Klacht tegen medische staf van ziekenhuis in Enschede fon wel hoopgevend Michelin brengt nieuwe X-banden op de weg Harde sancties tegen Rhodesië PRISMA7 Hogere huren voor in 69 gebouwde huizen? Honda nu in alle races 650.000 auto's jaarlijks in Amerika gestolen Nieuwe bestel van Ford Senaat achter bouwbeleid minister Schut Onderzoek prijzenactie benzinemij. Man wilde Kiesinger vermoorden AmbuJancefoiids Rode Kruis krijgt 40 mille Nederlanders in Rome gepakt Eén vestigings regeling voor detailhandel Aandeelhouders in veel gevallen heter af dan de werknemers 11 WOENSDAG 24 APRIL 1948 De Franse fabriek Michelin heeft twee nieuwe banden in de X-serie op de markt ge bracht: de XAS- en de ZX- band. Beide zijn een verdere vervolmaking van de radiaal- band, die Michelin al jaren geleden uitbracht. Het geheim van de XAS is de asymmetrische profilering. Zowel de stabiliseringsgordel aan de binnen kant als het loopvlak zijn zodanig asymmetrisch opgebouwd, dat de band zich optimaal aanpast aan de krachten die erop werken. Hierdoor kan de band in nauw contact blij ven met de grond, ondanks kuilen en bulten. Ook biedt de band een maximum aan anti-slip op natte we gen. De XAS-band is speciaal bedoeld als band met een hoge veilig heidsmarge voor snelle auto's, die op Europese autowegen snelheden tot 210 km per uur kunnen rijden, of voor automobilisten die hoge eisen stellen ten aanzien van weg- ligging, vastheid in bochten en stuurstabiliteit. Het bijzondere van de ZX-band is, dat de stabiliseringsgordel bestaat uit draadjes van speciaal extra soe pel staal (de radiale karkaslagen zijn van textielvezel). Gebruik van dit nieuwe materiaal leidt tot nog grotere soepelheid van de verschil lende delen van de band, waarbij trillingen nog meer worden terugge drongen. Vandaar de duidelijke ver mindering van de resonantie van de carrosserie en een zeer geruisloos rijden, zelfs bij geringe snelheid. Tests De nieuwe banden zijn uitgetest op de nieuwe 35 km lange testbanen van Michelin in Ladoux bij Cler mont-Ferrand. Deze banen zijn enkele jaren gele den aangelegd en worden nog steeds uitgebreid. Er is thans een baan waarop het weerstandsvermogen van banden op zeer bochtige trajec ten kan worden beproefd en een baan waar uitsluitend zeer hoge snelheden worden gereden. Dan is er ook nog een speciale baan voor zware vrachtwagens. Deze banen zijn bezaaid met zware scherpe kei en, die elke dag worden vernieuwd. Op het complex, dat al 55 miljoen gulden heeft gekost, zijn 250 perso nenauto's gestationeerd, waarmee Michelin-coureurs dagelijks banden- proeven nemen. Elke dag verbrui ken deze wagens 5.000 liter benzine en 6.000 liter dieselolie, zo intens wordt er gewerkt. 0 Voordat de banden definitief in produktie worden genomen, worden ze onderworpen aan uitgebreide martelproeven. Boven een rijproef met perso nenauto's, onder een test met zwaarder materiaal. In Nederland worden zo'n 300.000 auto's per jaar verkocht, in de Vere nigde Staten worden er meer dan twee keer zoveel gestolen! We realiseerden ons dit pas, toen we het Amerikaanse cijfer van au todiefstallen over 1967 onder ogen kregen. Het ging over een getal van 650.000 of wel ruim 50.000 per maand. Joy-riding, vooral van jongeren, schijnt het voornaamste euvel te zijn. Zoals in Nederland ontelbare fietsen worden ontvreemd om er slechts een paar kilometer mee te rijden veel van deze tweewielers worden in andere woonwijken onbe heerd teruggevonden zo doet men dat in Amerika met auto's. De meeste van de aan de overzij de van de Oceaan gestolen vierwie lers komen na verloop van tijd wel weer terecht. Men moet zich echter niet afvragen hoe, want ongeveer 100.000 van de in 1967 ontvreemde wagens (ongeveer 15 procent!) raak ten bij een ongeval betrokken. Met 20.000 hiervan werden onge lukken veroorzaakt, waarbij een of meer personen gedood of gewond raakten. Om de golf van autodiefstallen te gen te gaan, overwegen de autoritei ten of de inbouw van een alarmap paraat niet verplicht moet worden gesteld. GT-versie De in opkomst zijnde Japanse au tomobielfabriek Honda heeft be kendgemaakt met nieuwe 3.000 cc wagens deel te nemen aan alle dit jaar te houden internationale for mule 1 races. De auto's zullen wor den gereden door de Britse coureurs John Surtees en Chris Irwin. De Honda formule I wagen heeft een 450 pk motor en behoort volgens de fabrieksdirectie tot de sterkste van de wereld. Ook aan de races om de grote prijzen van België (9 juni) en Nederland (23 juni) zal Honda dus deelnemen. Viva De door Vauxhall uitgebrachte de Viva GT het confort, het gemak, twee carburateurs paart een luxueus interieur aan een maximum snel heid van ruim 160 kilometer per uur. De Viva GT onderscheidt zich door een matzwarte motorkap met twee luchtinlaten en een speciale radiator grille. De 112 pk van de viercilinder motor geeft een accele ratie van 0-96 kilometer per uur in twaalf seconden. Van binnen heeft ee Viva GT het comfort, het gemak, de instrumenten en het aanzien, die alle in overeenstemming zijn met het imago van een Gran Tourismo wagen. De Engelse Fordfabrieken hebben een tweetal nieuwe lichte bestelwa gens uitgebracht, die resp. de 300 en de 400 zijn genoemd. De eerste is uitgerust met een 1.100 cc, de tweede met een 1.300 cc crossftow motor. Beide bestelwagens hebben een laadruimte vari 82 kubieke voet, terwijl ze bereikbaar zijn door grote dubbele deuren aan de achterkant. PRISMA 1) geheel nieuwe automatic met dag- en datumaanduiding - waterdicht - incabloc doublé 165.- edelstaal 179.- 2) gouden Prisma zakhorloge - champagnekleurige wijzerplaat 295.- (Van parlementsrcdactie) DEN HAAG De meerder heid van de Eerste Kamer staat in grote lijnen achter het wo- ningbeleid zoals minister Schut dat heeft geïntroduceerd. Dit bleek gisteren bij de behande ling van de begroting van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning. Kritiek kreeg de bewindsman ui'csluitend van de linkerzijde. De heer Broeksz (soc.) betoogde dat het beleid sociale bewogenheid mist. De economisch zwakkeren kunnen de voor hen bestemde woningwetwo ningen niet betalen. De minst draag- krachtigen blijven naar zijn mening in de kou staan. De sociale woning bouw en de woningbouw uit winstbe jag worden in het systeem van mi nister Schut gelijkgesteld, aldus de heer Broeksz. Goede weg De liberaal Van den Bergh toonde zich daarentegen enthousiast. Mi nister Schut is op de goede weg door nie'c langer meer woningbouw te subsidiëren voor groepen die dat niet nodig hebben. Het experiment van minister Bogaers met zogenaamde duurdere woningwetwoningen was een mislukking geworden. Hij heeft meer vertrouwen in 'het beleid van minister Schut. Ook de heren Kraaijvanger (kath. v.), Elfferich (a.r.) en Knottnerus (c.h.) zeiden het beleid in grote lijn te kunnen steunen. De heer Kraaijvan ger vroeg of het niet mogelijk was individuele subsidies te verlenen aan valide arbeiders die voor hen bestemde woningen niet kunnen be talen, méc name in de Randstad. Minister Schut 'heeft de Kamer vanmorgen geantwoord. DEN HAAG De officier van justitie bij de arrondisse mentsrechtbank in Den Haag, mr. dr. H. van 't Veer, stelt een onderzoek in naar de prij zenacties, die/ door verschillende benzinemaatschappij en worden ondernomen. Nagegaan wordt of mogelijk Esso, Shell en Chevron (Caltex) met hun reclame campagnes, waarbij geldprijzen beschikbaar worden gesteld, de wet op de kansspelen overtreden. De prij- zenacties zouden verdacht veel lijken op een soort loterij, die verboden kan zijn. Een paar weken geleden is men op het ministerie van justitie zich met de kwestie van de prijzenacties van benzinemaatschappijen gaan bezig houden. Dit mondde uit in overleg, dat tot resultaat had, dat via de pro cureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag een justitieel onderzoek werd gevraagd, dat thans door mr. dr. Van 't Veer wordt ingesteld. (Caltex viert momenteel wel een zegelactie maar geen spel zoals Esso en Shell; Mobil heeft wél een derge lijke reclameactie.) FREIBURG De 29-jarige bull dozerchauffeur Arthur Wilhelm Buhlinger is aangehouden nadat hij had verklaard de Westduitse Bonds kanselier te hebben willen vermoor- De man werd aangehouden in een pleisterplaats aan de autobahn, waar Kiesinger tijdens zijn verkiezings campagne in de staat Baden-Würt- temberg korte tijd had vertoefd. Terwijl dr. Kiesinger in het weg restaurant dineerde, zei Buhlinger tegen iemand uit het gezelschap van de Bondskanselier: „Ik kan het niet- doen" en drukte hem een tas met een revolver in de hand. De reden voor de aanslag die hij wilde plegen, heeft de man niet ge geven. Het is ook niet bekend, aldus de officier van justitie, of hij deel uitmaakte van een komplot tegen het leven van de Bondskanselier. Deze heeft van het gehele incident niets gemerkt. WASHINGTON De Ameri kaanse commissie voor kernenergie heeft bekendgemaakt dat er gisteren op het proefterrein in de staat Neva da een ondergrondse kernproef is ge nomen. De kracht van de ontploffing was minder dan die van 20 kiloton tnt. Nu is het tijd voor fresia's. Bijzonder charmante bloemen in talrijke variëteiten. U legt er eer mee in. Zeg het met bloemen] OTTAWA Pierre Trudeau, de nieuwe Canadese eerste-minister die zaterdag de afgetreden Lester Pear son is opgevolgd, heeft voor 25 juni algemene verkiezingen uitgeschreven. NEW YORK Engeland heeft een resolutie bij de Veiligheids raad ingediend, waarin alle lan den wordt verzocht de handel met Rhodesië te verbieden. De internationale luchtvaart maatschappijen moeten volgens de resolutie Rhodesië mijden. Geen en kel VN-lidstaat zou investeringen in dat land mogen doen. Het reizen van Rhodesische burgers naar hét buiten land zou moeten worden beperkt. Schending van de resolutie, als zij wordt aangenomen, zou schending van het VN-handvest betekenen. De landen die geen lid van de VN zijn. worden uitgenodigd zich aan de resolutie te houden. De resolutie, die werd ingediend door Lord Caradon, maakt niét speci aal melding van Zuid-Afrika en Por tugal, die normaal met Rhodesië han del zijn blijven drijven na het vorige verbod van de VN tot in- of uitvoer van met name genoemde produkten uit en naar Rhodesië. De enige uitzonderingen op het em bargo moe'ten worden gemaakt op humanitaire gronden. Het Nieuwe Britse voorstel bete kent een aanzienlijke uitbreiding van de gedeeltelijke economische sancties die de Veiligheidsraad op 1 december 1966 oplegde. De resolutie maakt geen gewag van het gebruik van ge weld tegen Rhodesië. Daarom is ge vraagd in een resolutie van vijf Afri kaans-Aziatische landen die vorige week bij de raad is ingediend. DEN HAAG De eerste veertig duizend gulden voor het ambulance fonds van het Nederlandsche Roode Kruis zijn gisteren aan de organisatie gegeven. He'c ambulancefonds beoogt zeer goed geoutilleerde ziekenwagens ten behoeve van verkeersslachtoffers op grote wegen te brengen. Nog te veel ernstig gewonden moeten zeer lang op transport wachten. Snel transport en behandeling van gewonden kan vele levens per jaar redden. De industriële kring Vettenoord in Vlaardingen ontketende eind verle den jaar een actie om het Rode Kruis aan geld voor ambulances te helpen. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Zowel de werkgevers als de werkne mersorganisaties in de bouwnij verheid vrezen, dat de invoering van de Belasting over de Toege voegde Waarde op 1 januari 1969 bijzonder nare gevolgen kan hebben voor de huren en de bouwprijzen. In het wetsontwerp, dat een verschuiving beoogd van de directe naar de indirecte belasting, is de bouwnijverheid genoteerd voor het 12 percent tarief. Naar de mening van vele deskundigen zal dit o.m. I kunnen leiden tot huurverhogingen van forse afmetingen voor woningen, i die na 1 januari 1969 zullen worden J gebouwd. Samen met de verwachte normale huurverhoging van 4 percent (voor 1969 rekent men zelfs op 6 per eent), kan de invoering van de BTW i zelfs leiden tot huurverhogingen tot 15 percent. Door de belasting van 12 percent zullen volgens de Stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf en de drie werknemersorganisaties ook de bouwprijzen in de premie- en parti culiere sector drastisch worden ver hoogd. Ook voorziet men moeilijkheden voor de scholenbouw en de weg aanleg, omdat de betreffende mi nisteries, Onderwijs en Wetenschap pen en Verkeer en Waterstaat voor een extra uitkering om de meer kosten in verband met de invoering van de BTW niet kunnen aankloppen bij de minister van financiën. Het gevolg is, dat het aantal opdrachten niet alleen voor wat betreft de wo ningbouw, maar ook de scholenbouw en de wegenaanleg sterk zullen terug lopen met weer als gevolg een toene mende werkloosheid in de bouwnij verheid. De Raad van Bestuur Bouwbedrijf heeft de Tweede Kamer half januari zijn bezwaren tegen het voorgestelde 12 percent tarief kenbaar gemaakt en op grond van een uitvoerige docu mentatie gepleit voor een 8 percent tarief. De minister heeft dit tegen voorstel verworpen o.m. op grond van het feit, dat invoering van een 8 percent tarief voor de bouwnijver heid de schatkist op 300 miljoen zou komen te staan. Deskundigen in de bouwnijverheid hebben aangetoond, dat het ministe rie zich verrekend had en dat het netto-aandeel voor de overheid slechts 67,5 miljoen zou bedragen. Het minis terie had o.m. over het hoofd gezien, dat het 12 percent tarief ook werd doorberekend aan de overheid als op drachtgever, zoals het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen en Ver keer en Waterstaat. Aanvankelijk betwijfelde het mi nisterie van financiën de voorgere kende extra huurverhoging van 15 percent. Toen de deskundigen uit de bouwnijverheid er op wezen, dat tot nog toe op bouwgrond geen omzetbe lasting werd betaald, maar dat deze grond nu ook met 12 percent werd belast, „schrokken de betreffende hoofdambtenaren zichtbaar", zo werd op een persconferentie meegedeeld. Korter Trachten op vliegvelden in VS DEN HAAG De controle op de Amerikaanse vliegvelden zal aanmerke lijk worden vereenvoudigd ter bevor dering van een snellere doorstroming. Alle buitenlandse bezoekers zullen in- plaats van de diverse controleposten voor passen, medische en andere certifi caten, slechts een inspecteur behoeven te passeren. Voor 15 juni wordt hiermee op expe rimentele basis begonnen op de J. F. Kennedy-luchthaven bij New York. De huidige wachttijd van bijna drie kwar tier zal hiermee worden verkort tot on geveer 20 minuten. Het Britse Lagerhuis heeft gister avond de wet tegen de rassendis criminatie aangenomen. Tijdens de behandeling werd voor het parlementsgebouw een demon stratie gehouden, waarin o.m. spandoeken werden meegevoerd met de tekst „Houd Engeland blank". ROME De Romeinse politie heeft bij de bagage van de 22-jarige Frans HT uit Leiderdorp en een an dere Nederlander, de 27-jarige John van S. 15 kg Indische hennep en 1% kg zuivere opium aangetroffen en in beslag genomen. Aan de arrestatie van het tweetal was een onderzoek voorafgegaan waarbij talrijke beambten van de af deling verdovende middelen van de Romeinse politie in evenzovele ver mommingen, zoals van parkwachter, fotograaf en kelner, deelgenomen hadden. Een van hen had maandag de handlanger van de Nederlander op de „Spaanse trap" betrapt toen hij met vrouwelijke Scandinavische toe risten tot zaken poogde te komen. Een visitekaartje van de handlanger bracht de politie op het spoor van de Nederlander, die in een pension zijn intrek genomen bleek te hebben. Nieuwe actie vader van Mia Versluis UTRECHT De heer W. J. B. Versluis heeft opnieuw een klacht ingediend bij de officier van justitie in Almelo. De heer Versluis is de vader van het meisje Mia Versluis, dat twee jaar geleden in het ziekenhuis „Ziekenzorg" in Enschede een hielopcratie onderging en dat sindsdien niet meer bij bewust zijn is gekomen. De heer Versluis heeft nu een klach'c ingediend bij de officier tegen de gehele medische staf van het zie kenhuis, terzake van nalatigheid. Zijn dochter heeft tot anderhalf jaar na de operatie in Ziekenzorg gelegen en is daarna overgebracht naar het protestants-christelijk streekzieken huis in Bennekom. In de anderhalf jaar is zij volgens de heer Versluis zo slecht verzorgd, dat zij het slachtoffer is geworden van doorligwonden en vergroeiingen, die naar het oordcel van verschil- (Van onze ondcrwys- redactie) ROTTERDAM Als het MAVO-4 eindexamen dat dit jaar voor het eerst wordt afgenomen, even soepel verloopt als het MAVO-3 vorig jaar, heb ben de kandidaten niet te klagen. De eerste dag be gon in ieder geval hoop gevend. MAVO-3 kreeg 's mor gens een stuk van Elschot te verklaren. Duidelijke vragen, was de algemene conclusie. Ook handels kennis en Frans voldeden aan de verwachtingen. Voor hen die op het HAVO scheikunde had den gekozen, waren er re delijke opgaven. Voor Ne derlands (verplicht voor allen) was een stuk van prof. Pen uitgezocht. De meeste leraren waren over keus en vragen zeer te spreken. Het eerste echt pittige werk kregen gymnasiasten en HBS-ers B gisteren, stereo. Zonder een vrij gedegen inzicht was het moeilijk, vonden zowel leraren als leerlin gen. De gymnasiasten kon den 's middags hun kennis van het Engels beproeven op een stuk uit The Times. Ook de HBS-ers kregen 's middags Engels voorgezet, een verhaal over de indruk die de af kondiging van de deva luatie op het publiek heeft gemaakt. Verder kregen de HBS- A-mensen de traditionele briefwisseling. Deze keer een vrij omvangrijke sta pel correspondentie rond om een schooljubileum. Kandidaten handelsscho len waagden zich ook aan het schrijven van brieven, en 's middags kregen ze een vertaling EngelsNe-1 derlands voorgezet. DEN HAAG De Staatssecretaris Van Son heeft de Sociaal-economische raad advies gevraagd over een vooront werp vestigingswet detailhandel, waar mee ln beginsel één vestigingsregeling voor de gehele detailhandel wordt ge troffen in plaats van de tientallen af zonderlijke regelingen (vestigingsbe- sluiten), die thans 95 procent van de tailhandelsvestigingen omvatten. Blijkens het ontwerp wil de staatsse cretaris elke ondernemer recht geven op een vestigingsvergunning (ook voor filialen), indien hij een geldig bewijs van handelskennis en vakbekwaamheid heeft. lende medici die hij heeft geraad pleegd, beslist voorkomen hadden kunnen worden. In Bennekom zijn enkele wonden van het meisje inmid dels genezen, voor andere was het te laat. UTRECHT Het CNV geeft in zijn blad De Gids een reeks voorbeelden van ondernemingen, die hun aandeelhouders dank zij de gestegen winsten aanzienlijke dividenden kunnen uitkeren. Er zijn uitzonderingen, maar in het algemeen is 1967 voor de onder nemingen een goed jaar ge weest, aldus het CNV. Het blad verbaast zich dat de werkgevers .steen en been klagen en van alle daken bezorgdheid predik ten, zelfs nog toen tal van bedrijven al bezig waren de grotere winsten van 1967 te tellen". Een „bijzonder onaangename bij smaak" vindt het CNV, dat dit in vele gevallen mogelijk is geworden door een matiging bij de loonsverho gingen. „Daardoor worden de aan deelhouders eenzijdig bevoordeeld". En verder: „Een bedrijf kan zijn dividend rustig 20 of 30 pet. verho gen, maar er zal vrij snel worden in gegrepen ris datzelfde bedrijf met een loonsverhoging in de buurt van de 10 pet. durft te komen." Dit alles onderstreept nog eens de noodzaak van vcrniogensianwasde» ling, aldus het CNV.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11