Vraatzucht van Mammoet bedreigt basisonderwijs Ned. volleybalteam prolongeerde titel Donorlanden komen Rotterdam bijeen in ABN ongerust over de monetaire situatie Voorzitter D. H. Dutmer voor cle PCOV: Drie vrouwen verongelukt VIJF RENNERS VOOR TOUR STRAF AMANCIO GEHEVEERD 1 Protesten ongegrond tegen dagvaardingen Vaarwel, tweede bruid een groet aan de zee Rijke roman van Norah Lofts Historie Lage Landen in handig lexicon 9 ZATERDAG 20 APRIL 1968 (Van onze onderwqsredacteur) ARNHEM Het gevaar is niet denkbeeldig dat de Mam moetwet door zijn grote omvang en vraatzucht allé andere takken van onderwijs het licht ontneemt en de gezonde groei ervan tegen houdt, die deze toch zo nodig hebben. Dat zei de heer D. H. Dutmer, voorzitter van de Pro testants-Christelijke Onderwij zersvereniging (PCOV) gisteren op de 15-de algemene vergade ring van zijn organisatie. Uit de 'begroting - 1968 blijkt dat reeds, zo zei de heer Dutmer. Het basisonderwijs kreeg buiten de be dragen voor de autonome groei geen geld toegewezen voor de zo nodige verdere ontwikkeling. En dat terwijl ook het basisonderwijs op een keer punt staat. Het was oorspronkelijk bedoeld om miljoenen Nederlanders een afgeronde vorm van onderwijs te geven, het was daarom eindonder wijs. Slechts basis Vandaag is het geen eindonderwijs meer, zo zei de heer Dutmer, maar vormt het slechts een basis waarop verder moet worden gewerkt, het is igeen introductie meer op de maatschappij, maar het moet leren studeren. Deze overgang in vorm moet het basisonderwijs kunnen volbrengen onder gunstiger voorwaarden van die vandaag gelden. De leerlingenschaal is voor verantwoord basisonderwijs nog steeds veel te hoog. Een veel te groot percentage leerlingen brengt zijn schooljaren door in klassen van meer dan 40 leerlingen, terwijl dit aantal naar voorzichtige maatstaven zeker niet boven de 30 zou mogen uitkomen. Verloren Mede door de huidige leerlingen- schaal gaat eeji stuk menselijk kapi taal verloren. Naar onze mening de monstreert zich hier hoe gevaarlijk het is te veel zaken aan Algemene Maatregelen van Bestuur over te la ten, aldus de heer Dutmer. Het nieu- grootst mogelijke zekerheden kunnen starten-om tot de vereiste kwaliteit te kunnen uitgroeien. Hierbij zal het aanbieden van meer werkgelegenheid een grote rol moe ten spelen. De situatie op de kweek scholen is zodanig, dat er voorlopig geen gebrek aan personeel zal zijn, in 1968 zal het evenwicht tussen vraag en aanbod waarschijnlijk bereikt zijn om daarna naar de kant van het aan bod door te slaan. Met behulp van een krachtige pro- paganda-aktie is men erin geslaagd het aantal leerlingen op de kweekscholen binnen tien jaar te verdubbelen, terwijl het aantal daar na nog steeg tot 30.000. Men behoeft geen statisticus te zijn om te berekenen, dat er nu langza- Geen voorrang verleend HAARLEM Gisteren hebben zich voor een doordeweekse dag veel ongelukken met dodelijke afloop op de weg voorgedaan. Op de kruising Westelijke Rondweg-VIaamseweg ür Haarlem verleende een personenauto geen voorrang aan een vrachtauto. Van de vier inzittenden kwamen er drie om het leven. De vierde werd zwaar gewond. Om het leven kwamen mevrouw C. H. Spiekerman-Bovendorp (70), haar dertienjarige kleindochter G. Spie kerman en de bestuurster van de au to, mevrouw A. Spiekerman-Beerling (45). Een dertienjarig meisje liep een zware hersenschudding op. BERGEN OP ZOOM Op de weg Bergen op Zoom-Hoogerheide reed een bestelauto in op een personen auto. De bestuurder van de prsonen- auto, de 32-jarige A. Grimbergen uit Hoogerheide, was op lag dood. Zijn echtgenote en de bestuurder van de bestelauto werden in zorgwekkende toestand in een ziekenhuis opgeno men. APELDOORN De zeventigjarige A. Schimmel is in een ziekenhuis overleden. Hij werd op 13 april zwaar gewond toen hij in Vaassen met zijn auto tegen een boom botste. De heer Schimmel liet een brandende sigaar vallen, die tussen zijn kleren terechtkwam. Toen hij probeerde de sigaar te doven, verloor hij de macht over het stuur. Twee kinderen DOORN Een militaire vracht auto reed twee kinderen aan die met hun fiets de weg overstaken. De ze venjarige M. E. R. van Rooijen over leed aan zijn verwondingen. Zijn achtjarig broertje werd ernstig ge wond. HELDEN De zevenjarige J. Trienes werd door een personenauto gegrepen toen hij plotseling de weg overstak. Hij overleed ter plaatse. BERGUM De tweejarige Corne lia van Dam is voor haar ouderlijke woning overreden door een wegrij dende visauto. Zij was op slag dood. merhand voldoende onderwijzers in opleiding zijn om straks te worden ingezet bij het basisonderwijs. Eenheid Op 14 september 1966 dreunde Ti- voli op zijn grondvesten vanwege de bijvalsbetuigingen toen de eenheid van het christelijk onderwijs naar binnen en naar buiten onderwerp van discussie was. Als ik me niet vergis, zo zei de heer Dutmer, bestond de overgrote meerderheid toen uit personeelsleden en zij heb ben van harte ingestemd met de con clusie van prof. Van Hulst: zo moge lijk dit schooljaar met concrete plan nen komen. Het bedoelde schooljaar is reeds voorbij en het huidige nadert reeds zijn einde. We leven snel, maar we handelen langzaam. Toch heb ik vol vertrouwen in de ontwikkeling aan de bestuurszijde, de concentratie zal zeker komen, het protestants-christelijk bureau voor onderwijs en opvoeding zal beslist werkelijkheid worden. Mede omdat de nood ertoe dwingt. Pluim Een enorme pluim op hun hoed kregen de beide bewindslieden van onderwijs en wetenschappen, dr. G. H. Veringa en mr. J. H. Grosheide. Minister Veringa is voor ons een openbaring geweest, zo zei de heer Dutmer, een volkomen verrassing, want op het terrein van het onder wijs vonden we bij zijn optreden als minister geen enkel aankno pingspunt. Des te groter is de waar dering, omdat het departement voor het oplossen van moeilijke tot zeer moeilijke vraagstukken staat. Westeuropese kampioenschappen AUGSBURG Nederland is voor de zesde maal Westeuropees volley balkampioen geworden. Vrijdagavond werd West-Duitsland met 30 verslagen. De setstanden waren: 15—7 15—11 15—2. Reeds op de voorlaatste dag werd de titel geprolongeerd. Van de zeven keer. dat het tornooi is gehouden heeft Nederland zesmaal gewonnen. De wedstrijd tegen West-Duitsland was van hoge kwaliteit. Het verschil (157 1511 152) viel vrij ruim uit, gezien het spelpeil van de Duitsers, die het de pupillen van Henk Blok danig lastig maakten. Maar vooral Jansen, Veldhuis en Onnes speelden briljant en zij waren DEN HAAG De zogenaam de donorlanden zullen van 22 tot en met 24 april voor de vierde keer bijeenkomen om zich te laten voorlichten over de vorde ringen, welke in Indonesië zijn gemaakt op het terrein van de financieel-economische rehabili tatie en stabilisatie. De plaats van samenkomst is dit keer Rotterdam, waar in het gebouw van de Kamer van Koophandel zal worden vergaderd. Behalve Neder land en Indonesië behoren Australië, België, Frankrijk, West-Duitsland, Japan, Engeland en de Verenigde Staten tot de deelnemende landen, terwijl Oostenrijk, Canada, Nieuw-Zeeland en Zwitserland waar nemers zullen zenden. Zoals gebruikelijk, wordt de confe rentie ook bijgewoond door vertegen woordigers van o.m. de Wereldbank en het Internationaal Monetaire Fonds. Voor 1968 heeft Indonesië in 'totaal 325 miljoen dollar nodig, of wel de kapitale som van 1,17 miljard gulden. Amerika heeft hiervan een derde AmeriKa neen niervan een nerue we basisonderwijs moet --onder de dee1 toegezegd op voorwafcrötf dat hettkwp tweede derde deel door Japan zal' worden gedragen, en de rest door de andere donorlanden. Nederland heeft zich al voor 26 miljoen gulden garant verklaaid, waarbij dan nog de ruim twintig mil joen gulden moet worden gerekend, die voor technische hulp beschikbaar is gesteld. Het voorlopige struikelblok schijnt Japan te zijn. Toen president Soehar- to de vorige maand een staatsbezoek aan dit land bracht het eerste in z'n politieke carrière kreeg nij een grote teleurstelling te verwerken, omdat Tokio zich niet onmiddellijk bereid toonde het reeds lopende kre diet met ongeveer 60 procent te ver hogen. Misschien komt daar nog verande ring in, maar van Japan hangt de financieel-economische sanering van Indonesië op 't ogenblik toch gro tendeels af. Het optrekken van Indonesië uit het moeras van staathuishoudkundig wanbeleid en corruptie, waar het door plichtsverzaking van het Soe- karno-regime in terecht gekomen is, blijkt nog moeilijker te zijn dan men aanvankelijk veronderstelde. Hoewel de inflatie het vorig jaar 100 procent bedroeg tegen 600 procent in 1966 een aanzienlijke verbetering dus is zij nog altijd veel te groot om welk schip van staat dan ook navigeerbaar te maken. De donorlanden zullen zich niet onmiddellijk bezig houden met de uiteindelijke verdeelsleutel van het te verlenen krediet. Deze voor Dja karta van levensbelang zijnde zaak zal te zijner tijd langs bilaterale weg geregeld worden. Wel zal met de Indonesische dele gatie overleg worden gepleegd op welke wijze 75 miljoen dollar van de benodigde fondsen 250 miljoen dollar is ter ondersteuning van de betalingsbalans bestemd binnen het kader van het zogenaamde pro jectenprogramma zal worden besteed. Het algemene gevoelen heerst dat de communicatie, in 't bijzonder de scheepvaartverbindingen binnen het eilandenrijk, absolute prioriteit zal krijgen. Daarnaast zullen aan- vangsinvesteringen in de textielin dustrie, in de mijnbouw en in de agrarische sector moeten worden ge daan. De Nederlandse delegatie staat on der leiding van minister Udink, die belast is met zaken betreffende ont wikkelingshulp, terwijl ze uit verte genwoordigers van de ministeries van financiën en economische adviseurs bestaat. De zeven man sterke Indonesische delegatie wordt geleid door prof. dr. Widjojo Nitisa- stro, voorzitter van planbureau. Brandweer redt paard Vrijdagavond tegen half zeven werd de Rotterdamse brandweer gealarmeerd omdat een paard in de sloot langs het Zevenbergse Dijkje in IJsselmonde terecht was gekomen. Het diereigendom van de heer H. G. de Kreek uit Bolnes, had kennelijk de nodige tijd in die benarde positie verkeerd, want het had zich zo diep in de bagger gewerkt dat men drie kwartier nodig had om het te verlossen. Het paard was ongedeerd, Danzer kampioen bij profs kimstrijden LONDEN De Japanse Miwa Fu- kuhara en de Oostenrijker Emmerich Danzer werden vrijdag in Londen wereldkampioen kunstrijden voor professionals bij de dames en de he ren. De titel bij de paren ging naar de Duitse combinatie Wolfgang Dan- ne/Margot Glockshube en het Engelse duo Webster/Lloyd werd kampioen ijsdansen. DEN HAAG De sportcommissie van de KNWU heeft vrijdagavond voor de nationale wielerploeg, die aan de Tour de France gaat deelne men, vijf renners aangewezen. Het zijn: Eddie Beugels, Jan Jansen, Wim Schepers, Harry Steevens en Rini Wagtmans. Nog vijf renners worden op een later tijdstip gekozen. „Verhoging goudprijs zeker mogelijk" AMSTERDAM „De Alge mene Bank Nederland N.V. maakt zich ernstige zorgen over de monetaire onrust. Voorlopig lijkt de rust eniger mate te zijn teruggekeerd, maar er behoeft slechts weinig te gebeuren om de onrust te doen herleven." Dit zei de heer H. W. A. van den Wall Bake, president van de ABN, gisteren tijdens de algemene aandeel houdersvergadering. Hij verwacht dat de speculaties over een mogelijke verhoging van de officiële goudprijs zullen aanhouden. Een drastische verhoging van de goudprijs rekende hij zeker niet tot de onmogelijkheden. De goudomzetten van de ABN be liepen, nadat de goudhandel in Ne derland was vrijgelaten, enkele tien tallen kilo's per dag. De laatste tijd is de belangstelling voor particuliere goudaankopen sterk verminderd. Dividend Over de ontwikkeling van de bank zei de heer Van den Wall Bake dat verwacht wordt dat het tot vijftien procent verhoogde dividend kan wor den gehandhaafd, ook over het tot circa 174 miljoen verhoogde kapi taal. Deze verhoging is een gevolg van de aandelenruil door de fusie met de Hollandsche Bank-Unie. Bij het besluit tot dividendverho ging is er ook rekening mee gehou den, dat na de conversie van de con verteerbare obligaties het aandelen kapitaal zal kunnen stijgen tot circa 195 miljoen. Achtergebleven De heer Van den Wall Bake toonde aan dat de „bepaald spectaculaire" balansgroei in 1967 nodig is geweest om de rentabiliteit van het vermogen te handhaven. De bij de groei achter gebleven toeneming van de winst is de uitkomst van een onvoldoende stijging van de baten en een sterke toeneming van de lasten. De president van de ABN verwacht voor de toekomst aan de inkomsten zijde veranderingen in de rentetarie ven en aan de kostenzijde een stij ging van het arbeidsloon. Wereldrecord gewichtheffen DONAU-ESCHINGEN De Hongaar Imre Foeldi heeft vrijdag in Do- nau-Eschingen tijdens wedstrijden om de Donau-beker een nieuw we reldrecord drukken in het bantamge- wicht gevestigd. Foeldi bracht 124.0 kilogram omhoog, het oude record stond op naam van de Portoricaan Fernando Baez met 122,5 kg. het die het nationale team tilden tot de hoogte van enkele jaren geleden, toen spelers als Constandse, Tinkhof en De Vink Nederland tot de Olym pische Spelen van Tokio brachten. In de eerste set toonden de Duitsers over een goed blok te beschikken en zij verdedigden het achterveld met grote hardnekkigheid. Nederland stond steeds voor en via 135 en 137 kon de eerste winst met 157 behaald worden. Fel aan vallen bracht West-Duitsland de Ne derlanders in het begin van de twee de set in het nauw en nam een 51 voorsprong. Koelbloedig kwam Oran je echter terug en bij 88 stonden de partijen weer op gelijke voet. Het werd nog 1010, maar daarna zakten de Duitsers terug: 1511. De derde set leverde weinig moeilijkhe den meer op. Na 02 werd het 152 en de gelukkige spelers konden een vreugdedans maken. Vandaag speelt Nederland nog iegen Finland, maar ook al zou deze wedstrijd met 0—3 verloren worden en België met 3—0 winnen, dan zou Nederland nog een beter setgemid delde hebben (nu 12-2 tegen 10-8). De grote verrassing van het tornooi is Finland. In een heroïsch gevecht moesten de Finnen na drie uur spe len met 23 buigen voor België! 9—15 15—10 18—20 15—9 12—15. Ita lië versloeg Turkije (31). De stand in de finalegroep na vier wedstrijden is: 1. Nederland 8 pun ten, 12-2; 2. België 7, 10-8, 3. Finland 6, 10-7. 4. Italië 6, 7-8; 5. West-Duitsland 5, 6-11; 6. Turkije 4, 3-12. BERN De Europese Voetbal Unie heeft de aan Amaro Amancio van Real Madrid opgelegde schorsing voor twee Europacupwedstrijden tot één teruggebracht. De konsekwentie hiervan is, dat Amancio niet zal kun nen meespelen in de eerste wedstrijd van zijn club in de halve finales te gen Manchester United, die woensdag in Manchester wordt gespeeld, maar wel in de returnwedstrijd op 15 mei te Madrid. Amancio was geschorst in verband met zijn houding in de wedstrijd voor de kwart-finales te Praag tegen Spartak jegens de scheidsrechter, die hem uit het veld stuurde. Real Madrid had tegen de schorsing van Amancio beroep aan getekend. j Johnson beledigd AMSTERDAM De raadkamer van de Amsterdamse rechtbank heeft gisteren de bezwaarschriften van vier van de vijf jongelui, die terecht had den moeten staan voor belediging van president Johnson, tegen hun dagvaardingen ongegrond verklaard. Eén van hen werd buiten vervolging gesteld. De raadkamer stelde dat zij niet kan treden in de vraag of artikel 170 Wetboek van Strafrecht (belediging bevriend staatshoofd) juist is of ge wijzigd moet worden. Het nadrukkelijk signaleren van oorlogsmisdaden mag als plicht gel den maar de kwalificatie „oor logsmisdadiger" is volgens de raad kamer als de meest grievende voor een politicus te beschouwen. Ir. J. Wildschut van NS onderscheiden UTRECHT Ir. J. Wildschut, die gisteren wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid heeft genomen van de Nederlandse Spoorwegen, is benoemd tot ridder eerste klasse in de Huisorde van Oranje. De versierselen werden hem opgespeld door baron W. F. K. Bis- schoff van Heemskerck, eerste stal meester van het Koninklijke stalde partement. Ir. Wildschut was hoofd van de vijfde afdeling van de dienst van het vervoer bij de NS. Daaronder ressor teert ook de afdeling, die zich bezig houdt met het verzorgen van bijzon dere vervoeren, zoals het inleggen van de Koninklijke trein. 'O'i'ir KEES BORSTLAP Rozentuin "DOZEN in uw tuin" van Rob Herwig is niet het eerste boek voor amateur kwekers, maar wel zeer eigen tijds. Het 'bevat veel tips en wetenswaardigheden. Er word'c ingegaan op de zes hoofdgroepen rozen, op het gebruik ervan in de tuin, de bewerking en verbetering van de grond, het snoeien en afsnijden, op combinaties met andere planten en op ziekten en beschadigingen die zich kunnen voordoen. Lijsten van aanbevolen rozen completeren dit rozenboek, een mooi geïl lustreerde gids van L. J. Veen's Uitgeversmaatschappij, Amsterdam (120 blz., 7,90). Kees Borstlap Neder lands zeesleepvaart-auteur nummer één heeft met zijn boek „Vaarwel, tweede Bruid" (verschenen bij C. de Boer, Hilversum) een trilogie afgerond. In dit slotdeel beschrijft hij de laatste tien jaar uit het leven van Jan Houtman pseudoniem voor Jan Kalkman, destijds gezag voerder op de zeesleepboot Thames van L. Smit. Hout mans andere jaren zijn ge boekstaafd in „20-duims Ma nilla" en „Tussen duivel en schip". Op een wijze waarop hij al leen patent schijnt te hebben, verhaalt Borstlap van het le ven aan boord tijdens de rei zen die de mannen van de Thames over bijna de gehele wereld maken. Van de bele venissen in de maanden dat ze bij de Azoren of de En gelse zuidwestkust „op sta tion" liggen, en dan plotseling volledige activiteit na het ontvangen van een S.O.S., het uitvaren en de pogingen om het schip-in-nood aan de tros te krijgen. Tussen dergelijke karweien door zijn er de sleepreizen met alle mogelijke en wel eens onmogelijke objecten. Baggermolens naar Indië brengen en een oorlogsschip uit Zuid-Amerika halen of tankers uit de V.S. naar Spanje slepen. Kees Borstlap weet zijn personages knap te typeren: de kapitein en de stuurlieden, matrozen en runners. Ze le ven voor dat fascinerende slepersbedrijf, dat bij zomer weer wel eens gemakkelijk Wie goede herinneringen heeft aan romans als „Een geur van kruidnagels", „Huis in de stad", „Huis in de maalstroom" en „Huis in de schemering" van de bekende Engelse schrijfster Norah Lofts, zal ook graag haar laatste werk „Hoe ver nog naar Bethlehem" ter hand nemen. In dit boek verhaalt zij de geschiedenis van Christus' ge boorte met een rijke fantasie, die getuigt van respect voor de sacrale sfeer van dit bijbels gegeven. De tekening van Jozef en Maria krijgt een echt menselijk accent, vooral daarin dat Jozef moeite heeft te aanvaarden wat er met Maria gaat ge beuren, totdat hij gaat inzien dat dit van Godswege geschiedt. Breder wordt haar verhaal over de drie wijzen, Melchior, Caspar en de zwarte Balthasar. Norah Lofts beeldend vermo gen maakt deze figuren voor de lezer echt levend. Het is een boeiend boek dat allicht door een sterke vermenselijking van de gebeurtenissen rondom het heilsfeit een ander accent heeft dan het schriftverhaal, doch voor de religieuze lezer blijft het toch wel aanvaardbaar. Een waardevolle uitgave in de cul tuurserie van de Zuid-Hollandse Uitgeversmaatschappij Ad. M. C. Stok-Den Haag. (325 blz., 15,90). lijkt, maar vaker ontzaglijk zwaar is als een storm we kenlang boot en sleep teistert. „Vaarwel, tweede bruid" (Houtman zegt dit als hij voor de laatste keer ln Maassluis van boord stapt en de zee groet) is een boeiend boek over een altijd boeiend bedrijf. Het geeft een eerlijk beeld van de Nederlandse zeesleepvaart en de mannen die er voor vechten. (244 blz., 12,90). Oranjeprins yAN J. P. van Ginkels boek „Willem Georg Fre- derik, Prins van Oranje", dat in 1802 werd uitgegeven wat tijdens de Franse bezet ting een gewaagde onderne ming was is bij de Euro pese Biblio'theek in Zalïbom- mel een facsimilé-uitgave verschenen. Naar de trant van ruim anderhalve eeuw geleden vindt men hierin het relaas over de heldendaden van deze Oranjeprins. De taal mag voor het moderne gehoor gezwollen aandoen, wie zich wil verdiepen in de levens stijl van die dagen, zal dit boekwerk als bekoorlijk on dergaan. (336 blz., 24,50). Seksualiteit yOOR wie feitelijk in formatie verlangt op hét gebied van de seksualiteit, heeft de uitgeverij A. W Bruna en Zoon, Utrecht twee deeltjes van de serie Zwarte Beertjes gereserveerd. Een bewijs voor de grondigheid waarmee een complex-'cerrein onder de verzameltitel „De seksualiteit" wordt behan deld, is af te leiden uit het feit dat onder redactie van dr. A. Willy en C. Jamont on geveer vijftig specialisten aan dit boek hebben meegewerkt (resp. 320 en 350 blz., ƒ3,50 p.s.). Vrije Dickens yAN Charles Dickens' „A Christmas Carol in Prose" is bij Bert Bak- ker/Daamen, Den Haag, een nieuwe en vrije vertaling uit gebracht. Vertaler H. C. D. de Wit heeft daarmee een ver rassende presta'cie geleverd. Voor jongeren is het meester werk stellig leesbaarder ge worden. Typografisch is aan „Een Kerstverhaal" bijzondere zorg besteed, al spreken de tekeningen van Sven Hoekstra niet alle aan. (91 blz., 7,50). De zeesleper Thames Vals spoor yOOR de jeugd tussen tien en dertien jaar is „Vals spoor in Waterland" van An Rutgers van der Loeff uit gave Ploegsma, Amsterdam een aantrekkelijk speur- dersverhaal. Terwijl heel Edam in beweging is omdat een film over de watervervui ling wordt opgneomen, slaan geheimzinnige aririquiteiten- jagers hun slag. Jonge speur ders maken het boek span nend. De illustraties zijn van J. Sanders (160 blz., 8,90). Vaardige handen In de serie „Vaardige Han den" van Zomer en Keuning, Wageningen, verschenen „Wikkelfiguren". „Zelfge maakte cadeautjes van raffia en pitriet" en „Eieren kleu ren". Evenals de vijftien voorgaande deeltjes zijn deze boekjes praktisch in het ge bruik en uitstekend verzorgd met aantrekkelijke illustra ties. 3.50 p.d.). In de Oosthoeks Lexicons verscheen een Geschiedenis van Nederland en België in twee delen. Na een beknopte (80 bladzijden beslaande) in leiding over de historie van beide landen, geven de vele honderden alfabetisch ge rangschikte artikelen korte, doch betrouwbare informatie. Dit lexicon zal stellig aftrek vinden. In de eerste plaats al omdat men anders aangewe zen is op de grote encyclope dieën; verder omdat andere geschiedenisboeken (denk aan de schoolboekjes maar ook bijvoorbeeld aan de recente boeken van De Rek) al die feiten ook wel vermelden, maar veel minder overzichte lijk; en ten derde omdat hier de Nederlandse en de Bel gische geschiedenis, die im mers toch al zo nauw verwe ven zijn, in één naslagwerk zijn verenigd. De beperking, die men zich door de omvang moest opleg gen, heeft ertoe geleid dat de nadruk op de staatkundige geschiedenis is komen te lig gen. Terecht hebben de sa menstellers, prof. dr. Th. Luykx en H. W. J. Volmuller, gestreefd naar het zakelijk geven van feiten en achter gronden. Tabellen, grafieken, verhelderende en ook geestige illustraties verlevendigen het geheel. Hartelijk aanbevolen als handig naslagwerk en als hulpmiddel bij de studie. (Twee delen, samen 603 blz., 19.50). Pas op do markt Zwaarbewaakte treinen, door Bohumil Hrabal. Uit het Tsje chisch vertaald door Hans Krijt. Uitgave Polak Van Gennep, Amsterdam. (92 blz. 5,90). De schone slaapsters, door Yasunari Kawabata. Uit het Ja pans vertaald door dr. C. Ouwehand. Uitgave Polak Van Gennep, Amsterdam. (120 blz., 7,90). Hoe ik van mijn vrouw leerde houden en andere curiosa, door Dimitri Frenkel Frank. Uitgave Poalak Van Gennep, Amsterdam. (178 blz., 7,90). Een nacht door Helma Wolf-Catz. Tweede druk. Uitgave L. J. Veen's Uitgeversmij., Amsterdam 4,50). In de Salamanderreeks verschenen herdrukken van Cider voor arme mensen, van Hele S. Haasse (160 blz.) Kleine Kruisvaart, van Ina Boudier Bakker (124 blz.) en Doen alsof, van Adriaan van der Veen (220 blz.). Uitgave Em. Querido, Amsterdam 2,25.). In de Grote ABC-reeks, eveneens in herdruk): Pnin, van Vladimir Nabokov (192 blz. 7.90) en De Paradijsvogel, van Louis Paul Boon (220 blz. 8,90). De God van je tante, naar aanleiding van het proces van G. K. van het Reve samengesteld door de journalist J. Fekkes. In Floretserie van De Arbeiderspers (207 blz., 7,90). Prof. Dr. H. N. RIDDERBOS FEESTBUNDEL VAN RIDDERBOS Het Woord, het Rijk en on ze verlegenheid, door prof. dr. H. N. Ridderbos (Uitgave Kok, Kampen, is een feest bundel, verschenen ter gele genheid van het zilveren ambtsjubileum in januari j.l. van de bekende Kamper Nieuwtestamenticus. Anders dan de aanvankelijke bedoe ling van zijn collega's en an ders dan de traditie wil, zijn de bijeengebrachte opstellen van de jubilaris zelf. Naast niet eerder gepubli ceerde opstellen vindt men een aantal artikelen terug uit het Gereformeerd Weekblad en in het burtenland gehou den lezingen. Speciaal dient de aandacht gevestigd op een lezing over de aard van het Schriftgezag, enige jaren ge leden in de VS gehouden. Verder noemen we de discus sie met prof. dr. H. Berkhof over de atoombewapening en met dr. J. J. Buskes over Co- lijn. Bekende de jubilaris ter re ceptie een „kerkhof" aange troffen te hebben, dan is deze bundel niettemin een duide lijk sprekend monument ge worden en heeft hij „onze verlegenheid" helder onder woorden gebracht. Om hem zelf aan te halen, met woorden die hij dr. Buskes toedacht (pag. 303): „Wij hopen <=3 dat gij ons me nigmaal nog zult verblijden met zo'n recht praet." (315 blz., t Christelijke f 17,50)

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9