Regering legt gebruik wekaminen van aan banden Burgemeester zou onder invloed hebben gereden BSP-FORMATEUR WIL CVP ALS PARTNER IN BELGISCH KABINET Uit de Haagse hof geplukt ONTSTAAN DROOMBEELDENMET UITGESLOTEN STIMULEREND EFFECT IS NIET BETROUWBAAR Bouwvakstaking in België Drie arrestaties na steekpartij BVD wordt gehoord in Kerkraadse valsemunterii-zaak Waarborgen tegen verspreiding van nucleaire wapens Grafschennerij in Groesbeek Auto uit een schoot file: dode Grensgangers gedupeerd Israël in trek bij toeristen Zondagsrust in Engeland voorhij? terug uit KS 5 DINSDAG 23 APRIL 1968 (Van een onzer verslaggevers) De regering gaat maatregelen nemen tegen het overmatig gebruik van JJEN HAAG dat zijn stoffen die een opwekkende werking hebben. wekaminen, De RAI in Amsterdam is op het ogenblik het domein van de huis vrouw. Onder de naam Jdeewordt daar de huishoudbeurs gehouden. De modeshow trekt veel belangstelling en vooral de nieuwe „Bou Boudina- stof' is hier favoriet. Bou Boudina- stof is geïnspireerd op Indonesië. Dr. R. J. H. Kruisinga, staatssecre taris van sociale zaken en volksge zondheid, zei gisteren dat de afgelopen jaren wel gebleken is, dat het stimule rend effect van deze stoffen verschil lend en bovendien onbetrouwbaar is. Ten aanzien van bepaalde effecten zoals de eetlustonderdrukking treedt er snel gewenning op en na gebruik kunnen „droombeelden" ont staan. Volgens dr. Kruisinga heeft het ge bruik van wekaminen ook geleerd dat het beoordelings- en waarnemings vermogen in ongunstige zin beïnvloed kan worden. De werking vertoont in bepaalde opzichten duidelijke ver wantschap met die van het klassieke verdovende middel cocaïne. Andere stoffen Wat voor deze wekaminen geldt, is evenzeer van toepassing op andere op wekkende stoffen die in staat zijn, stemmingsveranderingen op te roepen. In onze samenleving, die steeds meer beheerst wordt door geneesmiddelen, zijn maatregelen nodig, zowel in het belang van de gebruiker als in het be lang van de samenleving als geheel, aldus dr. Kruisinga. Hij sprak gisteren bij de opening van het farmaceutisch centrum van de Koninklijke Neder landse maatschappij ter bevordering van de farmacie aan de Alexander- straat in Den Haag. BRUSSEL In verscheidene delen van België is gisterochtend een bouwvaks'caking begonnen, diede grote vakbonden ter ondersteuning van looneisen hebben uitgeroepen. De vakbonden eisen in de nieuwe cao, die deze maand van kracht had moeten worden, een loonsverhoging van zes procent in twee etappes. Een woordvoerder van het ge meenschappelijke front van het soci alistische en het christelijke vakver bond verklaarde, dat o.m. al het werk aan de E-3 in de Antwerpse agglomeratie stilligt. Het schijnt de bedoeling van de vakbonden te zijn om de staking ge leidelijk aan uit te breiden over he'c land. „Ik weet dat myn uitspraken ln apothekerskringen niet tot dovemans oren worden gericht. Integendeel, ve len zjjn bezorgd over het toenemend gebruik van geneesmiddelen en van „psychofarmaca" in liet byzonder. De apotheker zal steeds meer als adviseur van de arts en het publiek kunnen op treden, mits hy de nodige kennis ver werft en aanvult. De echtgenote van minister Luns j verrichte de officiële opening van het I gebouw. Ze metselde als „buurvrouw" het pand is opgetrokken naast de woning van de familie Luns een gedenkteken in de muur van de en- 1 treehal. GROESBEEK Na de steekpartij met dodelijke afloop van zondag te Groesbeek. zijn gisteren door de rijkspolitie drie arrestaties verricht. In hechtenis werd genomen de vader van het slachtoffer, de 63-jarige fabrieksarbeider H. E., die na de dodelijke messteken, aan zijn 22- jarige zoon G.E. (toegebracht door de 39-jarige C. W., deze laatste ook met een mes te lijf ging. Dit mes is door de rijkspolitie gevonden in een haag, dicht bij de plaats van het gebeuren. De in het ziekenhuis opgenomen ernstige gewonde W. is onder arrest gesteld, evenals een stiefzoon van W., de 20-jarige W. H. Volgens de ge tuige verklaringen zou l.. ..e partij met het slachtoffer zijn begon nen. Alles was een gevolg van een ruzie die met Pasen was ontstaan tussen het slachtoffer en H. De toestand van de onder arrest gestelde G. W. is nog steeds zorgwekkend, terwijl ook nog voor het leven van de 22-jarige E. wordt gevreesd. Tivee weken celstraf geëist MAASTRICHT De officier van justitie by de Maastrichtse rechtbank, mr. J. Ek, heeft gis teren twee weken gevangenis straf, een geldboete van veertig gulden en ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tyd van an derhalf jaar geëist tegen de 56- Tijd dringt jarige G. F., burgemeester van Voerendaal. De burgemeester wordt ervan ver dacht op 12 maart 's nachts om 1 uur onder invloed van drank met zijn auto een geparkeerde wagen te heb ben aangereden en daarna zonder zijn identiteit te hebben bekend ge maakt te zijn doorgereden. Voorts zou hij ln Voerendaal opzet telijk geen gevolg hebben gegeven aan het stopteken dat twee rijkspo litiemannen hadden gegeven. Kalmeringstabletten De burgemeester verklaarde tij dens de zitting dat hij zich die avond nogal had opgewonden tijdens, een rumoerige vergadering en vier kal meringstabletten had genomen. Deze gebruik Le hij reeds lang op voorschrift van een arts onder wiens behandeling hij stond. De arts had hem er echter voor i gewaarschuwd dat de tabletten sa men met het gebruik van alcohol ge vaarlijke nevenverschijnselen konden NAARMATE ,en akkoord trgen het burgemeester verspreiden van kernwapens (non-proliferatie-verdrag) uitblijft neemt het gevaar toe, dat het zijn waarde heeft verloren tegen de tijd dat het voldoet aan de eisen die thans nog gesteld worden. Al jaren wordt gezegd dat het te laat zal zijn, de verspreiding tegen te houden als niet spoedig overeen stemming wordt bereikt. En er kan een dag komen waarop dit in één of meer gevallen inderdaad zo is. Zolang het ongecontroleerd gebruik van kernenergie voor vreedzame doeleinden voortduurt, bestaat de mogelijkheid dat het splijtingsma teriaal ook voor militaire doeleinden wordt gebruikt. Dit kan een verlei delijke situatie zijn. Een non-proliferatieverdrag is geen wondermiddel. Het gaat de bewape ningswedloop tussen de bestaande kernmachten niet tegen en biedt weet zijn gedrag aan dit neveneffect. De waarschuwing van de arts had hij in zijn opwinding vergeten. Verschillende politiemannen ver klaarden echter dat de burgemeester na zijn houding alle verschijnselen van dronkenschap vertoonde. Hij had voorts geweigerd de bloedproef af te leggen. De officier van justitie achtte de burgemeester geheel verantwoorde lijk. Hij verzachtte zijn eis echter in verband met de eventuele disciplinai re maati-egelen die tegen de burge meester zouden kunnen worden ge nomen. De verdediger, mr. M. Tripels uit Maastricht, betoogde dat de burge meester niet toerekeningsvatbaar was. Hij voerde aan dat de burge meester zich geheel had opgeofferd voor de gemeenschap en ten slotte over zijn toeren was geraakt. Hij vroeg clementie omdat onvoorwaar delijke celstraf het einde van de bur geen garantie voor de veiligheid van gemeestersloopbaan zou betekenen de landen die geen kernwapens be- zitten. Wel kan het ertoe bijdragen dat een gevaarlijke uitbreiding van het aan tal kernmogendheden wordt voor komen. De geheime produktie, die thans reeds theoretisch mogelijk is,| kan dan worden tegengegaan. Overigens gaat het hier alleen nog maar over het uitbannen van een! nóg groter gevaar, dat de mensheid bedreigt. Want de voorraden kern wapens, die vooral de Amerikanen en Russen bezitten, zullen een angst-i aanjagend verschijnsel blijven. I 21 landen tekenen akkoord redding van ruimtevaarders LONDEN Reeds 21 landen heb ben he'c verdrag getekend, dat giste ren in Moskou. Londen en Washing ton ter ondertekening is gedeponeerd. Dit verdrag behelst internationale sa menwerking bij het redden van ruimtevaarders en het teruggeven van voorwerpen uit de kosmische ruimte aan het land van herkomst. Een omwenteling in de horloge- en zonnebrillenmode is te zien in La Gaminerie, Boulevard Saint-Germain in Parijs. Het is een zonnebril met een horloge erop gemonteerd, een Frans-Engelse presentatie, ontwor pen door Richard Lotus. Lotus, een Brit. is erin geslaagd een aparte toets te geven aan de stijl van de Franse couturier Paco Rabanne. MAASTRICHT De rechtbank in Maastricht zal maandag a.s. de zaak tegen de hoofdverdachte van de Kerk raadse valsemunterij, de 37-iarige vlashandelaar A. K„ opnieuw openen voor het horen van twee ambtenaren van de binnenlandse veilig heidsdienst. De verdachte had hierom veertien dagen geleden tijdens de zitting ge vraagd. De raadsman mr. M. Moszko- wicz uit Maastricht had toen betoogd dat K. betrokken was bij een spm- nagezaak en dat de tienduizend valse biljetten van 100 gulden in opdracht van de Indonesische ambassade wa ren gemaakt. Veertien dagen geleden had de of ficier van justitie tegen K. vijf jaar gevangenisstraf en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de rege ring geëist. Zijn 26-jarige vrouw werd gisteren conform de eis veroor deeld tot negen maanden celstraf waarvan drie voorwaardelijk. Zijn medeverdachte de 49-jarige koopman H. B. uit Den Haag, werd veroor deeld tot vijf jaar cel met aftrek. WENEN De directeur-generaal van de internationale commissie voor atoomenergie - (IAEA), dr. Sigvard Eklund, heeft gisteren in een toe spraak in Wenen gezegd dat het dringend noodzakelijk is, de proble men op te lossen die gepaard gaan met de pogingen om te voorkomen dat nog meer landen in het bezit I komen van atoomwapens. Tegen 1980 zal naar schatting door de atoomcentrales 70 ton pluto nium per jaar worden vervaardigd, waarvan in de landen zonder atoom wapens een hoeveelheid die groot genoeg is voor honderd kleine bom men per week. Dr. Eklund vond dit een benauwend vooruitzicht. Er moe ten snel waarborgen komen dat niet nog meer landen atoomwapens krij gen want over een paar jaar kan het al onpraktisch of onmogelijk gewor den zijn een systeem van waarbor gen toe te passen. De resultaten die tot dusver in de richting van een niet-verspreidingsverdrag zijn be haald vond dr. Eklund voldoening gevend. GROESBEEK Gisteren is geble ken dat tijdens het weekeinde op het Canadese erekerkhof te Groesbeek met rood viltstift godslasterende zin nen werden aangebracht, alsmede anti-nazi- leuzen. Ook in het bezoe- kersboek, dat vrij bereikbaar is, is een hele pagina vol geklad, onder andere met de woorden „Hitier was here". De rijkspolitie van Groesbeek heeft de zaak in onderzoek. Er zijn geen aanwijzingen dat de grafschen- ner uit Limburg en andere plaatsen aan het werk is geweest. Er is hier slordig gewerkt in tegenstelling tot elders. Op de Candese begraafplaats te Groesbeek zijn 2500 gesneuvelde Canadese soldaten begraven. Een nogal zeldzame boomsoort in ons land, de krentenboom, staat in volle bloei in het Goois natuurreservaat bij Laren, en siert met haar witte bloesem de omgeving. KLAASWAAL De 32-jarige A. A. Hendriks uit Oud-Beijerland is zondag avond omstreeks half tien op de pro vinciale weg nabij de Barendrechtse brug dodelijk verongelukt toen zijn auto frontaal tegen een tegenligger botste. Het ongeluk ontstond doordat de 19- jarige P. J. V. uit Rotterdam, die uit tegenovergestelde richting kwam, plot seling de file auto's verliet en ging in halen. De Rotterdamse automobilist werd licht gewond. Ook de wouw van de heer Hendriks, die onderwijzer aan de christelijke ulo in Oud-Beijerland was, en een van zijn drie kinderen werden bij het ongeluk licht gewond. Betaling AOW traag (Van onze sec.-econ. redactie) UTRECHT Het Nederlands Katholiek Vakverbond wensi een snellere betaling van in het buiten land opgebouwde AOW-pensioenen. In Ruim Zicht constateert het NKV, dat tienduizenden mensen die de pensioengerechtigde leeftijd berei ken, jaarlijks in ernstige moeilijk heden komen, omdat een deel van hun rechten op ouderdomspensioen in het buitenland is opgebouwd. In verreweg de meeste gevallen duurt het IJ tot 4 jaar voor de in stanties in België en Duitsland heb ben onderzocht of Nederlandse ge pensioneerden recht 'hebben Op pen sioen en tot op welke hoogte. Tienduizenden Nederlanders, met name in de grensstreken, hebben voor een langere of kortere periode in België of Duitsland gewerkt. Lager Weliswaar is er een mogelijkheid tot het verstrekken van voorschot ten maar ook die liggen veelal bene den het normale niveau van de AOW-uit)kering. Het NKV vraagt thans onmiddel lijk na het bereiken van de 65-jarige leeftijd de normale AOW-uitkering te betalen. De Sociale Verzekerings bank dient een niet terugvorder baar voorsëhot beschikbaar te stel len. De bank kan het voorschot la ter verrekenen met de buitenlandse ouderdomsrente, indien deze wordt toegekend BRUSSEL De door koning Boudewyn tot formateur be noemde socialist Leo Collard (65) heeft gisteren in Brussel gezegd dat hy een coalitie pro beert te vormen van de socialis tische BSP en de christen-demo craten (CVP). Hij heeft reeds contact opgenomen met de nationale CVP-voorzitter, Houben, en deze op korte termijn concrete voorstellen toegezegd voor een regeringsprogram. Houben zei dat alle voorstellen van de formateur eerste onderzicht zullen worden. Doch deze bereidheid betekende op zichzelf nog geen instemming met Collards denkbeelden inzake een tweepartijen-coalitie. Eis 15 maanden voor hulp aan flessetrekkerij AMSTERDAM Voor het mede- plegen van flessetrekkerij heeft oe procureur generaal bij het Ge rechtshof gisteren vijftien maanden gevangenisstraf geëist tegen de 54 -ja rige koopman J. B. De Alkmaarse reahtbank had de koopman, aan wie 27 gevallen ten laste waren selegd vrijgesproken. De officier had ander half jaar geëist. Verdachte was directeur geweest van de NV Osva in Alkmaar. Dit was een van de NV's die waren gebruikt voor een grote internationale flesse- trekkerijaffaire, waarvan de hoofdfi guren inmiddels zijn veroordeeld. De procureur-generaal zei dat door de schandelijke gedragingen de Ne derlandse handelsnaam in het bui tenland ernstig is geschaad. Nog steeds komen via diplomatieke kana len vragen hoe het met de zaak staat. Er moet dan worden geantwoord: „Er is niets". Verdachte is misschien niet de meest intelligente man, maar wel is hij een ijverig medewerker geweest. Volgens de procureur-generaal staat de kwade trouw van verdachte wel vast. Een van de raadsheren noemde het merkwaardig dat alle mensen, die in deze zaak zijn betrokken, elkaar kennen uit de gevangenis. Wel legde Houben er de nadruk op, dat er geen akkoord over een coalitie kan komen zonder een ak koord over het regeringsprogram. Formateur Collard heeft nog ver klaard dat het nog te vroeg was om te zeggen of een BSP-CVP-coalitie onder leiding van een socialistische of van een CVP-minister-president zou moeten staan. Toen Collard, die minister van staat en voorzitter van de BSP is, gevraagd werd wat hij zelf dacht van zijn kansen van welslagen ant woordde hij met een citaat van Willem de Zwijger: er is geen hoop nodig om iets te ondernemen of te volharden. Collard verwees nog naar zijn verklaringen op de socialistische par tijvergadering van afgelopen zondag, volgens welke een parlementaire commissie waarin alle partijen ver tegenwoordigd zijn, een globale op lossing van de taaigeschillen zal moeten zoeken. Vervolgens zou de regering haar eigen verantwoorde lijkheid moeten nemen. AMSTERDAM Vorig jaar is het aantal Nederlandse toeristen naar Is raël met 10 procent gestegen. Ongeveer 9.000 landgenoten brachten er hun va kantie door. Speciaal voor het toerisme uit Europa zijn in Israël dit jaar tien campings ingericht. DOOR Ze zeggen, dat we de eeuw nade ren waarin de mens de industrie kan doen draaien met één enkele druk op een knop. Dat schijnt dan een zorgelijke toestand te worden, niet omdat er geen werk en dus geen loon zou zijn, want daar vin den ze wel een foefje op. Neen. de zorg zit in de overvloed van vrije tijd, die ieder toegemeten zal zijn. Daarom is tegelijkertijd met hel woord automatisering het woord re creatie uitgevonden. Een stap verder is: de verant woorde recreatie. Het is niet verant woord, hoe lollig u het ook vindt, uw klapstoeltje langs de berm var de snelweg op te slaan; evenmin om ruiten van leegstaande gebouwen te gaan insmijten. Twee vormen van recreatie, die al naar de leeftijd var de nietsdoener, enorm in trek zijn. Het is wél verantwoord uw riante villa, van alle gemakken voorzien te verlaten en het primitieve tentle ven te aanvaarden. Mits dit niet permanent gebeurt, maar gereser veerd blijft voor vakanties en week enden. Hoe wij vakantie en werktijd in de toekomst moeten onderscheiden, is mij nog niet duidelijk, maar daar zal het nageslacht geen moeite mee hebben. Er zal wel een systeem voor gevonden worden. Ik geloof "best in dat toekomst beeld. maar houd toch enige vraag punten. Leertje Die fabriek mag dan gaan draaien na een druk op de knop, maar de kleine dingen die toch gebeuren moeten, wat vinden ze daar vooi uit? Op die onbemande fabriek zit ik liet te wachten; wel op de uitvinder die de matrassen keert, de dekem klopt en de lakens glad legt, iedere morgen weer. Die de planten in de vensterbank begiet, de dorre blaadjes uitplukt en hét groen met tedere stem aanspreekt. Maar het dringendst zit ik te wachten op de knop die de kortslui ting uit mijn schemerlamp haalt, het gebroken ruitje door een heel vervangt, en vooral het nieuwe kraanleertje inzet. Dan zal ik nooit meer de verras sende nota ontvangen luidende: Aan Uedele geleverd: kraanleertje ƒ0,15. Arbeidsloon 15.-. Een rekening van 15,15, waarbij, indien ik deze nota niet binnen één maand voldoe, 1 pet. kredietbeper king komt, zegge en schrijve ƒ0,15. Ik heb nooit veel opgehad met techniek, maar wilde nu toch dat ik me er meer in verdiept had. Zou ik die kraantjesinzetknop gauw uitge vonden hebben? Want zelf dat leertje verwisselen, :lat leer ik van mijn leven niet. Zelfs niet als ik in de geautoma tiseerde wereld leef en alle vrije tijd heb. Ik wilde, dat ze ophielden met forums over de recreatie en be gonnen bij het begin: ons vrije tijd te verschaffen zonder zorgen over kraanleertjes. LONDEN Het einde van een be roemde Britse traditie lijkt nabij. Op de Engelse zondagen kan binnenkort de stilte worden verstoord door het gerinkel van kassa's en het geschuif van duizenden voeten, in de rij voor de sportstadions. In het Engelse lagerhuis komt na melijk vrijdag een wetsontwerp ter tafel, dat het mogelijk wil maken op zondag na twee uur entreegeld te heffen. Indien de wet word'c aange nomen. betekent dit ongetwijfeld een schok voor de vele Britten die ge wend zijn hun zondagmiddagen sla pend voor de televisie of doezelend in hun tuin door te brengen. En het houdt ook een leger van zondagswe duwen en -wezen in verlaten door echtgenoten en vaders, die naar de zondagssport gaan kijken. Arme landen Over onze hulp aan arme landen is veel te zeggen, maar sommige dingen en feiten worden maar zelden naar voren gebracht. Enkele voorbeelden: Kenia gooit de Indiërs het land uit, iets wat Zuid-Afrika nog niet heeft gedaan: India neemt deze landgenoten niet op. De (technische) en andere bollebo zen van India en Afrika gaan naar het paradijs van de VS en onze bollebozen nemen hun taak over; In Nigeria waren de Ibo's ijverig en ontwikkelden zich, maar de Haus- sa's dronken bier en bleven achter. Toen werden zij jaloers en vermoord den 30.000 Ibo's. Nu is er oorlog en vernieling: later een mooi object voor een t.v.-inzameling. Landen als Algerije, en Marokko hebben het ook niet breed, maar zij hebben toch genoeg wapentuig om gro te parades te kunnen houden. Voor welke vijand? Intussen wordt ons aanbevolen fa brieken op te zetten in arme landen, onder garantie van onze regering, want als het goed loopt worden de „neo-kolonialisten" toch onteigend en het land uitgezet.... Rotterdam J. Quist Ontmoet na 34 jaar Doodgewaande zoons leven r~Tl yi 1954 met haar tweede man Q r> 7 I'M o V Australië, emigreerde, ontmoette E/F/u Lt/111/ tx ge tijd geleden voor de eerste SCHIPHOL Bruinverbrand is Toos Beumer maandagmorgen na een afwezigheid van een jaar in Neder land teruggekeerd. Toos. heeft ruim een jaar in de Verenigde Staten ver toefd, waar zij onder leiding van de i bekende zwemcoach George Haines een trainingsstage van een jaar heeft I doorlopen. j Over de resultaten van dat jaar j was de Zaanse vrije slag-zwemster tevreden. „Ik geloof, dat ik echt I vooruit ben gegaan. Misschien niet zo op de 100 meter, hoewel ik geloof dat ik daarop veel constanter ben gaan zwemmen, maar wel op de 200 en 400 meter. Ik ben vooral sterker gewor den en dat is wel belangrijk." j MELBOURNE De in Nederland I geboren mevrouw De Viegler, die in 1954 met haar tweede man naar eni- maal na 34 jaar haar doodgewaande 35-ja- rige zoon Henry en maakte kennis met haar schoondochter Doris en ze venjarige kleinzoon Hencke. Ook hoorde zij van Henry, dat haar andere zoon, Erich, in leven is en met zijn vrouw en drie kinderen in Oost-Duitsland woont. Mevrouw De Viegler werd na haar echtscheiding in 1934 door Zuidslavië uitgewezen en naar ons land gede porteerd. Het werd haar niet toe gestaan haar twee jonge zoontjes mee te nemen. Later hoorde zij dat ze beiden bij een treinongeluk om het leven waren gekomen. Haar zoon ontdekte achttien maan den geleden via het Rode Kruis, dat zijn moeder in Australië woonde. Hij kwam met zijn gezin in februari in Sydney aan en wist zijn moeder in Melbourne op te sporen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5