WEER NEEN VAN HANOI Financiële crisis in de VS Commentaar Tornado teistert Greenwood Eric Starvo Galt geïdentificeerd Kans op gesprek lijkt verkleind jAMIN EXAMENOPGAVEN TE VROEG UITGEREIKT Het Kwartet Prijzen stegen met 3 procent Akkoord over administratieve grafische cao Polen houdt coaster Spes nog vast Crita) het weer WARM Pensioenen Overval van blanken op negers Overleg bouw weer op gang Koopman verliest veertien mille Nieuwe leidse Courant Zaterdag 50 april 1968 - 49ste jaargang vooraanstaande - 'A' prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Gistermiddag is prin sBernhard naar de Verenigde Staten vertrok ken om deel te nemen aan de Bil- derbergconferentie en (in New York) een voorstelling bij te wo nen van het Nederlands Dansthea ter. Ook prinsese Beatrix en prins Claus, die een dag eerder naar Amerika vertrokkenzullen de verrichtingen van het danstheater gadeslaan. De foto toont een op gewekte prins Bernhard (sinds enkele dagen opnieuw grootvader) op Schiphol. Ik geef op als i nieuwe abonnee: I plaats: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam HANOI Noord-Vietnam heeft de vijftien landen, die minister Rusk donderdag noemde als mogelijke plaatsen voor inleidende besprekingen over vrede in Vietnam binnen vier entwintig uur van de hand gewezen. Hanoi heeft tevens laten weten, dat het vasthoudt aan Warschau als geschikte onderhandelingsplaats en dat het ook niet akkoord gaat met de voorwaarden, die Amerika stelt aan de keuze van de plaats. gunstige vliegweer werden 145 vluch ten (een recordaantal voor dit jaar) uitgevoerd. In Zuid-Vietnam wierpen stra- tosfeerforten hun vernietigende last uit boven de Asjao-vallei, die als be langrijke infiltratieweg van Laos in de richting van de oude keizerstad Hoeé wordt beschouwd. In de „ijzeren driehoek", het Viet- cong-bolwerk ten noorden van Sai gon, braken nieuwe gevechten uit. Amerikaanse eenheden, die deelne men aan de operatie „algehele over winning" (de grootste actie uit de oorlog, die zuivering van de elf pro vincies rond Saigon beoogt) doodden in dat gebied bij drie gevechten 116 Vietcongsoldaten, aldus een Ameri kaanse mededeling. De Amerikanen zouden elf man hebben verloren. DEN HAAG Vorig jaar zijn de prijzen met gemiddeld ruim drie pro cent gestegen ten opzichte van 1966, hetgeen, aldus de minister van eco nomische zaken "mr. L. de Block in een brief aan de Tweede Kamer, een „vrij forse" stijging is. De stijging is echter minder dan in 1966, toen zij 5,8 procent bedroeg en ook minder dan werd verwacht, na melijk 4 tot 4,5 procent. Het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud steeg van 128 ln ja nuari 1967 tot 135 in juni en daalde tot 133 in december, hetgeen een ge middelde voor het gehele jaar 1967 van 132 oplevert. AMSTERDAM Nadat reeds eer der een akkoord was bereikt over de nieuwe cao's voor het technisch en leidinggevend personeel, is vandaag tussen werkgevers en werknemers in het grafisch bedrijf overeenstemming bereikt over een nieuwe cao voor het administratief personeel. Onder meer werd overeengekomen een verhoging van de salarissen per 1 februari met 4>/2 procent en een ar- beidsverkorting per 1 juli van 11/4 uur per week. Het georganiseerd overleg van werkgevers- en werknemersorganisa ties in het bakkersbedrijf heeft over eenstemming bereikt over de collec tieve arbeidscontracten voor het bak kerij- en winkelpersoneel. De nieuwe regelingen behelzen een verhoging van de lonen met 4,5 pet. en een arbeidstijdverkorting, ingaan de 1 oktober aanstaande, van 45 uur tot 44 uur per week en gedifferenti eerd voor ploegenarbeid. In een verklaring van het Noord- vietnamese ministerie van buiten landse zaken is gisteren gezegd, dat de „en door Rusk voorgestelde nieu we plaatsen en de vijf al eerder ge noemde zelfs niet met de door de VS zelf gestelde voorwaarden overeenko men. De VS willen een plaats waar beide partijen vertegenwoordigingen hebben, maar aldus Hanoi in de door Rusk geopperde plaatsen zijn alleen maar Amerikaanse ambassa des. De landen, die Rusk noemde zijn: India, Birma, Laos, Indonesië, Ceyion, Japan Afghanisatan, Pakistan, Ne pal, Maleisië, Zwitserland, België, Italië, Finland, Oostenrijk. In Parijs, welke stad in persberich ten ook als is genoemd als mogelijke plaats voor onderhandelingen, werd vandaag secretaris-generaal Oe Thant van de VN verwacht. Thant zou om een nieuwe ontmoeting met Mai Van Bo, de hoogste Noordvietna- mese vertegenwoordiger in rang in Europa, hebben gevraagd, maar in Noordvietnamese kringen in Parijs zei men, dat Bo Thant niets te zeggen heeft en dat „alles nu afhangt van de Amerikanen". AANVALLEN Intussen hebben de Amerikanen in Noord-Vietnam bezuiden de 19de breedtegraad de bombardementen verhevigd. Gebruik makend van het Centrum ligt in puin; twaal f doden straat: plaats: inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze I \.V. A. SI I VTEK Zn. ROTTERDAM - TELEFOON 010 - 242565 VERZORGT AL UW TRANSPORTEN DOOR HEEL NEDERLAND GREENWOOD De 7000 in woners tellende plaats Green wood in de Amerikaanse staat Arkansas is gisteren gedeeltelijk verwoest door een wervelwind. De tornado heeft twaalf mensen levens geëist. Het aantal gewon den heeft de zestig reeds over schreden. De winkelwijk in het centrum van Greenwood is volledig vernield. Ook aan de rand van het dorp is aanzien lijke schade aangericht. Gevreesd wordt dat nog meer slachtoffers onder het puin zullen worden gevonden. Mannen van het Rode Kruis en vele burgers zoeken koortsachtig in de puinhopen, waar onder waarschijnlijk nog meer do den en gewonden liggen. Doordat in de omgeving van Greenwood de telefoonverbindingen zijn verbroken, zyn de eerste be richten schaars. (Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De Nederlandse kustvaarder Spes (600), die sedert woensdag in de Poolse haven Stettin wordt vastgehouden is ook vrijdag nog niet vertrokken, zo heeft reder W. in 't Veld uit Rotterdam meege deeld. Aanvankelijk was aangenomen dat vrijdag de opgebrachte coaster wel zou worden vrijgegeven. Wel werd later gemeld dat de havenautoriteiten op korte termijn het schip zouden laten vertrekken. Maar bij het ter perse gaan van deze editie was dit nog niet gebeurd. Als he'c schip vrijkomt zal het waarschijnlijk onder commando van de eerste stuurman naar Nederland varen. Kapitein K. v.d. Plas (38) is gehaald. De moeilijkheden schijnen te zijn ontstaan doordat de Spes is vertrokken zonder loods. Waar de heer V. d .Plas nu is weet men niet .Mogelijk is hij inhechte- nis. De uit Katwijk afkomstige kapi tein heeft al eerder moeilijkheden ondervonden in Polen. Hij werd vo rig jaar tot gevangenisstraf veroor deeld wegens vermeende belediging van de Poolse staat en pogingen om vluchtelingen aan boord mee te ne men. Kapitein V.d. Plas heeft enkele maanden gevangen gezeten. ALS PADDESTOELEN UIT DE GROND! HeteanUI Jamfn winkels groei! met de dag. In korte tijd kwamen er maar liefst 18 bij. Deze zijn het: U/3 Almelo Grotestraat U/3 Zwolle Winkelcentrum „Holterbroek" 14/3Bunnik v.Hardenbroeklaan U/3 Bergen op Zoom Antwerpaestraat 21/3 Deventer Winkelcentrum „Keizerslanden1 21/3 Nijmegen Winkelcentrum „de Notenhout' 2i/3Driebergen Traay 21/3LeidSChendam Prins Frederiklaaa 27/3 Dieren Callunacentrum 28/3Geldermaisen t Hooghuia 28/3 Harderwijk Winkelcentrum „Stadadennei 28/3 Katwijk aan Zee Hoornespolder 28/3 0egstgeest Winkelcentrum „lange Voort' 28/3 Helmond Veestraat 29/3 Eindhoven Generaal Coenderslaaa 4/4 Wijchen Touwslagertbian 4/4 Rotterdam Jacob v. Campenplcln 4/4 Pijnacker naadhulaplela Er komen er nog véél meer! niet duur wel heerlijk Koningin Juliana heeft gisteren op.-Huis ten Bosch in Den Haag de ministers van defensie van de NAVO-landen ontvangen, die hier bijeen waren voor een con ferentie van de nucleaire plan- ninggroep van de verdedigings organisatie. Van links naar rechts (achterste rij): de minis ters Den Toom (Nederland), Clifford (VS), Healey (Enge land), secretaris-generaal Brosio (Italië) en Schroder (W.-Duits- (voorste rij): de ministers Tre- land). Van links naar rechts melont (Italië); Pipinelis (Grie kenland), koningin Juliana en minister Cadieux (Canada). Een verslag van de conferentie vindt u elders in dit nummer. Toen ïk een jongen was vertelde men, dat iedereen president kan worden; ik be gin het nu te geloven. DARROW ,Mag ik de beurspagina even inkij ken?" April heeft ons opnieuw een hoeveelheid warme lucht gestuurd, waarin de temperatuur vanmiddag in het westen tot ruim 'twintig graden kan stijgen. In de loop van de middag komt weer wat koelere zeelucht bin nendringen. want het zeewater is nog oud (7 a 8 graden). Een zwak frontje nadert via West-Frankrijk en zal zondag de kans op een verspreid regen- of onweersbuitje iets doen toene men. Toch blijft het fraai lente weer met zonnige perioden. Er zijn nog steeds geen depressies van enige betekenis in aantocht, zodat het droge karakter van april in de meeste provincies blijft voortduren. 21 april zon op 5.31, onder 19.48; maan op 4.01. onder 12.44. 22 april zon op 5.28, onder 19.50: maan op 4.16, onder 14.04. Vorig jaar uit FlE metaalindustrie is waarschijn- lijk de eerste bedrijfstak die ge komen is met het plan, een bedrijfs- pensioen in te voeren dat inclu sief de AOW-uitkering 70 pet van het laatst genoten loon of salaris gaat bedragen bij een minimaal aan tal dienstjaren van veertig. Er lijkt een reële kans aanwezig, dat dit plan, waarbij pensioenkosten als loonkosten worden aangemerkt, volgend jaar kan worden ingevoerd. Zij die reeds met pensioen zijn of binnenkort gaan zullen bovendien een verbetering in de hoogte van de pensioenuitkering krijgen. Dit is een belangrijke stap in de goede richting. Maar hoe belangrijk deze verbete ring ook is, ook hiermee is nog niet voldoende bereikt. De 70 pet. uit kering van het laatst genoten loon of salaris is over tien jaar misschien in koopkracht gedaald tot minder dan 50 pet, om dan nog maar niet te spreken over de welvaartsstijging waarin deze pensioenuitkering van 70 pet. ook niet deelt. De pijnlijke gevallen van mensen die aanvankelijk een redelijke pensioen uitkering kregen, maar op den duur tengevolge van waardedaling van het geld en toeneming van de welvaart, ontstellend achter bleven, zijn over bekend. Het streven binnen de metaalindus trie zal er daarom op gericht moeten zijn in de toekomst deze 70 pet ook waardevast te maken, d.w.z. te laten meelopen met de prijsindex voor de kosten van levensonderhoud. Over welvaartsvast praten we dan nog maar niet, want in het kader van een kapitaaldekkingssysteem lijkt dit een nog vrijwel onbereik bare zaak. MOSKOU Maandag zal in Moskou, Londen en Washington een internationale overeenkomst worden getekend voor de redding van ruim tevaarders die in moeilijkheden ver keren. gevangenis ontsnapt WASHINGTON De FBI heeft gisteren Eric Starvo Galt, de man, die wordt gezocht we gens de moord op dr. Martin Luther King, geïdentificeerd. Hij blijkt de 4t)-jarige James Earl Ray te zijn, die ontsnapt is uit de gevangenis van de staat Mis souri. De FBI heeft verklaard, dat de identificatie tot stand is gekomen via een systematische en intensieve ver gelijking van vingerafdrukken, die rond de moord op King gevonden zijn, met de vingerafdrukken van meer dan 53.000 personen, die door de politie worden gezocht. Ray wordt sinds 20 juli vorig jaar vermist. Hij was gedetineerd in de gevangenis van Jefferson City, waar hij een straf van 20 jaar uitzat we gens roof, gepleegd in St. Louis, en wegens joyriding. Sinds zijn jeugd is hij, volgens de FBI, aan het zwerven. Hij ging van school af na tien klassen doorlopen te hebben en diende als gewoon soldaat in het leger een keer drie maanden december 1948, toen hij werd ontsla gen wegens ongeschiktheid en gebrek aan aanpassingsvermogen. Hij heeft in he leger een keer drie maanden dwangarbeid gekregen wegens dron kenschap en het ontsnappen uit ar rest. Zijn strafregister dateert van 1949 toen hij wegens diefstal werd veroor deeld in Los Angeles. In 1952 werd hij wegens een gewapende overval veroordeeld in Chicago en in 1955 wegens het vervalsen van postwissels in Missouri. Hij heeft gevangen gezeten in Los Angeles, Joliet, Pontiac en Leaven- worth, in plaatselijke, staats- en fe derale gevangenissen. Ray zou volgens eigen zeggen in Illinois geboren zijn op 10 maart 1928. De FBI heeft niet bekendge maakt in welke stad. De ergste na 1931 WASHINGTON De president van de Federal Reserve Board, Willi am McChesney Martin, heeft ver klaard, dat de Verenigde Staten zich thans in de ernstigste financiële cri sis sedert 1931 bevinden. Hij zei president Johnson te hebben ge waarschuwd, dat een wereldomvat tende devaluatie van valuta's onver mijdelijk is, tenzij het tekort op de Amerikaanse betalingsbalans wordt weggewerkt. Volgens McChesney Martin zien de VS zich geplaatst voor een ontoelaat baar tekort op de betalingsbalans, ge paard gaande met een al even ontoe laatbaar tekort op de begroting. Als deze tekorten niet verdwijnen, zullen de VS voor ongecontroleerde recessie of een ongecontroleerde in flatie komen te staan. Martin lanceerde zijn waarschu wing nog geen 24 uur nadat het •disconto in de Verenigde Staten van vijf tot 5% procent was verhoogd. Sinds 1929 is de rentestand niet zo hoog geweest in Amerika. De Ame rikaanse banken hebben 'hun rente verhoogd van zes tot 6% procent. „Het is nodig", zei Martin nog, „tot de laatste loopgraaf te vechten om de waarde van de dollar "te behou den." ONRUST Ook in Nederland is gisteren een waarschuwing geuit. De directeur van de Algemene Bank Nederland, de heer H. W. A. van der Wall Bake zei in de aandeelhoudersvergadering (zie elders deze krant), dat de goudspeculaties zullen aanhouden. De bank maakt zich ernstige zorgen over de monetaire onrust. Er behoeft maar weinig te gebeuren om de onrust te doen herleven. (Van onze sociaal-economische re dactie) UTRECHT Werkgevers- en werknemersorganisaties in het bouw bedrijf hebben het gesprek over de nieuwe bouw-cao, die door minister Roolvink gedeeltelijk onverbindend werd verklaard, heropend. In het voorlopige overleg kwam vast te staan, dat de bouw blijft stre ven naar een eenjarig contract. Werkgevers blijven een twee jarig contract afwijzen. Minister Roolvink had de partijen gesuggereerd een meerjarig contract af te sluiten om dat dan de kans op goedkeuring van een werktijdverkorting van een half uur per dag groter zou zijn. De partijen gaan nu over tot een voorstel voor een kwartier korter werken per dag, maar de datum van ingang is nog onzeker. De vakbonden denken aan 1 mei a.s., de werkgevers hebben nog geen datum genoemd. Ook voor de afgekeurde verhoging van de pensioenpremie per 1 januari 1969 met één procent moet een ander voorstel komen. Waarschijnlijk wordt het invoeringstijdstip vervroegd, maar gaat de omvang van de premie verhoging omlaag. Hiermee zou dan waarschijnlijk voldaan zijn aan de wensen van de regering. Op 1 mei komen de partijen op nieuw bijeen voor verder beraad, in middels plegen de bonden intern overleg over een definitief in te ne men standpunt. AMSTERDAM De Amsterdamse textielhandelaar L. Kraake heeft voor zijn winkel in de Albert Cuypstraat een portefeuille met 14.000 verloren. De portefeuille zat in een zak van zijn colbertjasje. STOCKHOLM De 85 jaa roude gashouder in het centrum van Stock holm een reusachtig gebouw da'c beschouwd wordt als een van de mooiste voorbeelden van Zweedse in dustriële architectuur zal waarschijnlijk worden omgevormd tot een ongewoon cultureel centrum voor de meest uiteenlopende activi teiten. Aanvankelijk wilde men het gebouw laten wijken voor een nieu we verkeersweg. R DOETlNCHEM Minister dr. Marga Klompé heeft vrijdagavond de Doetinchemse Schouwburg „Amphi- on" geopend. Dit theater wordt het centrum voor het culturele leven in Oost-Gelderland. BOSTON Een bende van blanke jongeren heeft gisteren in Boston een auto met een aantal neger-inzittenden aangevallen. Een van de negers werd doodgestoken en de anderen werden geslagen en ontvingen messteken. Vier van de slachtoffers waren vrouwen. Het incident had plaats voor de poli tiepost van een voornamelijk door blanken bewoonde wijk van de stad. De chauffeur van de auto, de 20-jari- ge neger James Cooper, kreeg twintig steken en overleed later in een zieken huis. Een blanke en een neger zijn met verwondingen in een ziekenhuis opge nomen. Voor hun leven wordt gevreesd. Een 22-Jarige blanke werd gear resteerd nadat mevrouw Cooper hem had geïdentificeerd als de moordenaar i van haar man. (Van onze correspondent) GRONINGEN De afgelopen nacht zijn (nieuwe opgaven gedrukt voor het eindexamen handelsrekenen voor donderdag 25 april. Bij vergissing werden donderdag aan de HBS a-examertkandidaten van het gereformeerd lyceum (vrijgemaakt) aan de Henriëtte Roland Holststraat te Groningen opgaven uitgereikt, die niet voor die dag waren bestemd. Als gevolg hiervan moeten over het gehele land nieuwe opgaven voor donderdag worden verstrekt. De kandidaten hebben de opgaven maar even in handen gehad. Hoch moeten zij in de gelegenheid zijn geweest de opgaven te bekijken. In allerijl is daarom besloten nieuwe gereed te maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1