MASSALE INFILTRATIES JAMIN Commentaar Euroraket wordt mislukking Unilever doet bod op grote Britse firma Het Kwartet Asfalteringen gestopt onder druk files Hond mag alleen met verklaring Duitsland binnen Papandreou jr. naar ons land Vloer van Herodes ontdekt Familievete op markt ontbrand Nieuwe Britse geld komt in omloop $P«IIIIC HIT WEER Actie voor ter dood veroordeelde Amerikanen Nieuwe leidse Govuant Woensdag 17 april 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Piracteur: F. Dicmer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. nr>. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 1 8.00—19.00 uur Noordvietnamezen in aktie In verschiilvntltf fiolen van Zuid-Vietnam wil Hanoi hot initiatiei in handott nomen Terwijl president Johnson op Hawaii confereert en Hanoi niet akkoord gaat met een plaats waar vredesbesprekingen gevoerd kunnen worden, gaan de infil traties in Zuid-Vietnam op grote schaal door, tot diep in het zuiden. SAIGON Er zijn sterke aanwijzingen, dat Noordviet- namese troepen tot diep in het zuiden van Zuid-Vietnam zijn geïnfiltreerd. Zij worden in grote groepen ingezet in de Me- kongdelta en rondom Saigon. Ook bij Khe Sanh in het noorden van Zuid-Vietnam is de strijd weer opgelaaid. Volgens Hanoi zijn de ontzettingstroepen nu ook omsingeld en verkeert de Amerikaanse basis in groter gevaar dan een paar weken terug. Al enkele maanden geleden wer den militairen van het Noordvietna- mese geregelde leger verder zuide lijk dan ooit gesignaleerd. Ameri kaanse politieke officieren vermoe den, dat een mogelijke reden voor het binnendringen van deze mili tairen is, dat de Vietcongleiders in de Mekongdelta tot voor kort hun strijd hebben gevoerd met een mi nimum aan tussenkomst van Hanoi of het Bevrijdingsfront (de politie ke organisatie van de Vietcong). „Oorlogsheren" In vele districten is de plaatselijke leider van de Vietcong praktisch een plaatselijke „oorlogsheer", wiens politieke betrouwbaarheid voor de communistische leiding twij felachtig is. Het zou zeker wenselijk zijn om betrouwbare en politiek goed getrainde troepen bij de hand te hebben, als de communistische leiding van plan is, uitvoerige vre desonderhandelingen te beginnen. De berichten over Noordvietna- mese infiltraties op grote schaal (via Laos en Cambodja) lijken ove rigens in overeenstemming te zijn met (nog niet bevestigde) waarne mingen, als zouden zich in Laos en DEN HAAG Op verzoek van de commandant van de sectie bijzondere verkeerstaken van de rijkspolitie, kapitein Vogel, heeft Rijkswater staat gisteren de asfaltering van de oostelijke rijbaan van de rijksweg 12 (Utrecht-Arnhem) tijdelijk gestaakt. Het werk besloeg aanvankelijk twee rijstroken. De commandant deed het verzoek nadat zich enorme files hadden ge vormd en het verkeer in de war dreigde te lopen. DEN HAAG Van reizigers die een hond of een kat in of door West-Duits- land willen vervoeren, zal voortaan aan de Duitse grens een officiële gezond heidsverklaring worden gevraagd. In de streek van herkomst mag de laatste drie maanden ook geen hondsdolheid zijn geconstateerd. Zo'n verklaring kan worden verkre gen via een dierenarts bij de districts inspecteur van de veeartsenijkundige dienst onder uitdrukkelijke vermelding dat deze voor Duitsland is bestemd. De verklaring mag op het moment van in voering in Duitsland niet langer dan tien dagen ervoor zijn afgegeven. Op de regeling worden uitzonderin gen gemaakt voor honden, die bij een tussenlanding het vliegveld niet ver laten en voorts voor schippers-, blinde- geleide- en circushonden. DEN HAAG Andreas Papan dreou, de leider van de uit hun land verdreven Grieken, komt op uitnodi ging van het Comité Vrij Grieken land op 24, 25 en 26 april naar ons land. Hij zal onder meer spreken op een openbare bijeenkomst, beraadslagen met de vaste Tweede-Kamercommis sie van buitenlandse zaken en door de heer Neumann van de KRO-tele- visie worden geïnterviewd. JERUZALEM Oudheidkundigen, die opgravingen doen onder de westelijke en zuidelijke muren op de oude tempelberg, verwachten een marmeren vloer aan het licht te brengen, die gelegd is door een Hero des. De vloer moet zich ongeveer acht meter onder de grond bevinden. Daarna gaat men de muren van Ofel opsporen. Men neemt aan, dat de ■malle heuvel ten zuiden van de tem pelplaats Ofel is, de stad der Jebusie- wn en later de burcht van David. Cambodja veel minder Noordviet- namese militairen ophouden dan tot voor kort het geval was. In het noorden krijgen de onge veer 40.000 burgers van de oude keizerstad Hoeé (die in februari enkele weken in handen van de Noordvietnamezen was) wapens om zich te verdedigen. Er wordt een nieuwe aanval verwacht. Volgens het Amerikaanse opperbevel zijn ongeveer 60.000 tegenstanders rond om de stad gelegerd. Excuus Intussen hebben Washington en Hanoi nog geen overeenstemming bereikt over een plaats van samen komst voor vredesbesprekingen. Noord-Vietnam voelt weinig voor New Delhi (India), omdat het lie ver dichter bij Hanoi blijft. (Maar vorige week stelde het nog voor, Warschau als conferentie-oord te kiezen - Red.). President Johnson confereert druk op Hawaii over de diplomatieke weg die moet leiden tot onderhandelin gen op ambassadeursniveau en over de uitrusting van de troepen te vel de, opdat zij opgewassen blijven te gen elke aanval van de communis ten. Vandaag arriveerde president Park Tsjoeng-Hees van Zuid-Korea op Hawaii voor besprekingen met Johnson. In Washington zei een Zuidkoreaanse minister, dat de Zuidkoreaanse troepenmacht van 50.000 man in Vietnam zal blijven tot de vrede is hersteld. Hij merkte ook op, dat de onderhandelingen over Korea twee jaar hebben ge duurd; in die jaren kwamen nog 20.000 Amerikanen om het leven. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft inmiddels laten weten dat de plaats waar vre desbesprekingen over Vietnam wor den gehouden, toegankelijk moet zijn voor alle bondgenoten van Amerika die bij het conflict zijn betrokken. Zuid-Vietnam verlangt het houden van een topconferentie met zijn zes bondgenoten (in Washington of op Hawaii) voordat'werkelijke vredes onderhandelingen beginnen. Die bondgenoten zijn: Australië, Nieuw- Zeeland, Thailand, Zuid-Korea en de Philippijnen. Uit een publikatie van de Econo mische commissie van de Ver. Naties voor het Verre Oosten is intussen gebleken, dat de landen van Zuid- oost-Azië wèlvaren bij de oorlog in Zuid-Vietnam. Het einde van de strijd zou voor die landen ernstige economische moeilijkheden met zich meebrengen. Wellicht houdt de stap van Saigon verband met deze wetenschap. President Johnson werd in Ho- noloeloe op typisch charmant- Hawaiiaanse wijze ontvangen. Hij werd omhangen met bloe menslingers en kreeg een kus van een der schoonsten in den lande, mejuffrouw Patsy Mink. Een huldiging waaraan de presi dent zich sportief onderwierp. morgen voordeel wiener melange 250 gram van 89 voor 7S niet duur we/ heerlijk LONDEN Uit een van wapens voorziene bestelwagen van een firma, die is gespecialiseerd in geldtranspor ten, hebben overvallers gisteravond in Oost-«Londen voor ruim 240.000 gulden aan munten en bankbiljetten gestolen. De wagen was vijf minuten onbeheerd achtergelaten. Het ver miste geld zat in vier tassen. Goede mogelijkheden in celstofproduktie Mr. Cammelbeeck naar Castro DEN HAAG Het Eerste-Kamer- lid mr. G. J. P. Cammelbeeck (soc.) gaat op bezoek bij de Cubaanse lei der Fidel Castro. Doel van het bezoek van mr. Cammelbeeck is bovendien voor zijn radioprogramma Zin en te genzin enkele Nederlands sprekende Cubanen op te sporen. Van een interview met Castro, dat zou kunnen worden gebruikt voor ra dio of tv, zal nog niets kunnen ko men. Wel hoopt de VARA. dat nu-. Cammelbeeck de weg zal effenen om later een „echte reportage" te ma ken. Romeins paleis in Syrië ontdekt DAMASCUS -In Sjahba in Zuid-Syrië zijn de ruïnes van een Romeins paleis met mozaïek vloeren ontdekt. ROTTERDAM Unilever wil de Engelse maatschappij Smith and Nephew overnemen. Er zal een bod worden gedaan op het gehele aandelenkapitaal van deze belangrijke fabriek van ge nees- en heelkundige en sani taire produkten, van papier, textiel en toiletartikelen en van kunststoffen. De aantrekkelijke kanten voor Uni lever voor verwerving van Smith and Nephew liggen onder meer in de mogelijkheden die schuilen in ceistofprodukten en „wegwerpartike len". Smith and Nephew verschaft daarvoor een goede entree. Het belang van een eventuele over neming van de Britse maatschappij door het Unileverconcern blijkt on der meer uit het feit dat Smith and Nephew het afgelopen jaar een omzet boekte van bijna 33 miljoen pond sterling, terwijl de winst voor be lasting 3.766.000 pond sterling be droeg. Uitbreiding Smith and Nephew breidt zich bui ten Europa sterk uit, met name in Australië, Canada en Zuid-Afrika. Unilever meent dat met haar inter nationale organisatie, Smith and Nephew zowel in als buiten Europa een verbreding en een versnelling van de expansie zal kunnen bereiken. I De werkzaamheden van beide maatschappijen op het gebied van toiletartikelen, die vrijwel niet sa menvallen, kunnen elkaar uitstekend aanvullen. Het uitgegeven aandelenkapitaal van Smith and Nephew bestaat uit 268.500 5'/i procent cumulatief-prefe- rente aandelen van nominaal pond sterling 1 elk en 60.962.90 gewone aandelen van nominaal 4 shilling elk. De voorwaarden van het aanbod van Unilever zijn: voor elke 5 gewo ne aandelen van nominaal 4 shilling elk in Smith and Nephew biedt Uni lever één gewoon aandeel van nomi naal 5 shilling in Unilever plus 30 shilling in contanten. Desgewenst kunnen de houders van gewone aan delen in plaats van contanten een gelijk nominaal bedrag aan obligaties van 7 3/4 procent obligatielening van Unilever ontvangen. Verhoging Het huidige uitgegeven gewone aandelenkapitaal van Unilever Limi ted bedraagt nominaal pond sterling 45.337.148. Indien alle aandeelhouders van Smith and Nephew het aanbod aannemen, zullen in totaal 12.192.438 aandelen worden uitgegeven, wat een verhoging van het gewone aandelen kapitaal voor Unilever Ltd. met 6.7 procent uitmaakt. Er zjjn tot nu toe geen aanwijzingen dat de directie van Smith and Ne phew haar aandeelhouders zal advise ren het aanbod van Unilever te aan vaarden. Unilever heeft laten weten dat de leiding en het personeel van de Britse firma, 12.000 werknemers, op een billijke en welwillende behan. deling zullen kunnen rekenen. In Londen is nu de ,jtr\jd" om de mooiste ogen gestreden. Het ging erg eerlijk toe en alleen maar om de ogen, want alle deelneemsters droegen maskers, waardoor de jury niet afgeleid kon worden. Deze 21-jarige dame, met een nep-kroon op het hoofd was de winnares. Fay Bird, zo heet ze, komt nu op een affiche, die in 15.000 Britse werkplaatsen zal worden opgehangen in het kader van een actie „Weest zuinig op uw ogen". Mem zesmaal gestoken met schroevedraaier UTRECHT De politie heeft nog geen duidelijk beeld kunnen krijgen van een grote vechtpartij gisteravond op de wekelijkse automarkt, waarbij de veertigjarige scharenslijper A. Roossien uit Kampen flinke verwon dingen opliep. De heer Roossien wilde een auto kopen, maar tijdens de kooptransactie ontstond een woordenwisseling. In korte tijd was een algemeen gevecht aan de gang waarbij circa twintig mannen meest woonwagenbewo ners waren betrokken, die elkaar met sleutels, stangen en autokriks te lijf gingen. De heer Roossien werd bij deze vechtpartij, waarschijnlijk een familievete, vijf- of zesmaal met een schroevedraaier in de rug en schouders gestoken. Een nog onbekende man schoot tij dens het gevecht enkele malen in de lucht en ook de politie loste schoten om de vechtende mannen te scheiden. LONDEN Engeland zet mor gen een eerste aarzelende stap naar de overgang op het decimale muntstelsel. De banken gaan dan de nieuwe munten van vijf en tien pence in omloop brengen. Deze munten zijn meteen wettig betaalmiddel. Vol ledige overgang tot het decimale muntstelsel gebeurt pas in februari 1971. Middelbare leeftijd: wan neer men symptomen in plaats van gevoelens gaat krijgen. COBB 0 In dienst der Kerk weer aan opheffen toe. - pagina Kernmerk „Ik heb geen haast. Ze betalen me per uur om op hem tc passen." DE BILT De luchtdrukver deling boven Europa en de At lantische oceaan heeft in het af gelopen etmaal geen belangrijke wijzigingen ondergaan. De lucht stroming is nog steeds zuidooste lijk en wordt beheerst door een hogedrukgebied boven Scandina- vië en een depressie bij Ierland. De hoogste temperaturen kwa men gisteren voor in onze omge ving en bereikten in België en Limburg waarden van 23 gra den. Daar de luchtcirculatie in onze omgeving weinig verandert, bly- ven de temperaturen nog aan de hoge kant, maar de onstabiliteit van de lucht neemt bij ons wel toe waardoor er nu ook meer kans komt op enkele plaatselijke buien. DE BILT Licht tot half be wolkt met voornamelijk later op de dag enkele plaatselijke buien. Zwakke tot matige, morgen over dag tijdelijk vrij krachtige zuid oostelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. )8 april zon op 5.?7, onder 19.43: maan op 2.17, onder 8.40. LONDEN Engeland zal niet langer deelnemen aan de ont wikkeling van de Europese ruimteraket en evenmin aan de bouw van een Europese kunst maan. De Britse minister van tech niek, Benn, heeft gisteren be kendgemaakt dat beide projec ten voor hem économisch niet verantwoord zijn. Het Britse besluit betekent een zwa re slag voor de ELDO, de Europese organisatie voor ruimtevaart, en het ziet ernaar uit, dat het Europese ruim tevaartproject erdoor als een kaarten huis in elkaar zal storten. Aan de Eldo nemen deel Nederland, België, Frankrijk, West-Duitsland, Ita lië en Groot-Brittannië. Al verscheidene malen heeft Enge land gewaarschuwd, dat de kosten van het Eldo-project te hoog opliepen. De druppel die de emmer deed overlopen, UTRECHT De disputoren raad van de Utrechtse studenten facultei ten heeft in en buiten Utrecht in totaal vijfduizend handtekeningen verzameld van mensen die proteste ren tegen de doodstraf die is opge legd aan twee jonge Amerikanen, de 17-jarige Gary Lee Miller uit Mary land en de 16-jarige Fred Esherick uit Ohio. Miller is wegens moord op een 20-jarig meisje veroordeeld tot de dood in de gaskamer en Esherick we gens het doden van zijn pleegvader tot de elektrische stoel. Door de handtekeningenactie hoopt de USF bij te dragen aan de pro testen die in de VS zelf zijn gerezen, om zodoende enige invloed uit te oe fenen op de verantwoordelijke instanties teneinde te voorkomen dat de vonissen op 15 mei a.s. worden voltrokken. De handtekeningen wor den eind deze week naar Amerika gestuurd. OEGSTGEEST Binnenkort zal een Nederlandse lutheraan in dienst treden van de kerk in Tanzania. In de loop van juli gaat de heer J. v. d. Meulen werken als analist in het zie kenhuis in Kiomboi. Op het ogenblik volgt hij nog met zijn vrouw enkele speciale cursussen aan de zen dingshogeschool. was het falen van de tweetrapsraket van Frankrijk, die een deel zou moe ten vermen van de Europese raket. Engeland zou hiervoor de eerste trap de Blue Streak-raket leveren, Frankrijk de tweede en West-Duits land de derde. Neuskegel en satelliet zouden Italiaans worden. Engeland zal, zoals was overeenge komen, zijn aandeel tot 1972 betalen, maar is niet bereid de omstreeks 15 miljoen pond per jaar extra, die daar na nodig zijn op te brengen. Wanneer de andere landen nu ook stoppen en daar ziet het wel naar uit zal de Britse terugtrekking ook een gevoelig verlies betekenen voor de Nederlandse firma's, die waren aangewezen voor de levering van alle tele-materiaal en de controle-appara- tuur op de lanceerbasis in Frans Guyana. Nieuwe stijl IJ ET is verheugend en bemoedi gend, dat de Unie vergadering gisteren blijk heeft gegeven van zo wel visie als besluitvaardigheid, door zich vrijwel eenstemmig achter de plannen tot reorganisatie van de Unie te stellen. In zijn rede, die fouten uit het ver leden niet verheelde, kon dr. Riet veld echter plannen aankondigen die een wijds perspectief openen. Dat confessioneel onderwijs zin heeft, behoort eigenlijk onder christenen geen zaak van zinnige discussie te zijn: een levensovertuiging is niet te scheiden van haar logische conse quenties. Wel zinvol is het echter, dat het christelijk onderwijs zich zijn voor rechten en gelijkberechtigde positie beider bewust is geworden en daar om de ogen wijd open richt op het buitenland, waar niet zelden dat on derwijs zijn vormende taak moet verrichten onder omstandigheden die onze generaties zich nauwelijks meer herinneren. De actie Schoolslag van de Unie was een voortreffelijk begin. Dat inge zien wordt dat daarop voortgebouwd moet worden door een Unie-nieuwe- stijl is nog hoopvoller. Stuurman aan de wal "VORIGE week heeft oud-minister Bogaers op een NVV-conferen- tie een aantal opmerkingen gemaakt over het woningbouwbeleid van mi. nister Schut. Hij voorspelde, dat het aantal wo ningen dat in 1968 gereed gaat ko men wel eens dichter bij de 100.000 dan bij de 125.000 zou kunnen liggen. De regering zou belangrijke kansen gemist hebben om te komen tot een spaarplan ter financiering van de woningbouw. Deze opmerkingen vinden wij min der gelukkig. Hier is kritiek geleverd op de nog onzekere uitkomst van een bepaald woningbeleid. Evenals het vorige echter werkt ook dit kabinet, zij het onder veel ongunstiger omstandig heden, hard om tot een gezonde huur- en wonlngbouwpolitiek te ko men. Bij de uitlatingen van de heer Bo gaers krijgt men het onaangename gevoel, dat iemand probeert zijn eigen straatje schoon te vegen; ach teraf mocht eens blijken, dat het „pluriform en expansief" bouwbe leid van Bogaers wel groots van in zet en idealistisch van opzet was, maar op den duur in de praktijk on houdbaar moest blijken, omdat na verloop van tijd voor het verwerke lijken van de omvang van het plan de financiën tekort zouden schieten. De financiën dreigen thans inder daad tekort te schieten; door een be roep te doen op de particuliere hou wers probeert minister Schut toch nog het oude woningbouwniveau te handhaven. Het slagen van deze op zet is niet uitgesloten. Maar mocht de woningbouw toch terug gaan lopen, dan weten we nu al, dat dit bij minister Bogaers niet gebeurd zou zijn. Hij zou het beter hebben gedaan. Hij zou met een spaarplan ter financiering van de woningbouw zijn gekomen. Over het feit, dat zo'n spaarplan ook kan mislukken, juist in een tijd van kapitaalschaarste en aarzelende con junctuur, praat hij liever niet. Bo gaers is stuurman aan de wal. Dr. Christian Barnard koestert zich nog steeds in de weelde van de pu bliciteit, omdat hij als eerste ter wereld harttransplantaties heeft ver richt. Hier staat hij geroutineerd camera-lachend naast de Italiaanse filmproducer Alfredo Bini, die Barnards leven gaat verfilmen. In okto ber zullen de eerste opnamen in Kaapstad beginnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1