KALM AAN MET LONEN Commentaar Ontslag na weigering pakje te tillen - collega's in staking Miljoenen in VS dagen zonder eten Grote lof voor de politie Dr. Zijlstra in jaarverslag NedBank: Bestedingsinflatie nog niet overwonnen Eén woonlaag voor kinderen Het Kwartet Opklaringen Défilé Soestdijk in kleur op TV Gesprek over moord op King afgeluisterd Geen maatregel in St.-Willebrord Dode op overweg Bliksem verwoest kapitale villa Novotiiy wist dat generaal Sejna zon vluchten Nieuwe Leidse Couiraiat Dinsdag 23 april 1968 - 49ste laargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Dlre» Kool Ireeteur: F. Dieme? ifdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" i Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf Sommige mensen kunnen langer blijven in een uur dan anderen in een week. HOWELLS Ongekend jaar voor bijbelverspreiding - pagina Kernmerk „Als u een seconde wacht, dan ik me even." MEVR. DOUDART BEGINT PAS GOED PAGINA RADIO TV HIT DE BILT Een storing ver plaatste zich van Frankrijk naar Nederland en veroorzaakte daar bij enkele buien, waarvan som mige vergezeld gingen van on weer. Achter de storing stroomde koele lucht verder het vasteland in. Luchtdrukstijgingen boven Frankrijk en Spanje brachten een verbinding tot stand tussen een hogedrukgebied boven Zuid oost-Europa en een bij Spanje. Dit hogedruksysteem breidt zich verder noordwaarts uit, ter wijl de oude oceaandepressie zich van Schotland naar Scan dinavië verplaatst. Samenhangend hiermee wor den het komende etmaal opkla ringen verwacht en op de mees te plaatsen droog weer. HILVERSUM Op Koninginnedag zendt de NTS van 10.2011.30 uur via Nederland 1 een direkte kleuren- reportage uit van het défilé in de tuin van paleis Soestdijk. Van 19.35—20.00 uur volgt op Nederland 2 een samen vatting. Diezelfde dag zal ook Pipo in kleur worden uitgezonden. WEESP Grace en Co., die in 1962 het Van Houten-concern over nam, heeft een belang van 51 pro cent overgedaan aan Peter Paul Inc. morgen voordeel kokos nice 300 gram van 69 voor 59 Prof. Zijlstra Jaarverslag (Van onze parlementsredactie) ^MSTERDAM Terugkeer van de loonkostenontwikkeling naar (ongeveer) de arbeidsproduktiviteit en voortgaande sanering van de overheidsfinanciën acht dr. J. Zijlstra de primaire voorwaarden om te komen tot evenwichtsherstel in de Nederlandse economie. In zijn jaarverslag over 1967 waarschuwt de president van de Ne- derlandsche Bank, dat de sedert 1964 woekerende bestedings- en looninfla- tie nog niet werkelijk overwonnen, doch slechts tijdelijk teruggedrongen is en 'bij voortzetting van de conjunc turele opleving weer in de oude kwa len van overbesteding en overspan ning kan resulteren. „Het is niet een overdreven zorg voor de betalingsbalans, die de werk gelegenheid thans bedreigt, maar wel een voortzetting van» de bes'cedings- en looninflatie. Voor Nederland is een keuze tussen toonhoogte en werkgelegenheid, veeleer dan een keuze tussen 'betalingsbalans en werkgelegenheid, het actuele pro bleem", aldus dr. Zijlstra, die dan ook op grote behoedzaamheid me'c betrekking tot lonen en bestedingen aandringt. SCHADUWZIJDEN Ondanks enkele lichtpunten die op een keer ten goede wijzen, zoals de verbetering van onze concurrentie positie in 1967, meent dr. Zijlstra vooralsnog de nadruk te moeten leg gen op de schaduwzijden van de fi- nancieel-economische toestand: het welhaast chronische tekort op de lo pende rekening van de betalingsba lans, het feit dat overbesteding en overspanning niet zijn overwonnen e.d. Er zijn bijvoorbeeld wat de loon ontwikkeling betreft enkele duide lijke stappen gezet op de weg, die uiteindelijk zou kunnen leiden naar een fundamentele onevenwichtigheid in onze economie. „Elke verdere stap zal een terugkeer steeds moeilijker maken. De looninflatie blijkt ditmaal niet te zijn overwonnen en de loon ontwikkeling, zoals die thans voor 1968 is 'te verwachten, kan derhalve reden tot zorg geven." GEVAAR Het gevaar dreigt, aldus dr. Zijlstra, dat de volkshuishouding van een zuiver conjuncturele oneven wichtigheid terecht kom'c in een fun damentele onevenwichtigheid, waar bij de betalingsbalans uiteindelijk voorrang zou moeten hebben boven de werkgelegenheid. Om dit te vermijden moet een be hoedzaam bestedingsbeleid worden gevoerd. Het verwijt, dat aldus aan de betalingsbalans de voorrang wordt gegeven boven de werkgelegenheid, acht dr. Zijlstra misplaatst. „Wie de y/erkgelegenheid wil beschermen, moet thans voor alles vermijden, dat verdere stappen worden gezet op de weg naar de fundamentele oneven wichtigheid." Dit vereist in de eerste plaats het werkelijk overwinnen van de beste- dingsinflatie, zij het met verstandige geleidelijkheid. Het inzetten van een deel van de deviezenvoorraad ter bestrijding van de werkloosheid zou slechts tot oplaaien van de 'beste dingsinflatie leiden. Een verder terugdringen van de looninflatie zou dan nog veel moei lijker worden dan thans reeds hét geval is. En dit terugduwen van de looninflatie evenals ten aanzien van de bestedingen met een redelijke mate van geleidelijkheid is de tweede eis die aan het beleid moet worden gesteld. Voor vervolg zie pag. 7 NEW YORK Het Amerikaanse tijdschtift Time heeft gisteren ge meld, dat een inwoner van Memphis tegenover het FBI heeft verklaard een gesprek te hebben gehoord tus sen twee mannen, waarbij de een de ander de opdracht zou hebben gege ven ds. King neer te schieten op het balkon van het motel, waar de negerleider op 4 april de dood heeft gevonden. Zonder de naam van de tipgever te noemen, deelde Time mee dat de man die de opdracht had gekregen 5000 ("ollar in het vooruitzicht werd gesteld wanneer hij zijn taak had uitgevoerd. Het geld zou hij in New Orleans kunnen ophalen. Het FBI heeft geen commentaar gegeven op het bericht van Time. MAASTRICHT De officier van justitie bij de rechtbank in Maastrict, mr. J. Eek, heeft gisteren vier maanden celstraf geëist tegen H. G. uit Roosteren, die ervan wordt verdacht op 8 februari 1966 in Maastricht een clichémaker opdracht te hebben gegeven voor het vervaar digen van een cliché van een ac cijnszegel. ROERMOND Bij de N.V. Covertex, een papiertextiel en plastic- veredelingsbedrijf, zijn gisteren zeventien van de 23 personeelsleden in sta king gegaan. Een achttienjarige werknemer was vrijdag ontslagen, omdat hij weiger de een pakket van 10,5 kilo op een vrachtwagen te plaatsen. Hij zei tegen de bedrijfsleider, dat dit met de grote heftruck moest gebeuren. De jongeman, die volgens de directeur vaker lastig was, werd met ingang van gisteren ontslag aangezegd, indien hij niet zijn excuses zou aanbieden. Dit weigerde hij gisteren, waarna hij op staande voet werd ontslagen. Een werknemerwoordvoerder van de Bond Sint-Willebrordus wilde het op nemen voor de jongen, waarop deze eveneens werd ontslagen. Van de overige 21 werknemers gingen toen zeventien man in staking, waarop dezen ook hun ontslag kregen aangezegd. Ze kunnen in dienst blijven als zij snel van hun staking terugkom én. De directie trok gisteren personeel aan van twee werkplaatsen in Maas- bracht. In totaal werken bij deze firma tachtig man. Het hoofdbestuur van de vakbond Sint-Willibrordus keurde de handelwijze van de directie in een communiqué aan de werknemers af. (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Het is ons nog niet duidelijk wat precies de oorza ken zijn." Dit heeft minister mr. C. Polak van Justitie gistermid dag in Breda verklaard na een bespreking in het gerechtsge bouw over de rellen in St.-Wille brord. Aan deze bespreking namen behal ve de minister deel de procureur-ge neraal uit Den Bosch, mr. A. van Overveldt, het hoofd van het parket en officier van justitie te Breda, mr. R. Grasso, officier van justitie mr. Louett-Feisser, majoor W. v. Nijnat- ten en luitenant B. Lutken van de rijkspolitie en de burgemeester van de betrokken gemeente, de heer P. Alberts. Mr. Polak had grote lof voor het optreden van de rijkspolitie en zei vooral naar Brabant te zijn gekomen om twee gewond geraakte wacht meesters van dit korps op te zoeken. Onderschat De ordeverstoringen hebben een smet geworpen op het dorp St. Wille- brord, vond de minister, die be vestigde, dat het rijkspolitiekorps in Rucphen onderbezet is. „Dit is in de meeste plaatsen het geval en ik zie geen maatregelen in het vooruitzicht UTRECHT De heer E. Kupèrs pr, gemeentelijk inspecteur voor de li chamelijke opvoeding in Amsterdam, heeft in een lezing op de Nationale Onderwijstentoonstelling gepleit voor verruiming van de speelmogelijkhe- den van de jeugd door bij de bouw van hoge woongebouwen één der bouwla gen tot (re) creatieve ruimte te be stemmen. De heer Kupers noemde het grieze lig voor moeder en kind. dat de speel ruimte in de grote steden at de spee dikwijls 2 ver van huis ligt. Een lege woonlaag zou niet alleen benut kunnen worden als speelplaats voor kinderen, maar 's avonds ook voor de ouderen, die er dan zouden kunnen dammen, biljarten, dansen of „gewoon zalig zwetsen". om aan deze toestand een eind te maken. De minister werd gevraagd of de justitie in Breda niet de ordeversto ringen heeft onderschat. Het hoofd van het parket, mr. R. Grasso, die telefonisch over de ernst van de situ atie was ingelicht, is niet persoonlijk naar St. Willebrord gekomen. Mr. Polak had geen mening over hel feit, dat deze niet naar St. Willebrord was gegaan. „Ik geloof, dat hij er nauwe lijks kon komen," aldus de minister. Correct Mr. Polak zei op een vraag dat hem was gebleken, dat de politie vol komen correct handelde en niet de eerste* was, die sloeg. Hij meende, dat de voornaamste oorzaak van het ontstaan van de opstand tegen de po litie lag in het feit, dat het publiek ten onrechte verontwaardigd is ge worden. „Als het publiek zich niet met de arrestatie van de betrokken jongen had bemoeid was hij na een verhoor weer vrijgelaten. Nu kon dit niet, omdat het publiek het politiebureau belegerde." De minister meende, dat de zaak niet in het kabinet aan de orde hoeft te" komen. „Het is ons bekend, dat in Rucphen een ernstige werkloosheid heerst en dat het een probleemge meente is. Dat is op zichzelf als erg genoeg want ledigheid is nooit goed." Burgemeester P. Alberts zei gege vens te hebben ontvangen, dat bij de ordeverstoringen een knokploeg uit Zevenbergen een belangrjke rol heeft gespeeld. „Wij kennen daar enkele namen van, die wij zullen doorgeven aan de justitie. Zie ook elders in deze krant. UTRECHT De 58-jarige A. T. Elissen uit Breda is gistermiddag op slag gedood, toeh hij onder de trein Amsterdam-Roosendaal kwam. Het ongeluk gebeurde op de met automa tische overwegbomen beveiligde overweg in de Wethouder Van Dijk- laan in Oosterhout. De man reed met zijn bromfiets dwars door de gesloten overwegbomen heen. Na de aangifte van de geboorte van prins Maurits: vader Pieter van Vollenhoven probeert de zilveren rammelaar, die hij na mens de gemeente Utrecht kreeg aangeboden. EDE Gisteravond circa kwart voor negen sloeg tijdens een hevig onweer de bliksem in de kapitale villa van de familie Mulder aan de Arnhemse weg te Ede. De villa, die met riet bedekt was, ging geheel verloren. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Geniet nu van de lente! De handige UIT-IN-EIGEN-LAND map met tips en autokaarten biedt U korting bij ruim 200 hotels, restaurants en zomerhuisjes! Trek er op uil en maak zelf uw keuze Inlichtingen en mappen bij de WV's en ANWB. v PRAAG De afgezette Tsjecho- slowaakse partijleider Novotny en ook andere hooggeplaatste partij functionarissen wisten dat generaal Sejna zou vluchten. Dit is o.m. de conclusie van de commissie die be last is met het onderzoek naar de vlucht van Sejna. Volgens deze commissie zou de voormalige minister van buitenlandse zaken, Kudrna, met opzet informaties hebben achtergehouden over Sejna's rol in de verduistering van over heidsgelden. Dit zou de acties tegen de generaal en zijn adjudant, Mora- vec, hebben vertraagd, aldus de commissie. Volgens het blad Prace zou de vice- voorzitster van het parlement, me vrouw Helena Leftrove, ook een belangrijk aandeel hebben gehad in deze zaak. Zij had tot 27 februari gewacht met het nemen van maat regelen om Sejna zijn onschendbaar heid te ontnemen. Maar toen was de generaal al in het buitenland, aldus Prace. WASHINGTON Slechts achttien procent van de 29 mil joen arme Amerikanen krijgt fe derale voedselhulp. In 256 dis tricten in twintig staten wordt chronisch honger geleden, voor al in Georgia en Mississippi. Een commissie van de particuliere organisatie Kruistocht tegen de Ar moede heeft bij de regering aange drongen op ver gaande maatregelen ter bestrijding van honger en onder voeding bij meer dan tien miljoen Amerikanen. Na een onderzoek van negen maan den rapporteerde de commissie giste ren: „Als u zult gaan kijken, zult u zien dat Amerika een schokkend beeld vertoont. Het zou reeds afschu welijk zijn als in een rijk land een duizendtal mensen elke maand enke le dagen niets te eten hebben. Maar wij geloven dat in Amerika dit aan tal in de miljoenen loopt en dat de toestand steeds erger wordt". VOEDSELBELEID In het rapport wordt scherpe kri tiek geleverd op het voedselbeleid, dat er slechts op gericht zou zijn de landbouwproduktie te verhogen, in het bijzonder van de grote bedrijven. Aanbevolen wordt het beleid meer in te stellen op het belang van de consumenten, vooral de minder draag'krachtigen. De commissie Kruistocht tegen de Armoede was ingesteld nadat een subcommissie van de Senaat het vo rig jaar tijdens een reis door Missis sippi ondervoeding en honger had ge constateerd. Een paar weken later meldden zes artsen dat zij onmense lijke en onduldbare toestanden in Mississippi hadden waargenomen. Maak van brood geen lokartikel DEN HAAG De Nederlandse Bak kerijstichting wil een regeling, die „on verantwoord lage broodprijzen" ver biedt. Ze heeft geen bezwaar dat de levensmiddelenbedrijven bij de verkoop een steeds belangrijker rol spelen om dat dit in de lijn der ontwikkelingen ligt. Wèl verzet de stichting zich tegen het gebruiken van brood als lokartikel. Vooral in het noorden verkopen steeds meer supermarkten brood tegen prijzen die soms meer dan 15 cent lager liggen dan normaal. Deze ontwikkeling breidt zich langzamerhand uit tot andere de len van het land. Het Produktschap granen enz. gaat 2 mei over de brief van de Bakkerij stichting praten. TTET pikante in de jaarverslagen van de vorige president van de Nederlandsche Bank was veelal de al of niet bedekte kritiek op het re geringsbeleid. Van dr. Holtrops be- leidsbeschouwingen maakte in het verleden menig Kamerlid gretig ge bruik in de confrontatie met de minister van financiën. Die pikanterie ontbreekt in het eer ste jaarverslag van de nieuwe pre sident, dr. Ziilstra. Geen wonder. Het regeringsbeleid is voor een be langrijk deel zijn beleid. Het finan- cieel-economisch regeringsprogram is voor driekwart het program dat hij vorig jaar als informateur op stelde. En de gedachtengang van de miljoenennota 1968 verschilt op hoofdpunten niet van die welke nu in het jaarverslag wordt ontvouwd. Het verslag is er niet minder boeiend en nuttig om. Het bevat een haar scherpe analyse van de kwalen en kwaaltjes van onze volkshuishou ding, die in de periode 1964-'67 door een felle loon- en bestedigingsinfla- tie uit haar evenwicht is geraakt en op weg schijnt naar een fundamen tele onevenwichtigheid. Vrijwel alle marges zijn uit onze economie ver dwenen. Dat geldt zowel voor de betalingsbalans, de concurrentiepo sitie, alsook voor de overheidsfinan ciën. De (macro-economisch gezien be perkte) recessie van vorig jaar heeft de loon- en bestedigingsinflatie niet uitgebannen. Nederland kampt al vier jaar met een betalingsbalanste kort, waarvan niet zozeer de om vang als wel de te lange duur ver ontrusting wekt. Een patiënt met een beetje koorts is een onschuldig geval. Maar een patiënt die dag in dag uit een beetje verhoging heeft is een chronisch zieke. Of 1968 een keer ten goede zal bren gen, valt nu nog niet te voorspel len. De cijfers van de betalingsba lans over het eerste kwartaal van 1968 wijzen nog niet in hoopvolle richting. Veel, zo niet alles, hangt af van de mate waarin de regering lonen en bestedingen (vooral haar eigen bestedingen) in de hand «al weten te houden. Het woord „behoedzaamheid", dat dr. Zijlstra in dit verband gebruikt, moet als een „understatement" wor den opgevat. Een uiteengroeien van loonkosten ontwikkeling en arbeidsproduktivi teit zou voor onze economie ernsti ge gevolgen kunnen hebben. Op ba sis van de nu afgesloten contracten moet voor 1968 al met een loonstij ging van 6 pet. rekening worden ge houden. Dan hoeft het met de pro- duktiviteit maar een beetje mis te gaan, en het is helemaal mis. Het is goed, dat dr. Zijlstra vanuit zijn gezaghebbende positie daar nu zo nadrukkelijk de waarschuwende vinger bij legt. Bij de regering trapt hij een open deur in. Maar de rege ring is niet primair verantwoorde lijk voor de loonvorming. LONDEN De staking, die gister ochtend door het vliegend bedie ningspersoneel van de Britse lucht vaartmaatschappij BEA was begon nen, is dezelfde middag opgeheven. Niettemin heeft de kortstondige sta king tot annulering van 76 vluchten geleid, waarbij ongeveer 4.000 passa giers betrokken waren. Het boordpersoneel van de BEA had geprotesteerd tegen verhoging van de prijs van maaltijden in de kantines. Men ging er mee akkoord het wertk te hervatten nadat de di rectie van de BEA had toegezegd, de klachten van de betrokkenen te zul len onderzoeken. Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: ijjetaalt: O per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktivlteit ontvang ik een grote luxe Sierknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam Inzenden aan Bureau van dit blad I O hokje zwart maken naar keuze J

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1