Kort geding tegen Duitse en Nederlandse regering VERVOERSREGELINC VEROORZAAKT NU AL MOEILIJKHEDEN >5- 'A 1 '4: Overleg voor veerdienst op Adie wegvervoerders tegen eon tingen ter in gsregeli n g Zaak komt voor president van de Haagse rechtbank Wervelstormen in Amerika X& \r Goud sparen bij kruidenier HIJ HOUDT HET BIJ POEDERS BOEKJE ANP-REDACTEUR Praktisch overzicht partij vernieuwing 22 arrestaties na oproer in Sint Willebrord Een zware ster Toekomst van Maasvlakte WOENSDAG 24 APRIL 1968 DEN HAAG Ruim 150 Nederlandse internationale weg vervoerders hebben aan de Amsterdamse advocaat mr. R. J. Polak opdracht gegeven om in verband met de nieuwe contingen teringsregeling voor het wegvervoer op Duitsland een kort geding aanhangig te maken tegen de staat der Nederlanden, de bonds republiek Duitsland en de Stichting Nederlandse Internationale Wegvervoer Organisatie (NIWO). Het geding Zal dinsdagmorgen 7 mei dienen voor de president van de Haagse rechtbank. Minister Klompé heeft gistermiddag twee gouden molens uitgereikt als hoofdprijzen in het klankbeeldconcours, dat de Wereldomroep organi seerde. Op de foto de minister met de winnaars. Links Boureima Magagi ittt Niamy van Radiodiffusion du Niger en rechts Joaquim da Silva uit Bangui van Radio van Centrafique. DEN HAAG De moeilijk heden als gevolg van de maandag aangevangen controle op de na leving van de op 1 april in j werking getreden Nederlands- Duitse contingenteringsregeling voor het goederenvervoer langs de weg, beginnen zich af te tekenen. Bij de beroepsgoederen- vervoersorganisaties komen de eerste reacties binnen en daarbij blijkt dat niet alleen het wegvervoer de nadelen, ondervindt van de vermindèring vmt het aantal vergunningen van 4600 tot 1950, maar ook andere bedrijfstak ken, zoals de groente- en fruitteelt, visserij en bouwnijverheid, om er en kele te noemen. Een groot nieuwbouw-complex in Nijmegen kreeg te kampen met een tekort aan dakpannen omdat de aan voer door de Nederlandse wegver voerder vanuit Duitsland stagneerde. Door het gunstige weer was de bouw snel opgeschoten en zouden de dak pannen kunnen worden gelegd, in dien zij voorhanden waren. Niet al leen zijn de huizen nu niet beschermd tegen de regen, maar bo vendien komt de bouwer achter op het bouwschema. Ook de Duitse leverancier kreeg met moeilijkheden te kampen, omdat de voorraad niet snel genoeg van zijn terrein werd weggehaald. Een Duitse fabrikant van spaanpla ten kwam eveneens in moeilijkheden, doordat de aanvoer van rondhout uit Nederland stagneerde door de nieuwe regeling. Bovendien had dit zijn weerslag op de Nederlandse afnemers van spaanplaten, die geen aanvoer kregen van de in Duitsland bestelde - spaanplaten. Het fraaie weer van de afgelopen dagen heeft een grote vraag naar frisdranken tot gevolg gehad. Bij de verpakking aldus het derde voor beeld dat de vervoersorganisatie werd voorgelegd, wordt o.m. ook ge bruik gemaakt van een bepaald soort papier met aluminiumfolie. Een Ne derlandse vervoerder, die dit produkt uit Duitsland inoest halen kon aan de opdracht van de verlader in ons land rniet vsrtdoen. Het ging om 60" ton vart het materiaal. Gevreesd wordt, dat tal van weg vervoerders, dat tot dusver emplooi vonden in het vervoer op Duitsland, hun geluk gaan proberen op de bin nenlandse markt, die, zo zei een ver voerder, „toch al ruim is met een laag vrachtprijzenniveau". Het ge volg zou kunnen zijn, aldus de me ning van de vervoerswereld, dat de prijzen op de binnenlandse markt in eenstort. De wegvervoerders stellen in de dagvaarding dat zij onherstelbare schade zullen lijden door de onver hoedse maatregelen, die werden ge nomen 'tijdens nagenoeg geheim ge houden besprekingen tussen Neder land en West-Duitsland. Het plotselinge ingrijpen in bestaande verhoudingen en verkre gen rechten is in strijd met letter en geest van he'cgeen internationaal is overeengekomen en door de nationale overheid zonder voorbehoud is toege zegd. Het is in strijd met de verder gaande liberalisatie van het grenso verschrijdend goederenvervoer, wel ke op grond van de desbetreffende EEG-bepalingen en -afspraken mocht worden verwacht. Catastrofaal Door dit in ieder opzicht rechtens onaanvaardbare optreden wordt aan de Nederlandse internationale weg- vervoersbedrijven onherstelbare schade is toegebracht, aldus de dag vaarding. Deze 'bedrijven kunnen van hun hoge investeringskosten geen renda bele baten meer trekken, zullen hun reeds s'terk teruggelopen winstmarges door het onbenut blijven van hun materiële en personele capaciteit in onafzienbare verliezen zien omslaan. Dit zal sneeuwbaleffecten hebben voor de g .hele Nederlandse volkshuishouding waarin he'c weg transport zulk een belangrijke rol speelt. De gedupeerde wegvervoerdersbe- drijven hebben derhalve recht op en belang bij een onverwijlde voorzie ning tegen deze catastrofale gang van zaken. De eisende wegvervoerders vorde ren overigens geen dwangsom, aan nemende dat de gedaagden het gezag van de Nederlandse rechter zullen respecteren, en aan diens oordeel ge volg zullen geven. LOUISVILLE (Kentucky) De staten Ohio, Kentucky en Tennessee zijn dinsdag door wervelstormen ge troffen, die zeker tien slachtoffers eisten. De schade liep in de miljoe nen dollars. Wheelersburg (Ohio) en Falmouth (Kentucky) kregen de grootste kracht van de tornado over zich heen. De wervelwinden ont stonden na hevige onweersbuien. i a V'c- V" Vervoerders willen Duitsland passeren" De premier van Thailand, veld maarschalk Thanoh, die over enkele dagen met zijn vrouw Thanpuying Chongkol Kittica- chom een bezoek aan ons land zal brengen. DELFZIJL Vervoerondememin- gen uit alle delen van het land hebben overleg gepleegd over de mogelijk heid vanuit Delfzijl een veerdienst op Scandinavië te openen. Aanleiding hiertoe zijn de moeilijk heden bij de Duitse grens. Zoals be kend is de controle op Nederlandse vrachtauto's er mogen zich per 1 april volgens de contigenteringsrege- ling niet meer dan 1950 vrachtauto's per dag in Duitsland bevinden gis teren begonnen. De vervoerders willen de mogelijk heden voor het vervoer op Scanaina- kennelijk verruimen door een veerdienst, zodat de wagens Duitsland niet behoeven te passeren. Het overleg is de laatste weken BODEGRAVEN De kruide niersorganisatie Centra biedt als - eerste in ons land de mogelijkheid om via haar spaarsysteem goud "ie verkrijgen. Het betreft plakjes goud van tien gram die de klanten kunnen krijgen tegen inlevering van vier spaarkaarten, waarvoor men totaal 40 heeft gespaard. Het goud, da'c is gewaarmerkt en vi a de Nederlandse Mid- denstandsbank wordt geleverd, kost voor particulieren bij de bank onge veer 52, aldus Centra. overigens in een impasse geraakt, om dat men niet tot een akkoord kon komen met het Havenschap Delfzijl. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Op feestelijke wijze is gisteren in perscentrum Nieuwspoort het boekje Partijver nieuwing in politiek Nederland ten doop gehouden. In deze Nauta-papcr- back, geschreven door de parlemen taire redacteur van het ANP D. J. Hoekstra, wordt een overzicht gege ven van de opvattingen over de par tijvernieuwing in ons land. Naast de ontwikkeling van de vijf grote partijen wordt aandacht besteed aan de jongste gebeurtenis sen in PSP. D '66 en de groep van achttien. Tenslotte beschrijft de heer Hoekstra het ontstaan van de groep Aarden-Bogaers. Het boekje heeft een heel eigen karakter doordat er een groot aantal documenten in zijn opgenomen. Men vindt er de brief van de a.r. spijtstemmers, de resoluties van de vijf stromingen op het Arnhems con gres van de KVP, een uittreksel uit het structuurrapport van de CHU en een weergave van het befaamde tv-gesprek tussen de heren Schmel- zer. Biesheuvel en Mellema. De schrijver geeft in vogelvlucht een overzicht van de partijontwikke- ling met de bedoeling het voor velen verwarde en onoverzichtelijke beeld meer doorzichtig te maken. De eerste exemplaren werden gisteren .aangeberden aan de heren Schmelzer (kath. v.). Vrolijk (soc.), Toxopeus (lib.). Mellema (c.h.), Lankhorst (pac.soc.), Dijkstra (D'66) en Aarden (rad.) ONTPLOFFEN De socioloog prof. dr. P. J. A. ter Hoeven gaf op deze bijeenkomst zijn wetenschappelijke visie, Hij vond dat de kiezer over het algemeen sterk trouw blijft aan de vijf grote partij en, ondanks de woelingen van de af gelopen jaren. Prof. ter Hoeven zag in de huidige ontwikkeling eerder BREDA De rijkspolitie in j West-Brabant heeft tot nu toe in to- j taal 22 arrestaties verricht na de on geregeldheden van het afgelopen i weekeinde in Sint Willebrord. Na drie aanhoudingen bij het op roer zelf en nadat in de nacht van j zondag op maandag 17-merendeels jongere Willebrorders werden ge pakt. zijn gisternacht nog twee ver dachten van hun bed gelicht. Opzettelijk schijnt de rijkspolitie gewacht te hebben met de diverse aanhoudingen totdat de rust in Sint Willebrord was weergekeerd. Tijdens de ongeregeldheden zou men het sig nalement van de ergste raddraaiers hebben opgenomen, waarna men hen later thuis is gaan ophalen. Zoals bekend heeft de minister van justitie gezegd te willen zien dat de arrestanten zo spoedig mogelijk zul len worden berecht. Daarbij is het niet uitgesloten dat er een speciale rechtzitting te Breda aan de affaire- Sint Willebrord zal worden gewijd. De verdachten worden op dit ogen blik vastgehouden op diverse plaatsen in het district Breda der rijkspolitie. De justitie houdt de plaats waar ieder der verdachten in voorarrest zit geheim, dit om verdere ongeregeldheden te voorkomen. Het Tweede-Kamerlid Assmann (kath. v.) heeft schriftelijke vragen gesteld over de moeilijkheden in St.- Willebrord. Hij vraagt of zal worden nagegaan in hoeverre deze door de omvangrijke werkloosheid aldaar kunnen zijn veroorzaakt. Verder of waar is dat de politiebezetting er te Wensen laat. TN DE „profane" bladen hebben kolommen vol gestaan over hyperintelligente wezens die, zoals het heet. constant radioseinen uitzenden om ons mensen op hun bestaan en aanwezigheid in het universum opmerkzaam te maken. Inderdaad zijn de vreemdste buitenwereldse signalen opgevangen, ooit door de mens vermoed. Fantasten (ook zij hebben hun bestaansrecht) en anderen, die geheel gespeend zijn van natuurwetenschappelijk inzicht, menen nu in de geregistreerde radio-impulsen, afkomstig van een plekje heelal, 150 miljard 320 biljoen kilometer van ons verwijderd, tekens te zien van buitenaardse wezens, die gaarne contact met de mens willen maken. Wat is dat plekje nu? Een soort aarde, een planeet dus compleet met dampkring, water, atmosfeer, magnetisch veld, vegetatie etc.? Of een maan, groot genoeg om aardse ei genschappen te bezitten? Zoiets moet het toch wel zijn. wil men leven in welke vorm dan ook verwachten! Waarschijn lijk is dit niet het geval. Het ongelukkige voor de aanhangers van bedoelde theorie is, dat ofschoon bedoelde plek nog niet nader getraceerd kan worden, men te maken denkt te hebben niet met een be woonbare planeet, maar met een superhete neutron ster. Hoewel zo'n hemellichaam nog in hypothetische nevelen gehuld gaat, kan hiervan worden gezegd, dat zijn dichtheid abnormaal groot is, te groot om organisch leven zoals wij dat op aarde kennen, mogelijk te maken. Het bezit de grootst denkbare dichtheid t.w. vele miljoe nen maal die van een witte dwerg-ster, welker substantie niet minder dan een ton per cm3 weegt! Vanzelfsprekend moeten zijn inwendige en oppervlaktetemperatuur eveneens abnormaal hoog zijn. Als zo'n hemellichaam inderdaad bestaat, dan zou het in geen eeuwigheid leven volgens aardse maatstaven voort kunnen brengen resp. dit onderhou den. Geen levenskracht zou het op kunnen nemen tegen di super-geweld. Zoals de naam het reeds zegt, zou de materie van de ster uit louter ultra-sterk geconcentreerde en gecomprimeerde neutronen bestaan (elektrisch neutrale kerndeeltjes ter grootte van een proton of waterstof kern, ook wel oerstof geheten), waarschijnlijk ontstaan onder de enorme druk uit de combinatie van positief geladen protonen en negatieve electronen. Voorts zou zulk een hemellichaam een massa kunnen bezitten gelijk aan die van de zon, doch slechts bij een doorsnede van nog geen 100 km (de doorsnede van onze zon bedraagt bijna 1.400.000 km bij een massa van 330.000 maal de aardse). Is het wonder dat een zo behept hemellichaam buitenge wone gedragingen vertoont? De natuurkundige staat veroor looft de uitzending van impulsen resp. energievormen die buitengewoon genoemd mogen worden. Dit is een heel na tuurlijke zaak, die niet verklaard hoeft te worden door middel van super-wezens. Zo'n superorganische ingreep is dan ook niet wetenschappelijk verantwoord. De uitgezonden radioseinen zijn veeleer natuurkundig te verklaren. De extreme dichtheid en de lilliput afmetingen maken het mogelijk, althans niet onwaarschijnlijk, dat zijn debiet snel fluctuerend geschiedt. Onder die omstandigheden moet zulk een lichaam wel zijn energie lozen op een „frene tieke" ritmische wijze! Dit blijkt duidelijk uit de gere gistreerde steeds wederkerende regelmatige Morse-achtige radiosignalen met een interval van precies 1,337295 seconden plm. 2 miljoenste seconde! Nog nooit eerder heeft men zulk een nauwkeurig ritme aangetroffen. Nochtans hoeft dit niet op rekening van superwezens worden geschoven. Soortgelijke ritmen komen veelvuldig in de natuur voor. Juist super-intelligente wezens zouden bij hun pogingen met ons in contact te treden zich zeker niet bedienen van dit „alledaagse" natuurlijke voorbeeld, maar van wat anders dat niet in de natuur thuis hoort. Sinds deze ontdekking heeft men nog drie andere hemellichamen ont dekt met dezelfde opmerkelijke eigenschappen. Neen, het zijn in een bepaald en waarschijnlijk in een kritiek stadium verkerende sterren, die bij hun energielozing methoden te baat nemen, die bij fantasten de indruk wekken van door hyperintelligente wezens uitgezonden communica- tietekens. Voorlopig wenkt niemand uit de kosmische diepten naar ons. (S.N.L. 16 maart 1968) W/IJ MOETEN toch wel voorzichtig zijn met het inade- men van „koolstoflucht" d.w.z. van lucht bezwangerd van koolstofdeeltjes (roet, steenkoolgruis). Volgens dr. Ry- lander van het Zweedse instituut voor volksgezondheid te Stockholm vermindert koolstoflucht de weerstand tegen bac teriën. v Hij heeft langdurig geëxperimenteerd met dieren, die eni ge weken lang lucht, vermengd met roetdeeltjes moesten inademen. Daarbij vertoonden ze een duidelijk waarneemba re vermindering van hun resistentie tegen bacteriën in de longen. Deze vermindering bleek nog meer uitgesproken te zijn, toen Rylander aan het mengsel gassen als zwaveldioxy- de toevoegde, die in uitlaatgassen van auto's en andere gemotoriseerde voertuigen plegen voor te komen. De koolstofdeeltjes schijnen de witte bloedlichaampjes, die be last zijn met de opruiming van bacteriën en andere schade lijke kiemen, in voor het organisme ongunstige zin te beïnvloeden. Hoewel het moeilijk is om in dit stadium van onderzoek een definitief oordeel te vellen, kan toch wel worden gezegd dat naar alle waarschijnlijkheid op de lange duur bedoeld effect op menselijke wezens hetzelfde zal blij ken te zijn. Reeds lang is bekend, dat ondergrondse mijnwerkers ont vankelijker waren voor longaandoeningen (tbc, longontste king, bronchitis) dan him bovengrondse medearbeiders. Een en ander werd destijds toegeschreven aan een zekere be lasting van het respiratorische longepitheel (weefsel bestemd voor de ademhaling) door „afzetting" van koolstofdeeltjes in het daartussen in „gelardeerde" interstitieel )steun)weefsel. Voorts ontwikkelde Rylander aan de hand van zijn vondsten een methode ter meting resp. schatting van de doeltreffendheid dezer mechanismen. Dit is zeer belangrijk voor een dieper onderzoek van het gecompliceerde verschijnsel der steeds verder voortschrijdende luchtveront reiniging. Vooral voor de stedeling, die naast roetdeeltjes ook nog giftige uitlaatgassen moet inademen, is dit van het aller grootste belang. (Chem. Weekblad 22 maart 1968). OALINGLIEFHEBBERS kunnen weliswaar ongestoord en veilig genieten van de vis, maar de bereiders en schoonmakers van de paling moeten wel degelijk op hun hoede zijn, willen ze geen slachtoffer worden van hun be roep. Want wat is nu met de paling het geval? Volgens prof. Brugsch is het bloed van de paling giftig! Honden, duiven, konijnen en kikkers namelijk, die vers palingbloed ingespoten kregen, stierven reeds na korte tijd onder verschijnselen van hartkrampen en verlammingen van de ademhalingsspieren. De daarvoor verantwoordelijke fac tor. ichthyotoxine genoemd, blijkt voorts de stolbaarheid zowel van het proefdierlijke als menselijke bloed op te heffen. Haar werking gelijkt wel wat op die van sommige slange giften. Een paling van vier pond bevat volgens het jongste onderzoek voldoende gif om tien mensen te doden. Geraakt bij het schoonmaken en villen der dieren per ongeluk wat palingbloed in het oog, dan zet dit ogenblikkelijk op en veroorzaakt het hevige pijnen bij het slachtoffer. Zowel bindweefsel als lederhuid geraakt ontstoken onder vorming van etter. In dit stadium verdraagt het oog een tijdlang geen licht. Komt palingbloed in een wond terecht, dan kan een hevige ontsteking wederom gepaard gaand met hevige pij nen. het gevolg zijn. Toch hoeft men het eten van paling helemaal niet op te geven omdat bij de bereiding het gif onschadelijk wordt gemaakt. Reeds bij 60 graden Celsius valt het in onschuldige componenten uiteen, heeft prof. Liebmann ontdekt. Soortge lijke giftwerkingen gaan eveneens uit van het verse bloed van andere eetbare vissen als de meerval en in geringere mate de snoekbaars, baars en zeelt. Dus opgepast met de culinaire behandeling van paling! Een onhandigheid zou de eetlust grondig kunnen bederven. (Kosmos, april 1968). |/"UNSTMATIGE diamanten zijn in hun grootte sterk v beperkt. Men kan ze niet groter maken dan een paar millimeter. Nu beweerde Payton onlangs dit wel te kunnen, doch niet op aarde. Op de maan zou dit heel best lukken wegens de daar heersende „absolute" luchtledigheid, een situatie, die hier in het laboratorium onvoldoende kan wor den nagebootst. Daar zou hij het gedaan krijgen dat een stukje diamant onder bepaalde condities en omstandigheden in koolstofdamp (diamant is niets anders dan gekristalliseer de koolstof) aangroeit tot de grootte van een Jaffa sinaasap pel! Het zal evenwel nog een tijdje duren alvorens hij per raket naar de maan kan gaan om daar zijn plannen te verwezenlijken. Daarom wil hij toch nu al in samenwerking met de Nobelprijsdrager Libby een poging wagen, kunstma tige diamanten van een uitzonderlijke grootte te maken. Het baste vacuum waarvan hij zich bedienen moet, bezit toch nog altijd een atmosferische druk, die het duizendvoudige is van die op de maan! Nochtans wil hij het proberen en beginnen met een één karaats gesneden diamant, die in dat beste vacuum „bedampt" zal worden met koolstofgas. Beiden denken wel dat het beginnen met zo'n diamant als kristallisatiekern wel eindigen zal met een vergrote resp. aangegroeide diamant. Door daarenboven het koolstofgas zodanig te constitueren dat het mogelijk wordt bij die druk afzonderlijke atomen op het kristalvlak van de initiële dia mant te doen neerslaan, hopen Libby en Payton toch nog aan de verwachtingen te voldoen. Ze zullen reeds tevreden zijn met een aangroei van slechts 10 procent. (S.N.L., 16 maart 1968) een neiging tot het ontploffen van de bestaande partijprogramma's dan het ontploffen van bestaande partijen. Hij noemde het niet waar dat de partijvernieuwing bij de nacht van Schmelzer begonnen is. Dit is reeds gebeurd bij het optreden van het ka- binet-Cals. In Nieuwspoort in Den Haag is gis teren het boekje Partijvemieuwing in politiek Nederlandvan de parle mentair redacteur van het ANP, D. J. Hoekstra, gepresenteerd. Drs. Aarden (Radicaal) bekijkt de uitga ve vol belangstelling. Eerste Kamer besprak (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De behande ling van de begroting van volks huisvesting en ruimtelijke'orde ning in de" Eerste Kamer is gis teren door enkele leden aange grepen om de toekomst van de Maasvlakte ter sprake te bren gen. De liberaal Van den Begrh vroeg of ln de Maasvlakte de grenzen van welzijn voor de leefbaarheid niet zijn bereikt. Met name Voorne-Putten moet volgens hem niet opgeofferd worden aan de industrievestiging. Hij beklemtoonde de mogelijkheid om de havenuitbreiding verder te spreiden zoals naar het Sloe en het gebied van Reimcrswaal. De heer Elfferich (a.r.) bracht de voorgenomen vestiging van een con tainerhaven tussen Maassluis en Hoek van Holland ter sprake. Vooral de plannen om een insteekhaven voor de veerschepen op Engeland te maken zouden een sneeuwbaleffect op het Westland hebben. Ook vreesde de Delftse wethouder dat veel tuin- bouwgronden in dit gebied aan de industrie opgeofferd zouden worden. Vuist Hun visie werd bestreden door de socialistische Senator en Rotterdamse burgemeester W. Thomassen. Hij zei dat de gronden die voor de insteek haven bestemd zijn. vrijwel niet voor tuinbouw worden gebruikt. Ook zag hij niet in dat de containerhaven een gevaar voor het Westland zou zijn. „Niemand wil dat er een vuist op het Westland wordt gericht." Provinciale Staten van Zuid-Hol land en de minister kunnen dit ver bieden. Bovendien is er een slot op het terrein van 400 hectare voor de containerhaven gelegd omdat er een autoweg, een spoorweg en een elek triciteitsnet langs lopen. De uitbreiding van dc industrie in de Maasvlakte in zuidwestelijke rich ting noemde dc heer Thomassen een natuurlijk proces, dat alleen door be- I voegde instanties kan worden tegen gehouden. Minister Schut antwoordde van- i daag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7