Regering gaat aan voorlichting meer doen NIBIW! Vakantiebijslag normaal element van inkomen THAISE PREMIER IN ONS LAND VU-FORUM IN ARNHEM Voor nageslacht zal evolutie gewoon zijn Leningwet voor f2 miljard Minimumloon Nieuws na vergadering van kabinet Schuld stuurman aan aanvaring Overeenstemming cao voor horeca Een sublieme sigaar voor een prettige prijs. Steek eens op. Ahhh... Een Keurkorps sigaar! Natuurgedroogd, verrassend mild en vol karakter. SZ)e oudenTTen Conf ectiebedrij f ontslaat 40 man Vakantie bijslag Overbodig Wat betekent een minimumloon Hatéma krimpt personeel in Geen belasting inkomsten AOW-trekkers Engels en wiskunde van goed gehalte ié* 1 DONDERDAG 25 APRIl 19<8 DEN HAAG De regering gaat meer aan voorlichting doen. Een speciale commissie, waarin vertegenwoordigers van pers, radio en televisie zitting krijgen, zal de regering hierover advise ren. De commissie zal zich beraden over een wettelijke regeling van een alge mene voorlichtingsplicht voor de overheid en over regelingen die het journalisten mogelijk maken ambte lijke documenten in te zien. Verder zal de commissie advies kunnen geven over de positie en de opleiding van voorlichtingsambte naren. Aldus premier De Jong in ant woord op vragen van de Tweede-Ka merleden Wiegel (lib.) en Boot (ka'ch. v.). In ieder geval zal de regering zor- DEN HAAG Bij de Tweede Ka mer is een ontwerp-leningwet 1968 ingediend waarin machtiging wordt gevraagd voor het aangaan van le ningen tot een bedrag van twee mil jard gulden. Krachtens de leningwet 1967 zijn in 1967/'68 staatsleningen uitgegeven tot rond 1.642 miljoen. De machtiging, die in deze leningwet is opgenomen, bedraagt eveneens twee miljard gul den, zodat nog ongeveer ƒ357.000.000 kan worden geleend. Om voldoende armslag te hebben tot het aangaan van nieuwe staatsle ningen, is het noodzakelijk dat de mi nister van financiën beschikt over een nieuwe wettelijke machtiging. gen voor snellere voorlichting na af loop van kabinetsvergaderingen, ze ker als belangrijke onderwerpen aan de orde zijn geweest. Bescheiden Op het ogenblik is de over heidsvoorlichting volgens premier de Jong „aan de bescheiden kant". Dit wordt geleidelijk verbeterd, maar dat kost tijd. Er wordt al overleg ge pleegd met NRU en NTS over moge lijke extra uitzendingen (bij actuele zaken) naast de gewone programma's van de overheid. De premier gaat in zijn antwoord diep in op de ontwikkeling van de overheidsvoorlichting sinds de oorlog. Er is de laatste ja'cen een duidelijke verschuiving opgetreden van de pas sieve naar de actieve overheidsvoor lichting, zegt de premier. Dit komt door de toenemende vraag om infor matie vanuit de maatschappij. De Slecht uitgekeken AMSTERDAM Wegens schuld aan de aanvaring van het schip Fes met de Spaanse Rosa N. Illueca heeft de raad voor de scheepvaart de 35-jarige stuurman J. S. uit Delfzijl de bevoegdheid op zeeschepen te va ren voor vijf maanden ontnomen. De ramp gebeurde op 17 mei op de Atlantische Oceaan. Het Spaanse schip zonk bij de aanvaring en drie overheid moet méér doen dan haar beleid „verklaren en toelichten". De huidige organisatie van de overheidsvoorlichting sluit naar het oordeel van premier De Jong geheel aan op ons staatsbestel. Structurele veranderingen zouden strijdig kun nen worden me'c onze staatsinrich ting. Nagegaan wordt, hoe de totali teit van het regeringsbeleid in de voorlichting meer reliëf kan krijgen. Zo zal contact worden opgenomen met vertegenwoordigers van de pu bliciteitsmedia over eventuele leem ten in de overheidsvoorlichting. UTRECHT De werkgevers- en werknemersorganisaties in het Hore cabedrijf zijn na een gesprek met de voorzitter van het college van rijksbemiddelaars tot overeenstem ming gekomen over wijzigingen in de cao. Er werd onder andere overeenge komen de drie bestaande loonklassen te laten vervallen en één loonklasse in te stellen, de lonen voor vrouwen in de niet-gemengae functies op 95 pro cent van de lonen van de mannelijke werknemers te brengen, de be drijfspensioenfondsuitkering en -pre mie te verhogen, de garantie-in komstentabellen te verhogen met vier procent, de loontabellen wat be treft het minimumloon met vier pro cent en de maximumlonen met drie procent te verhogen. De cao zal ter goedkeuring en ver bindendverklaring worden ingediend. doos met 10 sigaren luxe houten kist met 25 sigaren 7,25 van de vijftien opvarenden verdron ken. De Raad oordeelde dat de stuur man slecht uitkijk had gehouden. Kapitein S. (die een berisping kreeg) en stuurman Van der Ster kregen waardering voor de Raad wegens de snelle hulpactie voor de bemanning van het Spaanse schip. ARNHEM Zonder contact te hebben opgenomen met het personeel of met de vakbonden heeft de Arn hemse vestiging van het confectiebe drijf Hazewind uit Winterswijk veer tig man personeel laten weten, dat ze aan het einde van de week zullen zijn ontslagen. Reden daartoe zou zijn, dat een hernieuwde aanvraag voor werktijdverkorting werd afge wezen. De bedrijfsleider heeft alle betrok kenen thuis meegedeeld, dat ze vrij dag ontslag zouden krijgen. De directie heeft inmiddels een gesprek gehad met de districtsbestuurder van de Textiel- bond De Eendracht. Daarbij voerde ze als verontschuldiging aan, in pa niek te hebben gehandeld. Hoewel de ontslagen gehandhaafd blijven, zal door interventie van de textielbond een afvloeiingsregeling worden ge troffen, waardoor de arbeiders niet direct op straat komen te staan. Het bedrijf zou tot de ontslagen hebben moeten besluiten omdat de concur rentie in haar tak van de textiel (het vervaardigen van windjacks) te groot werd. W7ATERDICHTE regelingen zijn moellUk te treffen. Dat geldt ook voor het wetsontwerp Minimumloon en minimumvakantiebijslag, dat mi nister Roolvink heeft ingediend. Over het algemeen zit het stuk goed in elkaar. Niemand zal ontkennen, dat de optrekking tot 135 heel behoorlijk is. Mag de koppeling aan een meng vorm van loon- en prijsindex dan op enige bezwaren stuiten, er is een be- j hoorI(]ke garantie ingebouwd, dat de minimumloners geen achterstand krij- gen op andere werknemers: elk jaar volgt aanpassing en om de drie jaar optrekking tot het geldend welvaarts niveau. Toch willen we nog wel wijzen op enige bezwaren die bij ons gerezen zijn. Daar is in de eerste plaats de be paling dat de minister het minimum voor minder-validen lager kan stel len. Materieel behoeft dat niet ernstig te zijn, want de mlnder-valide kan via andere sociale voorzieningen het mi nimum-niveau halen. Maar deze bepaling kan hard aanko men en bij de mlnder-valide een ge voel van gediscrimineerd zy'n bewerk stelligen. T^E vakantiebyslag is een hoofdstuk apart. De minister erkent het „verworven recht", dat in het verle den nog wel eens aangevochten werd. Een regeling van de minimum-vakan- tieby'slag hoort dan ook thuis in een wetteiyke minimum-loonregeling, die j zwakke groepen bescherming verleent. I Wat de minister nu bedoelt met nieti alleen het minimum wétteiyk te rege len, maar juist voor de vakantieby slag ook een plafond vast te stellen, is ons niet goed duideiyk. Een dcr- geiyke bepaling hoort in dit wetsont werp niet thuis, kan zelfs een stap terug betekenen. Natuuriyk worden in de praktyk by cao andere afspraken gemaakt, maar in theorie is het mogeiyk, dat de va kantiebyslag voor andere salarisgroe pen teruggeschroefd wordt. Dat zou by onderhandelingen wel eens nieuwe problemen kunnen geven, die men juist heeft willen voorkomen door de verklaring, dat vakantieby slag een normale zaak is geworden. TV/IINIMUMREGELINGEN als de on derhavige zyn bedoeld, zichzelf overbodig te maken. Het bedryfsleven wordt geprikkeld, by vaststelling van nieuwe cao's minimumlonen buiten beschouwing te laten en zo een steeds kleinere groep voorwerp van de rege ling te maken. Dat is uit sociaal oogpunt een mooie gedachte, ook door minister Roolvink gehuldigd. Hy meent dat van de ver hoging met 5'/i procent, tot stand ge komen na een vry royale schatting van het komende prys- en loonindex- cyfer, geen aanzuigende werking uit gaat op nog lopende cao-onderhande lingen. Dat moet voor dit jaar nog worden afgewacht. Voor de andere jaren zal de aanzui gende werking inderdaad minder zyn, waar de minimumlonen op 1 juli de lonen en pryzen volgen. Het is moeiiyk een alleszins bevredi gende regeling te maken. Hoofdzaak biyft, zeker nu we leven onder het bewind van een vryere loonpolitiek, dat de overheid de zwakste groepen beschermt. (Vervolg van pag. 1) Wat de vakantiebijslag betreft, de bewindsman meent, dat dit een nor maal element van het inkomen der werknemers vormt. De vakantie bijslag die in dit wetsontwerp wordt geregeld, geldt voor het Komende jaar en kent een plafond naar boven en naar beneden. Het plafond be draagt 6 procent van tweemaal het minimumloon, dus 842,40. Bij cao kan bepaald worden, dat minder dan 6 procent van het loon wordt uitge keerd, maar nooit minder dan 6 pro cent van het minimumloon. OOK HOGER Het wetsontwerp wil duidelijk de zwakke groepen zekere bescherming bieden. De werknemer heeft dus mi nimum-aanspraken op zijn werkge ver. Dit sluit niet uit, dat bij cao of publiekrechtelijke regeling geen ho gere vakantiebijslag dan het genoem de plafond kan worden bepaald. In een toelichting zegt minister Roolvink, dat het bedrag van ƒ135 vastgesteld is na een vrij royale schatting van het verloop van loon- en prijsindex van het lopende jaar. De jaarlijkse aanpassing zal gebeuren naar aanleiding van de cijfers over mei van het lopende en het vooraf gaande jaar. Hij meent dat het systeem van de vrijere loonpolitiek in de komende jaren een sterke loondiffcrentialie tot gevolg zal hebben. Met de mogelijk heid dat, wanneer het minimumloon gekoppeld wordt aan loonindex al leen, het minimumloon bepaalde zwakke cao's zal gaan overtreffen. Daarom is voor de mengvorm geko zen. GEVOLGEN Het wetsontwerp, dat directe ge volgen heeft voor 1 procent van onze beroepsbevolking (ongeveer 30.000 werknemers), kan ook een optrekking van de vrouwenionen bespoedigen. De minister wil met zijn collega van CRM nog overleggen wat er nu met de Algemene Bijstandswet moet ge beuren. Minister Roolvink brengt in herin nering, dat het minimumloon van 1964 f 100) in vier jaar tijd met ƒ35 is gestegen. Hij zegt niet bevreesd te zijn voor een aanzuigende werking op andere loononderhandelingen voor het lopende jaar, omdat een groot deel van de werknemers reeds ge bonden is aan langlopende cao's. In Campino, Spanje, £s uieer de jaarlijkse Carlistenbij eenkomst gehouden. Prinses Irene, voor deze gelegenheid met baret ge tooid, onderscheidde daar een bejaarde Carliste, terwijl hon derden anderen toezagen. DJAKARTA De Indonesische regering heeft de vergunningen van 'tien particuliere banken ingetrokken. Ze worden beschuldigd van handelin gen die in strijd zijn met de belangen van het volk, zo hebben functionaris sen van het Indonesiche ministerie van financiën verklaard. Vijf andere banken is een tijdelijk verbod van clearing-activiteiten opgelegd omdat zij hun rekening bij de centrale bank hebben overtrokken. Bruto minimumloon i) Geschatte premie bedrijfs pensioenfonds Kinderbijslag Premie: AOW AWV ZFW 3,6n/o WW2) 0,5% ZWs) 1,25% WAO 0.75% Loonbelast. Gehuwd Gehuwd met 2 kinderen 135. 135,— 2.20 2,20 132.80 132.80 f 16,98 149,78 ƒ12,69 - 4,78 0.66 1.66 f 1,00 11,75/4) f 12.69 4.78 0,66 1.66 1.00 6.73 12.69 4,78 0,66 1.66 1.00 4,09 32,79 27.79 25,15 Nettominimumloon 100,01 105,01 124,63 i) Met uitzondering van overwerkverdiensten, vakantietoeslagen, winst uitkeringen en van vergoedingen, voorzover zij geacht kunnen worden te strekken tot bestrijding van noodzakelijke kosten, die de werknemer in verband met zijn dienstbetrekking heeft te maken. q) Gemiddelde premie. a) Gemiddelde premie rekening houdende met bovenwettelijke voorziening. Voor ongehuwden die de leeftijd van 40 jaar nog niet hebben bereikt. Voor ongehuwden van 40 jaar en ouder bedraagt de loonbelasting 9,23. Officieel bezoek van twee dagen (Van een onzer redacteuren) YPENBURG Kort na het middaguur arriveerde op Ypen- burg de minister-president van Thailand, veldmaarschalk Tha- nom Kittikachorn, die een twee daags bezoek aan ons land brengt op uitnodiging van de regering. De premier, die in Wenen een con ferentie van ambassadeurs van Thai land bijwoonde en na het bezoek aan ons land doorreist naar Brazilië, Amerika en Japan, is 56 jaar oud. Zijn echtgenote, Thanouying Chong- kol Kittikachorn die hem vergezelt, is 53 jaar. Het echtpaar heeft zes kinderen (twee jongens en vier meisjes). De minister-president begon zijn militaire loopbaan in 1930. Zijn politieke carrière begon in 1951. Minister-president (tevens mi nister van defensie) werd hij in 1963. Hij vervulde voor zijn land tal van HELMOND Hatéma NV zal de bezetting van haar dekenafdeling met ca. 60 personeelsleden inkrim pen. zo deelt de raad van bestuur mede. Op de laatste jaarvergadering (1966/67) was het bestuur nog van mening dat de slechte situatie op de dekenmarkt zich zodanig zou kunnen verbeteren, dat een afvloeiing van personeel, anders dan door natuurlijk verloop, zou kunnen worden verme den. Nu echter geen enkele verbete ring is ingetreden ziet Hatéma zich genoodzaakt, ondanks een alleszins bevredigende ontwikkeling van de sectoren velours, tapijt en kunststof fen, de bezetting van de dekenafde ling en de daarbij behorende hulp afdelingen aan te passen aan de hui dige en de verwachte afzetmogelijk heden van dekens. De personeelsaan- passing wordt thans, behalve noodza kelijk, ook mogelijk geacht door het bestuur, omdat enkele andere bedrij ven in Helmond plaatsingsmogelijk heden voor ruim 100 werknemers aanbieden. Getracht zal worden zoveel moge lijk op dit aanbod in te gaan. Met de vakorganisaties is overleg gaande over een afvloeiingsregeling. MOSKOU De officiële Sow- jet-Russische unie van schrijvers heeft gisteren leden die blijven pro testeren tegen processen, waaraan schrijvers wegens ontrouw aan de partijlijn zijn onderworpen, met uitstoting bedreigd. De waarschuwing kwam in de vorm van de resolutie, die is aangenomen door het bestuur van de Moskouse afdeling van de unie, en die gisteren werd gepubli ceerd in het weekblad van de unie, Literaire Gazet. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering on derzoekt de mogelijkheid om AOW- trekkers die geen andere inkomsten hebben, buiten de inkomstenbelas ting te laten vallen. Een tijdelijke oplossing is wellicht het optrekken van de belastingvrije voet Een meer definitieve oplossing zoekt de regering in een verschui ving van de belastingdruk, waarbij de inkomstenbelasting wordt ver laagd en de omzetbelasting wordt verhoogd. Dit heeft staatssecretaris Grapper- haus gezegd in de Eerste Kamer by de behandeling van de begroting van financiën. De Senaat discussieerde voorts over de Domeingronden in de IJssel- meerpolders. Mr. Van Hall (soc.) diende een motie in waarin de re gering wordt verzocht niet over te gaan tót verkoop van deze gronden. Hij achtte het in de hand (houden van deze gronden van belang voor de ruimtelijke ordening. Minister Witteveen meende dat ook bij verkoop van deze gronden de ontwikkeling van de ruimtelijke or dening in redelijke mate kan wor den voorzien. Verkopen is voor de staat t'hans aanmerkelijk voordeli ger dan verpachten. Mocht in de toekomst toch een bedrijf moeten worden teruggekocht, dan is dat geen ramp, aldus de bewindsman. Minister Witteveen achtte het trouwens niet waarschijnlijk dat de belangstelling voor deze gronden groot zal zyn. De motie-Van Hall komt 21 mei in stemming. missies. Hij zal ook nog onofficiële bezoeken brengen aan Zwitserland en West-Duitsland. Begroeting Het Thaise gezelschap arriveerde tegen het middaguur op Schiphol. Op Ypenburg waren ter begroeting aanwezig minister-president De Jong en mevrouw Luns, echtgenote van de minister van buitenlandse zaken. Van I de vliegbasis vertrok het gezelschap naar hotel Kasteel Oud-Wassenaar, waar het zal logeren. Vanmiddag bracht de premier be zoeken aan de minister-president en aan de waarnemend voorzitters van de beide Kamers. Daarna zou een vliegtocht worden gemaakt over de Rotterdamse havens, Europoort en de Deltawerken. Ontvangsten In de vooravond zou een ontvangst plaats hebben in de ambtswoning van de ambassadeur van Thailand Voor leden van de Thaise kolonie in Nederland. Vervolgens biedt premier De Jong een diner aan in hotel „De Wittebrug". Morgen wordt een bezoek gebracht aan Madurodam. Omstreeks 1 urn- worden premier en mevrouw Kittika chorn op paleis Soestdijk ontvangen door de Koningin, die haar gasten een lunch aanbiedt. Ook premier De Jong zal aanzitten. 's Middags staat een bezoek op het program aan Asschers Diamantmij. te Amsterdam. In de loop van de avond vertrekt het gezelschap van Slhiphol, nadat de Thaise premier in hotel Kasteel Oud Wassenaar een ontvangst heeft gegeven. DEN HAAG Het HAVO- eindexamen blijft alleszins rede lijk, is het oordeel van vele le raren. Zowel Engels als wis kunde was van uitstekend ge halte (het merendeel van d® leerlingen had Engels als twee de verplichte taal gekozen). MAVO-3 kreeg een goed stuk Duits voorgezet, handelend over Walt Disney, 's Middags kregen de jongelui bedrijfsrekenen. De HBS trok 's morgens geschei den op, de B-afdeling kreeg pittig scheikundewerk, de A-afdeling Franse briefwisseling, traditioneel maar niet te moeilijk. 's Middags boden de opsteltitels weer waarlijk voor elk wat wil». Zo kon men kiezen uit onderwerpen als: ontwikkelingshulp of militaire dienstplicht, literatuur en werkelijk heid, worden mannen modebewust en de kunstzinnigen konden zelfa schrijven over de Jeroen Bosch-ten toonstelling, die pas in Den Bosch gehouden is. De MMS kreeg weer een vertaling van Stefan Zweig voorgezet, die be paald niet aan de gemakkelijke kant was. De opsteltitels boden meer hou vast, zoals het in dank van de TROS overgenomen onderwerp: „klein® mensen hebben grote wensen". Het onderwerp „voor en nadelen van een meisjesklas" bood ten slotte alle ge legenheid rancunes tegen de MMS zelf af te reageren. (Van een onzer medewerkers) ARNHEM „U zegt dat alles pleit voor een evolutie, maar dan vraag ik, waar bleven we, waar gaan we heen?" Deze verontrus te vraag, en vele soortgelijke, werden gisteren gesteld op de tweede voorlichtingsdag van de Vrije Universiteit in Arnhem. Thema was opnieuw: „Genesis en het natuurkundig onderzoek". Prof. dr. G. J. Sizoo vond dat de ongerustheid, die uit de vragen bleek, niet op zijn plaats was. „Als mensen blijven stilstaan bij Genesis, dan zeg ik altijd maar, lees nou eerst eens door tot je bij Christus bent. Dan kun je altijd nog terugkijken." Hij zei ook: „Wij hebben een keu rig stelsel van vragen en antwoorden opgesteld, een bouwwerk dat al zou instorten als je maar één steen weg haalde. Maar dat was geen bouw werk van God. Het was een eigenge maakt ontwerp." In zijn inleiding was prof. dr. J. Lever (bioloog) reeds op deze eigen constructie uitvoerig ingegaan. Nie mand gelooft meer dat de wereld plat is. En toch is er een tijd geweest dat wie daaraan twijfelde, tot ketter werd verklaard. EVOLUTIE Wij kijken nog vreemd aan tegen de evolutie van levenloos naar leven, zei hij, maar onze kinderen zullen er even vertrouwd mee zijn als met het feit dat de aarde rond is. We hebben ons in het verleden een wereldbeeld gemaakt dat niet juist blijkt. Nu, dan moeten we onze toe vlucht nemen tot een ander wereld beeld. Dat is dan op zich weer een onderdeel van de evolutie. Het geloof zelf moeten we echter scheiden van het wereldbeeld dat door de wetenschap wordt gevortnd. Wel beïnvloeden de zekerheden van het geloof en de wetenschap elkaar, maar wezenlijk zijn ze anders. Dan is er geen onherstelbare schade aange richt als we van evolutie weten. KLOOF In zijn slotwoord gewaagde prof. Sizoo van een kloof tussen de VU en zijn achterban. Het heeft de laatste jaren ontbroken aan de wisselwer king tussen de universiteit en zijn vrienden, een wisselwerking die Juist broodnodig is, zei hij. Het is daarom goed dat ernaar gestreefd wordt deze kloof te overbruggen. Maar alle referaten ten spijt regen de het verontruste vragen. Waar past de zondeval in, als je In de evolutie gelooft? Zijn schepping en zondeval beeldspraak? Hoever gaan we met het omverwerpen van geloofsstellin gen? Wordt de almacht van God niet negatief benaderd? Er waren meer vragen dan het fo rum kon beantwoorden. Daarom be loofde prof. Sizoo dat ze allemaal grondig bestudeerd zullen worden en dat er nog een publikatie zal volgen, waarin een poging gedaan wordt om ze te beantwoorden. Dit is de gevangene Raymond Cur- tiss, die van de vermoedelijke moordenaar van dominee King gehoord zou hebben: „Ik ga een moord plegen, waar ik een miljoen geleden zou Curtiss dit vernomen hebben. Hij weet nog precies wan neer: op de dag, dat president Kennedy werd vermoord. Curtiss Verblijft thans in de gevangenis van Dalton.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9