Straks leeuwen kijken vanuit uw autootje LONDON BRIDGE VERKOCHT leeuwezegel Drie jaar geëist in zedenzaak DAMES! 2 pakjes nieuwe leeuwezegel inaikhpTli §^ege| ff Demonstrant na klap van politie in ziekenhuis Trein botst bij overweg op auto in file WITTE KRUIS Huib Goudriaan Grote bos- en Park van 24 ha gaat 1 mei open duinbrand Burgers Dierenpark boos óp Tilburg bij Zandvoort Felle brand in zuivelfabriek DIRECTEUR VAN HOOFF liaast achter het werk field verzocht een leeuwenpark te be ginnen. Het Tilburgse dierenpark getroost zich al tientallen jaren offers de om geving op recreatief en educatief ge bied te dienen, en nu de mogelijkheid er was om een stap vooruit te doen, wordt het op zo'n immorele wijze door de overheid beconcurreerd. Dit grijpt me nogal aan: ik laat mijn collega niet zonder meer afma ken, en zeker niet door een over heidsinstantie." De heer Van Hooff is van oordeel dat de leeuwen van het door de Engelsman CHipper- field geplande park ,,het re quiem over het Tilburgse die renpark zal luiden". Duide lijk is dat van twee parken, het oude het onderspit zal delven." Hij vindt het ook mis dat het Tilburgse leeuwenpark alleen uit commerciële overwegingen wordt gesticht. „Het is ver werpelijk met dieren geld te willen verdienen." De aanleg van het hekwerk. Dit is het nieuwe type Booster raket, dat op Cape Kennedy is aangekomen om deze zomer te worden gelanceerd. Er zal de eerste bemande Apollo-vlucht mee worden gemaakt, voorlopig nog in een baan om de aarde. Nog vrijen de leeuwen onge stoord met elkaar op de rotsen van de dierentuin. UTRECHT In afwijking van het gebruik heeft de Utrechtse rechtbank gistermid dag met open deuren een ver krachtingszaak behandeld. De 34-jarige chauffeur G. B. L. F. en de 37-jarige sloper P. van M. stonden terecht wegens ver krachting, respectievelijk het behulpzaam zijn bij de ver krachting op 16 november van de 25-jarige wiskundelerares S. L. De officier van justitie, mr. G. W. von Meyenfeldt, verklaarde in zijn requisitoir met nadruk het nuttig te vinden „dat dit soort zaken in pu bliek wordt behandeld, opdat men ziet wat er op dit gebied gebeurt". Hij eiste voor beiden een gevangenis straf van drie jaar met aftrek van voorarrest en voor F. nog voorwaar delijke terbeschikkingstelling van de regering. Beide verdachten drongen in hun laatste woord aan op clementie aan gezien zij de eis van drie jaar wel erg hoog vonden, hetgeen de president de opmerking tot M. ontlokte: „Als het bijvoorbeeld uw eigen kind was ge weest, zou u de dader waarschijnlijk hebben doodgeslagen. Na een eis van drie jaar had u in ieder geval gezegd: drie jaar? ze moesten hem tien jaar geven", aldus de president, die het een „uitermate smerige zaak" noem de. Beide mannen hadden op de avond van de 16e november in de buurt van de conferentieoord Woudschoten de wiskunde-lerares met geweld in de auto gesmeten. Onder het mom „we willen een ander jaloers tnaken" reed F. de auto naar een open plek in het bos. waar de werkelijke bedoelingen van beide mannen al snel duidelijk werden. De bestuurder kwam bij haar achterin de auto, riep na een korte worsteling zijn vriend, die zich even had verwijderd, weer te hulp om de vrouw te bedwingen en trachtte haar daarna te verkrach ten. F. had haar nog gezegd dat zijn maat haar helemaal niet zou sparen. Daarom bood zij hem zelfs geld aan om niet verder te gaan en zei hem eventueel wel een afspraak voor de daarop volgende dinsdag met hem te willen maken in Den Haag. De man ging daarop in en nam, na dat zij een valse naam en adres had opgegeven, zijn plaats achter het stuur weer in. Na ongeveer anderhalf uur zetten de beide verdachten hun slachtoffer af voor het conferentie-oord, waar de lerares een vergadering zou bijwo nen. Op voorstel van de politie begaf de lerares zich inderdaad op de af gesproken dag naar het station in Den Haag, in gezelschap van vijf re chercheurs. F. stond haar echter bij een telefooncel op te waohten, met een aan haar gerichte brief in de hand, die hij uit haar tas had genomen. De man werd onmiddellijk gearresteerd. Voor zijn rechters verklaarde F. dat hij die avond naar Den Haag was gereisd om haar enkele „gevonden" zaken te overhandigen en haar zijn excuses aan te bieden, ook namens M. Hij vroeg zijn slachtoffer om ver giffenis. De wiskundelerares ant woordde echter onmiddellijk: Daar ga ik niet op in, dat vind ik onzin". MAASTRICHT Bij het opmaken van de balans van de relletjes op Paasmaandag in Maastricht, blijkt dat toch nog een van de demonstran ten in het ziekenhuis beland is nadat hij eerst 's morgens en later 's mid dags klappen van de politie heeft op gelopen. Het is de Hagenaar H. M. R. Hij werd bij de 'tweede charge 's j middags gearresteerd. Naderhand j werd R. na opmaak van proces-ver- I baal vrijgelaten. Tegen de avond had hij klachten over duizeligheid en hoofdpijn. De Hagenaar werd toen onderzocht door de gerechtelijke arts, die hem voor observatie deed opne men in het ziekenhuis Sint Annadal te Maastricht. GOES In het ziekenhuis in Goes i is gisteren de heer Lindenburg uit Yerseke overleden. Hij werd Tweede Paasdag in zijn woonplaats aangere den door een bromfiets. UTRECHT De trein Amsterdam - Groningen is gistermiddag op een met automatische halve overweg- boem beveiligde overweg tussen Er- melo en Harderwijk in botsing geko- j men met een personenauto. De inzit- tenden konden de auto. die totaal j vernield werd, nog op tijd verlaten. I Het treinstel is licht beschadigd. De auto die werd aangereden, stond in een file en kon niet voor of achteruit toen de trein eraan kwam. HARDERWIJK In het zieken huis te Harderwijk is gisteren de 28-jarige student J. R. J. Memelink, uit Bennekom, die Tweede Paasdag bij een ernstig verkeersongeluk zwa re verwondingen opliep, overleden. helpt elke maand i Poeders, tabletten, cachets. (Witte Kruis spaart bovendien 'de maag.) LONDEN London Bridge, een brug over de Thames, die moet worden vervangen omdat hij elk jaar verder wegzakt in de modderige rivierbedding, is verkocht aan een Amerikaan en zal aan de andere kant van de Atlantische I Oceaan worden herbouwd. De brug, niet te verwarren met de bekende en veel gefotografeerde Tower Bridge, werd een jaar geleden te koop aangeboden. De naam van de Ameri- kaanse koper noch de prijs van de in 1831 gebouwde brug is bekendgemaakt. I Een woordvoerder van de London city corporation meent dat de prijs rond de één miljoen pond sterling zal liggen, doch hij voegde er aan toe dat dit j niet betekende dat er zoveel voor de brug was betaald. Men is reeds begonnen met het slopen van de London Bridge. De verschil lende delen zullen worden genummerd en in de VS als een legpuzzel weer j in elkaar worden gepast. Het hele werk zal ongeveer twee jaar in beslag ne- men. mm voor79ct ven! van uw melkman'. lint hui molLmonl WOENSDAG 17 APRIL 1968 Binnenkort kannen we in Nederland heuse, echte leeu wen in hun wilde doen bespie den, maar dan wel veilig in ons autootje gezeten! Burgers' Die renpark in Arnhem stelt 1 mei een 24 ha groot leeuwenpark open voor automobilisten. Voorwaarde: ruitjes gesloten houden, in de auto blijven, die ren niet voederen en de altijd nog wilde dieren ook niet met een wagen met linnen kap, of open dak, henaderen. Directeur A. van Hooff (30) hobbelt nu elke dag met een van zjjn voor dat doel gekochte Safari Landrovers over het ter rein, om te zien of de werkzaam heden vorderen. Over ongebaande wegen en rakelings tussen struiken en bo men door ben ik met hem mee- gehobbeld. Er wordt hard aangepakt door zestig man om het park zover gereed te krijgen dat 24 april kan worden „proefgedraaid". Op die dag moet het hoge hek om het park gereed zijn; op 1 mei moeten de parkeerplaatsen, van waaruit de dieren kunnen wor den geobserveerd, en de wegen van ruim tweeëneenhalve kilometer leng te gereed zijn. Er zal parkeergelegenheid zijn voor driehonderd auto's, die in één richting het park mogen doorkruisen. Experiment Wordt het leeuwenpark een na- boo'csing van Krugers Park in Zuid-Afrika? Directeur Van Hooff: „Helemaal niet, want dat park is niet te 'kopiëren. Dit is een experiment, een zoeken naar nieuwe mogelijkhe den in de evolutie die de dierenpar ken doormaken. Alle dierenparken experimenteren sinds 1910: het wegwerken van tra lies e.d., kortom het slechten van visuele barrières. Wij hebben nu het oog op Afrika gericht, en inderdaad Is er de mogelijkheid een mini-leeu wenpark te maken. Voor ons lag de gedachte aan een leeuwenpark ook voor de hand, omdat we een van de grootste collecties leeuwen bezitten Het idee is niet nieuw, maar voor ons is di't leeuwenpark een middel om een nieuw soort dierenpark te •krijgen. Het leeuwenpark heeft maar vijf a zeven jaar levensvatbaarheid, en dan moet er iets nieuws komen; wat dat is, vertel ik niet. We willen met he'c leeuwenpark bovendien zakelijk, biologisch en die- rentuin'kundig ervaring opdoen." Tegen kou bestand Door proefnemingen is al vast gesteld dat de leeuwen het in de Ne derlandse winter in open lucht goed doen. „Vanaf 1962 hebben we proe ven genomen en gebleken is dat de dieren zelfs fraaier worden. Dit is niet zo vreemd als het lijkt. De leeuw kwam vroeger op het hele Eu ro-Aziatische continent voor." Om de leeuwen „wild" te houden zullen ze in het park voortdurend op verschillende plaatsen en tijden wor den gevoederd. De heer Van Hoof is opgegroeid in de dierenpark-sfeer. Burgers' Dieren park werd in 1913 door zijn grootva der gesticht in 's Heerenberg. In 1923 werd het park naar Arnhem ver plaatst, waar een glooiend, bosrijk terrein ter beschikking kwam. Is er een bijzonder soort studie no dig om directeur van een dierenpark te worden? „Ik heb de middelbare school gevolgd, en ben uiteraard BLOEMENDAAL De brand weerkorpsen van Haarlem. Zand voort, Overveen, Bloemendaal, Voge lenzang en Aerdenhout geassisteerd door ruim 400 militairen hebben gisteren binnen twee uur een grote bos- en duinbrand bij Zandvoort be dwongen. Naar schatting honderd hectare grond werd verwoest. De brand brak omstreeks half drie 's middags uit, maar dank zij de hulp van 200 militairen van de groep tech nische specialisten uit de Ripper- da-kazerne en 200 soldaten van de kokschool uit Leiden, die toevallig hun bivak hadden opgeslagen in de buurt van de brand, kon het vuur tegen kwart over vijf worden ge blust. Vijf minuten later hield burge meester A. Nawijn van Zandvoort midden in het duingebied op de on dergrondse leiding van de Neder landse aardgasunie een toespraak tot de militairen, burgers en brandweer lieden zonder wier hulp de brand niet in zo'n korte tijd zou zijn ge blust. LOPIK In de anderhalf jaar ou de zuivelfabriek Gouda's Glorie in Lopik heeft gistermiddag brand ge woed. Het vuur verwoestte hoofdza kelijk de exipeditieruimte van de fa briek waar grote vporraden kaas en margarine lagen opgeslagen. DE KOOG Het vijfjarige meisje Simone Mariesol Kluto uit Heilo is gistermiddag in De Koog op Texel bij het oversteken door een auto aange reden en gedood. meermalen in Afrika op safari ge weest." De heer Van Hooff vertel't zich met sterke emotionele banden aan zijn dierenpark verbonden te voelen. ..U moet het houden van een die renpark ech'c als liefhebberij zien. Als ik dit om zuiver commerciële re denen zou doen, kon ik met een vrij klein aantal dieren hetzelfde aantal bezoekers trekken. Keihard Het commerciële is noodzaak. Het ideale dierenpark is voor mij het park. waar geen, of alleen bezoekers komen uit ideële overwegingen, of om kennis op te doen. Alle levende dieren gaan me aan he'c hart, maar niet uit sentiment. Als je een dierenpark hebt, moet je kei hard zijn." Burgers' Dierenpark organiseert ook bewust uit ideële motieven safa ri's in Afrika. De heer Van Hooff meent dat alleen toerisme de dieren in Afrika van de ondergang kan red den. Van de reissom wordt daarom een deel afgestaan aan het Wereldna- 'cuurfonds. D rant a in Afrika In Afrika voltrekt zich een dra ma. Als niet tijdig wordt ingegrepen is over tien a vijftien jaar een stuk natuur verloren gegaan, dat niet meer te redden valt. De voornaamste oorzaken zijn: overmatige ontgin ning, stroperijen en onjuist beheer. De heer Van Hooff heeft bepaald haast gezet achter de verwezenlijking van zijn al drie jaar oud plan een leeuwenpark te beginnen. De achter grond is concurrentie vanui'c Tilburg. Hij zegt: „Ik heb alle respect voor de gemeente Tilburg, maar de aanpak vind ik bijzonder immoreel. Vorig jaar werd in Tilburg het plan geboren een leeuwenpark te be ginnen. Gemeente-ambtenaren zijn toen vergezeld door twee heren van het dierenpark Van Dijk naar Enge land gegaan om daar de opzet 'te bestuderen. Het gemeentebestuur vroeg de fir ma Van Dijk een plan op te stellen, en 4 januari was het plan in kannen en kruiken. De firma Van Dijk hoorde daarna niets meer. Wat bleek? De gemeente Tilburg had achter de rug van Van Dijk om, de Engelsman Jim Chipper-

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7