvermij delijkheid van revolutie, als de rij ken en machtigen zich niet van hun egoïme bekeren. VERNIEUWING werd generaal Svoboda als zijn op volger benoemd (enkele dagen later bezocht mevrouw Svoboda een mid dag de conferentie). De jeugd had liever de haar zeer welgezinde vroe gere minister van cultuur Cisar ge had, wiens naam men op alle muren geschreven vond; maar de loop van de veranderingen is nog niet ten ein de. HUMANER De u iter Hike omstandigheden, waaronder de conferentie samen kwam, werden mede bepaald door de vernieuwingsbeweging, die sedert enkele maanden met vaart door Tsjechoslowakije gaat. De voorzitter, prof. Josel HromAdka. zei daarvan in zijn openingswoord ongeveer het vol gende: ,Jk was vaak vertwijfeld over de politieke apathie van onze stu denten. En nu opeens is er nieuw leven, nieuwe interesse. Dit is geen weg terug naar de vóórsocialisti- sche tijd, geen weg terugmaar een weg vooruit. De vernieuwing bij ons is binnen de communisti sche partij ontstaan, niet buiten of tegen haar. Het is een streven om wat in ons land in de afgelo pen jaren vaak slecht en verkeerd is gedaan, nu beter te doen, een strijdom een beter socialisme.' „De zwaarst wegende vraag voor ons christenen is: Zijn wij klaar voor onze taak in deze nieuwe situatie, zijn we er rijp voor? We hebben immers te vaak de nei ging gehad, ons onder de druk, waaronder wij leefden, in een ghet to terufjte trekken. Zijn we nu bereid, de nieuwe situatie als een ons geschonken kans aan te grij pen, om ons krachtiger dan tevo ren in te zetten voor de dienst aan ons volk, aan de voikeren- gemeenschap, aan de vrede?' mensen, vooral onder de jeugd, zich nu weer subject en niet alleen maar object van de politiek voelen. Uiteraard was er in de leiding van de conferentie de neiging, zich hier van wat te distanciëren tenslotte was het géén Tsjechoslowaakse confe rentie maar met name de jeugd groep heeft het contact met Tsje chische jongeren gezocht en gekregen en zich een beeld gevormd van wat er gaande is. Animerend werkte ook de aanwe zigheid van Rudi Dutschke (met zijn jonge vrouw, die theologisch studente is, en hun kindje Che) in de jeugd groep: hij maakte op de jongeren de indruk van zeer intelligent te zijn, iemand die goed weet wat hij wil, die zelf ook luisteren kan en met wie het de moeite waard is kennis ge maakt te hebben. Zij kunnen het goed begrijpen, dat de moordaanslag op hem, in de week na de conferen tie, veel studenten in de Bundesrepu- blik tot woede en oproer gebracht heeft. VERANDERINGEN Terug naar Tsjechoslowakije: nog in januari heeft Novotny de Russische partijsecretaris Breznjef verzocht, naar Praag te komen, om hem te helpen in zijn bedreigde posi tie. Breznjef kwam, liet zich informe ren, en constateerde: wat hier ge- Men heeft in het algemeen niet de bedoeling, de socialisering ongedaan te maken, maar men wil haar libera ler en humaner maken. Smrkofsky, de president van het parlement, heeft de jeugd in enkele grote samen komsten gewaarschuwd, op haar hoe de te zijn voor provocateurs, die de nieuwe ontwikkeling alleen zouden kunnen schaden. Wat zich ontwikkelt, zou men een democratisch socialisme kunnen noe men: erkenning van het recht voor iedereen, zijn mening, ook zijn op positionele mening, uit te spreken. De perscensuur is opgeheven; de Lite- rarni Listik, voortzetting van de Li- terarni Noviny (maar sinds de crisis rondom dit blad nu met de leden van de oorspronkelijke redactie) publi ceert vrijmoedig, ook bijzonderheden van veel justitieel en politieel on- I recht, tijdens Novotny's presi- dentschap begaan, en eist rehabilita tie van de slachtoffers. KERKEN van de Tsjechische Broederen heeft een memorandum opgesteld tot re visie van de verhouding van kerk en staat in het algemeen. Elders ver neemt men, dat er plannen zijn. het christelijk jeugdwerk en de christe lijke studentenbeweging weer op te richten. De vraag voor de kerken is niet alleen een van dankbaar heid, maar ook een van ver antwoordelijkheid: hebben wij de mensen, hebben wij het ge loof en de moed, om de vele nieuwe mogelijkheden, die wij krijgen, te realiseren? Morgen: Breken met status quo en alle onderdrukking. DIJON Kanunnik Felix Kir. sinds 1945 burgemeester van Dijon en tot vorig jaar partijloos lid van de Franse Nationale Vergadering, is op 92-jarige leeftijd in Dijon overleden. Hij was een van de kleurrijkste figu ren uit het Franse politieke leven. Hij sprak in 1960 met Chroesjtsjof, wat hem een berisping van zijn kerk opleverde. In de oorlog hielp hij ge allieerde krijgsgevangenen. In 1940 werd hij door de Duitsers ter dood veroordeeld, maar later vrijgelaten. Kanunnik Kir was drager van verscheidene binnen- en buitenlandse onderscheidingen. Hij was ook com mandeur in de Orde van Oranje Nas sau. De matras waarop U wérkelijk 1 uitrust! Van f DRAKA. v De secretaris voor kerkelijke vra gen, Karei Hruza, is vervangen door Dr. Erika Kadlecova. Hruza was geen kwaad man, maar een doctri nair communist, overtuigd, dal de kerk wel zou uitsterven. Dr. Kadlecova denkt daar heel an ders over; zij is een begaafde vrouw, die al jaren godsdienst-sociologische studies gemaakt heeft. Zij maakt ook deel uit van de Paulusgesellschaft, de welbekende beweging, waarin sinds enkele jaren internationaal op hoog niveau de dialoog tussen christenen en marxisten gevoerd wordt." Haar naaste medewerker, dr. Pro- kupek, die daaraan ook meedoet, nam ook deel aan de conferentie over kerk en maatschappij, door de We- reldraad van Kerken in juli 1966 in beurt, is een Tsjechische aangelegen- j Genève gehouden. Men verwacht, dat heid, die jullie zelf moeten oplossen, j onder dr. Kadlecova de positie van Hij vloog nog dezelfde dag naar de kerken aanzienlijk zal verbeteren. Moskou terug. Het enige wat voor de Russen van belang is, is dat er géén herhaling van Hongarije 1956 dreigt: géén anti-corr.- munistische opstand en geen plannen om uit te treden uit het Pact van Warschau. Zo was de weg vrij voor de toch niet tegen te houden binnen landse veranderingen, die daarna in stormachtig tempo plaats vonden. President Novotny werd afgezet; op de eerste dag van de conferentie Er is al sprake van, dat aartsbis schop Beran wellicht zal terugkeren, dat er een regeling met Rome zal komen ten aanzien van de bisschops benoemingen. In ingezonden stukken in het tijdschrift Kulturni Noviny j wordt de wens uitgesproken, dat de I voorwaarden voor het godsdienston derwijs op de scholen verbeterd zul len worden en dat de kerk haar be- jaardentehuizen zal terug krijgen. Het seniorenconvent van de Kerk Paus Paulus MET nadruk heeft paus Paulus gis teren verzekerd, dat de leer en wetten van de kerk onveranderlijk zyn. In felle bewoordingen heeft hij zich gekeerd tegen de „wervelwind van verkeerde ideeën". De Volkskrant legde vanmorgen deze rede al uit als een verkapte aanval op vooral de Nederlandse theologen. Het blad komt tot de conclusie, dat de paus op deze wyze de „dialoog binnen de kerk" heeft verboden. Maar dan heeft de rede veel verder gaande consekwentics. Want dan is ook de dialoog tussen de Rooms Ka tholieke Kerk en de andere kerken zinloos geworden. Op basis van deze rede is er geen sprake meer van, dat de gesprekspartners wederzijds van elkaar kunnen leren. Het ziet er niet naar uit, dat de paus met deze woorden de rust in zjjn kerk hersteld heeft. De tyd is voorbij, dat alle rooms-katholieken zich gehoor zaam bogen voor zijn woord. En pro testanten kunnen alleen maar teleur gesteld zijn, omdat weer eens de tra ditie van de kerk op één lyn geplaatst werd met de Waarheid van Gods Woord. JONGEREN We hadden overvloedig gelegen heid van deze nieuwe situatie in Tsjechoslowakije kennis te nemen. Het was goed te merken, dat vele Voorzitter chr. beroepsonderwijs: (Van onze correspondent) ARNHEM In de tijdens de gisteren in Arnhem gehouden jaarvergadering van de Bond van verenigingen voor en in stellingen tot bevordering van christelijk nijverhieds-en-land-en tuinbouwonderwijs heeft de voorzitter, de heer G. Bramer, in zijn jaarrede gepleit voor meer samenwerking. Het is hoog tijd daarvoor, nu over enkele maanden de wet op het voort gezet onderwijs in werking treedt. meende de heer Bramer. Hij toonde zich verheugd dat de -besturen en organisaties voor het protestants, christelijk onderwijs bij de scholen planning nauw gaan samenwerken Ook dat het Convent voor het pro testants-Christelijk onderwijs beslo ten heeft tot het samenstellen van een deelplan voor het voortgezet onderwijs. De heer Bramer meende dat ook de schoolbesturen nu ze door de WVO een veel grotere bevoegdheid krijgen in termen van samen werking voor wat betreft het le- werking of zélfs concentratie zouden gaan moeten denken. Dat er even wel ook gesproken wordt over samen- vensbeschouwelijk karakter van het onderwijs,, achtte hij falikant onjuist. Bij een begrijpelijk streven naar voldoende onderwijsvoorzieningen in de eigen gemeente ofstreék blijkt men soms bereid tot vérgaande vor men van samenwerking in de com. promisschool. In deze samenwerkingsvorm wordt en kan ook niet voldaan worden aan de meest elementaire voor waarden die voorstanders van chris telijk onderwijs aan de inhoud en I inrichting van het onderwijs stel- i len, aldus de heer Bramer j Hij deelde mee dat nog wel wordt onderzocht of samen-werking met voorstanders van het r.k. onderwijs mogelijk is. Uit het feit dat overal wordt ge sproken over het woordje „christe lijk" concludeerde dr. E. de Vries, I gereformeerd predikant te Scheve- I ningen in zijn referaat over de zin van het christelijk beroepsonder, wijs in deze tyd dat het niet meer I functioneert op een wijze dat het voor iedereen duidelijk is wat er onder moet worden verstaan. Het beroepsonderwijs is, zo zei hij, meer dan een vakopleiding. Het wil de jongelui helpen op de weg naar de volwassenheid. Dit vormen is slechts mogelijk vanuit een visie op mens en maatschappij. Een christen wil dienst doen van uit de boodschap van het Koninkrijk. Hij moet de tekenen van de sjaloom oprichten. Dit kan alleen, als men ook bij de vorming vanuit de sla- loom bezig wil zijn. Christelijk is dan ook alles wat opbloeit uit de opstanding van Christus. Voor de bond is hiervan de con sequentie dat de zin van het chris telijk beroepsonderwijs 'het zodanig organiseren van de vorming is. dat zij de jongelui positief materiaal ter medewerking aan het geluk van de mens aanbiedt. ROME De leer van de Rooms-Katholieke Kerk is onveranderlijk, heeft de paus gisteren met nadruk verklaard toen hij 30.000 toeristen toe sprak. In bittere bewoordingen sprak hij over de „wervelwind van verkeerde ideeën die de vitale vernieuwing gedecreteerd door het Tweede Vati caanse Concilie bedreigen." „Vernieuwing ja. Willekeurige verandering, neen", zei de paus in de krachtigste veroordeling van wat hij be. schouwt als extremisme bij het streven naar verandering. Hij zei de beroering in -de kerk gade te slaan „met grote bezorgdheid en soms met grote verbittering." Hij herhaalde, dat hij ervan overtuigd was dat er rooms-katholieken zijn die de denkbeelden van paus Johannes XXIII, die de stoot gegeven heeft tot de ver nieuwing in de kerk, verkeerd uitleggen. Niet alleen zei hij. dat de leer van de kerk niet veranderd mag worden, ook de tradities of de wetten van de kerk mogen niet ter discussie gesteld worden. Waarheid Letterlijk zei hij, dat er geen discussie kon zijn over „de waarheid van het geloof, met gezag gesanctioneerd door de kerkelijke overheid en de traditie van de kerk en de constitutionele wetten van de kerk, inclusief con sequente gehoorzaamheid aan de kerkelijke hiërarchie, door Christus ingesteld en door de wijsheid van de kerk verder ontwikkeld en uitgebreid" De paus gaf toe dat in de kerk en in het leven van de rooms-katholieken veel gewijzigd en gemoderniseerd kon worden. De leer kan worden uitgediept, geïnte greerd en in duidelijker begrippen gevat en uiteengezet worden. Maar verder mogen de theologen niet gaan. Volgens de paus kunnen er wel vernieuwingen zijn. evenals een dialoog met andere christenen en er kan religieuze vrijheid zijn, maar geen wijziging in de tra ditionele dogma's en geen aanvaarding van „bepaalde negatieve principes van andere christelijke kerken. Ge wetensvrijheid mag geen kriterium zijn voor de gods. dienstige waarheid. Reactie Even fel als de paus sprak, reageerde vanmorgen de Volkskrant op deze rede: „In feite heeft hij met zijn uit spraken de dialoog binnen de rooms-katholieke kerk verboden. Er kan niet worden gediscussieerd over ge sanctioneerde geloofswaarheden en kerkelijke wetten." De Volkskrant ziet er iets tragisch in, want „de ont wikkeling die paus Paulus wil voorkomen lijkt niet meer tegen te houden. Zomin als de pauselijke encycliek over celibaat en priesterschap de discussie hierover tot zwij gen heeft gebracht, zomin is aan te nemen dat de pause lijke woorden van gisteren de op gang gekomen dialoog zullen tegenhouden". Celibaat Gisteren hebben weer eens priesters tegen het ver plichte celibaat geprotesteerd en nog wel in wat het meest conservatieve bisdom wordt genoemd: Roermond. Meer dan twintig priesters hebben bisschop Moors een brief geschreven waarin zij zeggen dat de verplichte binding van priesterschap en celibaat niet langzaam kun nen accepteren. Het zijn meest jonge priesters die de brief on°?rtekend hebben, want ze werden tot priester gewijd in 1961, 1962 en 1963. Zij schrijven „dat ons al of niet celibatair leven in de toekomst met meer gefundeerd zal zijn op onze in het verleden gedane belofte, maar op onze persoonlijke le venssituatie. Uw standpunt en 'handelwijze in deze zal ons derhalve niet weerhouden om eigen geweten metter daad te volgen. Wij verwachten dan ook van u dat u als bisschop officieel uitspreekt dat het onchristelijk en dis criminerend i6 priesters te veroordelen wegens hun al of niet gehuwd zyn, dit zowel wat hun goede naam be treft als ten aanzien van het uitoefenen van een functie op de dood hen gewenste plaatsen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2