HANOI INFILTREERT IN HOGER TEMPO ROLLADE 29 CENT VOOR DEZE HOFNAR BOUQUET DAN STEEKT U IETS FIJNS O 55 Debat bouw-cao een parlementaire vertoning" Spychalski nieuwe president van Polen? ABRAMS OPVOLGER WESTMORELAND VREDESGESPREK IN NEW DELHI? Voorbeeld Humphrey zou aan verkiezingsstrijd willen meedoen Onderhandelingen over twee cao's vastgelopen FRI-KI presenteert kip op z'n lekkerst Voor wie het fijnste wil Voor inbraak bij juwelier 21 maanden geëist Abrams strateeg en diplomaat Beurs annuleerde foute noteringen Hoogovens alles goed en wel President van Polen DONDERDAG 11 APRIl 1969 Bijna Pasen. Het is voorjaar! Feestelijke bloemen overal, in kleurige bossen. Nn volop te koop. Neem zo'n feestelijk Paasboeket mee! Dat brengt sfeer in huis. Juist met Pasen I "TEN zwaluw maakt nog geen zomer. En aanvaarding van de wet op de burgerrechten brengt nog geen op lossing voor het Amerikaanse rassen probleem. Er is echter een begin en een voorbed»®. Het Congres heeft be grepen, dat het niet langer plannen kan afwyzen die een eind kunnen maken aan de achterstelling van de ncgerbevolking, met name by ver huur of verkoop van huizen. De gisteren aanvaarde wet kan slechts het begin zyn van een serie maatregelen, die de zwarte Ameri kanen in staat moeten stellen buiten de getto's een menswaardig bestaan te leiden. In New York heeft men al stappen genomen, die er op gericht zijn in een snel tempo krottenwijken op te ruimen en nieuwe en betere be huizing uit de grond te stampen. De gewelddadige dood van dr. Martin Luther King en de onlusten, die zich als gevolg daarvan over ge heel Amerika hebben verspreid, heb ben hun uitwerking op blank Ame rika niet gemist. Let men echter op de inhoud van de wet op de burger rechten dan valt onmiddellijk op, dat de daarin opgenomen bepalingen al niet meer beantwoorden aan de eisen van de situatie. Voor een deel komt dit, omdat het wetsontwerp al een jaar geleden werd ingediend, toen Washington nog in de veronderstelling leefde de weg der gelijkheid te kunnen bewan delen. Dit neemt niet weg, dat de stap van het Congres moet worden toegejuicht, omdat het onder ongunstiger wor dende omstandigheden de blanke Amerikanen een voorbeeld ter na volging heeft gegeven. Vooral op het laatste zal het aan komen. Want het aanvaarden van tot de verbeelding sprekende wetten zal onvoldoende zjjn, als uitvoering ervan blijft stranden op blanke on wil. Alles hangt dan ook af van de lering, die het Amerikaanse volk zal trekken uit het gebeurde. WASHINGTON Amerika zal graag zien dat de vredesbesprekingen met Hanoi direct beginnen, maar heeft geen enkele aanwijzing, dat de Noordvietnamezen bun infiltraties naar Zuid-Vietnam verminderd hebben. Deze gaan voort, zelfs in een hoger tempo. Aldus verklaarde minister Rus gisteren in de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse Senaat. Rusk zei voorts, dat terugtrekking van de Noordvietnamese troepen rondom de basis Khe Sanh geen stap is, die uitgelegd moet worden als vermindering van de oorlogs inspanning. Eer moet worden aan genomen, dat Hanoi van de nood een deugd heeft gemaakt, als ge volg van de zware verliezen, die aan de belegeraars werden toegebracht. Op de bijeenkomst van de commis sie werd kritiek geleverd op het feit, dat de Amerikanen en hun bondge noten in de wijde omgeving van Saigon een offensief zijn begonnen, terwijl pogingen worden gedaan, tot inleidende besprekingen met Hanoi te komen. Rusk zei naar aanleiding daarvan, dat Amerika de militaire operaties normaal voortzet. Arsenaal Intussen hebben troepen, die aan genoemd offensief deelnemen een grote wapenopslagplaats van de Vietcong ontdekt, die 60 raketten, een ton munitie en duizend hand granaten bevatte. In het noorden van Zuid-Vietnam bezetten Amerikaanse troepen de voorpost van Khe Sanh, Lang Vei, die in februari in Noordvietnamese handen was gevallen. Een tank van Russische makelij werd van de lucht uit vernietigd. Bij luchtaanvallen op Noord-Viet nam gingen de Amerikanen voor de vijfde achtereenvolgende dag niet verder dan de negentiende breedte graad, hoewel de grens door presi dent Johnson is vastgesteld op de twintigste. De bombardementen op dit betrek kelijk kleine gebied zijn echter ver hevigd, nu de luchtmacht er volledig op kan worden geconcentreerd. Johnson heeft generaal Creighton W. Abrams benoemd tot opvolger van generaal Westmoreland, als opperbe velhebber in Vietnam. Westmoreland wordt zoals bekend WASHINGTON s Waarnemers zijn van mening, dat vice-president Humphrey van de V.S. spoedig na Pasen zou kunnen meedoen aan de strijd om de verkiezing tot kandidaat van de democratische partij voor het presidentschap. Er zou aandrang op hem uitgeoefend worden door de vakbeweging. Humphrey zou goede kennissen gezegd hebben, dat hij zou willen meedoen, nu president Johnson zich teruggetrokken heeft. Volgens de New York Times zou de schrijver Emmet John Hughes een campagne beginnen voor de verkiezing van gouverneur Nelson Rockefeller tot republikeins kandidaat voor het presidentschap. Rockefeller zei op 22 maart dat hij niet een kan didaat was die rechtstreeks of indirect een campagne voerde met het doel uiteindelijk aangewezen te worden tot republikeins kandidaat. UTRECHT De onderhandelin gen over een nieuwe cao voor de grintbaggerbedrijven zijn gisteren vastgelopen op de weigering van de werkgevers verder te gaan dan een loonsverhoging van 3 procent, omdat naar hun mening de kosten van levensonderhoud volgend jaar niet met meer dan dat percentage zullen stijgen. De werknemersbonden vroe gen aanvankelijk 5 procent, in een later stadium 4.5 procent. De cao, waarbij ca. 1200 werkne mers betrokken zijn, had op 1 april jl. van kracht moeten worden. Ook het overleg over de nieuwe cao voor de zuivelindustrie is giste ren (voor de tweede maal) vastge lopen. chef-staf van het leger in Washing ton. Abrams wordt als onderbevelheb ber in Vietnam opgevolgd door lt. ge neraal Goodpaster, nu commandant van het oorlogscollege te Washington. Admiraal McCain jr. (57) zal ad miraal Grant Sharp opvolgen als militair bevelhebber van de Ameri kaanse vloot in de Pacific. Hij is nu bevelhebber van de Amerikaanse zeestrijdkrachten in Europa, met Londen als hoofdkwartier. New Delhi In de Indische hoofdstad acht men zeer waarschijnlijk, dat New Delhi de stad zal zijn, waar de Ameri- kaans-Noordvietnamese inleidende besprekingen gehouden worden. Er zijn reeds voorbereidende maatrege len genomen. AMSTERDAM Tegen de 36-jarige kok Cyril E. F. en de 25-jarige plaatwerker Siegfried I. I., twee Antillianen uit de hoofdstad, heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank wegens een grote inbraak bij een juwelier in de Amsterdamse Kalverstraat één jaar en negen maanden celstraf met aftrek van het voorarrest geëist. De buit, die een waarde van meer dan één tem had, werd bijna geheel teruggevonden. (Van een onzer redacteuren) VOORDAT generaal Creighton W. Abrams bijna een jaar geleden naar Vietnam werd gezonden als plaatsvervanger van generaal West- moreland, bestudeerde hij een aan tal boeken over de Algerijnse oor log en de werken van Mao Tse- toeng, de gesneuvelde guerrillalei der Che Guevara en generaal Giap, de Noordvietnamese minister van defensie, die vooral bekend werd door de verovering van Dienbien- phoe in 1954. In Vietnam was hij speciaal be last met het strijdvaardiger maken van het Zuidvietnamese leger. Hij trok door geheel Zuid-Vietnam. Bij het verbeteren van de gevechts- waarde van de troepen inging hij diplomatiek te werk. Daardoor heeft hij onder moeilijke omstandigheden enig succes geboekt. Europa Na zijn opleiding in West Point werd Abrams, die op 15 september 1914 werd geboren, ingedeeld bij de Eerste cavalerie-divisie. In 1940 werd hij ingedeeld bij de Eerste tankdivisie. Aan het eind van de tweede wereldoorlog „reed" hij in tanks (die alle Thunderbolt heet ten) van Normandië naar Tsjecho- slowakije. Generaal Patton heeft toen ge zegd, dat Abrams zyn evenknie was als tankcommandant. Abrams was toen 30. Na de oorlog bewees hij, niet al leen vijandelijke linies te kunnen doorbreken (zoals bij Bastogne of Bastenaken in de winter van 1944/ '45) maar even goed te zijn in staf- werk. Zijn rapporten waren be knopt, zonder overtollige woorden. Bij stafbesprekingen komt zijn si gaar slechts zo nu en dan uit zijn mond om vragen te stellen Respect Ondanks zijn achtergrond van een hard toeslaand militair in de conventionele oorlogvoering spreekt Abrams met respect over zijn guerrilla-tegenstanders in Vietnam en hun zeer geraffineerde technie ken van oorlogvoering door gron dige integratie van politieke en militaire methoden. Abrams deed dienst in Korea, toen de Fransen in Vietnam wer den verslagen. Hij kon niet geloven, dat die nederlaag onvermijdelijk was. De Amerikanen wisten toen echter heel weinig over de toestand in Vietnam. Zij hadden ook geen begrip voor de politieke proble men die daar meespeelden. Abrams besloot toen, er een studie van te maken. Diplomaat Als commandant in Vietnam heeft Abrams niet alleen militair en strategisch inzicht nodig. Hij moet ook diplomatiek zijn om met de Vietnamese gevoeligheden rekening te houden, maar ook om wrijving met de Amerikaanse commandan ten van luchtmacht, mariniers en vloot te voorkomen. Mevrouw Abrams woont met de jongere kinderen in Bangkok (Thailand). Twee zonen, Creighton III en John, zijn reeds eerder aan gewezen voor dienst in Vietnam. (Van onze soc.-econ. redactie) De drie bouwvakbonden hebben zich gisteren onderling beraden over de nieuw ontstane situatie, nu de Tweede Kamer niet heeft ingegre pen na de afkeuring van de bouw- cao door de regering. De bonden oordelen, dat de regeringspartijen de bouw-cao niet onpartijdig hebben behandeld, maar ondergeschikt ge maakt aan een partijpolitiek doel. Men heeft de regering onder alle omstandigheden willen steunen .al dus de bonden. De organisaties wijzen erop, dat de cao door de loonpolitieke advies commissie (wij'ze mannen) niet in strijd werd geacht met het alge meen belang. Zij constateren voorts, dat Roolvinks ingreep door de re geringspartijen vrijwel kritiekloos is aanvaard. Er is naar hun oordeel geen rekening gehouden met de ge zinnen van de 300.000 bouwva'kar- AMSTERDAM Het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhan del heeft gistermiddag de beursnote ringen van de certificaten van aande len Hoogovens, opgemaakt in de eer ste en de tweede periode, geannuleerd, omdat er sprake was van een onwer kelijke koersstijging op grond van een foutief ANP-bericht. Dit bericht, dat door iemand in de beurszaal was opgehangen, meldde dat de winst van Hoogovens dit jaar naar alle waarschijnlijkheid even sterk zou stijgen als vorig jaar, nl. met 34 procent of zelfs nog iets meer. Als gevolg daarvan liepen de noterin gen maar liefst met maximaal ƒ6,50 op. Tijdens beurstijd maakte Hoog ovens bekend, dat het ANP-bericht onjuist was, waarop besloten werd alle ter beurze gedane zaken te annu leren. Iedere dag valt er een brief in mijn bus, die me nieuwsgierig maakt. Een volslagen onbekende af zender. Buiten de drukwerken weet je immers wel wat je wacht. De brief van een in lang niet geziene vriend, geeft je een spanning: goed of slechts nieuws? Een brief met zakenhoofd kan je ook direct plaatsen: de rekening of de aankondiging van een koopje. De brieven van officiële instanties, die je belastingopgave eisen, hun maan delijkse mededelingen doen en de brieven van verenigingen, die ver gaderingen gaan houden. Je kent de enveloppen, de maten en in zeker zin de inhoud. Maar die volslagen onbekende postbezorgingen. Een brief uit il- burg, waar ik niemand ken die me schrijven zou; een gewichtig docu ment met doorzichtig ruitje uit Rot terdam, een brief uit Utrecht, uit Amsterdam, uit Zwolle. Heel keuri ge brieven met volledig adressen, alle voorletters op het goede rijtje. Leg ik de drukwerken en zelfs de inhoudverradende brieven nog wel eens op zij voor een rustig ogenblik, die onbekenden scheur ik haastig open. Je kunt nooit weten. Het kan lets heel gezelligs zijn. Meestal is het uitermate gezellig en populair. In de „hoe-gaat- het-met- je, goed?"-stijl. Dat goed is een voorwaarde die aanwezig moet zijn om je de brief te laten waarderen. Dat goed nemen de afzenders dus bij voorbaat aan. Met hen gaat het minder goed, of tenminste met het doel dat zij nastreven. Kort gezegd, ze hebben geen geld om dat doel te verwezelij- ken en zijn er van overtuigd, dat jij het wel hebt. Dan gaat de brief op je geweten werken. Heb je gisteren niet nog zo maar slagroom bij de pudding ge presenteerd? En slaap je niet gerust en warm onder je elektrische de ken? Heb je je niet gewassen met geurige zeep en toen nog een lik uit een duur potje op je gezicht gesmeerd? Maar kun je morgen die hap slag room, dat goede bed, dat lekkere luchtje en die zelfstreling nog ver dragen wanneer je weet dat.... En dan komt er een zee van el lende over je heen. De hele wereld is vol ellende. In het allerlaatste regeltje het gi ronummer. Het hoeft niet veel te zijn. Een gulden, een rijksdaalder, een tientje. Meer mag natuurlijk, want ze hebben het helemaal uitge rekend als iedereen zijn afgepaste portie geeft dan lukt het. Er zijn natuurlijk mensen, die bikkelhard zijn en dan heft jouw dubbelgave hun verzuim op. Daar zit je met de brief. Vragen staat vrij en weigeren erbij, maar het nobele hart wil je ook hebben. Ik leg de brieven op een stapeltje, dat groeit en groeit. Moet er eens rustig voor gaan zit ten en de girorekening bekijken, wat lijden kan. Alles zou ruïnerend zijn, zelfs zonder de slagroom enz. Waarom vragen ze het toch alle maal aan mij? Ik staar naar het giroboek in ge peins. Heel keurig staat mijn naam er op gedrukt. Met alle voorletters op een rijtje.... En opeens weet ik. Nijvere vin gers tikken al die adressen uit het dikke giroboek. En kennelijk is ie dereen nu net bezig met Den Haag. Een tikje spreiding zou verstandiger zijn. 'beiders wier belangen op het spel stonden. „Deze parlementaire vertoning, waarvan het resultaat blykfeaar al van tevoren vast stond, kan in geen enkel opzicht een bijdrage vormen tot het versterken van het vertrou wen in de democratische instelling van ons land." De houding van de regering wordt aangemerkt als een aantasting van de natuurlijke werkzaamheid van de vakbeweging en daarmee ook van de vrijheid en de rechten van deze vakbeweging. De vakbonden zullen al het mo gelijke doen om het hun aangedane onrecht te niet te maken. Op korte termijn zullen zij zich weer in ver binding stellen met de werkgevers organisaties. De vakbonden willen nagaan, welke compensatie gevon den kan worden nu bepaalde voor delen uit de cao zijn geschrapt. Men is voornemens in het overleg ook de vakcentralen te betrekken. Mening CNV In De Gids van deze week schrijft het bestuur van het CNV, de ver oordeling van de houding van de christelijke bouwbond, die niet mee deed aan de protestmars door Den Haag, af te wijzen. In deze beslis sing van de christelijke vakbewe ging heeft de politiek geen enkele rol gespeeld, ook niet het feit dat minister Roolvink een geestverwan te minister is. De christelijke vakbeweging aan vaard geen enkele politieke bin'ding met welk kabinet dan ook. Het CNV houdt zich alleen met politiek bezig, voor zover het gaat om politieke be slissingen, die het werkterrein van de vakbeweging raken. Gelukwens Het ordelijk verloop van de mars door Den Haag vindt het CNV een gelukwens aan het adres van de betrokken vakbonden waard. Zo wel het CNV als de Christelijke bond handhaven echter hun af wijzende houding ten aanzien van de protestmars. Zij zijn gelukkig met de geslaagde voorlichtings bijeenkomst in Amsterdam. Het CNV maak niemand een ver wijt, maar het verwacht dan ook respect van anderen, indien de christelijke vakbeweging op be paalde punten zelf een andere weg meent te moeten gaan. De opmer king van NVV-voorzitter Kloos, dat het niet meedoen van de christelijke bouwbond aan de protestmars in Den Haag „beneden elk peil" was, wordt dan ook als een onjuiste be jegening van de hand gewezen. De allerlaatste In uw verslag van het debat Delf- gaauw-Prins wordt o.a. vermeld, dat ik in mijn toespraak volgens het co mité mijn boekje te buiten ben gegaan en dat prof. Delgaauw, die tijdens mijn toespraak de zaal verliet, de sprekers stemmingmakerij verweet, toen hij en zijn medestanders werden bekritiseerd omdat zij de kreet „Johnson oorlogsmisdadiger" gebruik ten. Hoewel ik een uiterst gematigde toespraak hield, die niets met stem mingmakerij te maken had, is naar mijn mening de hoogleraar, die Boe tes' actie „de justitie te doen stikken in de processen-verbaal" steunt, de allerlaatste die anderen van stemming makerij in dit geval zelfs ten on rechte mag beschuldigen. In tegenstelling tot hetgeen werd gesuggereerd heb ik geen enkele afspraak met wie dan ook gemaakt, dat ik in mijn toespraak prof. Delf- gaauw en zijn beledigingsactie on besproken zou laten. Een dergelijke voorwaarde zou door mij zonder enige twijfel van de hand zijn gewezen. Rijswijk (ZH) P. J. G. A. Ego Goede Vrijdag Ik vraag mij af waarom op Goede Vrijdag de rijks- en gemeentediensten stilliggen en ook uw blad niet verschijnt. Deze dag is geen erkende christelijke feestdag zoals bijv. He melvaartsdag en de Tweede Paas-, Pinkster- en Kerstdagen. Ik zie niet in waarom het ene deel van een volk bevoordeeld moet wor den boven een ander gedeelte, daar er ook onder rijks- en gemeentepersoneel grote groepen zijn die „nergens aan doen", maar deze dag toch rustig gra tis inpikken, terwijl werknemers in het particuliere bedrijfsleven, die „er wel wat aan doen", gewoon moeten werken. M.i. klopt hier iets niet. Nu er volgens de regering op alle fronten, maar in het bijzonder ten koste van de arbeider, bezuinigd moet worden zou ik maar eens beginnen met ook de heren gemeente- en rijksambtenaren te laten werken. Zij zijn er duur genoeg voor. Of de knoop doorhakken en ieder een vrij geven. Ik dacht dat de Hei land voor allen gestorven was en niet alleen voor ambtenaren van genoemde diensten en bankinstellingen! Delft, A. Voskamp PUERTO RICO Men heeft giste ren de lijken van 36 mensen gevon den, die maandag om het leven kwa men toen een DC-3 van de Chileense luchtvaartmaatschappij Ledaco op 400 km, ten zuidoosten van Puerto Rico in Chili tegen een heuvel vloog en verongelukte. Het toestel was met 36 inzittenden, 33 passagiers en drie bemanningsleden, op weg van Santi ago naar Coihaique in Zuid-Chili. WARSCHAU Een meerderheid van het Poolse parlement heeft de minister van defensie Spychalski voorgedragen als kandidaat voor het presidentschap. Het is nu zo goed als zeker dat hij de opvolger wordt van Ochab, die om gezondheidsre denen zijn ambt heeft neergelegd. Maarschalk Spychalski is een po litieke vriend van de Poolse com munistenleider Gomoelka. Spychals ki (61) organiseerde in de laatste oorlog de verzetsbeweging Gwar- dia Ludowa, die na een fusie met de in de Sow jetunie gevormde Poolse strijdkrachten, de kern vormde van het toekomstige Poolse leger. Na de oorlog was hij als onder-minister van defensie vooral belast met de contraspionage. Eind 1949 werd Spychalski uit de partij gestoten. Door zijn nauwe ban den met Gomoelka deelde hij het lot van Gomoelka, die in ongenade viel. In 1951 werd hij gearresteerd onder verdenking van spionage. Met Gomoelka was hij tegen de benoeming van Rokossowski tot mi nister van defensie. Pas in 1956 her kreeg Spychalski de vrijheid. Hij werd toen gelijk met Gomoelka ge rehabiliteerd. Spychalski kreeg in oktober van dat jaar weer zitting in het centrale comité van de com munistische partij. Een maand later werd hij de opvolger van Rokos sowski. Dit is maarschalk Marian Spychalski, de man die de meeste kans maakt op het presidentschap van Polen. Hij is althans door de voornaamste frac ties in het parlement als zodanig voorgedragen. Spychalski is thans minister van defensie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 13