KINGS LAATSTE TOCHT OLGA Commentaar JOHNSON WEER POPULAIRDER JAM IN Johnson bespreekt boodschap Hanoi Rouwmars in Memphis Onlusten duren voort Werkgevers bouw: Minister maakte rekenfout Erfenis van flOO.OOO naar staat Het Kwartet Weinig wind Uitg' (58) ever A. H. v. Oostveen overleden Kruispunt DC-6 ontploft - 32 doden Staatshoofd van Polen wil aftreden Machinefabriek ontslaat 59 man Nieuwe leidse Courant Dinsdag 9 april 1968 - 49st» jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich ia ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Wanneer de Romeinen la- tijn hadden moeten leren zouden ze nooit tijd gevon den hehhen om de wereld te veroveren. HEINE OPVOLGER VAN DR. KING BEGELEIDDE HEM VAN HET EERSTE UUR AF - PAG. KERNMERK Crita) „Als je groot bent, moet je toch heel wat aan je gezicht doen." 0 Pianist Eugen Cicero nu groot jazz-pianist pagina Radio TV HET WCER DE BILT Het afgelopen etmaal stond ons land onder in vloed van een uitgebreid hoge- drukgebied, waarvan het cen trum zich van Engeland lang zaam naar het zuiden verplaatst. Gisteren kwamen dan ook zonnige perioden voor. Van nacht daalde de temperatuur tot omstreeks 6 graden onder nul. Een zwak front, behorende bjj een kleine storing, die over Scandinavië naar het oosten trok, veroorzaakte vanmorgen wat bewolking boven het noor den van on3 land. Intussen koerst een nieuw hogedrukge- bied van Schotland naar het zuidoosten. Het zal morgen dicht bij onze omgeving liggen. Er wordt dan ook weinig wind en flinke zonnige perioden ver wacht. In het binnenland moet weer op nachtvorst gerekend worden. De middagtemperaturen zullen ongeveer dezelfde zijn als van daag. De schade aan de Pauluskerk in Antwerpen, die vorige week afbrand de, is ongeveer 20 miljoen gulden. Direct na de brand raamde men de schade op 66 miljoen gulden. Vrijwel alle geredde schilderijen kunnen wor den gerestaureerd. Alleen Rubens' Geseling is erg beschadigd. De meest makkelijke verf heet AMSTERDAM Onverwacht is 58 jaar oud aan de gevolgen van een hem eind vorig jaar overkomen onge luk overleden de heer A. H. van Oost veen, in leven directeur van de druk kerij Kampert en Helm. De heer Van Oostveen was sedert 1961 bestuurslid van de Bond van Christelijke Drukkers patroons (waarvan de laatste jaren se cretaris), voorts voorzitter van het So ciaal Patroonsfonds voor Boek- en Diepdruk en een aantal jaren diaken van de gereformeerde wijkverpleging aldaar. Hij was ridder in de Orde van Oranje-Nassau. In Zwolle overleed de oud-directeur van de drukkerij Tulp, de heer H. Tulp. Vorig jaar ging hij met pensioen. Hij is 65 jaar geworden. Vandaag werd het stoffelijk overschot van dr. Martin Luther King in Atlanta in de staat Georgia ter aarde besteld op het kerkhof, waar ook zijn grootouders be graven liggen. De belangstelling uit geheel Amerika was groot. Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur WASHINGTON „Eindelijk vrij, eindelijk vrij, dank God almachtig, ik ben eindelijk vrij" deze simpele woorden van een oud lied dat negerslaven zongen, prijken boven het graf van dr. Martin Luther King in Atlanta (Georgia). Met deze regel besloot ds. King zijn rede op de trappen van het Lincoln Memorial, na de grote mars naar Washington in 1963. Atlanta werd vandaag over- stroomd door mensen, die de be grafenis van de grote negerleider wilden bijwonen. President John son, die te zeer met de 'kwestie- Vietnam bezig is, liet zich ver tegenwoordigen door vice-president Humphrey. De Amerikanen konden de plechtigheden bij de begrafenis op de televisie volgen. De grote tv- maatschappijen verzorgden een di recte uitzending. Gisteren trokken nog enkele dui zenden mensen langs de baar met het stoffelijk overschot in een kapel van het Spelman college in Atlanta. Vier negerinnen in rouwkleding met witte handsdhoenen stonden aan de hoeken van de baar. Later werd het lichaam overgebracht naar de Bap- tistenkerk van waaruit vanmiddag de teraardebestelling geschiedde. In Memphis (Tennessee), waar dr. King werd vermoord, trok giste ren onder een grauwe hemel en korte buien motregen een rouwstoet naar het stadhuis, in stille huilde aan de man die van plan was ge weest hen te leiden. Velen droegen rouwbanden om de arm en het in signe van hun organisatie. Onder de talrijke 'blanken bevond zich Walter Reuther, president van de United Auto Workers. Mevrouw King en drie van haar kinderen liepen mee. Zij was uit Atlanta gekomen aan boord ,van het particuliere vliegtuig van de negerzanger Harry B?lafonte. De aankomst was door dichte mist ver traagd. Zij was in het zwart gekleed en droeg een zwarte sluier. De demonstranten droegen bor den mee, waarop leuzen als „Recht vaardigheid nu", „Eer King", Be- eindig racisme" en „Ik ben een mens" stonden. Een groot bord, dat door twee mensen werd gedragen, had de leus: „Dominee Kin'g, wij zullen uw gro te strijd voortzetten'". Toespraak De kop van de stoet bereikte het stadhuis, terwijl er nog duizenden bij het beginpunt stonden te wach ten. Mevrouw King betoogde dat de zaak waarvoor haar man zijn leven had gegeven, met succes zal worden voortgezet. „Ik daag u uit, dat zijn geest nooit sterft," zei zij met rustige stem. Mevrouw King vertelde, dat haar man altijd zei: „Met elke Goede Vrij dag komt Pasen". „Wij moeten door gaan omdat dit de wijze is waarop hij het wilde. Zijn campagne voor de armen moet doorgaan". Zij vroeg zich af hoeveel mensen nog moeten sterven voordat iedereen in de Ame rikaanse samenleving vrijheid, vrede en waarheid kunnen hebben. Maar zij getuigde ook van haar geloof, dat „dit land gemaakt kan worden tot een land van rechtvaar digheid, vrede en broederschap, waar alle mensen werkelijk broeders kunnen zijn." 9 in Washington, 5 in Baltimore, 2 in Detroit en nog enkele in Minnea polis, Tallahassee en Oakland. Voorts zijn vele honderden mensen ge wond. Het aantal arrestaties loopt in de duizenden. In Washington en Chicago is het vrij rustig en komt het openbare le ven weer op gang. Maar in Balti more (dicht bij de hoofdstad) werd op grote schaal geplunderd en brand gesticht. Een plunderaar werd ge dood. Er werden nog 1900 militairen naar de stad gestuurd. Ernstig is de toestand ook in Pittsburg in Penn sylvania. Daar werd de nationale garde met nog eens 4000 man ver sterkt. In beide steden woeden hon derden branden. Ook in Cincinnati (Ohio) braken onlusten uit na een rustig verlopen herdenkingsdienst. Te Youngstown in dezelfde staat werden twee blan ke politiemannen neergeschoten door een neger, die zelf ook door een kogel werd getroffen. Volgens militante negers in Mem phis dreigt daar ook een uitbarsting onder de negerbevolking, die er zich hoe langer hoe meer over begint op te winden, dat de moordenaar van dr. King nog niet is gepakt. De ne gers zouden hun zelfbeheersing na de begrafenis van hun leider wel eens kunnen verliezen, zo meent men. Eisen In Boston (Mussachusetts) heb ben groepen voor gelijke burger rechten het gemeentebestuur eisen voorgelegd, waaronder overname door negers van politiebureaus, be drijven en scholen in de getto's. De eisen werden bekendgemaakt op een bijeenkomst van 10.000 negers in een stadion te Roxbury in een voorna melijk door negers bewoonde wijk. De Amerikaanse vlag, die in het stadion halfstok hing, werd gestre ken en vervangen door een vlag met brede groene, gele en rode strepen achter een zwarte ster. Intussen is een handboek ver schenen voor de betrekkingen tussen het publiek en de politie. Het bevat een groot aantal aanbevelingen, die een belangrijke bijdrage kunnen le veren aan het wegnemen van de spanningen, met name in de wijken waar negers wonen. De regering te Washington voor ziet op grote schaal steden als Chi cago, Washington, Baltimore en Pittsburgh van levensmiddelen. Militante negerleiders te Washing ton hebben voor vandaag een alge hele nationale staking geproclameerd ter nagedachtenis van dr. King. Het stakingsparool is gericht tot alle ne gers, maar „anderen kunnen ook meedoen, als zij willen", aldus de oproep. Gefaald Ds. Abernathy, opvolger van ds. King, zei de mantel van zijn vriend te hebben overgenomen om de ne gers het beloofde land in te leiden. De negers zouden zich op deze weg niet om de tuin laten leiden. Het probleem is volgens Abernathy niet geweldpleging van de zijde der negers, maar armoede en onrecht vaardigheid. Hij zei, geweldpleging in welke vorm ook af te keuren. Overigens zijn nieuwe besprekin gen over beëindiging van het ar beidsconflict in Memphis mislnkt. Bemiddeling door een vertegenwoor diger van president Johnson had geen succes. Er werd geen tijdstip vastgesteld voor hervatting van de besprekingen. Onlusten Intussen kwam het in verschillen de Amerikaanse steden opnieuw tot uitbarstingen van geweld. De golf van onlusten kostte tenminste der tig mensen het leven: 11 in Chicago, WASHINGTON De populariteit van president Johnson is sterk toegeno men sinds h(j ruim een week geleden een nieuwe ambtstermijn afwees en een beperking van dc bombardementen op Noord-Vietnam beval. Volgens een opiniepeiling van het Bureau Louis Harris keurt nu 57 procent van de Amerikanen zyn algemene politiek goed (tegen 38 procent vorige maand) en stemt 43 procent in met zijn Vietnambeleid (was 30 procent). Van de ondervraagden sprak 57 procent zich uit voor beperking van de bombardementen, terwijl 24 procent tegen was (de rest wist het niet). Veertig procent meende echter dat het Amerikaanse vredesinitiatief niet tot onderhan delingen zal leiden. 31 procent was overtuigd van het tegendeel en 29 procent wist het niet. nitit Huur tv»# h»f>rliil< FLEXA-DEALER 't VERFHUIS NIEUWE RIJN 40 - HERENSTRAAT S2 - DEN HAAG De Raad van Be stuur Bouwbedrijf (toporgaan van werkgevers in de bouw) meent dat minister Witteveen van financiën zich vergist heeft. Het zal de over heid geen 300 miljoen, maar slechts 67,5 miljoen kosten om de gehele bouwnijverheid een 8 procent-btw- tarief toe te kennen, aldus de raad in een reactie op de memorie van antwoord van de minister. Volgens de RBB heeft de bewinds man slechts de inkomsten van de schatkist geteld zonder de hiermee samenhangende uitgaven af te trek ken. In een brief aan de Tweede Kamer wijst de raad op deze „foute berekening". Nogmaals wordt ver klaard dat een 12 procentstarief voor de bouw zal leiden tot „schrikbaren de huurverhogingen". Beurzen en markten in Amerika gesloten wegens dood ds. King NEW YORK Ter nagedachtenis van dr. Martin Luther King zijn in de V.S. vandaag veel beurzen en markten gesloten geweest, o.a. de New York Stock Exchange, de Ame rican Stook Exchange en de goederen markten in New York, Chicago, Minneapolis en Kansas City. In de staat New York waren ook de ban ken en de overheidskantoren dicht. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Voor een erfenis van ruim 100.000, in juni vorig jaar nagelaten door de overleden chauffeur A. J. M. Spoormans, heeft men geen erfgenamen kunnen vinden, met het gevolg dat het bedrag aan de staat vervalt. Er hebben zich wel enkele gelijk namige gegadigden gemeld, maar deze bleken geen verwantschap met de overledene te hebben. Het bedrag gaat nu wel naar de staat, maar het kan nog gedurende dertig jaar wor den opgeëist. De nog door dr. Martin Luther King voorbereide mars voor lotsverbetering van het perso neel van de plaatselijke reini gingsdienst in Memphis groeide uit tot een stille herdenkings tocht van de vermoorde leider. Aan het hoofd van de stoet lie pen van links naar rechts de zanger Harry Belafonte, drie kinderen van dr. King: Yolanda, Martin en Dexter en de dappere weduwe, mevrouw Corletta King, die in deze dagen zo aan de houding van mevrouw Ken nedy doet denken, vlak nadat haar man was vermoord. Naast mevrouw King nog de opvolger van dr. King, dominee Ralph Abernaty. Foto onder: tijdens de stille tocht keek ds. Abernaty voortdurend bezorgd naar de weduwe. SANTIAGO In Zuid-Chili is gis teren een DC-6 met 27 passagiers en v\jf bemanningsleden op een berg ge stort. Het Chileense ministerie van buitenlandse zaken vreest dat allen zjjn omgekomen. Het is waarschijnlijk dat het toestel al in de lucht is ontploft. Het vlieg tuig was van de Chileense maatschap pij Ladeco en maakte een binnenland se vlucht. In 100 jaar geen hersenoverplanting AMSTERDAM Volgens prof. dr. G. P. M. Horsten, als pycholoog verbon den aan de r.k. universiteit van Nijme gen, zal de medische wereld er in de komende honderd jaar niet in slagen hersentransplantaties te verrichten. Het is, zo zei hij gisteren in verband met een te houden orgaantransplantatie- symposium, bewezen dat het ruggen merg geen aangroei-mogelijkheid heeft. Overigens is het moeilijk uit te ma ken of men in dit geval moet spreken over een lichaamtransplantatie dan wel over een hersentransplantatie. WARSCHAU President Edward Ochab (61) van Polen heeft in verband met zijn verslechterende gezondheids toestand verzocht van zijn functie ont heven te worden, zo is gisteren offi cieel in Warschau meegedeeld. Ochab is sinds augustus 1964 president van Polen. Zijn wens zijn functie te willen neer leggen komt op een tijdstip dat in Po len zuiveringen worden gehouden in verband met de woelige studentende monstraties van vorige maand. LIEFST NIET IX PXOMH PEXH WASHINGTON President Johnson heeft vandaag spoed overleg gepleegd in het buiten verblijf Camp David over de boodschap die hij gisteren van Noord-Vietnam had ontvangen. Hoewel over de inhoud van deze boodschap niets is bekendgemaakt, neemt men aan dat Hanoi hierin een antwoord geeft op het verzoek van de Amerikaanse president, onmid dellijk vredesbesprekingen te be ginnen. Johnson had voorgesteld in Genève bijeen te komen, maar de Noordvietnamese leiders schijnen meer te voelen voor de Cambod jaanse hoofdstad Phnom Penh. „Wij zullen nu proberen snel tijd en plaats voor de besprekingen vast te stellen", zei Johnson gisteren na ontvangst van de boodschap. „Top" Aan de „topconferentie" in Camp David (Maryland) namen ook deel de ministers Rusk (buitenlandse zaken) en Clifford (defensie) en de Amerikaanse ambassadeur in Sai gon, Ellsworth Bunker. Zij zou vol gens regeringskringen in de plaats komen van die in Honotoeloe. De Noordvietnamese minister van buitenlandse zaken, Ngoejen Doey Trinh, zei gisteren dat „de eerste ontmoeting zeer spoedig op ambas sadeursniveau zou kunnen geschie den, hetzij in Phnom Penh, hetzij in een andere door beide partijen uit gekozen plaats". In Washington meent men dat Phnom Penh niet over voldoende accommodatie beschikt voor zo'n conferentie. Er zullen ongeveer vijftien delegaties van elk 20 tot 25 man komen, alsmede meer dan tweehonderd journalisten. In Ge nève vormt dit geen probleem. Bovendien voelen de VS weinig voor Phnom Penh, omdat Amerika en Cambodja geen diplomatieke contacten met elkaar onderhouden. Optimistisch In Washington is men zeer op timistisch over een dergelijk inlei dend gesprek. Men wijst erop dat Noord-Vietnam tot nu toe nog niets heeft laten blijken van een com promis. Hanoi heeft alleen maar ge zegd dat zijn vertegenwoordigers contact zullen zoeken met de VS over een volledige stopzetting van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam. Intussen schünen de VS een nieu we stap in deze richting te hebben gezet. Uit Saigon wordt gemeld dat de aanvcallen beperkt zullen blijven tot doelen ten zuiden van de ACHT TIENDE breedtegraad. Al enkele dagen gold de negen tiende breedtegraad als grens en bij de aankondiging door president Johnson van de beperking van de bombardementen, de twintigste breedtegraad (360 kilometer ten noorden van de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid- Vietnam). N®. v ds. Martin Luther King naar zijn laatste rustplaats Is gebracht en z\jn inspirerende woorden niet meer gehoord zullen worden, staat Amerika op een kruispunt van wegen. Blank en zwart moeten beslissen waar zij heen willen. Dit is een belangrijk ogenblik In de Amerikaanse geschiedenis. Alles hangt af van het antwoord op de vraag, of zij gezamenlijk een nieuwe weg zullen inslaan en de droom van dr. King waar zullen maken, of dat zij definitief uit elkaar zullen gaan. Totdusver zijn de reacties niet erg bemoedigend. Vele negers hebben met brandstichting en plundering een antwoord gegeven op het vermoorden van een van him leiders, die met volle overtuiging dc geweldloosheid predikte. Er is echter ook een gebrek aan wil bij de blanken om het rassenpro bleem, dat vooral een sociaal vraag stuk is, grootscheeps aan te pakken, zodat een eind komt aan de wantoe standen die de kiem van een revolu tie in zich dragen. James Reston schrijft in de New York Times, dat de Amerikaanse natie verbijsterd is over de moord op dr. King, maar niet over het lot van zijn volk. „De natie treurt", zo zegt hij, „om de man, niet om de zaak, waarvoor hij stond. En dat Is de vloek en de tragedie van Ame rika". De verblindheid van de blanken leid de er de laatste jaren al toe, dat steeds minder negers bereid waren, naar dr. King te luisteren en zijn pro fetische woorden op zich te laten inwerken. De blanke racisten speel den in de kaart van de zwarte extre misten. De scheiding tussen de rassen dreigt zich met name in het Noorden te gaan voltrekken. Alleen een totale ommekeer in de houding van de blanken kan nog voorkomen, dat de machtige stem van dr. King die van een roepende in de woestijn Is ge weest. FLEXA-DEALER SCH0NEVELD Kempenaerstraat Tl, Oegstgeest, teL SOldS. NIEUWE PEKELA Wegens een te kleine orderportefeuille, voorna melijk veroorzaakt door het achter blijven van de industriële expansie in het noorden van he't land, is de NV Machinefabriek Oost Groningen, gevestigd te Nieuwe Pekela, genood zaakt de produktie-capaciteit van het bedrijf aan te passen. Dit heeft tot gevolg da't 59 werknemers zullen moeten worden ontslagen, waardoor de bezetting gereduceerd wordt van 265 tot 206 werknemers. Met de vak organisaties is een volledige over eenstemming bereikt inzake een af vloeiingsregeling. CAMBRIDGE Prins Charles van Engeland, de toekomstige koning, is overgestapt naar een andere studie richting. Hij liep tot nu toe colleges in de anthropologic en de archeologie. Nu gaat hij echter geschiedenis stude ren. Deze colleges duren twee jaar. In het najaar begint hij ermee. FLEXA-DEALER Fa. H. SCHUTTE ZN. Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: betaalt: per kwartaal O per maand Als beloning voor mijn aktlvlteit ontvang ik een grote luxe Sierknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam plaats: Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1