NOG MEER INSTORTINGEN? CsEL „Doe het zelf" met geiser: Bende van Stalin doodde Ma Ongerustheid over honderden andere bouwwerken Uit de Haagse hof geplukt Gesprek tussen Duitse politieke partijen en studenten Amsterdam wordt geen schrikbeeld van huizenmassa Fabriekshal voor helft ingestort Inzamelingsactie Dr. Kingstiehting alles goed en wel David Ben Goerion weigert staatsprijs Jordanië wilde onderhandelen WOENSDAG 17 APRIL 1968 u De Sint-Lucaskerk in Den Bosch KRO-Zonnebloemman Alex van Wayenburg is als naamgever ge kozen voor een nieuwe zieken- boot, die dagtochtjes met zieken en gehandicapten gaat maken. Lachende Alex en echtgenote na de onthulling, aan boord van het schip. Het hele seizoen is al vol geboekt. Opiniepeiling ALS HET namens dc VARA ingc stelde opinie-onderzoek een juist beeld geeft van wat er in Nederland leeft, staat verreweg het grootste deel van ons volk achter de Ame rikaanse politiek jegens Vietnam. Dit is een opmerkelijk resultaat, ver geleken met de stemming die in en buiten het parlement rondom deze politiek wordt gemaakt. Hetgeen ove rigens niet betekent, dat er geen reden tot bezorgdheid is. Naarmate de verantwoordelijkheid een drukkende last wordt, zal men minder geneigd zijn een op zichzelf rechtvaardige zaak kritiekloos aan zich te laten voorbijgaan. Het komt dan niet zozeer neer op de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Vietnam als wel op de wijze, waarop deze macht wordt ge bruikt om de oorzaak van het con flict weg te nemen. De ontwikkelingen van de afgelopen weken hebben hoop gegeven op een regeling in dat politieke vlak. Deze verwachting verklaart wellicht het resultaat van het jongste opinie-on derzoek. Of ook de oorzaak kan worden weg genomen, moet worden afgewacht. Touwtrekken AL BIJNA twee weken kunnen Washington en Hanoi het niet eens worden over dc plaats, voor een eerste vredesgesprek. Amerika noemde vijf hoofdsteden, waar het diplomatiek vertegenwoor digd is en over voldoende communi-1 catiemiddelen beschikt. Noord-Vietnam zoekt naar oorden die niet op het Amerikaanse lijstje voorkomen en beschuldigt president Johnson van kwade trouw. Deze heeft nl. meer dan eens gezegd, op elke Qlaats ter wereld vredesbesprekingen ie willen voeren met een vertegen woordiger van Hanoi. riet Is dan ook jammer, dat John- lon niet in het beginstadium aan de wensen van Noord-Vietnam Is tege moetgekomen. Na deze formele con cessie had men kunnen praten over étn werkelijk conferentie-oord met vtldoende mogelijkheden voor lang durig en moeizaam overleg. J)hnson laadt thans, wellicht onge wild, de verdenking op zich dat hij zijn woord niet houdt en dat wat hij zegt en doet ongeloofwaardig is. Hanoi maakt daar gebruik van. Het hoopt op een goedkope manier de oaderhandclingspositie van Amerika t< kunnen verzwakken en het gun stige effect van Johnsons vredesge- baar te kunnen wegnemen. JAN MASARYK PRAAG De Tsjechoslowaakse communistische partij heeft duide lijk laten door schemeren, dat de voormalige niet- communistische minister van bui tenlandse zaken Jan Masaryk, wiens dood op 10 maart 1948 op het ogenblik wordt on derzocht, vermoord kan zijn door de geheime politie van de Russische leider Stalin. Melding makend van wijdverbreide twijfel over de officiële versie van zelfmoord, noemde Rude Pravo een in Tsjechoslowakije geboren officier van de Russische geheime politie, majoor Franz Schramm, die van de moord wordt verdacht. Beria Het blad meldt dat Schramm, die twee maanden na de dood van Masa ryk door een anti-communistische on dergrondse groep uit de weg werd ge ruimd, in verbinding stond met de mannen van Beria, die toen chef was van de Russische geheime dienst. Het artikel op de frontpagina van Rude Pravo schijnt de anti-Sowjetge- voelens van de Tsjechoslowaakse openbare mening te zullen aanwak keren. Masaryk is in het land nog steeds een nationale held. Het artikel is ook een weerspiege ling van de huidige gespannen atmos- sfeer tussen de nieuwe Tsjechoslo waakse leiders en de Russen, die zich nogal bezorgd maken over de liberale koers in Tsjechoslowakije. Rude Pravo schreef dat de bewij zen, die erop duiden dat Masaryk werd vermoord, „niet licht moeten worden genomen uit hopfde van de schandelijke rol van de Beria-bende in de zuiveringen van 1949-'52 van vooraanstaande en oprechte commu nisten". Schijn proces Dit was een rechtstreekse toespeling op het schijnproces tegen partijsecre taris Rudolf Slansky, minister van buitenlandse zaken Clementis en an deren, die in 1952 werden opgehangen onder beschuldiging van hoogverraad en spionage. De voormalige openbare aanklager in dit proces, Josef Urvalek, heeft vorige week aan Rude Pravo ver klaard dat de Russische geheime poli tie een hoofdrol heeft gespeeld in de formulering van de beschuldigingen. Schramm, aldus overlevenden van de terreurprocessen, zou een moord- ploeg van de Russische geheime dienst naar de kamer hebben gebracht van Masaryk op de tweede verdieping van het Czernin paleis (ministerie van buitenlandse zaken). Hij zou persoon lijk Masaryk uit het raam van zijn slaapkamer hebben geduwd. De reden van de moord op bevel van Stalin zou zyn dat Masaryk weigerde zyn post in de eerste com munistische regering na de machts overneming in 1948 over te dragen. De matras waarop U wérkelijk uitrustl Van DRAKA. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN De instorting van de Sint-Lucaskerk in 's-Her- togenbosch en de voorlopige sluiting van de rooms-katholieke kerken in Eindhoven, Rosmalen, Dongen en Nuenen kan een na sleep hebben, waarbij vele honderden (sommige architecten zeg gen: duizenden) gebouwen met een soortgelijke bouwconstructie betrokken zijn. TNO te Rijswijk, die het in Den Bosch gebruikte materiaal en de con structie heeft onderzocht bevond bei de ongeschikt. Er zijn lichtgewicht betonstenen gebruikt, die wel bruik baar zijn voor de woningbouw, maar in een bepaalde constructie (afhan kelijk van de druklast) niet voor kerk bouw. In heel het land is nu ongerust heid ontstaan by eigenaren en archi- DONGEN Gistermiddag is door onbekende oorzaak het middenge deelte van een fabriekshal van Aero- schoenfabrieken in Dongen in elkaar gezakt. De instorting kondigde zich aan door een hevig gekraak, zoda'c de ter plaatse werkzame mensen zich uit de voeten konden maken. Ook kon tijdig de stroom worden uitgeschakeld, zo dat machines stil vielen en er geen brandgevaar ontstond. De fabriek is elf jaar geleden in systeembouw opgetrokken. UTRECHT Het zelf aanleggen van een geiser kan gevaren met zich meebrengen. Het Utrechtse energie bedrijf (GEVU) heeft in samenwer king met gasbedrijf centraal Neder land 200.000 folders verspreid met veiligheidswenken. De belangrijkste daarvan zijn, dat elke geiser in een ruimte die ook voor baden of douchen wordt ge bruikt van een afvoer moet worden voorzien, dat ventilatie-openingen in keukens en badkamers nooit dicht- gestopt mogen worden en dat het verkeerd afstellen van de geiser om meer of heter water te krijgen, le vensgevaarlijk is. Bij overtreding van deze regels kan de geiser kool- monoxyde gaan produceren waarvan maar enkele honderdste procenten in een vertrek al fataal kunnen zijn. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Opgericht is de Stichting Dr. Martin Luther King, die zich beijvert voor het verkrijgen van gelijke rechten op wettelijk en economisch gebied voor de gekleurde bevolking. Morele en materiële steun zal worden gegeven aan organisaties die. waar ook ter wereld, zich voor dit ideaal inzetten. De Stichting, waarvan mevrouw A. Leeflang-van der Valk voorzitster is, zal om te beginnen een landelijke geldinzamelingsactie houden onder het motto „Draag uw steentje bij". DD0R De Laan van Meerdervoor't heeft een nauwe nek, ontstaan bij de eerste aanleg. Het stuk van Ja- vastraat tot Metropole. Hoe meer de eindeloosheid Loosduinen bereikt des te rian'cer wordt de rijweg. Maar dat smalle gedeelte is de wanhoop van een ieder, die zich westwaarts wil spoeden. Er is al heel wat aan gedokterd. Eerst werd de tram 1 er uitge licht, toen tram 15 en tenslotte de onmisbare lijn 7 opgedoekt. Er kwam eenrichting verkeer voor auto's. Niet alle 24 uren van het etmaal maar van acht uur des ochtends tot zes uur des middags. Tientallen chauffeurs glipten echter in de ver boden uren nog graag door de sleuf. Tot schrik van de tegenliggers, die daar niet op rekenden. Overigens bleef het ook voor hen stevig rechtshouden, want brommers en fietsers waren vrij in beide richtin gen voort te snellen. Nu echter ligt het rechterwegge- deelte blanco in de richting van Loosduinen, want er is een algeheel inrijverbod. Dagenlang heeft de verkeerspoli tie gedokterd aan de stoplichten bij de Anna Paulownastraat en toezicht gehouden op de naleving van het gebod. Maar gisteren dan werd het publiek geacht het wel te weten. Geen agent meer. Tot er zich een figuur in leren jas opstelde, witte helm op. Op de helm een keurig klein rood kruisje. Onder de leren jas een paar benen in slobberige burgerbroek. Tussen leren jas en helm een streng gezicht. Leren armen, die zich gebiedend bewegen. Doorrij- den-kalm aan-ho, ho stoppen, dat licht is rood... Een enkele argeloze verkeerswet overtreder, die aangepeddeld kwam uit de verboden richting, schrok zich lam op het gezicht van de leren jas en schoot gauw op zij af. Hij gend het hart kloppend of er een sommatie tot 'halthouden zou komen. Automobilisten aarzelden bij het groene stoplicht, want de armen zwaaiden een onbegrepen comman do. Anderen toeterden manend tot doorrijden, zoals het groene licht beval. De man op de hoek stond en diri geerde. Genietend van zijn macht. Leidde wenkend auto's opzij, schud de een dreigende vinger tegen een hem niet erkennend bestuurder. Uren stond hij er. De man, die nietswas dan een leren jas en een witte helm. Waar niemand helemaal in geloof de. behalve hijzelf. Aan wie iedereen gehoorzaamde, omdat hij het zelf zo ernstig speel de. Zelfs al stuurde hij zo nu en dan de geregelde gang van zaken in de war. Je reinste voer voor psychologen! tecten van gebouwen, waarin de lichtgewicht betonstenen eveneens zyn toegepast. Talryke eigenaren hebben hun architect gevraagd mate riaal en constructie op druk- en draaglast te onderzoeken. Ook ge meentelijke bouwinstanties gaan na, welke gebouwen voor onderzoek in aanmerking komen. Daarby wordt onderling overleg gepleegd. Zou het gebruik van lichtgewicht betonstenen mogelijk ook gevaar in houden voor bepaalde flatgebouwen? Ons werd van bevoegde zijde meege deeld, dat dit niet het geval is, omdat dit materiaal in de woningbouw nimmer wordt gebruikt voor binnen muren, die de last van de boven bouw moeten dragen. Bij de instorting van de Bossche Sint-Lucaskerk kwam één persoon om het leven. BONN De twee grote par tijen in West-Duitsland zijn be reid te gaan praten met de „bui tenparlementaire oppositie", de links-radicale studentenorgani satie, waarvan Rudi Dutschke, die een week geleden bij een aanslag ernstig werd gewond, de ideoloog is. Bij de CDU en de SPD die samen in de regering zitten, bestaat grote eenstemmigheid over de bestrijding van de linkse en de rechtse vijanden van de democratie, dus zowel voor de rechts-radicale neo-nazistische NPD als voor de linkse revolutionairen. Met mensen die de basis van grond wet en rechtspraak hebben verlaten i3 geen gesprek mogelijk, verklaar den de fractievoorzitters van de twee partijen in het Westduitse parlement. Vertegenwoordigers van beide par tijen hebben gisteren de gespannen situatie in enkele Westduitse steden besproken met bondskanselier Kiesinger en zijn plaatsvervanger, Willy Brandt. Er is nog geen besluit gevallen omtrent het houden van een buitengewone zitting van het parle ment. Minister van binnenlandse zaken Benda ziet in de demonstraties van de buitenparlementaire oppositie, die gisteren overigens tot een betoging in Bonn beperkt bleven nog geen reden artikel 91 van de grondwet, dat han delt over de binnenlandse nood toestand, van kracht te verklaren. Intussen heeft de actie van de stu denten het eerste, sla litoffer geëist. Fotograaf Frings van Associated Press, die in München een steen te gen het hoofd kreeg, is vanmorgen overleden. Frings wilde maandag avond foto's maken van een studen tendemonstratie tegen een dagblad drukkerij van Springer. De 23-jarige Josef Bachman, die de schoten op Dutschke loste en zelf zwaar werd gewond, heeft gisteren een volledige bekentenis afgelegd. Hij verklaarde dat hij de aanslag he lemaal alleen had beraamd. Hij zei tot geen enkele partij te behoren en geen helpers te hebben gehad. Bach man herhaalde dat hij Dutschke voor een communist aanzag en dat hij communisten haatte. De moord op dr. King had de stoot tot zijn daad gege ven. In München is gisteren al het - eerste vonnis geveld tegen een deel nemer aan de acties tegen het uitge versconcern Springer. De man kreeg zeven maanden gevangenisstraf. WENEN Een Weense politieman, die in de nacht van maandag op dinsdag naar zijn zeggen twee inbre kers uit zelfverdediging had dood geschoten, is gistermiddag op verden king van moord in arrest gesteld. Engeland op weg naar het tien tallig muntenstelsel. De voorzit ter van de zogenaamde Decimale Stelselraad, Lord Fiske, was aan wezig bij de Britse Munt, toen- daar de eerste nieuwe vijftien pe^ny-geldstukken uit de ma chine kwamen. Deze zomer zul len de banken de munten in om loop brengen. Dus Het stopwoordje DUS is de laatste tijd wel zeer ingeburgerd. We kunnen dat het beste horen bij de korte inter views op de televisie. Vorige week presteerde zo'n geïnter viewde het binnen de twee minuten negen maal te gebruiken. Ik vind het maar een nare gewoonte. Zou het dus niet wenselijk zijn, daartegen dus iets te doen. Ik denk hierbij dus aan de televisierubriek „Inburgeren" en zou dus in overweging willen geven naast die rubriek dus een tweede rubriek „Uitburgeren" in de ether te brengen, waardoor dus een dergelijk vervelend gebruik van het woordje „Dus" misschien dus tot een minimum teruggebracht zou kunnen worden. Aldus zou het dus een grote verbetering in ons taalgebruik kunnen worden. Rijswijk (ZH) L. H. Luyendijk Op Curacao is een sportvisser erin geslaagd, na een gevecht van vijf uren, deze reusachtige Marlin (vis met speervormige snuit) boven water te brengen. Het dier is vijf meter lang en weegt 172 kg. TEL AVIV De Israëlische oud-premier David Ben Goerion heeft de hem toegekende staatsprijs 1968 afgewezen. In een gisteren door het blad Maariv gepubliceerde brief aan het ministe rie van onderwijs in Jeruzalem schrijft Ben Goerion niet in te zien waarom hij voor zijn werk voor de stichting van de staat Israël een prijs moet krijgen. Hij had slechts zijn plicht als burger gedaan, evenals tienduizenden anderen. AMSTERDAM Amsterdam zal ook in de toekomst een grote stad zijn met een groot aantal inwoners maar met een lossere „pakking" dan die van het schrikbeeld van de onafzienbare dicht aaneen gebouwde en op eengestapelde huizenmassa's. Amsterdam als centrum van een stadsgewest zal van nationale bete kenis blijven, een stad met een er kende positie als internationaal cen trum voor handel en dienstverle ning. Het centrale stadsdeel zal het hart vormen en daarom zullen er overwegend die instellingen en be drijven gevestigd moeten zijn die economisch voor de gehele stedelij ke samenleving van het grootste be lang zijn. Dit betekent overigens niet dat dit alles binnen de Singel gracht moet worden samengeperst. Dit zijn enkele interessante pun ten uit een voorontwerp van de tweede nota over de Amsterdamse binnenstad, dat vandaag is gepubli ceerd. De eerste nota werd in 1955 uitgebracht. SANERING Het saneren van de woongelegen heid in de binnenstad zal volgens B. en W. gepaard gaan met een terug lopen van het aantal woningen. Dat zal overigens een moeizame, kost bare en vrij langdurige operatie worden. Rondom de binnenstad in de zg. saneringsgebieden zal ge streefd moeten worden naar een zo groot mogelijk woonareaal. De nota bepleit goed openbaar vervoer naar de nieuwe wooncentra. Grote structurele ingrepen voor het wegvervoer zijn niet mogelijk en niet gewenst, aldus B. en W. Alleen een stadsspoor zou uitkomst kunnen bieden. Dan kan de binnenstad ar chitectonisch onaangetast blijven. Uit de vele statistieken die aan de nota zijn toegevoegd blijkt nog dat in het avondspitsuur llO.OOO mensen de Amsterdamse binnenstad verla ten. Er moet bij het treffen van voorzieningen rekening worden ge houden met een treffen van 250.000 mensen per uur en per richting. Het openbaar vervoer zal er hiervan 170.000 voor zijn rekening nemen. (Het plan voor het stadsspoor voor ziet in 120.000 passagiers in beide richtingen per uur). In 1980 verwacht men dat elk ge zin een auto heeft. Dan zullen er binnen de agglomoratie Amsterdam 350.000 auto's rijden (geparkeerd staan). Dit vraagt duizend hectare parkeerruimte. In een auto wordt gemiddeld vier procent van de tijd gereden. 96 procent van de tijd staat hij dus geparkeerd, aldus de nota, waarin nog staat dat 45 procent van de werkzame Amsterdammers in de binnenstad werkt. Israëlisch blad: TEL AVIV Het Israëlische blad Vedioth Acharonoth meldt dat Jor danië Israël heeft voorgesteld door tussenkomst van VN-vertegenwoor- diger Gunnar Jarring in Genève ge heime en indirecte besprekingen te voeren over een vreedzame oplossing van de tussen beide landen bestaan de problemen. Israël, aldus zegt het blad van doorgaans goedingelichte diplomatie ke zijde te hebben vernomen, heeft dit voorstel echter afgeslagen en vastgehouden aan de eis van recht streeks overleg met of zonder Gun nar Jarring.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5