Na vonkie enthousiasme denken, tekenen en mal Internationale aandelen hielden beurs op peil BETER BEWEGEN DOOR MENSENDIECK RINGVERWARMING ONTSLAAT 140 VAN DE 260 MAN Kinderdrama bij Antwerpen fc Huib Goudriaan Uitvinder/filosoof Karei Groenho f: verkoop kaarten met beeltenis King FINMCIEEL WEEKOVERZICHT Prinselijk paar bij Oe Thant Prinsje in koperen wieg Mevrouw Vergragt: Stuk idealisme ZATERDAG 20 APRIL 1968 Karei Groenhof, de 66-jarige Hilversumse uitvinder, wordt ontroerd. Hij staat op, wijst naar het portret van ds. Martin Luther King op zijn wereldklok, en zegt met trillende stem: „Deze man heeft mij een stap nader gebracht tot God." Hij zwijgt even sluit de ogen en zegt zachtjes: „Ik zie een droom, ik zie een droom, blanke kinderen en negerkinderen hand in hand. Dat heeft hij gezegd." Karei Groenhof is geen uitvin der van beroep. Hij is gediplo meerd magnetiseur, gasexpert en eigenaar van twee winkels in Hilversum. Toch komt hij regel matig in het nieuws met zijn originele ideeën. Zijn jongste uitvinding de eenentwintigste maakt het mogeljjk plantjes te kweken in een door aardgas verwarmde en daardoor droge ruimte. Bloemencouveuse „Bloemencouveuse" of „florarium" noemt hij deze plantenbak, die door middel van plastic slangen, in ver binding met de buitenlucht staat. Een plastic kap bovenop zorgt er voor dat er geen andere lucht bij kan en een plastic slang zorgt ook voor afvoer van de stikstof. De bak is bo vendien voorzien van een trechtertje voor water en een gat voor afvoer van de in de aarde zittende zuren. De heer Groenhof, die nooit om woorden verlegen zit, geeft, na de couveuse te hebben getoond, een pakkende beschrijving van het pro ces waarmee zijn uitvindingen tot stand komen. Hij wijst naar zijn hoofd: „Bom, eerst komt er een vonkie, een idee, dan een golf van enthousiasme, dan het denken, vervolgens het tekenen en daarna de octrooiaanvraag." Zo'n vonkie was ook de gedachte, die deze week bij hem opkwam: hel op grote schaal verkopen van kaarten met het portret van ds. Martin Lu ther King, met op de achterkant Kings grafspreuk: „Eindelijk vrij, eindelijk vrij. dank God almachtig, ik ben eindelijk vrij". In samenwerking met de Stichting Dr. Martin Luther King zullen deze kaarten worden verkocht ten bate van organisatie die rassendiscriminatie bestrijden. In de huiskamer van de heer Groenhof, waar de certificaten han gen, die hij op uitvindersbeurzen heeft gewonnen (tweemaal goud in Parijs, zilver op de Expo, zilver in Nederland) laat hij al zijn vindingen de revue passeren. En in chronolo gische volgorde. „Mijn eerste uitvinding werd in 1938 geboren: een halfautomatische vishengel, waarvan er gelijk 10.000 werden gemaakt. Mijn tweede uitvin ding? Een fornuisdeur, die kan wor den geopend zonder dat het gebak „invalt". Karei Groenhof laat vervolgens met laaiend elan al zijn andere uit- NEW YORK Oe Thant heeft gisteren een lunch gegeven ter ere van prinses Beatrix en prins Claus, die een particulier bezoek brengen aan Amerika. Gisteravond is ook prins Bern- hard in New York aangekomen. Hij zal daar maandag aanzitten aan een diner, dat wordt gegeven door de Nederlandse Kamer van Koophan del in de V.S. Volgende week vertrekt de prins naar Canada om de Bilderberg- conferentie voor te zitten. Prinses Beatrix en prins Claus zullen een gedeelte van deze conferentie bij wonen. Zij keren eerder terug om op 27 april de eerste verjaardag van prins Willem-Alexander mee te vieren. vindingen zien. Een ruimtebesparen- de oliestandaard, een gecombineerde suiker- en melkautomaat, een indica tor op gasflessen, die tijdig aangeeft dat het gas op is, een gecombineerde hark - schoffel - grasafsteker sneeuwschuiver. Een koffiepot met melkkan er bovenop, een koffiepot met ingebouwd melkreservoir en een gecombineerde koffie- en theepot met dubbele tuit. Kist gereedschap De heer Groenhof is een man, die zich door zelfstudie een enorme tech nische kennis heeft verworven. Als jongeman was hij „een uitblinker in de praktijk, niet in de theorie". „Moeder had een kruidenierswin kel, en ik heb nog drie jaar tech nische school gehad, hoewel ze me beter een krantenwijk had kunnen geven, want ze had eerder geld nodig dan technische kennis." Via machinebankwerker, centrale/ verwarmingsmonteur en gasfitter werd hij gasexpert en eigenaar var. twee winkels. „In de loop der jaren bleek overigens dat ik een uitvin dersknobbel had. Weet je, bij ieder wiegje zet God een kist ge reedschap." Karei Groenhof maakte gebruik van het hem gegeven gereedschap en in de naoorlogse jaren werd hij een populaire verschijning op de Euro pese uitvindersbeurzen. Wereldklok Zijn grootste triomf was de wereld- klok. Door een ingenieuze constructie is hij erin geslaagd een globe op het uurwerk van een klok te laten rond draaien. Op de globe is te zien hoe laat het is op alle plaatsen in de wereld. Algebraïsch formuleerde hij (het was in de tijd van de eerste ruimte- vaartsuccessen) tevens de wereld, vrede. „Ik zag het plotseling voor me: (JG) 2 Tori Gagarin John Glenn is PAX." Als klap op de vuurpijl monteerde de fantasierijke Groenhof ook nog een speelgoedraket je op do globe, waaraan Kennedy en Kroetsjev hingen. Maar het tijdperk van deze beide staatslieden is voor bij. Nu prijkt er een portret van Martin Luther King met het vlagge tje Pax. „U wilt wel onderstrepen", zegt hij weer nuchter, na vol geestdrift over zijn wereldklok te hebben verteld, „dat ik graag zou zien dat deze globe op scholen zou worden gebruikt, om de kinderen besef voor het tijd verschil en zo meer eerbied voor de schepping bij te brengen." Lijfspreuk De heer Groenhof is namelijk niet zomaar een technicus, maar ook ern groot idealist en een filosoof. Hij heeft zelfs voor zichzelf een lijfspreuk ontworpen. De spreuk luidt: „Meer zijn dan schijnen." Een spreuk, die deze man, die één brok dynamiek is, met wei nig moeite waar maakt. Als hij me zijn plakboek laat zien, valt me een op de eerste bladzij ge schreven uitspraak van de dich ter De Genestet op: „Wat nieuw is, vindt altijd bestrijders, maar het komt niet op in hunne geest, dat het oude waarmee zij zo dwepen, toch ook eens nieuw moet zijn ge weest." Woorden, die de heer Groen hof uit het hart zijn gegrepen. Karei Groenhof bij zijn wereldklok Ondanks de bestaande onze kerheden inzake de kwestie- Vietnam, heeft de effectenbeurs, dank zij de goede stemming voor onze internationale aandelen in het buitenland, de gunstige on dertoon kunnen handhaven. Gisteren was er enige terughou dendheid te constateren in ver band met de verhoging van het disconto in Amerika. Het jaar verslag van Unilever heeft een uitstekende indruk op de beurs gemaakt. De verhoging van de rentevoet in de Ver. Staten moet gezien worden in het raam van de strijd tegen de voortgaande inflatie. Men maakt het geld duurder en hanteert daarmede een klassiek middel. Het disconto is in Amerika inmiddels opgelopen tot 5'/» pr.ocent en men kan eruit aflei den, dat de s*fiaduw van het dure geld in de Ver. Staten zal blijven vallen op andere landen. Het zit er niet in, dat spoedig de rentevoet in West-Europa b.v. veel lager zal wor den, ook in ons land niet. UNILEVER Opmerkelijk is het, dat onze inter nationale waarden de laatste tijd weer door het buitenland gekocht worden. Op 2 mei a.s. zal de Kon. Shell met de cijfers over het eerste kwartaal verschijnen. De beurs ver wacht, dat de resultaten gunstig zul len zijn geweest in genoemde perio de. Het jaarverslag van het Unile- ver-concern maakte een uitstekende indruk. De omzet groeide in het af gelopen jaar met bijna drie procent, maar de winst met 16 procent en dat nog wel, terwijl de devaluatie van het pond sterling de resultaten nade lig beïnvloedde. Het bestuur heeft bekend gemaakt, dat de eerste twee maanden van 1968 niet onbevredi gend zijn verlopen. Als men het jaar verslag leest, dan ziet men hoe in sommige sectoren van het bedrijf de groei bijzonder groot is. Ons kunstzijdefonds maakte ook een goede beurt en kwam van ƒ78.90 op ƒ81. Er lopen geruchten, dat de AKU de aandelen Vereinigte Glanzstoff, welke nog in het bezit van derden zijn, wil opkopen. Zoals men weet, is genoemde Duitse onder neming al geruime tijd een dochter van de AKU. De geruchten zijn door de AKU inmiddels tegengesproken. Kon. Hoogovens houden volgende week de jaarvergadering en dan gaan het slotdividend en de bonus van tien procent van de koers af. Men is blijkbaar niet ongunstig gestemd over de verwachtingen, want de no tering der eert. verbeterde van 130.30 tot 132. Gisteren werd op de beurs voor het eerst verhandeld de claim Albert Heijn. Zoals met weet doet dit su permarktconcern, dat zo sterk groeit, een emissie van 7,75 miljoen nieuwe aandelen tegen een koers van 475 procent met recht van voorkeur op verhouding van 1 op 2. De theore tische waarde van de claim kwam uit op ƒ2700, maar de koers stelde zich gisteren op 2800. Het ligt in de bedoeling om coupures van ƒ20 nom. te gaan noteren, zodat de koopprijs van zulk een stukje gisteren op 297 uitkwam. Hoe het verder met de claimhandel zal gaan, hangt af van de vraag, wel ke houding de familie aanneemt ter zake van de nieuwe emissie, dus claims verkoopt of op nieuwe aande len inschrijft en nog meer in hoever re de grote beleggingsmaatschappijen het belang bij dit concern, dat de laatste jaren zulk een dynamische kracht ontwikkelt, zullen uitbreiden. De Ned. Dok- en Werf Mij geeft opnieuw geen dividend, maar de koers der aand. reageerde er niet op, daar men niet anders verwachtte. Holl. Beton Mij heeft het dividend van 17 op 18 procent verhoogd. De aannemingsmaatschappijen zijn tot dusver dit voorjaar met goede verslagen en behoorlijke dividenden voor de dag gekomen. Het jaarverslag van de Kon. Rott. Lloyd viel tegen, daar de exploitatie resultaten 4 miljoen achteruit gin gen in 1967. Vooral de lijndiensten hebben minder goed gewerkt, waar bij twee factoren in het bijzonder verantwoordelijk zijn t.w. de oorlog in het Nabije Oosten en de devalua tie van het pond sterling. Het divi dend wordt gehandhaafd op 12 pro cent, waaruit blijkt, dat het bestuur voor 1968 toch niet pessimistisch gestemd is. De koers der aand. ver anderde deze week niet. Over van Nievelt Goudriaan Co. circuleren weer fusie-berichten. De aand. stegen van 125 tot 127 pet. DEN HAAG De wieg, die voor de zoon van prinses Margriet zal wor den gebruikt, is de zgn. „koperen" wieg. De wieg, bekleed met robia voile, heeft sedert mensenheugenis deel uitgemaakt van de inventaris van paleis Het Loo en dankt zijn naam aan de in koper uitgevoerde bewerkte voet. Hij werd al gebruikt voor prinses Wil- helmina. Ook koningin Juliana heeft er als kind in gelegen. De wieg werd voor het laatst gebruikt in 1948 voor prinses Christina. De plantencouveuse Wat is Mensendieck eigenlijk? Het veertigjarig jubileum van de Nederlandsche Mensendieck Bond, dat deze week met een internationaal congres in Am sterdam is gevierd, vormde een aanleiding mevrouw S. V. Ver- gragt-Sanders iets over Mensen dieck te laten vertellen. Mevrouw Vergragt is presi dente van de bond geweest, is al twintig jaar Mensendiecklerares en is thans lid van de examen commissie. De 46-jarige mevrouw Vergragt is het aan te zien dat zij zich al twintig jaar bezighoudt met „beter bewe gen"; zij loopt opmerkelijk gracieus èn veerkrachtig. Maar het gaat haar niet om de eigen lichaamshouding, maar om die van anderen. „In essentie is Mensendieck het zich bewust worden van foute li chaamsbewegingen door zien en voe- 'en. Voelen wil zeggen: het maken .an spierspanning. De oefeningen -ijn eenvoudig en gericht op het da delijks leven". 7er vooruit Wat is de oorsprong van Mensen- ieck? Mensendieck is niet zomaar een titel, maar de naam van een uit zonderlijke Amerikaanse, die haar tijd ver vooruit was. Zij was de grondlegster van het naar haar genoemde systeem van li chamelijke opvoeding. Mevrouw M. Mensendieck werd in 1862 in Ameri ka geboren. Voor het voltooien van haar opleiding kwam zij naar Europa en het was voornamelijk in Duitsland, Scandinavië en Nederland dat zij haar systeem van funktioneel bewegen tot ontwikkeling bracht. De Mensendieck methode, die omstreeks 1910 al in Nederland werd beoefend, kreeg hier vooral na de eerste wereldoorlog meer aanhangers. In de twintiger jaren gaf mevrouw Mensendieck gedurende enige jaren een zomercursus in Scheveningen. Er kwamen meer Mensendieck lerares sen. die in 1928 de Nederlandsche Mensendieck Bond oprichtten, onder meer op initiatief van de eerste Mensendieck lerares in Nederland mejuffrouw E. van Dantzig. In diezelfde tijd stichtte mevrouw A. Overduin, arts, een Mensen- dieck-opleiding in Amsterdam op een meer uitgebreide en verantwoorde theoretische grondslag. Zelf oordelen Het Mensendlecksysteem gaat er van uit, dat de leerling geheel en al betrokken moet zijn bij wat hij doet. hij maakt niet alleen een beweging, hij begrijpt ook het hoe en waarom. Niet het gedachtenloos opvolgen van bewegingsopdrachten, maar het kop pelen van bewegingsvoorstelling en spierwerking, het nauwkeurig toezien en het zelf oordelen heeft waarde. Mevrouw Vergragt is weinig te spreken over het ontbreken van een bescherming van haar beroep. Reeds jaren streeft de Nederlandsche Mensendieck Bond naar wettelijke erkenning en bescherming van het Mevrouw Vergragt beroep waaruit een overeenkomst met de ziekenfondsen zou kunnen voortvloeien, zodat Mensendieck als oefentherapie zou kunnen worden opgenomen in het pakket van de ver plicht verzekerde. De opleiding tot M. lerares duurt drie jaar. Na twee jaar volgt een theoretisch examen, waarna een sta getijd volgt van telkens drie maan den in verschillende ziekenhuizen en inrichtingen. Eerst daarna wordt het diploma uitgereikt. Houdt mevrouw Vergragt van haar beroep? „Het is puur toevallig dat ik in dit beroep terecht gekomen ben, maar ik zou niet anders meer willen. Ik doe dit werk graag omdat er een zeker Idealisme in meespeelt, en je met zeer verschillende mensen werkt." LEEUWARDEN Ten ge volge van de zeer moeilijke fi nanciële positie van Ringver- warming N.V. in Leeuwarden, is aan 140 van de 260 perso neelsleden onslag aangezegd. De produktie van centrale ver warmingsinstallaties zal bin nenkort worden gestaakt en overgaan naar de haardenfa- j briek Faber N.V. te Leeuwar den. Gepoogd wordt om het resterende deel van het personeel In dienst te houden door zich te specialiseren op service voor verwarmingsinstallaties. De betrokken werknemers zijn schriftelijk in kennis gesteld van het ontslag. Van hen zullen enkelen in dienst kunnen treden bij de haarden- fabriek Faber, terwijl de Coöperatie ve Condensfabriek Friesland heeft meegedeeld belangstelling te hebben voor veertig werknemers, die of in Leeuwarden of bij de dochteronder neming van dit bedrijf in Berlikum werk kunnen vinden. Ook de blikfa- brieken in Leeuwarden zouden enige personeelsleden kunnen plaatsen. Van de 140 werknemers, die ontsla gen zijn. werkten er ongeveer 90 in het produktiebedrijf in Leeuwarden. De overigen waren voor Ringverwar- ming werkzaam elders in Nederland of in het buitenland. Groei Het Leeuwarder bedrijf Is een jon ge onderneming, die vijf jaar geleden met vier man begon en op het toppunt van haar groei tegen de 500 werkne mers telde in binnen- en buitenland. De groei werd met name versneld door het aardgas. Het bedrijf heeft een vestiging in België, een depen dance in Engeland en een showroom in Krefeld. De produktie van zgn. moederhaar den voor het systeem van ringver- warming geschiedde in eigen bedrijf, de radiatoren werden geleverd door verscheidene bedrijven. De zeer snelle uitbreiding van de onderneming heeft, volgens districtsbestuurders van het NVV, vooral aan de financiering hoge eisen gesteld. Er kwam een ogenblik, dat leveranciers krediet gaven, zodat de bank (de Nederlandse Mid- denstandsbank) de kredietverstrek king moest verminderen. Geschat wordt dat de bank voor driekwart miljoen gulden krediet verstrekt heeft, Op het ogenblik heeft het bedrijf opdrachten voor de fabricage van meer dan 400 installaties. Deze „voor raad" betekent bij een overblijvend personeelsbestand van 120 man en een produktie van 25 installaties per week werk voor een periode van zestien tot zeventien weken. Er bestaat een mogelijkheid, dat de onderneming een fusie aangaat met een bedrijf, dat de laatste tijd zeer intensief bezig is een groter stuk van de markt aan installaties voor cen trale verwarming door middel van aardgas, in handen te krijgen. BRUSSEL Te Deurne bij Ant werpen worden twee meisjes van 6 en 4 jaar ervan verdacht, dat zy hun zusje van 15 maanden zo zwaar hebben mishandeld dat het kind1 overleed. De ouders hadden enkele dagen geleden het overlijden van de jong ste van hun vijf kinderen gemeld en verklaard, dat de baby uit 'bed was gevallen. Een arts die een onderzoek instelde, vond de dood echter ver dacht en waarschuwde de politie. Een onderzoek door het parket van Antwerpen heeft uitgewezen dat het slachtoffertje vrijwel zeker door haar twee zusjes uit bed was ge haald en mishandeld. ir Een werkgroep in de Anglicaanse Kerk heefet een radicale sanering van de theologische opleiding in deze kerk voorgesteld. Er zijn thans 25 collegee voor in totaal ruim duizend studenten. De werkgroep wil er veertien overhouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7