Plangroepin W est - Europa geen nucleair raketschild Geslaagden DEN HAAG BINDT STRIJD AAN TEGEN HET TANDBEDERF Gewelddaden in Duitsland voorbij' Tijdelijke crisis in de partij is heilzaam ONTWAPENINGSGESPREKKEN NIET DOORKRUISEN TE DUUR EN NAUWELIJKS DOELMATIG Verkeers-tv in Delft Respect voor Nederland Vijftien spelers Oranje voor jong Tuk op winst tegen Vreeken Malawi gaat ivel naar Ol. Spelen Geldroof in Londen: 6 ton verdwenen 2400 brieven voor Carré Donner zakte naar laatste plaats DRS. SCHMELZER OP K] P-A] VND: Dak gevangenis in brand Juweliers krijgen 6000 boete 5 ZATERDAG 20 APRIL 1968 Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG De nucleaire plangroep van d e NAVO zal de raad van ministers van defen sie adviseren af te zien van de bouw van een raket6child in West-Europa. Op 10 mei zal dit be sluit in Brussel ter tafel komen, als daar het zogena arade Nuclear Defence Affairs Committee van de Noordatlantische Verdragsorganisatie voor een plenaire zitting bijeenkomt. DELFT De gemeente Delft is van plan door toepassing van tele visie ook de stedelijke verkeerscon trole op moderne en effectieve ma nier ter hand te nemen. Daartoe neemt de politie op het ogenblik proeven met „Pye"-bedrijfs- televisie, dat wil zeggen televisie, waarbij het t.v.-beeld via kapels ge transporteerd wordt. De importeur heeft een tweetal camera's geïnstalleerd: één vaste ca mera op een hoge mast en een be weegbare camera op een hoog flat gebouw. Deze beide televisiecamera's kunnen een kruispunt aan de West- tendseweg in Delft volledig overzien. Voor de beeldverbinding met het ca. 2,4 km verdergelegen politiebureau is een volledig nieuw systeem toege past, waardoor met gebruikmaking van speciale correctieversterkers het beeld via simpele signaleringskabels kan worden overgebracht. HAGEN West-Duitsland heeft vrijdag op de eerste van het kwalifi- catietornooi voor het Europese basketbalkampioenschap (dames) in Hagen met 7352 van Israël gewon nen. Bij de rust leidden de West- duitse dames met 37—30. Het Euro pese kampioenschap vindt in juni op Sicilië plaats. PARIJS De Amerikaanse Billie Jean King heeft vrijdagavond in Pa rijs haar eerste professionalten nistornooi gewonnen. In Parijs versloeg zij haar oude rivale Ann Jones (GB) in de eindstrijd met 97 Tijdens het twee dagen ge duurd hebben overleg in Den Haag is ook gesproken over het gebruik van verschillende typen tactische kernwapens. Besloten werd de raad voor te stellen het opperbevel van de geallieerde strijdkrachten in Europa een ge detailleerd rapport te laten uit brengen over deze uiterst ge voelige materie. De plangroep. die als een consulta tief en adviserend lichaam inzake nucleaire toepassingen op het militai re vlak moet worden gezien, bestaat uit zeven NAVO-ministers van de fensie, en vergadert onder voorzit terschap van de secretaris-generaal van de Noordatlantische Verdragsor ganisatie (op dit moment de Italiaan Manlio Brosio). Sinds haar oprichting op 1 januari van het vorig jaar is zij drie keer bijeen geweest. Alle NAVO-landen (met uitzondering van het zichzelf geïsoleerd hebbende Frankrijk) wor den bij toerbeurt van achttien maan den tot het lidmaatschap toegelaten. RAKETTENGORDEL De Nederlandse minister van de fensie, de heer W. den Toom, gaf gisteren een toelichting op de geno men besluiten. Hij verklaarde o.m. dat de nucleaire plangroep de anti raket- rakettengordel had afgewezen op grond van drie overwegingen. De eerste was dat getwijfeld moest worden aan de doelmatigheid van een atomair afweersysteem, omdat het totale Oostblok-potentieel er nooit door bestreken zou kunnen worden. De tweede betrof de kosten (150 miljard gulden!). De derde had betrekking op de frustratie, die in de communistische landen zou ontstaan, gezien de op i gang gekomen gesprekken met vooral I de Sowjctunie over wapenbeheersing en -beperking. I In de Verenigde Staten wordt, zij 't I op beperkte schaal, wel een nucleair raketschild gebouwd. Hierbij gaat het Washington echter meer om de Chinese dan om de Russische drei ging. Ook in de Sowjetunie zijn verschillende streken en steden door anti - raket - rakettengordels af geschermd. KERNLANDMIJN EN Minister Den Toom ging nog even nader in op het verdedigingssysteem, j dat gebaseerd is op het leggen van kernlandmijnen langs de grenzen. Turkije zowel als Griekenland zou den hier behoefte aan hebben, terwijl West-Duitsland er voor in aanmer king zou komen. Volgens de bewindsman was dit een moeilijke zaak evenals trou wens het gebruik van andere tac- j tische nucleaire wapens omdat er met veel factoren rekening moest worden gehouden. De voornaamste was wel de besluitvorming, welke op het politieke vlak ligt. Vooral Washington is huiverig voor het overdragen van bevoegdheden hoeveel? waar? wanneer? aan mi litaire leiders. Nederland heeft, aldus de heer Den Toom, veel waardering geoogst voor het rapport, dat het heeft uitgebracht over tactische kernwapens in 't alge meen en de Nike-raket waar in «le Bondsrepubliek mee wordt geoefend, in 't bijzonder. Ons land heeft de nucleaire plangroep een nadere stu die toegezegd ten aanzien van enkele technische vragen. DAMESSCHAKEN ARNHEM Vrijdagavond is in Arnhem een begin gemaakt met het schaaktornooi om het Nederlands kampioenschap voor dames. Corrie Vreeken, die de titel verdedigt, kwam al direct in de eerste ronde in grote moeilijkheden. Haar partij tegen de Haagse Ingrid Tuk werd weliswaar afgebroken, maar de Vlaardingse heeft een duidelijk inferieure stelling met bovendien een pion minder. Slechts drie partijen werden uit gespeeld. Het volle punt veroverden mej. mr. P. C. de Clerck, mej. A. v. d. Giessen en mevr. M. A. Roodzant. De uitslagen van de eerste ronde zijn: mej. De Klerck (Den Haag) mevr. Mesman (Rotterdam) 10, mej. v. d. Giessen (Rotterdam) mevr. v. d. Grindt (Deventer) 10, mevr. Vreeken (Vlaardingen) mevr. Tuk (Den Haag) afgebroken, mevr. Tim mer (Beverwijk) mevr. C. Rood zant (Rotterdam) afg., mevr. Heemskerk (Amersfoort) mevr. M. A. Roodzant (Rotterdam) 10, aan vankelijk afg. DEN~HAAG Vijftien spelers zijn geselecteerd voor de wedstrijd die Jong Oranje op donderdag 25 april in La Spezia speelt tegen het Italiaanse j elftal voor spelers tot 23 jaar. De geselecteerden zijn: Treytel (Xer- xes/DHC), Van Straaten (Den Bosch), Cornelis (GVAV), Hulshof (Ajax), Graaumans (NAC), Drost, Van der Vall, Jeuring en Van Dijk (Twente), Vos (ADO), Geels en Boskamp (Feije- noord), Rensenbrink (DWS), Wietze Veenstra (Go Ahead) en Geurten (MW). ACADEMISCHE EXAMENS UTRECHT RU kand. theol.: G. v. d. Kruyt, Schiedam: J. R. Ouwerkerk. Zeist: H. v. Vreeswijk, Baarn en mej. A. B Dronkers. Utrecht. Informatie-opdracht teruggegeven BRUSSEL Koning Boudewijn heeft graaf Adhemar d'Alcantara, op diens verzoek, ontlast van de informa tieopdracht, die hij hem veertien dagen geleden had gegeven. d'Alcantara, een Vlaamse CVP-mi- i nister in het aftredende kabinet-Van- I denboeynants, is 'bij zijn pogingen [gestrand op verzet van de socialistische 1BSP tegen verdergaande studies van de drie grote partijen inzake de Belgische gemeenschapsproblemen, voorafgegaan laan het zoeken van een nieuwe rege- j ring. BLANTYRE De Afrikaanse staat Malawi zal inschrijven voor de Olympische Spelen van Mexico. Een groot deel van de Afrikaanse landen besloot eerder tot een boycot van de Spelen wegens het deelnemen van een Zuidafrikaanse ploeg. De voorzit ter van de nationale sportfederatie van Malawi, Ray Batchelor, maakte vrijdag bekend dat Malawi donder dag zijn inschrijving had weg gestuurd en binnen enkele dagen antwoord verwachtte. Ray Batchelor vertelde ook dat het in de bedoeling lag om slechts een kleine ploeg af te vaardigen. (Van onze Haagse redactie) DEN I^AAG Als eerste ge meente in ons land gaat Den Haag de strijd aanbinden tegen het in verontrustende mate toe nemende tandbederf. De Haagse wethouder van sociale zaken en volksgezondheid, de heer H. F. Happel, installeerde gisteren een commissie die ja renlang op uitgebreide schaal acties gaat voeren ter verbete ring van de mondhygiëne en de voedingsgewoonten. Verschillende functionarissen uit de onderwijswereld, instanties voor de volksgezondheid en enkele Kruisverenigingen hebben zitting in deze commissie. De voorlichtings- en opvoedingsac tie, die binnenkort start, is breed van opzet en strekt zich uit van de aanstaande moeder tot en met de jonge man of jonge vrouw. Voorzitter van de commissie is de directeur van de Haagse GG en GD, dr. W. J. Breslau. SLECHTER De commissie is opgericht naar aanleiding van het steeds slechter wordende gebit van het kind. Gesteld kan worden dat ruwweg bij eenderde yan de Haagse schooljeugd sprake is van een redelijke tandverzorging, bij eenderde geldt, dat er iets aan wordt gedaan en de rest doet er helemaal niets aan. In 1964 was twee procent van het blijvende gebit van Haagse kinderen uit de hoogste klassen van de lagere scholen nog gaaf. Op de lijst van EEG-landen staat Nederland bovenaan, wat de tanden- doder bij uitstek betreft: suiker. Ge bruikten wij in 1900 slechts 12 kilo suiker per jaar, nu zijn dat 43 ki lo's. Toen de Haagse gemeenteraad het voorstel tot fluoridering van het drinkwater afstemde, moest op een andere wijze iets aan het tandbederf worden gedaan. BRUIN BROOD Héc is zeker dat het nuttigen van bruin brood zal worden gestimuleerd en ook zal een actie worden gevoerd op de scholen om meer fruit te eten. Het gaat hier om een belangrijk stuk preventieve gezondheidszorg. Op de preventie komt het zwaartepunt te liggen daar het tekort aan tand artsen zich ook buiten de schooltand- verzorging ernstig doe'c gevoelen. In verband hiermee zal ook de voorlich tende en de educatieve taak van de commissie op de voorgrond treden. Een werkgroep onder leiding van de heer A. H. Bergink, functionaris van de afdeling Jeugdgezond heidszorg, zal de plannen nader uit werken. LONDEN Een vrachtwagen met zilverstaven ter waarde van 600.000 gulden is gisteren in het Londens East End gestolen. Het zilver werd overgebracht van Hatton Garden, het Londense centrum van de juweliers, in een wagen van een internationaal vervoersbedrijf. Volgens de chauffeur werd hij van de weg af gedwongen door een ande re vrachtwagen, die voor hem reed. Vier mannen, van wie een met een geweer, sleepten hem uit zijn cabine. Hij werd vastgebonden en in de bak van de auto van de mannen gelegd. Drie uur later werd hij gevonden door voorbijgangers, die hem op de wand hoorden bonzen. Uit de vrouwelijke employees van de in Nederland vertegen woordigde luchtvaartmaatschap pijen is gisteravond in Am sterdam Miss Interline Holland 1968" gekozen. Winnares werd mejuffrouw Riky Wegman (mid den). werkzaam bij de TAP. Links nr. 2: Monique Bouvy van Olympic Airways en rechts nr. 3: Heidi Kuil van de Aerolineas Argentinas. heeft 59 miljoen mensen meer vrij heid en welstand gegeven dan Duitsland ooit heeft gekend. Hij zei niet te kunnen begrijpen waarom studenten die democratie vernietigen, nu de studenten in Praag juist daar voor strijden. Parlement Het Westduitse parlement komt 29 april bijeen in een bijzondere zitting om het verslag van de regering aan te horen over de binnenlandse poli tieke situatie. De drie westelijke bondgenoten, die verantwoordelijk zijn voor West-Ber- lijn, hebben de Sowjetunie meege deeld dat dc Oostduitse reisbeperkin gen met betrekking tot West-Berlijn onwettig zijn. Oost-Duitsland had vorige week zaterdag het reizen van Westduitse ministers en hoge functionarissen via de weg of met de trein over Oost duits grondgebied naar West-Berlijn verboden. De nota aan de Sowjetunie was in zwakkere bewoordingen gesteld dan voorgaande nota's. Het is niet waarschijnlijk dat de zaak op de spits wordt gedreven. Westduitse functionarissen reizen al enige tijd per vliegtuig naar West-Berlijn. Demonstratie Enige duizenden Parijse studenten hebben gisteravond ondanks een ver bod een protestbetoging gehouden ter „ondersteuning van de strijd van de Duitse studenten". De demonstranten eisten grotere solidariteit tussen de Westduitse ar beiders en studenten, noemden kanselier Kiesinger een nazi, zongen de Internationale en eisten onteige ning van Springers dagbladconcern. Duizenden inwoners van „Volks- wagenstad" Wolfburg hebben gisteren de begrafenisplechtig heid bijgewoond van Hemrich Nordhoff, de man die „hun" fa briek groot heeft gemaakt. De kist met het stoffelijk overschot van de VW-directeur werd op een eenvoudige open „pick-up" naar de laatste rustplaats gere den. BAMBERG Jan Hein Donner heeft vrijdag in de achtste ronde van het nationale schaaktornooi. dat in Bamberg wordt gehouden, een neder laag geleden tegen de Bulgaarse grootmeester Bobotsov. Donner bleef daardoor op vier punten staan en zakte in de klassering naar de negen de plaats. De leiding is in handen van de Rus Paul Keres en de Zuidslaviër Bruno Ivkof, die 5,5 punt verzamelden en een hangpartij (tegen elkaar) hebben. De stand aan kop is: 1. Keres (Rusland) en ïvkov (Z-Sl.) 5.5 pnt en een afg., 3. Petrosjan (Rusland) 5 en een afg 4. Schmid (W-Dld.), Unzic- ker (W-Dld.) en Westerinen (Finl.) al- I len 5 pnt., 9. Donner (Ned) 4 pnt. ARNHEM „Een tijdelijke crisis in het partijwezen en ook in de KVP kan heilzaam zijn voor de toekomst. Zij is positief te waarderen ook al kost het tijdelijk leden en geld." Aldus drs. W. K. N. Schmelzer, voorzitter van de KVP-fractie in de Tweede Kamer gisteravond op een in Arnhem gehouden KVP-bijeenkomst. Drs. Schmelzer concludeerde, dat de partij vernieuwing in Nederland zich afspeelt in een maatschappij, die nationaal en internationaal voluit in beweging is. Hij wees erop, dat dit proces, waarbij al het bestaande op de helling wordt gezet, als positieve waarde heeft: de behoefte aan meer bewuste keuze, aan persoonlijke 1 overtuiging en verantwoordelijkheid en aan emancipatie. Hij verbond hieraan wel de voor- j waarde, dat men bij de partijpolitie- AMSTERDAM Op het hoofdste delijke stadhuis zijn tot nu toe 2400 brieven en briefkaarten ontvangen naar aanleiding van de actie „Carré is van ons". Zoals bekend, werd tijdens de uit zending van de tv-rubriek „Mies en Scene" op 12 april jl. door de heer J. Kassies, directeur van de to neelschool in Amsterdam, voor het behoud van het theater Carré gepleit. Mies Bouman deed daarop de sug gestie een briefkaart te zenden aan de burgemeester van Amsterdam on der het motto „Carré is van ons". De tot nu toe binnengekomen post is behalve uit Amsterdam afkomstig uit alle Nederlandse provincies en uit het buitenland. Een aantal brieven werd namens verenigingen en bedrij- I ven verzonden. j Het totaal van de geplaatste hand tekeningen wordt geschat op ruim I 8000. ke vernieuwing met het warme hart het hoofd koel houdt en dat men zich j scherp rekenschap geeft van uit- I gangspunt en doel van de politiek en van de reële mogelijkheden om het vernieuwingsproces dienstbaar te maken aan het welzijn van alle bur gers nu en in de toekomst. Drs. Schmelzer noemde het tot nu toe verrichte werk in de groep van achttien (KVP, CHU en ARP) op een aantal punten een uitdieping en con cretisering van het in een aantal op- j zichten algemeen gehouden verkie- j zingsprogram van de KVP. j Naar het oordeel van de KVP-frac- tieleider zal van de activiteiten van de groep en van de eigen KVP-stu- diecommissie een stimulerende wer king kunnen uitgaan op de verdere uitwerking en uitvoering van het re- j geringsprogram, welke resultaten zijns inziens een toetssteen kunnen vormen voor een verdere beoordeling I van het regeringsbeleid. ALKMAAR Bij het leggen van een nieuwe dakbedekking is gister middag brand uitgebroken op het dak van de strafgevangenis Schut- terswei in Alkmaar. De brand ontstond doordat een vat mastiek, dat door loodgieters binnen een om heining van ijzeren platen op een brander vloeibaar werd gemaakt, vlam vatte. Direct daarop sloeg de brand over op vijftien andere vaten. De vijftien gevangenen, die in het onder het dak gelegen vertrek waren ondergebracht, moesten naar een an dere afdeling verhuizen. De rest van de honderd gevangenen behoefde niet te worden geëvacueerd. De brandschade bleef tot het dak beperkt. BONN De Westduitse rege ring hoopt dat de periode van gewelddaden, begonnen met de aanslag op studentenleider Rudi Dutschke, nu afgesloten is. Dit zei gisteren Günther Diehl, staatssecretaris van voorlichting. Door de dood van een persfoto graaf en een student bij de relletjes was er een „proces van overdenking en herziening van standpunten" op gang gekomen. Er was verder contact ontstaan tussen de overheid en studentenorga nisaties om te komen tot een dialoog. Maar, zo zei Diehl, de regering kan alleen maar praten met vertegen woordigers van die organisaties, die de grondwet eerbiedigen. Hieruit blijkt wel dat een gesprek tussen de regering en de SDS, de Bond van socialistische Duitse stu denten, waarin Dutschke een leiden de rol vervulde, uitgesloten moet worden geacht omdat deze bond uit is op „vernietiging van de parlemen taire democratie in haar huidige vorm". Dutschke Intussen wordt de toestand van Dutschke, die bij een aanslag zwaar werd gewond, steeds beter. Gisteren heeft hij voor het eerst weer zelf gegeten. Axel Casar Springer, de Duitse uit gever tegen wie de studentenacties voornamelijk waren gericht, zei er van overtuigd te zijn dat de commu nisten achter de aanvallen op hem en tijn bladen staan. De huidige democratie, aldus Sprin ger in het Britse blad Daily Mail, mag dan niet volmaakt zijn, maar zij UTRECHT De politierechter in Utrecht heeft gisteren twee juwe liers, vader en zoon C. en G. v. D. (resp. 67 en 35 jaar oud) veroordeeld wegens schuldheling tot ieder 6000 gulden boete. Zij stonden terecht omdat zij in 1966 en 1967 vier a vijfmaal gouden sieraden, waaronder een gouden siga rettenkoker en een platina broche met briljanten en edelstenen van een Belg hadden gekocht zonder zich er van te vergewissen of de herkomst van de sieraden zuiver was. De Belg verkocht de sieraden uit de buit van 37 door hem gepleegde inbraken. Tegen beide juweliers was 7500 gulden elk geëist. BOSTON De Amerikaan Am brose Burfoot heeft vrijdag de 72ste marathon van Boston gewonnen. Burfoot, de tweede Amerikaan in 23 jaar die de 42.195 meter lange race won, kwam tot een tijd van 2 uur 22 minuten 49 seconden. William Clark werd tweede, de Mexicaan Alfredo Penaloza derde. Demonstreren (2) Student zijn beteken'c tegenwoordig voor velen: demonstreren, her- rieschoppen. vernielingen aanrichten, zich vlegelachtig gedragen en met een heel grote mond zgn. wijsheden ver kondigen. De anderhalf miljard gul den, die uit de zak van werkende be lastingbetalers moet komen voor het hoger onderwijs, is echter niet bedoeld om jongelui in de gelegenheid te stel len herrie te schoppen. Deze, zich van hun gewichtigheid bewuste jongetjes, die zelf nog nooit ie'cs in de maatschappij gepresteerd hebben, doch alleen leven op kosten der gemeenschap, moesten eindelijk eens begrijpen dat niemand om hun gedaas verlegen zit. Dat ze als stomme schapen achter een Duitse langharige oproerkraaier aanhollen pleit niet voor hun intellect. Er zijn er meer geweest die achter een Duits individu aanliepen, maar dat is de wereld niet zo best bekomen. Een afdoend middel: wie zijn tijd besteedt aan demonstreren en herrieschoppen inplaats van aan studeren, hoort niet 'ten laste van de gemeenschap op uni versiteit of hogeschool thuis. Dan komt er zonder kostbare uitbreidingen plaats voor de (gelukkig nog vele) se rieuze studenten. Rotterdam J. Ravesteln Overdreven Uw tv-redacteur vindt het to neelspel „De lankmoedige minnaar". verzorgd door de TROS. zeer ontsiert omdat enkele malen de naam Amstel- hotel is gevallen als het beste hotel in Amsterdam om'te verblijven, j Ik vind dit schromelijk overdreven. Of met het noemen van dit overbe- j kende hotel (onze koninklijke familie vierde er voor een deel haar zilveren huwelijksfeest) reclame wordt ge maakt, betwijfel ik; bovendien werd er ten slot'ce niet gelogeerd, maar in een eenvoudiger hotel, waar men het veel gezelliger vond! Verder vind ik het kleinzielig nu juist de TROS als kleinste omroep er uit te lichten, terwijl alle omroepen zich bij tijd en wijle „schuldig" ma ken aan reclame. Neem bijvoorbeeld de NTS me't de voetbalreportages, waarin bijna constant onze ogen ge drukt worden op de reclameborden langs de velden; of de verkapte recla me van sommige omroepen voor hun sympathieke politieke partijen en stromingen: of Toon Hermans' „Feestneus" in het programma van Willem Duys; of de rubrieken „Uitge rekend" en „Koning Klant". M.i. er gert de kijker c.q. de luisteraar zich geenszins aan incidentele reclame, maar wel aan de politieke reclame van sommige omroepen naast de zend tijd voor politieke partijen. Voorburg G. C. Severijn

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5