Overmeester alcohol door vrechtesap mm Hi Troepen VS geleidelijk naar huis? Streven naar compromis in kwestie Britse toetreding Eerste Havo-examens zeker niet te moeilijk Mevrouw Holleman-Liemburg vertelt sappig verhaal: I3I315I niet zó maar zo Dr. Platteel (56) burgemeester van Hilversum PEN protesteert bij Russische en Griekse regering In VS 29.500 man onder de wapenen Onze levensverzekering is straks bijna f4.000,- hoger... en dat kost geen cent méér! PREMIE SPAARPLAN Westberlijners bij Oostduitse grens tegengehouden Weer onderwijs Fries aan VU Vele Britten staan achter Enoch Powell Studietoelagen voor de voortentamina DINSDAG 23 APRIL 1968 We «itten weer op terrassen, er komen weer dorstige dagen. Wat drinken we? Nee, niet altijd koffie; en jus d'orange, tomaten sap en de bekende frisdranken kunnen bar vervelend worden. Dus wordt het voor de meeste mannen trouwens ook op visites toch maar een biertje. En de auto wacht: nou ja, die •ne keerBovendien: wat moet je anders drinken? Een „probleem" dat ik uit ervaring ken. Mevrouw T. Holleman-Liem burg uit Dordrecht, secretaresse van de Commissie Alcoholvrije Dranken van de Nationale Com missie tegen Alcohol, heeft me letterlijk verfrissende oplossin gen aan de hand gedaan. Mevrouw Holleman, die met andere dames nogal eens door het land trekt om lezingen te houden voor vrouwenorganisa ties, zegt: „Wij constateren dat het drankgebruik toeneemt; er is meer huisgebruik dan vroeger. De vrouwen plegen te zeggen, dat ie niet weten wat ze anders moeten I schenken. Ik leg dan eerst uit dat één glaasje al gevolgen kan hebben voor een automobilist. Vervolgens wijs ik op de geweldige mogelijkheden, die er tegenwoordig rijn op het gebied van vruchtesap pen." Raffinement Mevrouw Holleman geeft dan een lesje warenkennis. Bij voorbeeld: „Wat in de handel vruchtesap wordt genoemd bevat 100 procent sap, vruchtenmost eveneens 100 procent, vruchtedrank 50 procent, vruchtensi roop 30 procent en vruchtenlimonade 10 procent sap. „We leren de dames ook hoe te 1 serveren: vruchtesappen moet je niet schenken in limonadeglazen, maar in "Vijnglazen, en- dan het glas niet te rol en op de juiste temperatuur." De handel heeft al een groot raffi nement bereikt in de verkoop van vruchtesappen. Er zijn zelfs surro gaatdranken te krijgen (zonder alco hol dus) als: vermouth, bitter, en punch au rum." De smaak verschilt inderdaad niet van de originele alco holhoudende dranken. Maar mevrouw Holleman meent dat dit voor genezen alcoholisten het gevaar kan opleveren, dat bij gebruik het verlangen naar de echte dranken weer kan opkomen. Op het ogenblik verspreidt ze ook folders, met aanwijzingen voor feest diners en recepties zonder alcohol, op huishoudscholen. „Er zijn nogal wat ouders die bezwaren hebben tegen feestjes met alcoholhoudende dran ken." Statnskwestic Mevrouw Holleman heeft zich van jongs-af-aan ze was onderwijzeres beziggehouden met de bestrijding van alcohol. Ze ziet wel een groot verschil in het drankmisbruik vroe ger en nu. „Vroeger was drinken een sociale kwestie, nu is het een statuskwestie. Een voordeel is dat we tegenwoordig in de propaganda tegen alcoholge bruik veel steun krijgen van het Ver bond voor veilig verkeer." Ze laat een aantal veelzeggende brochures zien, die (we hebben er een paar voor u afgedrukt) door het Verbond werden uitgegeven. Een interessante brochure is er ook van de vrouwenwerkgroep van de Algemene Nederlandse drankbestrij- Drinkt u op een terras wel eens Chinese Honeymoon? SS I F Wtuiky}hie,r}ehz.: -urUhct szoy, lu </c tic! j v- p ■PslEl El KJ Os El T 'gfu pp) SSfi I J 03. Lpjwpia», dccu üfc wis wiimtöis iovsül uur u wadster»voor zij wtuyjfcan rgden, oisjn t» amjg./ewal 1 ALCOHOL BEDREIGT UW LEVEN fcecsbu issaawh een weinm alcohol heeft men MEVROUW HOLLEMAN drink meer vruchtesap ders organisatie. Over het serveren is hierin te lezen: „Een helder, dun toelopend glas. Gevuld tot iets over het midden. Koel geserveerd. Zo geniet u het meest van kleur, geur en smaak. Schenkt u graag een gezellige bowl? Doe het dan zo: Neem vruch ten van dezelfde kleur. Of licht, of donker. U voorkomt dan verkleuring. Hebt u vocht tekort, vul dan aan met appelsap. En rasp er voor de gem eens het schilletje van een citroen door." Exotisch De Nationale commissie tegen het alcoholisme (de commissie van me vrouw Holleman dus) wijst in bro- vniChVfhsoppen!v^ffthk»?H) schenkt i# oan limonade- ét' ook «iet mttopefld"r: 3 jïv De {jmif zet; vedown ;p,-»n chures op de verschillende soorten vruchtesappen. Bij het tv-kijken wordt aanbevolen een drankje van aardbeien met kar nemelk of yoghurt: Albino-shake ge naamd. Voor feestjes worden sappen met nogal exotische namen opgesomd. Zo als: Chinese Honeymoon (samen gesteld uit gembernat, het sap van een citroen en tonicwater) Citron Mobil, Cola Mambo, Mambo-drank, Black-Peter en Touring Ginger Ale. Deze dranken zijn zogenaamde long-drinks. Dranken als apéritief zijn: Alco, Suzy Wong, Devil's Hairpin. Soya Kiss, Turina Cocktail en Albert's Me lange. Al deze cocktails kunnen de recepten worden gegeven thuis worden samengesteld, maar ook zijn ze in de handel verkrijgbaar. Men zou deze drankjes alleen al willen serveren, vanwege de gloed volle romantiek die aan de namen kleeft! Ook de wijze van serveren op re cepties kan verbluffend kleurrijk zijn. De sfeer doet dan bepaald niet onder voor een receptie-mèt-alcohol. Recepties bij officiële ope ningen worden verzorgd door de Stichting Alcoholvrije Bedrijven (Amsterdam, da Costahof 32-36). Deze stichting verzorgt geen recepties voor bruiloften en partijen. Dat kan elk café- restaurant voor u doen. Blijft de vraag of we op elk terras een Chinese Honeymoon, een Suzy Wong, een Devil's Hair pin of een Soya Kiss kunnen be stellen! Lezers of lezeressen, die dat willen proberen moeten mij hun ervaringen beslist eens schrijven. DEN HAAG Dr. P. J. Platteel is thans benoemd tot burgemeester van Hilversum, en wel per 16 mei. De heer Platteel (56) is sinds de cember 1962 burgemeester van Ede. Daarvoor was hij, van 1958 af, gou verneur van Nederlands Nieuw- Guinea. Dr. Platteel is gereformeerd en lid van de AR Partij. Hij volgt in Hilversum de heer J. J. G. Boot op, die per 1 januari met pensioen is gegaan. De heer Boot was voordien eveneens burgemeester van Ede. Ook hij was lid van de ARP. AMSTERDAM Tijdens een be sloten bijeenkomst van het PEN- centrum Nederland in hotel Kras- napolskv in Amsterdam hebben de aanwezige leden twee protestbrieven ondertekend, die gericht zijn tegen de vrijheidsberoving van Griekse en Russische schrijvers. De brieven zijn persoonlijk gericht aan de president van Rusland, Nicolai Podgorny en aan de premier van Griekenland, George Papadopoulos. In de eerste brief wordt geprotesteerd tegen de vervolging van literatoren in dat land en wordt verzocht om verzach ting van hun straffen. In de tweede brief uit het PEN-centrum zijn on genoegen over de gevangenzetting van collega's en wordt gepleit voor herstel van vrijheid van literaire uiting. Speciale aandacht werd be steed aan de schrijversprocessen in de Sowjetunie. Aan het eind van de bijeenkomst pleitte de vice-voorzitter van de vereniging van letterkun digen, de heer J. Bernlef, voor een regelmatig protest bij «lk voorko mend geval. NEW YORK De vorderingen van de Zuidvietnamese troepen ma ken vermindering van de Ameri kaanse inspanningen en te zijner tijd een geleidelijke terugtrekking van Amerikaanse militairen uit Vietnam mogelijk. Dit zei gisteren de Amerikaanse minister van defensie, Clark Clif ford. op een bijeenkomst van dag bladdirecteuren te New York. Na het mislukte Tet-offensief zou geble ken zyn, dat Hanoi geen militaire overwinning kan behalen. De zwaarste last van de strijd wordt overgedragen aan de Zuid- vietnamezen, die meer en betere wapens krijgen. Amerikaanse troe pen worden geleidelijk teruggetrok ken naar reservegebieden, terwijl de strijdkrachten van Saigon op de proef worden gesteld. Paraat Intussen worden in en om Saigon Zuidvietnamese troepen in staat van paraatheid gehouden om een even tuele nieuwe aanval af te slaan, waarmee rekening wordt gehouden, sinds een Noord Vietnamese kolonel met aanvalsplannen overliep. „De bereidheid van Amerika met Noord-Vietnam te onderhandelen, betekent niet dat de Ver. Staten in Zuidoost-Azië uitverkoop gaan hou den", aldus onderminister Katzen- badh tijdens een bezoek aan Londen. Amerika verwacht serieuze onder handeling, die een eind aan de oor log 'kunnen maken. WASHINGTON Het Ameri kaanse ministerie van defensie zal in juni 29.500 man onder de wapenen roepen om in het leger te dienen. Het aantal mannen dat in mei onder de wapenen moet komen, zal met 1900 man tot 45.900 man worden uitgebreid. Dit is nodig omdat zich onvoldoende mensen als vrijwilligers voor het korps mariniers hebben ge meld, aldus het ministerie. Volgens de gisteren bekend gemaakte cijfers is het aantal dienstplichtigen dat in het eerste halfjaar van 1968 onder de wapenen wordt geroepen tot 221.700 man gestegen. Alles wat wij doen is deelnemen aan het Premie Spaarplan. We betalen nu samen jaarlijks zo'n 500 gulden levensverzekeringpremie en daarom krijgen we straks elk jaar 100 gulden terug van dit natio nale plan. Belastingvrij! Wij gaan het geld gebruiken om onze levens verzekering te verhogen. Dat scheelt maar liefst zo'n 4.000 gulden Misschien is het Premie Spaarplan ook iets voor Even een briefkaartje aan Premie Spaarplan. Postbus 51, Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (levensverzekeringen, spaar- en effectenbewijzen, hypo theekaflossingen, spaarkasinschrijvingen, garantiekredletaflossingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren, Banken, Borgstelllngsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan vertellen. Basis voor persoonlijk bezit Bondskanselier Kiesinger BONN Bondskanselier Kiesinger heeft gisteren een dringend beroep op Frankrijk en de andere EEG-leden gedaan, te streven naar een compromis inzake de toelating van Enge land, Denemarken, Noorwegen en Ierland tot de Europese gemeenschap. De Westduitse regeringsleider die te Saulgau in de deelstaat Ba- den-Württemberg waar zondag a.s. verkiezingen worden gehouden een verkiezingsrede hield, herinnerde aan het akkoord dat hij in februari met president De Gaulle had bereikt over het zoeken van handelsregelingen tussen de zes en Engeland, waarbij men het er over eens was dat het gewenst is dat Engeland tezijnertijd lid wordt van de EEG. „Ik bezweer onze Franse vrienden, aan deze regelingen een ruime uitleg te geven, en de andere leden van de EEG, nie'c op dogmatische gronden een wezenlijke vooruitgang af te wij zen. Als men voorwaarts wil gaan, aldus Kiesinger, moet men ook tot compromissen komen en in deze kwestie gaat het erom een compro mis dat geheel Europa tot voordeel zou zijn. Kiesinger zei di't terwijl de Franse minister van buitenlandse zaken Couve de Murville in Bonn was in het kader van het FransDuitse vriendschapsverdrag. Hij voerde besprekingen met zijn Westduitse collega Willy Brandt. Na afloop van het overleg zei Couve op een persconferentie, dat hij en Brand't bij hun besprekingen vooral hadden on derzocht, of er ten aanzien van de toelating van Engeland en de andere aspirant-leden praktische regelingen kunnen worden getroffen op handels- BRUNSWIJK Sinds Oost-Duits- land tien dagen geleden een door- reisverbod voor Westduitse ambtena ren naar West-Berlijn uitvaardigde is gisteren voor het eerst iemand bij de controlepost bij Helmstedt tegen gehouden. De 65-jarige man is amb tenaar geweest bij de afdeling Ber lijn van het ministerie voor woning bouw en moest uitstappen, hoewel hij èr op wees dat hij al een half jaar gepensioneerd is. Zijn vrouw en familielid konden de reis voortzetten. De gepensioneerde heeft daarop maar het vliegtuig naar West-Berlijn genomen. Ook een voormalig lid van de uiterst rechtse NPD mocht Oost- Duitsland niet in. en technologisch gebied en onafhan kelijk van politieke factoren. „Frankrijk en de Bondsrepubliek hebben in deze kwestie hun stand punt bepaald, maar zij zijn niet al leen. Tot dusver hebben onze part ners nog niet veel meningen bekend gemaakt. „Wy zullen op 9 mei (de komende bijeenkomst van de raad van ministers is van de EEG te Brussel) zien wat er op praktisch ge bied kan worden gedaan", aldus de Franse minister. (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM De Vrije Universi teit heeft twee wetenschappelijke hoofdmedewerkers benoemd ter voor ziening in het onderwijs in de Friese taal- en letterkunde, dat tot zijn over lijden in 1967 gegeven werd door prof. dr. K Fokkema. Mej. drs. A. Feitsma, thans in een dergelijke functie werkzaam aan de rijksuniversiteit te Groningen, zal het onderwijs in het modern Fries, de taal en de literatuur vanaf Gysbert Japiks, voor haar rekening nemen. Drs. H D. Meyering, leraar Duits aan het christe lijk lyceum Oostergo te Dokkum, zal doceren in het gotisch, oud-fries en oud-nederduits. LONDEN De Britse conserva tieve Lagerhuis-afgevaardigde Enoch Powell, die uit het „schaduwkabinet" van Edward Heath is gezet, nadat hij zich in een rede te Birmingham tegen verdere toelating van niet- blanke landverhuizers uit landen van het Gemenebest had uitgesproken, heeft honderden betuigingen van in stemming gekregen. In een elektriciteitscentrale in Staffordshire hielden ongeveer vijf tig werknemers zelf een symbolische staking om hun steun aan Powell te betuigen die, zo vindt men, de moed heeft gehad met werkelijkheidszin een onaangenaam probleem onom wonden aan de orde te stellen. Degenen die het met Powell eens zijn, wijzen er op dat Engeland al 600.000 werklozen heeft en dat de toelating van goedkope arbeidskrach ten de toestand alleen maar kan verergeren. Ook vreest men dat er als gevolg van spanningen tussen de diverse bevolkingsgroepen „getto's" zullen ontstaan met een uitsluitend gekleurde bevolking. Aanleiding tot de uitspraken van Powell is een wetsontwerp om stren gere straffen te stellen op het aan zetten tot rassenhaat en elke vorm van rassendiscriminatie in strijd met de wet te verklaren. De socialistische leden van het Lagerhuis zijn vrijwel eenstemmig voor het voorstel, even als een groot deel van de conserva tieve oppositie. Actuele opstellen gymnasiasten TNE eerste Havo-examens kun- nen onmogelijk moeilijk wor den genoemd. Van verscheidene kanten is men van oordeel dat de volgende jaren best een wat steviger toets mag worden aan gelegd. De bijne duizend eindexamenkan didaten van, experimenterende s len kregen" gisteren handelsweten schappen voorgeschoteld, werk dat men over het algemeen zelfs als vrij gemakkelijk kwalificeerde, 's Mid dags konden de leerlingen hun kennis van het Duits beproeven. Zij moesten kiezen uit een aantal reeds beant woorde vragen (op iedere vraag wor den vier antwoorden gegeven, waar van slechts één goed is; dat moet aangestreept worden). Leraren die wij spraken, vonden het werk over het algemeen niet te zwaar. Na een weekeinde rust kregen de gymnasiasten een aardige keuze op- steltitels voorgezet, waarvan ,,Ds. King, symbool van een tijdperk", be slist hyperactueel was. Het hele rijtje was trouwens op de moderne werke lijkheid afgestemd met titels als ge luidshinder en de Griekse democra tie. De HBS-B afdeling kreeg natuur kunde van pittig gehalte te verwer ken; de HBS-A-kandidaten opgaven handelswetenschappen van billijke kwaliteit. 's Middags was er Duits voor beide schooltypen. Ook hier kwam het gymnasium weer met een politiek stuk, zij het minder actueel, namelijk de politieke denkbeelden van Thomas Mann. De HBS'ers maakten eveneens werk dat over het algemeen aan vaardbaar werd genoemd. DEN HAAG Studenten met gym nasium A-diploma, die geneeskunde, tandheelkunde of diergeneeskunde stu deren. en studenten met het hbs a- of hbs b-diploma. die de notariële of fis cale studierichting volgen, kunnen in aanmerking worden gebracht voor toe kenning van rijksstudietoelagen, voor dat zij de vereiste voortentamina heb ben behaald. Minister Veringa heeft dit meege deeld in antwoord op schriftelijke vra gen van het Kamerlid J. G. H. Tans. Een dergelijke regeling zal. ingaande het studieiaar 1968-1969. eveneens gel den voor studenten in de theologie en de wijsbegeerte, die hbs a of hbs b heb ben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9