•Die eos lopen de hele daM te Aangeboden: voor f.152,62 in de maand AMRO-LENING Treedt bloem een vijand met tegemoet Borgsom gestort voor i kapitein van de Spes WERKLOOSHEID VOORNAMELIJK OORZAAK VAN VOLKSOPROER? Geen sabotage bij vliegramp in Z.W.-Afrika (als u in 18 maanden zou aflossen). LACHMON: WAT l'IVC.KI OOK DOET HIJ VERLIEST HET STRAKS 55 UW In Griekenland voorlopig geen verkiezingen Transavia repatrieert huurlingen Ensemble' als Globe' wordt volkstheater DINSDAG 23 APRIL 1968 elij Minister mr. C. Polak in gesprek met de politie-agent Van Meegden- burg. Hij werd gekivetst bij de on geregeldheden in St-Willebrord. (Van een onzer verslaggevers) SINT-WILLEBRORD Opper Adriaanse kijkt peinzend door een gat in liet raam van het politiebureau en zegt: „U moet het zo zien. Er heerst hier een flinke jeugdwerkloosheid. Die jon gens liepen de hele week te niksen en nu kregen z e de kans om eens flink af te reageren." Het is twaalf uur in de middag in St. Willebrord. In de politie post begint het warm te worden, maar de ramen hoeven niet open. Frisse lucht genoeg. Daar hebben straatstenen voor ge zorgd, die opgewonden lieden gisternacht naar binnen smeten. De Dorpsstraat, die nu vredig ligt ln de voorjaarszon, was die nacht het toneel van een massale veldslag tus sen 75 politiemannen en enkele hon derden jongens. Er moesten traan gaspatronen aan te pas komen om de straat te ontruimen. Acht politiemannen werden ge wond en een onbekend aantal jon gens liep builen, blauwe plekken en brandwonden op. Voor minister mr. C. H. F. Polak van Justitie was deze veldslag aanleiding om zich gisteren ln Breda te laten voorlichten. Verveling De minister wil weten wat iedere Nederlander op het ogenblik wil we ten: Wat is dat daar in St. Wille brord? Krijgen we daar dezelfde si tuatie als in Amsterdam enkele jaren geleden toen een menigte vernielend door de straten trok? Of zoals tegen woordig in Berlijn en in Amerika? En wat zijn de oorzaken? In het politiebureau lacht opper Adriaanse om deze veronderstellin gen. „Je kunt er weinig zinnigs van zeggen", zegt hij zakelijk. Wat is nou de aanleiding geweest? Er kunnen zoveel factoren een rol spelen. Maar één ding is zéker: hier moet je geen politiek achter zoeken". De heer Adriaanse vervangt op het ogenblik de commandant van de post in St. Willebrord. Zelf is hij in Ze venbergen gestationeerd. Het is nier de eerste keer. dat hij tijdelijk wordt overgeplaatst. Hij was ook bij de provorellen in Amsterdam. Daarom zegt hij ook: „Je kunt dit op geen enkele manier vergelijken met de ongeregeldheden in Amster dam. Dit ligt op een heel ander vlak. Ik denk. dat de verveling van de werkloosheid een rol heeft gespeeld". Bars Een andere factor: dat St. Wille brord meer bars heeft dan kruide nierszaken is tot in de verre omtrek bekend. Vooral de laatste jaren is het aantal bars, cafe's en andere etablis sementen als paddestoelen uit de grond geschoten. Wie door de Dorpsstraat rijdt constateert, dat de Willebrorders aan een kwellende niet te lessen dorst moeten lijden: het ene uithangbdrd na het andere zijn even zoveel weg wijzers naar de bron waar die dorst kan worden gestild. Opper Adriaanse: „Er komen hier veel jongelui van buiten het dorp, omdat het hier in het week eind niet ongezellig is. Een hoop bars. enfin, u kent dat wel. Wat krijg je dan? Als er een rel is komen ze gauw kijken. En daarna zijn ze weer even snel verdwenen. Maar de Wille brorders worden er op aangezien. In hun eigen dorp heeft de politie geen last met ze. Vrijmoediger Ze bellen me vaak in Zevenbergen op vanuit een andere politiepost. Dan vragen ze: ken je die of die uit Ze venbergen. Dan zijn we stomverbaasd als we horen, dat zo'n jongen in een ander dorp vervelend is geweest. Want bij ons was hij altijd zo rustig. Ik werk nu al twintig jaar in Bra bant en om nou te zeggen, dat ze hier anti-politie zijn, geen sprake van. 't Heike (zo noemen de Brabanders St. j Willebrord) heeft altijd een slechte I naam gehad, terwijl er in feite geen j reden voor was. Een heleboel mensen hier vinden het heel erg wat er nu gebeurd is. Ook de jeugd is hier niet anders. Ze,zijn zoals overal vrijmoediger in I hun spreken en hun uitingen gewor den, maar daar heb ik geen last mee. I Ik kan het best velen als iemand i vrijmoedig voor zijn mening uitkomt. Werkloosheid In één opzicht is het hier moeilijker werken geworden dan vroeger. De jeugd is nu gemotoriseerd en dat be tekent, dat overtredingen moeilijker te achterhalen zijn. Ze komen tegen woordig op één avond wel in vijf dor pen". St. Willebrord dankt zijn bekend heid voor velen aan het feit, dat hier de wielrenners Wout Wagtmans en Wim van Est wonen. Sinds gisteren is daar de veldslag bijgekomen. Er is nog iets het woord is in dit ver haal al gevallen de werkloosheid. St. Willebrord bezit een triest re cord: het hoogste werkloosheidscij fer van Nederland. In het district van het Gewestelijk Arbeidsbureau Etten heeft Rucphen (onder welke gemeente St. Willebrord valt) 774 werklozen. Van de mannelijke be roepsbevolking is in dit district 9.1 procent werkloos, tegenover 4,3 pro cent in geheel Noord-Brabant en 3.1 procent in Nederland. Over de vechtpartij met de politie j laten de Willebrorders weinig los. Zoveel te meer willen ze praten over j de werkloosheid. In St. Willebrord 1 lijkt het altijd zaterdag of zondag, zoveel mannen zie je op straat, pra tend, lezend of zoals gisteren alleen maar een beetje in de zon te zittend. Verbitterd In de middaguren staan ze ln groepjes in de Dorpsstraat te praten tegenover de politiepost. Mannen van j dertig, veertig, jongens van achttien, twintig jaar. Vroeger bouwvakker los-arbeider of pendelaar. Nog maar tien jaar ge leden pendelde zestig procent op de Rotterdamse haven. In die financiee' gelukkige tijd lieten ze huizen bou wen in deze streken wil iederec een eigen huis meestal met ec~ ruime hypotheek en met allerlei af betalingsmateriaal. Sommigen kun nen op het ogenblik hun verplichtin gen niet nakomen. Bij de groep in de Dorpsstraat zijn I er, die pas werkloos zijn, er is er een die anderhalf jaar geleden op straat werd gezet, maar er lopen er ook onder voor wie vijf jaar geleden hun laatste werkdag kwam. De stemming is verbitterd. „Het is de schuld van de regering" zeggen ze. „Al die mil joenen worden besteed aan het westen. Voor ons wordt niets ge daan". WINDHOEK Een functionaris 1 van de Zuidafrikaanse luchtvaart maatschappij heeft gisteren ver klaard dat de Boeing 707, die zter- dag bij Windhoek in Z.W.-Afrika is neergestort, niet door sabotage is j verongelukt. De ramp kostte zoals I bekend aan 122 personen het leven. Van de zes overlevenden is de Zuid- afrikaan Peter Williams er nog ernstig aan 'toe. De anderen verkeren niet in levensgevaar. Een veronderstelling dat de Boeing diamanten ter waarde van 2,5 mil- I joen gulden aan boord zou hebben gehad, blijkt niet juist te zijn, zo werd in Windhoek gezegd. De deskundigen die proberen de oorzaak van het ongeluk vast te stel- j len, moe'cen het doen zonder de „zwarte doos", het bandopnameappa raat waarop alle vluchtgegevens wor den opgenomen. Het toestel was zestien dagen geleden in gebruik ge nomen en was nog niet voorzien van de „zwarte doos". Als U met de vraag zit hoe U op korte termijn aan contant geld moet komen, kan de AMRO Bank U daar een duidelijk ant woord op geven. Stel U wilt 2.500, van ons lenen en in 18 maanden terug betalen. Dan betaalt U per maandelijkse termijn 152,62. Rekent U nu even mee: 18 X 152,62 ƒ2.747,16. In die an derhalf jaar betaalt U dus ƒ247,16 aan financieringskosten, waarin begrepen rente alsmede vergoeding voor administratie kosten en overlijdensrisico. Dat is gemid deld nog geen 14,per maand. Waarom komt U niet eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in Uw buurt? (Bellen of schrijven kan natuurlijk ook). Dan vertellen wij U alles over de bedragen die U kunt lenen en het aantal termijnen waarin U kunt terugbetalen. Over de gemakkelijke manier van terug betalen. Over het feit dat bij overlijden het nog niet terugbetaalde gedeelte van de AMRO-Lening wordt kwijtgescholden. Voordat we het vergeten: de AMRO- Lening-folder ligt voor U klaar. KEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK Schip gaat gezagvoerder in Polen lialen IJMUIDEN De Nederlandse kustvaarder Spes zou vandaag teruggaan naar Polen om te pro beren kapitein Van der Plas mee naar huis te krijgen. De kapitein werd, om nog steeds onduidelijke redenen, in Polen gearresteerd. Hij zit er nog in de gevangenis. LONDEN De Griekse eerste- minister, Papadopoulos, heeft gister avond ln een televisie-vraaggesprek gezegd, dat het een kwestie van Jaren zal zijn voordat Griekenland voor verkiezingen rjjp is. In een in Athene opgenomen vraaggesprek met de BBC zei Pa padopoulos, dat verkiezingen gehou den zouden worden wanneer de doelstellingen van de revolutie be reikt zijn. Een poging van de BBC-medewer- ker tot een vraaggesprek met de vice- premier, Pattakos, mislukte toen de BBC-verslaggever zich als zodanig bekendmaakte. Pattakos' commentaar luidde: „U bent van de BBC? U ver telt slechts leugens." Er is een goede hoop dat dc kapi tein wordt vrijgelaten, omdat de rederij de door Polen gevraagde borg som van vijftienduizend dollar (ruim 50.000) heeft overgemaakt. De Spes liep gisteren de haven van IJmuiden binnen. De bemanning ver telde, dat een oorlogsschip de Spes had gedwongen, door schoten voor de boeg te lossen, stil te gaan liggen. De Spes had toen juist de thuisreis aanvaard. Tien zwaarbewapende Polen kwa men vervolgens aan dek die opdracht gaven terug te keren naar de kleine Poolse havenstad, waar ongebluste kalk was geladen. De bemanning werd gedwongen een in het Pools gestelde verklaring te ondertekenen en een boete van ƒ4000 te betalen. Kapitein Van der Plas werd gearres teerd. Als reden werd opgegeven dat de papieren niet in orde waren. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG VHPdeider en Statenlid van Suriname J. Lach- mon (51 jaar) heeft met zijn op merkingen over regeringsleider Pengel nogal fel stelling geno men tegen de man met wie hij 15 jaar lang heeft samengewerkt. De leider van de Hindostaanse oppositie is op het ogenblik in Den Haag en wij vroegen hem: „Is „Jopie" Pengel een dictator?" Lachmon (spreek uit Latsjmen, slechts Nederlanders maken er Lach mon van): „Dat is wat te houd gesteld. Hij kan het worden, hij be heert tenslotte de departementen van financiën, algemene zaken en binnen landse zaken. Constructieve oppositie is niet mogelijk. Pengel zelf zegt er van, dat de oppositie een te verwaar lozen factor is. Als de oppositie met goede bedoelingen deel wil nemen aan het democratische werk, inlich tingen wil hebben, zoals met de grenskwestie met Guyana toen wij een interpellatie wilden, dan worden deze pogingen stelselmatig afgesne den. Ik weet niet of Pengel de aspiraties heeft om dictator te worden, maar wél, dat hij het nooit zal worden, want dat neemt het Surinaamse volk niet. Statenlid Lachmon, sinds zijn breuk met Pengel, weer onbetwist leider van de VHP sommigen ver weten hem dat hij zich door „Jopie Slim" in de luren liet leggen raakt niet uitgepraat over zijn vroegere partner. Antipathie De Rotterdamse reder W. in 't Veld zei gisteren dat het waarschijn lijk een antipathie van de Poolse havenautoriteiten tegen de kapitein is. Vorig jaar was de heer Van der Plas ook al gearresteerd en hij had drie maanden in een Poolse gevange nis gezeten. De heer In 't Veld heeft de 50.000 voorgeschoten aan mevrouw Van der Plas, die van plan Is haar woning in Katwtfk te verkopen om aan het geld te komen. De rijkspolitie legt de schade vast. Straatstenen vlogen in de nacht van zondag op maandag door de ruiten van de politiepost. SCHIPHOL Transavia zorgt voor de repatriëring van het legertje blanke huurlingen, dat vorig jaar een opstand in Kongo ontketende en negen maanden geleden uitweek naar het naburige staatje Roeanda. Twee DC-6 vliegtuigen van deze maatschappij zijn zondag met in totaal 14 bemanningsleden naar Ki gali (de hoofdstad van Roeanda) gevlogen. De vluchten worden gemaakt in opdracht van het internationale Rode Kruis te Genève, dat na langdurige onderhandelingen met de betrokken Afrikaanse staten de vergunning voor de evacuatie heeft weten te verkrijgen. (Van onze kunstredactie) EINDHOVEN Het Zuidelijk To neel- en Televisiegezelschap „Ensemble" is omgezet in „Zuidelijk Toneel Globe". De naam is ontleend aan het eens ver maarde Globetheater in Londen, waar de stukken van Shakespeare werden op gevoerd. Ton Lutz, de directeur van het nieuwe ensemble, heeft maandag tijdens een persontmoeting gezegd, dat de gewij zigde naam tevens een verandering in de doelstellingen van het gezelschap inhoudt. „Wij willen geen museumre pertoire en geen geposeerd toneel, geen „kunst"-theater maar een volkstheater, waar iedereen voor zijn plezier naar toe kan gaan". Over de plannen zei Ton Lutz, dat zoveel mogelijk op een speciaal ge maakt proscenium zal worden gespeeld „om uit de lijst der beklemming te tre den". Gedacht wordt aan producties, die anders niet in een schouwburg kunnen worden gebracht. In de beleidvoering wordt Ton Lutz terzijde gestaan door Frits Bloemkolk en Henk Rigters en in de artistieke za ken door Krijn ter Braak, Nicolaas Wijnberg en Wilbert Bank (als drama turg) Op het repertoire komen „The Happy Haven" van de Brit John Arden. „The Revenger's Preside" van de Engelse schrijver Cyril Tournier en van diens landgenoot George Etherege het spel „The man of mood or the folping flut ter". Voorts: ..Little murders" van de Amerikaanse cartoonist Jules Feiffer, „Lyslstrata" van Aristophanes en waar schijnlijk een nieuw stuk van Harry Mulisch over Oidipoes en „Tijl Uylen- spiegel" van Hugo Claus. Ook wordt gewerkt aan de voorbe reiding van een zogenaamd ganzenbord dat. met de tachtigjarige oorlog als on derwerp, een dag lang duurt en waar aan toeschouwers op elk gewenst mo ment van de dag kunnen deelnemen. Er zijn voor het komende seizoen 365 voorstellingen geprojecteerd, waarvan 135 in het zuiden van het land. AMSTERDAM Vrijdag zal het amateur-observatorium van de Amster damse weer- en sterrenkundige kring in Muiderberg worden geopend. Zowel het observatorium als het instrumenta- „Ik zag het oneerlijke spel al aan komen voor de vorige verkiezingen. Pengel gaf bepaalde figuren uit ver schillende groepen baantjes. Daar mee heeft hij stemmen gewon nen, ook uit mijn partij. Ik heb hem toen gezegd: zo gaat het niet langer, ik breek met je. Ik kan alleen met je samen blijven werken als ik een positie krijg om je af te remmen. Pengel vroeg me toen, wat hij me dan wel zou moeten toestaan. Ik zei: de portefeuille van financiën. Maar dat ging niet door". „Hij heeft gesproken over „brand in het broederhuis". Ik wil ten koste van alles voorkomen dat er strijd ontstaat tussen Creolen en Hindosta- nen. Daarom ben ik zijn vriend ge worden. Gandhi heeft gezegd: Treedt uw vijand met een bloem tegemoet. Suriname is ons land. Het land waar in mijn ouders en de ouders van de Creool hun zweet hebben gegeven. Ik voel mij gelukkig daar en ik wil het zo houden. Misschien speculeert hij wel op een sluimerend wantrouwen". Vraag: Will u samenwerking met de Creolen, maar dan zonder Pengel? Lachmon: „Ik wens niet dat het land bestuurd wordt zonder Creolen. Ik zou ook met Pengel willen samen werken, mits hij van mentaliteit ver andert. Ik zou het liever niet doen, maar het kan noodzakelijk zijn en Pengel is een man die zich kan aan passen aan de omstandigheden". JONGEREN Vraag: Wat heeft de heer Pengel voor met zijn eis tot vervroegde on afhankelijkheid? Lachmon: „Ik heb hem ernaar ge vraagd. Hij gaf me geen antwoord. I Misschien wel dat Suriname een ei- I gen gezicht zou krijgen, een zetel in de VN. Mogeliik overschat hij het aantal jongeren dat onafhankelijk heid wil. Onder de Hindostanen en Indonesiërs is dat nog geen 1 procent, onder de Creolen, de jongeren dan. 20 tot 30 procent. Als Pengel nu ver vroegde verkiezingen zou houden, of hij de onafhankelijkheid tot uit gangspunt maakt of niet. hij zou er uit liggen". Vraag: Wat vindt u van de houding van de Nederlandse regering in de opeenvolgende kabinetten? Lachmon: „Van Kernkamp tot en met Bakker voor 100 procent correct. Natuurlijk zijn er wel eens voorval len Maar ik zou toch willen zeg gen: uitmuntend. Alleen de financiële hulp zou meer kunnen zijn". BEDRIJFSLEVEN Vraag: En van het Nederlandse volk? Lachmon: „Ik zou niet weten wat het Nederlandse volk tegen Suriname heeft. Ik heb altijd de indruk dat wij hier goed liggen. Het bedrijfsleven stelt me teleur. Er is geen aandacht. Ze zeggen wel eens: we weten niet waar het met Suriname politiek ge- zien naar toe gaat Maar nu is er een rium ïs dóör amateurieden 'in'hun vrije j garantiefonds tegen politieke risico's tijd gebouwd. I en ze komen nog niet. Lachmon Op het geld van de regering moet industrialisatie door het bedrijfsleven volgen. Voor mij is de Konink rijksgedachte het belangrijkste. Ik heb liever dat de Nederlanders het doen dan de Amerikanen. Anders krijg -je het vreemde beeld, dat er een Koninkrijksverband is waar Amerikaanse bedrijven de dienst uit maken". Vraag: Bestaat er gevaar voor een sociale revolutie zoals Latijns-Ameri- ka er zovele kent? Lachmon: Nee. onze vooruitgang gaat veel sneller. Als Surinamers de armoede in Brazilië zien, zijn ze blij dat ze in Suriname wonen. Ik heb ook niets gemerkt van agitatie vanuit ons omringende landen. WET LEGER Vraag: Zou u willen dat Suriname de defensiezaken zelf beheert? Lachmon: „Defensie is een zeer ge voelige post. Geen onderontwikkeld land kan het zich permitteren zijn zaken door het leger te laten regelen. Kijk naar Afrika. Daar zijn ook voorbeelden van het niet tot zijn recht komen van de democratie als het leger ingrijpt. Voor het belang van rust en economische opbouw wil ik dat de Nederlandse troepen blij ven". Ook het slot van ons gesprek gaat over Penei. Lachmon: „Ik kan wel over Pengel. Lachmon: „Ik kan wel zeggen dat ik hem in onze tijd van samenwerking voor een hoop domhe den heb behoed. Wat wil hij nu weer? Naar Moskou. Ik zou Moskou ook wel eens willen zien. Maar hij vergeet, dat hij nog afhankelijk is. Je kunt het het beste zo zien, Suriname is een ziek lichaam. Elke bacterie vindt daar een prachtige voedingsbodem. En uit Moskou kunnen de bacteriën komen. Laten we dus eerst maar zorgen, dat we gezond worden. Daarna kun je nog eens praten over onafhankelijkheid en over de staatsman die naar Moskou wil.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11