voor Ongekend jaar bij bel ver spreiding BOND VAN PREDIKANTEN VIJFTIG JAAR Advies bij dienst gemengd huwelijk Kerk naai/ M. L. Kin§j genoemd Chr. Geref. steeds Kerken nog bestaansrecht GROEI IS STERKER DAN VORIG JAAR Seksualiteit te veel het middelpunt Een woord voor vandaag Medewerkers ook betrokken in zaak-Toornvliet Oplagecijfer werd in vijf jaar verdubbeld Nieuwe Testament meest verkochte boek in VS Uw probleem is het onze.... Voorzitter van Baptisten Unie treedt af School genoemd naar Gerbrandv Federatieve band T ehuisgemeente en geref. kerk In VS maar 150 negerpriesters Ds J H. Velema in nieuwe Jaarboek Wonden N Symposion BEBÖEPMCSWERK Het feit dat Christus is opgewekt, houdt in dat er voor ons hoop is. In I Corinthe 15 vervolgt Paulus: „Want evenals in Adam allen sterven, zo zullen ook in Christus allen levend gemaakt worden." Twee woorden staan tegenover elkaar: dood en leven. Maar we mogen daarbij niet automatisch denken aan „graf' en „kraamkamer". De bijbel spreekt anders over „dood" dan wij. Voor ons is „dood" identiek met „graf". Maar in de bijbel is het graf de uiterste consequentie van dood. Dood zijn is afgesneden zijn van de bron van het leven. Volgens de bijbel zijn de mooiste snijbloemen dood, eenvoudig omdat zij gedoemd zijn om te sterven. Hoe mooi van kleur ook, ze komen in de vuilnisbak terecht. Omdat de mens in Adam God de rug toekeerde, is ook hij gedoemd om verloren te gaan. Leven is het tegenovergestelde van dood. In bijbelse zin betekent dat verbonden zijn met de wortel van het leven, met God. Een dorre struik in winterslaap leeft. Er is nog niet veel moois aan, maar de wortel staat er voor garant dat straks de knoppen weer zullen uitlopen. Die dorre struik heeft een toe komst, omdat hij een afkomst heeft, hij is opgegroeid uit de wortel. Daarom is er niet voor ieder mens leven. In Adam zijn we gedoemd te sterven. Maar Christus als wortel van het nieuwe leven heeft gezegd: „Komt tot Mij". Paulus zegt: „In Christus zullen allen levend gemaakt worden". In Adam zijn wij ge boren, maar „in Christus" worden wij uitgenodigd. Christus zei dat niet tot mensen 2000 jaar geleden. Hij leeft. Hij zegt dat ook nu. Hij roept ons. Wij mogen tot Hem komen. Christus wil ons aannemen. Hij wil ons tot een nieuwe wortel zijn. Maar dat vraagt van ons, dat we inderdaad tot Hem gaan en zeggen: „Heer, neem ook mij en laat mij delen in uw leven." We lezen vandaag: I Petrus 4 1-11. DINSDAG 23 APRIL 19*f Ontslag secretaresse HAARLEM De situatie waarin de radiopredikant ds. G. Toornvliet (die tijdelijk met „verlof" is) zich bevindt, heeft voor sommige van zijn medewerkers ingrijpende gevolgen. Zijn secretaresse mejuffrouw L. Veenhuizen (29), die door het bu reau Kerk zonder Grenzen, de orga nisator van radio-Bloemendaal, aan de predikant was uitgeleend, heeft haar ontslag gevraagd. Zij gaf te kennen trouw aan de predikant te willen blijven. Ds. Toornvliet blijft intussen in het land spreken. Gisteravond was hij weer in het Haarlemse Concert gebouw. Ditmaal werd,de dienst niet begeleid door de organist Adriaan Verschoor, die de eerste keer het Concertgebouworgel bespeelde. De organist is in vaste dienst van de Stichting Bloemendaal en had voor zijn spelen in de dienst van ds. Toornvliet toestemming gevraagd aan de stichting. Deze gaf die met Pasen wel, maar verbood 's avonds daarna medewerking aan ds. Toorn vliet, wanneer deze in Haarlem preekt. Weer in Europa weer max. temp. gisteren neer slag Kopenhagen onweer 22 0.1 Londen zwaar bew. 15 1 Amsterdam mist 22 4 Brussel regenbul 25 4 Luxemburg licht bew. 27 0 Parijs regen 24 2 Nice onbew. 23 0 Frankfort half. bew - 29 0 München onbew. 28 0 Ztlrich onbew. 27 0 Genève onbew. 25 0 Locarno onbew. 25 0 Wenen onbew. 26 0 Innsbruck onbew. 28 0 Rome onbew. 23 0 Madrid 0 Mallorca half bew. 27 0 (Van onze kerkredactie) LONDEN De bijbelverspreiding heeft verleden jaar een ongekende top bereikt. In 1967 hebben de bijbelgenoot schappen over de hele wereld 105 miljoen bijbels en bijbel gedeelten in omloop gebracht. Dat is tweemaal zoveel als in 1962. Hiervan waren vijf miljoen complete bijbels, 13 miljoen Nieuwe Testamenten, 32 miljoen bijbelgedeelten (minstens een bijbelboek bevattend) en 55 selecties. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Ge- helmhouding ls verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten ln afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Een huurder heeft op zol der twee slaapkamertjes laten tim meren. Hij heeft alle rekeningen be taald. De verhuurder heeft al deze rekeningen ingenomen om van zijn belasting te laten aftrekken. Nu gaat de huurder het huis verlaten en hoort van zijn opvolger, dat deze meer huur moet betalen. De ver trekkende huurder krijgt van alles wat hij betaald heeft, geen cent te rug. De nieuwe huurder wil wel de douche overnemen, omdat deze de deur niet uit kan. Mag de vertrekkende huurder hu alle bijbehorende voorwerpen zoals mengkraan, handdouche, wastafel, geyser, meenemen, daar van dit al les niets vergoed wordt? Is het re delijk dat de huurder niets terugbe taald krijgt? Ook heeft de verhuurder tijdens de loop van de huurovereenkomst, gevraagd de waterleiding mee te be talen. Kan dit? Antwoord: De verhuurder heeft de rekeningen ingenomen en in af trek gebracht voor de inkomstenbe lasting. Zijn bedoeling was dus de kosten van verbetering zelf te dra gen en de voordelen daarvan te ge nieten, of om belasting te ontduiken (een strafbaar feit dus). De vertrek kende huurder kan dus schadever goeding eisen en desnoods een advo caat nemen. Te meer omdat de ver huurder van de verbetering profi teert door hogere huur te eisen. Of hij dat mag, kan de nieuwe huurder vragen bij de huuradviescommis sie. De verhuurder heeft bovendien blijkbaar tussentijds de huur ver hoogd door de waterleidingskosten ten laste van de huurder te brengen. Ook dit is een zaak, die men aan de huuradviescommissie kan voorleg gen. De douche mag de vertrekken de huurder meenemen. Verkoopt hij deze aan de nieuwe huurder, dan hangt het van de overeenkomst met de nieuwe huurder af of hij gerech tigd is bijbehorende zaken mee te nemen. Vraag: Ik bezit een huis dat op 1 januari 1962 verhuurd was voor 25 per week. Zoudt u me ook de huur verhogingen sinds die tijd kunnen opgeven, de hoogte van de huidige huur, en of er weer een huurverho ging op komst is? Het huis is onge veer in 1932 gebouwd. Antwoord: Na 1 januari 1962 be droeg de huur op 1 september 1932 ƒ27,50, 1 juli 1964 ƒ29,75 (dus meer dan 125 per maand), waardoor de huur op 31 december 1965 verhoogd werd met 15 pet. en 1 juli 1967 eveneens tot ƒ39,44 (met afrondin gen). Hoe de volgende huurverhoging binnenkort uitvalt, is nog niet te zeggen. Vraag: Ik las ergens dat de be jaardenverzekering maar drie pre mies kent, waarvan de noogste 35,46 bedraagt. Ik moet echter maandelijks 54,90 betalen. Kan u dit verschil verklaren? Antwoord: De gegevens in uw knipsel zijn verouderd. Bij een in komen tot en met ƒ4962 per jaar bedraagt de premie 13,85 per maand, tot en met 5972 27,70 p.m., en tot en met 6656 ƒ41,55 p.m. De aanvullende zieken huiskostenpremie is ƒ0,20 per week of ongeveer 1 per maand. Het verschil van 12,50 kunnen wij niet verklaren; wel' kan u met deze gegevens gewapend nader in formeren bij het betrokken zieken fonds. Misschien is uw vermogen van invloed. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Het pastoraal beraad van de kerken in Noord- Brabant en Limburg heeft een adviesschema opgesteld voor predikanten en priesters, die een huwelijksdienst moeten leiden waarin een rooms-katholiek met een protestant trouwen. Dit schema is bedoeld als een hand reiking en draagt een voorlopig karakter. Bij het ontwerp is een poging ge daan essentiële elementen van de rooms-katholieke huwelijkssluiting en de protestantse huwelijksinzege ning zinvol in één dienst samen te doen gaan. De priester moet handelen in over leg met de betrokken bisschop en de predikant in overleg met de betrok ken kerkeraad. De vragen, die in de protestantse dienst aan de inzegening ROTTERDAM De ..Kerk van Je zus Christus van de heiligen der faatste dagen" (de mormonen) in ons land ontvangt hoog bezoek in de persoon van Theodore M. Burton, as sistent van de raad der twaalven en overziener van de Westeuropese zen ding. Donderdagavond om acht uur «preekt hij in de kerk aan de Zaaier- weg 17 te Amsterdam. Gereformeerde vrouwen: BAARN In een schrijven aan de A.R. Kamerfractie heeft het bestuur van de Bond van Ge reformeerde Vrouwenverenigin gen haar bezorgdheid uitgespro ken over de toekomst van de jeugd in Nederland. Zij betreurt het namelijk, dat de seksualiteit tegenwoordig zo in het middel punt staat dat het lijkt of andere waarden daardoor totaal op de achtergrond raken. Veel leden van de bond. die hun mening bij het bestuur kenbaar heb ben gemaakt vinden dat televisie, ra dio en pers hieraan meer aandacht besteden dan nodig en wenselijk is. De vraag of de verkoop van an- ti-conceptionele middelen vrijgege ven dient te worden, beantwoordden deze leden verschillend. Ongeveer de helft geeft de voorkeur aan verstrek king alleen op medisch advies of ver koop alleen aan gehuwden. De leden die daarentegen de ver koop vrij willen geven zijn er vrijwel allen voor, dat hierbij een leef tijdsgrens in acht zal worden geno men, waarbij men in het algemeen denkt aan zestien jaar. Daarmee sa menhangend zien zij geen reden deze middelen openlijk te etaleren of er reclame mee te maken. Tenslotte leggen alle leden, die hun mening kenbaar hebben gemaakt na druk op de grote verantwoordelijk heid die de ouders in de eerste plaats hebben en daarnaast alle instanties die met opvoeding en_ zorg voor de (geestelijke) volksgezondheid zijn be last. AMSTERDAM Ds. W. Veenstra te Amsterdam, die sinds februari 1967 voorzitter van de Unie van Bap tisten Gemeenten in Nederland is, heeft meegedeeld dat hij na de alge mene vergadering van de Unie. die op 18 mei zal worden gehouden te Hengelo (O.), om gezondheidsredenen zich uit de leiding van de Unie zal moeten terugtrekken. vooraf gaan, kunnen achterwege blij ven, daar zij behoren bij de vragen, die de priester stelt. De plechtigheid kan in principe in elk willekeurig kerkgebouw worden gehouden. De schriftlezing en predikingen kunnen priester en predikant in overleg verzorgen, terwijl de slotge beden en slotzegen door beiden teza men kunnen worden uitgesproken. De preek kan door de predikant of de priester worden gehouden. Keuze van de liederen heeft geen praktische bezwaren op te leveren. Als voorwaarde wordt vooraf gesteld, dat een serieuze pastorale begeleiding van de huwenden aan de kerkelijke plechtigheid moet vooraf gaan, alsmede een, goed overleg tas sen de betrokken priester en predi kant. Weduwe verricht opening J (Van een onzer verslaggevers) SNEEK De 82-jarige weduwe van prof. mr. P. S. Gerbrandy, minister president van de regering in balling schap in de oorlog, heeft gisteren in Sneek een school geopend, die naar haar man is genoemd. Mevrouw H. E. Gerbrandy-Sikkel uit Den Haag zei, dat haar echtgenoot dit initiatief zeer zou hebben gewaardeerd. „Hij was één van de uwen en zijn hart trok altijd naar Friesland. Als hij het moeilijk had. begon hij Fries te praten". Professor Gerbrandy, in 1961 overle den. ging in het Friese Gauw naai school. Hij is voorzitter geweest van het Sneker schoolbestuur en werd later, toen hij aan de VU in Amsterdam hoog leraar was, geëerd als ere-voorzitter van dit bestuur. Vooral de verspreiding van de laatste categorie, geïllustreerde boek jes met selecties uit de Bijbel, is de laatste jaren geweldig gestegen. Al leen al in de Verenigde Staten wer den er 43 miljoen verspreid. Zij wor den gebruikt als eerste kennismaking met de Bijbel. Het Nieuwe Testament stond in de Verenigde Staten verleden jaar aan de 'top van de best verkochte boeken als gevolg van de nieuwe vertaling in hedendaags Engels „Goed Nieuws voor de moderne mens". In septem ber 1966 kwam deze vertaling uit. Dezer dagen werd het tien miljoenste exemplaar verkocht. Uit vele landen komen berichten over sterk toegenomen bijbel verspreiding. In Senegal (Wes'c-Afri- ka), waar de bevolking voor 85 pro cent uit islamieten bestaat, werd de verspreiding in 1967 vervijfvoudigd. In Kenia, Oeganda er) Tanzania wer den in zeven maandeh ruim een mil joen bijbels en bijbelgedeelten verspreid, bijna 2,5 maal zoveel als het jaar daarvoor. In Indonesië zullen dit jaar hon derdduizend bijbels worden gedrukt. In 1966 steeg de bijbelverspreiding er, vergeleken met 1965, met 250 pro cent. Staatsdrukkerij De staatsdrukkerij van Roemenië is bezig met het drukken van 100.000 bijbels voor de Orthodoxe kerk. Het papier is een gift van de wereldbond van bijbelgenootschappen. Voor de protestantse kerken worden 30.000 bijbels ingevoerd uit het buiten land. (Van onze kerkredactie) GRONINGEN Besprekingen tus sen de Tehuisgemeente te Groningen en de Gereformeerde Kerken (syno daal) hebben geresulteerd in een voorstel tot kanselruil en wederzijdse openstelling van het avondmaal. Men denkt aan een federatieve band in de geest van de Gerefor meerde Kerken A en B bij de hereni ging van de afgescheidenen en dole renden in het laatst van de vorige eeuw. Zoals bekend maakte de Tehuisge meente zich los van de Gereformeer de Kerken (vrijgemaakt) in verband met de afzetting van ds. A. van der Ziel. In Latijns-Amerika verschenen twee bloemlezingen uit de Bijbel in het Spaans voor beginnende lezers: korte eenvoudige zinnen, grote let ters, kleurige plaatjes. In Israël werden vorig jaar 20.000 bijbels verspreid. Er wordt gewerkt aan een nieuwe vertaling van het Nieuwe Testament in modern He breeuws. Het vertalen neemt uiteraard een belangrijke plaats in het werk van de bijbelgenootschappen in. Daarbij vallen momenteel drie dingen op. Revisie Het accent valt niet meer zozeer op eerste overzettingen, als wel op re visies en vertalingen in „heden daagse" taal. Drieduizend vertalers over de hele wereld zijn bezig aan revisies. Vooral in grote delen van Afrika en Azië acht men de voorhan den vertalingen niet meer bruik in de tweede plaats neemt de sa menwerking met de rooms-katholie- ken snel toe. Verder gaan de bijbelgenootschap pen geleidelijk over op het Griekse Nieuwe Testament, gepubliceerd door de wereldbond in 1966, als „grond tekst". Tot nu toe werd de uitgave van Nestle algemeen aanvaard. In december deed het Brits en buiten lands bijbelgenootschap deze stap. De nieuwe vertaling van het Nieu we Testament in het Koreaans, die in december verscheen, was binnen twee maanden uitverkocht. Samen met de rooms-katholieken werkt men nu aan het Oude Testament. Daarbij zal dit jaar een Nieuw Testament in he dendaags Koreaans verschijnen, spe ciaal voor niet Christenen. Vorig jaar werden in Korea, waar slechts vijf procent christen is, 28 miljoen bijbels en bijbelgedeelten verspreid. Budget Een klein gegeventje tot slot: het budget van de gezamenlijke bijbelge nootschappen voor de bijbelversprei ding bedraagt voor dit jaar 24 mil joen. AMSTERDAM De in aanbouw zijnde nieuwe kerk van de baptjsten- I gemeente te Amsterdam-Centrum ini -de Kerkstraat zal de naam Dr. Martin) Luther King Kapel ontvangen. Del gemeente te Amsterdam-C. heeft Me vrouw King van dit besluit ln ken-j nis gesteld. „Het lijkt ons een zinvol eerbewiji aan het leven en werken van deze baptistenpredikant, die als een strij der van de goede strijd zijn leven in dienst stelde van de Heer en zijn. medemensen", aldus een verklaring van de Amsterdamse baptistenge meente. Een nieuwe baptistenkerk in de binnenstad van Amsterdam werden noodzakelijk nadat de hoofdstede-; lijke bouwpolitie twee jaar geleden min of meèr plotseling beval, dat het oude zalencomplex in de Kerkstraat; moest worden afgebroken. Men hoopt in de herfst het nieuwe kerkgebouw in gebruik te kunnen nemen. Predi kant van de baptistengemeente in. Amsterdam-Centrum is ds.; W.! Veenstra. DETROIT De Rooms-KatholieUe Kerk in de Verenigde Staten heeft 58.000 priesters. Daaronder zijn maar 150 negers. Daarover zijn harde noten ge kraakt op een colloquium van negeiv priesters. „Onze kerk is primair een] instelling van blanken. Zij is zich duidelijk niet bewust van de zicli wijzigende situatie in de zwarte ge meenschap." De vergadering deed een beroep op de kerk, om al hot mogelijke te doen om zwarte mannen] voor het priesterschap te werven. De enige Amerikaanse negerbis-1 schop, Harold Perry, nam ook aan de; bijeenkomst deel. (Van onze kerkredactie) DORDRECHT „Gegeven de geschiedenis van Christus' kerk in deze landen in de vorige en deze eeuw was en is het bestaan en voortbestaan van de Christe lijke Gereformeerde Kerk een wettige zaak." Dal schrijft ds. J. H. Velema in het Jaaroverzicht in het heden verschenen Jaarboek 1968 van de Christelijke Gereformeerde Ker ken. Hij gaat daarin uitvoerig in op de vraag naar „onze plaats". Ds. Velema wijst op het feit dat de gereformeerde belijdenis en haar functionering steeds in het geding zijn geweest. „Die belijdenis werd niet gehandhaafd dan wel werd aan gevuld; de belijdenis werd gelezen in het licht van een bepaald systeem of de religie van de belijdenis kwam tekort. Als we daarvan overtuigd zijn, hebben we een eigen plaats." Verband De Apeldoornse predikant wil zon der meer geen gelijkteken zetten tus sen Christus' kerk en de Christelijke Gereformeerde Kerken. Doch evtn- min gaat het aan, geen enkel verband te zien. Hij gelooft dat zijn kerk in de huidige situatie het meest beant woordt aan de normen die gelden voor Christus' kerkvergaderend werk. „Maar dan zal ons kerk-zijn daar ook altijd weer aan getoetst moeten worden. Éen ware kerk blijft niet automatisch ware kerk. Onze plaats is geen statische plaats, die voor eeuwig gewaarborgd is. Juist daarom past ons geen pretentie, maar dienen wc bescheiden, doch krachtig, priester lijk en profetisch kerk te zijn." De anglicaanse bisslhop van Chelmsford (EngelandJ. G. Tiarks, heeft zijn geestelijken de huisdoop verboden. Gedoopt mag alleen maar in een openbare godsdienstoefening. Het behoort tot de „eigen plaats" om verantwoord te staan midden in de veranderingen. „Niet conservatief en niet progressief, maar schriftuur lij k-eschatologisch Geen voet Ds. Velema wijst op het feit. dat er plaatsen zijn in ons land, „waar onze kerken blijkbaar geen voet aan de grond kunnen krijgen, hoewel we zouden mogen verwachten op grond van grootte en geestelijke samenstel ling, dat dit toch mogelijk moest zijn." „Zijn we niet actief genoeg? Scha men we ons om ons kerkelijke leven in deze tijd van verdeeldheid uit, te breiden en andere kerken onaange naam te zijn, die toch altijd een instituering van een nieuwe kerk zien als een veroordeling van de bestaande kerken, waarmee ze niet blij kunnen zijn? Of hebben we geon boodschap en geen eigen plaats meer en weet men niet meer wat men aan ons heeft? Vragen, die tot kerkelijk zelfonderzoek dringen. Overigens vergeten we niet, dat ge neraal gesproken niet van een bran dende geestelijke belangstelling kan worden gesproken. We hebben een geestelijke opwekking, een reveil no dig. Als we onze oren goed te luiste ren leggen is er overal een besef van de noodzakelijkheid van een andere geestelijke koers. Het worde onze kerken gegeven in deze koersbepa ling geen onzeker geluid te laten ho ren en geen onvaste gang te- gaan." Jaarboek 1968 van de Christelijke Gere formeerde Kerken ln Nederland. Uitgave D. J. van Brummen te Dordrecht. (224 blz.; ƒ3,40). (Van onze kerkredactie) DORDRECHT - De Christe lijke Gereformeerde telden op 1 januari van dit jaar 68.350 zielen. Dat is 830 of 1,23 procent meer dan het jaar daarvoor. In 1966 bedroeg de groei van deze kerk 0,86 procent. Uit de voortreffelijk verzorgde - kerkelijke statistiek in het Jaarboek is te concluderen, dat deze groei vol ledig werd veroorzaakt door het ge boorteoverschot, dat 970 bedraagt (geboren 1431, overleden 461). Bij het grensverkeer met andere kerken bleef de balans dit jaar voor de Christelijke Gereformeerde Ker ken nagenoeg ln evenwicht (750 over gekomen, 763 vertrokken). Ten aanzien van de Gereformeerde Kerken verloren de Christelijke Ge reformeerde Kerken (bij 211, af 280). Gewonnen werd ten aanzien van de (Van onze kerkredactie) UTRECHT Hoe komt het, dat alleen in Nederland een organisatie als de Bond van Nederlandse predikanten kon ontstaan, die als doel heeft de behartiging van al die belangen, welke betrekking hebben op de maatschappelijke en materiële positie van de Nederlandse predikant? Deze vraag werd gisteren aan de orde gesteld door voorzitter ds. L. H. Ruitenberg in zijn jaarrede op de algemene ledenvergadering van de bond, die over enkele dagen vijftig jaar bestaat. Op 9 april 1918 kwamen in Krasnapolsky 62 pre dikanten bijeen in wat de oprichtingsvergadering van de bond is geworden. De nood in de pastorieën was groot. Het grondbezit en het rijkstraktement bleken als basis voor de predikantstraktementen ten enenmale onvoldoende. De pensioenen kwamen van het rijk en hielden ook niet over. Trouwens, rond 1918 was er niet alleen in de pastorieën leed. Er vielen schoten in Amsterdam, toen aardappelschepen, gereed voor uitvoer, hongerige vrouwen werden geplunderd. De Hervormde Kerk likte nog haar wonden van de Doleantie en werd verscheurd door richtings- strijd. Juist door de geringe samenhang in her vormde kring kon een groep predikanten zonder protest en met een goed geweten samen met colle ga's uit andere kerken voor hun sociale positie opkomen. Het waren vooral vrijzinnigen en ethischen, die meededen. Bij de Gereformeerde Bond was de nood in de pastorieën veelal minder. Mede door de organisatie van de predikanten iji de bond is er volgens ds. Ruitenberg in de Her vormde Kerk en indirect ook in de andere kerken een heilzame centralisatie tot stand gekomen. Van de acht punten die het voorlopig comité op 9 april 1918 aan de orde stelde, is niet alles waarge maakt. Een traktementsregeling kwam tot stand De vakanties en de vergoeding der preekbeurten werden geregeld. Verzekeringen, speciaal voor-pre dikanten, kwamen in een later stadium van de grond. Maar aandacht voor de predikantsopleiding komt nu pas in zicht. Het godsdienstonderwijs en de openbare eredienst werden nooit programmapunten waaraan veel aandacht is besteed. Zo is er meer niet verwezenlijkt, wat wel op het program stond. Toch is de bond door zijn activiteiten en door het loutere feit van zijn bestaan van groot belang ge weest voor de predikanten en indirect voor pro testants Nederland. Ds. Ruitenberg ging gisteren niet in op de toe komst. Op 14 oktober zal een symposion worden gehouden, waar aandacht zal worden geschonken aan de toekomstige positie van de predikant en zijn werk. Dat zal dan tevens de eigenlijke viering van 'iet vijftigjarig bestaan van de bond zijn. Gereformeerde Gemeenten (bij 110, af 83) en de Gereformeerde Kelken vrijgemaakt (bij 66, af 28). Met de Nederlandse Hervormde Kerk wogen winst en verlies tegen elkaar op (bij 287, af 296). De sterkste groei (in absolute cij fers) deed zich voor in Hoogeveen, Nunspeet, Zuid'land-Spijkenisse, Apeldoorn-Centrum, Sliedrecht-Cen- trum en Veenendaal (Bethel). Ook de kleinere gemeenten Amster dam-Noord, Goes, Nijmegen i Oostelijk-Felvoland vertoonden een markantê groei. Vrij sterk achteruit gingen Huizen, Apeldoorn-Zuid, Rot terdam-West en IJmuiden. Kandidaten Het was het afgelopen jaar iets bij zonders, dat elf kandidaten in het ambt bevestigd konden worden. Het aantal predikanten bedraagt nu 117 (vorig jaar 108). het aantal vacatures 73 (78). In ongeveer de helft van deze va catures wordt niet beroepen. Ver wacht, wordt dat dit en volgend jaar twaalf studenten in Apeldoorn hun kandidaatsexamen doen. Daartegeno ver staat, dat vier predikantèn ouder zijn dan zeventig (Nestor ds. R. Kok te Ameide is 77) en dat dit jaar nog drie predikanten deze mijlpaal zullen bereiken. NED. HERV. KERK Beroepen te Haaften (toez.: J. Vi'oeg- indeweij te Maarsen; te Nieuw-Lekker- land: B. J. Zaal te IJsselmuiden, die be dankte voor Wijk bij Heüsden: te Rijs- sen fvac. J. Vos - toez E. M. Bakker te Tholen; te Arnhem (wijkgem, noord 3e p.p.-jeugdwerk): H. H. Nieuwenhui- zen jeugdpred. te Amsterdam; te Open de: C. J. Meilink te Badhoevedorp. Aangenomen naar Almelo wijkgem. 6): A. Otten jr. te Huissen (GIJ: naar Lemele en Archem (toez.): drs. L de Liefde kand. te Driebergenen (secr. Herv. seminarium): naar Zwi.jndrecht- oost: H. J ter Maat te -Jutfaas. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Gouda: J P. Geels te Haarlem-centrum. In aansluiting op de ledenvergadering van de )ond van Nederlandse predikanten begon gister- ivond de jaarlijkse bijeenkomst van de hervormde predikantenvereniging (die, ter onderscheiding op- p'ER®]F- y.MEENTEN SSffe en wvapbTd"'Km?ar rn "besnninf°fv «Süf£d7»tt£;^ -,aan is). Ds. W. P. ten Kate uit Den Haag hieldsendam: G. Schipaanboord te Apel« een causerie over het gebed in de eredienst. doorn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2