NORM EN INFORMATIE IN ETHIEK ONMISBAAR Straf tegen marktkoopman Pieter ten Bos was juist Vormingswerk hart gemeente moet in komen Vel Container: schip voor de deur Een woord voor vandaag Hervormde predikanten vergaderen Uw probleem is het onze.... PROF. VERKUYL VOOR STUDENTEN: Er op zijn vier reacties wereldproblemen BER0EP1NGSWERK VRIJ-EVANGELISCHE PREDIKANTEN DRAKA Prof. Belinfante rector magnificus Wl). d« in Adam. zijn, worden door de lovende Heer uit genodigd om „in Christus te komen". In Hem zullen allen levend gemaakt worden, zegt Paulus in I Corinthe 15. Een struik die stoelt op een wortel zal zeker in de lente uitlopen. Sommige christenen zijn daar al zo blij mee, dat ze over iets anders niet willen nadenken. Uit reactie, omdat er vroeger te veeVover de hemel is gesproken en geschreven, willen ze nu aRj^n over de aarde spreken, over ons leven in deze wereld alfamensen die in Christus zijn. Ze zijn als een boerdie zijn land bewerkt, maar nooit naar de lucht bekijkt. Geen boer zal dat ooit nalaten, want hij moet juist de bewerking van zijn land af laten hangen van de lucht. Komt er regen dan kan hij op vette klei beter niet ploegen, maar blijft het droog, dan is het beter om niet te planten, anders verdroogt de helft eer het wortelschiet. Een christen mag en moet verder kijken dan het stukje aarde waarop hij geplaatst is, want Christus, de Opgewekte komt weer, opdat ook wij opgewekt zullen worden. Wat wij nu ontvangen hebben in Hem is nog maar het prille begin. We leven nog in de tijd van de beloofde vervulling en nog niet in de eeuw van de vervulde belofte. Het is goed ons te verwonderen over wat we al hebben, maar het is beter om ook te beseffen dat het beste nog komen moet. In ohristlijke zin bezig zijn met het aardse leven en onze op dracht is goed. Maar het ogenblik komt dat we door de naderende aardse dood niet meer bezig kunnen zijn. Wie dan ,,naar de lucht gekeken" heeft, weet dat er nog meer te doen komt. De belofte is er dat het graf ons niet zal vasthouden, maar dat Christus komt, opdat wij ook „opgewekt" verder kunnen gaan met Zijn werk. We lezen vandaag: I Petrus 4 12-19. Renkema voor chr. kruideniers (Van onze kerkredactie) UTRECHT De wisselwer king tussen normen, zedelijke beslissingen en informatie is ge stoord door de snelle verande ringen in kerk en wereld. Eerste taak voor de theologisch-ethi- sche bezinning is het weer op gang brengen van deze wissel werking. Aldus een van de stellingen die prof. dr. J. de Graaf gisteren verde digde op de hervormde predikanten vergadering. Er is altijd wel evolutie in de moraal geweest, zei hij. En nieuwe inzichten hebben altijd tijd en strijd gekost om gemeengoed te worden. Maar nu doet dit alles zich op enorme schaal voor. De moraal zelf ondergaat een metamorfose. Op weg naar een technocratische samenleving is het voor de mens heid namelijk niet langer mogelijk om voor de ethische bezinning terug te vallen op de natuur en de na tuurlijke wetten. Neem begrippen als vruchtbaarheid, arbeid, sparen, so berheid. Vroeger was de vraag naar het waarom eenvoudig. Ze waren zonder meer noodzakelijk voor het bestaan. Nu is dat anders. HULPCONSTRUCTIES De wisselwerking bij het totstand komen van een zedelijke beslissing is gestoord. Sommigen laten zich bij hun beslissing helemaal leiden door Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Ge heimhouding ls verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Hoe hoog waren de AOW-uitkeringen in 1963, 1964, 1965? Antwoord: Gehuwd en ongehuwd in 1963 2414 en 1553, 1964 f 2856 •n 184é, 1965 ƒ3831,12 en ƒ2680,56. Vraag: Een leraar Engels aan een high school in Canada is van oorsprong Nederlander en beheerst de Nederlandse taal vrij goed. Wan neer hij in Nederland een aanstel ling rou wensen aan een HBS, zou hij dan als Bachelor of Arts in En gel* een kans hebben? Antwoord: Een Bachelor of Arts in Engels kan in Nederland les ge ven aan een middelbare school, maar volgens de laagst betaalde schaal (NWB) wat een korting van 27 3/4 pet. inhoudt. Van het aantal lesuren hangt het af of hij daarmee in zijn onderhoud zal kunnen voor zien. Vraag: Ik bezit een eigen woning met bewijs van eigendom voor de volgende zaken: een huis met het recht van erfpacht van de grond waarop het staat, en verder daarbij behorende grond, te zamen 6 aren en 50 centiaren. Kan ik huis en grond nu particulier verkopen? Antwoord: De erfpachter is be voegd het recht van erfpacht te ver vreemden, met hypotheek te be lasten en de grond gedurende het tijdvak van de erfpacht met erf dienstbaarheden te bezwaren. Lees goed de erfpachtbepalingen na. Vraag: Kan u mij beroep en godsdienst zeggen van S. Ulfers, de schrijver van het bekende boek Oostloorn? Antwoord: Ds. S. Ulfers was Her vormd predikant. De roman speelt t« Heemse bij Hardenberg. Vraag: Ik heb een schilderstukje gekregen van iemand, die het wilde weggooien, een landschap met boer derijtjes en een oude kerk. De naam van de schilder is moeilijk te ontcij feren, zoiets als Cornelis Kauj- grag(og). Is deze schilder u bekend? Antwoord: Wij konden geen na men van schilders vinden die enige gelijkenis met de door u opgegeven naam vertoonden. Laat het eens in een museum zien. Vraag: Zestig jaar geleden kwam er in Den Haag een Surinamelaan voor. Nu kan ik op de kaart alleen maar een Surinamestraat vinden. Antwoord: Volgens het gemeente archief komt in een lijst van straat namen van 1912 de naam Suriname laan niet voor. De naam Surina mestraat is in 1881 ingevoerd. Is u volstrekt overtuigd dat er nader on derzoek nodig is. dan wil de archi varis daartoe wel overgaan, maar misschien is er nog wel een lezer, die inlichtingen kan verstrekken. OEGSTGEEST Een theolo gie der transformatie, een zoe ken naar het verband tussen per- NED. HERV. KERK Beroepen te Yerseke: E. J. Rietveld te Harderwijk; te Hornhuizen, c.a.: j kand. T. R. Scholten te Groningen; te Schoonhoven (vac. H. Jongerden) en te Hardinxveld-Giessendam: E. M. Bakker te Tholen. Benoemd te Witteveen (Dr.)kand. J. R. Smit te Emmen. Bedankt voor Valburg-Homoet: H. Zethof te Kockengen; voor Gertdèren I (toez.): G. Voordijk te Mastenbroek,. GEREF. KERKEN Beroepen te Z.-Beijeriand; te Klaas- -v «aal en te Schoondijke: kand. J. D. v. de contra-revolutie die blmd. dool Sinte Maartensdijk te Rotterdam; te j en hard neen zegt tegen deze vragen Hijken en te Opperdoes: kand. W. J. v. i en het rad der geschiedenis wil te- d. Kerk te Amsterdam. rugdraaien. soonlijke bekering en structurele bekering heeft prof. dr. J. Ver- kuyl, algemeen secretaris van de Nederlandse Zendingsraad, be pleit op de paasconferentie van de studentenzendingscommissie, die dezer dagen in Oegstgeest is gehouden. Deze theologie zag hij als antwoord van kerk en theologie op de uitda ging, die de wereldproblemen stellen. Volgens de spreker zijn er vier soor ten theologische reacties te on derscheiden op de verhouding tussen de rijke en de arme landen, de pro blemen van oorlog en vrede en de sociale, economische en politieke ont wikkeling in wereldperspectief. Blind en doof Ten .eerste is er de theologie van Aangennomen naar Ten Post (Gr.) (voor deel v. d. week): W. Reeskamp te Groningen-oost. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Beroepen te Den Haag-oost: G. Mul ders te Murmerwoude. Bedankt voor Enumatil; R. Hoogsteen te Den Ham (O.); voor Smilde; Ooster- wolde; Kantens; Ferwerd-Hallum; Ave- reest; Dedemsvaart; Hoek en voor Sneek: kand. J. Kruidhof te Hattem. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Enschede-oost: J. Weste- I rink te Kerkwerve; te Rotterdam-zuid: j drs. J. P. Versteeg te Wormerveer. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Wageningen: P. Blok te Dirksland. Bedankt voor Bodegraven, Boskoop en Woerden: Chr. v. d. Poel te Yerseke; voor Opheusden en voor Leerdam: J. Karens te Nienwerkerk (Z.). De Nehroeprijs voor 1967 zal worden verleend aan paus Paulus VI, zo wordt uit goede bron in Nieuw Delhi vernomen. De prijs bedraagt 47.500. Oe Thant heeft de prijs voor 1966 gekregen. Ten tweede is er een piëtistische theologie, die alleen aandacht heeft voor het persoonlijke heil en die deze vragen ontwijkt of ontvlucht. Ten derde is er de theologie van de status quo, die geen architectonische maatschappijkritiek gedoogt en slechts enkele niet-fundamentele verbete ringen wil zien aangebracht. Revolutie Een vierde reactie is de theologie van de revolutie, waaraan onder an dere Harvey Cox en Shaull bezig zijn. Prof. Verkuyl toonde zich niet enthousiast over de term „theologie van de revolutie". Daarom bepleit hij zoals geragd de theologie van de transformatie. In een dergelijke theologie zouden begrippen tot ont wikkeling moeten komen als collec tieve zonden, structurele zonden, een structurele bekering en een ontwik keling van een ethiek die zich niet alleen bezighoudt met het individuele en de micro-ethische vragen, maar die zich ook werpt op de macro- ethische vragen. de bestaande regels en normen. Zij moeten bedenken, aldus prof. De Graaf, dat de normen maar hulpcon structies zijn. Anderen leggen alle nadruk op de informatie. Inderdaad, wij kunnen ons niet meer de luxe permitteren onze oorspronkelijke attitude te handhaven met het kleine stukje in formatie dat we hebben. Maar toch moeten we de betekenis van de nor men niet onderschatten. Ze verschaf fen een stukje objectiviteit. Onze versie van de situatie is de situatie zelf nog niet. Daarom wilde prof. De Graaf de normen niet prijsgeven voor de vage gedachten van liefde en situatie van de new morality. Onze subjectieve attitude zoals die door de new mora lity wordt beklemtoond, lijdt onder optisch bedrog als gevolg van onze zonde en eindigheid. Wat de new morality situatie- ethiek noemt is in werkelijkheid vaak een utilisme en dan nog met zwakke sociale aspecten. Het gaat in de ethiek niet alleen om het indivi duele, maar ook om structuren en regels. En is de liefde de enige vorm? Tekenend voor de new morality vond prof. De Graaf de volgende ty pering: de hoop is voor de toekomst, het geloof voor het verleden de lief de voor het heden. Met het geloof weet men geen weg. En wat wil de liefde? Hij pleitte ervoor de ethiek van de liefde nieuw elan te geven uit het geloof en de hoop. REACTIEVERSUH1JNSEI, In feite vond prof. De Graaf de new morality een onbelangrijke aan gelegenheid die veel te veel aandacht krijgt, verklaarbaar als reactie op respectievelijk het Victorianisme in Engeland en het fundamentalisme in Amerika. De new morality verspilt energie in achterhoedegevechten. Het gaat hier niet om nieuwe maar om oude problemen en vooral het geobsedeerd zijn door de vragen van sexuele mo raal werkt remmend op de voort gang van het ethisch nadenken in kerk en theologie. ANTICIPATIE Tegenover de nieuwe moraal dient geen restauratief prescriptieve mo raal gesteld te worden (herstel van de oude moraal van dit mag niet en dat mag niet). En ook geen moraal van langzame aanpassing maar een moraal van anticipatie, gedragen door een ethiek waarin het eschato logisch moment duidelijk meespreekt. De lezing van prof. De Graaf zal In de Waagschaal worden gepubli ceerd. Uit de openingstoespraak van, sy- nodepraeses dr. G. de Ru alleen dit: de mondige leek is er niet mee ge baat als de dominee onmondig wordt door zich te generen voor zijn vak en dat te verdampen in sociologie, psychologie en dergelijke. De domineespreek door ds. J. van der Wiel uit Haarlem ging over de verzoening in de woestijn. 's Avonds trad voor de predikan ten het Haagse cabaret Pepijn op. KOPENHAGEN Dominee Berg van de Absalomkerk in de Deense hoofdstad ergerde zich vaak aan de kinderen in zijn gebouw, als zij zicli zaten te vervelen tijdens de dienst. Maar ook had hij vaak medelijden met de kleintjes, die het gesprokene niet konden volgen. Nu is het allemaal anders. De dominee deelt nu aan de ingang strip boekjes uit hetgeen een groot succes blijkt te zijn. Rust in de kerk een tevreden kinderen. (Van onze soc.-econ. redactie) AMERSFOORT De heer P. Renkema, voorzitter van de Christelijke Kruideniersbond, heeft zich gisteren in de jaar vergadering van de bond weer een krachtig verdediger getoond van de vaste prijs voor het merkartikel. Hij betreurde het, dat er nog te veel fabrikanten zijn, die weliswaar een vaste prijs aangeven, maar zich hier aan niet onder alle omstandig heden houden. Er zijn sympto men, dat met name het groot- De matras waarop U wérkelijk uitrust! Van DRAKA. AMSTERDAM Prof. mr. A D. Belinfante (56) is aan de universiteit van Amsterdam benoemd tot rector magnificus voor een periode van drie jaar met ingang van het studiejaar 1968—'69. Prof. Belinfante die in 1967 voor twee jaar benoemd werd tot pro-rec tor, volgt prof. mr. J. van der Hoeven als rector magnificus op, die zijn func tie, welke hij vier jaar heeft vervuld, een jaar voor het verstrijken van zijn ambtsperiode neerlegt. Prof. Belinfante is sedert 1959 hoog leraar in het administratief recht en inleiding tot het staatsrecht Werkgelegenheid neemt sterk af (Van onze sociaal-eco nomische redactie) UTRECHT De container komt als een vloedgolf op het vervoer af. Deze ontwikkeling is te vergelijken met de verdringing van het zeilschip door het stoomschip. West-Duitsland wü tot 1971 450 containerstations la ten bouwen. Op de stations worden de goede ren door goederentreinen van de vervoersondernemingen overgeno men om later weer met vrachtwa gens naar hun bestemming te wor den gebracht. Nog dit jaar willen de Duitsers 25 van dergelijke stations gereed hebben, die in totaal zestig miljoen Mark gaan kosten. „Het Seinlicht", orgaan van de Protestants christelijke bond van vervoerspersoneel, schrijft deze week, dat de ontwikkeling ook grote gevolgen gaat krijgen voor de werk nemers in het vervoersbedrijf. De werkmethoden worden anders, maar ook de werkgelegenheid komt in ge vaar. Studiedagen De Christelijke internationale fe deratie van vervoerspersoneel heeft op een aantal studiedagen bijzonde re aandacht aan het vraagstuk besteed. De „Overseas Containers Ltd." in Engeland heeft al 5000 con tainers in bestelling. De „Sea Land", de grootste container-carrier, zal zijn aantal containers in 1968 opvoe ren tot 20.000 eenheden. De container wordt „het schip voor de deur". De automatisering aan boord van de schepen zal ook het aantal bemanningsleden vermin deren. De bemanning van de Liber- ty-schcpen bedroeg 30 tot 40 kop pen; van de containerschepen wordt dit 20 tot 36. Ook in de havens komt er een overschot aan mankracht. Bovendien kan in de toekomst het reuzen-vrachtvliegtuig een grote concurrent worden van het contai nerschip. Zowel voor de spoorwe gen, het wegvervoer als de binnen vaart zijn grote veranderingen op komst, aldus „Het Seinlicht" van de PCB. Papierwinkel De opmerking van de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, dat we in Nederland met een „ambtelijke papierwinkel" te maken hebben, vindt veel weer klank bij de middenstandsvakpers. „De christelijke kruidenier" schrijft, dat de heer Klaasesz de dank van het bedrijfsleven verdient, indien hij erin slaagt de papierwinkel daadwerkelijk te lijf te gaan. „Ieder die zijn zaak een meter wil uitbouwen", schrijft het blad, „wordt dermate bedolven onder de paperassen, dat hij het gevoel heeft in korte tijd sterk verouderd te zijn vanwege alle bijkomende rompslomp. De klachten van het be drijfsleven hebben tot nog toe wei nig uitgericht. Misschien dat de commissaris meer succes heeft. Maar het zal hem wel inspanning kosten!" Melkprijs In verschillende kruidenierszaken wordt de laatste tijd melk beneden de vastgestelde prijs verkocht. De kruideniersvakcentrale heeft thans haar leden gevraagd, zich aan de officiële prijsstelling te houden. Op deze wijze kan ook beter een loyale samenwerking met de melkhandel, die lange tijd de melklevering aan kruideniers heeft geboycot, worden bereikt. De Protestants christelijke bond van handelaren in melk schrijft, dat men zich niet verzet tegen levering van melk aan kruideniers maar op voorwaarde dat deze levensmid de- lenbedrijven de melk niet gaan misbruiken als lokartikel door ver koop tegen stuntprijzen. De kruide niersorganisaties blijken hier nu zelf ook tegenstander van. De vertegenwoordigers van de melkhandel nodigen thans de krui deniers uit met elkaar om de tafel te gaan zitten, om deze zaak, waaro ver bij de organisaties nog nauwe lijks verschil van mening blijkt te regelen. Minister en produkt- en be drijfschappen behoeven zich dan niet met onderlinge ruzies bezig te houden, maar kunne.i gezamenlijk front maken tegen dwaas en onver antwoord prijsgeknoei. (Van onze kerkredactie) NIJVERDAL Het piëtisme is de bakermat van vrijwel alle relevant kerkewerk en van talloze kerkelijke organisaties, ook van het moderne vormingswerk. Het mag dan waar zijn dat het piëtisme al te grote aandacht had voor de menselijke ziel, het is daarbij nooit gebleven. Op weg naar die ziel ontdekte men, dat men de gehele schepping nodig had. Vanuit een bewogenheid over zielen kwam men tot een bewogenheid over mensen. Dit zei drs. L. van der Molen gisteren op de Vrij-Evangelische pre dikantenconferentie te Nijverdal. winkelbedrijf nog wel eens pro fiteert van leveringen tegen lagere prijzen, die aan de zelf standige detaillist met kleinere omzetten voorbijgaan. Alleen de groep zogenaamde Fi- va-fabrikanten (twaalf) houden zich stipt aan de spelregels van de vaste, prijzen voor het merkartikel. De heer Renkema noemde het ge val van de marktkoopman Pieter ten Bos, die Douwe Egberts-artikelen verkocht tegen te lage prijzen. Dj heer Ten Bos, die hiervoor tot gevan genisstraf werd veroordeeld en in hongerstaking ging (wij schreven uit voerig hierover in onze bladen) wenste zich aan de vaste-prijzenpoli- tiek voor het merkartikel niet te' houden, omdat de kleine detaillist dikwijls het slachtoffer wordt van dii systeem. Niet straffeloos De heer Renkema juichte echtei het optreden van de fabrikant, dij behoort tot de Fi va-groep en die de' veroordeling van de heer Ten Bosl bewerkte, van harte toe. Hij verge leek de afspraak tot het aanhoudt van vaste prijzen voor merkartikelei met een collectieve arbeidsovereen komst, waarvan de werkgevers en werknemers ook niet straffeloos mo-| gen afwijken. Een werkloze, die bij een bepaalde ondernemer arbeid komt aanbieden tegen een loon beneden de cao-norm, maakt dezelfde fout als 'de mid denstander, die beneden de vaste prijs verkoopt, aldus de heer Renke ma. Hij vroeg zich af of een werklo ze, die op deze voorwaarde niet in dienst wondt genomen en daarna in hongerstaking gaat, ook zoveel instemmende publiciteit zou krijgen als de heer Pieter ten Bos na het verkopen van merkartikelen tegen te lage prijzen. De heer Renkema moest daarbij toegeven, dat Nederland op het ge bied van de vaste prijzen voor merk artikelen een eiland in Europa vormt. Ten slotte sprak de voorzitter van de Christelijke Kruideniersbond zicla nadrukkelijk uit voor een grotere sa-| menwerking van de christelijke mid denstandsbonden op levensmiddelen- gebied. Hij dacht daarbij aan de sla gers, de bakkers, de melkhandelaren en de detaillisten in groenten en fruit. Met deze vier organisaties sa men zou hij één organisatie binnen het Nederlandse christelijke onderne mers verbond willen vormen. UTRECHT De Studentenpartij Stud '75 wil de Nederlandse Studenten-1 raad uit de impasse halen (ontstaan na het aftreden van het bestuur) door ver vroegde verkiezingen te houden. In sep tember en oktober zouden dan tegelijk de grondraden en een nieuw NSR-be- stuur moeten worden gekozen. Stud '75 wil alle studenten aan de verkiezingen laten deelnemen. De heer W. A. W. de Graaf van Stud '75 (gekozen tot „formateur" na het heengaan van het NSR-bestuur) heeft deze plannen aan de vertegenwoordi gers der andere partijen voorgelegd. Stud '75 wil het afgetreden bestuur- Bomhoff gelegenheid gev enaan te blij ven tot de verkiezingen. Weer in Europa Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Partis Nice Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Mallorca Madrid mist mist zw.bew. zw bew. licht bew. geh.bew. .onbew. zw.bew geh.bew. licht bew. onbew. onbew. onbew. Deze predikantenconferentie heeft altijd een geheel eigen sfeer. Geen rijen stoelen, maar een grote cirkel om een U-vormige tafel, dat maakt deze vergadering tot een grote gesprekskring. En een gesprek werd het, want niet alleen lokte het refe raat een diepgaande discussie uit. 's avonds moest een forum tal van praktische problemen beantwoorden, waarbij al spoedig de forumleden weer gewone deelnemers waren ge worden, al hadden zij dan ook het recht van het laatste woord. Het vormingswerk is wel eens ge noemd een vierde vorm van kerkzijn, naast kerkgang, catechese en huisbe zoek. zei drs. Van der Molen. Maar duidelijk bleek dat hij het met die uitspraak niet geheel eens was. Tegen het einde van zijn referaat zei hij, dat naar zijn mening het vor mingswerk meer is dan een aanvul ling op het gewone kerkewerk. In dit I werk gaat het niet om een nieuwe I vorm van kerk-zijn, maar om een op gang brengen van een stuk nieuw leven. Kerkdienst j Op de achtergrond van de door hem afgewezen gedachte van „aan- maar plaatsen op de weg naar mor gen. Het gaat erom, dat de leken, als het bevroren kapitaal van de kerk, weer „ontdooid" worden. Structuren Wc zullen in de kerk moeten werken in de richting van nieuwe structuren, kleine groepen gericht op actie. Daarom moet het vor mingswerk, dat nog te veel aan de periferie van de kerk staat, in het hart van het gemeentewerk komen. In de dicussie wees drs. Van der Molen met kracht de gedachte af, dat de kerkdienst meer zou zijn dan de catechese of het huisbezoek of een bijbelstudiegroep. Dan maken we van de kerkdienst een soort sacrament, zei hij. De vrees werd door enkele vra genstellers geuit, dat de kerk en de kerkdienst wel erg op de achtergrond komen te staan. Maar ook dat bleek niet de bedoeling te zijn van deze spreker. „Ik wil de kerk helemaal niet op lossen, maar haar juist vinden. Wij eisen van onze predikanten dat zij zes jaar naar de theologische school vullend kerkewerk" stond naar zijn j gaan, maar de andere leden behoeven mening de gedachte die bij velen leeft, dat de kerkdienst in parochiële vorm de hoeksteen is van het geeste lijk leven. Dan wordt vergeten dat in de Middeleeuwen de parochie slechts een middel was om beslag te leggen op het platteland. Als leerling van prof. dr. J. C. Hoekendijk stelde hij met hem de vraag; zien we nog wel dat de kerk een vorm is van het apostolaat? Het vormingswerk wil uiteindelijk een nieuwe aanpak van het evange lische leven. Vanuit een missionair moet een missionaire levensstijl opstaan. Het heeft tevens een kri tische functie. Het wil de kerk halen uit haar kloostergeest, haar niet terug roepen tot de patronen van gisteren, niets te leren. Dat kan niet langer. Daarom moet juist het vormingswerk ingevoegd worden in het gewone ge meentewerk. Als predikanten moeten we meer gemeenteleden opleiden voor kringwerk en andere activitei ten. Wij zijn opgeleid om mensen te scholen." Huwelijk Het forum kreeg niet veel vragen toegespeeld, slechts vijf, maar zij brachten stuk voor stuk de tongen los. De belangrijkste waren wel vra gen over het gemengde huwelijk van een vrij-evangelisch lid en een rooms-katholiek en over de komende Raad van Kerken. Slechts eenmaal, zo bleek uit de bespreking, hebben een pastoor en een vrij-evangelisch predikant samen een huwelijk ingezegend. Ook bleek dat enkele predikanten samen met een pastoor gezocht hebben naar een andere en betere oplossing als een gemengd paar hen vroeg om samen hun huwelijk te sluiten. Algemeen was toch wel het gevoe len dat een gemengd huwelijk niet de beste oplossing is voor een jong paar.- Vaak wordt wel gesproken over een oecumenische dienst, maar in wezen accentueert een dergelijke dienst toch weer de verdeeldheid, zei een aantal predikanten. Een ander bezwaar vonden velen dat de pastoor toch niet bereid is om tijdens een gezamenlijke dienst de vragen te laten stellen door de predi kant. Daarin zagen zij toch een ach terstellen van het ambt van predi kant ten opzichte van dat van priester. Raad van Kerken Besluiten werden niet genomen, dat kan een dergelijke vergadering ook niet, maar de bespreking stelde toch de predikanten in staat hun in zichten te toetsen aan die van ande re. Zo ging het ook gisteren over de nieuwe Raad van Kerken. Duidelijk bleek dat sommigen hun verzet niet hebben opgegeven, maar ook dat anderen in deze raad juist nieuwe mogelijkheden zien, die er naar hun gevoelen in de oude Oecu menische Raad niet -zozeer waren. Ook op dit punt stond het peilen van meningen voorop en niet het vinden van een toekomstige gedragslijn. De bondsvergadering van juni zal daaro ver hebben te beslissen. Op deze eerste vergadering legde voorzitter ds. J. Karelsc na veertien jaar en secretaris M. Nijkamp na vijf jaar hun functies neer. Niemand kreeg bij de eerste stemming een meerderheid, maar de meeste stem men verkregen ds. Jac. Verboom van Dordrecht als voorzitter en ds. P. Tönjes als secretaris. Zij werden toen bij acclamatie gekozen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2