Zuid-Holland-Noord krijgt meer stedelijke allure Invloed havenplannen wordt merkbaar Auto botst op trein: vrouw zwaar gewond Weinig verzet VVD tegen beleid Kamerfracties In baksteenindustrie ontslag voor 750 man Ook dr. J. H. Jonker kandidaat voor voorzitter ARP Ir. N Buysert sprak in Gouda De Gouden horloge voor jubilaris Schildercursus exposeert MINDER WERKLOZEN EN MEER VRAAG NAAR PERSONEEL Bonaparte rijn roos Luns heeft Ongelukken op de weg Persvrijheid niet al te openhartig Godsdienstleraren verenigen zieh Plan PvdA voor de ontwikkelingshulp Vorming leraren is bepalend NIEUWE LEIDSE COURANT 4 MAANDAG 8 APRIl GOUDE „De dorpscentra In het nooordeljjk deel van Zuid-Holland kragen door vestiging van stadsbe woners en industrieën steeds meer stedelijke allure. Daar staat echter tegenover, dat de werkgelegenheid in de agrarische sector hard achteruit loopt. De gemeentebesturen dienen dan ook een actief beleid te voeren om voor de agrarische beroepsbevol king tijdig plaatsvervangende arbeid beschikbaar te hebben". Dit betoogde ir. N. Buysert. lid van Provinciale Staten van Zuid-Holland en directeur van de dienst gemeentewerken te Alphen aan den Rijn. zaterdagmorgen tijdens een bijeenkomst in gebouw „De Haven" van de Vereniging van Christelijk Historische leden van ge meente- en provinciebesturen in de kring Zuid-Holland. In zijn inleiding: „Enige aspecten inzake de ontwikkeling van het noor delijk deel van Zuid-Holland" maak te ir. Buysert voor het overgrote deel gebruik van nota's, rapporten en streekplannen, zoals de tweede nota op de ruimtelijke ordening en het streekplan Rijn en Gouwe. Hij stelde, dat Zuid-Holland een bijzonder in tensief gebruikt gebied is en dat de recreatie er in verhouding stiefmoe derlijk is bedeeld. Als eerste taak van de overheid zag ir. Buysert een goede conserve ring van de bestaande recreatiege bieden. Daarnaast het in ruimere mate openstellen van bestaande re creatieve voorzieningen en ten slotte het scheppen van nieuwe recreatie mogelijkheden, vooral de aanleg van bossen en bosparken in de onmiddel lijke omgeving van de bevolkings concentraties. RIJKSWEGEN Ir. Buysert vroeg zich af. of er van de centrale open ruimte in het streek plan RJjn en Gouwe, gezien dc vele door rijkswaterstaat geprojecteerde wegen, nog iets zal overblijven. En dat terwijl zo'n open ruimte in de tweede nota op de ruimtelijke or dening zo sterk wordt gepropageerd. De heer Buysert zei z'n hoop ge vestigd te hebben op de studiecom missie, die in opdracht van Gedepu teerde Staten een gedegen studie van de wegen in Zuid-Holland maakt. Deze commissie zal over ongeveer twee jaar rapport uitbrengen. Zuid-Holland telt momenteel 2.9 pont gemist DE KAAG Toen gisteravond omstreeks 7 uur het Kaagse pontje met vier auto's uitvoer, reed een gele sportauto in flinke vaart langs de rij van wachtende auto's om nog even vlug de pont te halen. Deze was echter al een eindje van de kant af en het gevolg was. dat de sportauto met twee inzittenden in het water schoot. Zij kwamen met een nat pak en de schrik VTjj. De auto was echter niet zo snel op het droge. De pont bazen, die toch niet konden varen met een auto in de haven, slaagden er na veel tobben in met balken en touwen de auto op de kant te krij gen. Afscheid ds. C. B. Roos van DE KAAG DE KAAG Ds. C. B Roos neemt zondagmiddag 21 april om 3 uur tijdens een kerkdienst afscheid van de Hervormde Gemeente in ver band met zijn vertrek naar Gouda. De bevestiging in Gouda heeft plaats zondagmidag 28 april om 5 uur. Speeltuin Rhynenburch gaat 27 april open HAZERSWOUDE Zaterdag 27 april zal het bestuur van de vereni ging „De rode wip" de speeltuin in Rhynenburch weer openstellen. Bij wijze van experiment zal de speeltuin ook 's avonds van half ze ven tot half acht open zijn. In deze uren zal geen toezicht worden ge houden. Mocht de jeugd de boel gaan vernielen, dan zal het bestuur tot sluiting overgaan. Ook zondags is de speeltuin open, eveneens zonder toe zicht. Men is van plan in de week van 5 tot 9 augustus een vakantieweek te houden. Het bestuur zoekt nog naar medewerkers en medewerksters. De opbrengst van de chocoladever koop bedraagt f 280. Binnenkort wordt begonnen met een ballpoint actie. Actie voor ïiienj-en in nood succes HAZERSWOUDE De laterdaf gehouden bliksemactie „Mensen in nood" is enorm geslaagd. Twee grote vrachtwagens vol kleding konden naar het centraal depot in Utrecht rijden, vanwaar kleding en schoei sel naar de ontwikkelingsgebieden gaan. Aanvankelijk waren de organisa toren (de gezamenlijke vrouwen bonden) van mening, voldoende te hebben aan één zes-tons-wagen. La ter moest een extra vrachtwagen van de firma Slootweg worden in geschakeld. „Over het algemeen was het ge schonken materiaal van prima kwa liteit", aldus een der oganisatoren. HAZERSWOUDE Het actie comité voor bejaarden heeft de jaar lijkse uitgaansdag op 12 juni vast- geteld. Zij, die dit jaar 68 jaar wor den, kunnen zich voor deelneming opgeven bij de collectrices, die in de week van 13 tot 20 mei geld zul len ophalen voor deze bepaarden- tocht miljoen inwoners, in het jaar 2000 naar schatting 4 miljoen. Gouda, Woerden en Alphen aan den Rijn moeten de overspil van de Haagse agglomeratie opvangen. Leiden en Delft komen hiervoor niet in aan merking. Ir. Buysert beklemtoonde, dat de uitbreiding van het Rotter damse havengebied geen bevolkings- ALPHEN De heer K. D. van Ra ri de ra at heeft zaterdag zijn veertigjarig arbeidsjubileum in dienst van de be- tonwarenfabriek P. van Dijk N.V. ge vierd. In de bedrijfskantine werd de ju bilaris toegesproken door directeur C. P. Mulder, die de ijver en het vakmanschap van betondraaier Van Randeraat prees. Hij schonk hem een gouden polshorloge, de gouden legpennning van de bond van be- tonwarenfabrikanten en de leg penning met oorkonde van de HI- BIN. Mevrouw Van Randeraat werd verrast met bloemen. De heer W. Noordermeer ver tolkte de gevoelens van de collega's op rijm. Hij schonk namens de per soneelsvereniging een barometer- klok. Mevrouw Van Randeraat kreeg een bloemstuk. Crescendo bracht een serenade. De jubilaris is eind dit jaar veertig jaar lid van deze vereniging. ALPHEN De a.r. districtskies vereniging vergadert hedenavond om kwart voor acht in de gemeente zaal van de Goede Herderkerk. De heer A. van Es, staatssecretaris van defensie, komt spreken over „Onze defensie". druk naar het noorden tot gevolg mag hebben. Wanneer dat wel het geval mocht zijn, bestaat er volgens de inleider gegronde reden aan de havenuitbreiding beperkingen op te leggen. Ir. Buysert zei, dat het wes ten van ons land sterker zal uit groeien dan in de tweede nota op de ruimtelijke ordening is vooorzien. Het westen wacht een grotere taak en krijgt meer bevolkingsconcentra ties dan deze nota aangeeft. Het ruimtelijk perspectief van Zuid-Hol land biedt dan ook een toenemende verstedelijking. Het noordelijk deel van de provin cie zal wellicht nog sterker onder in vloed van de Rotterdamse agglome ratie komen. De eisen, die men aan het woon- en leefklimaat zal stellen, zullen bijzonder grote uitgaven ver gen, aldus de heer Buysert. Het rea liseren van die voorzieningen eist een tijdige en krachtige aanpak, waarbij de bevolking wellicht beperkingen in de vorm van financiële offers moe ten worden opgelegd. Tennisvereniging Artesia KOUDEKERK Het team, dat is gevormd uit het ledental van de ten- nesvereniging Artesia, zal in de ko mende competitie uitkomen in de 5e klasse West, tegen het Haagse TC, Houtrust VHI en Excelsior uit Rijs wijk. In de competitieperiode zal als wedstrijd-secretaresse fungeren: me vrouw Nagtzaam, Kerklaan 39, Kou dekerk aan den Rijn, tel. 01714660. KOUDEKERK De collecte ten bate van het Nationale Rheumafonds heeft f 398,29 opgebracht. ALKEMADE In verband met Goede Vrydag en Pasen zal het grof huisvuil, dat gewoonlijk op donder dag en vrijdag wordt opgehaald, nu een dag eerder worden opgehaald. In de week van 14 tot en met 20 april zal op plaatsen, waar maandag en dinsdag huisvuil wordt opge haald, dit een dag later gebeuren. NIEUWE WETERING In het Cultureel Centrum hield de prik sleeclub „De gladde ijzers" een kaart- en sjoelavond. De prijzen werden als volgt ge wonnen: klaverjassen 1. A. J. M. Bouwmeester en H. Bouwmeester, 2. P. Opdam en Corrie Holleboom. Sjoelen 1. P. Vis, 2. L. v. Haastrecht. Groene Kruis Ter Aar TER AAR In het wijkgebouw hielden de leden van het Groene Kruis de jaarvergadering. Penning meester P. Roos vertelde, dat hij in 1967 precies was rondgekomen. Me vrouw Voorhoeve, Alphen a.d. Rijn, volgt als kleuterarts dokter Sanders op, die deze functie heeft neerge legd. De secretaris las bij afwezigheid van zuster Van Wassenaar-Visser het jaarverslag voor. Zij heeft 408 verpleegbezoeken en 50 bejaarden- bezoeken afgelegd. Bij de bestuurs verkiezing werd de heer A. Moraal gekozen: mevrouw Willems en me vrouw Roes werden herkozen. Muziekuitvoering van D.S.S. Aarlanderveen TER AAR In het Dorpshuis gaf de muziekvereniging D.S.S. uit Aar landerveen zaterdagavond een uit voering voor donateurs uit deze om geving. Onder leiding van de heer W. B. Driessen trad de drumband op. Dirigent G. Weijers liet horen, wat de harmonie allemaal kan. Er volgden nummers als „De geuzen in de Bommelerwaard" en „To a wild rose" en bijzonder in de smaak viel „Five minutes with Jerome Kern". Na de pauze bracht de toneelver eniging DITO de klucht „Door een noodlottig ongeval" van B. Steyaart. Het stuk werd vlot gespeeld. NIEUWKOOP Dat een prettige vrijetijdsbesteding tot bijzonder mooie resultaten kan leiden, hebben bijna tweehonderd bezoekers kun nen waarnemen op de schilderijen en tekeningen-expositie, in de bo venzaal van het Oude Raadhuis. Ruim vijftig schilderijen en onge veer vijftien tekeningen waren sa mengebracht als resultaten van de Schildercursus, door het kunstge nootschap 't Regthuys in de winter maanden georganiseerd. Onder lei ding van onze plaatsgenoot en kunstschilder Henricus Rol, kwa men elke donderdagavond twintig cursisten bijeen. Er hangen op de expositie prach tig getekende koppen, mooie land schapstekeningen, stillevens en naaktstudies. lii gewest Leiden: LEIDEN Het aantal bij het Ge westelijk Arbeidsbureau Leiden in geschreven werklozen daalde in maart tot 744 tegen 912 in februari; vorig jaar maart bedroeg het 595. Het aantal aanvragen om perso neelsleden steeg van 442 tot 543. Het aantrekken van de seizoen werkzaamheden in verschillende be drijfstakken heeft zowel op het aan bod van arbeidskrachten als op de vraag een belangrijke invloed uitge oefend. Opvallend was ook dat gedu rende de verslagmaand het aanbod van jeugdige werknemers tot 19 jaar terugliep tot een vrijwel te verwaar lozen minimum, nl. 18 jongens en 1 meisje. Voor het bezetten van de openstaande vraag naar jeugdigen, t.w. 229 M. en 179 Vr. zal het be drijfsleven voor een belangrijk deel moeten wachten op de afloop van de scholen tegen het einde van juni of door het stellen van een hogere leef tijdsgrens. Onder het totale aanbod bevinden zich vrijwel geen buitenlandse ar beidskrachten, alhoewel de vraag naar ongeschoolde arbeiders vrij groot is. Enkele bedrijven overwo gen een werving in hot buitenland. Voorlopig wordt getracht uit andere gewesten personeel aan te werven. Nederlands aanbod voor ongeschoold werk is er in de Leidse agglomeratie slechts sporadisch te vinden. Het aanbod van bouwvakarbeiders was op het einde van de maand even hoog als vorig jaar. Van de ongeveer 100 ingeschreven bouwvak- arbeidersk unnen als belangrijkste beroepsgroepen worden gemeld tim merlieden, huisschilders en bouw vaksjouwers. In vergelijking met fe bruari 1968 daalde het bouwaanbod met 80 personen, terwijl de vraag met 60 toenam. Verheugend was ook de grotere bedrijvigheid in de wa ter- en wegenbouwsector. In de textielnijverheid is het aan bod nihil, de vraag gering. Bedacht dient tè worden dat in deze sector nog enige honderden werknemers met verkorte arbeidstijd werkzaam zijn. Verbetering op korte termijn wordt gehoopt maar is niet zeker. UN-DEUX-TROIS VOILA! TAPIJT EEN NYLON TAPIJT KAMFRBREED Hoewel het aanbod in de visse rijsector met 42 vrij hoog ligt, geldt ook hier de opmerking die voor vrij wel alle bedrijfsklassen kan worden gemaakt, dat er een voortdurende doorstroming van ingeschreven werkzoekenden plaatsvindt. De duur der inschrijving ligt daarom over het algemeen slechts kort. In de verkeerssector liep het aan bod van chauffeurs terug naar 15; maar de vooruitzichten zijn niet al te gunstig i.vjn. de internationale verwikkelingen, met name het goe derenvervoer naar Duitsland. Van één werkgever in het gewest werden voorlopig berichten omtrent een op handen zijnd ontslag vernomen. Samenvattend kan voor de komen de maand een verdere daling van het aanbod en een hogere vraag worden verwacht. Dit geldt vooral voor de bedrijfstakken waar het sei zoen een rol speelt, met name de bouwnijverheid, de horecasector en (met een vraagteken) de verkeers sector. (Van onze correspondent) WANSSUM De rozenkweker G. Wijnhoven (55) in het Noordlim burgse plaatsje Wanssum heeft na lang experimenteren een nieuwe roos gekweekt welke met toestemming van onze minister van buitenlandse zaken mr. J. Luns diens naam zal dragen. De heer Wijnhoven deelde ons mede dat de minister Luns roos een roos is waarin geen s"terrendauw of meelroos voorkomt. „De kleur ligt tussen rose en rood. De roos heeft een lange steel", vertelde de kweker. Luns hoopt in juli de roos in Wans sum te bekijken. Ian Smith heft perscensuur op SALISBURY Premier Ian Smith heeft zaterdag de perscensuur in Rhodesië opgeheven. Smith zei dat deze stap voor de wereld een büjk moet zijn dat Rhodesië de strijd om zijn onafhankelijkheid heeft gewon nen. Het land zou stapsgewijze kunnen terugkeren naar de toestanden van vroeger. De censuur werd in novem ber 1965 na de onafhankelijk heidsverklaring ingesteld. De kranten verschenen sedert die tijd regelmatig met witte stukken als bewijs van de door de censor geschrapte artikelen. LUNTEREN Zaterdag middag is nabij Lunteren een personenauto uit Oosterbeek op een niet-beveiligde over weg in botsing gekomen met de trein, die onderweg was van Amersfoort naar Ede. De 34- jarige echtgenote van de be stuurder, mevrouw A. Visser, werd zwaar gewond. De heer Visser en een van zijn drie kinderen werden licht gewond. Twee andere kinderen bleven ongedeerd. De auto werd totaal vernield. BERGEN LIMBURG Waarschijnlijk doordat de bestuurder door een hartverlamming werd ge troffen, botste zaterdagmorgen op de rijksweg onder Well een personen auto uit Heerlen tegen een boom. De 68-jarige bestuurder, J. Lohuis, werd uit de wagen geslingerd en was op Vaderlijkevermaning Van Riel POSTBUS 39 - HILVERSUM (Van onze parlementsredactie) MAASTRICHT „Het was een fijne dag vandaag", zei een van de afgevaardigden naar het tweedaagse congres van de WD. „Ja", verzuchtte zijn vrouwelijk gezelschap, „we waren tenmin ste niet hatelijk tegen elkaar." Daarmee was de stemming het best getypeerd. Geen opwinding, weinig politieke diepgang. Zo er al enige kritiek was op het be leid van de Kamerfracties, dan bewoog deze kritiek zich op technische detailpunten en was ze meer bedoeld als een aanspo ring. Er was een moment van beroering toen een afgevaardigde informeerde naar het verdeeld stemmen van de Tweede-Kamerfractie over de mo tie-Van der Stoel in het Vietnam-de- bat. Hij concludeerde, dat de liberale haviken in de VVD „Amerikaanser dan de Amerikanen" waren. Voorzit ter ir. Van der Pols, voor een jaar herkozen, protesteerde onmiddellijk tegen de zijns inziens beledigende be naming haviken. Hij werd beloond met een applaus van een deel der afgevaardigden. De vragensteller was bereid de term terug te nemen als de voorzitter van deze normale aandui ding een punt wilde maken. Senator Van Riel aan wie de voorzitter al eerder een pluim had gegeven door te zeggen dat de frac tieleider van de Eerste Kamer mans genoeg was om een rede «amen te stellen zonder deze vooraf aan het hoofdbestuur te moeten laten zien (het ging om zijn gewraakte Unitel- en persrede ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de WD) was ir. Van der Pols dankbaar voor zijn ingrijpen en de vergadering voor het applaus. Keerzijde Vietnam ontlokte de senator een „vaderlijke" vermaning aan de pers. Hij meende dat de zaak in Nederland te optimistisch gezien werd. Hij wil de rekening houden met de mogelijk heid dat de rede van Johnson intern voor de VS bedoeld was en een stra tegische en politieke bedoeling had. „Zeg straks niet: Johnson heeft zijn woord gebroken. Hou de negatie ve kanten ook in de gaten". Volgens hem kan Johnsons aankondiging een gunstige uitwerking hebben, maar het hoeft niet het begin van het ein de te zijn. Zo kan Johnsons besluit tot aftreden volgens hem ook uit me dische noodzaak genomen zijn. Van Riel: „Ho Tsji Minh weet pre cies wat hij wil. Hij heeft geen last over overtollig sentiment. Voor hem is het belangrijk dat Vietnam com munistisch wordt. Elke stap daartoe is voor ieder van belang, ook voor Amerika waar de spanning door de moord op „meneer" Martin Luther King tot het kookpunt gestegen is. Ik ben bang dat door dit alles de partij van de Vietnam-haviken steeds ster ker wordt". Na fractieleider Toxopeus sprak ook Kamerlid Berkhouwer nog eens over Vietnam. Hij noemde het ver deeld stemmen een bewijs van waar achtige liberale tolerantie („Het ging om een grote en een kleine helft, nu ja, u begrijpt wat ik bedoel"). Berk houwer vond nog een kwestie die de liberalen op het lijf geschreven is en hij wilde daar een apart congres over beleggen: het primaat van onze geest over de stof. Hij zei dat naar aanlei ding van vragen over rampen met tankers, het aanschaffen van su- persone vliegtuigen en de zaak van de chemische bestrijdingsmiddelen. Indonesië Twee punten verdienen nog ver melding. Toxopeus wees pertinent een suggestie af om een soort chan- tage-politiek op Indonesië toe te pas sen door nakoming van het akkoord over Nieuw-Guinea af te dwingen door de volksstemming van 1969 te koppelen aan de ontwikkelingshulp. „Het enige wat we konden doen om succes voor de Papoea's te boeken, was het zoeken van betere betrekkin gen met Indonesië. Luns heeft wijs gehandeld door vooraf bij Indonesië geen sentimenten los te maken". Van Riel: „Ik wil Indonesië enig krediet geven". Er werd ook gevraagd naar moge lijkheden om teruggekeerde slaohtof- fers van concentratiekampen, vooral joodse, aan een behoorlijke pensioen voorziening te helpen, die buiten So ciale Zaken om zou gaan. Meegedeeld werd dat het departement met spoed aan een dergelijke regeling werkt. Het wachten voor de VVD is nu op het buitengewoon congres begin no vember, wanneer de VVD een poli tieke toekomst zal moeten uitstippe len. Een resolutie van het Liberaal Democratisch Centrum, waarin ge waarschuwd werd tegen conservatie ve tendensen in de VVD, was vast een voorproefje met welke moeilijk beden de partij te maken krijgt als straks gekozen moet worden. slag dood. Zijn 64-jarige vrouw werd j licht gewond, terwijl een 28-jarig nichtje dat ook in de wagen zat met de schrik vrij kwam. De wagen werd totaal vernield. AVERHORN Bij Averhorn is gisteravond het 12-jarige meisje, Ma rijke Beentjes uit Beverwijk, bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. De bestuurder van de auto waarin zij zat haalde een voor hem rijdende auto in. Na de inhaalmanoeuvre reed de auto tegen een langs de rechter kant van de weg staande boom. Twee andere inzittende kinderen werden resp. licht en zwaargewond naar het St. Jans gasthuis in Hoorn overge bracht. SPAUBEEK Zaterdag is de 25-jarige P. H. J. M. Bouten uit Ven- lo met zijn motorfiets door een personenauto aangereden. De heer Bouten overleed in de nacht van za terdag op zondag aan de opgelopen verwondingen in een ziekenhuis in Geleen. Het ongeluk gebeurde door dat de motorrijder geen voorrang kreeg van de personenauto. AMSTERDAM Op de Schiphol- weg onder de gemeente Diemen is gistermorgen de 27-jarige B. J. C. Lokhorst, adjunct- directeur van een autohandel in Naarden, met zijn auto tegen een boom gereden en in het Onze Lieve Vrouwe gasthuis in Amsterdam aan de opgelopen ver wondingen overleden. WEERT Gisterochtend is de 50-jarige vertegenwoordiger P. Kneepkens uit Weert met zijn bestel auto frontaal tegen een boom langs de weg gebotst. Hij moet op slag zijn gedood. BRUMMEN In Brummen is gistermiddag de 17-jarige wielrijder J. J. van der Plas uit Brummen bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De jongen verleende geen voorrang aan een personenauto. Hij was op slag dood. BUINEN Het 3-jarige meisje H. Oosting uit Buinen werd zaterdag middag door een personenauto aan gereden toen het plotseling de Hoofdstraat overstak. Zij overleed ter plaatse. HOORN Zaterdag is in het Jans gasthuis te Hoorn de 35-jarige J. Hedders uit Schagen overleden. Hij was vrijdagmorgen met 2ijn auto frontaal in botsing gekomen met een tegenligger. (Van onze onderwjjsredactie) NIJMEGEN Aan de Katholiek» Universiteit promoveerde vrijdag mr. C. P. Aubel tot doctor in de rechts geleerdheid op het proefschrift „Per soon en pers, over onrechtmatige aan tasting van persoonsbelangen door perspublicaties". Promotor was prof. mr. W. C. L. van der Grinten. De dissertatie stelde als central» vraag: wanneer levert een perspubli catie een onrechtmatige aantasting op van de menselijke persoon als per soon? Voor de beantwoording daar van is een onderzoek verricht n^ar de persoonsbelangen die in ons burger lijk recht worden beschermd en naar de betekenis die de persvrijheid heeft. Twee groepen van persoonsbelan gen springen naar voren: die welke de mens een gelijkwaardig en volwaar dig gemeenschapslid doen zijn en di» welke zijn eigenheid en individuali teit uitmaken, zoals privé-sfeer en privé-leven. De eerste groep vindt vooral be scherming in de wettelijke bepalingen over eer en goede naam. Voor de twee de groep moet men zijn toevlucht nemen tot de algemene bepalingen over de onrechtmatige daad, aange zien bijzondere bepalingen in on« recht geheel ontbreken. Over de persvrijheid zegt de pro movendus dat deze op zichzelf geen vrijbrief geeft aan de pers om zich openhartiger en scherper over perso nen uit te laten dan ieder ander zou mogen. (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG Zaterdagmiddag is in Den Haag opgericht de „Vereni ging van katechese-docenten vwo en havo", die tevens haar eerste leden vergadering heeft gehouden. Tijdens de vergadering is besloten tot oprichting van een commissie, die op korte termijn een vernieuwd leer plan voor het godsdienstonderwijs zal uitwerken. De vereniging heeft zich gefor meerd, omdat bij de invoering van de mammoetwet de godsdienstlessen bij het voortgezet onderwijs in het ge drang dreigen te komen. Vooral sinds bekend is geworden dat het aantal wekelijks te geven les sen bij het vwo en havo is terugge bracht tot gemiddeld 32, is men ge neigd terwille van het eindexamen de godsdienstlessen te laten vervallen of terug te brengen tot een 'uur in de week. UTRECHT De PvdA zal de Tweede Kamer een plan voorleggen voor het Nederlands beleid voor de ontwikkelingshulp. Dit plan zal twee elementen omvatten: opvoering van de kapitaalsbijdrage aan de ontwik kelingslanden en een hervorming van de economische en sociale structuur van de ontwikkelingslanden. Ook hoopt de PvdA binnenkort met een eigen nota over het noorden van het land te komen. De partij vindt de regeringsnota over de ont wikkeling van he't noorden dermate onvoldoende dat aanleiding bestaat voor een eigen nota. Hierin zullen zoveel mogelijk concrete maatregelen worden voorgesteld. (Van onze soc-econ. redactie) ARNHEM De economische te ruggang die zich reeds meer dan een jaar in een groot deel van de Neder landse baksteenindustrie voordeed, betekent thans voor een twintigtal bedrijven het stopzetten van de pro- duktie. Hierdoor zullen 750 mensen ontslag krijgen. „De Nederlandse Baksteenin dustrie" heeft enige tijd geleden een fonds gevormd, waaraan alle be drijven meebetaalden om op deze wijze tot een sanering van de be drijfstak te kunnen komen. De be drijven die gaan sluiten wordt het mogelijk gemaakt dit op een maat- Confessioneel onderwijs DEN HAAG Ik ben van mening dat over enige tijd zou kunnen blij ken dat confessioneel, pro testants-christelijk en rooms-katho- liek onderwijs staat of valt met de levensbeschouwelijke vorming van de leraren. Dat zei vrijdag prof. dr. M. van Straten, hoogleraar aan de Katholie ke Universiteit te Nijmegen in het Kurhaus, waar de r.k.-leraren-vere- niging Sint Bonavénture haar vijf tig-jarig bestaan vierde. De katholiciteit van een school moet allereerst gefundeerd worden in de gemeenschappelijke katholieke inspiratie, van waaruit het onderwijs gedragen wordt, zo zei prof. Van Straaten. Men moet de leerlingen de christelijke visie op de wereld bij brengen, maar men moet hen ook le ren te leven met andersdenkenden. Dat is het enige hanteerbare uit gangspunt, vanwaaruit een argumen tatie voor confessioneel onderwijs kan worden opgebouwd. KVP Limburg radicaler dan veel radicalen HEERLEN De kringvoorzi'cter van de KVP-Limburg heeft zaterdag ernstige kritiek geleverd op de radi calen. Drs. H. Veringa vond het on begrijpelijk dat juist'in Limburg een aantal Statenleden als eersten meen den uit de KVP te moe'ten treden en zich conformeerden aan de groep-Aarden. „Op politiek zakelijke gronden hebben zij hun handelwijze niet dui delijk kunnen maken. De Limburgse KVP heeft steeds voorop gelopen bij het zoeken naar wegen voor partij- vernieuwing en de KVP-Limburg heeft wellicht over programma en partij formatie radicaler gedacht dan vele christen-radicalen". Een ruzie tussen blanke en gekleurde gevangenen in de strafgevangenis van Hagerstown (Ver. St.) heeft gisteravond tot een opstand geleid. De gevangenen stichtten brand in een gebouw en ver oorzaakten zware schade, voordat zij in hun cellen konden worden terugge dreven. schappelijk verantwoorde wijze te doen. Graag had men gezien dat meer dan twintig bedrijven tot slui ting zouden overgaan. De betrokken bedrijven bevinden zich vrijwel niet in het gebied van de grote rivieren, in het midden van het land, maar vooral in Groningen, Twente en Limburg. Met de vakbonden is al overleg gepleegd over een gunstige afvloei ingsregeling, waarbij vakantierech ten, ontslagtermijn, pensioenen en een bedrag ineens van 500 tot 700 zijn veilig gesteld. De baksteenindustrie produceert per jaar ongeveer anderhalf miljard stenen. De overproduktie bedraagt honderd- tot tweehonderd miljoen stuks per jaar. De bedrijven die gaan sluiten zullen de produktie met 160 miljoen stenen per jaar terugbren gen. Dit werd zaterdag verklaard na af loop van de partijraad, die was be legd op verzoek van de Federatie van jongerengroepen. Een motie van een FJG-vertegenwoordiger in he'c hoofd bestuur, waarin stond dat het optre den van de PvdA sinds het kabi net-De Jong startte niet heeft geleid tot een duidelijke herkenbaarheid van het beleid van de partij, werd verworpen. Concentratie Drs, Den Uyl zei na afloop van de partijraad dat het optreden van de groep-Aarden in de Tweede Kamer verdere mogelijkheden heeft gescha pen voof het tot stand komen van een progressieve concentratie. He't partijbestuur moet het moment kie zen waarop besprekingen over de vorming van zo'n concentratie moe ten worden gevoerd. Bij dergelijke onderhandelingen zullen dc programma's van alle deel nemende groepen ter discussie staan. Ten behoeve van een progressieve concentratie zal de PvdA bepaalde „hobbies" -symbolen, liederen, orna menten- moeten prijsgeven, aldus drs. Den Uyl. Urgentie Dr. Tans, de voorzitter van de PvdA, merkte In dit verband op dat geen partij kan verwachten dat zijn programma geheel wordt aanvaard en dat bij onderhandelingen he't par tijbestuur de partijraad zal raadple gen. Met het oog op deze onderhan delingen werd reeds een nieuw ur gentieprogramma van de PvdA bestudeerd, zo deelde hij mee. De FJG en de federatie waren het eens over de wenselijkheid van het optrekken van de belastingvrije voet bij de inkomstenbelasting. Als de nieuwe verlaging van de inkomsten belasting en verhoging van de omzet belasting zal leiden tot een belasting verzwaring van de laagste inko mensgroepen, dient de frac'tie hier stelling tegen te nemen. UTRECHT Het centraal comité van de Anti-Revolutionaire Party heeft zaterdag een dubbeltal opgesteld voor de opvolging van dr. W. P. Berghuis als voorzitter van de partij. Als eerste op de voordracht werd geplaatst dr. A. Veerman te Rijswijk (ZH), thans ondervoorzitter van de ARP, die al geruime tijd wordt genoemd als op volger van de heer Berghuis. Tweede staat dr. J. H. Jonker, advocaat en procureur te Amsterdam en oud lid van het centraal comité. Het partijconvent komt op zaterdag 25 mei bijeen om een keuze te maken. Het bestuur van de ARP maakte zaterdag voorts een begin met de besprekin gen over de stukken van de „achttien". Het beraad daarover zal in de volgend* vergadering worden voortgezet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 4