Zeker honderdduizend liepen langs de baar van King •r. King herdacht op veel plaatsen Dr. King herdacht Oe Thant sprak met Udink Geen club rechtse extremisten Doden bij onlusten MIJN MAN GAF Z'N LEVEN VOOR DE ARMEN VADERS GEEST ZAL NOOIT STERVEN Hoogleraren boos de zaal uit Als neger Rassenonlusten in Amerikaans leger Kerken ontsteld over dood King Dr. King comité opgericht Polen gaat door met zuiveringen Benen van vrouw in koffer gevonden alles goed en wel MAANDAG 8 APRIL 1968 Beeld van de grote herdenkings optocht door Amsterdam (giste ren) ter nagedachtenis van ds. Martin Luther King. Zuid-Afrikaanse werkgemeenschap UTRECHT De voorzitter van de Nederlands Zuidafrikaanse werkgemeenschap, ds. G. J. H. Gijmink uit Rotterdam, heeft za terdag ontkend, dat de gemeenschap ,,een club rechtse extre misten" is. We vormen een dwarsdoorsnede van de Nederlandse samenleving. We weten dat Zuid-Afrika ook geen paradijs is, maar we willen wederzijds begrip kweken en opbouwende kritiek leveren. Debatavond Nederland Vrij ATLANTA Zeker honderd duizend mensen hebben in het weekeinde gedefileerd langs de baar van dr. Martin Luther King In de zusterkapel van het Spell- mancollege in Atlanta. Het stoffelijk overschot van dr. King was zaterdag per vliegtuig van Memphis in Tennessee, waar hij don derdagavond door een sluipschutter werd doodgeschoten, overgebracht naar Atlanta, waar dr. King geboren is. De kapel ligt valkbij zijn ouder lijke woning. De leiders van de Southern Chris tian Leadership Conference (SCLC), waarvan dr. King het hoofd was, hadden de wacht bij de baar betrok ken. Vanavond zou het stoffelijk overschot naar de Ebenezerkerk (bap- tistisch) worden gebracht. Hier is zowel dr. King als zijn vader predi kant geweest ROUWDIENST Een groot aantal SCLC-leden, on der die dr. Ralph Abernathy, die dr. King als hoofd van de beweging is opgevolgd, zullen morgenochtend te voet van de Ebenezerkerk naar het op zes kilometer afstand in een ver vallen negerwijk gelegen Morehouse college gaan, waar de rouwdienst zal worden gehouden. Daarna zal dr. King worden begraven op South View, het kerkhof waar zijn groot ouders ook hun laatste rustplaats vonden. Verwacht wordt dat vele vooraan staande Amerikanen de begrafenis zullen bijwonen. Zo neemt men aan, dat behalve president Johnson en vice-president Humphrey, ook gou verneur Rockefeller, senator Robert Kennedy en burgemeester Lindsay van New York naar Atlanta zullen komen. In de Ebenezerkerk is gisteren een speciale dienst gehouden, die geleid werd door ds. A. D. King, een broer van de vermoorde negerleider. Ook de vader van dr. King hield nog een korte toespraak. De vrouw van dr. King was niet aanwezig. DOORGAAN Zij heeft zaterdag op een perscon ferentie gesmeekt het werk van haar man voort te zetten. „Ik hoop dat u, die hem liefhad en bewonderde, met ons samen zal werken om zijn droom te volvoeren", zei mevrouw King. „Op de dag dat de armoede zal zyn afgeschaft en er geen oorlogen meer zullen zijn, op die dag zal ik weten dat mijn man een langver- diende rust zal hebben. Onze kinde ren zeggen: vader is niet dood; hij mag lichamelijk dood zijn, maar zijn geest zal nooit sterven", aldus me vrouw King. Mijn man gaf zijn le- x'en voor de armen van de wereld, voor de vuilnismannen van Memphis, voor de boeren in Vietnam". IN NEW YORK Duizenden inwoners van New York hebben gisteren dr. King her dacht in Central Park, in het hart van Manhattan. Aan de plechtigheid namen burgemeester Lindsay en een jongere broer van dr. King even eens predikant van de baptistenkerk deel. President Johnson woonde een rouwdienst in Washington bij. Inmiddels heeft een arts in Memphis, die lijkschouwing heeft (Vervolg van pag. 1) Thant werd eerder op de dag op Schiphol afgehaald door minister Luns en de president van het inter nationale hof van justitie, de heer J. L. Bustahiente y Rivero. In een kort welkomstwoord zei minister Luns dat het eerste bezoek van de VN-secreta- ris-generaal aan Nederland „samen valt met de tragische gebeurtenissen in de VS en een zeer gespannen toestand in de wereld". „Gelukkig zijn er echter enige lichtpunten", aldus minister Luns, die besloot met de woorden: „Tijdens uw bezoek zult u zien hoe zeer de Neder landse bevolking gelooft in de princi pes van de VN. Oe Thant noemde Nederland een van de meest toege wijde leden van de VN en hij vond de Nederlandse bijdrage aan de on langs in New Delhi gehouden wereld handelsconferentie „zeer belangrijk". Onze speciale verslaggever tekent hier bij aan: Oe Thants verblijf in Nederland houdt nauw verband met het referendum in en de ontwikke lingshulp voor West-Irian. Met mi nister Luns is gesproken over de uit voering van de bepalingen van de akkoorden van New York, waarin de Papoea's voor 1970 het zelfbeschik kingsrecht is beloofd. Met minister Udink is geconfereerd over de ruim honderd miljoen gul den, die Nederland voor de openleg ging van zijn voormalige gebiedsdeel bij de VN heeft gedeponeerd. Wat dit laatste betreft: gisteren is ook in Nederland aangekomen het hoofd van het ontwikkelingsfonds voor West-Irian, de Amerikaan Po wers. Er is dus duidelijk van een coördinatie sprake. De besprekingen, die in Den Haag worden gevoerd, staan in het licht van gegrond optimisme, Indonesië verricht, bekendgemaakt, dat de ko gel die dr. King in de hals trof, door het ruggemerg is gegaan, waardoor de dood vrijwel direct intrad. De jacht op de moordenaar gaat nog intensief door. De vorderingen zijn zeer bemoedigend, aldus de po litie in Tennessee. MEXICO CITY De Russische dich ter Jeftoesjenko heeft een gedicht ge wijd aan de nagedachtenis van de ver moorde dr. Martin Luther King. Jeftoesjenko is met vakantie in Mexi co en schreef het gedicht op verzoek van het linkse Mexicaanse dagblad El Dia in het Spaans. El Dia publiceerde het Saterdag op de voorpagina. Hij was een neger, maar met een ziel zo blank als witte sneeuw. Hem doodden blanken, met zwarte zielen. Toen ik het nieuws hoorde, trof dezelfde kogel mij. De kogel doodde hem, maar door diezelfde kogel, werd ik herboren als neger. TOKIO De moord op dr. Luther King heeft ook aanleiding gegeven tot rassenonlusten onder de in Japan gestationeerde Amerikaanse militai ren. Volgens de Japanse politie gin gen op de Amerikaanse marinebasis Jokosoeka negermilitairen blanke collega's te lijf, die in een café zaten. Een blanke militair moest in een zie kenhuis worden opgenomen. heeft herhaaldelijk toegezegd de ak koorden van New York naar letter en geest uit te voeren. Een VN-commissie, die het referen dum in West-Irian moet voorberei den staat op het punt naar Djakarta te vertrekken. Ook zou Thant vandaag in Den Haag besprekingen voeren over de nieuwbouw voor het International Gerechtshof. Vrijheiclscomité,s Het bestuur van het vrijheidsco mité West-Papua heeft ter gelegen heid van het bezoek van Thant de Nederlandse regering gevraagd er bij Oe Thant op aan te dringen, dat West-Irian op de dag van de aan komst van de United Nations Autho rity en zijn staf in dat gebied, dat vanaf september 1963 door Indonesië als gesloten gebied wordt gehouden, weer open te stellen en weer te doen opnemen in het internationale ver keer, zoals ten tijde van de Neder landse administratie er het geval was. Verder vraagt het comité er bij Thant op aan te dringen, dat de toe kenning van de menselijke rechten (het recht van vergaderen, vrije me ningsuiting, politieke meningsvor ming, drukpers en vrije beweging) in West-Irian weer bewerkstelligd wordt, daar, aldus het comité, al deze vrijheden door de Indonesische rege ring sinds 1 mei 1963 zijn verboden. Het comité verzoekt de Nederlandse regering tenslotte er bij Thant op aan te dringen, dat deze de Indone sische regering er attent op dient te maken, dat het Papoease volk vrij moet zijn om in contact te kunnen komen met de autoriteiten van de VN in West-Irian. AMSTERDAM Op vele plaatsen in ons land is dit week einde de moord op dr. Martin Luther King herdacht en veel instanties zonden condoleantie- telegrammen naar mevrouw King. (Vervolg van pag. 1) In Chicago, waar zich de ernstig ste onlusten voordeden, lieten elf mensen het leven. Ook daar waren honderden gewonden en werden meer dan 1000 arrestaties verricht. Ker ken, sociale instellingen en burgers hebben hun deuren geopend voor de dakloze, hongerige burgers, die tij dens de ongeregeldheden alles heb ben verloren. Een zelfde situatie be staat in Washington. In Chicago waren sluipschutters ac tief. Van daken van 20 verdiepingen hoge woonblokken werd in het wil de weg geschoten. De nationale gar de moest zware machinegeweren ge bruiken om de schutters te verdrij ven. Kerkgangers moesten langs mi trailleurposten om de kerk te be reiken. De plv. gouverneur sprak van een opstand. President Johnson zond daarop 5000 man van het federale leger naar de stad om de 6500 man van de nationale garde en de 110000 politiemannen bij te staan, die niet meer in staat waren, de onlusten te bedwingen. Ook in talrijke andere steden deden zich onlusten voor, waarbij doden vielen, brand werd gesticht en zich plunderingen op grote schaal voor deden. Miljoenen mensen hebben materiële schade opgelopen. Mevr. King De weduwe van dr. King zou vandaag te Memphis in Tennessee aan het hoofd lopen van een demon stratie ter ondersteuning van sta kende vuilnismannen (voor 98% negers). Dr. King zou deze mars zelf hebben geleid. Daarom was hy vorige week al in Memphis, waar een sluipschutter hem vermoordde. De mars zal nu een herdenking van de vermoorde leider worden. Intussen heeft president Johnson bemiddeling aangeboden in het al acht weken lopende geschil tussen het reinigingspersoneel en de werk gevers. In Atlanta, in de staat Georgië, waar dr. King wordt begraven, ver klaarde ds. Abernat'hy (die dr. King zal opvolgen als leider van de Southern Christian Leader ship con ference, dat het Amerikaanse Con gres onverwijld voorstellen moet aanvaarden om voor allen werk te garanderen en een pensioen voor hen, die nietkunnen werken. Over mrs. King zei hij, dat zij met haar komst naar Memphis wil laten zien, dat het werk van haar vermoorde echtgenoot moet wor den voortgezet. Dr. Bunche Dr. Ralph Bundhe, evenals dr. King winnaar van de Nobelprijs voor de vrede, verklaarde voor zijn vertrek naar Atlanta te hopgn, dat de dood van dr. King de Amerika nen zó zal schokken, dat zij een oor log tussen de rassen zal voorkomen door een eind te maken aan de zwarte getto's. Bunche is plv. secre taris-generaal van de Ver. Naties. De stille betoging van gistermiddag in Amsterdam was de vijfde herden kingstocht die sedert vrijdag voor de vermoorde Amerikaanse negerpredi kant in de hoofdstad werd gehouden. Er namen vierhonderd mensen, onder wie veel jongeren, aan deel. Op initiatief van de oecumenische raad van Amsterdam kwamen zater dagavond in de historische Wester- kerk ruim achttienhonderd mensen in een herdenkingsdienst bijeen. Er werd een collecte gehouden voor, een centrum van wijlen dr. King in Tennessee, waar negers worden ge vormd voor de geweldloze strijd. De organist Henk Lohuys speelde op het orgel het bekende We shall overcome. Prof. dr. De Gaay Fortman zei dat het herdenken van doden alleen zin heeft als het wordt gezien als een op dracht voor de levenden. „Wat daar in Amerika is gebeurd, betekent een opdracht aan ieder van ons persoon lijk om dat geweldige vraagstuk van onze tijd, de verhouding van de ras sen, met de volle inzet van de persoon te doorzien en aan te pakken en er ook wat aan te doen. Want we kunnen er allemaal wat aan doen. En het dan te doen in de gezindheid van Martin Luther King." Goddeloos Dr. Buskes citeerde een uitspraak van dr. King na de moord op presi dent Kennedy: „Hij is vermoord ge worden door het klimaat van haat en geweld dat Amerika zelf in het leven heeft geroepen. Dit virus van de haat in de aderen van ons volk zal ons on voorwaardelijk voeren tot onze zede lijke en geestelijke ondergang." Dr. King is dominee geweest in dat klimaat van haat en geweld. Hij heeft in onze tijd, waarin er met woorden een goddeloos spel wordt gespeeld en DEN HAAG Het Interkerkelijk vredesberaad en het Genootschap de vrienden Quackers, dat als gastlid aan dit vredesberaad deelneemt, zeg gen in een gisteren uitgegeven ver klaring met droefheid en ontstelte nis te hebben kennisgenomen van de moord op dr. King. „Door zijn persoonlijkheid ver wierf hij zich de hoogachting van alle weldenkende mensen en wist hij zich gesteund door de sympathie van miljoenen in de wereld. Juist daar om moet echter ook worden ge vreesd voor een terugslag in het ni veau, waarop dr. King de strijd heeft gevoerd, en voor het oplaaien van gevoelens van haat, waartegen hij juist altijd met grote kracht heeft gewaarschuwd. De kerken geven daarom uiting aan hun bezorgdheid en spreken de bede uit, dat God de harten der men sen zal leiden, opdat steeds meer van hen hun opdracht als mens gaan ver staan en realiseren, aldus de verkla ring van het Interkerkelijk vredes beraad, waarin samenwerken de Al gemene doopsgezinde sociëteit, de evangelisch-Lutherse kerk, de Ge reformeerde kerken, de Nederlands hervormde kerk, de Oud-katholieke kerk en de Rooms-katholieke kerk. Volgens ds. Gijmink steekt op het ogenblik in ons land een nieuw fari zeïsme de kop op. „Wij zullen hier wel eens even zeggen hoe mis het in Zuid-Afrika is, terwijl we er zelf geen vinger naar uitsteken. De werkgemeenschap wil nu tegen deze mentaliteit de strijd aanbinden, zei ds. Gijmink op de jaarlijkse „saam- trek". We proberen in Nederland, waar het beeld van Zuid-Afrika scheef getrokken wordt, een meer objec tieve indruk van dit land te geven. SCHAKEL Het a.r. Tweede-Kamerlid M. W. Schakel betoogde, dat de Westers ge oriënteerde mens Zuid-Afrika te ge makkelijk beoordeelt vanuit het eigen, minder gecompliceerde sa menlevingspatroon. Allerlei spanningspunten die elk afzonderlijk ook in andere landen moeilijkheden veroorzaken, zoals verschillen in taal, godsdienst, volk, stam, kleur en ontwikkelingsniveau, komen tegelijk voor in Zuid-Afrika. Een regering die de verantwoorde lijkheid voor dit land draagt, moet met die fundamentele verschillen rekening houden, aldus de heer Schakel. Juist de gesprekken die hij in Zuid-Afrika heeft gevoerd met tien tallen „oppositioneel ingestelde men sen „hebben hem ervan overtuigd dat er voor het huidige beleid geen redelijk, ongevaarlijk alternatief be staat. Hij vond het daarom christen plicht wat „tegenstoom" te geven tegen de kritiek die op Zuid-Afrika wordt geleverd, ook al meent hij dat de waarde van het woord is gedeva lueerd, geloofd in de kracht van het woord, aldus dr. Buskes. Bij de vele condoleantietelegram- men aan mevrouw King was er een van de generale synode van de Ne- derlandsche hervormde kerk. Ook di verse politieke partijen stuurden tele grammen met rouwbeklagen. Ongeveer duizend Nederlanders, on der wie veel prominente personen, hebben gisteren op de Amerikaanse ambassade een rouwregister getekend. Ook vandaag en morgen kan het re gister ter ere van de nagedachtenis van dr. King worden getekend. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Als een man stonden zaterdagmiddag de hoogleraren Delf- gaauw en Prins, felle tegenstanders waar het de Amerikaanse Vietnampoli- tiek betreft, op van hun plaats op de eerste r(j van de grote zaal van het Haagse Amicitla. Met gespreksleider mr. N. J. C. M. Kappeijne van Cappel- lo verlieten zy demonstratief de zaal. Zonder een woord kathederdiscussie die zij op uitnodiging van het Comité Nederland vrij zouden houden. Zij voel den zich onmogelijk gemaakt door voor gaande sprekers, die de wind uit de zei len van deze middag haalden: een vol ledig onbevooroordeeld en objectief de bat over de toelaatbaarheid van de leu ze „Johnson, oorlogsmisdadiger volgens de normen van Neurenberg en Tokio" van professor Delfgaauw. tegen wie geen rechtsvervolging is ingesteld. Al leen de nadrukkelijke belofte, dat nie mand anders dan de „kemphanen" het woord zouden voeren, kon een grote flater voor het jonge comité Nederland Vrij voorkomen. „Dit is een volmaakte schijnverto- er in de praktische uitvoering van het beleid wel wat elementen zijn, die voor revisie in aanmerking ko men. AMSTERDAM Het gisteren door studenten opgerichte Martin Luther King comité stelt zich ten doel door het vormen van een fonds materiële bijstand te verlenen aan die organisa ties in de wereld, die zich ten doel stellen de gekleurde bevolking van de Verenigde Staten als volwaardige burgers deel te doen hebben aan het sociaal economisch leven van Ame rika. Het comité wil nauwe contacten gaan onderhouden met dergelijke or ganisaties. WARSCHAU Kolonel Izy- dor Helin, hoofd van de militaire opleiding bij een kweekschool van onderwijzers in de Zuid- poolse plaats Opole, is uit de communistische partij gezet, evenals een lector in de wijs begeerte, dr. Martin Treszel. Dit is gisteren in Warschau bekend gemaakt. De partij heeft deze maatregel genomen na bestude ring van „de houding van be paalde partijleden", tijdens de studentenonlusten. Alle Poolse studenten moeten enige dagen per maand verplicht een militai re opleiding volgen, die in de plaats komt van de militaire dienst. Gisterochtend is het stoffelijk over schot van de vermiste 26-jarige W. Pouw opgedregd uit het water van het Damrak in Amsterdam. De jongeman, die aan toevallen leed, was sinds acht februari, toen hij zijn ouderlijk huis verliet, spoorloos. ning" vertelde de ontstemde prof. Delfgaauw buiten de zaal de geschrok ken organisatoren. „Prof, Prins en ik zijn het wat dit betreft volmaakt eens. Dat er andere sprekers zijn, is tot daar aan toe, maar dat zij zich ook nog dui delijk uitspreken over het discussie punt is voor ons onaanvaardbaar. Had den we dit van te voren geweten, dan waren we niet eens gekomen". Atmosfeer Professor Delfgaauw beschuldigde het comité van „Stimmungsmacherei", waarop de organisatoren die bedoeling stellig ontkenden. „U heeft er dan toch wel voor gezorgd, dat wij in een goed geprepareerde atmosfeer zouden spre ken". constateerde prof. Delfgaauw. Het was met name de heer P. Ego, voorzitter van het Haagse Oudstryders- legioen, die de beide hoogleraren deed besluiten te vertrekken. Hij veroordeel de de leus van prof. Delfgaauw scherp en vertelde van de stappen die zijn on dernomen om alsnog tot het instellen van rechtsvervolging te komen. Volgens het comité ging de heer Ego hiermee zijn boekje te buiten. Er zou afgesproken zijn hierover niet te spre ken. De heer Ego besloot zijn rede voering met te zeggen dat het comité wel in deze geest een verzoek had ge daan, maar goed het debat ging tooh door, ondanks alles toch in de rust en dé objectiviteit die men had gewenst. Overwinnaars Prof. Prins gaf zijn opponenten de raad toch te bedenken welke associaties hun kreet met zich brengt. Neurenberg en Tokio is de rechtspraak van over winnaars over overwonnenen en zeker geen internationale rechtsorde. Het kan er een eerste stap toe zijn geweest, maar in 25 jaar is men dan nog geen stap verder gekomen. Voor de huidige situatie is het een twijfelachtig uit gangspunt. „Johnson oorlogsmisdadiger" in in Amerika slechts een politiek strijdmid del van minder allooi. In Nederland weer eens nageaapt en wat ernstiger is, daarmee ook uit zijn verband getrok ken. Prof. Delfgaauw gaf toe dat de ene oorlogsmisdadiger de andere niet is en noemde de door prof. Prins be doelde gedachtenassociaties dan ook niet op zijn plaats. Hij meende wel dat Neurenberg en Tokio niet meer zijn geweest dan ver gelding, als men er nu niets meer mee zou mogen doen. De schuld van Ame rika aan de oorlog in Vietnam achtte hij bewezen. Hij vond het overigens weinig plezierig daar over te moeten spreken, juist nu er van vredesonder handelingen sprake wordt. Schuldvraag; Prof. Prins repliceerde dat voor de schuldvraag bewezen moet worden dat de opzet duidelijk gericht is op het ontketenen van de oorlog, clan moet ook worden aangetoond dat iedere oor logshandeling onbillijk is en geen en kele toets van redelijkheid en recht vaardigheid kan doorstaan. Dat is voor wat betreft de kwestie- Vietnam moeilijk vol te houden. De hoogleraren waren het eens over het feit dat het Amerikaanse dilemma een onoplosbaar probleem geworden is. Prof. Prins zei dat Zuid-Vietnam door deze oorlog zun ondergang tegemoet gaat. door een oorlog die van buitenaf gevoerd wordt. Het merendeel van de Zuidvietnamezen zou pro-noord zijn. Amerika heeft daarom niets te bevrij den of te verdedigen, het grijpt in in een burgeroorlog. De secretaris van het comité, de heer H. J. de Oude, sprak voor de pauze nog over de vrijheid van meningsuiting in Nederland, die volgens hem ernstig wordt bedreigd. Niet staatkundig maar door de terreur van voor- en tegen standers. mend hij. Hij trok d objctivl- teit van de massamedia ernstig in twij fel en vond het hoog tijd dat hiertegen opgetreden wordt. LONDEN In de Engelse rivier de Roding is bij Ilford een koffer gevonden met een paar vrouwenbe nen. Volgens de politie behoorden de ze benen waarschijnlijk bij de romp die enkele dagen geleden in een soortgelijke koffer werd aangetroffen in een trein op het station van Wol verhampton. Het hoofd van het slachtoffer, een kleurlinge van 25 a 30 jaar, is nog niet gevonden. Bevolkingsgroei De Wereldgezondheidsraad acht, zo las ik in uw blad, de angstwekkend snelle bevolkingsgroei het knelpunt bij de voedselvoorziening. De omstan digheid dat tegen het jaar 2000 de wereldbevolking waarschijnlijk is ver dubbeld zal de nu al ernstige voedselsituatie nog veel onrustbaren der maken. Op de PSVG-samenkomst, die on langs in Gouda werd gehouden, bleek duidelijk dat de grote meerderheid van de protestantse Nederlanders overtuigd is van de noodzaak en de plicht tot geboortenregeling. „God roept mensen op tot bewuste gezins vorming" schreef u (terecht) boven uw verslag. Ik vraag mij af hoe het, gezien het bovenstaande, mogelijk is dat in het programma van de actie „Kom over de Brug" geen enkel (ja, u leest het goed!) project voorkomt dat gericht is op verlaging van de exorbitant hoge geboortecijfers in de betrokken gebie den. Naar mijn mening is hier sprake van een buitengewoon ernstig ver zuim. Nu de financiële resultaten der actie ver boven de raming zijn uitgevallen is er misschien nog gelegenheid iets goed te maken. De „International Planned Parenthood Federation" zal, indien nodig, graag en zonder kosten van deskundig advies dienen. Delft D. v. d. Kelen, ing. Ifleneer de commissaris Het is belachelijk, of nog liever: discriminerend, in uw krant ten aan zien van mr. Klaasesz te schrijven „meneer de commissaris", terwijl hij zelf het woord „vent" gebruikt. Rotterdam G. Boender. De vlag der Verenigde Naties hing gisteren in top aan de mast in de tuin van het Vredespaleis. Dat was werkelijk even een schok, zo bij het eerste gezicht. Voor het zware zwar te hek was een menigte samen gestroomd om een dode te herden ken en de vlag was in top... De tegenstelling is echter gemak kelijk te verklaren, maar kan wel als symbool gezien worden, dat alles altijd voortgang heeft, wat ook ge beurt. De vlag in top omdat voor het eerst secretaris-generaal der VN Oe Thant het Vredespaleis bezocht. De menigte voor het hek had dit de tijd en plaats gevonden om dr. Marten Luther King te enen. Men moge het afkeuren. Ik zeg het ronduit. Ik houd niet van mas sabijeenkomsten. Niet om iets te vieren, niet om iets te herdenken. Ik kan niet hossen en dol doen in het wilde weg en niet treuren en rou wen als Pietje naast me een standje krijgt en een meneer en mevrouw elkaar het beste plaatsje sissend be twisten. Maar gisteren heb ik toch tussen de mensen gestaan, steeds meer mensen. Sommigen van ver geko men in volgeladen auto's, anderen eerst verbaasde toevallige voorbij gangers, dan wachtenden. Veel kerkgangers, die de preek nog in de oren hadden en het lied, dat op stencil uitgereikt werd, We shall overcome, heel zachtjes mee zongen met het muziekkorps van het Leger des Heils, Mensen met heel ernstige gezich ten, en een mevrouw, die perse een extra mooi plaatsje wilde hebben, omdat ze een vlag van de Verenigde Naties bij zich had. De agent, die daar de menigte beteugelen moest, was echter bikkelhard. Vlag of geen vlag, in de rij. Waarop de mevrouw Drie troorden al haar overredingskracht, het hartsmeltende grapje incluis, in het vuur wierp. Het hielp nog niet en misschien voelde ze, dat haar houding haar vlag geen goed deed. In ieder geval '.weeg ze tenslotte. Zoals iedereen zweeg en wachtte. Stil wachtte, al werd het twintig minuten later dan men dacht Ogenschijnlijk nog iets later, want de klok van het Vredespaleis, die al langer dan een jaar in de war is, had men wel weer na vele dagen stilstand op gang gebracht, maar liep vóór. Dan een snelle auto, een handge klap, de korte toespraak van Oe Thant en een wat moeizaam zingen We shall overcome. Het is voorbij. Het is niet groots geweest, niet diep ontroerend, niet officieel, maar het is wel heel menselijk geweest. Juist zonder au toriteiten, juist zonder uiterlijke emoties en juist omdat er geen strenge organisatie was. Omdat iedereen daar stond zoals hij is. Een jongen met haren die over de schouders golfden, een stram oud heertje, dat zijn hoed af nam; de bebaarde drager van een vlag, die zijn pijp maar tussen de tanden geklemd hield; een meisje in spijkerbroek, dat boven op het hek klom en de strakke welverzorgde dame, die zich overboog naar haar twee verbaasd kijkende kinderen: Onthoud dit goed... Groten der aarde sterven en wor den geëerd. De moord op Kennedy was een schok. De moord op dr. Luther King is meer. Niet omdat hij door een blan ke neergeschoten werd, maar omdat de blanke door de eeuwen heen zo bitter weinig heeft gedaan om ras senhaat te overwinnen. Onthoud dit goed... Drie woorden, meegenomen vanuit die mensenmenigte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5