de slaM» eerder thuis Margriet: konijntjes voeden met poppeflesje ji zomer vroeger aan VOORU Werf combinatie houdt vast aan Maasvlakte Zes jaar geëist voor doodsteken vriendin Zwolse gemeente-ambtenaar wil langere dag ,West-Irian hoort bij Indonesië' Vruchtesap: veel reacties Man overleed na val van 9 meter 13 DONDERDAG 25 APRIL 1968 De Zwolse gemeente-ambtenaar A. van den Oetelaar houdt etrand en bos. „En", zegt hij, „ik woon op een flat, dus als je de natuur in wilt moet je er op uit." Maar daar is vrije tijd voor nodig. De heer Van den Oetelaar heeft daarom in het contactorgaan van het gemeentepersoneel van Zwolle voorgesteld 's zomers dagelijks om half acht in plaats van om kwart over acht te beginnen. Het resultaat zou zijn dat om vijf uur kan worden opgehouden. Nu gaan de Zwolse geme ambtenaren pas om kwart voor zes naar huis. De heer Van den Oetelaar schreef: „Bent u er voor wat meer tgd aan uw tuin te kunnen besteden? bij daglicht nog iets aan het onderhoud van uw woning of auto te kunnen doen? na werktijd nog te kunnen gaan zwemmen, wandelen, fietsen of autorijden? in de zomermaanden juni, juli en augustus wat langer van de zon te genieten? om daarvoor wat eerder uit uw zonovergoten bed te ko men?" Instemming Hij vroeg vervolgens om voldoende instemmende reacties. Het gemeentebestuur zou dan kun nen worden gevraagd met de wensen van de meerderheid van het perso neel rekening te houden. Hij heeft nu 53 instemmende en 36 afwijzende reacties gekregen. „Bij hen die bezwaren hebben zijn veel ouderen, en mensen van buiten» de stad, die tegen het vroeger opstaan zijn, vanwege vervoersmoeilijkhe- den." Zodra alle stemmen binnen zijn, en een meerderheid voor het plan blijkt te voelen, zal B. en W. om goedkeu ring worden gevraagd. Duitsland De heer Van den Oetelaar is door het mooie weer op het idee gekomen. Bovendien werd hij geïnspireerd door zijn vriendschap met een Duitse collega in het stadje Lünen. „Die col lega komt 's zomers regelmatig al om half vier thuis. Ze beginnen daar om half zeven 's morgens. Maar daar zijn ze hier in Nederland niet voor te vinden. Het heeft me allang zwaar op de maag gelegen, dat als je na zes uur nog moet eten, de aardigheid van de zomerse dag af is. Daarom heb ik mijn ideetje toen maar ingezonden voor het personeelsblad". Liever wat langer Het valt de heer Van de Oetelaar wel wat tegen dat er niet meer instemming is betuigd met zijn plan. Hij zegt: „Er bestaat niet, zoals ik dacht, een algemeen verlangen dit te realiseren. Maar als er 60 procent jaknikkers zijn, wil ik het plan wel verdedigen bij B. en W." Die 60 procent zijn er nog niet. Een nog niet onaanzien lijk deel van de Zwolse ge meente-ambtenaren blijft ken nelijk liever wat langer in de zonovergoten bedden liggen. Gisteren hebben mevrouw Holls- man-Liemburg en ik heel wat tele foontjes, en ook enkele brieven ge kregen van lezers, die recepten wil den hebben van diverse vruchtesap pen. Zij die nog willen schrijven pf bel len kunnep zich richten tot mevrouw T. Holleman-Liemburg, Bankastraat 69, Dordrecht (tel. 01850 - 6342). Me vrouw Holleman ls secretaresse van de Stichting Alcoholvrije Dranken. Tevens moet ik een rectificatie aanbrengen: het adres van de Stich ting Alcoholvrije Bedrijven, die alco holvrije recepties verzorgt bij ope ningen, is Olmenlaan 84, Zwijnen- burg, tel. 02907 - 5841 en miet Amsterdam, Da Costahof 32. Ruïne Mijnheer, Inderdaad een triest gezicht, die foto van de ruïne in Lisse. Als de Stichting Dever nu maar geld had! Maar de stichting doet haar best. Originele tegels, balken, en zelfs an tiek meubilair is reeds aanwezig. Ge duld! U zegt, dat de ruïne wel een ver haaltje wil vertellen. Dit is al ge beurd. Bij de Europese Bibliotheek Zaltbommel: Het Huis Dever te Lis- se, 315 blz., groot formaat, 115 il lustraties, etc. (van mijn hand). Niet Gerard Dever heeft het huis gebouwd, maar Heer Reinier Dever omstreeks 1380. Zeer gaarne zou ik voor ons fo to-archief de foto uit de krant ont vangen. Is dat mogelijk? Eventueel tegen vergoeding. Hoogachtend, A. M. Hulkenberg voorzitter Stichting Dever Von Bönninghausenlaan 33a, Kindertientje Alle lezers die aan de oproep van mevrouw v. Gerson-Lohman van de Unicef gevolg hebben gegeven om een kindertientje te kopen, hartelijk dank! Mevrouw Gerson-Lohman heeft me geschreven, dat het enkele weken ge leden in deze rubriek afgedrukte kin dertientje door een aantal lezers is uitgeknipt, ingevuld en opgestuurd naar UNICEF - Den Haag, vergezeld van een tientje. DE HEER VAN DEN OETELAAR .uit die zonovergoten bedden Margriet Middendorp houdt, op een boerderij in Hoek van Holland, acht moederloze ko nijntjes al anderhalve week in leven met volle melk uit de fles; en ze genieten, zo te zien, een blakende gezondheid. Margriet vertelde me giste ren: ,,De diertjes waren veer tien dagen oud toen de moeder stierf. Ik heb ze toen eerst pro beren te voeden met een me dicijnflesje met speen. Dat ging wel, maar nu heb ik een pop- pezuigflesje en dat werkt beter." Margriet laat een van de konijntjes drinken. Het beestje maakt driftige, maar vlotte zuigbewegingen. „Ze zijn er nu aan gewend geraakt. Toen ik pas begon was het anders: een vrien din legde de konijntjes op de rug en hield ze vast, terwijl ik met een hand het bekje openhield." De meeste konijntjes zuigen nu de melk op uit brood. Een week geleden hebben ze ook wat selderij gegeten. „Dat was nodig," zegt Margriet deskundig, „want ze kregen harde buikjes van de trommelzucht." Ze zet het konijntje weer voorzich tig tussen zijn soortgenoten. In het midden van de mand troont doodge moedereerd de hond Tosca, die blijk baar veel van de moederloze konijn tjes houdt. Margriet geeft één van de konijntjes de fles. hond Tosca houdt van konijntjes DJAKARTA Volgens het recht is West-Irian een deel van Indonesië, zo heeft de Indonesische minister van voorlichting, Boehanoeddin Diah, gisteren gezegd na een bijeenkomst van het kabinet. De minister deelde mee, dat het kabinet met de VN in overleg zou treden over middelen om de bevol king van West-Irian volgend jaar over haar eigen toekomst te laten belissen. Indonesië heeft dit beloofd toen het in 1963 het bestuur over het toenmalige westelijk Nieuw Guinea van de Nederlanders overnam. Voor de toepassing van het zelfbeschik kingsrecht voor de bevolking van West-Irian staat de Indonesische re gering reeds in contact met de VN-vertegenwoordiger Fernando Or tiz Sanz. Minister Luns hoopt maandag in New York besprekingen te voeren •met Oe Thant over het plebisciet, op West-Irian. Over de uitslag van deze volksstemming maakte de minister zich weinig illusies. „Het is bekend dat onder het regime van Soekarno de ontwikkeling van Nieuw Guinea nogal is verwaarloosd. Het zal de huidige Indonesische regering niet gemakkelijk vallen een stemming te organiseren over de wensen van de uit circa 705.000 zielen bestaande be volking, aldus de bewindsman, die gisteren van uit Schiphol naar Ame rika is vertrokken. Toch geen samenwerking? (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De combinatie van de vier Nederlandse scheepswer ven Wilton-Fyenoord/RDM/NDSM/ Schelde blijft bij het standpun dat en soms durft een konijntje een kop koffie te proberen een groot dokprojekt op de Maas vlakte het gunstigst is. Wilton zegt in het jaarverslag over 1967 weder om dat een werfbedrijf voor repara tie van zeer grote schepen op de Maas vlakte dient te komen. De direktie is bijzonder verheugd dat een aantal Nederlandse werven bereid is een oplossing te zoeken voor het dokken en bouwen van zeer grote schepen. Wilton-direkteur ir. J. E. Woltjer zei woensdag dat de combinatie van vier het niet verantwoord vindt dat tankers groter dan 200.000 ton de Nieuwe Waterweg opkomen. Nau tisch gezien is dat te gevaarlijk. De vaart op de rivier zou in zo'n geval geheel moeten worden stilgelegd. Daarom ziet de combinatie nog steeds niet veel in het projekt dat scheepsbouwer Verolme op zijn werf in de Botlek wil verwezenlijken: twee bouwdokken voor schepen tot één miljoen ton. Over de toestemming van Rijkswaterstaat die Verolme heeft om dat soort schepen te bou wen, liet ir. Woltjer zich niet uit. Een dok voor schepen van die grootte kan alleen maar op de Maasvlakte tot stand komen, zo meent hij. De verwachting dat de combinatie en Verolme in de brief aan de mi nister van economische zaken het Ex-bewindsman Cals ging gis teren weer eens een mammoet bekijken. Ditmaal in Amsterdam, waar Ulo-leerlingen (of moeten we al zeggen: Mavo-ers?) dit geesteskind van de heer Cals heel snel gestalte hadden weten te geven. Sneller dan de échte mammoet op gang kan komen. De heer Cals kreeg een mini- exemplaar mee naar huis. eens zouden zijn geworden over sa menwerking, komt daarmee weer op losse schroeven te staan. De heer Woltjer deelde niets mee over de in houd van de brief. Wel zei hij niet graag in de schoenen van de minister te staan. Binnenkort wordt de beslis sing verwacht wie de kredielgarantie voor het dokprojekt krijgt. De combinatie van vier is voorstander van een dok voor sche pen tot 300.000 ton, dat eventueel te verlengen is voor schepen tot 500.000 ton. Verolme wil op zijn werf twee dokken voor schepen tot één miljoen ton. Volgens het jaarverslag geven de resultaten over 1967 een vooruitgang te zien en heeft ook de gunstige ont wikkeling van Wilton-Fijenoord NV en Bronswerk-Fijenoord NV zich verder voortgezet De devaluatie van het Engelse pond oefent een nadelige invloed uit op de concurrentiepositie. Wilton-Fijenoord heeft een bevre digend jaar achter de rug, hoewel de moeilijkheden in de nieuwbouw voel baar zijn geweest. De bedrijfsbezet ting van Bronswerk-Fijenoord was bevredigend. Het concern maakte vorig jaar een winst van 5.037.000 gulden. Voor gesteld wordt een dividend uit te ke ren van 12 procent. Raadsman: crime passionnel AMSTERDAM Zes jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en voorwaarde lijke terbeschikkingstelling der regering, heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank gistermiddag ge- eist tegen de 30-jarige in de hoofdstad wonende Surinaam se lasser Philip J. A. Op zaterdag 18 augustus vorig jaar had hij zijn vriendin, de boek- bindster Petronella Witte, na een paar café's te hebben bezocht op straat met een keukenmes een aantal steken in haar gezicht, linker borst en buik toegebracht. Een steekwond in haar hart was dodelijk. De Surina mer liep met het keukenmes op zak omdat hij had gehoord dat de ex-man van Petronella hem en de vrouw wilde doodschieten. Volgens officier mr. W. Tonckers was het gedrag van de vrouw ook niet bewonderenswaardig. Zij had Philip geplaagd en hij was geprik keld en kwaad geworden. Toen de Surinamer Petronella had gezegd geen café meer te willen bezoeken omdat hij geen geld meer had, was zijn vriendin boos geworden omdat zij nog wilde gaan dansen. Er Oordruppelaar Toevallig kwam gisteren op onze redactie de volgende brief binnen over hetzelfde onderwerp. Mevrouw M. Groenendijk uit Bergschenhoek (Hoeksekade 18) schrijft: 22-4-1968 Mijnheer, Met aandacht en bewondering heb ik uw stukje „Kunstmoeder redt ko nijntjes" gelezen. Ik heb ook al enke le malen jonge konijntjes het leven gered. Nu heb ik ook twee konijntjes in huis, die gisteren drie weken zijn ge worden. Ze waren nog geen week, toen moeder konijn ze uit het nest gooide. Mijn man vond ze (negen stuks) op een morgen steenkoud in het nest. Ik heb toen een wollen doek genomen en de beestjes op de haard gelegd om ze weer warm te krijgen. Voor zeven konijntjes was het al te laat Er zijn er maar twee bijgeko men. Mevrouw Blomme uit „Kunst- moeder redt konijntjes" houdt haar konijntjes in leven met haar hond en later met lepeltjes melk, maar ik doe dit met een zogenaamde oordruppe laar. Ik zuig het gummislangetje vol, steek het glazen puntje in de bek en druk heel langzaam het gummislan getje leeg. Het is wel even proberen, maar de konijntjes worden op deze manier lang zo nat niet Misschien kan ik met u dit te schrijven anderen helpen." ontstond daarna ruzie waarna Philip het mes trok. Mishandeld Volgens de Surinamer werden de attenties waarmee hij zijn vriendin omringde niet gewaardeerd. Integen deel zij mishandelde hem. Verdachte vertelde dat de vrouw met sigaret tenpeukjes op zijn hand had gebrand. Niettemin hield hij van haar en daarom verdroeg hij veel. Zij maakte er misbruik van. aldus Philip, die nog zei dat het zijn bedoeling was geweest om met de vrouw te trou wen. In het psychologisch-psychiatrisch rapport werd o.m. gezegd dat als ver dachte zich benadeeld voelt hij als het ware amok maakt en het gevaar bestaat dat hij tot explosie komt. De raadsman, mr. T. Sorko, noem de het gebeurde een typisch voor beeld van een crime passionnel. Deze kent men hier niet maar in de Zuida- merikaanse landen wel en volgens pleiter moet men, juist nu het hier een Surinamer betreft, bij de straf oplegging daar rekening mee houden. De raadsman merkte nog op dat Petronella typisch sadistische dingen over zich had. Ze wilde kijken hoe ver ze kon gaan. Verdachte is een rustig en bescheiden man, die vol gens de psychiater een kinderlijk en kwetsbaar iemand is, zo voerde plei ter nog aan. De rechtbank zal op 8 mei uitspraak doen. UTRECHT De 54-jarige transporteur L. Koolmees uit Rotter dam is gistermiddag in Utrecht over leden na een val van negen meter. Hij werkte aan de nieuwbouw van de Pegus (het provinciale Utrechtse elektriciteitsbedrijf) aan de Lage Weide, waar een nieuwe stoomketel in het ketelhuis wordt gemonteerd. Hij was op een hoogte van 18 me ter bezig met het afslijpen van de ruwe kanten van de buizen. Toen hij zijn werkkooi wilde verhangen stapte hij mis en viel op een negen meter lager gelegen betonnen vloer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 13