Papandreoe blij met PvdA-steun NS schaffen op drie lijnen loketten af Minister Rooi vink: te eenzijdige aandacht werkloosheid ongewenst Uit de Haagse hof geplukt Aanvallen verwacht en Hoeé in Saigon Felle brand in winkel Israël-actie ook onder niet-Joden Andere aanpak politiebeleid St. Willebrord Merijntje Gijzen in brons Hoogste flat in Utrecht open Jong echtpaar uit de brand Ex-minister Brown werkt bij Courtould alles goed en wel VRIJDAG 26 APRIL 196? (Van een onzer redacteuren) HAARLEM De NS gaan per 26 mei op drie trajecten een proef nemen met afschaf fing van kaartverkoop aan lo ketten. In plaats daarvan zal de conducteur in de trein de kaarten leveren. De trajecten zijn Santpoort-NoordIJmui- den, SauwerdRoodeschool en SittardHeerlen. Op de eerste en laatste lijn kan de conducteur de reiziger de kaarten voor alle bestemmingen in Nederland geven, op de lijn Sauwerd-Roode- gchool een zestigtal. Wanneer de proef slaagt zal het systeem ook op andere lijnen worden ingevoerd. De conducteur krijgt een kaartjes apparaat zoals ook bijv. in interlo kale bussen gebruikt wordt. Doel ervan is personeelsbesparing. Op de drie trajecten alleen al zijn door dit systeem vijftig man overbo dig geworden. Voor een groot deel betreft het hier personeel, dat met pensioen gaat of op andere wijze het bedrijf toch al zouden verlaten. De tussenliggende stations op de trajecten zullen tijdens de proef on bemand zijn. Alleen daar waar de treinenloop nog niet is geautoma- De dertigjarige Gerard Ebbers uit Angerlo is vanmorgen omgeko men toen hij werd aangereden door «en auto. Hij fietste langs een stil staande auto die voorrang gaf aan een auto op de voorrangsweg. Deze auto had hij niet gezien. Brok verleden T\AT een groot deel van de Britten instemt met de denkbeelden van de conservatieve politicus Enoch Powell, betekent nog niet, dat deze hardop denkende „rebel" het bjj het goede eind heeft. Slechts laat het zien, dat Engeland met een probleem wordt geconfron teerd, waarover vrijwel iedere Brit zich bezorgd maakt, omdat hü er zo rechtstreeks bjj betrokken is of dreigt te worden. Engeland zit met een brok koloniaal verleden, waar het niet onderuit kan. Talrijke niet-blanken bezitten de Britse nationaliteit. Slechts een deel daarvan heeft zich tot dusver in het land gevestigd. De anderen hebben echter eveneens recht op toelating. Zou hun de toe gang tot Engeland worden ontzegd, dan zou de Britse regering zich schuldig maken aan rassendiscrimi natie; het aansturen op het vertrek van niet-blanken valt daar ook onder. Engeland heeft de situatie aan zich zelf te wjjten. Het kan de niet-blan ken geen verwijt maken, dat zij ge bruik maken van de rechten die hun wellicht op wat lichtvaardige wijze werden toegekend. Het probleem, dat zwaar op de Britse samenleving drukt, is dan ook niet in de eerste plaats de aanwezigheid van niet-blanken. die zich slecht kunnen aanpassen en daardoor zichzelf en anderen in moeilijkheden kunnen brengen. De werkelijke kwaal waar Engeland aan lijdt is, dat de grote blanke meer derheid niet bereid is de gevolgen onder ogen te zien van het verlies van een wereldrijk, waarvan met trots werd gezegd, dat de zon er nooit onderging. De Britten moeten leren leven met de problemen, die zich onvermijdelijk zullen blijven opdringen. Dat bete kent, dat de blanken in hun eigen be lang moeten voorkomen, dat een si tuatie ontstaat als in de Ver. Staten. Dit kan niet op de manier die Enoch Powell heeft voorgesteld en die tal rijke Britten blijkbaar wel aanstaat. Want die kan er slechts toe leiden, dat de tegenstellingen worden ver scherpt. tiseerd zullen enkele mensen in dienst blijven. Consequentie hiervan is, dat men op deze stations geen bagage, fietsen of treinbrieven meer kan afgeven. Bagage en fietsen zal men zelf in de trein moeten brengen. VENLO In een zelfbedie ningszaak in Venlo heeft gisteren een grote brand gewoed. Het vuur ontstond door onbekende oorzaak op de tweede etage en 'breidde zich snel ui't over de gehele verdieping, waar onder meer grote hoeveelheden textiel waren opgeslagen. Vervolgens sloeg het vuur over naar de derde étage, waar zich voorraden le vensmiddelen bevonden. De brand werd ontdekt door een verkoopster, die alarm sloeg. Het uit circa 25 man bestaande personeel en de klanten konden "tijdig de zaak verlaten. Niemand liep letsel op. De brandweren uit Venlo en Ble- rick bestreden me'c groot materieel het vuur, dat in het dichtbebouwde stadscentrum ernstige vormen dreig de aan te nemen. Naar schatting be draagt de schade circa een 'half mil joen gulden. AMSTERDAM De Israel-actie zal dit jaar niet uitsluitend onder de Joodse Nederlanders worden gehou den. Ze wil meer in het openbaar optreden en duidelijker verantwoor ding afleggen ook aan niet-Joods Ne derland. Dit gaat echter niet gepaard met stortingsbiljetten, zei de voorzit ter van de collectieve Israël-actie, mr. J. A. Levenbach, gisteren in Amsterdam. De Israël-actie zal haar jaarverslag ditmaal voor het eerst in een oplaag van 50.000 laten drukken. Ook de niet-Joden, van wie bekend is dat zij de actie steunen, krijgen een exem plaar. Er is in Israël veel geld nodig. De bijna zeventien miljoen gulden, die vorig jaar in ons land tijdens de soli dariteitsactie voor Israël bijeen werd gebracht is precies het bedrag dat maandelijks wordt uitgegeven voor de Arabische bevolking waar Israël nu verantwoordelijk voor is. De premier van Thailand, Tha- nom Kittikachorn, brengt een tweedaags bezoek aan ons land. Hier wordt hij op echt-vader- landse wijze begroet na zijn aan komst op de Thaise ambassade. ST. WILLEBRORD Op korte termijn wordt een andere aanpak verwacht van het politiebeleid in St. Willebrord. In dit Brabantse dorp braken vorige week rel letjes uit. Al maanden geleden zou burgemeester P. Alberts te kennen hebben gegeven, dat hij geen verantwoording wenste te nemen voor een politiebeleid waar hij het niet mee eens is. Het volksoproer vormde aanleiding tot overleg met het ministerie van justitie, waarbij met name het- personeelsbeleid in Brabant door vertegenwoordigers van de rijkspolitie is gekritiseerd. De Brabantse dorpen kampen in het algemeen met een tekort aan politiemensen. Voor het komende weekeind zijn maat regelen getroffen. Er zullen geen dans- vergunningen worden verleend en de café's zullen om twaalf uur 's nachts moeten sluiten. Vorster waarschuwt ROSMALEN De 471 jarige reli gieuze Hendrika Bernink is donderdag avond in Rosmalen door een vrachtauto aangereden. Zij is aan haar verwondin gen in het ziekenhuis overleden. pr emier Wilson KAAPSTAD Premier Vorster van Zuid-Afrika heeft gisteren zijn Britse collega Wilson gewaarschuwd, geen politieke beslissing te nemen die tot een openlijke confrontatie tussen beide landen zouden kunnen leiden. Hij deed dat in een rede in het parle ment, in Kaapstad. Kennelijk doelde hij op de nieuwe Britse campagne in de VN om de sancties tegen Rhode- sië te verscherpen. NIEUW-VOSSEMEER De au teur Anne de Vries kreeg zijn held Bartje" in steen. De schrij ver A. M. de Jong krijgt op IS mei in zijn Brabantse geboorteplaats Nieuw-Vossemeer de held uit zijn romans Merijntje Gijzen in brons. Dat beeldje van Joop Vlak is nu gegoten bij Binder en Schmidt en gereed om onthuld te worden. Het is een schone daad van de onlangs opgerichte stichting A. M. de Jong, geholpen door de gemeen te Nieuw-Vossemeer, de Culturele Raad Noord-Brabant, de Vereni ging van Letterkundigen, het Pen- Centrum voor Nederland, het Ne derlands Letterkundig Museum en Documentatiecentrum en de Vara. Naast deze postume hulde aan deze schrijver die 25 jaar geleden als slachtoffer viel van een Sïl- bertannemoord, hoopt de stichting ook een museum in te richten, waarvoor reeds een groot aantal handschriften en boeken enz. zijn bijeengebracht. (Van onze soc.-econ. mede werker) UTRECHT Het verlenen van voorrang aan de werkloos heidsbestrijding in die mate, dat daarbij alle andere beleids punten van de regering in de schaduw worden gesteld, is on gewenst. Dit doet niets af van het feit, dat de regering de bestaande werk loosheid een ernstige zaak acht, maar een te zware accentuering van het beleid op dit punt betekent andere onevenwichtigheden in onze econo mie, nadelige beïnvloeding van con currentiepositie, besparingen en beta lingsbalans, zaken die op hun beurt de werkgelegenheid ook 'beïnvloeden. Met de vicieuze cirkel, waarin het overheidsbeleid dan zou geraken, is niemand gebaat. De regering zal te gelijkertijd alle factoren, die het so ciaal-economisch gebeuren bepalen, in het oog moeten houden. In deze geest sprak gisteren mi nister Roolvink bij de beantwoording van een aantal vragen, die vanuit de ledenraad van de Nederlandse christelijke agrarische bedrijfsbond werden gesteld, na het uitspreken van een rede door de bewindsman. Een impuls voor de werkgelegen heid in het westen noemde hij fout, omdat dit meer spanningen op de arbeidsmarkt zou oproepen en de in vesteringen en besparingen ongunstig zou beïnvloeden. DOOR Sinds vele jaren bezit ik geen tuin meer en behelp me met bloembak ken. Maar dat juist wakkert mijn belangstelling voor tuinen aan. Er ger nog, ik kan een brandende ja- louzie voelen, wanneer ik in de stil le avonduren wandelend door de groene lanen het geruis hoor van sproeiend water. Daar staat hij dan, de man die ik benijd. Het kantoor pakje verwisseld voor een speelpak- je van linnen broek en bont hemd, de keurige schoenen voor linnen trappers. Hij staat er stevig en heerserachtig in zijn tuin, de slang krinkelt om zijn voeten en hij stoeit met de spuit. Hoge stralen die fon- teinig uitwaaieren; verre scheuten naar de border achterin. Hij sopt in het natte gras, beent breed langs het hek. Je ziet de grijze aarde zwart wor den, de druppels glinsteren aan de struiken. Hij beoefent een handwerk met allure. Maar nu kan ik hem uitlachen. Ik weet beter. Hij doet het helemaal fout. Is zijn tuin eigenlijk niet eens waard. Ha, ha, domme man, die zich uitslooft zonder zin. Die jongste wijsheid haal ik uit een bulletin van het Vewin, dat is de Vereniging van exploitanten van waterleidingbedrijven in Neder land. Het bulletin vertelt, dat tuinspui- ten elke avond dom is! Het Vewin zegt: „Wie echt goed wil sproeien moet dat minstens twee uur achter elkaar doen. Bij voor- Spoedig keur na zonsondergang en in het algemeen niet meer dan eenmaal per week." Met een spuit in de hand houdt geen mens dat vol. Maar waarom twee uur lang? Dat is een plantenpedagogiek lesje. Kort en vaak spuiten maakt de planten lui. Ook het gras daar onder gerekend. Ze vertikken het om zelf nog voor watervoedsel te zorgen. Vormen geen lange wortels en als de dagelijkse waterspuiter verstek laat gaan, dan kunnen ze zichzelf niet redden. Daarom vinden de dagelijkse sproeiers na hun vakantie de be roerdste tuinen terug. Hadden de planten tijdig geleerd wat soberheid is en dat de wortels in de aarde gestoken moeten worden net als hun baas zo flink elke dag de handen uit de mouwen steekt, dan hadden ze het best gered. Denk nu niet. dat dit een populair eenmans verhaaltje is. Dat zou in ons land niet mogelijk zijn. Er is wel degelijk een commis sie geweest, die dit heeft uitgedok terd: de subcommissie van Tuinsproeiers van de Algemene Technische Commissie' van het Keu ringsinstituut voor Waterleidingar tikelen KIWA N.V. Compleet met alle hoofdletters. Tien jaar geleden reeds heeft de subcommissie enz. enz. een rapport met bovengenoemde conclusie gepu bliceerd. Maar de tuinsproeiers wa ren blijkbaar in die tien jaar toch niet van hun dagelijks vermaak af te brengen. Het is ook niet leuk, wanneer je zo je best doet en dan te horen, dat zo'n stom draaisproeiertje, waar je geen omkijken naar hebt, het veel beter doet. De werkloosheid van dit moment vond de heer Roolvink extra moei lijk, omdat deze meer van structurele dan van conjuncturele aard is. De werkloosheid achtte hij in bepaalde delen van het land onaanvaardbaar groot. Met aanvullende werkgelegen heid vond hij echter weinig gewon nen. De oplossing moet gezocht wor den in structuurverbeterende maatre gelen, zoals industrievestiging in het noorden van het land. De vraag naar arbeidskrachten past dikwijls niet bij het aanbod, zo dat in bepaalde gevallen nog buiten landers worden aangesteld. Van het uitstralingseffect van de Eemshaven voor de werkgelegenheid had de heer Roolvink veel verwachting. Van het vervangen van machinale door hand arbeid bij het grondwerk had de bewindsman echter geen verwach ting. Hij noemde dit een vorm van werkverschaffing, waarbij de klok wordt teruggezet. Het uitkopen van overtollige landarbeiders naar het voorbeeld van het saneringsfonds voor ondernemers in de landbouw vond hij nogal moeilijk. Bij Land bouw is hierover een gesprek aan de gang. Wel wilde hij zoveel mogelijk aanbevelen bij ruilverkave lingsobjecten werkloze arbeidskrach ten in te schakelen. Overigens was de heer Roolvink van mening, dat men meer aan de gedachte moet wennen, tijdens de actieve periode van het ene beroep op het andere te moeten overschakelen als gevolg van de steeds snellere technische ontwikke ling. UTRECHT Minister Schut (volkshuisvesting) heeft gisteren in Utrecht het hoogste woon- annex kantoorgebouw van deze stad ge opend. Het pand bestaat uit drie kan- toorlagen. achttien woonetages (102 woningen) en een souïerrain. Het gebouw is gerealiseerd in op dracht van de verzeke ringsmaatschappij Nationale-Neder- landen en heeft f 6.5 miljoen gekost. Ontwerper is de Rotterdamse archi tect ir. Harry Nefkens. De bouw be gon eind februari 1966. Minister Schu'c zei in zijn ope ningstoespraak dat het huidige huur niveau, zonder de hoge subsidies van dit moment, onvoldoende stimulans geeft tot blijvende activitei'i bij de woningbouw. „Wij zullen die activi teit moeten voeden met een groter stukje yan ons inkomen", meende hij. „Dat is de reden van het geleidelijk afbreken van het subsidie en tegelijk optrekken van de huren". (De huur van deze drie- en vierkamerwonin- gen varieert van 270 tot ƒ315 per maand). VENRAIJ Het jonge echtpaar Flinsberg-Munsters uit IJselsteyn, dat enkele weken geleden tijdens zijn eerste huwelijksnacht woning en in boedel door brand verloor, is thans uit de zorg. Ze hadden meubelen en huisraad wel verzekerd, maar bij de telefo nische opgave hierover was indertijd vergeten te vermelden, dat ze in een houten inplaats van een stenen wo ning ondergebracht waren. De verze kering weigerde dan ook aanvanke lijk uit te betalen, maar gisteren kreeg het echtpaar te horen, dat het complete schadebedrag van 15.000 alsnog uitbetaald zal worden „op hu manitaire gronden en zonder erken ning van rechten". Ook de gemeente Venraij heeft het gedupeerde paar onverwacht met een nieuwe woning kunnen helpen, toen de aangewezen gegadigde naar elders vertrok. Over twee weken hoopt nu het paar alle misère achter de rug te hebben. Na een restauratie van jaren is het Koninklijk Paleis op de Dam herboren uit de strijd te voorschijn gekomen. Ook binnen is het paleis in een staat gebracht, umardig genoeg om er de belangrijkste ontvangsten te houden. Hier doorkijkje in de befaamde Burgerzaal, genomen vanuit een der gangen, die op zichzelf al levende Vermeer-schilderijen zijn. In deze zaal en trouwens in alle andere, zoals de Mozes- en de Krijgsraadzaal, zijn de kostbare kunstwerken weer op hun plaats gebracht, na grondig te zijn nagekeken. Morgen hopen we op deze restauratie uitvoerig terug te komen. SAIGON Terwijl onenigheid blijft bestaan over de plaats voor in leidende vredesbesprekingen, neemt de strijd in Zuid-Vietnam in hevig heid toe. Men vreest aanvallen op de steden Saigon en Hoeé. De reusachtige achtmotorige Ame rikaanse B-52 bommenwerpers deden zware aanvallen op Noordvietnamese stellingen in het dal van Asjoea en het oerwoud tussen de vallei en de stad Hoeé. Deze maand werd dit gebied bijna 100 keer gebombardeerd. Dit zou erop wijzen, dat een geallieerde op mars op komst is. Zuidvietnamese parachutisten zijn al in actie geko men om de stellingen ten oosten van Asjoea te blokkeren en het vervoer van manschappen en materiaal naar Hoeé af te snijden. In Saigon bereidt men zich nu ge heel voor op een aanval, die uiter lijk 7 mei wordt verwacht, de dag waarop 14 jaar geleden de Fransen in Dien Bien Phoe moesten capitule ren. In de afgelopen dagen zijn in LONDEN George Brown, die vijf weken geleden als minister van buitenlandse zaken van Engeland af trad, is als „produktiviteitsadviseur" toegetreden tot Courtould, het grote Britse kunstvezelconcern. Hij krijgt de taak te bevorderen dat nieuwe apparatuur zo intensief mogelijk wordt gebruikt. Brown was voor de Tweede Wereldoorlog in noord- oost-Londen werkzaam bij de vak bond van vervoerspersoneel, waarvan vele leden bij Courtould werken. Men vraagt zich af of hij nu toch nog plaatsvervangend leider van de La- bourpartij zal blijven. de hoofdstad wapenopslagplaatsen ontdekt. In Washington zei vice-president Humphrey te verwachten, dat zeer binnenkort een plaats voor inleiden de vredesbesprekingen wordt aan gewezen. In VN-kringen te New York houdt men nog steeds rekening met Parijs. Noord-Vietnam antwooordde gis teren op de Amerikaanse boodschap, waarin een lijstje van 15 plaatsen werd verstrekt. Het is niet bekend, hoe dit antwoord luidt. Per SAS sneller naar Djakarta KOPENHAGEN Met ingang van 5 juni gaat de SAS dwars over Rusland en Zuid-Siberië via Tash kent, Bangkok en Singapore per ver lengde DC-8 machine in 17 uur en 35 minuten van Kopenhagen op Djakar ta vliegen. Daarmee biedt deze maatschappij de snelste verbinding met Djakarta vanuit West-Europa, want zowel de Garoeda als de KLM maken langs de conventionele route door Zuid-Azië zes tot zeven tussenlandingen, zodat de vliegduur 23 uur inbeslag neemt. Zelfs indien reizigers vanuit Amsterdam eerst naar Kopenhagen vliegen en daar overstappen op het SAS-vliegtuig naar Djakarta neemt hun totale reisduur slechts 20 uur en 35 minuten in beslag. De SAS voert deze dienst echter slechts eenmaal per week uit en wel op woensdag naar Djakarta en don derdag terug naar Kopenhagen. De terugreis is minder snel, aangezien het toestel dan in Singapore over nacht. Daarna wordt de reis via Bangkok en Tashkent naar Kopenha gen voortgezet. DEN HAAG t—Het PvdA-bestuur heeft na besprekingen van enkele van haar leden met Andreas Papan dreoe, besloten het panhelleense be vrijdingsfront PAK, de overkoepe lende organisatie van het democra tisch georiënteerde verzet in Grie kenland, moreel en materieel te steu nen. In overleg met de leiding van PAK zal de vorm van de materiële steunverlening nader worden vast gesteld. Andreas Papandreoe, die zoals be kend in ons land verblijft, toonde zich dankbaar voor deze steun. Hij sprak gisteren in de stampvolle Leeuwenbergkerk in Utrecht, Zijn gehoor bestond uit 200 Griekse gastarbeiders en enkele honderden studenten en andere belangstellen den. Vanaf de kansel van de kerk zei de Griekse verzetsleider: Ik ben diep bewogen door dit geweldige en thousiasme. Ik kan dat niet begrij pen, maar ik concludeer hier wel uit dat het Griekse probleem ook een Europees probleem is. Ik spreek mijn erkentelijkheid uit voor uw sympa thie. Vannacht of morgen zal men in Athene weten wat hier in Utrecht is gebeurd. Uw ontvangst is voor onze in slavernij verkerende landgenoten bemoedigend. In het begin van zijn toespraak had Papandreoe gezegd dat de Euro pese landen niet wordt gevraagd te interveniëren. „Wij vragen slechts dat het Griekenland van nu geen economische kredieten en wapens ontvangt. Drie maanden is genoeg om een einde te maken aan het on menselijke regime van de kolonels in Athene, aldus Papandreoe, die be treurde dat de Amerikanen de junta steunen, hetgeen een warme sympa thiebetuiging betekent voor de kolo nels. In Athene heeft een Britse parle mentaire groep intussen het onder zoek naar beweerde mishandelingen van de door de junta gevangen gezet te Grieken, afgesloten. Men kwam tot de conclusie dat er geen duidelijk bewijs was geleverd dat de politieke gevangenen worden gemarteld. De parlementariërs hebben onder meer het eiland Leros bezocht waar vele gevangenen zitten met wie zij vrijuit konden praten. Eén van de parlemen tariërs zei dat van de 485 gedetineer den in een bepaald kamp „slechts 22 hadden geklaagd over slechte behan deling of martelingen die zij hadden ondergaan voor hun aankomst op het eiland". Het 99Boze Oog99 Uw artikel over het zgn. Boze Oog in de celdeuren trok mijn bijzondere aandacht, aangezien ik persoonlijk (als oud-celbezoeker namens de Pro testants Christelijke Reclasseringsver- eniging) ook van mening ben dat dit kijkgaatje irriterend werkt op de af gezonderden, terwijl het de vraag is of dit beloersysteem beslist noodzakelijk is. Mogen wij elke vorm van „privacy" aan de mens onthouden? Dit onthou den van enig moment van privacy geeft aan de schuldbewuste een min derwaardigheidscomplex, terwijl dit beloersysteem de onboetvaardige ver bittert. Trouwens, er zijn wel meer wensen naar voren te brengen ter verbetering van de sfeer in onze gevangenissen, zoals ik o.m. heb gedaan t.a.v. de ge meenschappelijke opsluiting, destijds in het huis van bewaring in de Insu- lindestraat in Rotterdam. Slechts een onhebbelijke figuur in deze ge meenschappelijke opsluitingsruimten is in staat de sfeer voor alle anderen hevig te bederven. Uiteindelijk is deze gevangenis dan ook gesloten. M.i moet ook een gevan gene een zekere mate van privacy hebben. Separate opsluiting is derhal ve beslist te prefereren boven elk» ting" Van gerneenschappeI'jke °pslul- Vlaardingen q

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 15