Bedrag aan toegezegde hulp voor Indonesië nog te laag Uitslagen bij de junioren BETALINGSBALANS NU SNEL VERBETEREN WASHINGTON WIL KREDIET ALLEEN VERHOGEN ALS JAPAN VOLGT Door agressief optreden tegen de lamp gelopen vs? Eerste verslag dr. Zij 1st ra Elk kwartaal een verslag Vorderingen in hervorming van valutastelsel Geen besluit over Olympische ploeg Kritiek Z. Afrika op besluit IOC Tafeltennissers uitgeschakeld voor Europese titel Vier koplopers bi damesschaken CHU-fractieleider komt naar Goes LFC-Sparta 3 afgelast Kapwedstrijden in Oegstgeest Wassenaar trad toe tot beide overlegorganen NteüWE bE»D9€ COURANT DINSDAG 23 APRIL 1968 (Van onze speciale verslagevers) ROTTERDAM Hoewel er in delegatiekringen van de donor landen van Indonesië de nadruk op wordt gelegd, dat de drie daagse bijeenkomst van de Inter gouvernementele Groep niet in de eerste plaats in bedoeld om de uiteindelijke steunbedragen vast te stellen, zijn deze vandaag, tij dens de tweede zittingsdag in Rotterdam, toch uitvoerig aan de orde gekomen. Duidelijk is, dat Indonesië hierbij tussen hoop en vrees leeft. Van de 325 miljoen dollar, die het in 1968 ter ondersteuning van zijn betalings balans nodig heeft 75 miljoen hiervan is bestemd voor zogenaamde projekthulp ligt tot nog toe on- veer 200 miljoen op tafel. Japan schijnt bij zijn weigering te willen blijven het lopende krediet van 60 miljoen dollar voorlopig niet te verhogen. „Indonesië vraagt te veel", zei een delegatielid gister avond. „Bovendien hebben we wet telijk geen mogelijkheid om Dja karta met meer dan het reeds toe gezegde bedrag te helpen." De grote vraag is dan ook wat de Verenigde Staten zullen doen. Als men het oor te luisteren legt bij de Amerikaanse delegatie, die onder leiding staat van de jonge John. C. Bullitt, plaatsvervangend hoofd van het Oost-Azië Bureau van het mi nisterie van buitenlandse zaken, dan is er weinig grond sp>or optimisme. Ook de Amerikanen is gevraagd ■hun kredieten aan Djakarta dit jaar met ongeveer zestig procent te ver hogen. Washington heeft echter de voorwaarde gesteld, dat het dit al leen maar wil overwegen, als Japan tot eenzelfde hulpuitbreiding besluit. West-Europa De vijf Westeuropese donorlanden en Australië Nederland loopt voorop met een toegezegd krediet van ruim 26 miljoen dollar, nog af gezien van een bedrag van zes mil joen dollar, dat het voor technische hulp beschikbaar heeft gesteld zijn de financiële verlangens van de Indonesiërs misschien nog het verst tegemoet gekomen. Gerelateerd aam de hulp, die door de kleinere staten geboden wordt, blijven Frankrijk, West-Duitsland en Engeland echter ver ten achter. De bijeenkomst van de Intergou vernementele Groep voor Indonesië tot en met morgen in het gebouw van de Kamer van Koophandel, in Rotterdam is weliswaar de vierde sinds 1967. maar de laatste is zij beslist nog niet. Nog dit jaar, waarschijnlijk in oktober, zal een vijfde vergadering worden gehouden van donorlanden, waarmee de staten worden bedoeld die zich bereid hebben verklaard Djakarta uit het economische en fi nanciële moeras te helpen. Gast De leden van de delegaties van in totaal dertien landen en verschillen de internationale financieringsinstel lingen waren gisteren in het Bouw centrum van Rotterdam de gast van de regering. Iedereen daar was er van overtuigd dat de eerste zittings dag van de Intergouvernementele Groep in het teken heeft gestaan (Van onze parlementsredactie) AMSTERDAM Voor de eerste maal sinds 21 jaar is het jaarverslag van de Nederlandsche Bank niet meer het verslag van dr. M. W. Holtrop. Het verslag over het boekjaar 1967 is van de hand van de nieuwe president, oud-premier dr. J. Zijlstra, die vorig jaar in deze functie werd benoemd. Dr. Zijlstra brengt in de inleiding van het verslag hulde aan zijn voorganger „Van het eerste naoorlogse jaar af heeft dr. Holtrop zijn stempel op de financiële ont wikkeling gedrukt. Zijn woord was spoedig nationaal en internationaal gezaghebbend", schrijft dr. Zijlstra. (Van onze parlementsredactie) AMSTERDAM De president van de Nederlandsche Bank dr. J. Zijlstra, wil voortaan wat meer van zich laten horen. Op een persconfe rentie deelde hij gisteren mee te zul len overgaan tot het publiceren van kwartaalverslagen. Zijn voorganger, dr. M. W. Holtrop. beperkte zich tot een jaarverslag. Dit blijft uiteraard, maar dr. Zijlstra acht het nuttig wat frequenter de activi teiten van de bank in de publiciteit te brengen. De kwartaalverslagen zullen vermoedelijk met Ingang van 1969 verschijnen. van het aftasten van eikaars posities. „We hebben Indonesië de pols ge voeld", was het treffende commen taar van een woordvoerder. Dat koorts opnemen, dat de pols voelen, zo men wil, geschiedde bin nen het kader van twee rapporten, zomede van een uiteenzetting van de Indonesische delegatie over het huidige economische en financiële klimaat. Het eerste rapport, dat liefst 450 bladzijden beslaat, waarvan vele be dekt zijn met meer dan duizend cijfers, is afkomstig van de Wereld bank, die de situatie van het ogen blik en de ontwikkeling van de afge lopen anderhalf jaar in grote lijnen heeft doorgelicht. Het tweede rapport is geschreven door deskundigen van het Inter nationale Monetaire Fonds, en han delt voornamelijk over de geldont waarding en de stijging van de prij zen in de afgelopen maanden. Dramatisch In een haast dramatisch betoog heeft de leider van de Indonesische delegatie, prof. dr. Widjojo Niti- sastro, het huidige rijstprobleem van Indonesië geschilderd. Als gevolg van de droogte in het laatste seizoen is er een groot tekort ontstaan, waardoor de prijzen in de afgelopen maanden met liefst 300 procent zijn gestegen. Het ongunstige prijsverloop van de rijst doet zich vooral in Djakarta gelden, waar de economie op de roepiah is gebaseerd. Op het platte land is de bevolking er iets beter aan toe, omdat men daar veelal op ruilbasis leeft. Indonesië heeft de donorlanden gisteren toegezegd dat ze calamitei ten als die met de rijstoogst in de toekomst geen gelegenheid geven zal een al te ongunstige invloed op de algemene financiële toestand te laten uitoefenen. Djakarta zal in dit verband de invoer en het omkopen van rijst reguleren, en de afzet daar van in de hand houden. Het rapport van het Internatio nale Monetaire Fonds spreekt overi- ?®.ns. van een situatie die „opmerke lijk veelbelovend" zou zijn. Aan de systemen van controle is van staats wege strak de hand gehouden. De inflatie die in 1966 nog 660 procent bedroeg, is vorig jaar teruggelopen tot 114 procent. De Wereldbank zal in de naaste toekomst nóg meer rapporten over Indonesië uitbrengen. Een ervan handelt over de zee-, land- en lucht- verbinding in het algemeen, een an der zal een studie zijn over de be hoefte en het gebruik van kunst mest. Djakarta, zo is gisteren op de eerste zittingsdag van de Inter gouvernementele Groep naar vo ren gekomen, heeft toegezegd zich in de toekomst alleen door de Wereldbank te laten adviseren. Hiermee wordt bereikt dat de plaats van de corruptie voor een groot deel kan worden wegge- WASHINGTON Het dagelijks bestuur van het Internationale Mo netaire Fonds (IMF) heeft vorige week de resultaten van de conferen tie van Stockholm van eind maart neergelegd in een ontwerpresolutie die samen met een omvangrijk ver klarend rapport aan de raad van gouverneurs van het IMF is toege zonden. De resolutie gaat over de wijziging van de statuten van het IMF en de invoering van bijzondere trekkings rechten. Wanneer deze resolutie door de raad en door de parlementen van 65 landen van het IMF wordt goed gekeurd, dan is de eerste stap gezet naar de hervorming van het interna tionale monetaire stelsel. Het is dan de eerste hervorming sedert vijfen twintig jaar. De hervorming is bindend voor alle IMF-leden, dus ook voor Frank rijk dat bij hef overleg in Stockholm over de hervormingsplannen het no dige voorbehoud heeft gemaakt. sneden. Tot nog toe zijn te veel economische rapporten door in stanties uitgebracht, die duide lijke of onduidelijke connecties hadden met groepen van produ centen. UTRECHT Na een urenlang gesprek tussen de zwemcommissie en commissie sportzaken van de Ko ninklijke Nederlandse Zwembond enerzijds en het bestuur van de KNZB anderzijds, is men maandag avond op het bondsbureau in Utrecht niet geheel tot overeenstemming kunnen komen over de samenstelling van de Nederlandse Olympische Zwemploeg, die coach Rob Kerkho ven maandag 29 april aanstaande aan het Nederlands Olympisch Comité had willen voorstellen. Waarschijn lijk wordt de ploeg aan het eind van deze week samengesteld. BELGRADO De Zuidslavische grootmeester Gligoric heeft maandag in Belgrado de eerste partij uit de schaaktweekamp met de Russische grootmeester Tal voor de kwartfina les van het kandidatentornooi gewon- Schorsing Wolfsholil blijft gehandhaafd PARIJS De internationale wie- Ierunie heeft maandag het verzoek van Rolf Wolfshohl zijn schorsing wegens het gebruik van stimulerende middelen op te heffen, afgewezen. Volgens de Duitse professional had hij tijdens de wereldkampioenschap pen cyclo-cross alleen maar gebruik gemaakt van medicijnen, die hem door zijn huisarts wegens griep- verschijnselen waren voorgeschreven Een speciale commissie van de UC1 geloofde hier niet in en besliste maandag in Parijs, dat Wolfshohl tot en mét 29 april niet aan wieler wedstrijden mag deelnemen. Dit be tekent dat de vroegere wereldkam pioen cyclo-cross niet van start zal gaan in de ronde van Spanje, die donderdag begint. (■een evenwichtige verhoudingen (Vervolg van pag. 1) Amsterdam de ïoonbe- weging van de jaren 1964- 1967, die gemideld ruiin het dub bele bedroeg van de stijging der arbeidsproduktiviteit, moet vol gens dr. Zylstra worden afge remd en beëindigd. Het staat echter vrijwel vast, dat de raming van het centraal planbu reau, een stijging van 5 procent van de loonsom per werknemer in 1968, zal worden overschreden. Voor dit jaar dreig1! dus opnieuw een voortzet ting van de bepaald ongunstige ver houding tussen loonsom en produkti- viteit, met verdergaande looninflatie als gevolg, zo schrijft hij in het jaar verslag van de Nederlandsche Bank. Wat de bes'cedingsinflatie betreft: deze heeft zich in de jaren 1964-1967 vooral bij de overheid gemani festeerd. De overbesteding in de nati onale economie als geheel viel vooral samen met en werd in zeer be langrijke mate veroorzaakt door een sterk gestegen beslag van de overheid en de woningbouw, zonder dat een voldoende 'tegenwicht in be lastingdruk en beschikbare besparin gen werd gevonden. In totaal bedroeg de overbesteding bij de overheid in genoemde periode ongeveer 1 mil jard. Noodzaak „Werkelijk evenwichtsherstel zal ongetwijfeld terugdringen van deze overbesteding noodzakelijk maken door een langzamere groei van de uitgaven, door verhoging van be lastingtarieven en tarieven van over heidsbedrijven of door meer bespa ringen", schrijft dr. Zijlstra. De bestedingsinflatie is niet alleen niet overwonnen, maar nog nauwe lijks teruggedrongen. Dat dit in 1967 niet tot een omvangrijker beta lingsbalanstekort heeft geleid, is uitsluitend te danken aan de rustige ontwikkeling van de overige beste- dingsca'tegorieën als gevolg van de conjuncturele situatie. In zoverre zou men kunnen spreken van een poten tiële overbesteding die thans in onze economie bestaat. Beleid „Het regeringsbeleid", aldus de president van de Ned. Bank, „is er kennelijk op gericht ten deze verbe tering aan te brengen, zij het met een zekere geleidelijkheid. Zulks is inderdaad dringend noodzakelijk, om namelijk te voorkomen, dat de poten tiële overbesteding, bij voortzetting van de conjuncturele opleving, weer duidelijk een actuele overbesteding zou worden". Wanneer blijkt dat het herstel van de conjunctuur in 1968 verder door zet, terwijl op het gebied van de bestrijding van de inkomens- en bestedingsinflatie onvoldoende voort gang wordt geboekt, zal in die mate opnieuw afremming van de krediet- expansie moeten worden overwogen. Het daarvoor noodzakelijke overleg met het bankwezen is reeds Betalingsbalans Dr. Zijlstra acht onze betalingsba lanspositie nu reeds vier jaar achter een zo onbevredigend, dat in de ko mende jaren een wezenlijke verbete ring niet achterwege mag blijven. Zoals gezegd bestrijdt hij in het verslag de stelling, dat het rege ringsbeleid te veel streeft naar een betalingsbalansevenwicht ten koste van een voldoende effectief werkge legenheidsbeleid. „Een land. dat zich bevindt in een toestand van lang. te lang volgehou den conjuncturele overbesteding en overspanning, loopt hét grote gevaar af te glijden naar een meer funda mentele onevenwichtigheid. Onder die omstandigheden moeten, ook indien door een daarop gericht beleid overspanning en overbesteding aanvankelijk worden teruggedrongen, werkgelegenheidsbeleid en beta- lingsbalansbeleid zeer behoedzaam worden afgewogen, zolang niet vol doende vas'istaat. dat overbesteding en overspanning werkelijk zijn over wonnen. Zolang de kans van herleving van aanwezig is, moet met algemene sti muleringsmiddelen voorzichtigheid worden betracht, en wel om te voor komen. dat men in die toestand komt waarin de betalingsbalans boven de werkgelegenheid moet prevaleren. Beperkt Beoordeeld naar de uitkomsten van het lopende verkeer en het structure le kapitaalverkeer tezamen consta teert het jaarverslag, dat de beta lingsbalans in 1967 ver van even wichtige verhoudingen verwijderd bleef Ten opzichte van 1966 werd slechts een beperkte vooruitgang ge boekt. In het kader van de eind 1967 door de Amerikaanse regering getroffen maatregelen to't herstel van de beta lingsbalans, en van de uitbreiding van de Nederlandse ontwikke lingshulp valt te verwachten, dat het tekort in hét structurele kapitaalver keer de komende jaren een verdere stijging te zien zal geven. Onder deze omstandigheden zal aan de vereisten voor herstel van het externe even wicht bijzondere aandacht moéten worden besteed Overbesteding De overbesteding. die Nederland de laatste jaren heeft gekenmerkt. Is vo rig jaar niet afdoende teruggedron gen en daarmee staat de ontwikke ling in 1967 in scherp contrast met die in het vergelijkbare recessiejaar 1958, toen aan de overbesteding wel een eind kwam. Het particuliere verbruik lag in 1967 naar waarde gemeten 8 pet. ho ger dan in 1966. Hét reële beschikba re loon- en steuninkomen, waaruit ca. 3'4 van de totale consumptieve bestedingen stamt, nam in 1966 en 1967 toe met 5 pet. Hét aan afbeta lingskrediet en persoonlijke leningen uitstaande bedrag steeg in 1967 met 150 min. tot 925 min., dat is een 'tweemaal zo grote stijging als in 1966. Opmerkelijk Het jaar 1967 gaf een stijging van de nationale produktie te zien van 5,5 pet. Dat er toch werkloosheid van betekenis optrad, was in zoverre zeer opmerkelijk, dat zij in samenhang me't genoemde produktiestijging een ongewoon sterke toeneming van de arbeidsproduktiviteit betekende. Een zeer duidelijk verschil met ande re jaren waarin een recessie optrad. Conclusie: de snelle stijging van de werkloosheid was de enige duidelijke recessieve ontwikkeling in 1967. De exporton'twikkeling in het verslagjaar kan niet onbevredigend worden genoemd, maar daaruit mag niet de conclusie worden getrokken, dat onze concurrentiepositie geen ver sterking behoeft. Het vermogen van Nederland om onder normale conjuncturele omstan digheden een overschot op lopende rekening te kweken, blijkt integen deel ernstig te hebben geleden. De conclusie kan slechts zijn. dat het herstel van he't evenwicht zal moeten steunen op een belangrijke verbete ring van liet concurrentievermogen in het handelsverkeer. Goud In zijn beschouwing over internati onale monetaire problemen schrijft dr. Zijlstra. dat er nog enkele jaren zullen moeten verlopen voordat het internationale monetaire bestel de in vloed van het nieuwe systeem van speciale trekkingsrechten op het In ternationale Monetair Fonds duide lijk en voelbaar ondergaat. Op z'n vroegst moet men aan 1970 denken. De wel verkondigde stelling, dat deze trekkingsrechten zullen leiden tot een algehele demonetisering van het goud, is volgens dr. Zijlstra niet houdbaar. „Wil men van het nieuwe systeem een succes maken, dan zal men zich 'tevens moeten beijveren het goud een belangrijke plaats te blijven geven ln het internationale monetaire bestel. De thans voorziene trekkingsrechten zullen nog geduren- te een lange periode wel een aanvul ing, maar geen algehele vervanging van het goud kunnen zijn. JOHANNESBURG —Frank Braun. president van het Zuidafrikaanse Olympisch Comité, heeft maandag kritiek geleverd op het besluit van het IOC om opnieuw te stemmen over de toelating van Zuid-Afrika tot de Olympische Spelen. Braun nam vooral stelling tegen de aanbeveling om tegen de toelating te stemmen. Er is overigens geen sprake van dat Zuid-Afrika zich zal terugtrek ken uit protest tegen de gang van zaken. In Zuid-Afrika is men druk bezig een gemengde ploeg samen te stellen. Ook zijn reeds duizenden gul dens verzameld om de kosten te dek ken. Zuid-Afrika was van plan een ploeg van negentig sportlieden af te vaardigen. Wanneer het land niet wordt toegelaten de beslissing kan vanavond bekend zijn zal het geld worden gebruikt om sportlieden uit andere landen naar Zuid-Afrika te laten komen. 4 Avery Brundage. de tachtigjarige voorzitter van het Internationaal Olym pisch Comité, heeft maandag in een in terview gezegd dat hij zich mogelijk niet kandidaat zal stellen voor herver kiezing. In de Verenigde Staten, waar Brun dage algemeen als de pleitbezorger voor de Zuidafrikaanse zaak wordt gezien, vertelde Brundage: „de situatie tussen nu en Mexico in oktober kan nog ver anderen Nu echter zeg ik, dat ik er nog niet zeker van ben positief te antwoor den op een verzoek om mij opnieuw kandidaat te stellen voor het voorzit terschap" LYON De Nederlandse verte genwoordigers die deelnemen aan de Europese tafeltenniskampi oenschappen (individueel) in Lyon hebben niet voor grote successen kunnen zorgen. Frans Schoofs werd in de tweede ronde uitgeschakeld door de Pool Domicz met 2115, 2114 en 2118. In de eerste ronde had Schoofs de Welshman Davies met 21—16. 21—14. 19—21 en 21—10 verslagen. Carel Deken kwam niet verder dan de eerste ronde door verlies tegen de Tsjech Dvorak met 2118, 2110 en 21—12. Nederlands "kampioen Bert van der Helm verloor eveneens in de eerste ronde. De Rus Gomoskov bleef hem met drie keer 1221 de baas. Bert Schoofs verloor in de eerste ronde van de Westduitser MichaiUof: 17—21. 16—21 en 11—21. De Nederlandse titelhoudster Marie van Ruiten werd in de tweede ronde bij de dames met 2115, 2116 en 2118 verslagen door de Francaise Boiteux. Ellen Klatt plaatste ziéi eveneens voor de tweede ronde. Zij versloeg de Frangaise Burgevin mei 21—15, 21—10 en 21—14. In de twee de ronde ging zij echter ten ontter tegen de Roemeense Mihalcal met 12—21, 21—15, 8—21 en 12—21. Veroni- que v. d. Laan en Mieke.ten Broek verloren beiden in de eerste ronde. De Russische Eremenko was te sterk voor Veronique: 2114, 2115 en 21—17 en de Zweedse Neidert klopte Mieke met 21—8, 20—22 en 21—15. De Belgische Josianne Detail- le-Cornelis zorgde in de tweede ron de voor sensatie door Europees kam pioene Maria Alexandru uit te scha kelen. ARNHEM De uitslagen van de partijen uit de vierde ronde van het tornooi om het Nederlands schaak kampioenschap voor dames zijn: mevr. Heemskerk mevr. Mesman 10, mevr. Vreeken mej. Van der Giessen 10. mevr. C. Roodzant mevr. Van der Grient V», mevr. M. A. Roodzantmej. De Klerck afg., mevr. Timmer mevr. Tuk 01. De stand aan de kop is: 1/4 mevr. Heemskerk, mevr. Timmer, mevr. Tuk en mevr. Vreeken, allen 3 pun ten uit 4 wedstrijden. Dode en 20 gewonden bij voetbalwedstrijd DJIBOUTI Een incident tijdens een voetbalwedstrijd tussen Afar en Issa in Djibouti (Frans Somaliland) heeft een persoon liet leven gekos't; twintig mensen raakten gewond. De aanleiding van het incident was het toekennen van een doelpunt van Issa. I>3 supporters van Afar bezet ten het veld en raakten spoedig slaags met aanhangers van de tegen partij. De rel breidde zich uit naar de wijken rond het stadion, ondanks het optreden van de politie. GOES Donderdag 2 mei a.s. om 7.30 uur 's avonds zal in „De Prins van Oranje" te Goes de jaarvergade ring worden gehouden van de Ka merkring Middelburg van de Chr. Historische Unie. Op deze bijeen komst spreekt de fraktievoorz.itter van de C.H.U. in de Tweede Kamer, de heer J. T. Mellema, over de aktue- le politieke situatie. MELBOURNE De Australische tennisfederatie heeft maandag in Melbourne beslist, dat aan de Australische tenniskampioenschappen 1969, dié eind januari in Brisbane zullen worden gehouden, zowel ama teurs als professionals kunnen deel nemen. LONDEN De uitslagen van maandag voor de eerste divisie van de Engelse voetbalcompetitie gespeel de wedstrijden zijn: Chelsea Burnley 21. Nottingham Forest Everton 10. BRUINISSE Volgende week wordt het seizoen geopend voor het vissen van mosselzaad. De vrije mos- selbanken zijn maar een beperkt aantal weken in het jaar open. Voor de vissers een spannende tijd, omdat zij in die weken voldoende mossel zaad moeten bemachtigen. LEIDEN Een 22-jarige onderhoudsmonteur uit Sassenheim was in zyn woonplaats by' het keren met zijn auto het trottoir opgereden, waarby hij bijna een kind omverreed. Enkele voorbijgangers maakten daar aanmerkingen op en de automobilist was zo onverstandig min of meer agressief tegen hen op te treden. Daaraan had hy het namelyk te wyten dat hy gisteren voor de Leidse kantonrechter mr. W. de Koning stond. De politie, die eraan te pas was gekomen, had ontdekt dal verdach te rondreed zonder rijbewijs en verzekering en dat bovendien de auto in een zeer gammele staat verkeerde. Als verweer voerde de Sassenheimer aan dat hy de auto pas had gekocht en een verzekering had aangevraagd. De kantonrech ter merkte op dat dat onmogelijk was, omdat je zonder rijbewijs geen verzekering kunt krijgen. De verdachte zweeg toen verder maar. De officier van justitie eiste twee weken voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van twee jaar en twee geldboeten van 100 en 150 subs. 50 dagen. De mon teur verzekerde de rechter dat hy geen geld had om de boeten te be talen, waarop deze werden verlaagd tot tweemaal 50 subs. 20 dagen. Inzake de voorwaardelijke gevange nisstraf vonniste de rechter con form. De auto zal van rijkswege worden vernietigd. Leveiii-gevaa r lijk Een 22-jarige schilder uit Leiden werd veroordeeld tot een boete van 125 subs. 25 dagen. Op een avond in december had hij in de Suma- trastraat in Leiden met zijn auto* een andere wagen geramd. Volgens de schilder was het nogal glad ge weest, waardoor de auto was door gegleden, maar de rechter herinner de hem eraan dat hij destijds had toegegeven te hard te hebben ge reden. De officier van justitie had een boete van 150 subs. 30 dagen geëist. Een 19-jarige scholier uit Leiden was op het Levendaal aangehouden met een bromfiets die zoveel ge breken vertoonde dat de politie van een levensgevaarlijk vehikel sprak. De scholier bepleitte een la ge boete, waarop de officier 90 boete subs. 18 dagen eiste. De rech ter maakte er 85 subs. 17 dagen van. De bromfiets werd verbeurd verklaard. Een 28-jarige schilder uit Rotter dam was in de Churchill-laan in Leiden aangehouden, omdat hij met zijn bromfiets 75 km/u reed. Daar bij kwam aan het licht dat er zo aan de bromfiets was gesleuteld dat het een „echte" motorfiets was geworden. De rechter veroordeelde de schilder bij verstek conform de Bloembollencultuur zo spoedig mogelijk naar Hillegom HAARLEM In de vandaag ge houden vergadering van de Konink lijke algemene vereniging voor bloembollencultuur heeft de voor zitter, drs. H. B. P. A. Letscher uit Uithoorn, meegedeeld dat het hoofd bestuur ernaar streeft de verplaat sing van de zetel der vereniging van Haarlem naar Hillegom zo spoedig mogelijk verwezenlijkt te zien. Men verwacht dat de uitbreiding van het beursgebouw in Hillegom eind 1969 gereed zal zijn Dan zal daar voor het eerst de jaarlijkse kerstbroeitentoonstelling gehouden worden. Verder merkte de voorzit ter op, dat hij zich tot zijn aftreden in 1970 uitsluitend zal belasten met beleidszaken van de vereniging en dat naast hem het lid van het hoofdbestuur, de heer Jac. Huibers uit Heerhugowaard. aangewezen is de detailzaken van een voorzitter te behandelen. De vergadering wijdde verder een bespreking aan het al of niet vor men van producentenorganisaties. Men voelde er over het algemeen weinig voor, maar afgesproken werd onderling al zoveel mogelijk samen te werken om te trachten de kosten in het bloembollenvak te verlagen (Van onze sportredactie.) LEIDEN De voor vanavond vastgestelde wedstrijd LFC tegen Sparta 3 in het kader van 't Zilveren Molen-toernooi is in verband met de ongunstige weersomstandigheden af gelast. De ontmoeting wordt nu op nieuw vastgesteld op 7 of 8 mei. eis tot twee geldboeten van 75 subs. 30 dagen. De „motorfiets" wordt vernietigd. OEGSTGEEST In het Patro naatsgebouw werden gisteravond kapwedstrijden gehouden voor de tweede ronde om het kampioenschap van Nederland. Deze gingen uit van de Leidse Technische Club tot vak- verbetering voor dames- en heren kappers. Er werd hoogstaand werk geleverd, zo vernamen wij na af loop van de juryleden. De finale is 12 mei in Den Bosch. Allen behaal den de vereiste 75 procent van het voor deelneming aan de finale no dige aantal punten. De uitslagen laten wij hieronder volgen. Dames junioren: 1. mej. O. van On zen, Leiden. 2. mej. T. van Nieuw- kerk, Rijnsburg. 3. mej. J. Bisschops, Sassenheim. Dames B: 1. P. Hooiveld, Amster dam. 2. mevr. J. Wolvens, Sassen heim. 3. R. Buismans, Amsterdam. Dames A (hoogste klasse): 1. J. Jansen. Schyndel. 2. G. van den Heuvel (Gennep). 3. mevr. Glas, Amsterdam. Heren junioren: Wijnand van Tongeren, Leiden. Heren B: 1. P. Zoet. 2. H. Pëur- sum. 3. H. Stouten. Heren A: 1. P. v. d. Horst, Roo- zendaal. 2. A. Smit. Noordwijk. 3. J. Duindam, Noordwijk. WASSENAAR De gemeente raad van Wassenaar is met algemene stemmen akkoord gegaan met het toetreden van de gemeente tot zowel het Intergemeentelijk Overlegorgaan Haagse agglomeratie als tot het Ge west Leiden. Er werden door de leden meer bezwaren geuit tegen de Haag se regeling dan tegen de minder log genoemde Leidse opzet tot sa menwerking. De ervaring in de ko mende vijf jaar zal echter moeten leren tot welk samenwerkingsver band de gemeente Wassenaar uit eindelijk definitief zal moeten toe treden, zo was de algemene opvat ting. Als vertegenwoordigers van Was senaar in het Leidse agglomeratie- overleg werden benoemd mr. A. van Vuure (vvd), de heer C. E. van den Berg (kvp) en mr. dr. W. F. van Gunsteren (prot.-chr.). HAL-COMMODORE MET PENSIOEN ROTTERDAM De gezagvoerder van de Rotterdam en de commodore van de Holland Amerika Lijn, kapi tein Auke de Jong (60), heeft wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd afscheid genomen van zijn schip en van zijn rederij. H. A. L.- directeur jhr. mr. H. Reuchlin over handigde hem zijn commodore-vlag, die drie jaar lang op de Rotterdam heeft gewapperd. De heer De Jong trad in 1927 als stuurmansleerling in de dienst van de Holland Amerika Lijn. Gedurende zijn gehele zeemans loopbaan is hij bij deze rederij blij ven varen. Ook gedurende de oorlogs jaren. Wegens zijn verdiensten voor de Nederlandse koopvaardij werd com modore De Jong op 27 april van het vorige jaar benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Sterri t fietsers LISSE Op 27 april houdt de ren- en toervereniging De Bollen streek een sterrit voor fietsers over een afstand van tenminste zestig kilometer. De woonplaats van de deelnemer kan als vertrekpunt die nen. De eindcontrole wordt onder gebracht in café De Beurs te Lisse. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 22 april Karid. ex. geschiede nis: mej H M v d Pol (Bennckom). LEIDEN De uitslagen van de zaterdag voor de juniorencompetitie gespeelde wedstrijden zijn: Reg.: Quick Boys—UVS 2—2; A: ARC al Roodburg al 12. Katwijk al DOSR al 31, Noordwijk- Rouw koop al 41, SJC alLugdunum al 81; A2: RCL a2Ter Leede a2 70: A3: Leiden a2Rouwkoop a2 1—1. Lisser B. a2—VWS al 3—3: A4: ARC a3TAW al 0—2. Koude kerk alWoubrugge al 42. BI: Alphen bl—DOSR bl 1—1, Altior bl—Koudekerk bl 01, ARC bl—Haz. B. bl 6—2. Wet. B. bl— Alph. B. bl 4—4; B2: MMO bl— Alphia bl 1—3, Rijpwet. bl—Wou brugge bl 3—1; B3: Alph. B. b2— Koudekerk b2 2—0, ARC b3—Haz. B. b2 12, Wet. B. b2Alphen b2 05'. B4: Foreholte blNoordwijk bl 03. Ter Leede blTeylingen bl 0—4; B5: GWS bl—Foreh. b2 4—1. Kagia bl—Teylingen b2 3—0. Lisser B b2Lisse b3 2—0, Noordwijk b2 SJC b2 10; B6: Noordwijk b3 Foreh. b3 1—0; B7: ASC bl—Rouw koop bl 2—2, Docos bl—ITVS bl 11, Roodenburg bl—Lugdunum bl 3—1, Katwijk bl—LFC bl 3—1; B8: Leiden bl—RCL bl 1—4, Quick B. b2—Stompw. B. bl 0—1, Rijnsb. B bl—Oegstgeest bl 7—2. UVS b2— UDO bl 2—1; B9: Katwijk b2Roo denburg b2 2—1. LFC b2—ASC b2 01; B10: Leidse B. blOr. Groen bl 10. Meerburg blVNA bl 40 ZLC blSJC bl .51; Bil: Quick B. b4—Lugdunum b2 5—0; B12: Oegst geest b2KRV b2 13, Roodenburg b4—ASC b4 8—1: B 13: UVS b5— AVLV b3 1—1. Cl: Alph. B. clKoudekerk cl 40. Wet. B. clAltior cl 24; C3: St. Bern. c2—Alphen c2 0—8; C4: Alphen c3—Alphia c2 3—1, DOSR c4—ARC c4 1—3; C5: Noord wijk cl—Teylingen cl 2—2; C7: YVSB c3Lisser B. c2 81; C8: Lisse c5—Noordwijk c3 03. WSB c5—Teylingen c4 1—6; C9: ASC cl— Rouwkoop cl 5—1. Katwhk cl— Quick B. cl 0—2, LFC cl—Rooden burg cl 1—0. Lugdunum cl—UVS C1 21; C10: Roodenburg c2RCL c2 05. UDO clQuick B. c2 0—1, vNL cl—Rjjnsb. B. cl 23; Cll: LDWS clOr. Groen cl 61. Leidse B. cl—VTL cl 0—3; C12: Docos c2— ASC c2 20, Roodenburg c3—LFC c2 9—0. UVS c2—RCL c2 12—0; C13: Katwijk c3—ASC c3 2—1, KRV c2— Quick B. c4 110, Rouwkoop c2 Lugdunum c2 4—1. Rijnsb. B c2— Roodenburg c4 2—1; C14: Quick B. c5—Roodenburg c5 5—1 RCL c3— Katwijk c4 4—1. Rouwkoop c3— UVS c3 1-6; C15: Katwijk c5— Meerburg c2 1—3. Quick B c7— Roodenburg c6 5—1. VNL c2—ASC c4 10—1.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7