BURGERRECHTEN ER DOOR JAMIN Commentaren ARTSEN VERHOGEN TARIEVEN TOCH Johnson: een overwinning Abernathy: slechts een begin Limburgse beroering: snippergemeenten weg Het Kwartet SPREUK (RITA) HIT WIER Droog weer Vraagje Tmenexcö Produktschap wil wel kaasmerk, maar geen dwang Gevers in kazerne niet geregistreerd Mevrouw King in bestuur burgerrechten tapijt Voor 669 kerken premie gevraagd Samenwerking Verolme en combinatie in dokprojekt Keerzijde Drama in Den Haag Nieuwe leidse Comraml Donderdag 11 april 1968 - 49s1e jaargang vooraar^laande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. Diemcr Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 uur Wanneer een meisje een man vraagt, haar alles te zeg gen wat hij op zijn hart heeft dan wil zij maar één ding van hem horen. WEISS Pastoraal concilie werd zelfbewust pagina Kernmerk „Ik geloof, dat u wat slaap tekort komt, pap." Eurovisie blijft te mager - Radio en TV DE BILT Een gebied van hoge luchtdruk strekt zich uit van de Azoren tot boven Rus land. Langs de noordwestflank ervan trekken oceaandepressies over IJsland naar de Poolzee. A.an de zuidflank wordt het hoge- drukgebied geflankeerd door een depressie boven Rusland. Om de depressie stroomt koude lucht over Polen en West-Rusland. Dit storingsgebied breidt zich heel langzaam in westelijke richting uit, zodat de wind morgen iets toeneemt uit noord tot noordoost. DE BILT Wolkenvelden, maar ook zonnige perioden en L op de meeste plaatsen droog j weer. Matige, morgen overdag tijdelijk vrij krachtige noord- J oostelijke wind. Plaatselijk nacht- Ongeveer dezelfde middagtem- peraturen als vandaag. 12 april zon op 5.50, onder 19.33; maan op 18.52, onder 5.37. 13 april zon op 5.48, onder 19.34; maan op 20.25, onder 5.50. Op' blussen met wapens in de hand WASHINGTON Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft gisteren eindelijk de wet op de burgerrechten, met onder andere het verbod op discriminatie hij huur of verkoop van huizen goedgekeurd. De afgevaardigden hadden daar voor een amendement afgewezen van tegenstanders van de zogenaamde „free housing", die hadden voor gesteld dit onderdeel van het wetsvoorstel door een commissie van de Senaat en het Huis van Afgevaar digden te laten bestuderen. Het wetsontwerp was al eerder door de Senaat goedgekeurd. Het wetsvoorstel is bijna een jaar gele den aan het Congres voorgelegd. Congresleden ontkennen dat de aan vaarding iets te maken zou hebben met de onlusten die na de moord op ds. Martin Luther King in meer dan 100 Amerikaanse steden zijn uitge broken. Het wetsvoorstel is onmiddellijk na goedkeuring naar het Witte Huis ge zonden en krijgt wetskracht zodra het getekend is door president Johnson. In het voorstel zijn ook voorzieningen opgenomen ter bescherming van ij veraars voor ge lijke burgerrechten en bestraffing van het aanzetten tot onlusten, ter wijl ook bepalingen ter bescherming van de Indianen erin zijn opgeno men. De eliminatie van rassendiscrimi natie bij huur of verkoop van wonin gen zal in drie stadia worden uitge voerd. de laatste op 1 januari 1970. Als de gehele wet 'in werking is, zal 80 procent van de woningen in de VS volledig vrij voor negers zowel als blanken moeten zijn. Op een persconferentie noemde nre- sident Johnson de aanneming van de wet „een overwinning voor elke Ame rika". Nu wordt de enige ware weg naar vooruitgang voor een vrij volk ingeslagen. Zo zulten wij voor altijd de kluisters van een oud onrecht verbre ken. aldus de president. De opvolger van Luther King, ds. Abernathy, sprak slechts over een eer ste stap in de goede richting. Ze biedt geen oplossing voor het probleem. Hij wees erop dat in tal van steden, waar al bij plaatselijke verordening elke discriminatie op het gebted van huis vesting was verboden, nog niets is veranderd en de negergetto's nog steeds bestaan. In strijd met regeringsbeleid (Van onze soc. econ. redactie) AMSTERDAM Overal in het land blijken huisartsen te zijn, die hun particuliere tarie ven hoger hebben opf/atrokken dan de regering toestaat. Over het eerste kwartaal van 1968 heeft een groot aantal huisartsen 9 per consult en 13.50 per visite in rekening gebracht, ter wijl deze bedragen moesten zijn resp. 8 en 12. Verscheidene rekeningen werden daarbij gesierd met een gedrukt en opgeplakt strookje waarop stond vermeld: „Bij besluit van de Lande lijke Huisartsen Vereniging zijn de olie bekende merken SHÓGE RIJNDIJK 25, LEIDEN DEN HAAG Het bestuur van het produktschap voor zuivel heeft zich gisteren uitgesproken vóór een nationaliteitsmerk voor Nederlandse kaas, maar tegen een dwangmaat regel voor het bedrijfsleven om zo'n merk te gebruiken. Besloten werd minister Lardinois te adviseren een nationaal kwaliteitsmerk in te voe- en, waarvan het bedrijfsleven dan vrijwillig gebruik kan maken. tarieven voor huisbezoek en spreek uurconsult verhoogd". Van de zijde van de LHV deelt men evenwel me de dat inmiddels geen nieuwe richt lijnen zijn uitgegaan. De feiten zijn, dat de LHV per 1 oktober 1967 een prijsverhoging wilde invoeren. Economische zaken kwam toen echter met een prijsbe- schikking, waarna de LHV de prijs verhoging weer introk. Sindsdien heeft de LHV geen nieuwe richtlij nen doen uitgaan. De individuele huisarts is inder daad vrij in het vaststellen van ta rieven. Economische zaken weet dat hier en daar in het land inmiddels een hoger tarief is vastgesteld. De zaak wordt nauwlettend in het oog gehouden. Mocht de verhoging een algemeen karakter krijgen, dan zal de regering niet nalaten opnieuw in te grijpen. Het tijdstip voor een nieuwe ingreep lijkt inmiddels ge-, komen. Van particuliere zijde vernamen wy dat de geconstateerde tariefsver hogingen in de meeste gevallen door een aantal artsen gezameniyk is door gevoerd, in bepaalde gevallen op ad vies van plaatseiyke huisartsenver enigingen. Als individuele arts is het dan moeiiyk zich aan een dergelijke afspraak te onttrekken, al was het alleen maar uit oogpunt van solidari teit. Ponystal voor prinsje DEN HAAG Bij de inzameling die onder meer in de Alexander- kazerne in Den Haag is gehouden voor een ponystal voor de verjaardag van prins Willem-Alexander, is niet geregistreerd wie wel of wie niet een bijdrage heeft geleverd. Minister Den Toom van defensie heeft dit meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid mejuffrouw N. G. Barendregt (soc.). Bij de bekendmaking van de inzameling is uitdrukkelijk gewezen op het vrijwillige karakter daarvan en op de te betrachten anonimiteit van de gevers. In geheel de VS was het gister avond vry rustig. Alleen waren er nog rassenrelletjes in Kansas City, waarby vyf doden vielen. Er werd op grote schaal geplunderd en brand ge sticht en overal in de stad opereerden sluipschutters die iedereen die zich op straat bevond beschoten. De ernstigste incidenten deden zich in en rondom het negergetto in het oostelijk deel van deze miljoenenstad voor. De politie en de nationale garde probeerden het vuur van de sluip schutters tot zwijgen te brengen. Ze gingen de daken op om ze op te spo ren. Brandweerauto's werden verhin derd in de buurt te komen en ambu lancewagens werden beschoten. Met traangas wist de politie groepen plun deraars te verspreiden. Nog gisteravond zijn 650 leden van de nationale garde naar Kansas City gestuurd, waarmee het totale aantal op drieduizend werd gebracht. AVONDKLOK De burgemeester heeft weer een avondklok ingesteld en sluiting van alle drank- en wapenwinkels gelast. De autoriteiten hadden even tevoren besloten het uitgaansverbod, dat dins dagavond was afgekondigd, op te heffen omdat het overdag rustig was Met de slachtoffers in Kansas City is het dodental als gevolg van de ras senrelletjes, die na de moord op dr." Martin Luther King in de VS zyn uitgebroken, gestegen tot 42. Het aan tal gewonden bedraagt ongeveer vier duizend. Uit Chicago zijn 600 man federale troepen teruggetrokken na een rustige nacht. De politie in Baltimore, een van de zwaarst getroffen steden, zei dat men de toestand volledig in de hand had. Er zijn in totaal zeker 16.000 arres taties verricht. De aangerichte schade in de meer dan honderd steden waar zich ongeregeldheden hebben voorge daan wordt geschat op honderd mil joen gulden. ATLANTA De weduwe van dr. Martin Luther King is gisteren in het bestuur gekozen van de „Con ferentie van christelijke leiders in bet zuiden", de door haar man op gerichte organisatie voor gelijke burgerrechten. Ook de zanger Harry Belafonte kreeg een bestuursfunctie. De in dustrieel McSween uit Chicago neemt de plaats in van dr. Kings opvolger, ds. Abernathy, die pen ningmeester was. Ds. Abenathy heeft nog bekend gemaakt dat de campagne voor de armen, die op 22 april in Washing ton zou beginnen, „in verband met de omstandigheden" twee weken is uitgesteld. Mosje Dajan is weer zover opge knapt dat hij het ziekenhuis in Tel Aviv heeft verlaten. Zoals men weet is de Israëlische minister van defen sie daar terechtgekomen na ernstige verwondingen die hij opliep tijdens archeologisch onderzoek, de hobby van deze minister. Aan de arm van een assistent wandelde hij meteen naar zijn werknemer op het minis terie. MAASTRICHT Een golf van beroering gaat door Zuid-Limburg nu Gedeputeerde Staten voorgesteld hebben het aantal gemeenten in dat gebied terug te brengen van 62 tot 14. Auto's van de provinciale grif fie brachten gisteren de plan nen en de bijbehorende kaart naar de betrokken burgemees ters. Weinigen van hen hebben ze in dank aanvaard. De huidige gemeentelijke indeling is volgens GS van Limburg bijzonder ongunstig. Zuid-Limburg, dat in alle richtingen een doorsnede heeft van nauwelijks dertig kilometer, telt niet minder dan 62 gemeenten. Ongeveer een derde daarvan heeft minder dan 2500 zielen, waaronder vijf gemeen ten met minder dan 100 inwoners, terwijl bijna een derde deel behoort tot de categorie gemeenten met tus sen de 2500 en 5000 inwoners. Nu zich op veel terreinen structuur veranderingen voordoen moet ook het lokaal bestuur worden aangepast. Een herziening van de bestuurlijke organisatie vinden gs thans bepaald urgent. Op korte termijn zal de voornaamte welvaartsbron de mijnen wegvallen. Drie gebieden De industriële bedrijvigheid is ge concentreerd in drie gebieden: de beide mijnstreken en de agglomera tie Maastricht. Deze gebieden vor men de verstedelijkte delen van Zuid- Limburg, waar twee derde van de Zuidlimburgse bevolking woont. De rest is agrarisch. Velen uit dit gebied vonden overigens werk in Je mijn streek. Nu moeten tienduizenden werkne mers in verband met de beëindiging van de steenkolcnwinning worden omgevormd. Bovendien moet er werkgelegenheid worden gecreëerd. Dit kan alleen maar efficiënt ge schieden door een gecoördineerd be stuursbeleid, schrijven GS. De streek ten zuiden van Maastricht- Valkenburg - Vaals heeft vooral een recreatieve functie. Ook moet hier in economisch en maatschappelijk op zicht een achterstand worden ingelo pen. 400 c/m breed 220. geweven in exclusieve dessins zuiver scheerwol Voor het bepalen van de juiste kleur geven wy U gaarne vrij blijvend advies. INTERIEURVERZORGING BULTHUIS Botermarkt 23 Showroom klassieke meubelen Rhijngeesterstraatw. 56, Oegstgeest. (Na tel. afspraak 20854, 52352 of 53490). De veertien gemeenten zouden in inwonertal variëren van 5.000 (Mar graten) tot 115.000 (Heerlen met om liggende plaatsen). Maastricht zou samen met vier kleine gemeenten 113.000 inwoners gaan tellen. Verder zouden de volgende elf gemeenten ontstaan: Kerkrade, Brunssum, Nuth, Sittard-Geleen, Stein, Born, Val- kenburg-Houthem, Gulpen, Eijsden, Meersen en Vaals. De eerste reactie op deze ingrijpende voorstellen kwam van het stadsge west oostelyk myngebied. Dat vindt dat GS op een zeer ongelegen mo ment met hun plannen komen. Deze plannen zullen lange tijd beroering wekken. Nu de toekomst van de streek op het spel staat zal dat constructief werken zeer moeilijk maken en het zal de aandacht aflei den van in wezen meer urgente zaken. Men betreurt het ten slotte dat nooit overleg is gepleegd over een eventuele herindeling van het gebied. ChOC. H fondanteitjes W 200 gram 89 niet duur we/ heerlijk DEN HAAG Sedert de inwer kingtreding van de Wet premie ker kenbouw in februari 1964 tot en met 1967 zijn bij het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening 669 aanvragen binnengeko men voor toekenning van een pre mie. De commissie van advies is 95 maal tot een afwijzende conclusie gekomen. De aanvragen waren afkomstig van de Rooms-Katholieke kerk (243), de Nederlands Hervormde kerk (131), de Gereformeerde kerken (121) en andere kerkgenootschappen (164). Het ministerie stelde aan premies vast bijna 64 miljoen, waarvan 51 miljoen aan voorschotten werd toegezegd. De International Longshoremen's association overweegt een boycot van Zweedse auto's uit protest tegen wat zij noemt de „voorkeursbehandeling" die deserteurs uit het Amerikaanse leger in Zweden krijgen. Zij zou moeten gelden in alle havens van de Verenigde Staten, Canada en Porto Rico. Morgen, Goede Vrijdag, zal ons blad niet verschijnen; onze kantoren zijn die dag tot 12.30 uur ge opend. Een groep van 22 Surinaamse toeristen, onder wie een baby, een kleuter en een invalide vrouw, heeft, in verband met een conflict tussen de lucht vaartmakelaar Aero Contacts en de Rijksluchtvaartdienst twee dagen rond de Luchthaven Rot terdam moeten doorbrengen. Aero Contacts heeft op zijn kosten de groep laten logeren in het Skyway Hotel. De moeilijk heden zijn 7ra een dag van tele graferen, confereren en telefone ren opgelost. De Surinaamse Luchtvaart Maatschappij (doch teronderneming van de KLM) heeft van de Deense maatschap pij Sterling Airways een DC 6 B gecharterd waarmee de groep, die aanvankelijk 65 leden telde, vanmiddag naar Suriname zou terugkeren. In het Skyway Hotel brachten de Surinamers hun tijd door met lezen en een spelletje kaart. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Verolme en de combinatie van de vier scheepswerven Wilton-Feijen- oord, RDM, Schelde en NDSM hebben minister De Block van economische zaken maandag per brief hun gezamenlijke conclusie meegedeeld over de bouw van één groot dokprojekt in het ge bied van de Nieuwe Waterweg. Naar verluidt zouden de werven tot op zekere hoogte in het projekt wil len samenwerken. Zoals bekend is de minister bereid onder nader te bepa len voorwaarden voor slechts één pro jekt een financieringsgarantie te ver lenen. Ge zien de niet zo beste situatie in de Nederlandse scheepsbouw heeft de minister een dringend beroep op zo wel Verolme als de combinatie van vier gedaan om tot overeenstemming te komen over een gezamenlijk pro jekt, dat zowel voor nieuwbouw als voor reparatie geschikt is. Minister De Block verzocht de wer ven op 7 maart binnen één maand hun gezamenlijke conclusie aan hem te willen meedelen. De afgelopen weken hebben de direkties van de vijf betrok ken werveln diverse malen over deze zaak gesproken. De termijn van een maand was maar vrij kort, maar men is er niettemin in geslaagd op een enkele dag na de minister te laten weten hoe de standpunten liggen. De minister zal de brief van de werven dezer dagen bestuderen. Hy verwacht er zeer binnenkort op te kunnen reageren. De bewindsman heeft de werf-direkties opgedragen over de inhoud van de brief niets mee te delen. Verolme is, zoals bekend, reeds eni ge maanden bezig met de bouw van een helling voor de bouw van mam moetschepen. De bouw van twee dok ken geschikt voor de bouw van schepen tot 900.000 ton heeft hij uitgesteld omdat de minister de kre- dietgarantie dus afhankelijk heeft ge steld van samenwerking. De vier andere werven willen op de Maasvlakte een reparatiewerf bou wen voor schepen tot 500.000 ton. de studiedag gisteren van het NVV over vakbeweging en po litiek waren wel vele politieke par. tijen uitgenodigd om er hun zegje te doen, maar welbewust niet de dus genaamd confessionele. Die partijen, betoogde de voorzitter, gaan het maatschappelijk partijkie zen nit de weg en daarom verwach ten wij van hen geen haring of kuit. We weten niet, of de geweerde par tijen onder dit passeren gebukt gaan. Ze hebben er ook ook geen reden toe. Het betoog van de voorzitter ontsproot aan het oude misverstand, dat het leven alleen in een opdeling als de zijne past. Gelukkig leert reeds de ervaring anders en beter. Trouwens, de voorzitter was op het moment waarop hij onvriendelijk was tegen die confessionele par tijen tegelijk onvriendelijk tegen die vakbewegingen, te weten NKV en CNV, waarmee hij de samenwer king niet schuwt, maar waarvan het merendeel der leden het toch maar op een confessionele partij houdt. Hij heeft zich gisteren de kans la ten ontgaan om uiteen gezet te krij gen hoe dit verschijnsel, waar hij niet omheen kan, vanuit de confes sionele partijen zelf wordt ver klaard. FR is in dit leven niet veel, of het heeft zyn keerzijde. Dat geldt óók de economische groei zoals wy die in onze dagen zich zien voltrek ken. Het is een econoom zelf, de Engels man Mishan, die bezig is op deze si tuatie dé aandacht te vestigen. We betalen, daarop komt zyn betoog neer, de groei ook met stank, met lawaai en met andere kwaiyke zaken meer. Mishan staat met zyn kritiek niet aUeen, maar die kritiek kwam als regel toch uit andere hoeken dan die van de econoom. Daarom maakt wat hy zegt meer indruk, wellicht ook op de economen, immers zyn vakbroe ders. Of zyn theorie doorvoerbaar Is, Is aait gerechte twjjfel onderhevig. Hy wit dat al degenen die dat lawaai, die stank en wat nog meer veroorzaken daarvoor financiële genoegdoening geven. We zien dat nog niet zitten, al Is er nu reeds de mogeiykheid om vergoe ding te eisen voor duideiyk aange richte schade. Toch is wat hy in het midden brengt nuttig en waardevol, omdat hy zo na- drukkelyk en vanuit de economie zelf aandacht vraagt voor de ne- venverschynselen en dus ook voor de noodzaak het kwaiyke karakter daar van zo beperkt te houden als enigs zins mogelyk is. En dat laatste mag dan ook wel wat kosten. DEN HAAG Nog met een tafelmes in de hand werd gistermiddag de 54-jarige F. G. G. B. in zjjn woning aan de Huis duinenstraat aangehouden, nadat hy even tevoren zijn 50-jarige echtgenote Lena Frederika B. v. d. Valk met diverse steken in hoofd en hals om het leven had gebracht. De man is in ver zekerde bewaring gesteld. Omstreeks half drie werd de politie gealarmeerd door een buurvrouw die hulpgeroep had gehoord. In een auto gingen surveillerende politieman nen er naar toe. Zy vonden de deur gesloten. Via het balkon van de bioren kwamen zij aan de achterkant van de woning van de familie B., die op de eerste etage ligt. Ook daar wa ren de deuren dicht. Door een raam zag een politieman de vrouw liggen, forceerde een raam en drong de wo ning binnen. Op de keukenvloer lag de vrouw met bebloed hoofd en hals. In de gang bij de keuken stond B. toe te kijken, nog met een tafelmes in de hand. Hij liet zich zonder verzet meevoeren door de politie. Een in derhaast gewaarschuwde arts van de GG en GD constateerdde de dood. In de keuken lag een broodzaag, waarmee eveneens door de man ste ken werden toegebracht. De echtgenoot, die ongeveer 4 jaar geleden werd getroffen door een hersenbloeding en slechts zeer moei lijk kan praten, bekende onmiddel lijk de moord. Hij zei niet te weten waarom hij de afschrikwekkende daad had gepleegd. Tijdens de moord was alleen het echtpaar thuis. Een 18-jarige zoon was op zijn werk. Een dochter van 23 jaar is getrouwd en woont in Canada. Het echtpaar was ruim 25 jaar ge trouwd. Kennissen van de 'amilie vertelden, dat er vaak ruzie was tus sen man en vrouw, vooral over de invaliditeitsuitkering. Vooral de laatste maanden werd de situatie steeds meer gespannen. Het is niet uitgesloten dat de man verminderd toerekeningsvatbaar is. B. moest en kele jaren geleden zyn werk als filiaalchef neerleggen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1