Kerkdiensten vertonen gebrek aan blijheid "Herv. Kerk Leiderdorp is te orthodox" Kapitein Van der Plas belde naar Katwijk Ook soepelheid en aanpassing bepleit J Uit LEIDERDORPSE enquête blijkt: Reconstructie Mauri tssingel Leiderdorp Papenveer vervuilt polderwater Kalvermesterij Burgerlijke stand van Leiden Bonaparte KAMERBREED Werk dreigt onvoltooid te blijven Grondlegger woordenboekJ met plaquette geëerd Veelheid van losse opmerkingen in interkerkelijke enquête Waar geest van Christus zegevierdefaalde de Kerk niet ,,Zo gauw mogelijk naar huis Kapitein Van der Plas morgen thuis Verbetering lichten bij Warmonderbrug NIEUWE LEIDSE COURANT LEIDERDORP Lit een onderzoek naar de mening over kerk' diensten onder intvoners van een nieuwe tvijk van Leiderdorp is als algemene klacht naar voren gekomen, dat de kerkdiensten onvoldoende stimulerend zijn. In het onderzoek, dat onder auspiciën van de Gerefor meerde Kerk en de Hervormde Gemeente van Leiderdorp werd gehou den, werden alle 1050 adressen in de wijk tussen Per sant Snoeptveg en de Zijl) betrokken. Huis-aan-huis werd in september van het vorige jaar een vragenlijst afgegeven met het verzoek deze in te vullen. Van de 1050 adressen reageerden 435 door de vragenlijst in te vullen. Van deze 435 waren 283 kerkelijk. Bij de antwoorden op de vraag over de kerkdienst valt op, dat al leen de Gereformeerden in plaats van „niet stimulerend" op de eerste plaats (16 pet.) zetten de kwalificatie „gebrek aan blijheid, schraal." Bij de Hervormden klaagt men evenzeer over „te weinig actie van de ge meente" en „preek te weinig prak tisch" (7,5 pet.). De Rooms-Katholie- ken noemen de kerkdienst vaak „ou derwets" (6,1 pet.) en bij de niet-ker- kelijken worden vooral „gebrek aan gemeenschap" (9,6 pet.), „gebrek aan blijheid" (6,6 pet.) en „te veel uiter lijk vertoon" (6,6 pet.) genoemd. De eerste vraag van de vragenlijst luidde: „Heeft de kerk naar uw me ning een zinvolle functie in de sa menleving?" „Ja", antwoordde 85 pet. van de Hervormden, 90 pet, van de Gereformeerden, 91 pet. van de Rooms-Katholieken en 76,3 pet van de buitenkerkelijken. Welke taak de kerk heeft, werd zeer verschillend gezien. Bij de Her vormden noemde het grootste per centage (15,5 pet.) „naaste dienen", bij de Gereformeerden 24,8 pet. de prediking, bij de Rooms-Katholieken 18.5 pet „gemeenschapsvorming" en de niet-kerkelijken 17,9 pet. weer „naaste dienen." Hoop op verbetering "DIJ DE vraag naar het eventueel te kort schieten van de kerk was een richting te onderkennen die dat tekortschieten verwijtend aangaf en een andere groep die er vergoelij kend over wilde oordelen. Respectie velijk verwijtend en vergoelijkend lagen de getallen als volgt: Her vormden 46,7 pet. en 18,7 pet, Gere formeerden 35,9 en 22,7 pet. Rooms-Katholieken 36,4 pet en 21,2 pet en niet-kerkelijken 52,6 pet en 19,7 pet. Hoop op verbetering was er bij 8,4 pet. van de Hervormden, bij 18,7 pet. van de Gereformeerden, bij 13.6 pet. van de Rooms-Katholieken en bij 6,5 pet. van de niet-kerkelij ken. Het achter lopen bij de ontwik keling was het voornaamste tekort dat men de kerken aanwreef. Dat degenen die aan de enquête deelnamen over godsdienst plegen te spreken of denken, bleek duidelijk uit de antwoorden. Van de Hervorm den antwoordden 83,2 pet. bevesti gend op een desbetreffende vraag, 96 pet. der Gereformeerden, 84,9 pet. der Rooms-Katholieken en maar liefst 73,6 pet. der zich niet-kerke- lijke noemenden. Tweeledig doel FVE ENQUêTE is gehouden in het deel van Leiderdorp, gelegen ten westen van de Persant Snoepweg. Het gebied omvat bijna de helft van de gesloten bebouwing van Leider dorp en telt ongeveer 1050 woningen. De bewoners komen voor een groot deel van buiten de Leidse agglome ratie en de gemiddelde leeftijd ligt duidelijk lager dan overeenkomt met het landelijk gemiddelde. Er zijn vrij veel forensen bij, rela tief veel academici en als geheel zijn de bewoners van dit gebied te vat- LEIDERDORP Binnenkort zal een begin worden gemaakt met de reconstructie van de Mauritssingel. De werkzaamheden zullen worden uitgevoerd door N.V. Aannemings bedrijf v.h. J. Visscher Zn. t2 Lei derdorp onder directie van de Dienst van Gemeentebedrijven. Om de re constructie met zo weinig mogelijk hinder voor het verkeer te kunnen voltooien zal het werk in drie fasen worden uitgevoerd, waarbij steeds een gedeelte van de hoofdrijbaan voor alle verkeer zal worden afge sloten. Omdat door de noodzakelijke weg- omleidingen het verkeersbeeld in de Oranjewijk regelmatig zal verande ren, adviseren B. en W. de bewoners om vooral ook de kinderen hiervan op de hoogte te brengen. B. en W. verzoeken met het par keren de nodige „zuinigheid" te be trachten en te bedenken, dat voor het rij verkeer en zeker voor politie-, brandweer- en ambulancevoertuigen voldoende vrije ruimte beschikbaar blijft ten onder de noemer jonge, beter gesitueerde, enigszins intellectuele middenstand. Het doel van de enquête was tweeledig. In de eerste plaats wilden de commissies trachten het gesprek op gang te brengen tussen kerkelijk meelevenden en niet-meelevenden. Er werden aanwijzingen gezocht voor een moderne opzet van oecu menisch georiënteerd evangelisatie werk. Daarnaast wilden de Hervormde en Gereformeerde kerken van nicuw-Leiderdorp zich bezinnen op de plaats, die zij in deze wijken zou den kunnen innemen. In dit verband werden meningen, suggesties, en kri tiek gezocht over de kerk, de kerk diensten en de godsdienst, zowel bjj leden als niet-leden van deze kerken. De aard van de enquête kan omschreven worden als het aanne men van een luisterende houding van de kerken naar wat spontaan bij de mensen opkomt als gesproken wordt over de kerk en het geloof. Kerk loopt achter 1. /^ELET OP de doelstelling van de enquête mag worden vast gesteld, dat het gesprek tussen kèrkelijk meelevenden en niet-kerkelijken is gestimuleerd, gezien de beantwoor ding van de vragen en de contacten, die inmiddels met een aantal mensen werden gelegd; overleg inzake het evangelisa tiewerk met de R.K. parochie nadere aandacht verdient; weinig duidelijke suggesties kunnen worden gedaan ten aanzien TER AAR De verenigde Blok- landse en Korteraarse polder hield een ingelandenvergadering in het dorpshuis. De voorzitter van deze polders, de heer G. van Harten, ver telde in zijn openingswoord dat men in het algemeen tevreden kan zijn wat de bemalingskosten van het af gelopen jaar betreft. De secretaris-penningmeester, de heer R. Rozeboom kon in zijn ver slag een optimistisch geluid laten horen. De inkomsten van het alge meen beheer waren f 9.478,54 en de uitgaven f 8.099,38 zodat een voor delig saldo was te vermelden van f 1.379,16. Bij het tweede beheer (de bemaling) waren de ontvangsten f 8.833.35 en de uitgaven f 7.483,97, zodat hier een overschot was van f 1.349,38. De begroting voor het komende jaar beliep voor het algemeen be heer f 12.536,35 en voor de bemaling f 16.222,17. Voor het komende jaar blijven de polderlasten voor de bemaling op hetzelfde peil, namelijk f 7 en f 21 per Ha. Maar voor de gewone om slag van de polderlasten konden deze worden verlaagd met f 4 per Ha; ze zullen dus f 16 per Ha bedra gen. Het viswater, dat werd verpacht aan de gebroeders Van Eijk, zal niet langer in pacht worden gegeven. In de commissie tot nazien van de rekening 1968 werden benoemd de heren Joh. Dobbe, G. J. van Veen en M. J. Kleyn met als reserve de heer H. van Eijk. Over de waterloop langs de Kor- teraarseweg, die twee jaar terug door de gemeente is aangelegd, wa ren de ingelanden niet zo tevreden en ook niet over opgelegde rioolbe lasting. Het afvalwater van de kalvermes terij aan het Papenveer doet het polderwater bar vervuilen. Met klem drongen de ingelanden er bij het bestuur op aan hiertegen strenge maatregelen te nemen, om dat anders de gevolgen voor enkele bloemisterijbedrijven. die daar vlak bij gevestigd zijn, catastrofaal zullen fcijn. Alle sloten in de polder zijn nog niet op diepte gebracht, maar het bestuur zal er de eigenaren op wij zen dat dit nu snel gedaan moet worden. van de plaats, die de kerken van Leiderdorp kunnen gaan innemen. 2. Op de vraag of de kerken een zinvolle functie hebben in de samen leving wordt door de grote meerder heid een duidelijk bevestigend ant woord gegeven. Het dienen van de naaste wordt hoog gewaardeerd en het „service"-element zal in de evangelisatie daarom aandacht moe ten hebben. 3. Er zal rekening mee gehouden moeten worden dat 70 a 80 pet. van de in de antwoorden genoemde te korten van de kerk betrekking heb ben op „soepelheid en aanpassing"; de kerk loopt achter; er is te veel verscheidenheid; de organisatie is te introvert; onverdraagzaamheid en star heid. 4. Uitspraken over zedelijke en maatschappelijke vraagstukken wor den door bijna iedereen in advise rende zin gewenst. De R.K. Kerk zal zich daarbij vooral op tijdigheid, de Protestantse Rum-Cola, rum-sinaasappelsap of rum-punch? Rum is een tropische drank- Wordt bereid uit het sap van suikerriet (wist u dat?). Het leuke van rum is dat je er zoveel lekkere long' drinks mee kunt maken. Rum met een scheut bruisend enpittig ginger-ale bv- of rum met cola of rum met sinaasappelsap (al eens geproefd? proberen!) Rum-punch is ook lekker, u weet wel met water, suiker en citroen COSTER'S slokje van de week» ORIGINAL JAMAICA RUM (40%) Per fles f 11,25 wijnen en gedistilleerd Steenstraat 8 Telefoon 21361 Herenstraat 6 Telefoon 30069 Haarlemmerstraat 204 Tele£ 21611 LEIDEN Geboren: Bianca Wil- helmina Cornelia, dr v C Schrama en H J Hasenoot; Erwin, zn v R van der Veer en J Schouten; Karen, dr v B Boter en P Segaar; Annemargreet dr v D W de Ruiter enP^H -"estad: Elisabeth Maria, dr v L P Heems kerk en E Flippo; Seth Jeroen, zn v J Spierenburg en N Jongsma. Overleden: J W van Egmond, 5 jr, zoon; D A H Dekker. 10 jr, zoon; J van der Peppel. 15 jr, zoon: D Doove, 7 dagen, zoon. op duidelijkheid moeten kerken richten. 5. Bij opmerkingen over de kerk diensten komt als voornaamste klacht het gebrek aan stimulans naar voren en, vooral bij de Gere formeerden, het gebrek aan blijheid. l\LIJ£.Ln TAPIJT 'OfL. TAPIJT POSTBUS 39 - HILVERSUM uv DONDERDAG 25 APRIl 1 Le (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het omvangrijke en wetenschappelijk opgezette Woorden boek der Nederlandse taal, waarvan in 1864 de eerste aflevering vetj scheen, dreigt, bij gebrek aan redacteuren, een „Unvollendete" te worde* Onder jonge neerlandici blijkt er weinig animo te bestaan zich met h«j woorden boek bezig te houden. De generatie die het werk zou moeteil overnemen, laat het afweten. Dit bleek uit een toespraak die de Groningse hoogleraar dr. K. H. Hee roma gistermorgen hield ter gelegen heid van de onthulling van een pla quette waarmee de grondlegger van r 55 LEIDERDORP De interkerkelijke enquête in Leiderdorp heeft een groot aantal losse opmerkingen opgeleverd, waarvan het door de com missies van de Herv. Gemeente en de Geref. Kerk uitgebrachte rapport een bloemlezing geeft. Hier volgt nog een uittreksel daaruit. geen uitspraken doen op politiek terrein" Een ander meent: „Uitspraken behoren door politieke partijen te worden gedaan; kansel en katechese zijn de spraakorganen van de kerk. De kerk moet wel wijzen op politie ke verantwoordelijkheid" Lijnrecht hiertegenover staat ie mand die vindt dat de kerk een scholing in maatschappelijkheid moet geven. „Het tekortschieten is vooral een fout van de individuele leden van de kerk"—„Waar de gëest van Christus zegevierde, faalde de kerk niet" Dat velen grote waarde hechten aan een samengaan van de kerken, blijkt uit de reacties. Een kritisch geluid komt van iemand, die vindt dat de Gereformeerde kerk te kortschiet in oecumenisch besef, en zichzelf als instituut te hoog aanslaat. Er wordt ook gepleit voor meer gezamenlijke kerkdiensten, enerzijds omdat „de nog bestaande kleine verschillen tussen de Hervormde en Gereformeerde kerken in de liefde tot Christus moeten vervagen" anderzijds omdat „alle geloofsrich tingen samen alle verantwoorde kosten mpeten, dragen"—. „Niets afschuiven op de generatie na ons".Sommigen menen, dat er al van een geweldige vooruitgang gesproken kan worden. Er wordt ook gewaarschuwd: „Men is bereid de Waarheid Gods te loochenen om elkaar te kunnen vinden. Wees voorzichtig met de R.K. Kerk, die zo ver van de Pro testantse kerken staat." Het streven naar vrede zien velen als een taak van de kerk. Dit zou b.v. kunnen door „het geven van praktische richtlijnen voor het herstel van de betrekkingen tussen mensen en volken"Ook de moge lijkheden van de Wereldraad van Kerken wordt genoemd. „De kerk moet verdraagzaamheid bevorderen en de goede communicatie met an dersdenkenden" Uit een aantal antwoorden blijkt, hoe men de hokjesgeest verfoeit. Een aantal malen leest men een opmerking in de zin van: „Laat de kerk toch geen sociaal instituut worden". „Politiek hoort niet in de kerk thuis". „De kerken moeten Aanklacht Wellicht de ernstigste aanklacht te gen de kerk klinkt in de volgende woorden: „2000 jaar Christendom heeft de mensheid niet bevrijd van de tegenstellingen: armoe - rijkdom, rechtloosheid - machtswellust, oor log - vrede, discriminatie - superio riteitsgevoelens"Er wordt hier een tekortschieten van de kerk ten opzichte van de samenleving gesig naleerd, maar ook de verdeeldheid binnen de kerken wordt vele malen genoemd. „De kerk moet zich aanpassen aan de tijd met behoud van het Evangelie" „Hedendaagse problemen wor den te weinig aangeroerd" „Het opvangen van de jonge ge neratie wordt niet goed verzorgd in de kerk" „De Hervormde Kerk in Leider dorp is te orthodox" „Laat de kerk niet te modem zijn; er zijn gelovigen, die het tempo niet kunnen bijhouden" (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK AAN ZEE Nadat de telefoon de laatste dagen bij wijze van spreken niet stil had gestaan, kwam gisteravond op Prinses Ma- rijkelaan 22 het telefoontje waarop mevrouw C. van der Plas (36) steeds had gehoopt: haar man was aan de lijn, kapitein Klaas van der Plas, die vorige week in Polen gevangen was gezet. Dit telefoontje was het bewijs, dat de overmaking van de borgsom van ruim een halve ton effect had gesorteerd. Het gesprek was kort en onduidelijk, maar mevrouw Van der Plas was in de wolken van haar man zelf te horen, dat hij in de ge legenheid zou worden gesteld naar huis te komen. Mevrouw Van der Plas: „U moet me niet vragen, hoe ik me de afge lopen dagen heb gevoeld. Dat is een domme vraag. De kinderen Anja (7) en Tonny (5) hebben zich heel goed gehouden, hoewel ze begrepen, dat de situatie nu tenminste zo ernstig was als de vorige keer toen hun vader enkele maanden in Polen werd vastgehouden". Dat kapitein Van der Plas na de moeilijkheden van vorig jaar op Polen is blijven varen, heeft vooral als reden, dat hij erg aan zijn schip is gehecht en dat hij op Polen varend elke week thuis komt. De overige schepen van de rederij blij ven veel langer van huis. Mevrouw Van der Plas heeft de schrik wel goed te pakken, maar zij zal haar man toch niet pressen op een andere lijn te gaan varen. „Ik kan niet beoordelen, wat het beste is. Ik laat dat helemaal aan hem zelf over. Hij vaart al sinds 1956 op de Spes en was gelukkig op dit schip, dat hij tot en met kent". Kapitein Van der Plas is begon- KATWIJK AAN ZEE Vanmid dag hoopt kapitein Klaas van der Plas Polen per schip te verlaten. Hij vaart naar Kie', waar hij morgen ochtend zal aankomen. Per trein reist hij dan in de loop van de dag naar huis. nen op de visserij als jongen van een jaar of zestien. Hij voer op log gers, trawlers en kotters, als stuur man en later ook als schipper. Kort voordat hij trouwde, ging hij van de visserij over naar de kustvaart toen hij stuurman werd op de Spes. Afscheidsreceptie ds. Walvaart SASSENHEIM 'In verband met het afscheid van ds. W. H. Walvaart wordt vrijdag 3 mei van 8 tot 9.30 u. 's avonds in Ontmoeting een receptie gehouden. Zondag 5 mei a.s. om 3 u. is er een afscheidsdienst in de Gere formeerde Kerk aan de Julianalaan. SASSENHEIM Vrijdag 3 mei houdt de AR-kiesvereniging een openbare vergadering in het jeugd huis. Spreker is de heer H. A. de Boer te iJmuiden, voorzitter van de ARJOS. Onderwerp: Op de twee sprong. Aanvang 8 uur. SASSENHEIM De jaarlijkse z'ek- tebeeldenwedstrijd word) gehouden op vrijdag 3 en zaterdag 4 mei in de ma gazijnen van fa. W, Moolenaar Zn. Hoofdstraat 122. Voor ieder is er gele genheid aan deze wedstrijd deel te ne men. Vrijdag is de wedstrijd van des middags half twee tot vijf uur, en za terdagmorgen van 9 tot 12 uur. „De kerk hecht veel waarde aan haar optreden naar bulten, maar hoeveel leden hunkeren niet naar een bemoedigend woord?" Een ander vindt daarentegen in de kerk menigmaal steun in moeilijkhe den. „De kerk is tot vormendienst vervallen; er is te veel theologische haarkloverij geweest" „Onderlinge verhoudingen in de kerk zijn slecht. Oprecht geloof (met zonde bevlekt) is minder in tel dan geld (kapitaal of hoog salaris) of stand en academische vorming" „Bijbelse waarheden, die vroe ger als dogma golden, zijn door de wetenschap achterhaald." Ook de ethiek van de kerkmensen levert stof tot kritiek: „In de prak tijk blijkt de Christus schuil te gaan achter een grote hoeveelheid gebo den, verboden, plichten en gewoon ten. Bij de Gereformeerden is er een te eng begrip van de Zondagsvie ring"—. Onbegrijpelijk „De kerken bevinden zich niet midden in dc samenleving. Het uit dragen van het Evangelie geschiedt nog te vaak in een terminologie die de buitenstaander niet begrijpt" „De problemen van alledag kent men niet of wil men niet kennen, de kerk is te nationaal, te institutioneel, in tegenstelling tot de Wereld raad." „Wat een teleurstelling als de kerk centraal staat in plaats van de Liefde tot Christus." „De kerk is in het verleden dic tatoriaal opgetreden, nu krijgt ze de rekening gepresenteerd (lege ker ken)." Iemand vermoedt, dat wel 70 pet. van de mensen meent, de kerk niet nodig te hebben. Hij ziet het als taak van de geestelijkheid „de, kortsluiting tussen bevolking en kerk op te heffen" „Gelukkig is er de laatste jaren een geest in de kerk, die oproept tot meer actief belijden" Een aantal opmerkingen heeft be trekking op de organisatie van de kerkelijke organan: —„In de kerkelijke leiding moeten behalve theologen ook andere ge leerden en leken zitting hebben" „Laat de jeugd toch kerke- raadsvergaderingen bijwonen" „De kerk moet geen uitspraken doen maar de leden opvoeden tot verantwoordelijkheid. Als de kerk uitspraken doet, waar blijft dan de inhoud van het modewoord „mondi ge leden"?" —„Uitspraken zijn in feite van een groep theologen over de hoofden van de kerkmensen heen" „Uitspraken moeten gefundeerd zijn op deskundige adviezen, niet die van de Kerkeraad" „De kerk moet niet te snel een duidelijk en bezonnen antwoord ge ven" „Degenen die namens de kerk spreken moeten zelf menen wat ze zeggen"—. „Uitspraken zijn soms tijdig: herderlijk schrijven inzake de Rooms-Katholieke Kerk, oorlog en vrede, Vietnam. Soms zijn ze niet tijdig: verhouding rijk - arm, maatschappijstrukturen" Een ander vindt, dat de Hervorm de Kerk wel tijdig en duidelijk is, maar dat de interesse voor de uitspraken niet voldoende is. Er was ook iemand, die uitspraken van de kerk verlangt over luchtverontreini ging, watervervuiling en cultuuront wikkeling. Vlees noch vis „De kerkdienst is een middel om met elkaar God te eren, het Evange lie uit te dragen ên te trachten er naar te leven" „Wanneer men met de bedoeling in het geloof versterkt te worden naar de kerk gaat, zal men zelden teleurgesteld worden „De kerkdienst is alleen belang rijk voor hen, die in een kerkelijk klimaat werden grootgebracht. De toevallige bezoeker wordt er waarschijnlijk weinig door aan gesproken"—. Een ander vindt, dat de kerkgang goed is „om het geweten koest te houden" Over het verbeteren van diensten wordt gezegd: „De kerken doen wat ze kunnen, maar het is moeilijk de mensen zelf enthousiast te krijgen" Er wordt geprotesteerd tegen het in gebruik zijn van zoveel psalm- en gezangboekjes. Sommigen willen meer „Johan dc Heer". Het gezamenlijk bidden van het het woordenboek, Matthias de Vriefl wordt geëerd. De plaquette, met <j2| bebakkebaarde kop van De Vries cf de woorden „Matthias de Vrlei! 1820-1892, grondlegger van het Woorj denboek der Nederlandsche taal", aangebracht aan de gevel van hef gebouw aan het Rapenburg waar d] redactie van het Woordenboek zetel'] Prof. Heeroma, die zichzelf dl oudste noemde van het vierde gèJ' slacht dat nu de leiding van het werf heeft, vroeg zich bezorgd af waar dL vijfde generatie blijft. Hij noemde heM uitermate vermoeiend en ontmoedig gend telkens weer pleidooien te mt ten voeren voor de maatschappelij] waardering van het Woordenboek] werk en telkens weer te m< vaststellen dat het oudste en beli rijkste van alle nederlandistische in] stituten in bredere kring nauwelijl bekend is. KLEINZOON De plaquette aan het Rapenburg, ontworpen door mejuffrouw G. D, Faber, zal er mede toe bjjdragen, hoopte prof. Heeroma, dat het woor denboek grotere bekendheid krjjgt Dc gevelsteen werd onthuld door een kleinzoon van Matthias de Vriefclt' mr. H. M. de Vries. Ook andere na-kl komelingen van de vroegere Leidse 01 hoogleraar waren daarbij aanwezig In zijn toespraak schetste prof. Heeroma De Vries als een man die f voor het Woordenboek der Neder- <1 landsche taal grote offers heeft ge bracht. Tragisch noemde hij het dal de eerste generatie van De Vries' op volgers de opzet van het werk al meteen grondig heeft veranderd. Dui- Al délijk liet hij overigens uitkomen dat dit aan de grote verdiensten vani{ De Vries weinig of niets heeft af ge- daan. LEIDEN Personeel van de Ste delijke Lichtfabrieken, profiterend van de betrekkelijke rust op de sin- gelroute door de tijdelijke afsluiting van de Schrijversbrug, brengt mo menteel verklikkerlichtcn-op-oog- hoogte aan in dc verkeerslichten installatie bij de Warmonderbrug. In verband hiermee is de installatie tij delijk buiten gebruik. In verband met de snelle fasering] van deze installatie is het voor weg gebruikers belangrijk, dat deze laat gevestigde verklikkerlichtjes worden aangebracht. Hierdoor kan „de eet*"! ste man" veel sneller reageren op verandering van de lichten, dan wan neer hij helemaal omhoog moet kij ken. Overigens wordt op de niem noordelijke omleidingsroute een tel lingenplan uitgevoerd, aan de hand waarvan onder meer de fasering van genoemde licht-installatie zal worden veranderd. Scheldpartij beboet DEN HAAG De Haagse politie rechter heeft een Leidenaar bij ver stek veroordeeld tot een boete van 50 wegens belediging van zijn buurvrouw. Waaraan de buurvrouw de scheld partij waarop zij was getrakteerd te danken had, werd niet duidelijk, maar een andere buurvrouw die als getuige optrad liet er geen twijfel aan bestaan 'dat er geen woord Frans bij was geweest. De officier van justitie achtte be lediging bewezen en eiste tegen de afwezige buurman de boete waartoe de rechter veroordeelde. Onze Vader en de Geloofsbelijdenis wordt gewaardeerd, maar er is ook iemand die het „kinderachtig" vindt Ook wordt gezegd dat de predikant zelfs niet uit naam Van God, het recht heeft dc vergeving van zondcil aan te zeggen. Over de vernieuwing Van de litur gie merkt iemand op: „het is ou de wijn in nieuwe zakken"Er wordt geprotesteerd tegen het hou den van het Avondmaal in de ban ken. Een ander wil het Avondmaal openstellen voor ieder, die er be hoefte aan heeft. „Mensen zijn ten aanzien van de preek kritischer dan vroeger, preek is doorgaans ingesteld op de gemiddelde kerkganger en men krijgt door de modaliteiten vaak vlees noch vis-preken. Echter, het antwoord voor ieder persoonlijk komt niet uit de tekstuitleg." Er wordt ook geklaagd: „de preek steunt te veel op de eigen mening van de predikant. Vanaf de preekstoel wordt het kinderlijk ge loof op losse schroeven gezet. De preek is soms meer reclame voor bepaalde groeperingen dan een geestelijke verfrissing. Er zijn alleen nog vraagtekens." Een suggestie doet iemand, dat tót nadenken stemmende onderwerpen, die door predikant, ouderlingen of diakenen zijn vernomen in de ge meente, in de kerkdienst besproken worden. Er wordt zowel gunstig als afwij zend gereageerd op de com bo-diensten in de Hervormde Kerk. Er wordt ook gevraagd naar meer bijzondere diensten (ook oecumé- nisch) en naar meer schoonheidsbe leving in de kerk: solo-zang, fluit, viool, trompet. —„De meeste dominees zijn een karikatuur van het predikanten ambt, anderen zijn woordkenners en vertellers. Zij zeggen niets concreets, kletsen maar wat in hun burger- man's moraal. Een geheel ander ge luid klinkt ook: „Priesters zijn ook mensen. De i mensen eisen vaak te veel van hen"

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 4