Papandreoe zoekt ook in Nederland steun Parijs „keus" zou enige zijn KAPITEIN VAN SPES OP VRIJE VOETEN Aardgas steeds verder vreemde bodem in Kritiek op houding Amerika Vier dagen in Polen gevangen Borgsom is betaald Schorsing Voorbereiding rode top begonnen vf. ---■ BetermetBoter McCarthy favoriet in Pennsylvania Johnson:v wij moeten één zijn Bonn: compromis moet impasse in EEG doorbreken Rudi Dutschke voor het eerst uit bed Benzine te krijgen via computer DONDERDAG 25 APRIl 1968 Koning Hoessein van Jordanië heeft er ineens twee dochters bij, een tweeling. Hier zijn echtgenote, prinses Moena vroeger de Engelse Toni Gardiner met het eerste kind uit dit huwelijk: prins Abdoella. AMSTERDAM De in vrij willige ballingschap levende Griekse politicus Andreas Pa- pandreoe vertoeft in ons land om politieke en andere steun te werven voor de krachten in maar vooral buiten Grieken land, die het militaire bewind te Athene ten val willen bren gen. Hij begon zijn „werkbezoek" gistermiddag met een persconferentie in hotel Die Poort van Cleve in de hoofdstad, 's Avonds sprak hij op een openbare bijeenkomst in de aula van de universiteit te Amsterdam, de vroegere Lutherse kerk aan het Spui, waar ook drs. J. M. den Uyl en dr. P R. Baehr het woord voerden. Vandaag werd de heer Papandreoe ontvangen door een ambtenaar van het ministerie van buitenlandse za ken. In besloten kring werd voorts overleg gepleegd met de vaste com missie van buitenlandse zaken van dp Tweede Kamer. Vanavond zal Papan dreoe jr. spreken op een openbare vergadering in de Leeuwenbergkerk te Utrecht. Waarschuwing Op de persconferentie zei de heer Papandreoe dat wat in Griekenland is gebeurd een waarschuwing moet inhouden voor andere Europese lan den, waar de parlementaire democra tie eveneens gevaar loopt. Vervolgens schilderde hij de kolonels, die vorig jaar de macht in handen namen, als produkten van de Inlichtingendienst, die de Griekse geheime dienst be- (Van een onzer redacteuren) heersten en zich met spionagewerk j bezighielden. Hij beweerde voorts, dat geen en- I kele groep in Griekenland achter de j deel hebben gezegd van wat beweerd junta staat en dat ook de strijdkrach ten het bewind van de kolonels niet steunen. Een burgeroorlog achtte hij uitgesloten, omdat de Grieken niet onderling verdeeld zouden zijn. Niettemin was het opbouwen van een verzetsbeweging erg moeilijk, al dus Papandreoe, omdat men te rugschrikt voor wat hij noemde de terreur van de „militaire Mafia". Overigens vindt hij dat de koning al te larig niets meer van zich heeft laten horen. Hij probeert niets goed te praten, maar blijft in gebreke, al dus Papandreoe, zich telkens op nieuw tegen het bewind te Athene uit te spreken. Op onze vraag, of hij uit gevan genschap werd vrijgelaten nadat hij had beloofd naar het buitenland te zullen gaan, antwoordde Papandreoe ontkennend. Men moest maar met bewijzen komen. Dit antwoord gaf hij ook op vragen betreffende verkla ringen. die hij na zijn vrijlating zou hebben afgelegd. Hij zou het tegen- wordt. VIEl/H'E OPROEP Vl\ OE TBAKT Kritiek STETTIN Na vier dagen in een gevangenis in de Pool se havenplaats Stettin te heb ben doorgebracht, is de ge zagvoerder van het Neder landse kustvaartuig Spes gis termiddag om twee uur op vrije voeten gesteld. Pit gebeurde nadat de Poolse auto- 1.IET optreden van de Duitsers bty de uitvoering van de nieuwe ver- voersovereenkomst heeft het Neder landse bedrijfsleven ernstig geschokt. Dit betreft niet alleen het vervoers bedrijf in Nederland, maar ook een groot aantal bedrijfstakken, die voor de export in belangrijke mate zijn aangewezen op de vervoerscapaciteit van het Nederlandse vervoerswezen. Aan de Duitse grens krijgen onze vervoersondernemingen het mes op de keel gezet, op een wijze die van een bonafide handels- en EEG-part- ncr door niemand was verwacht. De mogelijkheid in Duitsland te blij ven rijden met 1950 vervoerseenheden leek op zichzelf niet tegen te vallen, maar de stringente toepassing van het vergunningenstelsel heeft op dit moment tot gevolg, dat er per dag wellicht nauwelijks 1000 Nederlandse wagens over de Duitse wegen rijden. Vele bedrijven zijn ernstig gedupeerd cn zien hun aantal vergunningen bij na gehalveerd, terwijl de omvang van hun wagenpark uiteraard is af gesteld op het dubbele aantal ver gunningen. Dat het vervoersbedrijf aanzienlijke stroppen lijdt is duidelijk, maar daarnaast worden vele bedrijfstakken gedupeerd door te late levering of te late aanvoer van goederen. Voor onze tuinbouw dreigt een desastreuze toestand. De Nederlandse bond van protes tants-christelijke beroepsgoederen- vervoerders is er dan ook niet voor teruggeschrokken, de regering tele grafisch te vragen om onmiddellijke! schorsing van de vervoersovereen- komst met West-Duitland. De hou-; ding van de Duitsers bij de uitvoering van de overeenkomst is in flagrante strijd met een normaal en modern handelsverkeer tussen twee nabuur- staten binnen de EEG. Het is te hopen, dat onze regering In staat zal blijken dit de Duitse be windslieden aan het verstand te brengen. riteiten uit Nederland ide borgsom van 55.000 hadden ontvangen, die zij als voorwaarde voor de vrijlating hadden geëist. De gezagvoerder van de Spes, kapitein Van der Plas (39), verblijft op het ogenblik in een hotel te Stettin. Hij zal zo spoedig mogelijk naar Neiderland reizen. De gezagvoerder werd vorige week door de Poolse autoriteiten gevangen gezet. Wat precies de aanleiding is geweest om de Nederlandse zeeman te arresteren is nog steeds niet be kend. De arrestatie gebeurde nadat zijn schip door de Poolse marinesche pen 30 mijl buiten de haven Schwi- nemünde was aangehouden en opge bracht naar de haven van Stettin. De eigenaar van het schip, de Rot terdamse reder W. in 't Veld, heeft ook voor dit optreden geen verkla ring kunnen vinden. De reder ver klaarde dat hij Van der Plas bij diens terugkeer in Nederland zal adviseren niet meer met de Spes op Polen te varen. „Na al die moeilijkheden lijkt het me beter dat hij daar zijn gezicht niet meer laat zien", aldus reder In 't Veld. Vanuit Polen bereikten geruchten Nederland over moeilijkheden met paspoorten en over de weigering van de kapitein om bij het verlaten van de haven van Schwinemünde gebruik te maken van een loods. Of dit echter de werkelijke reden voor de arresta tie is geweest, betwijfelt de Rotter damse reder. Het onderzoek is in handen van de openbare aanklager in Stettin. Over ongeveer twee maanden zou de zaak voor de rechter komen. Papandreoe herhaalde de beschul diging, dat in Griekenland talrijke mensen werden gemarteld. Zelf noemde hij desgevraagd slechts de naam van de op Kreta levende priester Gavalas. die hem had geschreven, ernstig mishandeld te zijn. Felle kritiek leverde Papandreoe op een verslag in de Times van enke le dagen geleden, waarin vijf Britse pariementsleden (onder wie twee so cialisten) bij hun terugkeer uit Grie kenland een nogal optimistische kijk hadden gegeven op de situatie in dat land. Kritiek had hij eveneens op de Amerikaanse regering, die de junta van wapens voorziet, waarmee de Griekse bevolking in bedwang kan worden gehouden. In dit verband merkte hij op, dat aan de Ameri kaanse wapenzendingen een eind zou komen, als Robert Kennedy of Euge ne McCarthy president van de Ver. Staten zou worden. Dit laatste kan op zijn vroegst het geval zijn op 20 januari 1969. als de nieuwe Amerikaanse president wordt geïnstalleerd. Onbewust ging Papan dreoe er blijkbaar van uit, dat de kolonels 'dan nog aan het bewind zijn. al zei hij spoedig de ineenstor ting van hun bewind te verwachten. Konstantijn Op vragen of koning Konstantijn nog aanvaardbaar is voor het Griekse volk antwoordde Papandreoe ontwij kend. Hij meent dat het parlement van een vrij Griekenland daarover moet beslissen. Voor een volksraadpleging voelt hij niets, om dat die naar zijn mening slechts past in een totalitair systeem. Hierbij liep hij vooruit op het refe rendum, dat in het najaar waarschijnlijk in Griekenland zal worden gehouden over de nieuwe grondwet, waarin de kolonels ook een plaats voor de monarchie zouden hebben ingeruimd. BOEDAPEST Afgevaardigden van meer dan 40 communistische partijen uit évenzovele landen zijn gisteren in een hotel in Boedapest bijeengekomen om een topconferentie voor te bereiden van communistische leiders, die aan het eind van het jaar in Moskou zou moeten worden ge houden. De opkomst was min of meer te leurstellend voor de organisatoren. Men had namelijk gerekend op 87 vertegenwoordigers. De landen die het hebben laten afweten zijn o.m. Zuid-Slavië, Cuba. Roemenië en Chi na. Andreas Papandreoe, Grieks ex- minister. bracht gisteren een kort bezoek aan ons land. Op het Centraal Station in de hoofdstad stonden hem een vijftigtal land genoten op te Ut achten, die hem met bloemen en spandoeken ver welkomden. En of hij wilde of niet: Papandreoe moest ten slotte op de schouders. PARIJS De geruchten, dat Washington en Hanoi akkoord zullen gaan met Parijs als de plaats voor inleidende vredesbesprekingen over Vietnam, houden aan. De Franse rege ring heeft echter geen enkele aan wijzing, dat hiertoe zal worden be sloten. Intussen heeft VN-secretaris-gene- raal Oe Thant een beroep op beide partijen gedaan Warschau of Parijs te accepteren. Hij noemde de verhe vigde Amerikaanse bombardementen en de omvang van de operaties in Zuid-Vietnam schadelijk voor een gunstige sfeer voor onderhandelin gen. André Fontaine schrijft in Le Mon de, dat Amerika in principe bereid zou zijn, Parijs te aanvaarden, maar dat Hanoi blijkbaar nog geen beslis- De 28-jarige P. Mutsaers uit Til burg is vanmorgen in een ziekenhuis overleden. Hy was zondag in Tilburg met zijn bromfiets tegen een trottoir band van een brug gereden en met zijn hoofd tegen een pilaar gesla gen. Echte boter I erop, dat is het eenvoudige, alledaagse geheim van de j allerlekkerste j boterhar ■:K3; TNE LEIDINGEN, die het kostba re Groningse aardgas tot ver bui ten onze grenzen moeten brengen, boren zich steeds verder in vreemde bodem. Zoals ui't deze kaart blijkt, heeft de leiding naar het zuiden, die dwars door België (langs Brussel) loopt, Pa rijs al bereikt. De andere aftakking naar België (via Maastricht) ligt tot voor de muren van Luik. Ook de „Duitse lijn" vordert snel. Hier heeft de leiding Keulen gepas seerd en zeer binnenkort zal Bonn worden bereikt. Verschillende aftak kingen naar het Roergebied (Duisburg, Wuppertal, Leverküsen) zijn ook reeds gereed. Een tweede aftakking naar Duitsland is tot bij Ol denzaal gevorderd. Uit de onderbroken lijnen blijkt o.m., dat er een derde hoofdleiding in aanleg is 'cussen Slochteren (waar het gas in de bodem werd gevonden) en Ommen, en een tweede hoofdleiding tussen Arnhem en Tilburg. Motie tegen Franse regering verworpen PARIJS De motie van wantrou wen, die de socialistische oppositie had ingediend tegen de Franse rege ring, is verworpen. De motie kreeg 236 stemmen terwijl er minstens 244 nodig waren om het voorstel aange nomen te krijgen en daarmee de re gering ten val te brengen. De oppositie werd gevoerd legen het besluit van de regering reclame voor de (staats-)radio en televisie in te voeren. HARRISBURG Bij de voorver kiezingen die gisteren in de Ameri kaanse staat Pennsylvania zijn ge houden. heeft de democratische sena tor Eugene McCarthy uit Minnesota zijn verwachte overwinning behaald, terwijl bij de republikeinen de oud-vice-president Nixon als over winnaar uit de bus kwam. McCarthy, de enige officieel in geschreven kandidaat, had toen driekwart van de stemmen waren ge teld, al een voorsprong van negen op één op zijn naaste concurrent, Robert Kennedy wiens naam de kiezers op het biljet moesten bijschrijven zoals ook het geval was met president Johnson, vice-president Humphrey en de voormalige gouverneur van Alabama, Wallace. Op dat ogenblik had bij de republi keinen, waar niemand zich officieel als kandidaat had laten inschrijven, Nixon de leiding met een stemver houding van 3 op 1 ten opzichte van gouverneur Rockefeller van New York. Zucht naar publiciteit was motief voor aanslag op Kiesinger BONN Het plan om bondskanse lier Kiesinger te vermoorden, dat de 29-jarige draglinemachinist Arthur Wilhelm Buhlinger beweert te heb ben gehad, is meer ingegeven door zucht naar publiciteit dan door poli tieke of persoonlijke motieven. Tot dit oordeel zijn de Westduitse autori teiten gekomen, die de zaak in onder zoek hebben. sing heeft genomen. Uit andere be richten zou echter blijken dat Wash ington tegen Parijs is vanwege de anti-Amerikaanse stemming en de prestigewinst die de Franse president zou boeken. Het rechtstreekse persoonlijke con tact in Vientiane (Laos) wordt voort gezet. Van Amerikaanse zijde werd een brief overhandigd, waarin ge vraagd wordt te antwoorden op de jongste boodschap van Washington, waarin vijftien conferentieplaatsen wordt genoemd. President Johnson, die bevestigde dat Amerika in voortdurend contact staat met Hanoi, zei er niet zeker van te zijn of Noord-Vietnam wer kelijk belang heeft bij oplossing van het probleem rondom de plaats voor de inleidende besprekingen, of dat het iets anders nastreeft. De bombardementen met de grote B-53 bommenwerpers op Noordviet- namese infiltratieroutes duren in alle hevigheid voort. Vrachtauto's, ben zine- en munitie-opslagplaatsen, een brug en een tunnel werden getroffen. CHICAGO President Johnson heeft gisteren een dringend beroep op de Amerikanen gedaan zich in de verkiezingscampagne le onthouden van een egoïstische partijgeest. Al leen 'door eenheid kunnen de Vere nigde Staten hun problemen oplos sen, zei de president op een partijbij eenkomst. De beslissingen die dit jaar moeten worden genomen zijn naar het oor deel van Johnson misschien wel de belanfrijkste uit de gesfhiedenis. „De beproeving van onze moed en wijsheid zal langer duren dan de Vietnamese vuurproef," aldus de president, die erkende dat twijfels, verdenkingen en vraagtekens het le ven in de VS op het ogenblik onzeker maken. BONN De Westduitse regering heefc besloten een nieuwe poging te doen om de impasse inzake de toela ting van Engeland, Ierland, Dene marken en Noorwegen tot de EEG te doorbreken. In de komende dagen zal zij con tact opnemen met andere landen van de EEG om voor de komende bijeen komst van de EEG-ministerraad te Brussel op 9 mei te plei'ten voor een compromis in de vorm van een tarie- venafbraak tussen de zes en de vier aspirant-leden. Dit denkbeeld heeft minister Brandt maandag nog besproken met zijn Franse ambtge noot Couve de Murville die voor een gedachtenwisseling naar Bonn was gekomen. Hypocrisie Ontroerend was de NCRV tele visieuitzending van zondagavond met „Incident" en met liederen uit de Mauthausencyclus, gezongen door Liesbeth List. Maar de presentatie van deze Maut- hausen-liederen bezorgde mij een steek door mijn hart. Die liederen werden aangekondigd als Grieks en de presentator betrok het optreden van Liesbeth slechts op hetgeen er thans in Griekenland gebeurt en over het wezenlijke van de zaak is gezwegen. De Mauthausen-liederen zijn een hoogst indrukwekkende lyrische klacht van de jood in de uiterste el lende van een totale ondergang in de concentratiekampen en een appel aan het geweten van de christenheid. Liesbeth List droeg dat appel ontroe- rend uit. Heeft het feit, dat de presentator daarover zweeg, wellicht te maken met het feit dat na al hetgeen er het laatste jaar in Israël gebeurt het be grip „jood" in christelijk Nederland moeilijker is „te verkopen" dan de gebeurtenissen in Griekenland? Als dat zo is weten wij dat deze avond met alle ontroering geen enkele betekenis heeft en dan kunnen wij slechts vrager.: blijf met uw hypo crisie van ons af. Amsterdam Ruth Gidconi BERLIJN Rudi Dutschke. de ra dicale Duitse studentenleider, op wie op 11 april een aanslag werd ge pleegd, is gisteren voor het eerst uit bed geweest. Volgens de artsen heeft hij „deze proef zeer goed doorstaan". Zij hebben verder „een duidelijke verbetering in zijn geestelijk reactie vermogen" geconstateerd. De minister van binnenlandse za ken van de deelstaat Beieren, Merk, verklaarde op een speciale bijeen komst van het Beierse parlement dat de aanslag op Dutschke „het signaal is gewees'c voor een reeks acties die al lang waren voorbereid". Hij zei dat de Beierse regering vastbesloten is tegen alle wetsovertredingen op te treden. Daarom zou haast gemaakt worden met het versterken van de Beierse politie. Het in de grondwet verankerde recht op demonstratie zou echter niet worden aangetast. He't Springerconcern heeft intussen een eis tot schadevergoeding van 250.000 mark ingediend tegen de niet-parlementaire oppositie wegens de schade die aan eigendommen van het concern zijn toegebracht tijdens de ongeregeldheden. DE MEERN Een computer heeft de taak van de bediende aan het pompstation in De Meern langs de rijksweg Utrecht-Den Haag in de avonduren en 's nachts overgenomen. Minister Bakker stelde gisteren langs de drukke rijksweg, waar dagelijks 17.000 voertuigen passe ren, het eerste zelfbedie ningsbenzinestation in ons land in gebruik. Tot nu toe was het niet goed mogelijk benzi nestations 's nachts open jte houden als gevolg van 'bemanningspro'blemen, de mogelijkheid van overvallen en uit econo mische overwegingen. Door de jiu in gebruik genomen apparatuur kan de automobilist zichzelf helpen aan de door hem gewenste brandstof. Opdracht In de bij het station aanwezige verkoopruimte is een kleine computer opgesteld, die tezamen met een saferuimte de overige apparatuur en de elektronische installatie een eenheid vormt. Aan de voorzijde is een kassa, die de opdracht van de koper in ontvangst neemt. Die opdracht bestaat in het voeden van de appa ratuur met guldens, rijksdaalders en tiengul- denbiljetten, waarna een van de drie pompen de gewenste brandstof le vert. Komt op de pomp het aan de computer „betaal de" bedrag in het zicht, dan stroomt de brandstof steeds langzamer, tot de pomp op het eindbedrag afslaat, tot op de cent nauwkeurig. De computer accep teert geen opdracht als de pomp in gebruik is, men nagelaten heeft de slang op de pomp terug te hangen, niet-accepta- bel geld wordt geboden of de alarminstallatie in werking is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7