TWINTIG MAN IN CEL NA VOLKSOPROER Tropische dag lokt tallozen naar buiten Nieuwe prins heet Maurits Vliegramp eist 122 doden IV Het Kwartet Huisbrandolie cent goedkoper Geniet nu van de lente! SPREUK HET WEER N Jongen in VS vermoordt vijf kinderen I Caféruzie: man I doodgestoken I 1968 Nieuwe Leidse Courant Maandag 55 april 1968 - 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen [Hrtefeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich is gheblevcn mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Een trotse vader, Pieter van Vollenhoven, „toont" zijn zoon Maurits aan prof. dr. L. J. M. Beel, vice-president van de Raad van State (links), jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, burgemeester van Utrecht en fungerend ambtenaar van de burgerlijke stand, en luitenant-generaal A. B. Wolff, bevelhebber van de luchtstrijdkrachten. De politie is een onderzoek begonnen naar de achter gronden van het complete volksoproer van zaterdag- en zondagavond in St. Willebrord. Druk cafébezoek, uitzon derlijk warm weer en (dus?) veel drankgebruik waren factoren die een belangrijke rol hebben gespeeld. IIart' vvltlslag in St.-Willebrortl (jOÏÏUllCfltcltir Vanmorgen vroeg rust pas if-rug 15 jnf. Willebrord Politie moest traangas gebruiken SINT-WILLEBRORD Twee nachten achtereen is het tot ernstige ongeregeldheden gekomen in het Brabantse dorp Sint- Willebrord. ging liet naar de voordeur. Met straatstenen gooiden ze de ruiten in en ook werd de deur bekogeld. De vier wachtmeesters die zaterdag avond dienst hadden, voelden zich op dat ogenblik bedreigd en maak ten de steeds verder opdringende mensenmassa duidelijk dat de jon geman na verhoor naar huis zou worden gestuurd. Maar dat nam het publiek niet. Kort na elf uur reden vijf groeps- surveillancewagens van het district Breda St.-Willebrord binnen. Van alle kanten werden ze met straat stenen bekogeld. Zwaar beschadigd, met kapotte voorruiten en lekke banden kwamen ze bij het bureau Een verhitte mensenmenigte, van wie velen dronken waren, leverde tweemaal een veldslag met de rijks politie, die te langen leste van traangas gebruik moest maken. En dat alles vanwege de aanhouding van een jongeman, zaterdagavond. Al bracht ook het warme weer de (voornamelijk jonge) mensen op straat. Vanmorgen om zes uur, toen de rust in het dorp was teruggekeerd, zaten meer dan twintig mensen in de cel. De moeilijkheden begonnen om half elf zaterdagavond, toen de po litie van St.-Willebrord moest op treden bij een vechtpartij voor een café. Een van de agenten sommeerde de omstanders door te lopen. Een jongeman, de 18-jarige D. van S. uit Etten en Leur weigerde en hij" werd naar het politiebureau gebracht. Dat was voor tientallen opgescho ten jongelui het sein voor een aanval bp het bureau. Dwars door de tuin Vliegtuigbotsing op Schiphol SCHIPHOL Een DC-7f vracht vliegtuig van de KLM heeft gister ochtend vroeg een gat in de neus, vlak achter de cockpit, opgelopen bij een botsing op het platform van 'Schiphol met een vier-motorige CL-44 machine van de Canadese luchtmacht, waarvan de uiterste tip van de rechter vleugel sneuvelde. Het ongeluk ontstond bij het verslepen van de KLM-machine van het vrachtplatform naar het platform tegenover het einde van de midden- pier. Juist bij de aankomst op dit platform brak de borgpal van de trekhaak, waaraan het toestel werd voortgetrokken. De haak schoot los en de zware machine zeulde stuur loos verder. Met de neus botste de kist bijna frontaal tegen de vleugel tip van de Canadese machine. morgen voordeel advocaatbonbons 150 gram Van 85 voor 75 Zwemmer verdrinkt in te koude water ROTTERDAM Het grote verschil tussen de warmte van de lucht en de voor zwemmen nog te lage watertemperatuur is waarschijn lijk oorzaak van het eerste zwem- ongeluk van het jaar: zondagmiddag is de inpakker D. Tromp, 31 jaar, in de Delfshavense Schie verdron ken. De man dook het water in, raakte vermoedelijk door de koude bevangen en kwam niet meer boven. Politie en brandweer haalden na een half uur het stoffelijk overschot op. ZE VEN A AR Bij het zwemmen in het watersportcentrum De Bijland in de gemeente Herwen en Aerdt is de 19-jarige Willy Jansen verdron ken. Hij verdween plotseling in het 20-meter diepe water en is tot heden nog niet gevonden. DEN HAAG Met ingang van vandaag zijn enkele aardolieproduk- trekkerpetroleum, gasolie, autogaso- ten goedkoper geworden. Een cent per liter goedkoper werden licht- en lie, huisbrandolie I en II en dunne stookolie, terwijl vliegtuigbrandstof een halve cent in prijs verlaagde. Mr. Pieter van Vollenhoven heeft vanmorgen om tien uur in het Utrechtse stadhuis aangifte gedaan van de geboorte van zijn zoon. Toen werden ook zijn na men bekend: Maurits Willem Pieter Hendrik. Zoals bekend krijgt hij de persoon lijke titel prins van Oranje-Nassau, zodat zijn volledige naam is: Zijne Hoogheid prins Maurits Willem Pieter Hendrik van Oranje-Nassau, Van Vol lenhoven. Bij de aangifte is ook het juiste tijd stip van de geboorte bekend gewor den: woensdagavond om zes minuten over half acht. De bekende naamgenoot van de jonge prins, Maurit, de graaf van Nassau, was van 1619 (na de dood van prins Filips Willem) tot 1625 prins van Oranje. Prins Maurits werd geboren op 14 november 1567 in DilJ lenburg en overleed in Den Haag op 23 april 1625. Prins Maurits was een zoon van Willem van Oranje en zijn tweede vrouw Anna van Saksen. Hij kwam in 1577 naar de Nederlanden, waar hij in 1584 voorzitter werd van de tegelijkertijd opgerichte Raad van State. In 1589 werd hü stadhouder van Overijssel, in 1590 van Utrecht en in 1591 van Gelderland. Na de dood van Willem Lodewijk werd hij ook stadhouder van Groningen en Drente (1620). Met de verovering van Breda (1590) leidde hij de reeks steden- veroveringen in waardoor hij het grondgebied zuiverde van Span jaarden. Als laatste werden in 1597 de Achterhoek én Twente bevrijd, waarmee de „tuin van de republiek" gesloten was. In 1623 is een aanslag op het leven van Prins Maurits gepleegd, waar bij twee zoons van Oldenbarnevelt betrokken waren. Maurits is onge huwd gebleven, maar had vijf buiten echtelijke dochters en twee zoons, welke laatsten de stamvaders wer den van de linies Nassau-Odijk en Nassau-La Lecq. Prins Maurits, zoon van de Vader des vaderlands, naar wie de zoon van prinses Margriet o.a. is genoemd. Op de terugreis van Pakistan heeft de Russische premier Ko- sygin zondag enige jiren door gebracht in New Delhi, waar hij met premier Indira Ghandi sprak. Burgemeester De burgemeester van Rucphen, waartoe St.-Willibrord behoort, de heer P. Alberts, probeerde eerst de gemoederen via een luidspreker te kalmeren. Hij vroeg het publiek de straten vrij te maken en naar huis te gaan. Tevergeefs. De tientallen jongelui, die steeds „vrolijker" werden, kre gen steun van honderden cafébezoe kers. Als één man wierpen zij zich op de politie, die vrij machteloos leek te staan. Eerst probeerden enkele agenten de Dorpsstraat, waar het politie bureau staat, te ontruimen. Ongewa pend gingen ze de mensenzee tege moet. Ze kwamen niet ver. want zelfs straatstenen werden uit de grond gerukt om hen te verjagen. „Toen besloten we de gealarmeer de mobiele eenheid in actie te laten komen", vertelt luitenant A. B. Lut- ken, het hoofd van de dertig man sterke politiegroep. „We gebruikten traangas-handgranaten om het pu bliek te verdrijven. Het effect was echter averechts." Chaos De terreur sloeg over naar andere straten van dit (als vrij rustig be kend staande) dorp. De politie pro beerde in de toenemende chaos orde te scheppen door auto's schuin in de straten te zetten. Aan de gestaag neerdalende regen van straatstenen kwam echter geen eind. Ten einde raad nam de politie haar toevlucht tot nog meer traangas. Na enkele uren van verbeten strijd slaagde zij erin de belangrijkste stra ten vrij te maken. Het werd weer zij het tijdelijk rustig in het dorp. Om ongeveer half vier trok de (gehavende) politie zich terug: een wachtmeester had een gapende hoofdwond en een hersenschudding, een ander een gebroken enkel en sommigen hadden builen en schram men opgelopen door de straatstenen. O Voor vervolg zie pagina 7 NIJMEGEN De staking bij en kele grindbedrijven is vandaag niet doorgegaan. Zaterdag bereikten de grindproducenten overeenstemming met de vakbonden over een nieuwe De handige UIT-IN-EIGEN-LAND map met tips en autokaarten biedt U korting bij ruim 200 hotels, restaurants en zomerhuisjes! Trek er op uit en maak zelf uw keuze Inlichtingen en mappen bij de WVs en ANWB. V De bijval van de grote menig te valt gewoonlijk slechts ten deel aan de middelmatige mens. MONTESQUIEU „Beste radiovereniging, ik kijk al vele jaren, maar gisteren had »i een afschuwelijk programma..." DE BILT In grote delen van Oost-, Midden- en West- Europa was het gisteren warm en zonnig onder invloed van een hogedrukgebied, dat zich van Rusland via de Balkan tot Italië II uitstrekte. Koelere lucht stroomde gister middag van Engeland naar onze omgeving. Dit ging gepaard met slechts enkele verspreide buien. Het front, dat de grens vormt tussen deze lucht en de warmere op het vasteland, verplaatst zich het komende etmaal verder oostwaarts. In verband hiermee wordt het in ons land minder warm, maar worden er wel en kele opklaringen verwacht. De wind blijft in het algemeen zwak. Het droge weer houdt aan. DE BILT April heeft Neder land gisteren met een volop zomer se en in het zuiden en oosten van ons land zelfs tropisch warme dag (30 graden) verrast. Het landelijke april-record van dertig graden op naam van Maastricht in 1949 geme ten, sneuvelde met een halve graad in Oost-Brabant op het vliegveld Volkel. Wat heel lichte buienactiviteit en een wat snel opdringende zeewind was er oorzaak van dat in Zuid- Holland, West-Brabant en Zeeland geen record werd gebroken. Vlieg veld Valkenburg en Ypenburg 25 graden, Rotterdam 26, Woensdrecht 28, Zierikzee 26 en als laagste Vlis- singen met 22 graden. Het record voor het KNMI-station in Naaldwijk bedraagt 27 graden, eind april 1955 gemeten. Ook De Bilt kwam gisteren juist boven het re cord van 27 graden in het jaar 1865 waargenomen. Het contrast dat april te zien geeft met een veel te koude eerste helft en nog zeven graden vorst in het oosten van ons land, is wel bijzonder groot. De trek van toeristen en dagjes mensen naar de zee, de terrasjes en bezienswaardigheden (zoals Keuken hof met 70.000 bezoekers, een record voor deze tijd) was bijzonder groot. Nog een record werd gevestigd in Scheveningen, waar binnen dertig uur tienduizend mensen de Pier be zochten. Aan het strand werd veel gezond, misschien wel direct té veel) maar zwemmen was er niet bij. Daar was het water nog juist iets te koud voor. WINDHOEK Een vlieg ramp in Zuid-West-Afrika heeft zaterdag aan 122 mensen het leven gekost. Aan boord van het vliegtuig bevonden zich zes Nederlanders, de heer en me vrouw M. Krommenhoek uit Gobabis (Z.-Afrika), het echt paar T. de Groodt uit Amster dam, J. Smit en C. van Elten. Tenminste vijf van hen zouden de dood gevonden hebben. Het toestel, een Boeing 707 van de South African Airways, verongelukte kort na de start van het vliegveld Strijdom, 40 km van Windhoek in Zuidwest-Afrika. Zes personen, onder wie de tweede piloot, overleefden de ramp. Het vliegtuig had 128 personen 116 passagiers en 12 bemanningsleden aan boord. De lijken van 90 passa giers zijn inmiddels geborgen en naar het vliegveld van Windhoek overge bracht. Het toestel, dat pas zes dagen gele den in dienst was genomen, was om zes uur 's avonds plaatselijke tijd uit Johannesburg vertrokken met bestemming Londen. Het gebied waar het vliegtuig is neergestort is afgezet. Naar verluidt bevond zich aan boord diplomatieke post uit Japan en voorts nog een zending diamanten 'eer waarde van ruim 2,5 miljoen gulden. Voor vervolg zie pag. 7 W"IET dat er in dorpen nooit vecht partijen zijn geweest. Er zijn dor pen die er zelfs een reputatie aan heb ben overgehouden. Er is, moet men aannemen, de eeuwen door trouwens een ontstellend brok verveling ge weest. In wat nu het Brabantse Slnt-Wille- brord te zien heeft gegeven proeven we intussen wel invloeden van andere aard. Ook daar heeft men gelezen, ge hoord en gezien van geweldultbarstin- gen elders. Ook daar heeft men stellig iets opgevangen van zich wijzigende opvattingen over het gezag. Of is het er misschien zo, dat men er zich tegen het gezag keert omdat men meent in de eigen dorpsgemeenschap eigen problemen nog wel te kunnen klaren? In deze zienswijze past overi gens die kijk op het gezag óók wel. Daarmee heeft Sint-Willebrord zich dan gevoegd in het algemene beeld van verwarring dat onze dagen te zien geven. Het wordt tijd dat overal de bezinning opnieuw gaat doorbreken. Die bezinning heeft het wel moeilijk tegenover de redeloze gemoedsverhit- ting waaraan velen zich tegenwoordig zo gemakkelijk overgeven. Wie dat doen hebben hun kritiek op de leefbaarheid van het leven; men kan echter moeilijk staande houden dat ze aan de leefbaarheid van het le ven zelf een wezenlijke bijdrage le veren. Het zou nuttig zijn als men overal waar dat pas geeft in de Verenigde Staten, in Berlijn, en nu zelfs ook in Sint-Willebrord zijn vergissing gaat inzien. BALTIMORE/VS De politie van Baltimore in de Amerikaanse staat Maryland heeft zaterdag een jongen van ongeveer 18 jaar gearresteerd die vermoedelijk vijf jongejtes heeft ver moord. Op aanwijzingen van de jongeman zijn de deerlijk verminkte lijken van vier jongetjes twee broertjes van vijf en negen en twee jongens van tien gevonden. Naar een vijfde wordt nog gezocht. De kinderen wer den sedert begin van de week ver mist. De dader had toen hij gearresteerd werd een papieren zak bij zich waar in ledematen zaten en een hakmes. Meisje redt zusje en broertje uit brandend huis AMSTERDAM Zaterdagmiddag omstreeks drie uur ontstond er een felle brand in een huis aan de Bos- senburgerstraat in Amsterdam. De brand was ontstaan doordat kinderen in een slaapkamer met vuur hadden gespeeld, terwijl hun vader en moe der boodschappen deden. In het huis bevonden zich een meisje van 11 jaar en haar vier broertjes en zusjes. Het kind slaagde erin haar jongere broertjes en zusjes veilig naar buiten te brengen, ondanks het feit dat het vuur zeer snel om zich heen greep. De slaapkamer, de woonkamer en een hal brandde uit; de beneden ge legen verdiepingen kregen ernstige waterschade. Het gezin is door de Rampendienst elders ondergebracht. Ik geef op als nieuwe abonnee: GROESBEEK In de buurtschap Stekkenburg is vannacht tussen cafébezoekers een steekpartij uitge broken, waarbij de 21-jarige G. E. werd gedood door messteken in rug en borst. Twee andere cafégangers werden zwaar gewond. plaats: j^etaalt; per hwarlaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een grote luxe Sierknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam straat: plaats: Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1