In aan Dienst Der Kerk" weer opheffing toe Kerk tussen status quo en revolutie Reorganisatieplan bijna unaniem van Unie aanvaard in AFGESCHEIDENEN IN KAMEROEN GEARRESTEERD C Meer werklozen bij te hoog loon Bijzondere rechtsvorm besloten vennootschap Een woord voor vandaag School wordt vrijgemaakt MINDERHEID VERZET ZICH BRIEF AAN DE KERKERADEN CNVbezwaren nieuwe heffing belastingen LEDENTAL CNV GROEIT MATIG Schrijfster Edna Ferber overleden Zwingli-bond bestaat twintig jaar Leermachines op schoolexpositie WOENSDAG 17 APRIl 1968 NIEITV Als Christus niet is opgestaan, zegt Paulus, worden wij valse getuigen. Hij schrijft: „Dan blijken wij ook valse getuigen van God te zijn, want dan hebben wij tegen God in getuigd, dat Hij de Christus opgewekt heeft, die Hij toch niet heeft opge wekt, indien er geen doden opgewekt worden." Als wij zeggen dat Christus niet is opgewekt, dan maken wij daarmee de eerste discipelen en alle apostelen tot leugenaars. Maar dan waren het hele merkwaardige leugenaars, die als maar over de Waarheid spraken, die zich fel keerden tegen iedere vorm van valsheid in hun volgelingen. Ik geef toe dat iemand heel lang een dergelijke levenshou ding aan kan nemen. Maar op een gegeven ogenblik komt toch de waarheid aan het licht. Niet voor niets zegt de volksmond: „AI is de leugen nog zo snel, de waarheid achterhaalt haar wel." Daar spreekt de praktijk. De apostelen zijn vaak beschuldigd, al door de Joodse leiders direct na de opstanding. Maar niemand heeft ooit bewezen dat ze gelogen hebben. Wat meer is: Ondanks intense marte lingen hebben ze nooit bekend gelogen te hebben. Ze konden juist die martelingen verdragen, omdat ze gesteund werden door een levende Heer, die hen troostte en kracht gaf. De ongewijde geschiedenis zegt dat al de apostelen een ge welddadige dood gestorven zijn, maar ook dat geen van hen zijn geloof herroepen heeft. Ze konden niet, want ze spraken de waarheid: Christus, onze Heer, leeft. We lezen vandaag: 1 Petrus 1 1-12. SCHILDWOLDE De gerefor meerde lagere school is „vrijge maakt" geworden. Dit gebeurde bij een statutenwijziging van de school vereniging. Het overwicht van de vrijgemaakte leden was zo groot, dat zij de vereiste tweederde meerder heid haalden Het doel voorheen het stichten en instandhouden van scholen op ge reformeerde grondslag is nu in de statuten omschreven als „het stichten en instandhouden van scholen voor onderwijs naar de leer der Gerefor meerde Kerken, welke in 1944 en volgende jaren zijn vrijgemaakt van bovenschriftuurlijke bindingen". Een ander artikel is zo gewijzigd, dat al leen nog maar leden van de Gerefor meerde Kerken (vrijgemaakt) lid van de vereniging kunnen zijn. Het schoolbestuur wijst op de „al gemene Woordverlating" en de „steeds verder gaande ontbinding van de christelijke samenleving". De uitspraak van de gereformeerde sy node betreffende „Assen" was de druppel, die de emmer deed overlo pen. „Nu zou de onschriftuurlijke le ring over het scheppingsverhaal zijn intrede op school kunnen doen". Op de school verandert er niet veel, want de vier onderwijzers be horen allen tot de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt). ■tf- In een archief in Bibra (Thüringen) zijn drie onbekende werken van Heln- rich Schütz ontdekt: een achtstemmig koor „Stehe auf, meine Freundin", een klein concert uit 1638 en een achtstem mig psalmmotet. (Van onze kerkredactie) (Van onze onderwüsredacteur) UTRECHT Met overweldi gende meerderheid (56 tegen drie stemmen) heeft de alge mene vergadering van de Unie Een school met den Bijbel gis teren het bestuur gemachtigd tot een ingrijpende reorgani satie over te gaan, inhoudende een nauwere samenwerking met andere organisaties, werk zaam op het gebied van het christelijk onderwijs en tot een statutenwijziging die het mo gelijk moet maken dat de op brengsten van de plaatselijke Unie-collectes voor een groot deel naar het buitenland gaan. In zijn openingstoespraak zei de Unie-voorzitter, dr. B. Rietveld, dat de Unie het punt heeft bereikt waar op men moet kiezen: wij kunnen de (Van onze soc.-eeon. redactie) UTRECHT Het CNV is niet ge lukkig met het plan van de regering in plaats van personele-, straat-, grond- en nog enkele andere belas tingen een nieuwe gemeentelijke be lasting op gebouwen en grond in te voeren, die geheel aan de gemeen ten ten goede zou komen. Het wets voorstel is reeds bij de Tweede Kamer ingediend. Het CNV ziet de volgende moei- lijklheden Per gemeente zal de hoogte van de belasting kunnen verschillen, om dat er geen plafond is vastgesteld; via de belastingheffing kunnen ge meenten een selectie van inwoners toepassen; De regering schat de belastingver hoging voor de gemeenten op hon derd miljoen, maar het kan ook wel tweehonderd miljoen worden, gelet op de slechte financiële toestand van vele gemeenten; In plaats van verschuiving van directe naar indirecte 'belasting komt er een verzwaring van de directe belastingen zonder ingebouwde pro gressie, zodat het beginsel van hef fing naar draagkracht wordt uitge schakeld. Ten slotte betekent de versterking van de gemeentelijke autonomie een belemmering voor een goed be leid op het gebied van ruimtelijke ordening en volkshuisvesting. Als enig voordeel van het nieuwe systeem noemt het GNV de aan zienlijke vereenvoudiging van de belastingheffing door de gemeenten. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Op 1 januari 1967 tel den de organisaties, die samen het CNV vormen, in totaal 240.389 leden. Een jaar later 1 januari 1968 was dat aantal gestegen tot 241.013. Dit betekent in één jaar een groei van 624 leden. Het CNV windt er geen doekjes om dat deze groei te gering is. Gelet op de bevolkingsaanwas in het eerder een achteruitgang, aldus het nieuwe num mer van De Gids, dan een vooruit gang. De groei met een paar duizend le den per jaar, zoals het verbond dat enige tijd al kende, is in 1967 nage noeg tot stilstand gekomen. Het CNV gaat nu speuren naar mogelijke of waarschijnlijke oorzaken; ieder lid wordt opgewekt ernst te maken met de propaganda. Unie opheffen, wij kunnen ons ook opnieuw bezinnen op taak en bruik baarheid van de Unie in een veran derde wereld, aldus dr. Rietveld. De diepste bedoeling van de Unie is zo fundamenteel dat zij van bete kenis blijft, ook in deze tijd. Zij wil de eenheid van allen, die christelijk onderwijs voor hun kinderen bege ren. Het zijn met name twee ontwik kelingen die ons dwingen tot bezin ning, namelijk de reorganisatie op het gebied van het christelijk onder wijs en de steeds sterkere aandacht, die het buitenland vraagt voor de noden die daar bestaan. WAARDERING Het nieuwe plan, waarbij alle bestuursorganisaties op het gebied van lager en voortgezet onderwijs, alsmede beroeps- en buitengewoon onderwijs zich verenigen en samen een bureau hebben, waarbij ook de personeelsorganisaties samengaan vindt allerwegen grote waardering. Over de Uniecollecte sprekend, zei dr. Rietveld dat wil de Unie op be vredigende wijze het christelijk on derwijs in he buitenland gaan hel pen, het nodig is dat de besteding van die collecte drastisch wordt ver anderd. Ideaal zou zijn dat de gehele op brengst in de centrale kas zou ko men. Een bepaalde verdeelsleutel zou echter moeten beslissen over een deel dat nodig is om binnenlandse noden te lenigen. Reële noden in het binnenland zijn met name de problemen waarvoor het buitengewoon onderwijs zich ge plaatst ziet. LUXE? Ten aanzien van de financiën merkte dr. Rietveld op, dat de lokale comité's tot nu toe het recht hebben, zelf te beslissen over de besteding van de opbrengst van de Unie-collec te. Een aantal comité's stort een be paald bedrag in de centrale uniekas en gebruikt de rest van de opbrengst voor bepaalde extra voorzieningen in de eigen scholen, andere comité's zijn niet langer actief, omdat zij menen dat zij geen extra gelden meer nodig hebben. Volgens dr. Rietveld verdient het alle aanbeveling, na te gaan of be paalde uitgaven die uit de Unie-col lectes worden bestreden, niet subsidi abel zijn. Ook is het misschien niet uitgesloten, dat bepaalde uitgaven, gezien tegen de achtergrond van de nood in de wereld, onder het hoofd „luxe" moeten worden geplaatst. De Unie acht in ieder geval reorga nisatie nodig om het accent van de besteding der collecte-opbrengsten te leggen op de steun aan het christelijk onderwijs in het buitenland om op die manier van de als eenmalig be doelde actie „Schoolslag" een jaar lijks terugkerende actie te maken. Bij de bespreking van de reorga nisatieplannen verzocht het bestuurslid van de stichting De Burg, mr. R. G. Mtilder, de Unie niet te be ginnen met een donateursactie. Dr. Rietveld toonde begrip voor dat verzoek, al sprak hij de hoop uit dat Unie en De Brug in de toekomst zul len gaan samenwerken. van het onderwijs wordt misschien mede veroorzaakt door de weerzin van ouders, hun kinderen een veel hogere vorm van onderwijs te laten volgen dan zijzelf hebben genoten, zo zei prof. Diepenhorst. Hij noemde het beïnvloeden van de ouders belangrijk, maar niet onge vaarlijk gezien de steeds toenemende diplomaverheerlijking. Als men de ouders alleen het nut van diploma's voorhoudt, werkt men volgens hem de „diploma-maatschappij", die een afschuw heeft van autodidakten, in de hand. Bij het kiezen van een opleiding moeten ook andere overwegingen gelden. Men kijkt bij het bepalen van de latere loopbaan nu al te een zijdig naar de latere verdiensten in plaats van naar de idealen die moe ten worden gediend, aldus prof. Die penhorst. NEW YORK De Amerikaanse schrijfster Edna Ferber, die met de roman „So big" in 1924 de Pulitzer- prijs behaalde, is gisteren op tachtig jarige leeftijd te New York overle den. Haar belangrijkste romans zijn „Show Boat", „Cimarron", „Giant" en „Ice Palace". Zij werd als een der beste Amerikaanse schrijfsters beschouwd. Edna Ferber werd op 15 augustus 1887 te Kalamazoo in Michigan gebo ren. Haar jeugd is vooral beïnvloed door het feit dat haar vader plotse ling blind werd. Veel van haar werk is verfilmd. Haar boeken waren zo danig geschreven dat zij voor dit doel vaak zonder wijziging konden worden gebruikt. SNEEK Wordt de hervormde mannenorganisatie ,,In Dienst Der Kerk" opgeheven? Op 27 april valt de beslissing. Reeds eer der is deze landelijke organisatie met de ondergang bedreigd. Toen meende een minderheid dat doorgaan geboden was. Op nieuw wil een minderheid het bestaansrecht van deze organisatie verdedigen. De beslissing valt tjjdens een vergadering in ,,De Oude Tram" te Amersfoort. De secretaris van het bestuur, R. van de Kooij uit Sneek, heeft zich nu gericht tot alle hervormde kerkera den en evangelisatiebesturen in ons land om te proberen de organisatie in leven te houden. In een persoonlijk ondertekend schrijven dat dus niet uitgaat van het gehele bestuur vraagt hij de kerkeraden om de organisatie te steunen met geld, of in hun gemeente de mannen van 22 jaar en ouder bij een te roepen om een plaatselijke afdeling te vormen. Ook in deze tijd acht hij het stich ten van mannenverenigingen nog mogelijk. Hij wijst daarbij op het Friese Balk, waar in de afgelopen maanden een vereniging werd opge richt. Volgens de heer Kooij zijn met andere plaatsen besprekingen gaande. Vernieuwing Reeds in 1962 zag het toenmalig bestuur van de landelijke organisatie er geen heil meer in. Het stelde in november van dat jaar voor, tot op heffing over te gaan. Het voorstel haalde echter net niet het vereiste aantal stemmen. In februari van 1963 werd toen een nieuw bestuur geko zen onder voorzitterschap van ds. J. F. Wagener. Voorheen trad de organisatie landelijk naar buiten door grote toogdagen, die bijzonder de aandacht trokken. De belangstelling daalde echter in het begin van de jaren zestig. Het in 1963 gekozen bestuur wilde een nieuwe weg zoeken. Het wilde niet zozeer door grote toogdagen naar buiten treden, maar vooral de band met de plaatselijke verenigingen uit bouwen om tot een sterkere orga nisatie te komen. Dit is echter niet gelukt. Pessimistisch In Dienst Der Kerk ontstond in 1948 door een fusie van de Nationale Christelijke Werkmansbond en de Federatie van Hervormde Mannen- verenigingen. Werd begonnen met 5000 leden, dit aantal zakte al spoedig terug tot geen 600. ODOORN De Zwingli-bond, de organisatie van links-vrijzinnigen in de Nederlandse Hervormde Kerk, bestaat twintig jaar. Dit gaat de bond vieren met een conferentie op 5 en 6 oktober in het Evert Kupersoord te Amersfoort. Tijdens deze conferentie zal ere-voorzitter ds. H. van Lunzen, spreken over „de toekomst der geestelijke vrijheid" en de heer A. Viruly over de Franse vlieger-schrij ver Antoine de Saint Exupery. Op de jaarvergadering, zaterdag 27 april in „De Oude Tram" te Amersfoort, spreekt de heer H. Wie- ringa over „vrijzinnig karakterverlies in Emmen". Reeds in 1965 was de voorzitter, ds. J. F. Wagener, tamelijk pessimistisch gestemd over dit werk. De gemiddel de leeftijd van de leden lag toen reeds boven de vijftig. Er waren praktisch geen jongeren te vinden die zich bij zo'n „grijze groep" wil den aansluiten. Vele plaatselijke ver enigingen stierven eenvoudig uit. Naar zijn mening had in de mid- den-orthodoxie het mannenwerk in de traditionele stijl de tijd gehad. Reeds toen zei hij in een gesprek met ons dat deze organisatie een ge heel andere richting zou moeten kie zen. Hij zag veel meer heil in sponta ne gemeentekringen. Golfbeweging Wie het geloof niet verloren heeft in dit werk, is de evangelist uit I Sneek R. van der Kooij, die vroeger in Rotterdam-Zuid werkte. In zijn brief aan de kerkeraden schrijft hij: „Het is de ernstige mening van de minderheid van de leden van „In Dienst Der Kerk" dat deze organisa tie als Landelijk Verband moet blij ven voortbestaan. Wij moeten allen heel goed begijpen, dat heel Europa aan de vooravond van grote gebeur tenissen staat." Hij citeert voorzitter ds. Wagener die eens tijdens een algemene verga dering zei: „Heel het leven heeft zijn golfbewegingen. Na een tijd van leeglopen van verenigingen komt naar gehoopt wordt ook altijd weer een tijd, dat juist de vereni- gingsvorm gevraagd wordt om langs die weg de bijbel (opnieuw) te onder zoeken." In het slot van zijn bewogen brief aan de kerkeraden schrijft de heer Van der Kooij: „Er valt geen tijd te verliezen. Daarom mag de Neder landse Hervormde Kerk het niet be leven dat de organisaties van man nen verdwijnen. Het landelijk ver band van „In Dienst Der Kerk" mag niet verdwijnen. Het zal, mocht het wel gebeuren, het begin zijn van het leegbloeden van heel wat waarlijk geestelijk gerichte organisaties en verenigingen. Er staat, gelet op de nabije toekomst te veel op het spel." (Van onze kerkredactie) YAOENDE Meer dan hon derd presbyterianen in Kame roen zitten al twee maanden in de gevangenis, omdat zij een breuk veroorzaakt hebben in hun kerk, zo meldt de internationale raad van christelijke kerken (ICCC). Ruim een jaar geleden kwam het in de zeventigduizend zielen tellende Presbyteriaanse Kerk van Kameroen 'tot een scheuring. Deze kerk is be trokken bij besprekingen, die moeten leiden tot een Verenigde Kerk van Kameroen. De afgescheidenen zien hierin valse oecumene. De schattin gen over hun aantal lopen uiteen van tien procent tot ruim een derde deel van de kerk. Me'c het oog op de kerkelijke goe deren begonnen de afgescheidenen een proces. Zij vroegen de rechter om de uitspraak, dat zij de oorspron kelijke Presbyteriaanse Kek vorm den. Onlangs is de beslissing geval len. Hun eis werd afgewezen. Dat betekende, dat alle kerkelijke goede ren aan de hoofdgroep zijn toegewe zen, ook in die plaatsen, waar de hele gemeente zich afscheidde. Het zou volgens de ICCC om honderden kerk jes in het binnenland gaan. De afgescheidenen zullen nu eers'e nieuwe statuten moeten aanbieden aan de regering, voordat zij erken ning zullen krijgen. Vier dagen voordat de rechtbank uitspraak deed. werden tien predi kanten en 96 gelovigen opgesloten in de gevangenis van Yaoundé. Onder hen bevinden zich zes vrouwen. Volgens een uit de gevangenis gesmokkelde brief hebben de gevange nen he'c zwaar. Vooral in de eerste tijd was de huisvesting slecht en kre gen zij slechts te eten, wat hun vrou wen hen brachten. Op last van een van de hoofdamb tenaren kreeg Daniel Ako'ozo'o 56 slagen voor zijn achterwerk. Deze man is 95 jaar. Hij was destijds he'c eerste kind, dat gedoopt werd. Ernstig ziek verblijft hij nu in het ziekenhuis. Op last van dezelfde ambtenaar kreeg een vrouwelijke ge vangene vijftig slagen, naakt en in het publiek. Een ander voorbeeld van de tegen werking, die de afgescheidenen van de regering ondervinden, is het ver bod in bepaalde districten van een boekje, dat zij voor de zondags schoollessen nodig hebben. Dit boekje (toelichting op de lessen voor de eerste helft van 1968) is sa mengesteld door de Amerikaanse zendeling L. Paul Moore, die veertig jaar in Kameroen gewerkt heeft, maar vorig jaar niet toegelaten werd in het land, toen hij de afgescheide nen wilde steunen. (Van onze kerkredactie) MOSKOU Vijfendertig theologen, sociologen en econo men uit vijf werelddelen hebben deelgenomen aan een studiecon ferentie, die eind maart onder auspiciën van het secretariaat voor geloofsbelijdenis en kerk orde van de Wereldraad werd gehouden in het historische klooster van Zagorsk bij Moskou. Onder hen was een sterke verte genwoordiging van Russische ortho doxe hoogleraars. De pauzelijke com missie Justitia et Pax was door zeven waarnemers vertegenwoordigd. Doel was een bespreking van de theologische vragen, die de conferen tie voor Kerk en Samenleving in 1966 in Genève heeft opgeworpen. De con ferentie produceerde vijf memoranda voor de assemblee van Uppsala. Centrale vraag was, welke kriteria de theologie in -het streven naar een menselijker samenleving kan bieden voor de beoordeling van het „huma- num". In de discussie werd gewezen op het gewrongen mensbeeld, dat in veel wetenschappelijke en politieke visies te vinden is en dat tot wreedheid en onmenselijkheid leidt. De sleutel tot de waardigheid en de waarde van de mens is in zijn verhouding tot God. Om een beter begrip te krijgen van de ware aard van de mens kunnen de theologen echter niet zonder het gesprek met sociologen, psychologen en andere wetenschapsmensen. Bevrijding Ten aanzien van de revolutie stelde de conferentie vast: „Theologie moet de christen en de kerk bevrijden van leervoorstellingen omtrent de schep ping, de voorzienigheid en de wet, die in het algemeen de betekenis van de orde met betrekking tot de ge rechtigheid overdrijven. Zo kan de theologie weer een dynamische ver- houding tussen orde en gerechtigheid mogelijk maken.... De christelijke theologie waarschuwt ons tegen ver heerlijking. zowel van de status quo als van de revolutie." Dit was de derde oecumenische sa menkomst, die in Rusland werd ge houden. In 1964 vergaderde het uit voerend comité van de Wereldraad in Odessa en in 1966 kwam het werkco mité van „Faith and Order" in Za- I gorsk bijeen. k- VERWARRING Waarnemend secretaris van de Unie, mr. L. Brijder, was veront waardigd over het initiatief van De Burg. omdat men van dc Unieplannen ruimschoots op de hoogte was. Bo vendien wringt de stichting zich re gelrecht in de follow-up van de actie Schoolslag. Hij verweet De Brug dat ze verwarring zaait. EENHEID Tijdens de 's middags gehouden vergadering van de Schoolraad heeft prof. dr. I. A. Diepenhorst op boeien de wijze gesproken over algemene en vaderlandse onderwijsproblematiek. Hij beklemtoonde dat bij het voort gezet onderwijs de grote beslissingen vallen. De eenheid van het onderwijs is een van de grote opgaven van deze tijd. Het gebrek aan democratisering Loonkosten twee procent te hoog (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De loonkosten dreigen in 1968 met ruim 2 pet. uit te gaan boven de raming van het Centraal Economisch Plan. Voor de toekomst zal dit tot gevolg hebben: een vermin dering van de investeringen met 0,8 pet. (de investeringen blijven toch al beneden het gewenste niveau); een ongunstige invloed op de betalingsbalans tot een be drag van 240 miljoen; een extra prijsstijging van een half procent; een stijging van de werk loosheid met ruim 6000 perso nen. Het officieel orgaan van de Fede ratie van de katholieke en pro testants-christelijke werkgeversver bonden, „De Werkgever", schrijft deze week, dat tegen deze achter grond men zeker begrip moet heb ben voor de algemene waarschu wing van de regering. De te forse loonkostenstijging voor dit jaar moet omgebogen worden. Wordt de ze ombuiging niet spoedig zichtbaar dan zal de regering hierin niet kun nen berusten, zo voorspelt „De Werkgever". Het werkgeversver bond noemt dit klare taal en hoopt dat de loononderhandelaars dit tij dig zullen verstaan. Tot het begin van dit Jaar viel er een evenwichtsherstel in onze eco nomie te constateren. Bij een loon kostenstijging van 3 pet. in de con tracten voor 1968, zoals het Centraal Planbureau in het vooruitzicht had gesteld, zou dit evenwichtsherstel dit jaar binnen het bereik gekomen zijn. Dit percentage is thans aan zienlijk overtroffen. Per 6 maart waren voor 360.000 werknemers nieuwe cao's afgesloten. De loon kostenstijging kwam gemiddeld uit op 5,5 pet., te vermeerderen met 3,7 pet. voor arbeidstijdverkorting. Personeel leent geld Opnieuw heeft de Appingedam- mer Bronsmotorenfabriek een bij zonder initatief ontwikkeld. De 1 miljoen gulden, die het bedrijf moet investeren om naast de motorenpro- duktie voor de scheepsbouw ook tot de produktie van hydraulische ap paraten te komen, zal voor een deel geput worden uit gelden, die het personeel vrijwillig ter beschikking stelt. Wil het bedrijf bij deze in vestering voor bankkrediet en een overheidslening in aanmerking ko men. dan dient het zelf voor een eigen basiskapitaal te zorgen. De werknemers gaan dit nu voor een belangrijk deel bij elkaar brengen. Afhankelijk van het niveau van het salaris zullen de werknemers maan delijks vrijwillig 2 tot 12 pet. van het salaris beschikbaar stellen voor een lening aan het bedrijf. Ongeveer 90 pet. van de 390 man personeel heeft zich voor de lening aangemeld. Over een periode van een jaar wordt het geld ingehouden. De rente bedraagt 7 pet. en de te rugbetaling geschiedt eveneens in termijnen vanaf 1 april 1970. Voor de goede samenwerking bin nen het bedrijf kreeg de Bronsmoto renfabriek in 1965 reeds de Ploeg- prijs; een prijs die wordt toegekend door de Stichting Bergeijk voor ver werkelijking van de ge meenschapsgedachte binnen het be drijfsleven. „Het Metaalbedrijf", orgaan van de Christelijke metaalbedrijfsbond, beoordeelt de nieuwe maatregel van Brons positief. Nu het met de bouw van scheepsmotoren niet zo best meer gaat, slaat de directie een nieuwe weg in en zoekt het bedrijf gezamenlijk met het personeel nieu we wegen tot bedrijfsuitbreiding en produktiviteitsverhoging. zodat ont slag van personeel niet nodig is. Niet korter werken De Nederlandse bond van christe lijke schilderspatroons begrijpt niet, dat de werknemers maar rustig ho gere lonen vragen en bovendien nog bijdragen ter bestrijding van de werkloosheid, terwijl de hogere lo nen en de daaruit voortvloeiend hogere prijzen juist de werkloosheid bewerkstelligen. De bond kondigt in het „Schil dersgilde" van deze week al aan, dat de werktijd in het schildersbedrijf minimaal 45 uur per week blijft. Met produktiviteitsstijging heeft dit niets te maken, want deze is een gevolg van de weersomstandigheden, die de werknemers niet in de hand hebben. Ongunstige weersomstandig heden in andere jaren worden ook niet ten laste van de werknemer ge- braoht, aldus het „Schildersgilde' Richtlijn van de EEG TILBURG Er komt een commissie die zal onder zoeken of er behoefte bestaat aan een bijzondere rechtsvorm voor de zgn. besloten vennoot schap. Dit heeft minister Polak (justitie) gisteren in Tilburg meegedeeld. De minister heeft tot het instellen van zo'n commissie besloten naar aanleiding van de eerste richtlijn van de EEG over het vennootschapsrecht. Die richtlijn verplicht tot het publi ceren van jaarrekeningen, uitgezon derd wat Nederland betreft de besloten NV's. De richtlijn geeft wel een omschrijving van dat begrip. De Europese wetgever bepaalt dus welke Nederlandse vennootschappen als besloten zijn aan te merken, al dus minister Polak. Hieruic blijkt wel hoezeer het Europese recht de inhoud van ons nationale privaatrecht be paalt. De commissie zal de minister ook van advies moeten dienen over de vraag of niet nadere wettelijke UTRECHT Minister Veringa heeft vanmorgen de nationale onder wijstentoonstelling geopend. Evenals in het onderwijs zelf is op deze ex positie sprake van onstuimige groei. Sinds 1966 is het aantal inzendingen van 150 tot bijna 200 gestegen en de netto-standruimte van 7000 tot 10.000 vierkante meter. De expositie toont aan, zei de mi nister, dat het onderwijs wordt of kan worden „geïndustrialiseerd", al moet veel van het allernieuwste nog nader op bruikbaarheid worden ge toetst. Ondanks nog bestaande twijfels over het nut van leermachines en computers meent de minister, dat men alleen maar blij kan zijn met de steun die het onderwijs van tech- nisch-wetenschappelijke zijde onder vindt. voorschriften nodig zijn voor de zg. concernverhouding. Zeer spoedig zullen wetsontwerpen op de jaarrekening en over het enquêterecht verschijnen. Nu ons economische leven steeds meer verweven raakt met dat van onze nabuurlanden, nu de EEG ons dwingende richtlijnen geeft over de inhoud van ons vennootschapsrecht, nu getuigt het volgens prof. Polak van werkelijkheidszin om nog eens na te gaan, of wij ons kunnen blijven veroorloven onze kleine, onze fami lie-, onze besloten vennootschappen in beginsel aan hetzelfde ven nootschapsrecht te onderwerpen als de open vennootschappen. NED. HERV. KERK Beroepen te Goes (vac. W. Janssen - toez.): J. Geursen te Driel; te Hauler- wijk (Fr.): kand. J. G. Barnhoorn te Sassenheim; te Apeldoorn (vac. G. W. B. A. Thoden van Velzen - toez.): S. de Jong te Drachten ;te Rijssen (vac. J. v. 't Zande - toez.): G. Voordijk te Mas tenbroek; te Nieuwpoort (toez.): G. J. Rebel te Waspik; te Huizen (N.H. - vac. J. H. Cirkel): B. J. Zaal te IJsselmui- den: te Boven-Hardinxveld (2epred.pl.): E. M. Bakker te Tholen. Aangenomen naar Hoogezand-Sappe- meer (vac. G. G. S. v. Hoogstraten toez.): J. M. Duk te Domburg. Bedankt voor Rotterdam-Kralingen (Alexanderstad); J. Plasman, industrie- pred. te Dieren: voor Hallum en Vin- kum (toez.): J. Nijenhuis te Scharne- goutum; voor Julinanadorp-Callands- oog: C. J. Meilink te Badhoevedorp; voor Zuidbroek (toez.): B. J. Riemers- ma te Parrega (Fr.), c.a. Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Apeldoorn (ziekenhuiswerk): H. Dekker, a.s. em. pred. te Amsterdam, voorheen pred. te Apeldoorn; tot bij stand in het pastoraat te Gennep: W. H. Walvaart, a.s. em. pred. te Sassenheim. GEREF. KERKEN Beroepen te Ten Post: W. Reeskamp te Groningen-oost: te Dordrecht (vac. S. Wouters): C. v. Zuylen te Hooge- veen; te Zuidbroek-Harkstede: kand. J. G. Korteweg te Leeuwarden: te Baflo: drs. R. Brands, woonacht. te Oegstgeest. Beroepbaarstelling: J. D. Slnte Maar tensdijk, Bezemerstraat 4a. Rotterdam. GEREF. KERKEN (vrUgem.) Beroepen te Hattem: J. M. Goedhart te Drachten, die bedankte voor Ommen. Bedankt voor Zaandam: K. J. Kap- teyn te Appingedam en Overschild.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2