MINIMUMLOON OP f135 BAMUQO NASI Israël wijst protest van Oe Thant af T s jechoslowakije nader tot Westen Commentaar JAMIN VISSTICKS! Premie stijgt in 1969 met twee procent Het Kwartet 700GR 2401,99 600GR24I -GORENG 91.99 LEVEN WEER DUURDER Huwelijk Noorse prins op 29 aug. Vele Europese ambtenaren vragen ontslag PER PAK 10 STUKS NU Noodsituatie bij zuivel BB zocht vannacht in 52 stadswijken naar de verdwenen meisjes NVV doet niet mee aan 1 mei-viering in Amsterdam Nieuwe Leidse Courant Donderdag 25 april 1268 - 69ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Voor het eerst zal het minimumloon, en daaraan gekoppeld de minimum-vakantiebijslag, bij de wet worden geregeld. Gaan de Kamers met minister Roolvinks voorstel akkoord, dan stijgt het minimum weekloon op 1 juli tot 135. Vier jaar geleden bedroeg het nog 100. Het is de bedoeling dat het minimum de ontwikkeling van lonen en prijzen volgt. In vier jaar tijd met f35 gestegen Elk jaar automatische verhoging Vakantiebijslag wettelijk O procent (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Met ingang van 1 juli zal het minimumloon 135 per week bedragen. Ook is in het zojuist gereedgekomen wetsont werp Minimumloon en minimumvakantiebijslag de vakantiebijslag op 6 procent van het loon gesteld, met dien verstande, dat de werk gever niet verplicht is om meer dan 6 procent van tweemaal het mi nimumloon uit te betalen. Het minimum loon van 128 wordt dus met 5,5 procent verhoogd. In lei- te echter zit er maar ƒ4.- verhoging in, want per 1 januari was reeds een bijslag van 3.- verleend. Wanneer dit door minister van So ciale Zaken B. Roolvink ingediende wetsontwerp de Staten-Generaal ge passeerd is, zijn deze onderweroen voor het eerst bij wet geregeld, nadat vooral over het minimumloon bij de loononderhandelingen de laatste ja ren steeds moeilijkheden zijn ge weest. Het wettelijk minimumloon geldt voor alle personen tussen 25 en 65 jaar; het niveau wordt telkenjare op 1 juli aangepast, gekoppeld aan een mengvorm van loon- en prijsindex. Een tussentijdse aanpassing is moge lijk, maar dan zal er wel een bijzon dere aanleiding als een algemene looncompensatiemaatregel moeten zijn. ACHTERSTAND Eens in de drie jaar zal de minister de SER om advies vragen om het niveau van het minimumloon aan te kunnen passen aan de algemene wel- LEKKER ALS BU DE CHINEES KWALITEITS DIEPVRIES JERUZALEM De Israëlische re gering heeft het protest van Oe Thant tegen het houden van een mi litaire parade ter herdenking van het twintigjarig bestaan van de staat Israël van de hand gewezen. De parade zal op 2 mei in het Joodse deel van Jeruzalem worden gehouden. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties had deze parade „een schending van het in 1949 tus sen Israël en Jordanië gesloten bestand" genoemd, meldde het Israëlische blad Maariv gisteren. Oe Thant vindt de parade ook strijdig met de opvatting van de VN over Jeruzalem, dat vroeger voor een deel in handen van Jordanië en voor een ander deel in handen van Israël was, maar sinds de juni-oorlog van vorig jaar volledig in het bezit van Israël is. Jordanië heeft in verband met deze parade om een spoedbijeenkomst van de Veiligheidsraad gevraagd. Dit land vindt dat Israël op deze wijze de resolutie van juli 1967 over de status van Jeruzalem schendt. Opnieuw zijn gisteren Israëlische en Jordaanse troepen met elkaar slaags geraakt in het gebied ten zui den van het Meer van Galilea. Er zouden aan beide zijden slechts ge wonden zijn gevallen. Het gevecht duurde anderhalf uur. Baby gestikt in ivieg MARKEN De baby van de familie Schotanus uit Marken is gistermid dag in zijn wiegje in het tuig verstrikt geraakt en gestikt. DEN HAAG Het levensonder houd is in fe'bruari-maart weer duurder geworden. Het prijsindex cijfer steeg van 134 tot 136 (op basis van 1959 100). Het CBS zal voortaan de bereke ning van de kosten van levensonder houd baseren op de uitkomsten van 1964. vaartssituatie. Door het systeem van een gemengde loon- en prijsindex kunnen de minimumloners namelijk een achterstand hebben gekregen op de overige werknemers. In het wetsontwerp zijn enkele uit zonderingsgevallen opgenomen: de minister kan voor minder-validen een lager minimum vaststellen en eveneens voor een bepaalde onderne ming of bedrijfstak, indien aaarvoor zijns inziens economische noodzaak bestaat. Een evenredig lager mini mumloon geldt voor hen die korter dan normaal (45 uur per week) wer ken. (Voor vervolg zie pagina 9) OSLO He'c huwelijk tussen' de Noorse kroonprins Harald en mejuf frouw Son ja Haraldsen zal op 29 au gustus worden gesloten, zo heeft ko ning Olav gisteren beslist. Bisschop Birkeli zal het huwelijk inzegenen in de kathedraal van Oslo. Prins Harald (31) en Sonja Ha raldsen (30) hebben tien jaar moeten wachten voor koning Olav toestem ming gaf voor hun huwelijk. BRUSSEL Een verrassend groot aantal Europese ambtenaren in Brus sel en Luxemburg heeft, bij de gele genheid van de fusie van het appa raat der EEG-commissie, Euratom- commissie en, Hoge autoriteit der EGKS ontslag gevraagd, zo is giste ren in goedingelich'ce kringen in Brussel vernomen. Het aantal ontslagaanvragen be loopt circa 480, dat is bijna tien pro cent van het totaal aantal ambtena ren van de gemeenschap. Onder hen bevinden zioh verscheidene diredceu- ren-generaal, die kort voor Pasen definitief werden benoemd. Velen hebben zich mogelijk bij hun besluit laten leiden door de bijzonde re gunstige financiële regeling, een zg. „gouden handdruk", die is voor zien voor ambtenaren die als gevolg van de reorganisatie in Brussel en Luxemburg zouden moeten afvloeien. ZEEVERS-KROKANT-LEKKER KOOP EEN OF TWEE PAKKEN KWALITEITS DIEPVRIES a I L<l 59 55- DEN HAAG Het Landbouwschap en het Produktschap voor Zuivel heb ben gisteren uiting gegeven aan hun bezorgdheid over de ontwikkeling op de zuivelmarkt. In het zuivelschap werd zelfs van een noodsituatie gesproken. Nu met ingang van 1 april de laatste overheidssteun aan de industriemelk is vervallen, moet een groter deel van de opbrengst van de melk rechtstreeks uit de markt komen. Door de grote voor raden en het ontbreken van doeltref fende maatregelen zijn de kaas- en melkpoederprijzen dermate gedaald, dat voor vele veehouders de voorschotprijs zelfs tot 6 cent per kg melk lager is. (Zoals bekend hebben de kaasprijzen op de Leeuwarder zuivelbeurs op Goede Vrijdag een enorme val gemaakt: de volvette zakte van 3.17 tot 2.75 per kg.) In het Produktschap voor Zuivel werd gesproken van buitengewoon gre- te ongerustheid over de prijsvorming en van ontstemming over het uitblijven van regeringsmaatregelen, waardoor de richtprijs voor de melk nog enigszins waar kan worden gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het zoeken naar de twee verdwenen meis jes Louise van Heuzen en Anne ke van Hulst gaat onverminderd voort. Woensdagmiddag heeft de Rotterdamse commissaris van de kinderpolitie, P. Ligtvoet, beslo ten, zeshonderd affiches met de foto's van de meisjes in de stad te verspreiden. Verder hebben vannacht driehonderd mannen van de BB zich ingezet bij het speuren. Tussen de nu talrijke tips zijn er vier van verschil lende automobilisten, die rnenen maandagmiddag twee meisjes bij Maasland te hebben gezien. De affiches, waarover wij gis- ren reeds schreven, werden in op dracht van hoofdcommissaris J. Wolters met spoed gedrukt bij de gemeentedrukkerij. Vandaag zul len zij overal door de stad wor. den verspreid en opgehangen, in alle openbare gebouwen, metro stations, NS-stations en bij benzi nepompen. De driehonderd BB-ers, die woens dagmiddag actief werden, hebben vannacht in 52 stadswijken alle leegstaande huizen en slooppanden afgespeurd, zelfs met honden. De mariniers hebben woensdag alle binnenvaartschepen en opslag- terreinen in en om het Leuvenha- venbekken doorzocht. Hun collega's van de vaar- en duikschool uit Geer- truidenberg dregden de mond van de Leuvehaven af. KADEMUUR Toen de mariniers gisteren een groot gat in een kademuur zagen, dat daar zondag was ontstaan, heb ben ze de hele muur weggebroken om te zien of de meisjes zich soms daar achter hadden verstopt. De na speuringen in andere havens wor den door de rivierpolitie verricht. De politie hoopt, dat de tips van de automobilisten tot resultaat zul len leiden. Deze automobilisten ver klaarden onafhankelijk van elkaar, dat zij twee meisjes van omstreeks zeven a acht jaar bij de Bonervliet, vlak voor Maasland, hadden zien lopen. Ze waren bezig te liften in de richting van Hoek van Holland. Een van de chauffeurs had zelfs gezien, dat de kinderen uit de bos jes onderaan het talud van de rijks weg waren gekomen. Jammer is dat niemand, in verband met de snel heid van het verkeer, een duidelijk signalement heeft kunnen opnemen. De politie onderzoekt verder ook de tip van twee automobilisten, die zondagmiddag twee meisjes hebben zien staan bij het Feijenoord Sta dion. Eén van hen had een bord met het opschrift Amsterdam bij zich. STADION De politie verzoekt een ieder, die één van deze tips kan bevestigen Een wervelstorm raasde over de Amerikaanse staat Ohio en richtte op verschillende plaatsen schade aan. Dit huis in Newtonsville ging, op een keuken en een kamer na, geheel tegen de vlakte. Geen per soonlijke ongelukken, want de be woners waren niet thuis. NEW ORLEANS De jacht op de moordenaar van dr. Martin Luther King strekt zich naast hoofd verdachte James Earl Ray nu ook uit tot de vrouwelijke kennis van Ray, Jerri, die diverse malen met Ray is gezien. SPRIIIK De universiteit brengt alle bekwaamheden tot ont plooiing, waaronder ook de domheid. TSJECHOW Nog niet herenigen, wel samen kerk zijn - pagina Kernmerk „Mam komt wet later. Ik ben ai met het eten bezig." MET Willi DE BILT Een hogedrukge- bied in onze omgeving heeft vandaag opnieuw een weersver- betering gebracht. Vooral de on stabiliteit van de lucht en daar mee de buienkans is aanzienlijk afgenomen. Wel kwamen er in de kustgebieden dichte mistban ken voor. Een storing in de bovenlucht veroorzaakt in Midden-Europa en het Alpengebied nog steeds veel bewolking en regen of on weersbuien. In Oost-Europa ko men nog steeds zomerse tempe raturen voor. Een depressiegebied op de oceaan breidt langzaam zijn in vloed uit in de richting van de Golf van Biskaje. Hiermee sa menhangende drukdalingen bo ven Frankrijk zullen morgen de wind bij ons naar oostelijke rich tingen doen draaien, waarbij de temperaturen opnieuw iets ho ger kunnen worden. In de nacht zal er nog weinig wind zijn en is er dan ook opnieuw kans op mistvorming. DE BILT In de nacht en vroege ochtend op vele plaatsen mist en weinig wind. Morgen overdag droog en vrij zonnig, maar in het zuidoosten van het land tijdelijk meer bewolking. Zwakke tot matige oostelijke wind en iets hogere middagtem- peraturen. Ilervormingsprogram ingediend zich met haar in verbinding te stel len. Zoals gisteren reeds gemeld, heeft de familie Van Hulst de Utrechtse telepaat Gerard Croiset geconsulteerd. De politie doet ook een beroep op eigenaars van bedrijfsruimten en pakhuizen, die niet dagelijks wor. den bezocht, om die panden aan een nauwkeurig onderzoek te onderwer pen. Na de tip, dat twee meisjes rich ting Hoek van Holland stonden te liften, heeft de politie daar ook een speuractie ondernomen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het NVV neemt niet deel aan de 1-meiviering in Amsterdam. De Amsterdamse afdeling van de drie vakcentrales hebben een uitnodiging ontvangen van de organiserende poli tieke partijen PvdA en PSP, en de stu dentenbeweging Asva en Studenten vakbeweging, de Socialistische Jeugd en Politeia. Van de zijde van het NVV wordt de weigering ais volgt gemotiveerd. „Het NVV doet al jaren niet meer mee aan de 1-meiviering. Nu de andere vakcen trales niet op de uitnodiging ingaan, be staat er voor ons, als algemeen vakver bond, ook geen reden om deel te nemen aan de 1-meiviering." PRAAG De Tsjechoslo- waakse premier, Oldrych Cemik, heeft gisteren in het parlement een liberaal hervormingspro gramma ingediend en West- Europa de vriendschapshand toe gereikt. Hü zei dat Tsjechoslo- wakjje de democratische stro ming in West-Duitsland begroet, maar de beste mogelijkheden ziet in Frankrijk, Engeland en de Beneluxlanden. In een drie uur durende toespraak zei Cernik, dat de regering zal wer ken aan volledige ontwikkeling van de burgerlijke rechten en vrijheden, ook op godsdienstig gebied. Ook zal aan de minderheden, Hongaren, Po len, Oekrainers en Duitsers volledige gelijkberechtigheid worden gegaran deerd. Voorts zullen herzieningen worden doorgevoerd om te voorko men dat één man te veel macht in handen krijgt. Godsdienstvrijheid Wat betreft de verhouding tot de kerken, zal de regering uitgaan van het beginsel dat gelovige burgers vol waardige leden van de maatschappij zijn, die een actief aandeel hebben in het oplossen van alle problemen van de socialistische republiek. De rege ring zal er voor waken dat de godsdienstvrijheid wordt geëerbie digd, maar verwacht daar tegenover van de kerken en de geestelijkheid volledige loyaliteit en opbouwende steun. Cemik zei verder dat de regering binnenkort bij de Nationale Vergade- Ruim 2000 ton appelen uit de markt genomen DEN HAAG Het centraal bu- reau van de tuinbouwveilingen heeft gedurende de appelcrisis die giste ren precies drie weken oud is reeds 1900 tot 2000 ton appelen uit de markt genomen. Een woordvoerder van het centraal bureau deelde dit gisteren mee. DJAKARTA In Indonesië is de benzineprijs verviervoudigd. Belangrij ke prijsverhogingen voor andere pro- dukten worden vooralsnog niet ver wacht. ring wetsontwerpen zal indienen ter, regeling van het recht van vergade ring, persvrijheid, het reizen van Tsjechoslowaakse burgers naar het buitenland, en ook de rehabilitatie van burgers die in de jaren vijftig onwettig veroordeeld zijn. LONDEN Koningin Elizabeth en haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh, zullen in november staatsbezoeken aan Chili en Brazilië brengen. Met Argentinië wordt nog overleg gepleegd over een mogelijk bezoek omstreeks dezelfde tijd. Indonesië A LS er één voorbeeld is van inter- nationale hulpverlening op mo derne schaal, dan de steun die de zo genaamde donorlanden aan Indone sië geven. Bij monde van prof. dr. Widjojo Nl- tisastro, die leider van de Indone sische delegatie was op de zojuist in Rotterdam afgesloten vierde bijeen komst van de Intergouvernementele Groep, heeft Djakarta hiervoor zijn oprechte en welgemeende dank be tuigd. Als initiatiefnemer van het interna tionale consortium kreeg Nederland de grootste lof toegezwaaid, terwijl minister Udink de mooiste pluim op de hoed werd gestoken voor de wijze, waarop hij in zijn functie van voor zitter de met voetangels en klemmen bezaaide gespreksstof heeft laten be handelen. De onderhandelingen zijn wederom moeilijk geweest. Men kon eigenlijk moeilijk anders verwachten, want het program van financicel-cconomische stabilisatie en rehabilitatie, dat In donesië met redelijk succes tracht door te voeren, vergt het ter beschik king stellen van fondsen gedurende een periode van vele jaren. Door de verbondenheid in het ver leden liggen de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië meer in de emotionele dan in de zakelijke sfeer. De overige partners van de Inter gouvernementele Groep worden ech ter door andere motieven geleid. Een van de belangrijkste is wel, dal Indonesië een soort bufferzone vormt tussen de communistische en de niet- communistische landen in het verre Azië. Vooral Amerika, Japan er. Australië hebben er politiek en stra tegisch belang bij, dat de potentie (grondstoffen) van het eilandenrijk wordt ontplooid. Een laag welvaarts niveau wekt in brede lagen van dc bevolking ontevredenheid op, waar door, zoals de mislukte communis tische putsch van 1965 bewezen heeft, een dankbare voedingsbodem voor revolutionaire inplantingen ontstaat. Uit de gunstige rapporten, die door de Wereldbank en het Internationale Monetaire Fonds zijn uitgebracht, moge blijken, dat het nieuwe regime van president Socharto alle zeilen heeft bijgezet om het kwaad van de inflatie en dat van de corruptie te bestrijden. Door overmacht is er ech-, ter van perioden van windstilte sprake. Deze betreffen zowel de droogte, waardoor nog grotere rijst-; tekorten zjjn ontstaan, als de dalinj van de wereldrubberprjjs: een van dc kurken, waar de Indonesische econo mie op drijft. Als grootste kredietgevers aarzelen Japan en Amerika op dit moment nog hun hulp voor 1968 te verhogen. Niettemin is na afloop van de vierde donorlandenconferentie op overdui delijke wijze te kennen gegeven, dat de Intergouvernementele Groep ook dit jaar Indonesië niet in de steek zal laten. Met minister Udink zijn wij van mening, dat het nieuwe Indonesië verdient en ook waard is uit het moe ras te worden geholpen, waarin het door wanbeleid en wanbeheer van een vorig regime is geraakt. morgen voordeel mandarijnzuurtjes 250 gram van 89 voor 75 niet duur we/ heerlijk Minister Roolvink voorspelt: (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De totale premie stijging in 1969 voor de sociale verzekering zal tenminste 1% tot 2 procent bedragen. Minister Roolvink (sociale zaken) zei dit vanmorgen op de ledenraad van de Nederlandse christelijke agra rische bedrijflsbond. Een hogere premie zullen o.m. vergen: de Arbeidsongeschiktheids verzekering, de Ziekenfondswet en de Algemene wet bijzondere ziekte kosten. Door de economische situatie is de toeneming van sociale uitkerin gen sneller gegaan dan van de ont vangsten. Bijzondere zorg maakte de minis ter zich over de prijs- en consump tiestijging van de ziekenfondsenver zekering. De sociale premies van werkge vers en werknemers samen zijn in tien jaar gestegen van 23.1 tot 34 procent. AOW De AOW-uitkering voor een echt paar steeg in 1947-1967 van 936 tot 4650 per jaar, dus vijf maal. Het prijsniveau verdubbelde. Het aantal personen die AOW kregen kwam van 730.000 tot 950.000. Van 1956 tot 1966 vermeerde het aantal kinderen met kinderbijslag van 2.5 tot 3.4 miljoen. In 4% jaar tijds kwam het aantal rechthebbers op bijslag krachtens invaliditeit van 81.000 op 150.000. Voor de totale sector sociale ver zekeringen nam van 1953 tot 1966 het uitkeringsbedrag toe van 917 miljoen gulden tot 8235 miljoen gul den, een vernegenvoudiging in der tien jaar. In diezelfde periode werd het inkomen van de totale Neder landse bevolking vedrievoudigd. De heer Roolvink vroeg er aan dacht voor, dat het de wens van net Nederlandse volk is geweest deze aanzienlijke uitbreiding in de sociale verzekering aan te brengen. Hij noemde het verheugend dat in het parlement met behulp van vrijwel alle politieke groeperingen en met een grote mate van eenstemmigheid de verbeteringen in het sociale pak ket tot stand zijn gekomen. Dank zij de sociale verzekering Is het gelukt de armoede in Nederland in belangrijke mate uit te bannen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1