Vooroorlogse woningen in Noordwijk komen niet vrij Behandeling ziektewet leek operette van Frans Léhar Pall Mall Export Leuke modeshow in chr. nijverheidsschool Vraag naar bloed zal steeds groter worden Verkoop Quarles 44 geen precedent H. J. van Benthem voor Leidse gepensioneerden 8 "-O?1 1 it' Boerenleenbank van Leimuiden had een bijzonder goed jaar Reactie op vragen van radicaal Schelvis Twee vrouwen gewond bij auto-ongeluk in Hazerswoude (RD) Buitenbeentje Demonstratie DIPLOMA'S EN BEVORDERINGEN TUINBOUWSCHOOL IN LISSE Avonclvierd aa gse in Alphen Rij nstroom-cross t.g.v. Gouden Alph en Meer telefooncellen in 4 gemeenten Voor HORLOGES en KLOKKEN v. d. WATER NIEUWE LÉIDSE COURANT 9 WOENSDAG 24 APRIL 1W8 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Hoewel natuurlek op een jaarvergadering van de Ned. Bond van Gepensioneerden de grijze haren en sigaren niet ontbreken, kan men toch niet zeggen, dat het er op de afdelingsvergadering gister middag in de koffiekamer van de Stadsgehoorzaal gezapig aan toeging Integendeel. Meer dan eens lieten de ongeveer 50 aanwezigen van de 1200 leden zich van hun strijdbaarste kant zien, waarbij vooral de leden van de Tweede Kamer het moesten ontgelden. Punt van discussie was de verwerping van de ziektewet, wat vele gepensioneerden niet lekker zat en, zoals voorzitter J. van der Molen aan het begin van de vergade ring al zei: „Deze ziektekostenregeling is ons door de neus geboord, dank zij de tegenstemmers in de Tweede Kamer. Men is zeker bang, dat de gepensioneerden rjjk zullen worden". Iedereen kan een lange sigaret maïm Maar daar gaat het niet om. En de echte selectieve roker weet dat Die aarzelt niet en vraagt meteen om King Size Pall Mall Export Want mht of zonder filter S'ze Pall Mall Export fe het echt» waarmerk van veel meer kwaliteit! 10 Pali Mall Export f.1.50 Uiteraard werd de show besloten de modeshow op woensdag- en don- met een prachtig bruidstoilet. I derdagavond nogmaals worden ge- Gezien de grote belangstelling zal houden. NOORDWIJK Het college van B en W heeft gisteravond in de ge meenteraadsvergadering uitdrukke lijk verklaard, dat met de verkoop aan een Duitse familie van de wo ning Quarles van Uffordstraat 44 geen precedent is geschapen. De al gemene beleidslijn is en blijft, dat de vooroorlogse woningen niet wor den vrijgelaten, dat wil zeggen, dat een vestigingsvergunning slechts wordt verleend aan Noordwijkers en aan economisch aan Noordwijk gebondenen. Deze verklaring was het resultaat van door radicaal W. H. Schelvis gemaakte opmerkingen. De heer Schelvis meende, dat het verkopen van vooroorlogse woningen aan bui tenlanders en het verstrekken van een vestigingsvergunning aan deze kopers prijsopdrijvend werkt en speculatie uitlokt. Kat op spek De heer Schelvis noemde ook een persoonlijke kamt aan deze kwestie namelijk dat een lid van het col lege, wethouder MC J Sedelaar, in deze zaak als makelaar is opgetre den. Hij noemde dit de kat op het spek binden en stelde voor de ves tigingsvergunningen voor vooroor logse woningen aan niet-ingezete- nen de raad ter goedkeuring voor te leggen. Wethouder Sedelaar zei deze laat ste oplossing nogal radicaal te vin den. Wat de zaak zelf betreft: hier- HAZERSWOUDE Gistermiddag omstreeks 4 uur zijn bij een au to-ongeluk nabij De Hoop op de Rijndijk twee inwoonsters van Lei derdorp (moeder en dochter) ernstig gewond geraakt, toen de auto, waar in zij zaten, tegen een geparkeerde vrachtauto reed en over de kop sloeg. De slachtoffers, de 52-jarige mevrouw G. M. D'hous en haar dochter, zijn overgebracht naar het Diaconessenhuis. De auto werd to taal vernield. van heb ik in dubbele zin een ge wetenskwestie gemaakt. Ik kan met een vrij geweten hierover spreken. Wel moet mij van het hart, dat deze zaak in een deel van de pers op een zeer onsportieve manier is getrakteerd, aldus de wethouder. Bovendien hebben wij ervoor gezorgd, dat door deze transactie ook een Noordwijks gezin is ge holpen. De heer Burger (Boeren) herin nerde eraan, dat het desbetreffende Door de vergadering te verzoeken enkele ogenblikken te staan, werden de leden die dit jaar zijn heenge gaan, herdacht, onder wie ook pen ningmeester K. W. Wijk. De afhan deling van de huishoudelijke agenda leverde verder geen proble men op. Bij de bestuursverkiezing werd •voorzitter Van der Molen herkozen. In de plaats van 2e penningmeester G. L. Overdiep werd de heer H. Blote aan het bestuur toegevoegd, terwijl de heer L. Segaar, eveneens benoemd als bestuurslid, secretaris S. Hoogteiling zal helpen bij zijn werk. Na de pauze hield het hoofdbe stuurslid de heer H. J. van Benthem een algemene beschouwing over de ziektewet. Hij vergeleek deze wet met een kind met een waterhoofd en ging uitvoerig in op het ontstaan en de geschiedenis van deze wet. De ambtenaar heeft, aldus de heer Van Benthem, een status, die hij naar bepaalde maatstaven moet kun nen handhaven, alsof hij in actieve dienst was. Dit heeft alles te maken met de ziektewet, omdat het daarvan afhangt, of hij volgens die status kan leven. Nadat de wet jarenlang in de ijs kast heeft gezeten, is deze legaal in het parlement gekomen. Voordien was er een poging van de gepen sioneerden geweest om naast de ac tieve ambtenaren ook in deze ziek- huis een half jaar te koop heeft ge staan en dat geen gegadigde zich meldde. Wet De heer Vogelaar merkte op, dat het voorstel van de heer Schelvis niet te realiseren is. Volgens de wet verdeelt het college de woningen. Het is daarvoor geen verantwoor ding schuldig aan de raad. Dit is 'n zaak van het college en niet van een wethouder alleen. tekostenregeling te worden opgeno men. Na veel overleg was het dan zo ver, dat ook zij onder de interimre geling van 5% zouden vallen. De bond zat dus in de goede hoek. Wij waren blij, zo zei het hoofdbestuurs lid, met deze overeenkomst, omdat het ondanks verslechteringen toch een zekere uitkomst voor de minder gesitueerden bracht. De Kamer echter stemde het wets ontwerp af. Wel werd gesproken over de status van de ambtenaar, maar niet over de regeling als zoda nig. De ambtenaar, zo werd gezegd, is. niet zo'n buitenbeentje^, dat. een aparte regeling moet komen. Op de kwestie van status is de wet wegge stemd. De wet voor de actief-dienenden gaat op de oude voet verder, maar de gepensioneerden staan buiten. Hier moet iets aan gedaan worden, aldus de heer Van Benthem, want er moet niet worden gestreefd naar iets, wat we krijgen, maar wat we willen behouden. Wat er verder zal gebeuren, is niet bekend. Wel heeft secretaris-gene raal Van Veen, aan wie minister Beernink deze zaak heeft overgela ten, toegezegd iets voor de gepen sioneerden te doen. Hij wil echter de afspraak blijven staan, die voor de behandeling is gemaakt. Als het voorstel van die 5,6% erdoor komt, is in ieder geval iets bereikt. Hoewel de behandeling van deze wet leek op een opvoering van een operette van Frans Léhar, aldus de „Uit eigen ervaring weet ik, dat de heer Sedelaar zijn adviezen aan het college terzake zeer serieus en conscentieus geeft. Ik heb respect voor de manier waar op hij dat al zes jaar doet", aldtis de heer Vogelaar. Hij vond het uiterst pijnlijk voor de wethouders, dat dit op een der gelijke mander in de pers en in de openbare raad aan de orde is ge steld. heer Van Benthem, eindigde deze niet in mineur, want, zo zei hij, ik blijf vertrouwen hebben in secreta ris-generaal Van Veen. Bij de rondvraag kwam het voorstel naar voren, net als vijf jaar geleden, maar weer eens naar de Houtrusthallen te gaan om met deze demonstratie de eisen kracht bij te zetten. Verder was er een voorstel het blad van de gepen sioneerden „De Wachter" lees baarder te maken door het te ver lossen van de ambtelijke taal. LISSE Aan de middelbare tuin bouwschool werd het diploma behaald door: J P Bakker. Den Burg (Texel) M J L M Beelen, Hillegom; E L Beumer, Haarlem; B A van der Blom, Voorhout; H J P de Boer, Hillegom; L R P de Bruyne, Heemskerk: H P A Duin, Bever wijk; J Duindam, Noordwijk; A Q van Edden, Noordwijkerhout; S Eikelenboom, Sassenhelm; W J van Geest, 's-Graven- zande; W Granneman, Hillegom; J S P de Groot, Noordwijkerhout; W A J van Haaster, De Zilk; W K Heijl, Warmond; H J M Hogervorst, Noordwijkerhout; J M Jansen, Dirksland; C P M Keizer, Luttel- geest; C A A Oostdam, Noordwijkerhout; H W P Oostdam, Noordwijkerhout; H P C Pennings, Noordwijkerhout; G van der Putten, Noordwijkerhout; H Remans, Dordrecht; F M M Roozen, Heemstede; W J C de Ruyter, Noordwijk; C H Schaden- berg, Haarlem; W Tijms, Heemskerk; N H van der Valk, Katwijk; N J C van Veelen, Sassenhelm; J A E van der Vel den, Hillegom; Ch Verdegaal, Sassen- heim; H J M Vester, Voorhout; A J van der Vlugt, Lisse; A J M van der Vlugt, LLsse; M A van der Vlugt, Breezand; J Wittekoek, Mlddelharnis. Bevorderd tot de derde klas: Th E J Adrichem, Ens; N A Azier, Hillegom; J M J Berbée, Noordwijk; R R Boot, Sassen- heim; R X M Blsschops, Sassenheim; C P Clemens, Abbenes; C Doets, Katwijk; F duiker, Sassenhelm; Th J Duinhoven. Warmond: ELM Grevers, Wassenaar; K J Guldemond, Llsse; N H Heemskerk, Bennebroek; P A M Hogervorst, Noord wijkerhout; G w Koomen, Voorhout; J C Lammerse, Bennebroek; M J A Matze, Sassenheim; M Munneke, Warmond; J H P Nederstigt, Heemstede: G C Nieuwen- huis, Lisse; A C Pennings, Noordwijker hout; J H C Pennings. Noordwijkerhout; A Reyerkerk, Noordwijk; R A Roden burg, Heemstede; L F M Roozen, Voge lenzang; GAM Rotteveel, Noordwijk; J H M Timmer, Oudeschild (Texel) H M M van Tol, Katwijk; J Vrolijk, Noordwij kerhout; J C M Warmerdam, Noordwij kerhout. Bevorderd tot de tweede klas: J A- kershoek. Ouddorp (Z.-H.).; G Th van Beek, Hillegom; J C Bossen, Nieuwe Nie- dorp; E D den Breejen, Lisse: A P Cle mens, Lisse; J P M Clemens, Nieuw Ven nep; G van Egmond, Rijnsburg; P j Groenendijk, Haarlem; J J M Heemskerk, Bennebroek; P Imanse, Nieuw Vennep; J Juffermans, Hillegom; J P M Lommerse, Heemstede; W J H van Maris, Oegstgeest; A J H Meijer, Santpoort; S Opgeider, Beverwijk; C A Peekstok. Stad a/h Ha ringvliet; H p m Pennings, Noordwijker hout; J M Pennings, Breezand; J T M Pennings, Noordwijkerhout; J Philippo, Heemstede, A H J Rot, Heemstede; J Rot, Sassenheim; W A J Ruigrok, De Zilk; G Y van Rijn, Katwijk; J Scholtens, Deven ter; P J Schoone, Lisse; P J M Topper, Wassenaar; Th j turk, Noordwijk; L D Tijl, Nieuwe Tonge; J Visser, Leiden; A Vrijburg, Sassenheim; G B J Warmerdam, Noordwijk; J C Weijers, Hillegom; G Zwetsloot, Warmond. ALPHEN Een opgetogen pu bliek heeft gisteravond bijzonder genoten van de modeshow georgani seerd door en gehouden in de Chr. Nijverheidsschool voor meisjes aan de Willemstraat. Het succes voor leerkrachten en leerlingen was volkomen verdiend. De op de school vervaardigde werk stukken van kleuterkleding tot bruidsjapon toe waren vaak ju weeltjes, die terecht veel bewonde ring oogstten. Oorspronkelijk zou deze mode show in februari zijn gehouden, maar het uitstel ervan hield ver band met de viering van Gouden Alphen, waaraan men door deze show mede luister wilde bijzetten, hetgeen gezien het grote succes vol komen geslaagd kan heten. Voor de pauze waren het de leer lingen van de eerste en tweede klas sen die met toelichting van mej. ,De Looy een gevarieerde show hielden van carnavalspakken. pyjama's en japonnen, terwijl ook prachtige siersteekkussens werden getoond. De directrice, mej. Van Beest, lichtte na de pauze het werk van de verder gevorderde leerlingen toe. Broekjurkjes van draion, een leuke groep van vier meisjes, die van de zelfde stof verschillende modellen droegen, avondtoiletjes en wat al niet meer passeerden de revue. LEIMUIDEN De Coöperatieve Boerenleenbank hield in café J. Key- zer de jaarlijkse ledenvergadering. Voorzitter A. C. Kea deelde mede, dat de bank thans 176 leden heeft en een alleszins gunstig jaar had. De af tredende bestuursleden, de heren A. C. Kea en H. R. J. Knelange werden herkozen. Het spaarderstegoed gaf een goede aanwas te zien. Ingelegd werd een bedrag van f 2.655.000, waartegen over f 2.333.000 werd terugbetaald. Op 31 december 1967 beliep het to tale tegoed op de 2011 spaarrekenin gen f 4.300.000; aan. rente werd f 151.000 bijgeschreven. De tegoeden van rekening-couranthouders bedroe gen op 31 december 1967 f 810.000. Het totaal der toevertrouwde midde len was per ultimo december 1967 gestegen tot 5.2 miljoen gulden. In het verslagjaar werd een on verminderd beroep gedaan op de boerenleenbank voor het verstrekken van geldleningen tegen hypothecaire- en andere zekerheden. In totaal werd aan nieuwe leningen f 463.000 ver strekt, terwijl f 337.000 aan aflossin gen werd ontvangen. De uitstaande leningen beliepen per 31 december j.l. een bedrag van f 2.401.000. Hiervan was 24 pet voor de financiering van het eigen-wo- ningbezit bestemd. De bedrijfswinst beliep f 10.180, welk bedrag in zijn geheel naar de reserve werd overgeboekt. In 1967 werd het dienstenpakket verder uitgebreid. Voor de eerder ingevoerde gezinsrekening bestaat een toenemende belangstelling. De Coöp. Boerenleenbank Leimui den is met nog 600 boerenleenban ken aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindho ven. Tezamen beschikken deze ban ken over bijna 1000 vestigingen in Nederland. ALPHEN Op 5, 6, 7 en 8 juni wordt te Alphen de 11e Avondvier daagse wandelmars gehouden, over routes van 10 en 15 km. De eerste drie dagen is de start van 18 uur tot 19 uur, de vierde dag om 13 uur voor de 15 km en om 14.45 uur voor de 10 km. Alle keren afmars en terug komst bij de Sint Josephzaal, Para dijslaan. Zoals gewoonlijk wordt de avond vierdaagse besloten met een feeste lijke intocht op zaterdagmiddag. Tan marcheert men over de Oudshoorn- seweg, Hooftstraat, Van Mandersloo- straat, Pieter Doelmanstr., Juliana- straat, Wilhelminal-an. Burgemees ter Visserpark, langs het raadhuis, waar men omstreeks 16.50 uur defi leert voor B. en W. De tocht wordt voortgezet via Stevinstraat, Castel- lumstraat, Julianastraat en Hoflaan naar de Sint Josephzaal. Men kan zich aanmelden bij de heer J. P. Woordes, secretaris, Eikenlaan 53. teL 01720—5724. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het Ned. Roode Kruis, afd. Leiden en omstreken, stond dit jaar in het teken van het 100-jarig bestaan. Voor de afdeling zelf was het eeuwfeest aanleiding aan de patiëntjes van de nieuwe Mytyl school een elektrische rolstoel aan te bieden. Verder kregen ruim 700 inwoners van bejaarden- en rusthuizen in Leiden en omgeving een jubileumlepeltje aangeboden. Dit werd gisteravond op de jaarvergade ring van het Roode Kruis in een bovenzaal van De Doelen meegedeeld. Ook de plantsoenendienst van Leiden en Leiderdorp heeft zich ver dienstelijk gemaakt door op enkele plaatsen het Rode Kruisembleem in rode en witte bloemen uit te zetten. Vooral het mozaïek bij molen De Valk trok veel belangstelling. Prof. dr. P. J. Gaillard, voorzitter van de afdeling, vroeg secretaris mr. J. C. de Vroom het jaarverslag voor te lezen, waaruit enkele belangrijke dingen naar voren kwamen. De co lonne Leiden telt 82 leden, onder wie een afdeling helpers en helpsters. Aan een tocht voor een week met de „Henry Dunant" voor 72 chronische zieken en invaliden, onder leiding van scheepsarts J. M. Cannoo, na men vele leden deel om bij de ver pleging aan boord te helpen. Het aantal bloedafnemingen bij de bloedtransfusiedienst bedroeg het afgelopen jaar 12.013 tegen vorig jaar 11.116. Op 31 december 1967 wa ren 7976 mensen als donor in geschreven. Aan 248 donors reikte het bestuur de Landsteiner-plaquet- te (voor twintigmaal bloedgeven) uit en aan 399 donors de Landstei- ner-penning (voor vijf maal bloed geven. Wervingsactie In 1967 moest voor 231 flessen bloed een beroep op andere afdelin gen worden gedaan, terwijl 87 fles sen bloed aan andere afdelingen werden verstrekt. Verwacht wordt, dat de vraag naar bloed de komende jaren steeds groter zal worden. Men zal moeten proberen het aantal do nors, dat het afgelopen jaar met 271 is toegenomen belangrijk op te voe ren. Het komende jaar wordt ian ook een nieuwe wervingsactie ge voerd. De trombosedienst maakt het sinds 1956 mogelijk patiënten thuis te behandelen en te controleren, zo dat geen opneming in een ziekenhuis meer nodig is. Deze dienst omvat een werkgebied met 309.700 inwoners. Per 1 oktober van dit jaar komen daar nog de plaatsen Leimuaden, Rijnsaterwoude, Roelofarendsveen, Rijpwetering, Oud-Ade, Oude Wetering en Nieuwe Wetering bij met ruim 14.000 inwo ners. In totaal werden in 1967 3982 patiënten behandeld. De exploitatie rekening sluit met een voordelig sal do van f1300, dat met de zieken fondsen zal worden verrekend. Voor het lectuurdepot werden het afgelopen jaar 11.519 tijdschriften en 1025 boeken ingezameld via de lec- tuurhuisjes op de Korevaarstraat en op de Apothekersdiijk. Per 1 januari van het vorig jaar bedroeg het aantal leden 12.876. Per 31 december 1967 was dit aantal gestegen tot 13.260. Penningmeester E. H. Moens kon melding maken van een batig saldo van f13.830, wat vooral te danken is aan het eeuwfeest van het Rode Kruis. Meegedeeld werd nog, dat dit jaar zal worden uitgezien naar een plaats, waar het secretariaat van de afdeling kan worden ondergebracht. ALPHEN Het eerste begin is er voor de organisatoren van de „Rijn- stroom"-cross! Een honderdtal jon gens en meisjes, dames en heren heeft zich reeds aangemeld, per giro of per briefkaart, en ook monde ling, en dit heeft ertoe geleid dat deze eerste „Rijnstroom"-cross kan doorgaan. Aanvankelijk heeft het niet zo vlot gelopen, maar de laatste dagen is de inschrijving eigenlijk pas op toeren gekomen. Onder de deelne mers bevinden zich en wij zou den haast zeggen: natuurlijk! veel jongelui uit „Rijnstroom" zelf en leden van de atletiekvereniging uit de omtrek. Veel wordt nog ver wacht van de scholen, want daar van zijn nog geen reakties binnen. De paasvakantie is nu achter de rug, en verwacht mag worden dat ook daar nu de inschrijvingen vandaan komen. Zoals uit de reeds eerder gedane mededelingen blijkt, is de leeftijds grens gesteld op tien jaar, zodat er gerust nog enkele honderden kun nen inschrijven. Dat zou voor de organisatoren een grote stimulans zijn bij de voorbereidingen voor de ze cross, in het kader van Gouden- Alphen! DEN HAAG In het gebied van de Telefoondienst in het district 's-Gra- vienhage zijn of worden binnenkort de volgende telefooncellen geplaatst. Delft: Delfladplein, Diepen- brockstraat en Menno ter Braaklaan; 's-Gravenhage: Denenburg: Valken burg: Broekweg; Zoetermeer: v. Diestlaan, Station N.S.. De volgende telefooncellen worden geschikt gemaakt voor automatisch interlokaal verkeer. Voorschoten: Schoolstraat; Zoeter meer: Pr. Marijkestraat, JUWELIER - HORLOGEE

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9